قرص والسارتان برای چه خوب است؟

قرص والسارتان یک آنتاگونیست گیرنده آنژیوتانسین II است. این دارو موجب گشادی رگ‌ ها و افزایش جریان خون می‌ شود. در این مقاله ضمن معرفی قرص والسارتان به بررسی طریقه مصرف و عوارض جانبی این دارو می پردازیم.

قرص والسارتان ۸۰

والسارتان در درمان فشار خون بالا در بزرگسالان و کودکان حداقل ۶ سال، مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این دارو همچنین در درمان نارسایی های قلبی و کاهش خطر مرگ در اثر حملات قلبی در افراد بزرگسال می‌ شود.

این دارو گاهی همراه با دیگر دارو های فشار خون در درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار می‌ گیرد. همچنین ممکن است این دارو در برخی موارد پزشکی دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد که در اینجا ذکر نشده باشد.


عوارض جانبی قرص والسارتان

در صورت بروز علائم حساسیت از قبیل کهیر، مشکلات تنفسی، ورم صورت، لب ‌ها، زبان و گلو حتماً به اورژانس مراجعه نمایید. در موارد نادر این دارو باعث اختلالات بافت های عضلانی استخوانی و نارسایی های کلیوی می‌ شود.

در صورت بروز دردهای عضلانی، ضعف و همچنین در صورت تب، تهوع، استفراغ و تیره بودن رنگ ادرار با پزشک تماس حاصل فرمایید. در صورت مشاهده عوارض جانبی شدید زیر حتماً با پزشک تماس بگیرید:

✅ احساس نفس تنگی همراه با فشار خفیف

✅ کم شدن تعداد دفعات ادرار نسبت به قبل

✅ ضعف، سرگیجه، تشنگی، کاهش اشتها و افزایش ضربان قلب

✅ ورم و اضافه وزن سریع

✅ احساس ضعف و بیهوشی

✅ افزایش پتاسیم که باعث کاهش ضربان قلب، ضعف عضلات و احساس سوزش می‌ شود.

 

کم آب شدن بدن

برخی عوارض جانبی دیگر نیز شامل موارد زیر می‌ گردد:

✅ سردرد، سرگیجه و احساس خستگی

✅ علائم آنفولانزا

✅ علائم سرماخوردگی مانند گرفتگی بینی، عطسه، سرفه و گلودرد

✅ تهوع، دل درد و اسهال

✅ کمر درد و درد مفاصل

✅ تار شدن دید

✅ خارش های پوستی خفیف

علاوه بر موارد گفته شده، احتمال بروز موارد احتمالی دیگر نیز وجود دارد که ممکن است در اینجا ذکر نشده باشد. لذا در صورت مشاهده چنین مواردی، مراتب را به سرعت به پزشک گزارش دهید.


مصرف قرص والسارتان در بارداری

در زمان بارداری از مصرف والسارتان خودداری نمایید. در صورت اطلاع از بارداری، مصرف والسارتان را متوقف کرده و به پزشک اطلاع دهید. مصرف این دارو در زمان سه ماه دوم یا سوم موجب آسیب و مرگ جنین می‌ شود. هنگام مصرف این دارو باید از زاد و ولد خودداری کرد.


حساسیت به قرص والسارتان

قبل از مصرف والسارتان، هرگونه حساسیت شدید به داروهای فشار خون را به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورت حساسیت به والسارتان، از مصرف این دارو پرهیز نمایید. مصرف نوشیدنی های الکلی باعث کاهش فشار خون و افزایش عوارض این دارو می‌ شود.


آیا مصرف مکمل های پتاسیمی به همراه قرص والسارتان بلامانع است؟

استفاده از مکمل های پتاسیمی و جانشین های نمک در زمان مصرف والسارتان فقط در صورت اجازه پزشک بلامانع است. فشار خون باید به صورت مرتب کنترل شود.

مصرف دارو حتی پس از احساس بهبودی نباید متوقف گردد، زیرا فشار خون بالا معمولاً هیچ گونه علائمی ندارد. علاوه بر این فرد بیمار پس از بهبودی نیز باید داروهای فشار خون را مصرف نماید.


قبل از مصرف قرص والسارتان موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید.

در صورت حساسیت به والسارتان، از مصرف این دارو باید خودداری کرد. همچنین قبل از مصرف والسارتان در صورت ابتلا به هرکدام از موارد زیر، به پزشک خود اطلاع دهید:

❇ اختلالات کلیوی

❇ اختلال کبد

❇ اختلالات قلبی

❇ دی هیدراته شدن

❇ حساسیت شدید به انواع داروهای فشار خون

همان طور که پیش تر گفته شد مصرف این دارو در زمان بارداری باعث آسیب و سقط جنین می‌ شود و لذا در زمان بارداری باید از مصرف آن خودداری کرد.

علاوه بر این از آنجا که تا کنون هیچ آزمایشی در مورد مضرات این دارو بر نوزاد در زمان شیردهی انجام نشده است، لذا توصیه می‌ شود در دوران شیردهی نیز از مصرف والسارتان پرهیز گردد.

⚠ توجه: کودکان زیر ۶ سال نباید از والسارتان مصرف نمایند.

داروهای فشار خون


طریقه مصرف قرص والسارتان

مصرف داروی والسارتان باید بر اساس میزانی باشد که پزشک تجویز کرده است. در طول زمان مصرف دارو نیز برای اطلاع از اثربخشی دارو ممکن است میزان دوز مصرفی توسط پزشک تغییر داده شود.

این دارو ممکن است همراه با غذا و بدون غذا مصرف شود. مصرف دارو نیز باید هر روز در زمان مشخصی انجام شود. کودکان از مصرف کپسول کامل والسارتان باید خودداری نمایند. فشار خون و عملکرد کلیه ها نیز باید به صورت مرتب مورد بررسی و کنترل قرار بگیرند.

۲ الی ۴ زمان هفته پس از مصرف دارو ممکن است فشار تحت کنترل قرار بگیرد. همچنین مصرف دارو حتی پس از احساس بهبودی نباید متوقف گردد، زیرا فشار خون بالا معمولاً هیچ گونه علائمی ندارد. علاوه بر این فرد بیمار پس از بهبودی نیز باید داروهای فشار خون را مصرف نماید. چنانچه پس از ۴ هفته درمان، علائم بیماری بهبود نیافت به پزشک اطلاع دهید.

مواردی که ممکن است موجب کاهش فشار خون شود شامل اسهال، استفراغ، تعرق شدید، بیماری های قلبی، دیالیز، رژیم غذایی کم نمک می‌ شود. در صورت ابتلا طولانی مدت به بیماری هایی که باعث بروز اسهال و استفراغ می‌ شود نیز پزشک را در جریان بگذارید. دارو را در دمای اتاق و دور از گرما و رطوبت نگه داری کنید.


در صورت فراموش کردن مصرف این قرص باید چه کاری انجام داد؟

در صورت فراموش کردن مصرف دارو باید به محض اینکه به یادتان آمد دوز مشخص را مصرف نمایید. چنانچه تا زمان مصرف دوز بعدی چیزی نمانده، از مصرف دارو خودداری کنید. از مصرف بیش از حد دارو برای جبران دوز فراموش شده نیز به شدت پرهیز کنید.

در صورت اوردوز نیز به سرعت به اورژانس مراجعه نمایید. برخی از علائم اوردوز شامل افزایش یا کاهش ضربان قلب، احساس ضعف و سرگیجه می‌ شود.

برخی از داروها مانند سیکلو سپورین‌، داروهای ادرار اور، ریفامپین‌ و ریتوناویر نیز ممکن باعث تداخل در عملکرد والسارتان گردد که قبل از مصرف والسارتان باید پزشک را در مورد دیگر داروهای مصرفی مطلع کرد.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر افشار شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، بنده دو سال ویش دچار یک حالت دلشوره و اصطراب شدید شدم و بعد از آن متوجه ی فشار خون بالا شدم که قبل از آن نداشتم ، دکتر قلب ، کلیه و اعصاب مراجعه کردم از قلب مشکلی نبوده و مشکل اعصابم هم بعد از مصرف قرص بهبود پیدا کرده است ولی متأسفانه دچار فشار خون بالا شده و با مصرف انواع داروی فسار که از دکترها گرفتم اکقرا فشار رو 15 روی 9 است ، هولتر بستم فقط شب بعد از خواب مینیمم بالای استاندارد بود در چند نوبت و روز هم نوسان داشت از 11 تا 15 ، لطفاً بنده را راهنمایی کنید ،فعاا دو هفته است قرص کارودیلول مصرف میکنم و این باعق افزایش کراتینین خونم شده ، چه باید بکنم ، در ضمن مادرم هم فشار خون بالا داشت ، الان قبل از گرفتن فشار استرس و اصطراب زیادی هم دارم ، مرا راهنمایی نمایید لطفاً
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سام دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.همسر من فشار خون دارن و.قرص نورواسک و والذاکور مصرف میکنن،آیا اکو باید انجام بدن؟؟ با این قرصها فشارشون نرماله
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Mojtaba58 دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 40 سالمه و فشار خونم معمولا 15 روی 10 هست و علائمی ندارم ، الان ک متوجه شدم فشارم بالاست یکم سنگینی روی قلبم احساس میکنم ، ضربانی هم 95 تا 100 هست، صبح لوزار25 مصرف میکنم فشارم تغییری نکرده بالاترم رفته،،،، ضمنا شغل من هم استرس زا هست.....دارو چی مصرف کنم..تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر نجفی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما اقای دکتر وسپاس بابت پاسخگویی جنابعالی مادر بنده 63 ساله دیابتی وفشارخون بال 20 میباشد که درحال حاضر فرص کاردیوسان 3بار وقرص کاردیلوپید نصف صبح ونصف شب مصرف میکنند ولی فشارشان 17میباشد در ضمن ایشان کراتین خون 1.9 را هم دارند لطفا راهنمایی فرمایید خداوند به شما طول عمرباعزت عطافرماید
  1. تصویر کاربر نجفی جمعه ۳ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   ب
  2. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام فعلا املوپرس اضافه شود و ببینمشون
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر کمال شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام معمولا فشار خون 15 بر 10 دارم در حال حاضر متورال همراه با لوزارتان 50 می خورم روز دو بار...حقیقت امر می ترسم خون با فشار سنج بازویی دیجیتال فشار خون خوبه ولی بیرون بالاست ..... متاسفانه چربی خون و کبد چرب هم دارم گرید 2 به 3
  نوار قلب مشکلی نداشت و در قسمت اکو دکتر گفت مشکل نداری فقط دیواره قلبت کمی کلفت شده چکار کنم از فشار خون راحت شم . ...
  کمال هستم 41 ساله - مادرم سابقه فشار خون داره - نمک هم خیلی رعایت می کنم . لطفاً بفرمائید که قرص ها را با همان دز بخورم یا نه ؟ چکار کنم ؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر آسیه سه شنبه ۶ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. اینجانب خانمی هستم مجرد و 48ساله، شاغل و ییشتر ساعات مشغول خدمت رسانی به پدر و مادر پیر و بیمارم و همین امر باعث شده به درستی نتونم به سر کارم برم. پدری دارم بسیار سخت گیر و درعین حال شکاک و بدبین و منفی نگر و دائم تحت کنترل و نگاه منفی او مشغول هدمت رسانیذهستم . مدتی نزدیک 6_7 سال است که فهمیدم به فشارخون بالا مبتلا هستم از جمله اکثر مواقع فشار مینیمم از 9تا 11.5 .اکثر مواقع سردرد شدید در ناحیه وسط کاسه سر همراه با سوزش و حالت یخ کردن در وسط جمجمه و نیز ناحیه مخچه دارم. دکترهای متعدد بارها برام قرص لوزارتان تجویز کردن اما اصلا توان و یاد و حوصله خوردن مرتب آنرا نداشتم. در 90درصد موارد این سردرد هنگام بیدار شدن از خواب است. چندین بار mri کرده ام اما فقط عفونت در ناحیه سینوسها مشاهده شده .اخیرا این سردردها با حالت تهوع و گاهی استفراغ هم همراه است. مدت یکسال است که علائم میگرن هم به آن افزوده شده. قبلا کپسول نووفن یا ژلوفن دردم را ساکت میکرد اما دیگر اثری ندارد. کلا کارم زیاد، تفریحم صفر، خوابم کم و اشتهایی به غذا ندارم و زمینه هایی از ابتلا به افسردگی دارم . وزنم حدود 46_47 کیلوگرم و ریز جثه هستم. بسیار عصبی و پر استرس. لطفا راهممائی ام کنید.
  ممنون میشم محبت کرده و پاسخ را از طریق پیامک برایم ارسال فرمائید یا تلگرام به شماره 09126194782
  منتظر اعلام نظر محترم شما هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۶ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر شهرام یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام قرص والسارتان درچه موقع روزباید مصرف کرد وقرص آتورواستاتین 40رو چه موقع باید مصرف کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام اتوروستاتین شب و والسارتان صبح
 • تصویر کاربر یوسفی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام. آقای دکتر من دوبار آنژیوگرافی داشتم. سکته کردم. جدیدا فشار خونم کنترلش سخت شده است. الان والسارتان 160 دو بار. آملودیپین 5 دو بار. هیدروکلرتیازید 25. کنکور 2/5. مصرف می کنم. آیا دوز داروهام زیاد است؟ نگرانم. باز هم شبها فشارم تا 15 روی 9 یا 9/5 میرسد. لطفاً راهنمایی کنید. ضمنا به خاطر استرس و اضطراب تحت نظر روانپزشک کپسول دولوکستین 30 دو بار در روز مصرف می کنم. ممکن است روی فشار تاثیر داشته باشد؟ چه داروی استرس و اضطراب برای بیماران قلبی خوب است؟ لطف میکنید سوالاتم رو پاسخ بدید. ممنونم. من مشهد هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مادرم یکماه است سکته مغزی کرده و حالا فشارش 15 روی 14 میشود. وگاهی تا 17 روی 15 بالا میرود که با نیتروگلیسرین پایین می اوریم . لطفابفرمایید چه قرصی برای کاهش موثر فشار برایش موثر است. سن ایشان 85 سال است
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مجبد پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  یکسال هست مشکل فشار خون بالا داشته
  انژیو قلب داشتم سالم بود در فوق کلیه سالم هست. قرص کنکورد یک عدد و قرص والسارتان یک عدد چند روز هست مصرف می کنم . در چند ماه گذشته لوزارتان ۲۵ را روزی دو عدد و قرص مترال ۵۰ را نصف صبح و نصف شب به همراه آسپرین و اتورواستاتین شب مصرف می کردم ولی موثر نبود.
  جناب دکتر با تجویز داروی جدید فشار خون متوسط ۱۱/ ۱۲ فشار بالا و ۶/۷ فشار پایین هست و ضربان ۵۵/۶۰ عدد هست.
  جناب دکتر سرگیجه خفیف و عرق سرد و پشت گردن سرد ، طبیعی هست
  درود
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام مصرف كنمور و متورال با هم اشتباه است
  2. تصویر کاربر مجبد جمعه ۵ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   دکتر سلام و سپاس
   داروی لوزارتان و مترال و آسپرین و آتوسترول را پزشک متخصص داخلی توصیه کرده بودند و به دلیل موثر نبودن و عدم کنترل فشار خون به پزشک فوق تخصص قلب مراجعه و داروی گذشته را قطع و کنکور ۵ و والسارتان ۱۶۰ را توصیه کردند
   پزشک معالج گفتند بعد از ۲۰ روز مراجعه نمایم و روند معالجه بررسی شود
   دکتر بعد از یک روز مصرف خدمت شما عرض نمودم
   فشار ۱۱/۶.۶ با ضربان ۵۵_۶۰ برای سن ۴۷ سال با وزن ۸۹ کیلو و قصد ۱۶۷ طبیعی هست؟
   چون احساس سردی و گاهی عرق سرد داشته و با توجه به فعالیت کشاورزی یک مقدار احساس سرگیجه کم دارم
   فعالیت روزمره با این فشار برای اینجانب مشکل زا نیست ؟
   متاسفانه پزشک معالج جدید دو هفته در دسترس نیستند .
   با سپاس و درود
  3. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام بله طبيعي است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر