عوارض فشار خون بالا چیست؟

از آنجا که فشار خون بالا اغلب یک وضعیت خاموش است، قبل از اینکه حتی علائمی را ایجاد کند، می تواند باعث آسیب رساندن به بدن شود. اگر فشار خون بالا درمان نشود، عوارض فشار خون بالا می تواند جدی و حتی مرگ بار باشد.


عوارض فشار خون بالا

برخی از افراد مبتلا به فشار خون بالا هنگامی که فشارِ خود را در خانه یا داروخانه اندازه گیری کرده و عدد روی دستگاه فشارسنج را (که مقدار بالایی را نشان می دهد) مشاهده می کنند، ممکن است شوکه شوند. مراجعه افرادی که این عارضه را به عنوان یک یافته جداگانه (ایزوله) بروز می دهند به بخش اورژانس محلی امری معمول است، اما در بسیاری از موارد، نگرانیِ واقعی تنها همین نیست، بلکه موضوع اصلی اثرات زیان بار افزایش فشار خون به صورت مداوم و کنترل نشده است.

این عارضه به عنوان یک عامل هشدار دهنده مهم برای بسیاری از پیامدهای نامطلوب مربوط به سلامت، از جمله نارسایی قلبی، بیماری عروق کرونر، سکته مغزی، بیماری کلیوی، بیماری شریان محیطی، و رتینوپاتی که یک نوع بیماری چشمی است، به شمار می رود.

همچنین این عارضه با دیابت نوع ۲ نیز در ارتباط است، به همین دلیل گروه ضربت خدمات پیشگیرانۀ آمریکا توصیه ای را برای غربالگری دیابت درمورد مبتلایان به آن صادر کرده است. کنترل مناسب فشار خون منجر به کاهش سریع ریسک بیماری های قلبی عروقی می گردد.

اما عوارض فشار خون بالا دقیقا چست؟

 • آسیب به قلب

بیماری فشارخون بالای قلبی ناشی از تغییرات ایجاد شده در ساختار قلب و عروق خونی و همچنین عملکرد آنها در هنگام سازگاری بدن با فشار خون غیر طبیعی می باشد.

اگر قلب را به عنوان پمپی در یک مدار سیال تصور کنید، در صورت افزایش فشار درون این مدار، فعالیت این پمپ درون مدار نیز افزایش می یابد. برخی از تغییرات ناشی از افزایش فشار خون مستمر، تا حدودی با استفاده از داروهای مهار کننده ACE قابل بهبود است.

این عارضه همچنین در اثر استرس های مکانیکی باعث فرسودگی اندام های بدن و نیز عروق خونی می گردد. رگ های خونی دارای مکانیسم هایی برای تنظیم جریان خون در بدن هستند و هنگامی که افزایش فشار خون اتفاق می افتد، در اولین واکنش، رگ های خونی منقبض می شوند.

درنهایت دیواره رگ های خونی ضخیم شده و آسیب بافتی ایجاد می شود که در نتیجه سخت تر شدن دیواره های رگ را به دنبال دارد.

از عوارض فشار خون بالا، افزایش کار و فعالیت قلب است. فشار افزایش یافته در عروق خونی باعث می شود عضلات قلب به صورت مکرر و با نیروی بیشتر از حد نرمال منقبض شوند. این امر ممکن است باعث بزرگی قلب نیز شود. بزرگی قلب خطرات احتمالی از جمله موارد زیر را افزایش می دهد:

 • نارسایی قلبی

 • آریتمی ها

 • مرگ ناگهانی قلبی

 • حمله قلبی

رگ، و آسیب های آن در عوارض فشار خون بالا

 • آسیب به شریان ها

شریان های سالم، انعطاف پذیر و قوی هستند. خون در شرایین و عروق سالم آزادانه جریان می یابد. فشار خون بالا باعث می شود که شریان ها سخت تر شده و کم تر الاستیک باشند.

چربی های غذایی می توانند در شریان ها ذخیره شده و جریان خون را محدود کنند. این آسیب می تواند منجر به افزایش فشار خون و در نهایت حمله قلبی، آنوریسم و سکته مغزی شود.

 • سکته و آسیب به مغز

مغز شما برای ادامه ی حیات خود به یک منبع تغذیه سالم یعنی خون غنی از اکسیژن نیاز دارد. فشار خون بالا می تواند جریان خون مغزی شما را کاهش دهد و منجر به ایجاد عوارض شدید و حتی مرگبار مانند حمله ایسکمی گذرا یا سکته مغزی شود.

از دیگر عوارض فشار خون بالا و کنترل نشده می تواند تاثیر منفی بر حافظه و توانایی شما در یادگیری، فراخوانی، صحبت و منطق باشد. اغلب درمان، عوارض فشار خون بالا را کاملاً از بین نمی برد. با این وجود، می تواند احتمال ایجاد خطرات در آینده را کم کند.

عوارض سکته مغزی می تواند به دلیل خونریزی در رگ های خونی تغذیه کننده مغز اتفاق افتد، یا به طور معمول می تواند ناشی از ضعف خونرسانی در شریان های آسیب دیده ناشی از افزایش فشار خون مداوم باشد. تقریباً ۸۵٪ سکته های مغزی ایسکمیک هستند و یا به دلیل ضعف در جریان خون ضعیف اتفاق می افتند.

یکی دیگر از عوارض های این بیماری که بر روی مغز تأثیر می گذارد، انسفالوپاتی مرتبط با فشار خون است.

این وضعیت به تغییر شرایط روانی فرد اشاره دارد که غالباً با سردرد و حالت تهوع همراه است و ناشی از تورم در مغز به دلیل تغییرات جریان خون در حالت افزایش بیش از حد فشار خون می باشد. این وضعیت با بدخیمی یا حالت اورژانسی همراه است.

 • مشکلات چشمی

بیماری چشمی ناشی از این عارضه با عنوان رتینوپاتی مرتبط با فشار خون شناخته می شود. در شبکیه چشم، تغییرات به وجود آمده در رگ های خونی در نهایت منجر به اختلال در یکپارچگی رگ می شود و خون یا اسیدهای چرب ممکن است بر روی بافت ظریف شبکیه نشت کنند. این امر باعث تغییرات دائمی در بینایی می شود و کاملا قابل پیشگیری است.

 • بیماری کلیوی

فشار خون یکی از دلایل اصلی بیماری مزمن کلیه است که اغلب به دیالیز نیاز دارد. خون از طریق کلیه ها تصفیه می شود، و هنگامی که رگ های خونی کوچک کلیه در اثر این عارضه مزمن و کنترل نشده آسیب می بینند، بدن قادر به پاکسازی مواد زائد نیست.

در نهایت، افراد مبتلا به آسیب کلیوی باید ساعاتی را به متصل به دستگاه های دیالیزی بگذرانند که مواد زائد را از جریان خون آنها خارج می کنند، و یا اینکه ممکن است نیاز به پیوند کلیه داشته باشند. در هر دو صورت، جلوگیری از این چنین عوارضی ارجحیت داشته و ساده تر است.

مطلب مرتبط: فشار خون بالا می تواند باعث خون دماغ شدن شود؟

فشار خون بالا در دوران بارداری ممکن است غیر طبیعی باشد . برای درمان فشار خون بالا می توانید بر روی دکمه قرمز رنگ کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

عوارض فشار خون بالا در دوران بارداری

زنان باردار با فشار خون بالا می توانند نوزادان سالم، به رغم داشتن این وضعیت به دنیا بیاورند، اما اگر در طول دوران بارداری تحت نظارت و درمان قرار نگیرند، خود و نوزادشان در خطر خواهند بود.

مطلب مرتبط: علائم فشار خون بالا در دوران بارداری چیست؟

زنان مبتلا به فشار خون بالا، عوارض فشار خون را بیشتر تجربه می کنند. برای مثال، زنان باردار مبتلا به فشارخون بالا ممکن است دچار کاهش عملکرد کلیه شوند. نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به پرفشاری خون ممکن است در هنگام تولد وزن کم تری داشته باشند و یا نارس متولد شوند.

 

عوارض فشار خون بالا در بارداری

بعضی از زنان ممکن است در دوران بارداری خود فشار خون بالا داشته باشند. این بیماری که فشار خون بارداری نامیده می شود، اغلب پس از زایمان خود به خود بهبود می یابد. پرفشاری خون در دوران بارداری اگر که پیشرفته باشد می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا در آینده را افزایش دهد.

☑ پره اکلامپسی

در برخی از موارد، زنان باردار مبتلا به پرفشاری خون ممکن است دچار پره اکلامپسی شوند. در این وضعیت با افزایش فشار خون، عملکرد کلیه ها مختل شده و سطح پروتئین در ادرار افزایش می یابد. همانطور که این وضعیت بدتر می شود، خطر برای مادر و نوزاد نیز افزایش می یابد.

پره اکلامپسی می تواند منجر به اکلامپسی شود که خود، باعث تشنج می شود. عوارض آن برای کودک شامل وزن کم در هنگام تولد، تولد نارس و مرده زایی می باشد. راه پیشگیری از پره اکلامپسی شناخته شده نیست و تنها راه درمان آن، ختم بارداری است.

نکاتی برای پیشگیری از فشار خون

اگر احتمال فشار خون بالا در شما زیاد است، با رعایت نکات زیر می توانید از این وضعیت پیشگیری کنید:

❇ سعی کنید به تدریج و آرامی غذاهای سالم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. روزانه بیش از هفت وعده از میوه ها و سبزیجات بخورید. سپس به مدت دو هفته یک وعده ی دیگر به آن بیافزایید. پس از این دو هفته، مجدداً یک وعده ی دیگر اضافه کنید.

❇ برای شام سعی کنید بشقاب خود را از سبزیجات پر کنید. مثلاً به جای اینکه یک استیک را به همراه سالاد بخورید، بک بشقاب پر از سالاد را به همراه یک تکه گوشت میل کنید.

❇ مصرف شیرینی را محدود کنید.

❇ سعی کنید غذاهایی از جمله ماست طعم دار، غلات شیرین شده و نوشابه ها را کم تر مصرف کنید.

❇ برای کاهش وزن هدف گذاری کنید.

❇ به جای داشتن یک هدف کلی برای کاهش وزن، مقداری را که می خواهید کاهش دهید یادداشت کنید. واقع بین باشید و سپس تصمیم بگیرید که برای رسیدن به این هدف چه کاری باید انجام دهید. اگر پنج شب ورزش در هفته برایتان سخت است ابتدا از کم آغاز کنید و سپس بر میزان آن بیافزایید.

❇ به طور مرتب فشار خون خود را کنترل کنید.

❇ بهترین راه برای جلوگیری از عوارض و اجتناب از مشکلات ناشی از فشار خون بالا، زود فهمیدن آن است. پزشک ممکن است از شما بخواهد که یک دستگاه فشار در خانه داشته باشید و منظم فشار خود را کنترل کنید.

❇ از اعدادی که اندازه می گیرید گزارشی تهیه کرده و هربار که به پزشک مراجعه می کنید آن را به همراه داشته باشید. این کار می تواند پزشک را قبل از پیشرفته تر شدن بیماری، آگاه سازد.

❇ افراد مبتلا به فشار خون بالا و افرادی که خطر ابتلا به بیماری های قلبی در آن ها بالاست، باید مصرف روزانه سدیم خود را در حدود ۱۵۰۰ میلی گرم محدود کنند. از خوردن غذای رستوران یا غذاهای آماده، که اغلب حاوی سدیم بسیار زیاد هستند، اجتناب کنید.

❇ غذاهای شیرین و نوشیدنی، حاوی کالری خالص هستند و ارزش غذایی ندارند. سعی کنید میوه های تازه یا مقدار کمی شکلات تلخ را در برنامه روزانه خود قرار دهید. مطالعات نشان می دهند که خوردن شکلات تلخ می تواند فشار خون را کاهش دهد.

درمان های خانگی فشار خون

تغییرات سبک زندگی می توانند به شما در کنترل فشار خون بالا کمک کنند. رایج ترین درمان های خانگی عبارتند از:

✔ داشتن یک رژیم غذایی سالم

 

داشتن یک رژیم غذایی سالم، برای کاهش عوارض فشار خون بالا و مدیریت فشار خون مرزی تحت کنترل ضروری است. در این رژیم بر خوردن مواد غذایی زیر تاکید می شود:

❇ میوه ها

❇ سبزیجات

❇ غلات کامل

❇ پروتئین هایی مانند ماهی

❇ افزایش فعالیت بدنی

❇ ورزش علاوه بر کمک به کاهش وزن ، باعث کاهش استرس، فشار خون به طور طبیعی و تقویت سیستم قلبی و عروقی می شود.

❇ سعی کنید که به هدف متوسط ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی در هفته دست یابید ؛ یعنی ۵بار در هفته هر بار به مدت ۳۰ دقیقه

✔ دستیابی به وزن سالم

رفع اضافه وزن و چاقی می توانند به کاهش فشار خون شما کمک کنند.

مطلب مرتبط: ورزش هایی برای کاهش فشار خون

✔ مدیریت استرس

ورزش یک روش عالی برای مدیریت استرس است و کاهش عوارض فشار خون بالا است.  فعالیت های دیگری نیز می توانند مفید باشند، از جمله:

❇ مدیتیشن

❇ تنفس عمیق

❇ ماساژ

❇شل کردن عضلات

❇ داشتن خواب کافی نیز می تواند به کاهش سطح استرس کمک کند.

✔ داشتن سبک زندگی سالم

اگر سیگاری هستید، سعی کنید ترک کنید. تنباکو به دیواره های عروق خونی آسیب رسانده و آن ها را سخت تر می کند. اگر به طور دائم و یا بیش از حد الکل مصرف می کنید و یا وابسته به مصرف الکل هستید، مصرف خود را محدود کنید زیرا که الکل فشار خون را بالا می برد.

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر خسته نباشید ببخشید من 43سال سن دارم خیلی وقت هست که فشارخون بالاست ودکترروزی سه تاقرص لوزار25تجویزکرده برای سه وعده که الان درهروعده دوعددمصرف میکنم که شده شش عددولی هرروزفشارخودم چک میکنم که۲۳روی۱۳یانهایت پایین میاد میشه ۲۲روی۱۲بهیچ وجه پایین نمیادعلت چیست باید چکار کنم البته یکه مقدارمشکل دارم که بیشتر استرس یاعصبی هم هستم ممنون میشم ازراهنمایهایتان سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر بعد از بالا بودن فشار به دکتر مراجعه کردم بعد از بستن هولتر فشار و ضربان تصمیم بر سوزاندن رگ که باعث آریتمی میشود شد میخواستم بپرسم بعد از جراحی باید برای فشار خون هم قرص بخورم یا درست میشود فشار من اکثرا ۱۳ روی ۱۰ میباشد وگاها ۱۷ روی ۱۱ تغییر میکند
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   مصرف داروی فشارخون طولانی مدت است و معمولا با حذف اریتمی نیز مصرف دارو باید ادامه یابد

 • تصویر کاربر یاسین دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب
  ۸ سال قرص اتنولول ۵۰ مصرف میکنم فشارم بیشتر رو ۱۱/۷ یا ۱۲/۸/۵ هست میانگین در سال ۱۵ باری بالا میر به ۱۷/۹/۵
  میرسه دکترای زیاد قلب رفتم بشترشون میگن فشار نداری
  جدیدن تپش قلب ناگهانی میگرم که تا ۲۵۰ تا میزنه که ۳ دقیقه تمام میشه یعنی تا جایی که دیکه می خوام از حال برم
  اکو دادم ۵۵/. بوده گفتن افتادگی دریچه میترال داری سی تی انژیو هم کردم گفتن همه چی خوب و نرمال دکتر قلب قرص metohexal/47.5
  داده نصف صبح نصف شب الان هم اتنولول مصرف میکنم هم این قرص مشکی نیست ممنون میشم راهنمایی کنیین
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   نباید متوهگزال را با اتنولول با هم مصرف کنید زیرا باعث بروز مشکلات جدی می شود. بهتر است به مصرف متوهگزال طبق تجویز قبلی ادامه دهید

 • تصویر کاربر احمدزرینی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دیروزفرمودین قرص پروپرانول هم زمان با متورال نخورن باید یکیش مصرف بشه یا پروپرانول یا متورال آیا میشود متورال را با آملوپرس ۵ مصرف کرد وسئوال دیگر اینکه قرص متورال با قرص سرترالین تداخل دارویی ندارد ممنون میشم اگه جواب بدین برای مادرم میخوام ۶۵ سالشونه
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   خیر متورال با املودیپین و سرترالین تداخل ندارند و می توان این دارو ها را با هم مصرف کرد

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من فشار خون دارم و فکر کنم ارثی هست .. الان گرفتم ۱۶.۵ بود رو ۱۳.. چ
  کاپتوپریل ۵۰ مبخورم .. این فشار خطرناک نیست به نطرتون؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر فریدون پنجشنبه ۱۳ تیر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام برادر من بدلیل انوریسم مغزی تحت عمل جراحی قرار گرفته حدود ۴۰ روز پیش امشب بخاطر استرس فشار خونش بالا رفته میخواستم ببینم دارویی میشه بهش داد فشارش بیاد پایین یا نه دسترسی به دکتر جراحش نداریم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام املوديپين
  2. تصویر کاربر فریدون سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام مرسی
  3. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۳ تیر ۹۸( 8 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عصمت جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام-39 سن . خیلی اوقات فشار سیستول و دیاستول ام خیلی به هم نزدیک می شوند و اختلاف در حد 10 میلی متر جیوه می شود . فشار سیستول تغییر زیادی ندارد ولی دیاستول بالا میرود و دچار سردردورخوت و خوابآلودگی و گاهی بیحسی دریک طرف بدن بویژه پاها می شوم.لطفا راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   س سلام بهتر است هولتر ٢٤ ساعته فشار خون شويد
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام
  خانمی هستم 33 ساله با قد 165 و وزن 78 که معمولا دارای فشار 9 روی 5 و یا 10 روی 6 میباشم.
  هفته گذشته به علت سردرد و سرگیجه شدید به درمانگاه مراجعه کردم و در کمال تعجب فشارم 11 روی 9 بود. بعد از قرص زیر زبانی فشارم به حالت عادی برگشت. در این یک هفته گاهاً دچار سرگیجه میشوم. آیا خطرناک است و باید تحت نظر پزشک باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام نیازمند مصرف مداوم دارو هستید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر