اختلاف فشار سیستول و دیاستول به چه معناست؟

اصطلاحات فشار سیستول دیاستول به ترتیب به هنگام انقباض و استراحت عضله قلب نسبت داده می شوند. تعادل بین دیاستول و سیستول تعیین کننده فشار خون فرد می باشد. در این مقاله، چگونگی ارتباط دیاستول و سیستول با فشار خون توضیح داده خواهد شد. علاوه بر این، فشار خون عادی، خطرات و عوارض فشار خون بالا و پایین نیز بیان می شوند.


✅ فشار سیستول و دیاستول چیست؟

قلب مانند یک پمپ است که خون غنی از اکسیژن را به تمامی بافت ها و اعضای بدن می رساند. ضربان قلب به وسیله انقباض و استراحت قلب به وجود می آید. هنگام استراحت قلب را دیاستول و هنگام انقباض آن را سیستول می گویند. هنگامی که قلب استراحت می کند، حفرات قلب پر از خون شده و فشار خون فرد کاهش می یابد؛ که به این وضعیت دیاستول می گویند. همچنین سیستول به وضعیتی می گویند که عضله ی قلب منقبض می شود. در این هنگام قلب خون را به بیرون از خود و به درون عروق خونی بزرگ در سیستم گردش خون می فرستد و سپس به تمامی بافت ها و قسمت های بدن منتقل می شود.

در حین سیستول، فشار خون فرد افزایش می یابد.

فشار خون سیستول

✅ تفاوت سیستول و دیاستول چیست؟

قلب پمپی است که شامل چهار حفره می باشد و از وسط به دو نیمه چپ و راست تقسیم می شود. هر کدام از این نیمه ها نیز به دو حفره بالایی و پایینی تقسیم می شوند. دو حفره بالایی قلب دهلیز نامیده شده و خون ورودی به قلب را دریافت می کنند. دو حفره پایینی قلب بطن نامیده شده و خون را به بیرون از قلب و به سایر نقاط بدن پمپاژ می کنند.

جهت پمپاژ خون به سرتاسر بدن، قلب در چرخه ای به نام سیکل یا چرخه قلبی بارها و بارها منقبض شده و سپس به حالت استراحت در می آید. این چرخه با منقبض شدن دهلیز شروع شده و سبب وارد شدن خون به بطن ها می شود. سپس بطن ها منقبض شده و خون را به بیرون از قلب می رانند.

خون کم اکسیژن از بدن به بخش راست قلب می آید و پس از آن به درون شش ها پمپ می شوند. خون در شش ها اکسیژن می گیرد. سپس خون غنی از اکسیژن به بخش چپ قلب آمده و از آن جا به دیگر بخش های بدن پمپ می شود.

آیا می دانید بهترین روش برای درمان فشار خون بالا چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

✅ تاثیر سیستول و دیاستول بر روی فشار خون

دیاستول و سیستول به روش های متفاوت فشار خون را تحت تاثیر قرار می دهند. این روش ها به این صورت است که هنگامی که قلب در حین سیستول خون را به سراسر بدن می رساند، فشار بر روی رگ ها افزایش می یابد و به آن فشار سیستولیک می گویند. هنگامی که قلب بین دو ضربان استراحت کرده و دوباره از خون پر می شود، فشار خون افت می کند و به آن فشار دیاستولیک می گویند.

✅ فشار خون سالم چقدر است؟

فشار خون سالم

فشار خون عادی پایین تر از 120/80 میلی متر جیوه می باشد. هنگام دریافت نتایج فشار خون، فرد دو عدد را مشاهده می کند که نمایانگر فشار سیستول و دیاستول هستند. این اعداد بر حسب میلی متر جیوه (mmHg) اندازه گیری شده اند. اولین عدد فشار سیستولیک و دومین، فشار دیاستولیک می باشد. بر اساس دستورالعمل های به روز (2017) کالج قلب آمریکا، طبقه بندی فشار خون در حال حاضر به شرح زیر است:

1- فشار خون عادی: پایین تر از 120/80 میلی متر جیوه

2- فشار خون افزایش یافته: فشار سیستولیک بین 120 تا 129 و فشار دیاستولیک کمتر از 80

3- فشار خون بالا سطح 1: فشار سیستولیک بین 130 تا 139 و فشار دیاستولیک بین 80 تا 89 میلی متر جیوه

4- فشار خون بالا سطح 2: فشار سیستولیک حداقل 140 یا فشار دیاستولیک حداقل 90 میلی متر جیوه

این طبقه بندی جدید حدودا 46 درصد از مردم آمریکا را در دسته مبتلا به فشار خون بالا جای داده است. فشار خون همواره در هنگام استراحت و در طول چند روز سنجیده می شود. این سنجش ها قرائت فشار خون نیز نامیده می شوند.

جدول تفاوت ها

سیستول دیاستول
سیستول بخش انقباض در چرخه قلبی می باشد. دیاستول بخش استراحت در چرخه قلبی می باشد.
عملکرد
در دوره سیستول، هنگام انقباض قلب، خون از حفرات قلب به درون شریان های ریوی و آئورت پمپ می شود. در دوره دیاستول، هنگام استراحت قلب، حفرات قلب با خونی پر می شوند که از ورید های ریوی و بزرگ سیاهرگ (venacava) می آید.
فشار خون
فشار خون در دوره سیستول بالا است. فشار خون در دوره دیاستول پایین است.
فشار میانگین
فشار سیستولیک در یک فرد عادی 120 است. فشار دیاستولیک در یک فرد عادی 80 است.
تغییرات
فشار سیستولیک تحت شرایط مختلف مانند میزان کار انجام شده توسط قلب، شدت فعالیت قلب در حین کار و غیره دست خوش تغییراتی قابل ملاحظه می شود. فشار دیاستولیک دست خوش تغییرات بسیار کمتری شده و در دامنه ای محدود باقی می ماند. افزایش فشار دیاستولیک بیانگر نزدیک شدن قلب به مرحله نارسایی می باشد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر محمدحسین نجفی روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

4+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهروز جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام در اکوکاردیوگرافی ضخامت دیواره قلب رو در حالت سیستول میگیرند یا دیاستول و حد نرمال چند است؟؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   ضخامت در حالت دیاستول اندازه گیری می شود. حد نرمال در اقایان 10 میلی متراست

 • تصویر کاربر عبدالرضا جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام - حدود شش ماه است نسبت فشار دوم مادرم که ۸۷ سالشان است به فشار اول به هم خورده و در هر سطح فشاری- فشآر دوم بین نیم تا یک و نیم درجه بالاتر است- مثلا امشب ۹×۱۱/۵ بود که بنظر میرسد ۹ بالا است - آیا مسله مهمی است و خطرناک است ؟ با سپاس و تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   این موضوع خطرناک نیست ولی لازم است زیر نظر پزشک خودشان ویزیت شوند و داروها به طور دقیق تنظیم شوند

 • تصویر کاربر F.k سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نجفی. بنده خانمی هستم ۴۰ ساله. یکسالی و نیمی هست که متوجه افزایش فشار خون مینیمومم شدم و اختلاف فشار ماکس و مینم بسیار کم هست.به پزشک قلب مراجعه کردم و اکو و تست ورزش دادم ظاهرا مشکلی نداشتم. بدستور ایشون قرص هیدروکلروتیازید ۵۰ روزی یکعدد میخورم. بازم در کل اکثر اوقات فشارم بالانس نیست وقتی پایینه هر دو خیلی پایینه و گاهیم که فشارم میره بالا یا هردو بالاست و یا مینیمومم خیلی نزدیک به ماکسیمومه.
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
  البته نمیدونم مرتبطه یا نه خودم حس میکنم این وضعیت روی قند خون ناشتام هم تاثیر داشته چون یکهفته گذشته قند ناشتام بالای ۱۰۰ بوده ولی در طی روز و یا آخر شب قندمو چک کردم بین صد و صدو چهل بوده. غذام کلا کم چربی و اکثرا بی نمک هستش چون بیمار کاندید پیوند قلب دارم در منزل.از لحاظ فشار خون ارثی در خانواده درجه یکم در تمامی سنین فشار خون پایین داشته و دارند.
  ممنون میشم راهنماییم بفرمایید که چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   علت بالارفتن قند می تواند هیدوکلروتیازید باشد. این دارو را زیر نظر پزشک قطع کرده و به آملودیپین 5 میلی گرم تبدیل کنید. هولتر فشارخون 24 ساعته نیز می تواند در تشخیص دقیق بیماری شما کمک کننده باشد

 • تصویر کاربر عليرضا سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام- مردي 45 ساله هستم- حدود 2 سال هست كه فشار خون دارم- البته مشكلي تا حالا نداشتم فقط گاهي كه سردرد ميشوم فشارم را چك ميكنم 16 بر روي 11 ميباشد- در حالت عادي هم گاهي 15 روي 10 يا 14 روي 10 ميباشد. هيچ موقع فشار دياستول من كمتر از 9/5 نميشود. جديدا به متخصص قلب مراجعه كردم و گفت بايد دارو شروع كني وگرنه عواقب بعدي دارد. برايم لوزارتان و متورال نوشت اما تا حالا مصرف نكردم- ميخواستم نظر شما بزرگوار را بپرسم - ممنون كه جواب ميدين- در ضمن مادرم فشار خوني هست و 40 ساله كه دارو ميخوره
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   با توجه به این فشارخونها و سابقه ی فامیلی از فشارخون بهتر است مصرف دارو را شروع کنید

 • تصویر کاربر بهرام سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 29 سالمه. پسرم. از حدود 7 ,8 سال پیش مطلع هستم که فشار خونم بالاست. حدودا (13.5---14.5) روی 8.5----9.5)
  دکتر داخلی وغدد رفتم ومشکلی نداشتم. اکو ونوار قلب هم گرفتم ومشکلی نداشتم. البته در سنسن نوجوانی پروپلاپس خفیف داشتم ولی دکتر قلبم گفت مشکلی نداری. بنظر شما علت چیست؟ به چه متخصصی مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   زیر نظر متخصص قلب ویزیت شوید. اگر فشارهای شما در این حد می باشد اتنولول 50 میلی گرم روزانه یک عدد استفاده کنید

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب آقای دکتر ممنون از پاسخگویی شما به سوال قبل آقای دکتر در سوال قبل گفتم خانم من 43 سال سن دارند وشما هولتر های فشار واکوی ایشون را دیدین وفرمودین اکوی ایشون مشکل نداره اما با توجه به نتیجه هولترها فرمودین ایشون فشار خون دارند وفشارشون منشا عصبی ندارد اما با استرس تشدید میشود وروزانه باید یک عدد لوزارتان 25 بخورند وبرای مشاهده پاسخ به درمان یک ماه بعد مجدد هولتر کنند حالا سوالم از جنابعالی اینه که خانمم چون 43 سال سن دارند خیلی خیلی نگرانند که از این سن برای همیشه مجبور باشن قرص بخورن ومیگن که این قرص رو باید دیگه برای همیشه بخورن یا برای یک مدت محدود که بخورن بعد از اینکه فشار شون تنظیم شد دیگه نباید این قرص رو بخورند وسوال دومم اینه که دکتربهشون قرص لوزارمیکس اچ50 ومتوهگزال 23.7داده اما شما فرمودین لوزارتان 25 کدوم هارو رو بهتره که الان مصرف کنند بسیار ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   در قدم اول لوزارتان را استفاده کنند. ممکن است لازم است باشد برای همیشه دارو استفاده کنند ولی این موضوعی است که در طول زمان و با بررسی پاسخ درمانی مشخص می شود. اگر فشارها خوب کنترل شوند شاید بتوان دارو را به حداقل رساند

 • تصویر کاربر نوشین سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  فشار خون مادر من سیستول ۱۳ دیاستول ۶ میشه،همیشه یکی بالاس اونیکی پایینه،دلیلش چی میتونه باشه؟این مواقع چیکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   این فشارخون نرمال است و نیاز به اقدام خاصی ندارد. تنها یک نوبت نوار قلب بگیرند

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام سن من 52 سال است به طور منظم کو ه هپیمایی ودوچرخه سواری ( از همان سنین کودکی تا حالا دوچرخه سواری کرده ام )می کنم کار های روزانه را هم معمولا با دوچرخه انجام میدهم
  صبح زود هنگام بیدار شدن از خواب فشار خون مینیمم بالا دارم (9 - 10) که معمولا بعداز ظهر وشب اینطور نمی باشد سابقه دفع سنگ کلیه را چندین بار داشته ام سابق هیچ نوع بیماری یا عارضه ای نداشته ام ممنوم میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   شما باید نوار قلب و اکو انجام بدهید. موقتا نصف قرص لوزارتان 25 تا زمان ویزیت استفاده کنید

 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من 21 سالمه کمی اضافه وزن دارم دکتر من دائما فشارم روی 134 +_ 3 روی 7 یا 8 هست شاید تنها 2 بار در کل سال رفته روی 14 یکبار هم در تنش شدید عصبی 15 شد کاپتوپریل نصف خوردم درست شد پسوریازیس هم دارم تمام آزمایش هایم خوب بود اکو و تست ورزش هم انجام دادم بابت تنگی نفس و درد سر و تپش قلب دائما احساس رگ دارم روی سرم و پیشانیم و زیر چشمم سیاه میشه زود به زود من باید چگار کنم بیماری فشار خون مزمن دارم وزن کم گنم خوب میشه لطفا راهنمایی کنید در ضمن پرو پرانول 20 و دیا پوکساید 5 هم میخورم ولی اثر کمی دارند . دکتر خواهش منم راهنمایی کنید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   به نظر و با توجه به سالم بودن اکو و تست ورزش به نظر می رسد منشا مشکلات شما عصبی است. بهتر است با یک متخصص روانپزشکی مشورت کنید

 • تصویر کاربر لیلی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خانمی44 ساله هستم با فشار خون معمولا130.90 ویاگاهی بیشتر که تایک ماه پیش آملودیپین مصرف میکردم الان والزومیکس نصف شب استفاده میکنم سولام اینه که اگه بخوام باردار بشم امکان داره که فشار بالا به جنین اسیب برسونه یا نه ومیتونم بار دار بشم یا نه از نظر فشار بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

    

   اول اینکه مصرف قرص والزومیکس در دوران بارداری ممنوع است

    

   دو اینکه با توجه به فشارخون بالا احتمال حملات افزایش فشارخون در طی بارداری وجود دارد و ممکن است هم به شما هم به جنین آسیب برسد. بنابراین بهترین اقدام این است که از قبل بارداری زیر نظر متخصص زنان باشید و در دوره ی بارداری طبق نظر ایشان فشارخون خود را دقیق کنترل کنید. بهترین کار برای شما تحت نظر بودن دقیق است و اگر همه چیز خوب کنترل شود امکان بارداری و تولد طبیعی و بدون مشکل وجود دارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر