بهترین قرص برای کاهش تری گلیسیرید بالای ۱۰۰۰

وقتی تری گلیسیرید شما بالای ۱۰۰۰ mg/dL باشد ممکن است در خطر پانکراتیت باشید. انتخاب رژیم غذایی مناسب کلید درمان است که در این مقاله به بررسی آن پرداخته ایم. همچنین می خواهیم بهترین قرص برای کاهش تری گلیسیرید را به شما معرفی کنیم. 


💥کاهش تری گلیسیرید بالای ۱۰۰۰

تری گلیسیرید ها اصلی ترین نوع چربی در غذاها هستند. وقتی ما غذای دارای چربی می خوریم، تری گلیسیریدها به صورت “شیلومیکرون” در خون حمل می شوند. وقتی بدن شما به خوبی قادر به خرد کردن شیلومیکرون ها نباشد، ممکن است تری گلیسیرید های خون شما تا ۱۰۰۰ یا بالاتر افزایش یابند. این مقدار می تواند پانکرانس شما را ملتهب کند و باعث دیگر مشکلات سلامتی شود.

💥چه عواملی باعث افزایش سطح تری گلیسیرید می شوند؟

چرا بالا بودن تری گلیسیرید خون اهمیت دارد؟

تری گلیسیرید بالا ممکن است به سخت شدن یا ضخیم شدن دیواره شریان ها منجر شود (تصلب شراین) و در نتیجه خطر سکته مغزی، حمله قلبی و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. بالا بودن سطح تری گلیسیرید می تواند باعث التهاب حاد لوزالمعده (پانکراس) شود.

تری گلیسیرید بالا اغلب نشانه ای از بیماری های دیگر و بالا بودن خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی است، مثل چاقی و سندرم متابولیک. سندرم متابولیک در نتیجه  زیاد بودن چربی شکم، فشار خون بالا، تری گلیسیرید بالا، قند خون بالا و غیر طبیعی بودن سطح کلسترول خون است.

تری گلیسیرید بالا می تواند نشانه ای از موارد زیر باشد:

 • دیابت نوع ۲ یا پیش دیابت
 • سندرم متابولیک – بیماری که در اثر فشار خون بالا ، چاقی و قند خون بالا ایجاد می شود و خطر بیماری قلبی افزایش می یابد.
 • پایین بودن سطح هورمون های تیروئید (کم کاری تیروئید)
 • برخی از بیماری های ژنتیکی نادر که بر فرایند تبدیل چربی به انرژی توسط بدن تأثیر می گذارند.

تری گلیسیرید

گاهی اوقات تری گلیسیرید بالا عارضه جانبی است در مصرف داروهای خاص ایجاد می شود، مثل:

 • دیورتیک ها
 • استروژن و پروژستین
 • رتینوئیدها
 • استروئیدها
 • بتا بلاکر ها
 • برخی از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن
 • برخی از داروهای HIV

درمان دارویی تری گلیسیرید بالا

در این بخش می خواهیم به بررسی و معرفی درمان های دارویی تری گلیسیرید بالا بپردازیم. به یاد داشته باشید هیچ دارویی را خودسرانه مصرف نکنید و حتما در خصوص آن با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون در این لینک پاسخگوی سوالات شما عزیزان می باشد!

💥بهترین قرص برای کاهش تری گلیسیرید چیست؟

استاتین هایی مثل لیپیتور (آتورواستاتین) ، مهار کننده های PCSK9 مثل( Repatha اولوکوماب) و نیاسین ها اغلب از دسته دارو هایی متداول و وجود در بازار هستند که برای درمان کلسترول بالا و تری گلیسیرید تجویز می شوند. انتاخب دارو مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما اگر ورزش و رژیم غذایی کمکی به کاهش سطح تری گلیسیرید نکنند، یا بیمار در معرض ریسک ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی باشد، احتمالا پزشک یکی از دارو های نام برده را تجویز می کند.

پیشگیری از بالا رفتن سطح چربی (کلسترول و تری گلیسیرید) خون به جلوگیری از ابتلا به آترواسکلروز، بیماری عروق کرونر (CAD)، سکته مغزی و بیماری عروق محیطی کمک می کند.

بهتر است اطلاعات خود را بالا ببرید  تا از تمام گزینه های درمانی ممکن مطلع باشید تا بتوانید در روند درمانی خود نقش فعالی داشته باشید.

 • استاتین ها

استاتین از درمان های اصلی کلسترول بالا است. این داروهای خوراکی باعث مهار HMG-CoA ردوکتاز می شوند و توانایی ساخت کلسترول کبد را کاهش می دهند. به گفته کارشناسان مقداری از کلسترول خون توسط بدن تولید می شود. بنابراین رژیم غذایی مناسب و مهار این آنزیم باعث کاهش کلسترول خون می شوند.

استاتین ها با کاهش التهاب و ترومبوز عروق، عملکرد آن ها را بهبود می دهند.

استاتین ها معمولاً بدن را تحریک نمی کنند، اما ممکن است عوارض جانبی تجربه کنید. از رایج ترین عوارض جانبی درد عضلانی یا ضعف است که در ۰.۳٪ تا ۳۳٪ بیمارانی که این داروها را مصرف می کنند رخ می دهد.

استاتین های موجود شامل موارد زیر است:

 • Crestor (روزوواستاتین)
 • Lescol (فلوواستاتین)
 • Lipitor (آتورواستاتین)
 • Livalo (پیتاواستاتین)
 • Mevacor (لوواستاتین)
 • Pravachol (پراواستاتین)
 • Zocor (سیمواستاتین)
 • مهار کننده های PCSK9

مهار کننده های PCSK9 نسبت به استاتین ها دسته جدیدتری از داروهای کاهش دهنده کلسترول هستند. PCSK9 آنزیمی است که پروتئین های گیرنده را از بین می برد و این دارو ها با مهار آن منجر به حذف LDL (کلسترول بد) از خون می شود. در واقع تاثیر درمانی این داروها با کاهش سطح کلسترول بد خون است.

مهارکننده های PCSK9 ، که باید یک یا دو بار در ماه تزریق شوند، در ترکیب با سایر داروهای کاهش دهنده چربی مورد استفاده قرار می گیرند و سطح LDL خون را کاهش می دهند. این دسته از دارو ها معمولا برای افراد مبتلا به هیپرکلسترولمی ژنتیکی یا افرادی که با وجود درمان با استاتین همچنان LDL بالایی دارند، تجویز می شود.

دو دارو موجود که در اواخر سال ۲۰۱۵ توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شدند، عبارتند از:

 • Praluent (الیروکوماب)
 • Repatha (اولوکوماب)
 • ازتیمیب (Ezetimibe)

Ezetimibe جذب کلسترول از روده را کاهش داده و با خارج کردن آن از جریان خون، کلسترول مورد نیاز کبد را تامین می کند. در نتیجه، سطح LDL خون کاهش می یابد.

آزمایشات بالینی با ezetimibe نسبتاً ناامیدکننده بوده است و این دارو اغلب در درمان بالینی مورد استفاده قرار نمی گیرد. این دارو عمدتاً برای افرادی که علیرغم درمان با استاتین، کلسترول خون بالایی دارند و یا افرادی که نمی توانند استاتین مصرف کنند، تجویز می شود.

دارو های موجود:

 • ویتورین (ازتیمیب)
 • زتیا (ازتیمیب / سیمواستاتین)
تجویز ازتیمیب (ویتورین) برای کلسترول بالا، یک چالش به حساب می آید!

عامل کمپلکس ساز اسیدهای صفراوی

عامل کمپلکس ساز اسید های صفراوی از جذب مجدد اسیدهای صفراوی حاوی کلسترول از روده جلوگیری می کنند. در نهایت کبد کلسترول بیشتری را از گردش خون حذف می کند.

این دسته شامل دارو های زیر است:

 • Cholestid (کلستیپول)
 • Questran (کلستیرامین)
 • Welchol (کلسولام)

با این که این داروها در کاهش سطح LDL مؤثر هستند، اما عوارض جانبی در سیستم گوارش ایجاد می کنند. این دسته از دارو ها در مطالعات بالینی نتیجه بخش نبودند.

 • فیبرات ها

فیبرات ساخت لیپوپروتئین های حاوی تری گلیسیرید کبد را مهار می کند. این دارو ها در کاهش سطح تری گلیسیرید خون (تا ۵۰٪) مؤثر هستند. این دارو ها سطح HDL خون را افزایش و سطح LDL را تا حدی کاهش می دهند.

با این حال ، با وجود تأثیر قابل توجه آن ها بر چربی خون، در آزمایشات بالینی شکست خوردند.

امروزه از این دارو ها عمدتاً برای درمان هیپر تری گلیسیریدمی شدید استفاده می شوند.

فیبرات ها شامل:

 • Antara (جم فیبروزیل)
 • Lopid (فنوفیبات)

سمیت عضلانی از برجسته ترین عوارض فیبرات ها است، خصوصاً اگر به طور همزمان از استاتین استفاده شود.

💥جدید ترین درمان تری گلیسیرید بالا

بر اساس گزارشی از مجله پزشکی نیوانگلند، تیمی از محققان  درمان جدیدی را برای تری گلیسیرید بالا معرفی کردند. درمان با تزریق هفتگی “الیگونوکلئوتیدهای آنتی سنس” (ASOs) همراه است. این  قطعات DNA تولید تری گلیسیرید در کبد را مهار می کنند. گزارشات جدید نشان می دهند که ASO ها می توانند سطح تری گلیسیرید را تا ۷۰ درصد کاهش دهند.

البته نتیجه تحقیقات مربوط به فاز ۲ آزمایشاتی است برای سنجش کارایی دارو (در این جا هدف کم شدن سطح تری گلیسیرید است) طراحی شده است. برای بررسی قطعی موثر بودن ASO ها در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و بررسی عوارض جانبی آنها، مطالعات بیشتری لازم خواهد بود.

بسیاری از داروها که در مراحل اولیه آزمایشات اثر بخش بودند، هرگز توسط FDA تایید نمی شوند. تایید ASO به عنوان دارویی برای کاهش تری گلیسیرید و عرضه آن به بازار تا چند سال طول خواهد کشید.

💥رژیم غذایی مناسب برای کاهش تری گلیسیرید

کلید کاهش تری گلیسیریدی که به شدت افزایش یافته، رژیم غذایی خیلی کم چرب و بدون شیلومیکرون است. تمرکز اصلی روی غذای بدون شیلومیکرون، خیلی کم چرب با چربی کمتر از ۲۰ – ۳۰ گرم در روز (تقریبا ۱۰-۱۵ درصد کالری روزانه شما) و فیبر بالا است. همچنین، موارد زیر اهمیت زیادی دارند:

✳️ عدم مصرف الکل

✳️ آب میوه، نوشابه و نوشیدنی های شیرین مصرف نشوند.

✳️ شیرینی و دسر ها مصرف نشوند (مانند کیک، آب نبات، کوکی، کلوچه و بستنی)

✳️ بدون شکر افزودنی (مثل شیره یا عسل)

⚠️ توجه: با راه درمانی وعده های غذایی بدون شیلومیکرون، تری گلیسیرید خون بیشتر افراد بعد از حدود ۲ هفته بهبود خواهد یافت.

وقتی تری گلیسیرید شما به زیر ۵۰۰ رسید ممکن است بتوانید به آرامی چربی رژیم غذاییتان را افزایش دهید. خوردن غذاهایی که چربی و شکر بالایی دارند یا نوشیدن الکل دوباره تری گلیسیرید شما را افزایش خواهد داد. اگر شما دچار نوعی ژنتیک خیلی نادر هستید که باعث تری گلیسیرید خیلی بالا شده است، باید در تمام زندگی خود وعده های غذایی خیلی کم چرب مصرف کنید.

بیشتر افرادی که چربی خون خیلی بالایی دارند، از مراجعه به یک متخصص تغذیه سود بسیاری خواهند کرد. این فرد می تواند به شما در طراحی یک برنامه غذایی کمک کند، درنتیجه شما تمام مواد مغذی مورد نیازتان را دریافت خواهید کرد. این کار ممکن است به معنی مصرف مکمل های غذایی باشد. از برچسب روی مواد غذایی یا نرم افزارهای موجود برای بدست آوردن مقدار چربی و قند مواد غذایی استفاده کنید.

آیا با علل و علائم فشار خون بالا آشنا هستید؟ آیا می دانید چه روش هایی برای درمان فشار خون بالا وجود دارد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

💥نمونه رژیم غذایی برای کاهش تری گلیسیرید خون

در زیر نمونه یک رژیم غذایی مناسب برای کاهش تری گلیسیرید را برای شما عزیزان قرار داده ایم.

#صبحانه

۱ فنجان شیر بدون چربی

۱ فنجان بلغور جو دوسر (ساده) به همراه دارچین یا ۱ فنجان جو دوسر شیرین نشده ی خشک

املت سفیده تخم مرغ و سبزیجات که در تابه نچسب پخته باشد به همراه نان تست ۱۰۰% سبوس دار

# شام و ناهار

۸۰-۱۰۰ گرم سینه مرغ بدون پوست یا بوقلمون یا ماهی کم چرب

نصف فنجان لوبیا یا عدس پخته

۳ واحد سبزی های بدون نشاسته (۱ واحد برابر است با نصف فنجان پخته یا یک فنجان خام)

نصف یا یک فنجان سبزی های نشاسته دار یا دانه های کامل، مانند برنج قهوه ای، یا ۱/۲ تکه نان کامل

انتخابی: ۱ واحد میوه و ۱ فنجان شیر بدون چرب یا ۱۷۰ گرم شیر معمولی، ماست معمولی یا ماست یونانی

# میان وعده ها

سبزی های بدون نشاسته به همراه سیب زمینی بدون روغن

پنیر خامه ای بدون چربی به همراه سبزی های خام

# برای طعم دهی و چاشنی های گوناگون

از یک قاشق غذاخوری ادویه، گیاهان طبیعی، وانیل، سرکه و آب گوشت بدون چربی استفاده کنید. همچنین شما می توانید خردل، مایو بدون چربی، شیرین کننده های غیر قندی (زیرو)، ژلاتین بدون قند تا ۲ قاشق غذاخوری. پودر کره ی بادام زمینی بدون چربی را مورد استفاده قرار دهید.

⚠️توجه: این برنامه ممکن است به کاهش تری گلیسیرید بین ۵۰۰ تا ۹۹۹ کمک کند. مهم است که با یک متخصص تغذیه صحبت کنید تا مطمئن شوید برنامه غذایی شما برای طولانی مدت مناسب است.

اگر تری گلیسیرید شما بالاست و به دنبال روش های کاهش چربی خون خود هستید ما در لینک زیر تمام روش های کاهش چربی خون را گردآوری کرده ایم می توانید لینک زیر را مطالعه کنید.

کاهش تری گلیسیرید

💥نکات لازم برای کاهش تری گلیسیرید

✅ احتمالا پزشک شما برایتان دارو تجویز می کند و تغییراتی در رژیم غذایی شما برای کاهش تری گلیسیرید خونتان ایجاد می کند.

✅ اگر از داروهای دیگری استفاده می کنید، آن ها را پزشکتان در میان بگذارید. بعضی از داروهای می توانند تری گلیسیرید شما را بالا ببرند.

✅ اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن و فعالیت جسمانی ممکن است به کاهش تری گلیسیرید شما کمک کند. به آرامی فعالیت خود را افزایش دهید. سعی کنید هفته ای ۱۵۰ دقیقه فعالیت داشته باشید.

✅ اگر دیابت دارید، با پزشکتان همکاری کنید تا قند خونتان مدیریت شود.

 

منابع:

https://www.health.harvard.edu

https://www.verywellhealth.com

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق 

برای پرسش از دکتر اینجا کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عزئپور جمعه ۸ آذر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده۳۶سال سن دارم تریگلیسری خونم ۱۰۱۰می باشد کم کاری تیروئید نیزدارم دکتر برام کپسول فنوفیبرات حکیم تجویزکرد ۱عددبعداز شام مصرف می کنم بعداز۲ماه دوباره ازمایش دادم عددتریگلیسرید پائینی اومده روی ۲۰۰ولی دوتا از آنزیم های کبدی بالا رفته خیلی به نظر شما چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   در حال حاضر عدد تری گلیسرید شما مناسب است و نیاز به نگرانی بیش تری ندارد. البته ورزش و رژیم غذایی را رعایت کنید. برای بررسی وضعیت کبدی یک سونوگرافی کبد برای بررسی کبد چرب و مشورت با متخصص گوارش توصیه می شود

 • تصویر کاربر مجتبی یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام. من مردی هستم با 43 سال سن وزن 78 قد 166. الان مدت 3 سال است که تحت نظر پزشک متخصص قلب داروی متوهگزال ۲۳.۷۶ روزی یک عدد صبح و آسپرین بچه و آترواستاتین 10 هم یک شب درمیان(یک شب آسپرین و شب دیگر آترواستاتین) مصرف می کنم. چند روز پیش آزمایش دادم قند،کلسترول خوب و بد نرمال بود. اما تری گلیسیریدم 300 شده و tsh هم 4.5. پرخور نیستم اما رژیم غذایی هم ندارم.با آنکه هفته ای 5 روز پیاده روی یکساعته دارم. لطفا میشه راهنمای بفرمایید داروهای مذکور مناسب هستند یا خیر؟ برای کاهش تری گلیسرید چه کار کنم؟با تشکر
  Chol 169
  Hdl 35
  Ldl 74
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   می توانید از قرص فنوفیبرات 200 روزانه یک عدد استفاده کنید یا اینکه داروی اتورواستاتین را با دوز بیش تری (20) برای سه ماه استفاده کنید و سه ماه بعد مجددا آزمایش دهید

 • تصویر کاربر عبداله جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من آزمایش دادم تری‌گلیسیرید 7000 بوده کلسترول 650 و قند خون هم 260 تست های کبدی هم بالاست اسید اوریک 11 روزی 2 عدد متفورمین 1000 میخورم قبلا جم فیبروزیل فنون فیبر ات هم مصرف کردم رژیم هم رعایت میکنم باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   شما شاید نیاز به داروهای تزریقی برای کنترل تری گلیسرید داشته باشید. بهتر است ویزیت شوید تا تمامی مسایل با هم بررسی شوند و در صورت نیاز در این باره تصمیم گیری شود

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خسته نباشید
  من تری گلیسریدم ۳۰۰ هست روزانه یک عدد فنوفیبرات میخورم ...یک عدد کافی است؟؟بهترین زمان مصرفش چه موقع است؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   یک عدد را تا سه ماه استفاده کنید و سه ماه بعد مجددا ازمایش دهید. بهترین زمان استفاده از آن عصرهاست

 • تصویر کاربر زینب دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من خانمی ۳۰ ساله قد ۱۶۴ وزن ۶۶ کیلو ۳ ساله ازدواج کردم شناگر هستم مربی و ناجی هستم هفته ای سه بار شنا میکنم دو ساله تریگلیسیدم بالاست یه مدت قرص جم فیبروزیل بعد فینوفیبرات مصرف کردم اومد پایین ولی الان میخوام بچه دار بشم دکتر گفت نباید مصرف کنی دو ماه مصرف نکردم الان آزمایش دادم شده ۶۹۰ چکار کنم غذا هام همه کم چرب و رژیمی هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   مصرف فنوفیبرات برای شما بهترین گزینه است ولی قبل از ان با توجه به بارداری با متخصص زنان مشورت کنید. اگر اجازه دادند می توانید استفاده کنید

 • تصویر کاربر حمیدرضا دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من آزمایش دادم کلسترول 191 تری گلیسرید815 HDL برابر 33 و LDL برابر 127یه کم غذای چرب و پشت سرم درد و حالت تهوع وچکار کنم و به کدام پزشک مراجعه ام ار ای مغز انجام پیش مغز و اعصاب مراجعه گفتن مشکلی نیس
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   یک نوبت سونوگرافی کبد انجام داده و نتیجه را به متخصص داخلی نشان دهید. فنوفیبرات 200 روزانه یک عدد استفاده کنید و سه ماه بعد مجدد ازمایش دهید

 • تصویر کاربر شیوا دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مادرم دیابت دارن و لوزارتان 25 میخورن و مشکلی نیست کاملا رعایت میکنن و هیچ مقدار نمک نمیخورن .اما هر از چند کاهی فشارش میره رو 15 و یک روز ادامه داره وبا قرص زیر زبونی میاد پایین.این اتفاق ماهی یه بار حدودا اتفاق میفتع
  چ کاری باید بکنیم ؟ممنونم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   اگر این اتفاق ماهی یک بار است نیاز به اقدام خاصی نیست اگر بیشتر تکرار شد باید داروها بیشتر شوند

 • تصویر کاربر سام یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر تری گلیسیرید خونم 570 هستش در ضمن فشار خونم هم دارم.داروی جم فیبروزیل روزانه دو عددمیخورم ولی تاثیری نداره لطفا یه داروی قوی برای کاهش چربی خون برام بگید.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

    

   جم فیبروزیل را قطع کنید. رژیم عذایی مناسب و ورزش داشته باشید. فنوفیبرات 200 روزانه دو عدد استفاده کنید

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۳ آبان ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام, خسته نباشید.
  بنده بعلت داشتن بیماری فوق نادر پوستی (پی آر پی) داروی acitretin ویتامین ب مصرف میکنم. میزان کلسترول بدم 106 و خوب 47 هست, در ماه های اخیر بود ولی با رژیم و ورزش به این میزان رسیده اما تری گلیسرید همراه رو به افزایش است, از 140 شروع به 157 و 192 و بعد 200 و آخر هم به 237 رسیده, فاصله هر آزمایش 1 ماه و نیم بوده. بنظر شما بهتر نیست دارو را قطع کنم ؟ فایده ای چندان هم برای بهبود پوست نداشته و بیماری روند طبیعی و خوب و بد شدن خودش را همچنان ادامه میدهد.

  اضافه وزن چندانی ندارم, ورزش میکنم (یک ساعت پیاده روی سریع در روز), سیگار هم میکشم (دو پاکت در روز), قندم هم همیشه بین 90 تا 95 بوده در این 8 ماه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۳ آبان ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

    

   در مورد اینکه ایا می توانید دارو را برای مشکل پوستی قطع کنید یا خیر باید از متخصص پوست خود سوال کنید ولی با توجه به شرایط شما حتما به متخصص خود اطلاع دهید که دارو باعث افزایش تری گلیسرید شده است

 • تصویر کاربر حميد دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام كلسترول ١٩٢و تري گلسريد ٨٠٠چكار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

    

   فنوفیبرات روزانه 200 استفاده کنید. رژیم غذایی و ورزش داشته باشید. سه ماه بعد مجددا ازمایش بدهید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر