قرص کونکور (concor) چیست؟

قرص concor دارویی است که حاوی یک ماده ی فعال بنام بیزوپرولول است.این دارو متعلق به یک دسته از داروهای شناخته شده با عنوان مسدود کننده های بتا است. این دارو برای درمان فشار خون و آنژین قلبی استفاده می شود. برای اینکه با داروی کنکور به درستی آشنا شوید، مقاله ذیل را مطالعه بفرمایید.


قرص concor برای چیست؟

این دارو بیشتر با نام بیزوپرولول شناخته می شود.  قرص کونکور با مسدود کردن عملکرد برخی از مواد شیمیایی طبیعی در بدن مثل اپی نفرین در رگ و قلب کار می کند. این عملکرد باعث کاهش ضربان قلب، کاهش فشار خون بالا و همچنین کاهش فشار قلبی می شود.

فشار خون و ضربان قلبتان را در زمان مصرف این دارو به طور مرتب چک کنید. نحوه ی گرفتن فشار خون را یاد بگیرید تا در خانه بتوانید فشارتان را اندازه بگیرید و نتیجه را به پزشکتان اطلاع دهید.

مطلب مرتبط: روش صحیح اندازه گیری فشار خون

روش مصرف و دوز قرص concor

دوز های این دارو شامل:

✳ کونکور ۲٫۵ میلیگرم، ۵ میلیگرم و ۱۰ میلیگرم میباشد.

✳ درمان فشار خون بالا باید با دوز پایین شروع شود و سپس به تدریج افزایش یابد تا به یک دوز معین برسد.

✳ در درمان فشار خون خفیف، پیشنهاد میشود، قرص کنکور ۲٫۵ میلیگرم یکبار در روز مصرف شود.

✳ در درمان فشار خون شدید، پیشنهاد می شود کنکور ۵ یا ۱۰ میلیگرم یکبار در روز مصرف شود.

ماکزیمم یا حداکثر مصرف روزانه قرص کونکور ۲۰ میلی گرم است.

✳ در درمان آنژین قلبی اغلب از قرص کونکور ۵ میلی گرم و به صورت یکبار در روز استفاده می شود.

✳ کونکور ۵ میلیگرم صبح باید در طول زمان صبحانه یا بعد از آن مصرف شود. قرص را به صورت کامل با یک لیوان آب ببلعید. قرص را نجوید چون شاید اثر دارو تغییر کند.

✳ لازم است تا قبل از متوقف کردن مصرف دارو دوز آن را به صورت تدریجی تغییر دهید. همیشه با پزشک معالجتان درباره ایمن ترین روش برای کاهش تدریجی دارو مشورت نمایید.

این دارو را به طور مرتب استفاده کنید تا از آن بیشترین استفاده را ببرید. برای اینکه همیشه یادتان بماند تا از این دارو استفاده کنید، در یک ساعت معین در هر روز آن را مصرف کنید.

برای درمان فشار خون بالا ممکن است چند هفته طول بکشد تا درمان قطعی و مزایای قرص concor را به طور کامل دریافت کنید.

به پزشک خود در صورت بهبود نیافتن و یا بدتر شدن بیماری گزارش دهید. برای مثال اگر فشار خون شما همانطور مثل قبل بالا باقی می ماند و یا بیشتر از این می شود، حتما این مسئله را با پزشک خود در میان بگذازید.

مطلب مرتبط: ۱۰ علت بالا رفتن ناگهانی فشار خون را بشناسید.

داروهای فشار خون

تداخل دارویی

قبل از مصرف قرص concor به پزشک و یا داروسازتان در مورد داروهای فعلی (مخصوصا فینگولیمود) که مصرف می کنید و یا گیاهان دارویی که بدون تجویز پزشک در حال استفاده از آن ها هستید، گزارش دهید.

بعضی از داروها دارای عناصری هستند که فشار خون و یا ضربان قلب را بالا می برند. بنابراین حتما به پزشکتان اطلاع دهید که چه داروهایی مصرف می کنید و نحوه ی درست مصرف کردن آن ها را نیز بپرسید. مخصوصا اگر داروهای سرما خوردگی و گلودرد، مکمل های رژیم غذایی و NSAID ها شامل ایبوپروفن و نایروکسن را مصرف می کنید.

بیمارانی که به ماده ی بیزوپرولول یا داروهای مشابه دیگر حساسیت دارند، باید از مصرف قرص concor پرهیز کنند. از جمله این داروها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✔ متوپرولول

✔ آتنولول

✔ کارودیلول

✔ nebivolol

فراموش کردن مصرف داروی concor

اگر فراموش کردید قرص cocor را مصرف کنید، سریعا بعد از به خاطر آوردن آن را استفاده کنید. اگر به خاطر آوردنتان نزدیک زمان مصرف داروی بعدی بود، به داروی فراموش شده کاری نداشته باشید و ادامه ی برنامه ی دارویی خود را اجرا کنید. هرگز دوز قرص کنکور را دو برابر نکنید.

نحوه ی نگهداری قرص concor یا بیزوپرولول

قرص concor در اتاق با دمای بین ۲۰ تا ۲۵ درجه ی سانتیگراد و به دور از هر گونه رطوبت نگهداری کنید. قرص کونکور را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

کم آب شدن بدن، قرص کنکور عوارض قرص بیزوپرولول

✅ خستگی، ضربان قلب آرام، اسهال و سرگیجه ممکن است اتفاق بیفتد. اگر هر کدام از این عوارض ایجاد شد و یا بدتر شد بلافاصله به پزشک و یا داروسازتان اطلاع دهید. برای کاهش ریسک ابتلا به سرگیجه خیلی آرام از حالت خوابیده یا نشسته بلند شوید.

 ✅ این دارو ممکن است جریان خون دست و پا را کاهش دهد، برای همین احساس سرما در این قسمت ها ایجاد می شود. سیگار کشیدن این حس را بدتر می کند. لباس های گرم بپوشید و از کشیدن سیگار خودداری کنید.

✅ به پزشک خود بلافاصله در صورت تجربه ی هر کدام از این عوارض ناخوشایند ولی جدی گزارش دهید: تورم مچ پا، خستگی و ضعف شدید، تنگی نفس و افزایش ناگهانی وزن

✅ واکنش های شدید آلرژیک به این دارو بسیار نادر است. با این حال در صورت مشاهده هر گونه واکنش شدید آلرژیک به قرص concor مانند: خارش شدید، تورم مخصوصا در صورت، زبان و گلو، سرگیجه شدید و یا مشکل تنفسی، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

⚠ هشدارها

❇ مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. بعضی از شرایط بیماری شما ممکن است با متوقف کردن این دارو بدتر شود.

❇ زمانیکه به تدریج مصرف این دارو را متوقف کنید، به شما توصیه می شود که به طور موقت فعالیت های فیزیکی را محدود کنید تا فشار وارد بر قلب شما کاهش یابد. اگر درد قفسه سینه، تنگی نفس، فشارخون، درد قفسه سینه منتشر به فک و گردن و دست، تعریق غیر عادی، مشکل تنفسی و ضربان قلب تند و نامنظم داشتید فورا به پزشک مراجعه کنید.

❇ این دارو در صورت اینکه شما دارای شرایط خاص پزشکی باشید نباید مورد استفاده قرار گیرد. این شرایط شامل: انواع خاصی از مشکلات ریتمی قلب (مثل ضربان قلب آرام، بلوک درجه ی دو و سه، نارسایی شدید قلبی)

❇ اگر دیابت دارید، قرص concor ممکن است باعث ایجاد احساس تپش قلب و افزایش ضربان قلب شود. علائم دیگر افت قند خون مثل: سرگیجه و تعریق تحت تاثیر این دارو قرار نمی گیرد. این محصول ممکن است باعث سخت تر شدن کنترل قند خون شود. قند خون خود را به طور مرتب چک کنید و نتیجه را به پزشک خود اظلاع دهید. به پزشک خود بلافاصله در صورت مشاهده ی علائم افزایش قند خون مثل افزایش تشنگی و ادرار اطلاع دهید. ممکن است نیاز به تنظیم کردن مجدد داروهای دیابت، برنامه ورزش و و یا حتی رژیم غذایی شما باشد.

❇ قبل از عمل جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.

❇ این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. بنابراین رانندگی نکنید و فعالیت هایی را که نیازمند هوشیاری کامل شماست را انجام ندهید تا زمانیکه مطمئن شوید دوباره میتوانید این فعالیت ها را با خیال راحت و با اطمینان انجام دهید.

❇ استفاده از نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.

❇ هنگام بارداری فقط زمانی که به وضوح مصرف این دارو مورد نیاز است، از آن استفاده کنید. ممکن است این دارو برای جنین مضر باشد. در مورد معایب و مزایای این دارو در زمان بارداری و نیز شیردهی کلاس C گزارش شده است؛ بدین معنا که بهتر است استفاده نشود.

مطلب مرتبط: فشار خون بالا در دوران حاملگی

مصرف بیش از حد قرص concor

در صورت مصرف بیش از حد دارو و داشتن علائم جدی مثل بی هوش شدن و یا مشکلات تنفسی، بلافاصله به اورژانس مراجعه نمایید.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرنیایش یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام،من هم فشارخون بالا دارم و هم تپش قلب زیاد،قرص کنکور10روزی یک عدداستفاده میکنم،تازگی تپش قلبم شدیدترشده،ودکترمگفتن،دوز دارو را دو برابر کنم،ولی بازم بی نتیجه اس،ومن هنوز تپش قلب بالا دارم،اما فشار خون خوب ونرمال میشه.
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفییکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 3 روز پیش)
   بهتر هولتر ریتم انجام بشه تا نوع اریتمی مشخص بشود
 • تصویر کاربروحید شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر من بخاطر فشار خون‌بالا به یکی از همکاران شما مراجعه کردم ایشان قرص concor با دوز ۵ تجویز کردن که پس از کمتر از یک هفته فشار خونم به حالت نرمال برگشت
  ولی متاسفانه بعد از ٱن بشدت چار مور مور شدن پا شدم که همکار گرانقدر شما فرمودند جزء عوارض این دارو‌ نیست
  ازمایش کامل خون هم گرفتم که فقط کمی غلظت خون داشتم
  الان ۲۱ روزه که این دارو رو مصرف میکنم
  به نظر شما مجاز به قطع دارو هستم؟
  و
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 4 روز پیش)
 • تصویر کاربركتايون جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد بنده فشار خون خوب و متعادلي دارم ١٣-٨سن ٤٩و خانم ميباشم مدتي تپش قلب دارم و ضربان نامتظم هولتر نوار قلب و اكو كردم دكترم ميگه چيزي خطرناكي نيست ولي بهم قرص كنكور نصف٢/٥داده اينطور كه خواندم اين قرص فشار مياره پايين به ضربان چه مربوطه
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیجمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 5 روز پیش)
 • تصویر کاربرمسعود شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مرد پنجاساله هستم الان مدت دوسه ماه هست که فشاردیاستول بالا دارم روی ۹ الی ۱۰ آزمایشآزمایش های متعددازقبیل تست ورزش نوار قلب واکوانجام دادم متخصص قلب و عروق گفته مشکلی ندارید معمولا هرسه چهار روز و یک بار سردرد میگیرم سمت چپ سرم درد میگیره
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 4 روز پیش)
 • تصویر کاربررهام دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من قرص concor رو بعد از نهار میخورم آیا اشکال داره یا نه.
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیدوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربرافشین دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مادرم فشار خون بالا داره و گاهی سرگیجه شدید دارد قرص کنکور5 میلی که دکتر تجویز کرده یکباره قطع کرد ایا این سرگیجه و فشار خون بالا با مصرف دوباره قرص کنکور از بین میرود
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیدوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربرماهان شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بیمار قلبیAF هستم جواب اکو واسترس اکو هر دو نرمال بود قرص کن کور 2.5 تجویز کردن نصف صبح ونصف شب ولی هنوز در پشت قفسه سینه درد دارم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربرسعیدآقا پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من ۵۵ ساله هستم . سال ۹۲ آنژیو کردم دو تا رگم گرفتگی داشت. یکی را بالون زدند و در دیگری استنت گذاشتند. هر سال تست و رزش و اکو دادم و تا الان مشکلی نداشتم.
  داروهابم. نصف قرص دیلیتیازم ۶۰ سه وعده در روز. نصف قرص متورال صبح و شب. قرص چربی و آسپرین در شب.
  مدتی است احساس نفس تنگی دارم و حس میکنم قوای جنسیم کاهش پیدا کرده.
  دکتر دستور سیتی آنژیو داده و برای رفع مشکل دوم تجویز کرده بجای قرص های دیلیتیازم و متورال صبح ها یک عدد قرص کونکورد ۵ بخورم.
  خواستم نظر شما را بدانم. با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام و در صورت امكان ببينمشون
 • تصویر کاربررامین شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  همکارتان هستم. 53 سال دارم. حدود 5 سال فشارخون بالا دارم که یک چهارم هیدروکلروتیازید بعلاوه لوزارتان روزی 75 میلی گرم و اتورواستاتین و اسپرین مصرف می کنم. بدلیل ایمپوتنس می خواستم دارو را عوض کنم. شما چه دارویی پیشنهاد می کنید؟
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربرزیبا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،خانمی 55 ساله هستم نوسان فشار خون دارم که در حال حاضر 1/4 پرازوسین و1/2متورال مصرف میکنم،که متاسفانه تاثیری در بهبود نداشته و همچنان نوسان فشار دارم،حالا دکتر دارو رو عوض کرده کنکور 5 برام تجویز کرده،که 1/2صبح و1/2شب
  بنظر شما تغییر دارو باعث نمیشه فشارم بالا بره یا نشکلی برام پیش بیاد؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر