اختلاف فشار سیستول و دیاستول به چه معناست؟

اصطلاحات فشار سیستول دیاستول به ترتیب به هنگام انقباض و استراحت عضله قلب نسبت داده می شوند. تعادل بین دیاستول و سیستول تعیین کننده فشار خون فرد می باشد. در این مقاله، چگونگی ارتباط دیاستول و سیستول با فشار خون توضیح داده خواهد شد. علاوه بر این، فشار خون عادی، خطرات و عوارض فشار خون بالا و پایین نیز بیان می شوند.


✅ فشار سیستول و دیاستول چیست؟

قلب مانند یک پمپ است که خون غنی از اکسیژن را به تمامی بافت ها و اعضای بدن می رساند. ضربان قلب به وسیله انقباض و استراحت قلب به وجود می آید. هنگام استراحت قلب را دیاستول و هنگام انقباض آن را سیستول می گویند. هنگامی که قلب استراحت می کند، حفرات قلب پر از خون شده و فشار خون فرد کاهش می یابد؛ که به این وضعیت دیاستول می گویند. همچنین سیستول به وضعیتی می گویند که عضله ی قلب منقبض می شود. در این هنگام قلب خون را به بیرون از خود و به درون عروق خونی بزرگ در سیستم گردش خون می فرستد و سپس به تمامی بافت ها و قسمت های بدن منتقل می شود.

در حین سیستول، فشار خون فرد افزایش می یابد.

فشار خون سیستول

✅ تفاوت سیستول و دیاستول چیست؟

قلب پمپی است که شامل چهار حفره می باشد و از وسط به دو نیمه چپ و راست تقسیم می شود. هر کدام از این نیمه ها نیز به دو حفره بالایی و پایینی تقسیم می شوند. دو حفره بالایی قلب دهلیز نامیده شده و خون ورودی به قلب را دریافت می کنند. دو حفره پایینی قلب بطن نامیده شده و خون را به بیرون از قلب و به سایر نقاط بدن پمپاژ می کنند.

جهت پمپاژ خون به سرتاسر بدن، قلب در چرخه ای به نام سیکل یا چرخه قلبی بارها و بارها منقبض شده و سپس به حالت استراحت در می آید. این چرخه با منقبض شدن دهلیز شروع شده و سبب وارد شدن خون به بطن ها می شود. سپس بطن ها منقبض شده و خون را به بیرون از قلب می رانند.

خون کم اکسیژن از بدن به بخش راست قلب می آید و پس از آن به درون شش ها پمپ می شوند. خون در شش ها اکسیژن می گیرد. سپس خون غنی از اکسیژن به بخش چپ قلب آمده و از آن جا به دیگر بخش های بدن پمپ می شود.

آیا می دانید بهترین روش برای درمان فشار خون بالا چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

✅ تاثیر سیستول و دیاستول بر روی فشار خون

دیاستول و سیستول به روش های متفاوت فشار خون را تحت تاثیر قرار می دهند. این روش ها به این صورت است که هنگامی که قلب در حین سیستول خون را به سراسر بدن می رساند، فشار بر روی رگ ها افزایش می یابد و به آن فشار سیستولیک می گویند. هنگامی که قلب بین دو ضربان استراحت کرده و دوباره از خون پر می شود، فشار خون افت می کند و به آن فشار دیاستولیک می گویند.

✅ فشار خون سالم چقدر است؟

فشار خون سالم

فشار خون عادی پایین تر از 120/80 میلی متر جیوه می باشد. هنگام دریافت نتایج فشار خون، فرد دو عدد را مشاهده می کند که نمایانگر فشار سیستول و دیاستول هستند. این اعداد بر حسب میلی متر جیوه (mmHg) اندازه گیری شده اند. اولین عدد فشار سیستولیک و دومین، فشار دیاستولیک می باشد. بر اساس دستورالعمل های به روز (2017) کالج قلب آمریکا، طبقه بندی فشار خون در حال حاضر به شرح زیر است:

1- فشار خون عادی: پایین تر از 120/80 میلی متر جیوه

2- فشار خون افزایش یافته: فشار سیستولیک بین 120 تا 129 و فشار دیاستولیک کمتر از 80

3- فشار خون بالا سطح 1: فشار سیستولیک بین 130 تا 139 و فشار دیاستولیک بین 80 تا 89 میلی متر جیوه

4- فشار خون بالا سطح 2: فشار سیستولیک حداقل 140 یا فشار دیاستولیک حداقل 90 میلی متر جیوه

این طبقه بندی جدید حدودا 46 درصد از مردم آمریکا را در دسته مبتلا به فشار خون بالا جای داده است. فشار خون همواره در هنگام استراحت و در طول چند روز سنجیده می شود. این سنجش ها قرائت فشار خون نیز نامیده می شوند.

جدول تفاوت ها

سیستول دیاستول
سیستول بخش انقباض در چرخه قلبی می باشد. دیاستول بخش استراحت در چرخه قلبی می باشد.
عملکرد
در دوره سیستول، هنگام انقباض قلب، خون از حفرات قلب به درون شریان های ریوی و آئورت پمپ می شود. در دوره دیاستول، هنگام استراحت قلب، حفرات قلب با خونی پر می شوند که از ورید های ریوی و بزرگ سیاهرگ (venacava) می آید.
فشار خون
فشار خون در دوره سیستول بالا است. فشار خون در دوره دیاستول پایین است.
فشار میانگین
فشار سیستولیک در یک فرد عادی 120 است. فشار دیاستولیک در یک فرد عادی 80 است.
تغییرات
فشار سیستولیک تحت شرایط مختلف مانند میزان کار انجام شده توسط قلب، شدت فعالیت قلب در حین کار و غیره دست خوش تغییراتی قابل ملاحظه می شود. فشار دیاستولیک دست خوش تغییرات بسیار کمتری شده و در دامنه ای محدود باقی می ماند. افزایش فشار دیاستولیک بیانگر نزدیک شدن قلب به مرحله نارسایی می باشد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر محمدحسین نجفی روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

4+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام با احترام سن من ۵۶ امروز پایگاه تست فرمودن ۱۳۴_۹۴ بودنده چه وضعیتی است متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام نرمال است
 • تصویر کاربر مهران چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  من دیروز روزه بودم و بعد از افطار احساس ضعف زیادی داشتم که با اندازه گیری فشار دیدم فشار دیاستول من 68 بود ضمنا قرص لوزارتان اچ مصرف میکنم ( نصف صبح و نصف شب ) در اینحال قرص را مصرف نکردم .آیا این کار درست است که اگر فشار پایین بود قرص را مصرف نکنم یا در هر حال باید آنرا مصرف کنم ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب اقای دکتر نجفی بزرگوار.
  جوانی 29 ساله هستم دارای فشار خون بالای 315 تا نهایت در حالت ورزش 165
  دارای سابقه ی خانوادگی فشار خون (پدر و مادر)
  با بستن هولتر فشار رنج طبیعی بدن بعد از کاهش مصرف نمک طی سه ماه و مصرف نکردن قرص فشار هنگام هولتر فشار ازرنج 11 در حالت استراحت تا 145 در حالت فعالیت بسیار خفیف متغیر بوده در طور شبانه روز.
  قرص مناسب برای تنظیم فشار بنده چه میباشد.
  اگر نیاز به قرص نیست و ورزش و رژیم غذایی برای کنترل پیشنهاد میشود چیست با سپتس فراون از جنابعالی.
  در اخر هم خدمتتان عرض کنم شغل بنده کارشناس رادیولوژی می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من باردار هستم و ماه ششم بارداری هست الان حدود یک ماه هست حالت تپش قلب شدید طوری که ضربان قلبم و دقیق داخل گوش راستم می‌شنوم دو بار هم بیهوش شدم فشار بالا و‌پایینم اختلاف شش تا هفت عددی داره مثلا یازده رو پنج یا دوازده رو پنج و آخرین بار سیزده رو شش بود میخواستم بدونم خطرناک نیست؟البته بیست روز هست به خاطر نشت کیسه آب استراحت مطلقم و در روز بالا سه لیتر آب میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
 • تصویر کاربر شادان چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،من معمولا فشارم پایین بوده و هست .
  مدتیه که فشارم ۱۰٫۶ روی ۳٫۶ هست .
  فشار دیاستول پایین مشکلی نداره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام بله پيگيري ميخواهد
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده 34سالمه و دوسال هست فشارم 13تا17روی7یا8هست رفتم پیش دکتر قلب نوار گرفت مشکل نداشتم اکو تست ورزش مشکل نداشتم فرستادم هولتر 24ساعته زدم فشارها ثبت شده نرمال بودن سونوگرافی کلیه نوشت کلیه هایم مادر زایی یک طرف هست سمت راست داپلر رفتم شریانات باز بود آزمایشات سدیم نیتریت اوره پروتئین کراتین چربی انزیم کبد و.... همه خوب بودن الان قرص 2.5کنکور میخورم دوبار پیش دکتر که میرم گفت 17روی 8 ولی فشار سنج گلامور دارم خانه میگیرم 12.5روی 7.4یا7.8هست اهل نمک نیستم با چربی یکی معرفی کرد گفت برو پیش دکتر نفرولوژی فوق تخصص کلیه و فشار خون مهرداد حلبیان اصفهان اهل اصفهان هستم ایشان دید گفت قرص والسا آن 40نوشت و آزمایشات تخصصی کلیه نوشت برا فشار و 2ماه این قرص نوشت که برم پیشش با آزمایشات آیا فشار خون دارم شمام راهنمایی کنید آیا قرص فشار والسا آن 40را گفت شبها بخور و کنکور گفت 5بخور چون تپش داری شمام راهنمایی کنید بعضی وقتها هم بدنم داغ میشه که دکتر اعصاب برام قرص اس سیتاور 10نوشت که سردرد و گوشهام که داغ میشد خوب میشدولی گه گاهی بدنم دوباره ذاغ میشه شما هم کمک کنید چکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
 • تصویر کاربر اندیشه چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بر اثر شادی و یا خستگی و یا استرس فشارم تا مرز ۲۲ میره بالا با استراحت و ریلکس دو سه روز بعد میاد پایین با توجه به مصرف قرص روزانه متورال ۵۰ والسارتان ۸۰چه پیشنهادی دارید ۱۵ کیلو اضافه وزن دارم هیچ مشکل دیکه ندارم هر وقت فشارم بالا میره سردرد در شقیقه ها و گردن و قفسه سینه من و خبر دار می کنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام اضافه كردن هيدروكلرتيازيد و در قورت امكان ببينمتون
 • تصویر کاربر ناهىد شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بىمار فشارخونى هسى تم چندىن سال آتنولول مصرف مىکنم اخىرا زىاد سردرد دام .اختلاف فشار سىستول ودىاس تول زىاده14/6ىا 14/7اغلب تفاوت زىادى هست .درضمن بىمارى صرع هم دارم ودارو مصرف مىکنم .ولى اخىرا سردردا خىلى اذىت مىکنه.ممنون از راهنماىىتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ا شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پدر من حدود ۶ ماه پیش سکته قلبی کردن و بطن چپ قلب تا حدودی مشکل پیدا کرد. ایشون دیابت دارن و انسولین مصرف میکنن و کلیه ها هم کمی مشکل پیدا کرده و فشار خون بالای ۱۴ هم پیدا کردن که دکتر کلیه قرص لوزار ۲۵ تجویز کردن که روزی ۲ نوبت نصف قرص مصرف بشه. حدود ۳ روز هست که استفاده میکنن و فشار خون به حدود ۱۱ رسیده ولی مینیمم حدود ۵ هست و حتی زیر ۵ هم میشه
  میخواستم بدونم مشکلی هست یا طبیعی هست و باید چه کاری انجام بدیم.
  سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربر تیزبین سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  در مورد فشار گیری با دستگاه جیوه ای دو سوال دارم .
  گاهی موقع ثبت فشار سیستولی ابتدا صدای نبض را مثلا روی 15 میشنوم . بعد قطع شده و مجدد روی مثلا 12 مجدد شنیده میشه و ادامه داره .
  برای ثبت فشار دیاستولی هم گاهی با عدم قطع شدن صدای ضربان مواجه میشم .

  بنظرم طبیعی نیست .
  مشکل کجاست ؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام صدای اول سیستول است
   و تغییر صدا دیاستول
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر