اختلاف فشار سیستول و دیاستول به چه معناست؟

اصطلاحات فشار سیستول دیاستول به ترتیب به هنگام انقباض و استراحت عضله قلب نسبت داده می شوند. تعادل بین دیاستول و سیستول تعیین کننده فشار خون فرد می باشد. در این مقاله، چگونگی ارتباط دیاستول و سیستول با فشار خون توضیح داده خواهد شد. علاوه بر این، فشار خون عادی، خطرات و عوارض فشار خون بالا و پایین نیز بیان می شوند.


✅ فشار سیستول و دیاستول چیست؟

قلب مانند یک پمپ است که خون غنی از اکسیژن را به تمامی بافت ها و اعضای بدن می رساند. ضربان قلب به وسیله انقباض و استراحت قلب به وجود می آید. هنگام استراحت قلب را دیاستول و هنگام انقباض آن را سیستول می گویند. هنگامی که قلب استراحت می کند، حفرات قلب پر از خون شده و فشار خون فرد کاهش می یابد؛ که به این وضعیت دیاستول می گویند. همچنین سیستول به وضعیتی می گویند که عضله ی قلب منقبض می شود. در این هنگام قلب خون را به بیرون از خود و به درون عروق خونی بزرگ در سیستم گردش خون می فرستد و سپس به تمامی بافت ها و قسمت های بدن منتقل می شود.

در حین سیستول، فشار خون فرد افزایش می یابد.

فشار خون سیستول

✅ تفاوت سیستول و دیاستول چیست؟

قلب پمپی است که شامل چهار حفره می باشد و از وسط به دو نیمه چپ و راست تقسیم می شود. هر کدام از این نیمه ها نیز به دو حفره بالایی و پایینی تقسیم می شوند. دو حفره بالایی قلب دهلیز نامیده شده و خون ورودی به قلب را دریافت می کنند. دو حفره پایینی قلب بطن نامیده شده و خون را به بیرون از قلب و به سایر نقاط بدن پمپاژ می کنند.

جهت پمپاژ خون به سرتاسر بدن، قلب در چرخه ای به نام سیکل یا چرخه قلبی بارها و بارها منقبض شده و سپس به حالت استراحت در می آید. این چرخه با منقبض شدن دهلیز شروع شده و سبب وارد شدن خون به بطن ها می شود. سپس بطن ها منقبض شده و خون را به بیرون از قلب می رانند.

خون کم اکسیژن از بدن به بخش راست قلب می آید و پس از آن به درون شش ها پمپ می شوند. خون در شش ها اکسیژن می گیرد. سپس خون غنی از اکسیژن به بخش چپ قلب آمده و از آن جا به دیگر بخش های بدن پمپ می شود.

آیا می دانید بهترین روش برای درمان فشار خون بالا چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

✅ تاثیر سیستول و دیاستول بر روی فشار خون

دیاستول و سیستول به روش های متفاوت فشار خون را تحت تاثیر قرار می دهند. این روش ها به این صورت است که هنگامی که قلب در حین سیستول خون را به سراسر بدن می رساند، فشار بر روی رگ ها افزایش می یابد و به آن فشار سیستولیک می گویند. هنگامی که قلب بین دو ضربان استراحت کرده و دوباره از خون پر می شود، فشار خون افت می کند و به آن فشار دیاستولیک می گویند.

✅ فشار خون سالم چقدر است؟

فشار خون سالم

فشار خون عادی پایین تر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه می باشد. هنگام دریافت نتایج فشار خون، فرد دو عدد را مشاهده می کند که نمایانگر فشار سیستول و دیاستول هستند. این اعداد بر حسب میلی متر جیوه (mmHg) اندازه گیری شده اند. اولین عدد فشار سیستولیک و دومین، فشار دیاستولیک می باشد. بر اساس دستورالعمل های به روز (۲۰۱۷) کالج قلب آمریکا، طبقه بندی فشار خون در حال حاضر به شرح زیر است:

۱- فشار خون عادی: پایین تر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه

۲- فشار خون افزایش یافته: فشار سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۲۹ و فشار دیاستولیک کمتر از ۸۰

۳- فشار خون بالا سطح ۱: فشار سیستولیک بین ۱۳۰ تا ۱۳۹ و فشار دیاستولیک بین ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه

۴- فشار خون بالا سطح ۲: فشار سیستولیک حداقل ۱۴۰ یا فشار دیاستولیک حداقل ۹۰ میلی متر جیوه

این طبقه بندی جدید حدودا ۴۶ درصد از مردم آمریکا را در دسته مبتلا به فشار خون بالا جای داده است. فشار خون همواره در هنگام استراحت و در طول چند روز سنجیده می شود. این سنجش ها قرائت فشار خون نیز نامیده می شوند.

جدول تفاوت ها

سیستولدیاستول
سیستول بخش انقباض در چرخه قلبی می باشد.دیاستول بخش استراحت در چرخه قلبی می باشد.
عملکرد
در دوره سیستول، هنگام انقباض قلب، خون از حفرات قلب به درون شریان های ریوی و آئورت پمپ می شود.در دوره دیاستول، هنگام استراحت قلب، حفرات قلب با خونی پر می شوند که از ورید های ریوی و بزرگ سیاهرگ (venacava) می آید.
فشار خون
فشار خون در دوره سیستول بالا است.فشار خون در دوره دیاستول پایین است.
فشار میانگین
فشار سیستولیک در یک فرد عادی ۱۲۰ است.فشار دیاستولیک در یک فرد عادی ۸۰ است.
تغییرات
فشار سیستولیک تحت شرایط مختلف مانند میزان کار انجام شده توسط قلب، شدت فعالیت قلب در حین کار و غیره دست خوش تغییراتی قابل ملاحظه می شود.فشار دیاستولیک دست خوش تغییرات بسیار کمتری شده و در دامنه ای محدود باقی می ماند. افزایش فشار دیاستولیک بیانگر نزدیک شدن قلب به مرحله نارسایی می باشد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر محمدحسین نجفی روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ا شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پدر من حدود ۶ ماه پیش سکته قلبی کردن و بطن چپ قلب تا حدودی مشکل پیدا کرد. ایشون دیابت دارن و انسولین مصرف میکنن و کلیه ها هم کمی مشکل پیدا کرده و فشار خون بالای ۱۴ هم پیدا کردن که دکتر کلیه قرص لوزار ۲۵ تجویز کردن که روزی ۲ نوبت نصف قرص مصرف بشه. حدود ۳ روز هست که استفاده میکنن و فشار خون به حدود ۱۱ رسیده ولی مینیمم حدود ۵ هست و حتی زیر ۵ هم میشه
  میخواستم بدونم مشکلی هست یا طبیعی هست و باید چه کاری انجام بدیم.
  سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر تیزبین سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  در مورد فشار گیری با دستگاه جیوه ای دو سوال دارم .
  گاهی موقع ثبت فشار سیستولی ابتدا صدای نبض را مثلا روی 15 میشنوم . بعد قطع شده و مجدد روی مثلا 12 مجدد شنیده میشه و ادامه داره .
  برای ثبت فشار دیاستولی هم گاهی با عدم قطع شدن صدای ضربان مواجه میشم .

  بنظرم طبیعی نیست .
  مشکل کجاست ؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام صدای اول سیستول است
   و تغییر صدا دیاستول
 • تصویر کاربر هاشم پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ایا رابطه منطقی بین فشارخون سیستولی یاهمون بالا با دیاستولی پایین هست؟
  من دستگاه فشار دارم تو خونه گاهی وقتا فشار بالام عدد یازده هست اما فشار پایین عدد ۹هست. میتونی راهنماییب کنی.ممنونم
  من مرد ۳۴سال سن دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   رابطه چنداني وجود ندارد
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من فشارخون بالا دارم که با مصرف قرصهای املودیپین و والزارتان کنترل میکنم ولی مشکل اصلی من تپش قلب بعد از خوردن غذا هستش قلبم خیلی محکم پمپ میکنه طوری که در همه حالت حسش میکنم وخیلی استرس میگیرم بعد اینکه غذا حضم شد معمولا خوب میشم هنگام تپش نوار قلب هم گرفتم که مشکلی رو نشون نداده تازگیها انژیو گرافی هم شدم که کل عروق هم سالم تشخیص داده شده لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام قرص كنكور اضافه شود
 • تصویر کاربر M پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. خانم ۶۰ ساله یکسال است که مبتلا به فشار خون بالا می باشد. هر شب یه قرص سینومیکس و کارودیلول و صبحا هم یه قرص کارودیلول مصرف می کنند. فشار خونشان طی یکسال کنترل شده بود اما بعد از یکسال دچار نوسان شدید شد بین ۱۱ تا ۱۸ نوسان می کند. دکتر قرص ارام بخش کلردیازپوکساید تجویز کردند و گفتند مشکل عصبی دارد. یک هفته قرص ها رو مصرف کرد طی این یک هفته فشار بین ۱۲ تا ۱۴ بود اما مجددا نوسان پیدا کرد و تا ۱۷ بالا می رود. علت این مشکل چیست؟ شما چه توصیه ای برای ایشان دارید؟
  علاوه بر فشار خون دیابت خفیف دارند اما برای دیابت دارو مصرف نمی کنند.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام داروها كافي و كامل نيستند و در صورت امكان ببينمشون
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من یک مردباسن 60می باشم که دارای یک کلیه وطهال رادریک سانحهتخلیه کردند الان مدت است که فشارخون هرچندروزیکباردارای نوسان به سمت بالامیرود تا 16روی 10 به چنددکترقلب مراجعه کردم بعدازتست ورزش واکوفرمودند مشکل قلبی نداری روزی 3عددقرص لوزارتان 25برای کنترل فشارمیخورم مشکل حل نشد لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید.
  من مشکل افت فشار دارم در حالت عادی فشارم 90/60هربار که فشارم پایین میومد با مداخلاتی ک میکردم فشارم افزایش پیدا میکرد ولی تقریبا یک سالی هست که افت فشارم تا حد 70/40هست و فشار دیاستول از 40و 50بالاترنمیره و علایم سرگیجه.سردرد.تپش قلب دارم و نمیتونم به چیزی تمرکز کنم دوبارهم رفتم دکتر ولی گفتن که فشارخون پایین در خانم ها نرمال هستش...درضمن فشارم حتی بانمک زیادهم بالا نمیاد تعییر پوزیشن هم میدم ولی اصلا فرقی نمیکنه تقریبا پنج ماهه فشارم 70/40هستش و خیلی اذیتم میکنه .
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من 17ساله که فشارم 13 روی نه ونیم است روزی یک عدد املوپرس ،اعدد اتنلول100،1،و یک عدد اسپرین80میخوردم دوماه که یک دونه قرص هیدرو کلردیزاید نصف صبح و نصف شب هم مصرف میکنم الان فشارم نه نیم روی هفت نیم شده ایا این کاهش که یکماه پیش آمد خوبه و یا نه ممنون از وقتی که برای من گذاشتین
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۷ سالمه و هفته ای ۲ الی ۳ بار سردرد شدید میگیرم و قتی فشار میگیرم ۱۵ بر روی ۶ هست دلیل این اختلاف چیه ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام درمان دارويي لازم است
 • تصویر کاربر Kia جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام فشارخون دیاستولیک پسرم25ساله خیلی پایین است حدود55 لطفا راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام اكو لازم است
  2. تصویر کاربر Kia پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سپاسگزارم
  3. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر