بهترین قرص برای کاهش تری گلیسیرید بالای ۱۰۰۰

وقتی تری گلیسیرید شما بالای ۱۰۰۰ mg/dL باشد ممکن است در خطر پانکراتیت باشید. انتخاب رژیم غذایی مناسب کلید درمان است که در این مقاله به بررسی آن پرداخته ایم. همچنین می خواهیم بهترین قرص برای کاهش تری گلیسیرید را به شما معرفی کنیم. 


💥کاهش تری گلیسیرید بالای ۱۰۰۰

تری گلیسیرید ها اصلی ترین نوع چربی در غذاها هستند. وقتی ما غذای دارای چربی می خوریم، تری گلیسیریدها به صورت “شیلومیکرون” در خون حمل می شوند. وقتی بدن شما به خوبی قادر به خرد کردن شیلومیکرون ها نباشد، ممکن است تری گلیسیرید های خون شما تا ۱۰۰۰ یا بالاتر افزایش یابند. این مقدار می تواند پانکرانس شما را ملتهب کند و باعث دیگر مشکلات سلامتی شود.

💥چه عواملی باعث افزایش سطح تری گلیسیرید می شوند؟

چرا بالا بودن تری گلیسیرید خون اهمیت دارد؟

تری گلیسیرید بالا ممکن است به سخت شدن یا ضخیم شدن دیواره شریان ها منجر شود (تصلب شراین) و در نتیجه خطر سکته مغزی، حمله قلبی و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. بالا بودن سطح تری گلیسیرید می تواند باعث التهاب حاد لوزالمعده (پانکراس) شود.

تری گلیسیرید بالا اغلب نشانه ای از بیماری های دیگر و بالا بودن خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی است، مثل چاقی و سندرم متابولیک. سندرم متابولیک در نتیجه  زیاد بودن چربی شکم، فشار خون بالا، تری گلیسیرید بالا، قند خون بالا و غیر طبیعی بودن سطح کلسترول خون است.

تری گلیسیرید بالا می تواند نشانه ای از موارد زیر باشد:

 • دیابت نوع ۲ یا پیش دیابت
 • سندرم متابولیک – بیماری که در اثر فشار خون بالا ، چاقی و قند خون بالا ایجاد می شود و خطر بیماری قلبی افزایش می یابد.
 • پایین بودن سطح هورمون های تیروئید (کم کاری تیروئید)
 • برخی از بیماری های ژنتیکی نادر که بر فرایند تبدیل چربی به انرژی توسط بدن تأثیر می گذارند.

تری گلیسیرید

گاهی اوقات تری گلیسیرید بالا عارضه جانبی است در مصرف داروهای خاص ایجاد می شود، مثل:

 • دیورتیک ها
 • استروژن و پروژستین
 • رتینوئیدها
 • استروئیدها
 • بتا بلاکر ها
 • برخی از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن
 • برخی از داروهای HIV

درمان دارویی تری گلیسیرید بالا

در این بخش می خواهیم به بررسی و معرفی درمان های دارویی تری گلیسیرید بالا بپردازیم. به یاد داشته باشید هیچ دارویی را خودسرانه مصرف نکنید و حتما در خصوص آن با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون در این لینک پاسخگوی سوالات شما عزیزان می باشد!

💥بهترین قرص برای کاهش تری گلیسیرید چیست؟

استاتین هایی مثل لیپیتور (آتورواستاتین) ، مهار کننده های PCSK9 مثل( Repatha اولوکوماب) و نیاسین ها اغلب از دسته دارو هایی متداول و وجود در بازار هستند که برای درمان کلسترول بالا و تری گلیسیرید تجویز می شوند. انتاخب دارو مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما اگر ورزش و رژیم غذایی کمکی به کاهش سطح تری گلیسیرید نکنند، یا بیمار در معرض ریسک ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی باشد، احتمالا پزشک یکی از دارو های نام برده را تجویز می کند.

پیشگیری از بالا رفتن سطح چربی (کلسترول و تری گلیسیرید) خون به جلوگیری از ابتلا به آترواسکلروز، بیماری عروق کرونر (CAD)، سکته مغزی و بیماری عروق محیطی کمک می کند.

بهتر است اطلاعات خود را بالا ببرید  تا از تمام گزینه های درمانی ممکن مطلع باشید تا بتوانید در روند درمانی خود نقش فعالی داشته باشید.

 • استاتین ها

استاتین از درمان های اصلی کلسترول بالا است. این داروهای خوراکی باعث مهار HMG-CoA ردوکتاز می شوند و توانایی ساخت کلسترول کبد را کاهش می دهند. به گفته کارشناسان مقداری از کلسترول خون توسط بدن تولید می شود. بنابراین رژیم غذایی مناسب و مهار این آنزیم باعث کاهش کلسترول خون می شوند.

استاتین ها با کاهش التهاب و ترومبوز عروق، عملکرد آن ها را بهبود می دهند.

استاتین ها معمولاً بدن را تحریک نمی کنند، اما ممکن است عوارض جانبی تجربه کنید. از رایج ترین عوارض جانبی درد عضلانی یا ضعف است که در ۰.۳٪ تا ۳۳٪ بیمارانی که این داروها را مصرف می کنند رخ می دهد.

استاتین های موجود شامل موارد زیر است:

 • Crestor (روزوواستاتین)
 • Lescol (فلوواستاتین)
 • Lipitor (آتورواستاتین)
 • Livalo (پیتاواستاتین)
 • Mevacor (لوواستاتین)
 • Pravachol (پراواستاتین)
 • Zocor (سیمواستاتین)
 • مهار کننده های PCSK9

مهار کننده های PCSK9 نسبت به استاتین ها دسته جدیدتری از داروهای کاهش دهنده کلسترول هستند. PCSK9 آنزیمی است که پروتئین های گیرنده را از بین می برد و این دارو ها با مهار آن منجر به حذف LDL (کلسترول بد) از خون می شود. در واقع تاثیر درمانی این داروها با کاهش سطح کلسترول بد خون است.

مهارکننده های PCSK9 ، که باید یک یا دو بار در ماه تزریق شوند، در ترکیب با سایر داروهای کاهش دهنده چربی مورد استفاده قرار می گیرند و سطح LDL خون را کاهش می دهند. این دسته از دارو ها معمولا برای افراد مبتلا به هیپرکلسترولمی ژنتیکی یا افرادی که با وجود درمان با استاتین همچنان LDL بالایی دارند، تجویز می شود.

دو دارو موجود که در اواخر سال ۲۰۱۵ توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شدند، عبارتند از:

 • Praluent (الیروکوماب)
 • Repatha (اولوکوماب)
 • ازتیمیب (Ezetimibe)

Ezetimibe جذب کلسترول از روده را کاهش داده و با خارج کردن آن از جریان خون، کلسترول مورد نیاز کبد را تامین می کند. در نتیجه، سطح LDL خون کاهش می یابد.

آزمایشات بالینی با ezetimibe نسبتاً ناامیدکننده بوده است و این دارو اغلب در درمان بالینی مورد استفاده قرار نمی گیرد. این دارو عمدتاً برای افرادی که علیرغم درمان با استاتین، کلسترول خون بالایی دارند و یا افرادی که نمی توانند استاتین مصرف کنند، تجویز می شود.

دارو های موجود:

 • ویتورین (ازتیمیب)
 • زتیا (ازتیمیب / سیمواستاتین)
تجویز ازتیمیب (ویتورین) برای کلسترول بالا، یک چالش به حساب می آید!

عامل کمپلکس ساز اسیدهای صفراوی

عامل کمپلکس ساز اسید های صفراوی از جذب مجدد اسیدهای صفراوی حاوی کلسترول از روده جلوگیری می کنند. در نهایت کبد کلسترول بیشتری را از گردش خون حذف می کند.

این دسته شامل دارو های زیر است:

 • Cholestid (کلستیپول)
 • Questran (کلستیرامین)
 • Welchol (کلسولام)

با این که این داروها در کاهش سطح LDL مؤثر هستند، اما عوارض جانبی در سیستم گوارش ایجاد می کنند. این دسته از دارو ها در مطالعات بالینی نتیجه بخش نبودند.

 • فیبرات ها

فیبرات ساخت لیپوپروتئین های حاوی تری گلیسیرید کبد را مهار می کند. این دارو ها در کاهش سطح تری گلیسیرید خون (تا ۵۰٪) مؤثر هستند. این دارو ها سطح HDL خون را افزایش و سطح LDL را تا حدی کاهش می دهند.

با این حال ، با وجود تأثیر قابل توجه آن ها بر چربی خون، در آزمایشات بالینی شکست خوردند.

امروزه از این دارو ها عمدتاً برای درمان هیپر تری گلیسیریدمی شدید استفاده می شوند.

فیبرات ها شامل:

 • Antara (جم فیبروزیل)
 • Lopid (فنوفیبات)

سمیت عضلانی از برجسته ترین عوارض فیبرات ها است، خصوصاً اگر به طور همزمان از استاتین استفاده شود.

💥جدید ترین درمان تری گلیسیرید بالا

بر اساس گزارشی از مجله پزشکی نیوانگلند، تیمی از محققان  درمان جدیدی را برای تری گلیسیرید بالا معرفی کردند. درمان با تزریق هفتگی “الیگونوکلئوتیدهای آنتی سنس” (ASOs) همراه است. این  قطعات DNA تولید تری گلیسیرید در کبد را مهار می کنند. گزارشات جدید نشان می دهند که ASO ها می توانند سطح تری گلیسیرید را تا ۷۰ درصد کاهش دهند.

البته نتیجه تحقیقات مربوط به فاز ۲ آزمایشاتی است برای سنجش کارایی دارو (در این جا هدف کم شدن سطح تری گلیسیرید است) طراحی شده است. برای بررسی قطعی موثر بودن ASO ها در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و بررسی عوارض جانبی آنها، مطالعات بیشتری لازم خواهد بود.

بسیاری از داروها که در مراحل اولیه آزمایشات اثر بخش بودند، هرگز توسط FDA تایید نمی شوند. تایید ASO به عنوان دارویی برای کاهش تری گلیسیرید و عرضه آن به بازار تا چند سال طول خواهد کشید.

💥رژیم غذایی مناسب برای کاهش تری گلیسیرید

کلید کاهش تری گلیسیریدی که به شدت افزایش یافته، رژیم غذایی خیلی کم چرب و بدون شیلومیکرون است. تمرکز اصلی روی غذای بدون شیلومیکرون، خیلی کم چرب با چربی کمتر از ۲۰ – ۳۰ گرم در روز (تقریبا ۱۰-۱۵ درصد کالری روزانه شما) و فیبر بالا است. همچنین، موارد زیر اهمیت زیادی دارند:

✳️ عدم مصرف الکل

✳️ آب میوه، نوشابه و نوشیدنی های شیرین مصرف نشوند.

✳️ شیرینی و دسر ها مصرف نشوند (مانند کیک، آب نبات، کوکی، کلوچه و بستنی)

✳️ بدون شکر افزودنی (مثل شیره یا عسل)

⚠️ توجه: با راه درمانی وعده های غذایی بدون شیلومیکرون، تری گلیسیرید خون بیشتر افراد بعد از حدود ۲ هفته بهبود خواهد یافت.

وقتی تری گلیسیرید شما به زیر ۵۰۰ رسید ممکن است بتوانید به آرامی چربی رژیم غذاییتان را افزایش دهید. خوردن غذاهایی که چربی و شکر بالایی دارند یا نوشیدن الکل دوباره تری گلیسیرید شما را افزایش خواهد داد. اگر شما دچار نوعی ژنتیک خیلی نادر هستید که باعث تری گلیسیرید خیلی بالا شده است، باید در تمام زندگی خود وعده های غذایی خیلی کم چرب مصرف کنید.

بیشتر افرادی که چربی خون خیلی بالایی دارند، از مراجعه به یک متخصص تغذیه سود بسیاری خواهند کرد. این فرد می تواند به شما در طراحی یک برنامه غذایی کمک کند، درنتیجه شما تمام مواد مغذی مورد نیازتان را دریافت خواهید کرد. این کار ممکن است به معنی مصرف مکمل های غذایی باشد. از برچسب روی مواد غذایی یا نرم افزارهای موجود برای بدست آوردن مقدار چربی و قند مواد غذایی استفاده کنید.

آیا با علل و علائم فشار خون بالا آشنا هستید؟ آیا می دانید چه روش هایی برای درمان فشار خون بالا وجود دارد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

💥نمونه رژیم غذایی برای کاهش تری گلیسیرید خون

در زیر نمونه یک رژیم غذایی مناسب برای کاهش تری گلیسیرید را برای شما عزیزان قرار داده ایم.

#صبحانه

۱ فنجان شیر بدون چربی

۱ فنجان بلغور جو دوسر (ساده) به همراه دارچین یا ۱ فنجان جو دوسر شیرین نشده ی خشک

املت سفیده تخم مرغ و سبزیجات که در تابه نچسب پخته باشد به همراه نان تست ۱۰۰% سبوس دار

# شام و ناهار

۸۰-۱۰۰ گرم سینه مرغ بدون پوست یا بوقلمون یا ماهی کم چرب

نصف فنجان لوبیا یا عدس پخته

۳ واحد سبزی های بدون نشاسته (۱ واحد برابر است با نصف فنجان پخته یا یک فنجان خام)

نصف یا یک فنجان سبزی های نشاسته دار یا دانه های کامل، مانند برنج قهوه ای، یا ۱/۲ تکه نان کامل

انتخابی: ۱ واحد میوه و ۱ فنجان شیر بدون چرب یا ۱۷۰ گرم شیر معمولی، ماست معمولی یا ماست یونانی

# میان وعده ها

سبزی های بدون نشاسته به همراه سیب زمینی بدون روغن

پنیر خامه ای بدون چربی به همراه سبزی های خام

# برای طعم دهی و چاشنی های گوناگون

از یک قاشق غذاخوری ادویه، گیاهان طبیعی، وانیل، سرکه و آب گوشت بدون چربی استفاده کنید. همچنین شما می توانید خردل، مایو بدون چربی، شیرین کننده های غیر قندی (زیرو)، ژلاتین بدون قند تا ۲ قاشق غذاخوری. پودر کره ی بادام زمینی بدون چربی را مورد استفاده قرار دهید.

⚠️توجه: این برنامه ممکن است به کاهش تری گلیسیرید بین ۵۰۰ تا ۹۹۹ کمک کند. مهم است که با یک متخصص تغذیه صحبت کنید تا مطمئن شوید برنامه غذایی شما برای طولانی مدت مناسب است.

اگر تری گلیسیرید شما بالاست و به دنبال روش های کاهش چربی خون خود هستید ما در لینک زیر تمام روش های کاهش چربی خون را گردآوری کرده ایم می توانید لینک زیر را مطالعه کنید.

کاهش تری گلیسیرید

💥نکات لازم برای کاهش تری گلیسیرید

✅ احتمالا پزشک شما برایتان دارو تجویز می کند و تغییراتی در رژیم غذایی شما برای کاهش تری گلیسیرید خونتان ایجاد می کند.

✅ اگر از داروهای دیگری استفاده می کنید، آن ها را پزشکتان در میان بگذارید. بعضی از داروهای می توانند تری گلیسیرید شما را بالا ببرند.

✅ اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن و فعالیت جسمانی ممکن است به کاهش تری گلیسیرید شما کمک کند. به آرامی فعالیت خود را افزایش دهید. سعی کنید هفته ای ۱۵۰ دقیقه فعالیت داشته باشید.

✅ اگر دیابت دارید، با پزشکتان همکاری کنید تا قند خونتان مدیریت شود.

 

منابع:

https://www.health.harvard.edu

https://www.verywellhealth.com

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق 

برای پرسش از دکتر اینجا کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهزاد جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام..آقای دکتر
  طبق آزمایش ارسالی لطفا راهنمایی فرمایید...
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

    

   فنوفیبرات 200 روزانه یگ عدد استفاده کنید. ورزش و رژیم غذایی مناسب فراموش نشود. سه ماه بعد مجددا ازمایش دهید

 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر...در آزمایش اخیرم قند خون ۱۲۷ بوده و کلسترول ۲۲۸ ولی تری گلیسریدم ۶۱۸ هست البته سابقه بالای تری گلیسرید نداشتم و طی آزمایشات دوره ای حداکثر ۳۰۰ بوده ولی اینبار زیاد شد که البته با پیگیری در واحد بیوشیمی آزمایشگاه و بررسی مجدد تری گلیسرید بالا تایید شد...چه دارویی مصرف کنم بهتره؟ البته کبد چرب گرید۲ هم دارم دارویی که برای کبد هم عوارض نداشته باشه چی می‌تونه باشه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

    

   قرص فنوفیبرات 200 میلیگرم روزانه یک بار را استفاده کنید. سه ماه بعد مجدد آزمایش دهید. ورزش و رژیم غذایی مناسب فراموش نشود

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ولطف دارید بی منت به پرسش ها پاسخ می دهید
  چربی مضر خونم بالای 1800هست قبلا اتوراستاتین و فنوفیبرات مصرف می کردم الان رزوواستاتین 40مصرف می کنم حالا چند روز پیش ازمایش دادم دکتر میگه کلا استاتین ها برای تری گلیسیرین خون فایده ندارن حالا موندم چیکار کنم شما راهنمایی کنید دارو چی مصرف کنم و دوز مصرف رو بفرمایید و ساعت مصرف .لطفا کمکم کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

    

   در حال حاضر میزان تری گلیسرید شما چقدر است؟ فنوفیبرات 200 میلی گرم هر 12 ساعت استفاده کنید

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب آقای دکتر عزیز
  من 43 ساله هستم و چند سالی هست که متوجه شدم چربی خونم بالا هست تری گلیسرید(800) از وقتی که فهمیدم کل زندگیم بهم ریخته یه مدتی اوایل قرص می خوردم شیمیایی داروی گیاهی هم می خوردم ورزش هم می کردم غذا هم کم می خوردم خیلی لاغر شدم و موهام هم سفید شد و هم خیلی ریخت ولی تری گلیسرید از 350 پایین تر نیومد بعد گفتند خانوادگی و ارثی هست دیگه ولش کردم نه دارو می خورم نه رژیم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

    

   سفیدشدن موها ربطی به مصرف دارو ندارد! در قدم اول باید استرس خود ر ا کنترل کنید. توصیه می شود فنوفیبرات 200 استفاده کنید و استرس را کاهش دهید

 • تصویر کاربر شهریار سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر من ۳۳ سال سن دارم آزمایش خون دادم تری گریسیرین شده ۱۴۳۰ چند بار هم تکرار کردم درسته آزمایش . فعالیتم زیاده ورزش میکنم وضعیت بدنیم نرماله ولی خانواده خیلی ترسیدن که من درمان بشم حال چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

    

   قرص اتورواستاتین 40 میلیگرم دو بار در روز و فنوفیبرات 200 روزانه استفاده کنید. سه ماه بعد مجددا ازمایش بدهید

 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۵ مهر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،من از ۴ سال پیش متوجه شدم تری گلیسرید بالایی دارم.به مقدار ۱۵۰۰،با رژیم سخت و دارو پایین اوردم..از اون زمان دائم بالا پایین میشه..هر وقت رژیم و دارو بگیریم میاید پایین..ولی خیلی وزن کم میکنم..الان ۵۸ کیلو هستم با قد ۱۷۰و ۳۷ سالمه..۳ماه پیش رو ۸۷ بود مجدد آزمایش دادم ۲۵۴ شده..لطفا راهنماییم کنید واقعا خسته شدم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۵ مهر ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

    

   برای کنترل این موضوع شما باید رژیم و مصرف دارو مناسب همیشگی داشته باشید. بهتر است با یک متخصص تغذیه نیز مشورت کنید و به مصرف دارو ادامه دهید زیرا احتمال مسایل ژنتیکی نیز وجود دارد

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام امیر هستم مدتی است که تریگریسیرید خون بالای 1200 مباشد و سنم 27 سال میباشد با وزنی حدود 88 کیلو گرم چه دارویی و چه رژیم غذایی و چه مدت طول میکشد که تریگریسیرید کاهش یابد ناگفته نماند که من 3سال پیش ورزش بدنسازی انجام میدادم و استروئید نیز مصرف کردم 3سالی هست که ورزش نمیکنم ممنون از پاسخ
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

    

   تمامی داروهای بدنسازی را در حاضر اگر مصرف می کنید باید کنار بگذارید. مصرف قرص فنوفیبرات 200 میلی گرم دو بار در روز را شروع کنید. سه ماه بعد مجددا آزمایش چربی بدهید

 • تصویر کاربر مجید جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . آقای دکتر 38 سالمه و قند خون نرمال و کلسترول نرمال دارم . ولی اخیرا تری گلیسریدم عدد 385 هست .. انگشتان دست و پام حالت گرگرفتگی و مور مور شدن دارن . قرص سرترالین 50 هم روزی یکعدد مصرف میکنم . آدم فوق العاده مضطربی هستم
  آیا استرس و اضطراب باعث بالا رفتن تری گلیسرید میشه ؟ آیا درمان دارویی نیازهست ؟چه دارویی رو پیشنهاد میکنین ؟ با پیام جواب بدین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

    

   استرس باعث افزایش تری گلیسرید نمی شود. توصیه می شود در قدم اول ورزش و رژیم غذایی مناسب را در دستور کار قرار دهید. سه ماه بعد مجددا ازمایش چربی بدهید. اگر هم چنان تری گلیسیرید بالا بود باید درمان دارویی را شروع کنید

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من آقایی 40 ساله متاهل با.وزن نرمال.بدون سابقه بیماری خاصی .من اولین بار سه سال پیش تری گلیسیرین خود را چک کردم که 800 بود.گفتند ارثی است.داروی کپسول جم فیروزیل300 را شروع کردم البته رژیم غذایی را هم رعایت کردم تا اینکه رسید به حدود 203رسیده.البته دراین سه سال همیشه یک کپسول را مصرف کردم که یک دوره چند ماهه مرتب نخوردم و دوباره آزمایش عدد 500بود.باز هم مرتب دارو خوردم.من کلسترل حدودنرمال دارم.دکتر این چند ماه آخر آتروواستاتین10 را نیز به دارویم اضافه کرد.نتیجه آزمایشم بهتر شد.بالاخره LDLبه 98رسید.vldl=41.به دکتر گفتمصدق مدتی است احساس ضعیفی در نعوظ برایم پیش آمد.ایشان گفتند فقط سه ماه قرص آتروواستاتین40را تنها مصرف کنم.بعد آزمایش بدم.یک ماه شده.تغییری در نعوظ نداشتم.حالا من که مشکل تریگلیسیرید ارثی دارم با خوردن تنها یک قرص آتروواستاتین40 آیا درست است؟در حالیکه همیشه کلسترول نرمال داشتم.ببخشید اگر طولانی شد.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

    

   اخرین تری گلیسیرید چند است؟ ادامه ی دارو و دوز ان بستگی به عدد تری گلیسیرید در حال حاضر دارد

  2. تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام.آقای دکتر آخرینTG=203وLDL98وVLDL=41 ممنون میشم ميخواستم بدونم این مدت سه ماهه ای که دکتر گفتند فقط آتروواستاتین 40 بخورم مجدد TGبالا نمیره؟
   باسپاس
  3. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

    

   فعلا با توجه به جواب ازمایشات بهتر است درمان فعلی اتورواستاتین ادامه یابد و تجوز پزشک صحیح بودده است. به نظر می رسد فعلا چربی خون شما کنترل شده باشد. رژیم غذای صحیح و ورزش روزانه را در دستور کار داشته باشید. مجددا سه ماه بعد ازمایش دهید.

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اسيد اوريك من ٧/٦ هست ايا درمان دارويي داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

    

   بستگی به علایم شما دارد. اگر از دردهای مفاصل رنج می برید باید با مشورت پزشک و پس از معاینه و ویزیت درمان دارویی برای شما شروع شود. در غیر اینصورت و اگر علامتی ندارید نیاز به اقدام خاصی نیست و تنها رعایت رژیم غذایی و بررسی مجدد اوریک اسید یک سال بعد توصیه می شود.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر