اختلاف فشار سیستول و دیاستول به چه معناست؟

اصطلاحات فشار سیستول دیاستول به ترتیب به هنگام انقباض و استراحت عضله قلب نسبت داده می شوند. تعادل بین دیاستول و سیستول تعیین کننده فشار خون فرد می باشد. در این مقاله، چگونگی ارتباط دیاستول و سیستول با فشار خون توضیح داده خواهد شد. علاوه بر این، فشار خون عادی، خطرات و عوارض فشار خون بالا و پایین نیز بیان می شوند.


✅ فشار سیستول و دیاستول چیست؟

قلب مانند یک پمپ است که خون غنی از اکسیژن را به تمامی بافت ها و اعضای بدن می رساند. ضربان قلب به وسیله انقباض و استراحت قلب به وجود می آید. هنگام استراحت قلب را دیاستول و هنگام انقباض آن را سیستول می گویند. هنگامی که قلب استراحت می کند، حفرات قلب پر از خون شده و فشار خون فرد کاهش می یابد؛ که به این وضعیت دیاستول می گویند. همچنین سیستول به وضعیتی می گویند که عضله ی قلب منقبض می شود. در این هنگام قلب خون را به بیرون از خود و به درون عروق خونی بزرگ در سیستم گردش خون می فرستد و سپس به تمامی بافت ها و قسمت های بدن منتقل می شود.

در حین سیستول، فشار خون فرد افزایش می یابد.

فشار خون سیستول

✅ تفاوت سیستول و دیاستول چیست؟

قلب پمپی است که شامل چهار حفره می باشد و از وسط به دو نیمه چپ و راست تقسیم می شود. هر کدام از این نیمه ها نیز به دو حفره بالایی و پایینی تقسیم می شوند. دو حفره بالایی قلب دهلیز نامیده شده و خون ورودی به قلب را دریافت می کنند. دو حفره پایینی قلب بطن نامیده شده و خون را به بیرون از قلب و به سایر نقاط بدن پمپاژ می کنند.

جهت پمپاژ خون به سرتاسر بدن، قلب در چرخه ای به نام سیکل یا چرخه قلبی بارها و بارها منقبض شده و سپس به حالت استراحت در می آید. این چرخه با منقبض شدن دهلیز شروع شده و سبب وارد شدن خون به بطن ها می شود. سپس بطن ها منقبض شده و خون را به بیرون از قلب می رانند.

خون کم اکسیژن از بدن به بخش راست قلب می آید و پس از آن به درون شش ها پمپ می شوند. خون در شش ها اکسیژن می گیرد. سپس خون غنی از اکسیژن به بخش چپ قلب آمده و از آن جا به دیگر بخش های بدن پمپ می شود.

آیا می دانید بهترین روش برای درمان فشار خون بالا چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

✅ تاثیر سیستول و دیاستول بر روی فشار خون

دیاستول و سیستول به روش های متفاوت فشار خون را تحت تاثیر قرار می دهند. این روش ها به این صورت است که هنگامی که قلب در حین سیستول خون را به سراسر بدن می رساند، فشار بر روی رگ ها افزایش می یابد و به آن فشار سیستولیک می گویند. هنگامی که قلب بین دو ضربان استراحت کرده و دوباره از خون پر می شود، فشار خون افت می کند و به آن فشار دیاستولیک می گویند.

✅ فشار خون سالم چقدر است؟

فشار خون سالم

فشار خون عادی پایین تر از 120/80 میلی متر جیوه می باشد. هنگام دریافت نتایج فشار خون، فرد دو عدد را مشاهده می کند که نمایانگر فشار سیستول و دیاستول هستند. این اعداد بر حسب میلی متر جیوه (mmHg) اندازه گیری شده اند. اولین عدد فشار سیستولیک و دومین، فشار دیاستولیک می باشد. بر اساس دستورالعمل های به روز (2017) کالج قلب آمریکا، طبقه بندی فشار خون در حال حاضر به شرح زیر است:

1- فشار خون عادی: پایین تر از 120/80 میلی متر جیوه

2- فشار خون افزایش یافته: فشار سیستولیک بین 120 تا 129 و فشار دیاستولیک کمتر از 80

3- فشار خون بالا سطح 1: فشار سیستولیک بین 130 تا 139 و فشار دیاستولیک بین 80 تا 89 میلی متر جیوه

4- فشار خون بالا سطح 2: فشار سیستولیک حداقل 140 یا فشار دیاستولیک حداقل 90 میلی متر جیوه

این طبقه بندی جدید حدودا 46 درصد از مردم آمریکا را در دسته مبتلا به فشار خون بالا جای داده است. فشار خون همواره در هنگام استراحت و در طول چند روز سنجیده می شود. این سنجش ها قرائت فشار خون نیز نامیده می شوند.

جدول تفاوت ها

سیستول دیاستول
سیستول بخش انقباض در چرخه قلبی می باشد. دیاستول بخش استراحت در چرخه قلبی می باشد.
عملکرد
در دوره سیستول، هنگام انقباض قلب، خون از حفرات قلب به درون شریان های ریوی و آئورت پمپ می شود. در دوره دیاستول، هنگام استراحت قلب، حفرات قلب با خونی پر می شوند که از ورید های ریوی و بزرگ سیاهرگ (venacava) می آید.
فشار خون
فشار خون در دوره سیستول بالا است. فشار خون در دوره دیاستول پایین است.
فشار میانگین
فشار سیستولیک در یک فرد عادی 120 است. فشار دیاستولیک در یک فرد عادی 80 است.
تغییرات
فشار سیستولیک تحت شرایط مختلف مانند میزان کار انجام شده توسط قلب، شدت فعالیت قلب در حین کار و غیره دست خوش تغییراتی قابل ملاحظه می شود. فشار دیاستولیک دست خوش تغییرات بسیار کمتری شده و در دامنه ای محدود باقی می ماند. افزایش فشار دیاستولیک بیانگر نزدیک شدن قلب به مرحله نارسایی می باشد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر محمدحسین نجفی روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

4+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .احتراما .با تشکر از پاسخ قبلی شما .
  سوال 1: اگر برای کنترل فشار خون مجبور به استفاده از قرص والزومیکس 160/5 هر 12 ساعت یک عدد مصرف شود تا رسیدن به فشار زیر 14 و زیر 9 اشکال دارد بعدا روزی یک عدد مصرف شود .
  سوال 2: جایگزین نمودن والزومیکس به جای آنالاپریل و آملو دیپین مشکلی ایجاد می کند ؟چون والزومیکس فشار ام را پایین می آورد . با تشکر مجدد.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   بهتر است اگر با دو دارو کنترل می شود هم چنان از همان روش استفاده شود زیرا کاهش آن مجددا باعث به هم خوردن ریتم فشارخون خواهد شد. مصرف والزومیکس به جای انالاپریل واملودیپین نیز مشکلی ندارد

 • تصویر کاربر کریمی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درمورد فشارخون،سیستول و دیاستول چرا از قسمت بازو گرفته میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   به خاطر اینکه فشارخون باید از شریانها اخذ شود و بهترین شریان بدن برای این کار شریان بازویی است

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من چند وقتیه فشار دیاستولم ۸/۲-۸/۵ میشه که باعث فشار رو قفسه سینه میکنم
  فشار اولم اکثرا۱۲/۹ میشه در این حالت
  لطفا بفرمایید مشکل چیه و چیکار کنم
  در واقع فشار دومم میره بالا
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   اگر درد قفسه ی سینه دارید یک نوبت نوار قلب و تست ورزش باید انجام دهید زیرا اینها میتواند نشانه ی بیماری قلبی باشد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، اگر تفاوت در فشار خون متفاوت باشه یعنی چی؟ فشار سیستولی 14 و دیاستولی 7. یکی بالاتر از نرمال یکی پایین تر. هردو بلا یا هر دو پایین نیست.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   این موضوع نشانه ی مشکل خاصی نیست و این نوسان ها در طول روز طبیعی هستند

 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر نجفی من ۴۳ سالم نه مشکل قلبی وعروقی هم نداشتم حدود دو ماه پیش مراجعه کردم دکتر فشار خونم ۱۴.۱ روی ۹.۵ بود مراجعه کردم متخصص چند بار هم تا حالا داروها عوض شده فشار سیستول شده ۱۲ تا ۱۳ ولی فشار دیاستول من زیر ۹ نیامده الان هم روزی یک عدد قرص والزومیکس ۸۰/۵ استفاده میکنم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   روزی دو قرص والزومیکس بخورید

 • تصویر کاربر میکا سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان همسرم ۵۰ ساله هستند و غلظت خون دارند و فشارشان امشب ناگهان ۱۵۴ بر روی ۹۴ بود و باعث نگرانیم شد. در چنین مواقعی باید چه کنم ؟؟لطفا راهنمایی بفرمایید ؟؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   با یک نوبت فشارخون بالا نمی توان تشخیص بیماری فشارخون داد. بهتر است یک نوبت ویزیت شده و اکو و نوارقلب بگیرند و جهت ایشان ازمایشات کامل انجام شود

 • تصویر کاربر فتحي یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام دكتر عزيز
  كن همين الان ساعت ٢ شب از خواب بيدار شدم سرم درد داشت و كمي هم سر گيجه داشتم يك ليوان اب خوردم و فشارم را گرفتم ١٢ روي ٧/٥ بود حدود پانزده سال هست قرص فشار خون مصرف مي كنم و ٤٦ سالم است و چندين بار هم اكو شده ام در حال حاضر نوبت صبح و شب يك قرص لوزارتان اچ مصرف مي كنم ممنون مي شوم راهنمايي ام بفرماييد.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   سردردشما احتمالا ربطی به فشارخون ندارد. بهتر است داروهای فشارخون را طبق دستور ادامه دهید و فشارهای خود را کنترل کنید. اگر اکثر فشارهای خون زیر 140 روی 90 است نیاز به کار بیش تری نیست

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقایی ۵۰ ساله هستم حدود ۳ماه قبل پیس میکر گذاشته ام فشار خونم حدودا ۱۱ روی ۷ بایک رقم افزایش یا کاهش متغیر می باشد هنگام خوابیدن وبلند شدن سر گیجه دارم به پیشنهاد دکتر هولتر گذاشتم فشارم حدودا همان است که گفتم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   اگر فشارخون شما 11 روی 7 است پس این علت بروز سرگیجه نیست. پیشنهاد می شود با پزشکی که برای شما پیس میکر گذاشته اند مشورت کنید  زیرا ممکن است سرگیجه ی شما با تنظیم پیس میکر برطرف شود

 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درودبرشمادکترعزیزواحسنت به حس نوع دوستی واحساس مسٶلیتی که درقبال آحادجامعه دارید.
  آقای دکتردکترباتوجه به اکوی انجام شده توسط پزشک متخصص،ایشان دیواره قلبم راضخیم تشخیص داده وضخامت آن را۵/۵ثبت نموده است.منظورازضخامت دیواره قلب چیست وآیااین ضخامت برگشت پذیراست؟آیامی تواندخطرناک باشد؟ممنون ازدقت وتوجه شمادکترعزیز
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   علت بالارفتن ضخامت عضله ی قلب بالارفتن فشارخون است. در صورت کنترل فشارخون شما این عارضه ممکن است قابل بازگشت باشد. بهترین اقدام برای شما استفاده از داروهای کنترل فشارخون در صورت صلاح پزشک متخصص قلب شما می باشد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چرا گاهی فشارخون سیستول و دیاستول خیلی به هم نزدیک(مثلا اختلاف یک یا دو)یا خیلی از هم دور می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   این مساله مشکلی نیست. واکنش طبیعی بدن می باشد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر