قرص کونکور (concor) چیست؟

قرص concor دارویی است که حاوی یک ماده ی فعال بنام بیزوپرولول است.این دارو متعلق به یک دسته از داروهای شناخته شده با عنوان مسدود کننده های بتا است. این دارو برای درمان فشار خون و آنژین قلبی استفاده می شود. برای اینکه با داروی کنکور به درستی آشنا شوید، مقاله ذیل را مطالعه بفرمایید.


قرص concor برای چیست؟

این دارو بیشتر با نام بیزوپرولول شناخته می شود.  قرص کونکور با مسدود کردن عملکرد برخی از مواد شیمیایی طبیعی در بدن مثل اپی نفرین در رگ و قلب کار می کند. این عملکرد باعث کاهش ضربان قلب، کاهش فشار خون بالا و همچنین کاهش فشار قلبی می شود.

فشار خون و ضربان قلبتان را در زمان مصرف این دارو به طور مرتب چک کنید. نحوه ی گرفتن فشار خون را یاد بگیرید تا در خانه بتوانید فشارتان را اندازه بگیرید و نتیجه را به پزشکتان اطلاع دهید.

مطلب مرتبط: روش صحیح اندازه گیری فشار خون

روش مصرف و دوز قرص concor

دوز های این دارو شامل:

✳ کونکور ۲٫۵ میلیگرم، ۵ میلیگرم و ۱۰ میلیگرم میباشد.

✳ درمان فشار خون بالا باید با دوز پایین شروع شود و سپس به تدریج افزایش یابد تا به یک دوز معین برسد.

✳ در درمان فشار خون خفیف، پیشنهاد میشود، قرص کنکور ۲٫۵ میلیگرم یکبار در روز مصرف شود.

✳ در درمان فشار خون شدید، پیشنهاد می شود کنکور ۵ یا ۱۰ میلیگرم یکبار در روز مصرف شود.

ماکزیمم یا حداکثر مصرف روزانه قرص کونکور ۲۰ میلی گرم است.

✳ در درمان آنژین قلبی اغلب از قرص کونکور ۵ میلی گرم و به صورت یکبار در روز استفاده می شود.

✳ کونکور ۵ میلیگرم صبح باید در طول زمان صبحانه یا بعد از آن مصرف شود. قرص را به صورت کامل با یک لیوان آب ببلعید. قرص را نجوید چون شاید اثر دارو تغییر کند.

✳ لازم است تا قبل از متوقف کردن مصرف دارو دوز آن را به صورت تدریجی تغییر دهید. همیشه با پزشک معالجتان درباره ایمن ترین روش برای کاهش تدریجی دارو مشورت نمایید.

این دارو را به طور مرتب استفاده کنید تا از آن بیشترین استفاده را ببرید. برای اینکه همیشه یادتان بماند تا از این دارو استفاده کنید، در یک ساعت معین در هر روز آن را مصرف کنید.

برای درمان فشار خون بالا ممکن است چند هفته طول بکشد تا درمان قطعی و مزایای قرص concor را به طور کامل دریافت کنید.

به پزشک خود در صورت بهبود نیافتن و یا بدتر شدن بیماری گزارش دهید. برای مثال اگر فشار خون شما همانطور مثل قبل بالا باقی می ماند و یا بیشتر از این می شود، حتما این مسئله را با پزشک خود در میان بگذازید.

مطلب مرتبط: ۱۰ علت بالا رفتن ناگهانی فشار خون را بشناسید.

داروهای فشار خون

تداخل دارویی

قبل از مصرف قرص concor به پزشک و یا داروسازتان در مورد داروهای فعلی (مخصوصا فینگولیمود) که مصرف می کنید و یا گیاهان دارویی که بدون تجویز پزشک در حال استفاده از آن ها هستید، گزارش دهید.

بعضی از داروها دارای عناصری هستند که فشار خون و یا ضربان قلب را بالا می برند. بنابراین حتما به پزشکتان اطلاع دهید که چه داروهایی مصرف می کنید و نحوه ی درست مصرف کردن آن ها را نیز بپرسید. مخصوصا اگر داروهای سرما خوردگی و گلودرد، مکمل های رژیم غذایی و NSAID ها شامل ایبوپروفن و نایروکسن را مصرف می کنید.

بیمارانی که به ماده ی بیزوپرولول یا داروهای مشابه دیگر حساسیت دارند، باید از مصرف قرص concor پرهیز کنند. از جمله این داروها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✔ متوپرولول

✔ آتنولول

✔ کارودیلول

✔ nebivolol

فراموش کردن مصرف داروی concor

اگر فراموش کردید قرص cocor را مصرف کنید، سریعا بعد از به خاطر آوردن آن را استفاده کنید. اگر به خاطر آوردنتان نزدیک زمان مصرف داروی بعدی بود، به داروی فراموش شده کاری نداشته باشید و ادامه ی برنامه ی دارویی خود را اجرا کنید. هرگز دوز قرص کنکور را دو برابر نکنید.

نحوه ی نگهداری قرص concor یا بیزوپرولول

قرص concor در اتاق با دمای بین ۲۰ تا ۲۵ درجه ی سانتیگراد و به دور از هر گونه رطوبت نگهداری کنید. قرص کونکور را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

کم آب شدن بدن، قرص کنکور عوارض قرص بیزوپرولول

✅ خستگی، ضربان قلب آرام، اسهال و سرگیجه ممکن است اتفاق بیفتد. اگر هر کدام از این عوارض ایجاد شد و یا بدتر شد بلافاصله به پزشک و یا داروسازتان اطلاع دهید. برای کاهش ریسک ابتلا به سرگیجه خیلی آرام از حالت خوابیده یا نشسته بلند شوید.

 ✅ این دارو ممکن است جریان خون دست و پا را کاهش دهد، برای همین احساس سرما در این قسمت ها ایجاد می شود. سیگار کشیدن این حس را بدتر می کند. لباس های گرم بپوشید و از کشیدن سیگار خودداری کنید.

✅ به پزشک خود بلافاصله در صورت تجربه ی هر کدام از این عوارض ناخوشایند ولی جدی گزارش دهید: تورم مچ پا، خستگی و ضعف شدید، تنگی نفس و افزایش ناگهانی وزن

✅ واکنش های شدید آلرژیک به این دارو بسیار نادر است. با این حال در صورت مشاهده هر گونه واکنش شدید آلرژیک به قرص concor مانند: خارش شدید، تورم مخصوصا در صورت، زبان و گلو، سرگیجه شدید و یا مشکل تنفسی، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

⚠ هشدارها

❇ مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. بعضی از شرایط بیماری شما ممکن است با متوقف کردن این دارو بدتر شود.

❇ زمانیکه به تدریج مصرف این دارو را متوقف کنید، به شما توصیه می شود که به طور موقت فعالیت های فیزیکی را محدود کنید تا فشار وارد بر قلب شما کاهش یابد. اگر درد قفسه سینه، تنگی نفس، فشارخون، درد قفسه سینه منتشر به فک و گردن و دست، تعریق غیر عادی، مشکل تنفسی و ضربان قلب تند و نامنظم داشتید فورا به پزشک مراجعه کنید.

❇ این دارو در صورت اینکه شما دارای شرایط خاص پزشکی باشید نباید مورد استفاده قرار گیرد. این شرایط شامل: انواع خاصی از مشکلات ریتمی قلب (مثل ضربان قلب آرام، بلوک درجه ی دو و سه، نارسایی شدید قلبی)

❇ اگر دیابت دارید، قرص concor ممکن است باعث ایجاد احساس تپش قلب و افزایش ضربان قلب شود. علائم دیگر افت قند خون مثل: سرگیجه و تعریق تحت تاثیر این دارو قرار نمی گیرد. این محصول ممکن است باعث سخت تر شدن کنترل قند خون شود. قند خون خود را به طور مرتب چک کنید و نتیجه را به پزشک خود اظلاع دهید. به پزشک خود بلافاصله در صورت مشاهده ی علائم افزایش قند خون مثل افزایش تشنگی و ادرار اطلاع دهید. ممکن است نیاز به تنظیم کردن مجدد داروهای دیابت، برنامه ورزش و و یا حتی رژیم غذایی شما باشد.

❇ قبل از عمل جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.

❇ این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. بنابراین رانندگی نکنید و فعالیت هایی را که نیازمند هوشیاری کامل شماست را انجام ندهید تا زمانیکه مطمئن شوید دوباره میتوانید این فعالیت ها را با خیال راحت و با اطمینان انجام دهید.

❇ استفاده از نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.

❇ هنگام بارداری فقط زمانی که به وضوح مصرف این دارو مورد نیاز است، از آن استفاده کنید. ممکن است این دارو برای جنین مضر باشد. در مورد معایب و مزایای این دارو در زمان بارداری و نیز شیردهی کلاس C گزارش شده است؛ بدین معنا که بهتر است استفاده نشود.

مطلب مرتبط: فشار خون بالا در دوران حاملگی

مصرف بیش از حد قرص concor

در صورت مصرف بیش از حد دارو و داشتن علائم جدی مثل بی هوش شدن و یا مشکلات تنفسی، بلافاصله به اورژانس مراجعه نمایید.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربراحمد پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وادب. دوماه پیش استند گذاشتم و پزشک محترم عنوان کردند بقیه عروق هم دچار گرفتگی هایی 40تا 60 درصدی هست. درحال حال حاضر علیرغم اینکه دوهفته اول آنژیوپلاستی کاملا بدون تنگی نفس ودرد درقفسه سینه بودم منتهی چند روزی می‌شود احساس دردشبیه کسی که دچار بیماری سرماخوردگی با سرفه های خشک شده بوده و درد گاه‌گاهی در کتفو یا بازوهای هستم لطفا بفرمایید از چه می‌تواند باشد وآیا نیاز به ری آنژیو هست؟ واینکه می‌شود رگ استند گذاشته شده به این زودی مسدودشده باشد؟ از بذل توجهتان متشکرم عالیجناب نجفی
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربرمهیار پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من فشار خون بالا دارم که البته با داروی والسارتان تحت کنترل است. از طرفی شنیده ام که لوزارتان هم برای درمان فشار خون مناسب است. میخواستم بدانم تفاوت قرص لوزارتان و والسارتان چیست؟ کدام یک از این دو قرص نتیجه بهتری در درمان فشار خون بالا دارند؟ با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربرمیلاد پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید. میخواستم بدانم قرص سینومیکس برای درمان چیست؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربرآرمان پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من یه سوال دارم ممنون میشم پاسخ بدین مرسی
  من یه چند وقته فشار خونم بالاس وهموگلوبینم زیاده تحت نظر دکتر دستگاه هولتر بستم و فصد خون دادم الان فشارم نرماله ولی دکتر به من قرص concor 2.5 mg نوشته.سوال من اینه که من داروی الرژی هم مصرف میکنم به نام مونته لوکاست و قبلا تلفست که تاکیکاردی میده و قرص مکمل کلسیم هم استفاده میکنم الان قرص الرژی هامو و مکمل هامو بخورم با نه؟؟مرسی
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش)
   سلام بله بخورید
 • تصویر کاربرعباس پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  من 43 ساله و فشار خون نرمال دارم و صرفا ضربان قلبم بين 80 تا 90 است در حالت استراحت دكتر قرصconcor2.5 را تجويز نموده است آيا مصرف اين قرص براي من ضرورت دارد با تشكر
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش)
   سلام داروی نسبتا خوبی هست
 • تصویر کاربرکریمی پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر .مادرم 82 ساله است .روزی یک عدد قرص املودیپین 50و یک عدد لوزارتان 25 و یک متورال 25 مصرف میکند ولی باز فشارش بالا میرود.چه کند...متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش)
   املودیپین رو دو عدد بکنید
 • تصویر کاربرفریال پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من سه سانله که فشارخون دارم یک عدد لوزارتان یکعددمتورال که هرکدام نصف صبح نصف شب مصرف میکنم ویک عدد ناتریکس ۲.۵ کامل ظهر میخورم ] چون فشار دیستول هم بالاس و قلبم هم برای سی تی آنژیو نصب هولتر برای بررسی آریتمی انجام دادم مشکلی نداشتم ولی ضربان قلبم خیلی بالاس یه پزشک میگه علتش معدهس چون کولیت روده دارم یه پزشک میگه علتش کمخونی چون تالاسمی مینور دارم پزشک کنکور برام تجویز کردن ۲.۵ به جای متورال . آیا متورال ۵۰ میتونه جانشین باشه و آیاقطع یکدفعه متورال اشکالی نداره؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربرمشهدی جمعه ۷ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ایا بزرگی دهلیزهای قلب عمل جراحی دارد
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیجمعه ۷ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرسیاوش پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و درود خدمت دکتر
  آقای دکتر بنده آقا و 30 ساله هسته بنا به مشکل ضعف و بی حالی که داشتم به دکتر داخلی مراجعه کردم که ایشون آزمایش کامل نوشتند و فشارم رو گرفتند بخاطر استرسی که داشتم 15 بود و یه برگه بهم دادن و گفتند صبح و ظهر و عصر شب بمدت یک هفته فشارت رو بگیر و یاداشت کن برام بیار امروز برای چک کردن جواب آزمایش خدمت دکتر رفتم و برگه فشار رو بهشون دادم تو مدت یک هفته بالاترین فشارم عدد بالا روی 12 بود و عدد پایین
  روی 6؛ گفتند ویتامین d پایین هستش دوباره فشارم رو گرفت استرس داشتم فشارم رو 16 بود قرص concor 5 mg تجویز کرد میخواستم نظرتون رو راجع به شرح حالم بدونم اگه لطف کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیجمعه ۷ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام هولتر ۲۴ ساعته فشار خون کمک کننده است
  2. تصویر کاربرسیاوشجمعه ۷ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   با سلام و سپاس خدمت شما دکتر عزیز
   آقای دکتر آبادان ساکن هستم بعید میدونم هولتر 24 ساعت داشته باشه و انجام بدن از فکرش بیرون نمیام دکتر توضیحات مفیدتون هم راجع به این قرص و عوارضش خوندم و این قرص رو مصرف نکردم در صورتی که انجام هولتر وجود نداشته باشه راه کاره دیگه ایی وجود نداره دکتر ? بازم ممنونم از وقتی که میزارید
  3. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرهادی پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر من قرص کونکور رو برای فشار بالای داخل قلب استفاده می کنم ولی از بعد مصرف خمیازه زیاد میکشم و احساس می کنم نفسم کامل نمیشه هر از گاهی یک نفس عمیق میکشم آیا این حالت از عوارض قرص کونکور هست؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر