برای کاهش تری گلیسیرید خون چه کنم؟

تری گلیسرید ها فراوان ترین چربی های موجود در بدن هستند. اغلب غذا هایی که مردم می خورند، چه از منابع گیاهی باشند و چه حیوانی، می توانند بر سطوح گلیسرید ها در خون تاثیر داشته باشند. در این مقاله به بررسی روش هایی جهت کاهش تری گلیسیرید خون می پردازیم.

چربی ها انواع مختلفی دارند که از چربی های غیر اشباع شده موجود در روغن زیتون تا اشباع شده موجود در گوشت قرمز را شامل می شوند. تمامی این موارد به روش های مختلف با سطوح گلیسریدها در خون ارتباط دارند.

هنگامی که یک فرد کالری های بیشتری نسبت به نیاز بدنش دریافت می کند، بدن این کالری های اضافه را به شکل چربی های تری گلیسریدی ذخیره می کند. بعدا هنگامی که بدن به انرژی بیشتری نیاز دارد، این چربی ها را برای پاسخ به نیاز کالری بیشتر مصرف می کند.

تری گلیسرید ها برای سلامتی ضروری اند اما سطوح بالای تری گلیسرید در بدن می توانند به شرایطی مانند بیماری قلبی، علت عمده مرگ و میر، منجر شوند. انجام دادن اقداماتی جهت کاهش تری گلیسیرید خون و دیگر عوامل خطر، می تواند احتمال ابتلای فرد به بیماری قلبی را کاهش دهد.

دانستن سطوح تری گلیسرید ها جهت تنظیم کردن آنها ضروری است. محدوده عادی سطوح تری گلیسرید کمتر از ۱۵۰ میلی گرم بر دسی لیتر در نظر گرفته می شود.

محدوده خطر سطوح تری گلیسرید ها عددی بین ۱۵۰ تا ۱۹۹ میلی گرم بر دسی لیتر بوده و سطوح بالای تری گلیسرید ها از ۲۰۰ تا ۴۹۹ میلی گرم بر دسی لیتر را شامل می شوند. هر عددی بالاتر از ۵۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر تحت عنوان بسیار بالا در نظر گرفته می شود.

تری گلیسیرید

روش هایی  جهت کاهش تری گلیسیرید خون

روش های ایمن بسیاری جهت پایین آوردن سطح و کاهش تری گلیسیرید خون وجود دارد. این روش ها می توانند به دلایلی بستگی داشته باشد که در مرحله اول سبب بالا رفتن تری گلیسرید ها شده اند.

اگر یک فرد به طور معمول کالری های بیشتری از آنچه بدنش می سوزاند، مصرف کند، این وضعیت به مقدار مازادی از تری گلیسرید در بدن منجر می شود. یک راه کاهش تری گلیسیرید خون ، کاهش مقدار کلی کالری هایی است که هر روز مصرف می شوند.

بر طبق گفته انجمن قلب آمریکا شواهدی وجود دارند که بیانگر کاهش ۲۰ درصدی سطوح تری گلیسرید در اثر کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی وزن می باشد. این کاهش در تری گلیسریدها مستقیما با کاهش وزن ارتباط دارد.

برای کاهش تری گلیسیرید خون چه چیزی باید خورده شود؟

یک فرد جهت کاهش تری گلیسیرید خون باید مراقب چیزی که می خورد بوده و یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی را اتخاذ کند.

مصرف بسیار میوه، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، آجیل ها و دانه ها راهی عالی جهت کاهش کالری های مصرفی و افزایش مصرف مواد مغذی می باشد.

یک رژیم غذایی مناسب برای قلب و خون، کاهش مصرف سدیم (نمک)، دانه های تصفیه شده (نقطه مخالف غلات کامل)، قند اضافه شده و موادی که به عنوان چربی جامد در رژیم غذایی اضافه می شوند را شامل می شود.

✅ چربی ها

چربی های جامد از گوشت، مواد لبنی پر چرب و برخی روغن های استوایی مانند روغن پالم و نارگیل گرفته می شوند. چربی های ترانس و اشباع شده سطوح تری گلیسرید ها را بالا می برند، بنابراین افراد باید در هر موقعیتی که امکانش باشد سعی در جایگزینی آنها داشته باشند.

چربی های غیر اشباع مخصوصا چربی های غیر اشباع چندگانه می توانند سطوح تری گلیسرید ها را کاهش دهند. امگا ۳ موجود در روغن کبد ماهی، ماهی آب سرد مانند سالمون و ساردین و دانه های کتان مواردی عالی جهت اضافه کردن چربی های اشباع نشده چندگانه به رژیم غذایی هستند.

برای مثال افراد می توانند به جای استیک یا همبرگر که چربی های اشباع فراوانی دارند، فیله ماهی سالمون یا ساندویچ تن ماهی سفارش دهند.

محصولات حیوانی مانند گوشت های بدون چربی، مرغ های پوست کنده، لبنیات بدون چربی یا با چربی کم و غذا های دریایی نیز گزینه های خوبی می باشند.

✅ کربوهیدرات ها

افراد باید مقدار کل دریافت کربوهیدرات خود را تا به کمتر از ۶۰ درصد مقدار کالری مجاز روزانه محدود کنند. رژیم های غذایی با دریافت کربوهیدرات بیش از ۶۰ درصد با افزایش سطوح تری گلیسرید در ارتباط هستند.

راه های اجتناب از مصرف کربوهیدرات ها برای مثال شامل انتخاب یک همبرگر می باشد که به جای نان پر قند (بان) در کاهو پیچیده شده است.

برای دسر انتخاب زغال اخته تازه یا یخ زده، توت سیاه یا تمشک به جای محصولات پخته شده می تواند تمایل به مصرف شکر را کاهش داده و در عین حال دریافت کلی کربوهیدرات را کمتر کند.

شکر

✅ قند ها

انواع کربوهیدرات های موجود در رژیم غذایی می توانند با سطوح تری گلیسرید نیز در ارتباط باشند. مواد غذایی غنی از قندهای ساده مخصوصا فروکتوز، در افزایش سطوح تری گلیسرید شناخته شده اند.

قندهای افزوده شده می توانند سطوح تری گلیسرید خون را بالا ببرند. مواد نوشیدنی ارتباط تنگاتنگی با دریافت کلی کربوهیدرات دارند. آب میوه ها، نوشیدنی های بدون الکل و دیگر نوشیدنی های شیرین شده با قند از منایع اصلی قند های افزوده شده در رژیم غذایی هستند.

باید از مصرف قند های افزوده شده خودداری کرد تا به کاهش تری گلیسرید خون کمک شود. قند های اضافه شده به شکل های متعددی وجود دارند که شامل موارد زیر می شوند:

✔ شکر سفید

✔ شکر قهوه ای

✔ عسل

✔ شیره نیشکر یا ملاس

✔ عصاره یا شربت ذرت

✔ آب میوه غلیظ شده

✔ گلوکز

✔ فروکتوز

✔ دکستروز

✔ مالتوز

✔ لاکتوز

✔ ساکارز

✔ شیره ها مانند شربت افرا، آگوا و ملاس (شهد)

انجام اقداماتی جهت اجتناب از مصرف نوشیدنی های حاوی قند اضافه می تواند کالری کل را به شدت کاهش دهد.

هر قاشق چایخوری شکر برابر با ۴ گرم شکر می باشد. حداکثر میزان توصیه شده دریافت شکر در روز برای خانم ها ۲۴ گرم (۶ قاشق چایخوری) و برای مردان ۳۶ گرم (۹ قاشق چایخوری) می باشد.

افراد به جای مصرف نوشیدنی هایی که سطوح بالایی از قند های اضافه را در بر دارند، می توانند از نوشیدنی های کم کالری مانند چای یا آب استفاده کنند.

در روز های گرم، ترکیب آب میوه صد در صد طبیعی با یک لیوان آب گاز دار گزینه مناسب تری نسبت به مصرف یک نوشیدنی بدون الکل می باشد.

الکل نیز در برخی افراد تاثیر مستقیمی بر سطوح تری گلیسرید ها دارد. در افرادی که سطوح بالایی از تری گلیسرید دارند، خودداری از مصرف الکل اقدامی مفید جهت کاهش تری گلیسرید خون می باشد.

افراد برای ایجاد تدریجی هر گونه تغییر در رژیم غذایی خود و اطمینان از نبود عوارض ناشی از دارو های مصرفی باید مستقیما با ارائه دهندگان مراقبت سلامت خود (مانند پزشکان و…) همکاری کنند.

ورزش کردن برای کاهش تری گلیسیرید خون

فعالیت فیزیکی نیز نقش مهمی در کاهش سطوح تری گلیسرید ها ایفا می کند. سوزاندن کالری ها این طمینان را می دهد که تری گلیسرید های بیشتری در بدن در حال مصرف هستند. هر ورزشی مفید است اما تاثیر ورزش به سطوح اولیه تری گلیسرید ها، میزان ورزش و شدت آن بستگی خواهد داشت.

یک پیاده روی ۳۰ دقیقه ای به صورت روزانه همانند شرکت در فعالیت های کم شدت مانند دوچرخه سواری یا شنا کردن می تواند روشی عالی برای شروع باشد .انجمن قلب آمریکا فعالیت متوسط روزانه به مدت ۳۰ دقیقه را در ۵ روز هفته پیشنهاد می کند.

چرا میزان سطوح تری گلیسرید مهم هستند؟

اگر سطوح تری گلیسرید در بدن بیش از حد بالا باشند، خطر ابتلا به بیماری ها و اختلالاتی معین نیز بالا می رود. بر اساس مطالعه ای، سطوح تری گلیسرید ها در ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مانند بیماری عروق کرونری و تصلب شرایین نقش دارند.

این وضعیت می تواند به این دلیل رخ دهد که سطوح بالای تری گلیسرید ها در خون می تواند سبب تشکیل پلاک در شریان ها شود. پلاک ترکیبی از کلسترول، چربی های تری گلیسرید، کلسیم، مواد زاید سلولی و فیبرین می باشد.

فیبرین ماده ای است که بدن برای تشکیل لخته استفاده می کند. پلاک ها از آنجایی که جریان عادی خون در شریان ها را مسدود می کنند، خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهند. همچنین پلاک ممکن است شکسته شده و لخته ای ناگهانی شکل گیرد که قادر به ایجاد یک سکته مغزی یا حمله قلبی می باشد.

تری گلیسرید ها و سطوح کلسترول ۲ مورد جهت پایش سلامت قلب می باشند. در صورتی که سطوح تری گلیسرید ها بیش از حد بالا روند، خطر زیادی از نظر رسیدن آسیب متوجه لوزالمعده می شود.

اضافه وزن

علت سطوح بالای تری گلیسرید ها

شایع ترین علت های سطوح بالای تری گلیسرید ها با رژیم غذایی و سوخت و ساز بدن ارتباط دارند. یک مطالعه شایع ترین عوامل مرتبط با سطوح بالای تری گلیسرید ها را در یک لیست قرار داد که این لیست شامل موارد زیر می شود:

☑ وراثت خانوادگی

☑ چاقی

☑ رژیم غذایی پر کالری

☑ رژیم غذایی پر چرب

☑ مصرف الکل

☑ دیابت (عمدتا نوع ۲)

☑ بیماری های کلیوی مانند اورمی (وجود اوره در خون)

☑ بارداری

☑ برخی دارو ها دارو ها مانند استروژن های خوراکی، کورتیکو استروئید ها، دارو های ضد رترو ویروس ها و تاموفکسین (در مقایسه با دیگر داروها)

از لحاظ آماری، برخی گروه های جمعیتی نسبت به دیگران بیشتر در معرض خطر ابتلا به سطوح بالای تری گلیسرید ها هستند. این گروه ها شامل موارد زیر می شوند:

❇ افرادی که قبل از ۵۰ سالگی به بیماری قلبی دچار شده اند.

❇ زنان مخصوصا زنان باردار یا در حال مصرف استروژن

❇ مردان مکزیکی- آمریکایی

❇ آمریکاییان بومی

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدحسيني شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام 31 سالمه قدم 170 و وزنم 69 هست و 3 روز در هفته به مدت 1 ساعت ورزش ميكنم هفته قبل ازمايش خون دادم همه چيزم عالي بود به جز تري كلسيريدم كه 200 بود بعد از يك هفته رفتم و ميزان تري گلسيريد رو ازمايش دادم شده 154 . مشكلي ندارد ؟ ضمنا تا حد امكان سعي ميكنم تغذيه سالم داشته باشم و از خوردن نمك و قندهاي مصنوعي و فست فود اجتناب مي كنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چه کار کنم که تریگلسیرید خونم پایین بیاد ممنون میشم اگر پیگیری کنید سنم ۴۰ سال است
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مادر من ۵۸ ساله هست و کلسترول نرمال داره اما تری گلیسیریدش بالای ۲۰۰ هست ۲۵۰ فکر کنم. آیا به جز مصرف قرص راهی برای پایین آوردنش هست؟ مثلا با رژیم خاصی؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مقتدا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  به دلیل سندرم گیلن باره بعد از ترخیص مجبورشدم به مئت 4 هفته پردنیزولون استفاده کنم(به دلیل ترومبوسیتوپنی ناشی از پلاسمافرز در حین درمان گیلن باره) بعد از 2 هفته از قطع مصرف دارو ازمایش تریگلیسرید عدد 317 را نشان می دهد.ایا عدد بالای چربی به دلیل درمان با پردنیزولون است یا ارتباطی ندارد؟ و اگر مرتبط است چقدر طول می کشد تا تری گلیسیرید به عدد نرمال خود برگردد؟
  با تقدیم احترام
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر فرهاد چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  آیا قرص پروزاسین۱جایگزین مناسبی برایامیلوپرس۵در بیماری که سابقه مغزی داشته و کمی مشکل کلیوی میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام خیر نیست
 • تصویر کاربر مونا چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشیدخدمت آقای دکتر .من قبلا هم سوالمو پرسیدم ازتون و شما فرمودین که در صورت امکان بیاییم مطب منتها راه دوره و منم چون شاغلم وقت نکردم فعلا خدمت برسم . مادر من حدود یکسال نوسان فشار خون داره و داروهای اعصابم استفاده میکنه مثل سیتالوپرام ۲۰ و ریسپریدون۲. به تازگی هم آزمایش خون انجام داد که قند خون ناشتا ۱۱۷ بود و کلسترول ۲۳۹بود و دارو برای قندش ندادن فقط برای چربی خون داروی آتورواستاتین ۱۰دادن روزانه یه دونه میخوره. برای فشار خون هم اوایل قرص آملودیپین۵ و پوزارکس ۲۵دادن که زمانهای که فشارش بالا میرفت میخورد ولی اونها هیچ تاثیری دیگه نذاشتن و جدیدا که بردنش دکتر بعد از انجام نوار قلب و اکوی قلب که البته گفتن سالمه و نارسایی خفیف داره که تو این سن طبیعیه ناگفته نماند سن مادرم ۵۲سال هست. و الان قرص والسارتان۸۰ دادن به همراه آملودیپین۵ که باز فشار رو پایین نمیاره قرص هیدروکلروتیازید اضافه کردن باز تاثیری نداره فشارخون مادر من هم فقط عصرها بالا میره که تنها قرصی که فشارشو پایین میاره کاپتوپریل۵۰ هست که زیرزبونی میزاره تا میاد پایین . ولی پایین هم اومدنی تا ۱۰ میاد پایین. و اینم بگم که مادرم سنگ کلیه هم دارن به اندازه۳ میل. حالا من موندم که چیکار کنم خیلی خیلی نیازمند راهنمایی دکتر خوبی چون شما هستم تو روخدا راهنماییم کنین .
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام به داروها کاپتوپرل ۲۵ صبح و شب اضافه شود
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من شربت متادون را در صبح و در عصر از الکل(مثلاً عرق یا ودکا، ویسکی) استفاده میکنم بعضی وقتها بعداز خواب چند ساعتی یا حتی فردا صبح روز بعد،دچار افزایش ناگهانی فشار خون میشوم.مثلا 22به12.دلیل آن چیست؟وتوصیه.لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام دنبال دلیل نباشید
   درمان دارویی الزامی است
 • تصویر کاربر تانیا پنجشنبه ۲۸ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مامانم ۵۳سال داره و فعلا مبتلا به نوسانات فشار خون هست.ودیابتی هم هست و آرتروز هم داره.میتونم که ورزش واسه فشار خون خوبه ولی واسه ارتروز نه.لبنیات کم چرب واسه فشار خونه خوبه ولی شدت درد پاهاش بیشتر میشه.یه چیزی واسه یکیش خوبه که واسه اون یکی بده.خیلی نگرانشم کمکم کنید مرسی.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۸ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۲۸ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من آقای34 ساله هستم در آزمایشم HDL Cholesterol=31و LDL Cholesterol=85 لطفا راهنمای بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۸ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   نرماله
 • تصویر کاربر صادقی سه شنبه ۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، من مردی ۳۰ ساله هستم ، از حدود ۷ ماه پیش برای درمان هپاتیت اتوایمیون پردنیزولون و آزاتیوپرین مصرف میکنم و معمولا هم دچار استرس هستم ، طی ۲ ماه گذشته ۲ بار فشارم ۱۷ بوده و در روزهای عادی بین ۱۳.۵ الی ۱۵ است ، به پزشک قلب مراجعه کردم نوار قلب گرفت و گفت نیازی به درمان دارویی ندارم ، نمک نخورم و سیب و موز هر روز بخورم ، در صورت تپش قلب پراپرانولال مصرف کنم، خواستم از شما راهنمایی بگیرم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر