قرص والسارتان برای چه خوب است؟

قرص والسارتان یک آنتاگونیست گیرنده آنژیوتانسین II است. این دارو موجب گشادی رگ‌ ها و افزایش جریان خون می‌ شود. در این مقاله ضمن معرفی قرص والسارتان به بررسی طریقه مصرف و عوارض جانبی این دارو می پردازیم.

قرص والسارتان ۸۰

والسارتان در درمان فشار خون بالا در بزرگسالان و کودکان حداقل ۶ سال، مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این دارو همچنین در درمان نارسایی های قلبی و کاهش خطر مرگ در اثر حملات قلبی در افراد بزرگسال می‌ شود.

این دارو گاهی همراه با دیگر دارو های فشار خون در درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار می‌ گیرد. همچنین ممکن است این دارو در برخی موارد پزشکی دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد که در اینجا ذکر نشده باشد.


عوارض جانبی قرص والسارتان

در صورت بروز علائم حساسیت از قبیل کهیر، مشکلات تنفسی، ورم صورت، لب ‌ها، زبان و گلو حتماً به اورژانس مراجعه نمایید. در موارد نادر این دارو باعث اختلالات بافت های عضلانی استخوانی و نارسایی های کلیوی می‌ شود.

در صورت بروز دردهای عضلانی، ضعف و همچنین در صورت تب، تهوع، استفراغ و تیره بودن رنگ ادرار با پزشک تماس حاصل فرمایید. در صورت مشاهده عوارض جانبی شدید زیر حتماً با پزشک تماس بگیرید:

✅ احساس نفس تنگی همراه با فشار خفیف

✅ کم شدن تعداد دفعات ادرار نسبت به قبل

✅ ضعف، سرگیجه، تشنگی، کاهش اشتها و افزایش ضربان قلب

✅ ورم و اضافه وزن سریع

✅ احساس ضعف و بیهوشی

✅ افزایش پتاسیم که باعث کاهش ضربان قلب، ضعف عضلات و احساس سوزش می‌ شود.

 

کم آب شدن بدن

برخی عوارض جانبی دیگر نیز شامل موارد زیر می‌ گردد:

✅ سردرد، سرگیجه و احساس خستگی

✅ علائم آنفولانزا

✅ علائم سرماخوردگی مانند گرفتگی بینی، عطسه، سرفه و گلودرد

✅ تهوع، دل درد و اسهال

✅ کمر درد و درد مفاصل

✅ تار شدن دید

✅ خارش های پوستی خفیف

علاوه بر موارد گفته شده، احتمال بروز موارد احتمالی دیگر نیز وجود دارد که ممکن است در اینجا ذکر نشده باشد. لذا در صورت مشاهده چنین مواردی، مراتب را به سرعت به پزشک گزارش دهید.


مصرف قرص والسارتان در بارداری

در زمان بارداری از مصرف والسارتان خودداری نمایید. در صورت اطلاع از بارداری، مصرف والسارتان را متوقف کرده و به پزشک اطلاع دهید. مصرف این دارو در زمان سه ماه دوم یا سوم موجب آسیب و مرگ جنین می‌ شود. هنگام مصرف این دارو باید از زاد و ولد خودداری کرد.


حساسیت به قرص والسارتان

قبل از مصرف والسارتان، هرگونه حساسیت شدید به داروهای فشار خون را به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورت حساسیت به والسارتان، از مصرف این دارو پرهیز نمایید. مصرف نوشیدنی های الکلی باعث کاهش فشار خون و افزایش عوارض این دارو می‌ شود.


آیا مصرف مکمل های پتاسیمی به همراه قرص والسارتان بلامانع است؟

استفاده از مکمل های پتاسیمی و جانشین های نمک در زمان مصرف والسارتان فقط در صورت اجازه پزشک بلامانع است. فشار خون باید به صورت مرتب کنترل شود.

مصرف دارو حتی پس از احساس بهبودی نباید متوقف گردد، زیرا فشار خون بالا معمولاً هیچ گونه علائمی ندارد. علاوه بر این فرد بیمار پس از بهبودی نیز باید داروهای فشار خون را مصرف نماید.


قبل از مصرف قرص والسارتان موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید.

در صورت حساسیت به والسارتان، از مصرف این دارو باید خودداری کرد. همچنین قبل از مصرف والسارتان در صورت ابتلا به هرکدام از موارد زیر، به پزشک خود اطلاع دهید:

❇ اختلالات کلیوی

❇ اختلال کبد

❇ اختلالات قلبی

❇ دی هیدراته شدن

❇ حساسیت شدید به انواع داروهای فشار خون

همان طور که پیش تر گفته شد مصرف این دارو در زمان بارداری باعث آسیب و سقط جنین می‌ شود و لذا در زمان بارداری باید از مصرف آن خودداری کرد.

علاوه بر این از آنجا که تا کنون هیچ آزمایشی در مورد مضرات این دارو بر نوزاد در زمان شیردهی انجام نشده است، لذا توصیه می‌ شود در دوران شیردهی نیز از مصرف والسارتان پرهیز گردد.

⚠ توجه: کودکان زیر ۶ سال نباید از والسارتان مصرف نمایند.

داروهای فشار خون


طریقه مصرف قرص والسارتان

مصرف داروی والسارتان باید بر اساس میزانی باشد که پزشک تجویز کرده است. در طول زمان مصرف دارو نیز برای اطلاع از اثربخشی دارو ممکن است میزان دوز مصرفی توسط پزشک تغییر داده شود.

این دارو ممکن است همراه با غذا و بدون غذا مصرف شود. مصرف دارو نیز باید هر روز در زمان مشخصی انجام شود. کودکان از مصرف کپسول کامل والسارتان باید خودداری نمایند. فشار خون و عملکرد کلیه ها نیز باید به صورت مرتب مورد بررسی و کنترل قرار بگیرند.

۲ الی ۴ زمان هفته پس از مصرف دارو ممکن است فشار تحت کنترل قرار بگیرد. همچنین مصرف دارو حتی پس از احساس بهبودی نباید متوقف گردد، زیرا فشار خون بالا معمولاً هیچ گونه علائمی ندارد. علاوه بر این فرد بیمار پس از بهبودی نیز باید داروهای فشار خون را مصرف نماید. چنانچه پس از ۴ هفته درمان، علائم بیماری بهبود نیافت به پزشک اطلاع دهید.

مواردی که ممکن است موجب کاهش فشار خون شود شامل اسهال، استفراغ، تعرق شدید، بیماری های قلبی، دیالیز، رژیم غذایی کم نمک می‌ شود. در صورت ابتلا طولانی مدت به بیماری هایی که باعث بروز اسهال و استفراغ می‌ شود نیز پزشک را در جریان بگذارید. دارو را در دمای اتاق و دور از گرما و رطوبت نگه داری کنید.


در صورت فراموش کردن مصرف این قرص باید چه کاری انجام داد؟

در صورت فراموش کردن مصرف دارو باید به محض اینکه به یادتان آمد دوز مشخص را مصرف نمایید. چنانچه تا زمان مصرف دوز بعدی چیزی نمانده، از مصرف دارو خودداری کنید. از مصرف بیش از حد دارو برای جبران دوز فراموش شده نیز به شدت پرهیز کنید.

در صورت اوردوز نیز به سرعت به اورژانس مراجعه نمایید. برخی از علائم اوردوز شامل افزایش یا کاهش ضربان قلب، احساس ضعف و سرگیجه می‌ شود.

برخی از داروها مانند سیکلو سپورین‌، داروهای ادرار اور، ریفامپین‌ و ریتوناویر نیز ممکن باعث تداخل در عملکرد والسارتان گردد که قبل از مصرف والسارتان باید پزشک را در مورد دیگر داروهای مصرفی مطلع کرد.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر المیرا جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مادرم حدود۵۰ سالشون هست و مدتی که فشارشون
  خیلی بالا میره تاحدی که دیشب ۱۵ روی ۹ بوده از یه دکتری پرسیدیم گفتن والسارتان مصرف کنن لطف کنید بفرمایید نظر شماچیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

    

   والسارتان داروی بسیار خوبی است. مصرف کنید و نتایج آن را بررسی کنید

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ،مادرم بعد از عصبی شدن خون دماغ شد وفشارش بالا رفت.چند روز بعد هم این فشار بالا و خون دماغ شدن تکرار شد. خون ریزی بند نیومد تانپون گذاشتند براشون و گفتند چند روز آ اس آ مصرف نشه .ضربان قلبش هم بالا بود، لوزار 50 میخوردن که به لوزار اچ تغییر کرد و آملودیپین صبح وشب نصف و کونکور نصف قرص .مادرم با آتنولول و پراپنولول و کاپتوپریل سرفه های شدید میکردند . الان بعد از مصرف کونکور که تازه دو روزه سرفه های همراه با خلط داره که گاهی خلطها خونی (صورتی)هست .دکترشون گفتند از کنکور نیست و مصرفش رو ادامه بدید . و این خلط ها از خونریزی باقی مانده هست. و گفتند فعلا آس آ مصرف نشه. آیا واقعا از کونکور نیست ؟اگر هست آیا جایگزینی نداره؟ و آس آ تا کی قطع بشه؟ البته مادرم با این قرص ضربانش پایین اومده ولی هنوز گاهی سردرد داره. ببخشید طولانی شد .
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

    

   کونکور ربطی به خونریزی ندارد. این خونریزی ها ناشی از اسپرین و بلع خونریزی های بینی می باشد. تا زمانی که فشارخونشان بالا هست فعلا اسپرین را قطع کنند

 • تصویر کاربر سعیده سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.بنده 49 سال دارم .به علت اضطراب های پنیک که یک سال پیش دچار شدم ، دکتر اعصاب و روان به من قرص آسنترا 100(هم اکنون 50) و لاموتریژین 100(هم اکنون 50)داد که پس از مصرف حدود یک سال که علایم بهبود یافته(هنوز قرص ها قطع نشدند) و در طی این دوره احساس کردم که فشار مینیمم من از 7 الی 8 به 9 رسیده است .دائم چک کردم متوجه شدم روی 9 ثابت است.دکتر قلب رفتم .پس از اکو و تست ورزش تشخیص دادند قلب سالم اما فشار خون برای این سن بالا است .مدت یک ماه است به من والسارتان 80 داده است که هنوز تاثیر نکرده است و ایشان گفتند بعد از یک ماه مجدد باید بروم تست. سوالم اینست که چرا طی یک سال و نیم گذشته دچار این عارضه شدم .میتواند از مصرف داروهای اعصاب باشد؟ هر چند دکتر قلب میگوید ربطی ندارد! و آیا امکان بهبودی است یا باید تا آخر عمر قرص مصرف کنم .در ضمن در خانواده مادری سابقه بیماری قلبی هست اما نه فشار خون! ممنون میشم پاسخ دهید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   بعید است فشارخون به علت اثرات داروهای اعصاب باشد. بهتر است به مصرف داروی تجویزی ادامه دهید و یک نوبت هولتر فشارخون 24 ساعته ببندید. اگر فشارخون شما بالا باشد باید طولانی مدت دارو استفاده کنید

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  کپسول والسارتان 160 با قرص فرقی داره یا نه ضمن اینکه من قبلا آدوان 160 مصرف میکردم فرقینداره یا باید به پزشک معالج خودم مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   خیر تفاوتی ندارد

 • تصویر کاربر فرشته جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بیمار خانم ۵۳ ساله سابقه فشار خون بالا چربی خون بالا(۲۹۷کلسترل)پیش دیابت HA1cشون 8/6و قند خون ناشتا ۱۲۹ دارن
  ایشون از قبل آتنولول ۵۰ فقط هر موقع که فشار میرفته بالا مصرف میکرده اما جدیدا هر روز آتنولول ۵۰ سر ساعت ۶ عصر مصرف میکنن.و قرص آ اس آ ۸۰ هم جدیدا سر ساعت ۹ شب مصرف میکنن.و داروی دیگه ای مصرف نمیکنن.حالا بین آتنولول ۵۰ و والسارتان ۸۰ کدوم واسشون بهتره؟؟؟
  ضمنا تو نوار قلبشون LBBB هم داشتن(بلوک شاخه چپ)
  ممنون میشم از راهنماییتون
  جدیدا رژیم جدی هم گرفتن...
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   برای کنترل فشارخون ولالسارتان داروی ارجح است. البته قطع اتنولول ناگهانی توصیه نمی شود ولی بهتر است تدریجی و در ظرف دو هفته این دارو را قطع کنید

 • تصویر کاربر عاطفه پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خدمت شما
  ببخشید آقای دکتر من 4سال پیش باسلامتی کامل وارد دوران بارداری شدم ولی بعد از غربالگری دوم متوجه شدم که بچه رشد کافی نداره که متوجه شدیم دچار فشار خون بارداری شدم همچنین دفع پروتیین شدید.به همین خاطر بستری شدم ودکتر خواستار خاتمه بارداری داد که قبول نکردم.ویک ماهو نیم تو بمارستان بستری شدم که قرصو آمپولهای فشار خون خیلی روم تاثیر نداشت تا جایی که در روز اشتباه نکنم 6نوبت از قرص فشار استفاده میکردم یا تا دوز 6دقیق نمیدونم دفع پروتیینم هم یه وقتهایی به 20-40میرسید و یه وقتایی خیلی بالا میرفت که قرار بود نمونه گیری از کلیه انجام بشه که چون دفع پروتیین پایین امد انجام نشد .سرانجام گفتن که مایع دور جنین خیلی کم شده وباید زایمان کنم که بعد زایمانم بچه یک شب تو دستگاه موند وبعد گفتن که ریه هاش آمبولی کرده و...ودرحال حاضر هم قرص والسارتان 80شبی یکی ونصف اسپیرونولاکتون مصرف میکنم.وقصد بارداری مجدد دارم .درضمن سن من هم 36سال میباشد .به نظر شما من میتونم دوباره بارداربشم.چون هم من وهم شوهرم میخوایم که دوباره بچه دار بشیم.درحال حاضر هم دربیروت زندگی میکنم.ببخشید که طولانی شد .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   با توجه به توصیفات شما بارداری شما در دسته ی بارداری های پرخطر قرار می گیرد. باید بدانید که ممکن است مجددا دچار حملات افزایش فشارخون شوید و آسیب برای شما و جنین پیش بیاید. بنابراین توصیه می شود از قبل بارداری حتما زیر نظر متخصص زنان باشید. دستورات ایشان را اجرا کنید و در دوره های منظم پیگیری داشته باشید. اگر مراقبت مناسب و مصرف داروی مناسب داشته باشید امکان بارداری و تولد طبیعی وجود دارد البته با قبول مقداری ریسک

 • تصویر کاربر رز پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم ۷۵ سالشه و نزدیک ۲۰ ساله فشار خونه بالا داره از همون اول کپسول نیفیدیپین ۱۰ میخورد الان با توجه به سنش والستاران ۴۰ هم دکتر براش نوشته باضافه دپاکین که سه بار در روز باید بخوره ولی والستاران ۴۰ دیگه نیست و همچنین کپسول نیفیدیپین .اول اینکه بین دوز اول تا دوم یا دوم تا سوم فشار ساعتهای اولیه خوبه ولی نزدیک به دوز بعدی فشارش به ۱۷ میرسه و اینکه خواستم ببینم به جای کپسول میتونه قرص نیفیدیپین بخوره وزن مادرم ۴۰ کیلو هست و تو ازمایش خونش چیز بخصوصی نشون نداد والستاران هم میتونه ۸۰ بخوره به جای ۴۰ ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   داروی نیفدیپین برای فشارخون امروزه دیگر منسوخ شده است و بهتر است از این دارو استفاده نکنند. به جای والسارتان 40 میتوانند نصف والسارتان 80 را استفاده کنند. در مورد فشار بالا بهتر است دوز بعدی دارو یک ساعت زودتر استفاده شود تا اثربخشی ان بالا بماند

 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر بنده ۴۰ ساله هستم جهت فشار خون بالای مینیمم به دکتر مراجعه کردم و تجویز کردند شبی یک قرص والزامین ۸۰ مصرف کنم ولی همچنان فشار معمولا ۱۴ رو ۱۰ می باشد و اکثرا با سردرد صبح از خواب بیدار می شوم. باید چکار کنم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر farzan یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  برای کنترل فشار خون قرص لوزارتان ۲۵ تجویز شده ولی بسته قرصهای تمام شده ، میشه بجای اون از قرص کاردیوسان ۲۵ استفاده کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مجیدی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. عرض ادب و خدا قوت . همسر من ۴۵ساله هستند و یکساله که با تجویز پزشک قرص لوزارتان ۲۵هرروز صبح ناشتا مصرف می کنند. جدیدا عصرها فشارخون بین ۱۶و ۱۷بالا میرود!! چند روزه که ایشون با نظر یکی از پزشکان فامیل لوزارتان۲۵ را صبح و شب مصرف می کنه ولی بازهم فشارخون بالاست .متاسفانه ایشون به پزشک مراجعه نمی کنند. چه کنم و نظرتون اینه که دلروشوم عوض بشه یا دوز دارو بیشتر بشه.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر