قرص والسارتان برای چه خوب است؟

قرص والسارتان یک آنتاگونیست گیرنده آنژیوتانسین II است. این دارو موجب گشادی رگ‌ ها و افزایش جریان خون می‌ شود. در این مقاله ضمن معرفی قرص والسارتان به بررسی طریقه مصرف و عوارض جانبی این دارو می پردازیم.

قرص والسارتان ۸۰

والسارتان در درمان فشار خون بالا در بزرگسالان و کودکان حداقل ۶ سال، مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این دارو همچنین در درمان نارسایی های قلبی و کاهش خطر مرگ در اثر حملات قلبی در افراد بزرگسال می‌ شود.

این دارو گاهی همراه با دیگر دارو های فشار خون در درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار می‌ گیرد. همچنین ممکن است این دارو در برخی موارد پزشکی دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد که در اینجا ذکر نشده باشد.


عوارض جانبی قرص والسارتان

در صورت بروز علائم حساسیت از قبیل کهیر، مشکلات تنفسی، ورم صورت، لب ‌ها، زبان و گلو حتماً به اورژانس مراجعه نمایید. در موارد نادر این دارو باعث اختلالات بافت های عضلانی استخوانی و نارسایی های کلیوی می‌ شود.

در صورت بروز دردهای عضلانی، ضعف و همچنین در صورت تب، تهوع، استفراغ و تیره بودن رنگ ادرار با پزشک تماس حاصل فرمایید. در صورت مشاهده عوارض جانبی شدید زیر حتماً با پزشک تماس بگیرید:

✅ احساس نفس تنگی همراه با فشار خفیف

✅ کم شدن تعداد دفعات ادرار نسبت به قبل

✅ ضعف، سرگیجه، تشنگی، کاهش اشتها و افزایش ضربان قلب

✅ ورم و اضافه وزن سریع

✅ احساس ضعف و بیهوشی

✅ افزایش پتاسیم که باعث کاهش ضربان قلب، ضعف عضلات و احساس سوزش می‌ شود.

 

کم آب شدن بدن

برخی عوارض جانبی دیگر نیز شامل موارد زیر می‌ گردد:

✅ سردرد، سرگیجه و احساس خستگی

✅ علائم آنفولانزا

✅ علائم سرماخوردگی مانند گرفتگی بینی، عطسه، سرفه و گلودرد

✅ تهوع، دل درد و اسهال

✅ کمر درد و درد مفاصل

✅ تار شدن دید

✅ خارش های پوستی خفیف

علاوه بر موارد گفته شده، احتمال بروز موارد احتمالی دیگر نیز وجود دارد که ممکن است در اینجا ذکر نشده باشد. لذا در صورت مشاهده چنین مواردی، مراتب را به سرعت به پزشک گزارش دهید.


مصرف قرص والسارتان در بارداری

در زمان بارداری از مصرف والسارتان خودداری نمایید. در صورت اطلاع از بارداری، مصرف والسارتان را متوقف کرده و به پزشک اطلاع دهید. مصرف این دارو در زمان سه ماه دوم یا سوم موجب آسیب و مرگ جنین می‌ شود. هنگام مصرف این دارو باید از زاد و ولد خودداری کرد.


حساسیت به قرص والسارتان

قبل از مصرف والسارتان، هرگونه حساسیت شدید به داروهای فشار خون را به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورت حساسیت به والسارتان، از مصرف این دارو پرهیز نمایید. مصرف نوشیدنی های الکلی باعث کاهش فشار خون و افزایش عوارض این دارو می‌ شود.


آیا مصرف مکمل های پتاسیمی به همراه قرص والسارتان بلامانع است؟

استفاده از مکمل های پتاسیمی و جانشین های نمک در زمان مصرف والسارتان فقط در صورت اجازه پزشک بلامانع است. فشار خون باید به صورت مرتب کنترل شود.

مصرف دارو حتی پس از احساس بهبودی نباید متوقف گردد، زیرا فشار خون بالا معمولاً هیچ گونه علائمی ندارد. علاوه بر این فرد بیمار پس از بهبودی نیز باید داروهای فشار خون را مصرف نماید.


قبل از مصرف قرص والسارتان موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید.

در صورت حساسیت به والسارتان، از مصرف این دارو باید خودداری کرد. همچنین قبل از مصرف والسارتان در صورت ابتلا به هرکدام از موارد زیر، به پزشک خود اطلاع دهید:

❇ اختلالات کلیوی

❇ اختلال کبد

❇ اختلالات قلبی

❇ دی هیدراته شدن

❇ حساسیت شدید به انواع داروهای فشار خون

همان طور که پیش تر گفته شد مصرف این دارو در زمان بارداری باعث آسیب و سقط جنین می‌ شود و لذا در زمان بارداری باید از مصرف آن خودداری کرد.

علاوه بر این از آنجا که تا کنون هیچ آزمایشی در مورد مضرات این دارو بر نوزاد در زمان شیردهی انجام نشده است، لذا توصیه می‌ شود در دوران شیردهی نیز از مصرف والسارتان پرهیز گردد.

⚠ توجه: کودکان زیر ۶ سال نباید از والسارتان مصرف نمایند.

داروهای فشار خون


طریقه مصرف قرص والسارتان

مصرف داروی والسارتان باید بر اساس میزانی باشد که پزشک تجویز کرده است. در طول زمان مصرف دارو نیز برای اطلاع از اثربخشی دارو ممکن است میزان دوز مصرفی توسط پزشک تغییر داده شود.

این دارو ممکن است همراه با غذا و بدون غذا مصرف شود. مصرف دارو نیز باید هر روز در زمان مشخصی انجام شود. کودکان از مصرف کپسول کامل والسارتان باید خودداری نمایند. فشار خون و عملکرد کلیه ها نیز باید به صورت مرتب مورد بررسی و کنترل قرار بگیرند.

۲ الی ۴ زمان هفته پس از مصرف دارو ممکن است فشار تحت کنترل قرار بگیرد. همچنین مصرف دارو حتی پس از احساس بهبودی نباید متوقف گردد، زیرا فشار خون بالا معمولاً هیچ گونه علائمی ندارد. علاوه بر این فرد بیمار پس از بهبودی نیز باید داروهای فشار خون را مصرف نماید. چنانچه پس از ۴ هفته درمان، علائم بیماری بهبود نیافت به پزشک اطلاع دهید.

مواردی که ممکن است موجب کاهش فشار خون شود شامل اسهال، استفراغ، تعرق شدید، بیماری های قلبی، دیالیز، رژیم غذایی کم نمک می‌ شود. در صورت ابتلا طولانی مدت به بیماری هایی که باعث بروز اسهال و استفراغ می‌ شود نیز پزشک را در جریان بگذارید. دارو را در دمای اتاق و دور از گرما و رطوبت نگه داری کنید.


در صورت فراموش کردن مصرف این قرص باید چه کاری انجام داد؟

در صورت فراموش کردن مصرف دارو باید به محض اینکه به یادتان آمد دوز مشخص را مصرف نمایید. چنانچه تا زمان مصرف دوز بعدی چیزی نمانده، از مصرف دارو خودداری کنید. از مصرف بیش از حد دارو برای جبران دوز فراموش شده نیز به شدت پرهیز کنید.

در صورت اوردوز نیز به سرعت به اورژانس مراجعه نمایید. برخی از علائم اوردوز شامل افزایش یا کاهش ضربان قلب، احساس ضعف و سرگیجه می‌ شود.

برخی از داروها مانند سیکلو سپورین‌، داروهای ادرار اور، ریفامپین‌ و ریتوناویر نیز ممکن باعث تداخل در عملکرد والسارتان گردد که قبل از مصرف والسارتان باید پزشک را در مورد دیگر داروهای مصرفی مطلع کرد.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مادرم یکماه است سکته مغزی کرده و حالا فشارش 15 روی 14 میشود. وگاهی تا 17 روی 15 بالا میرود که با نیتروگلیسرین پایین می اوریم . لطفابفرمایید چه قرصی برای کاهش موثر فشار برایش موثر است. سن ایشان 85 سال است
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مجبد پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  یکسال هست مشکل فشار خون بالا داشته
  انژیو قلب داشتم سالم بود در فوق کلیه سالم هست. قرص کنکورد یک عدد و قرص والسارتان یک عدد چند روز هست مصرف می کنم . در چند ماه گذشته لوزارتان ۲۵ را روزی دو عدد و قرص مترال ۵۰ را نصف صبح و نصف شب به همراه آسپرین و اتورواستاتین شب مصرف می کردم ولی موثر نبود.
  جناب دکتر با تجویز داروی جدید فشار خون متوسط ۱۱/ ۱۲ فشار بالا و ۶/۷ فشار پایین هست و ضربان ۵۵/۶۰ عدد هست.
  جناب دکتر سرگیجه خفیف و عرق سرد و پشت گردن سرد ، طبیعی هست
  درود
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام مصرف كنمور و متورال با هم اشتباه است
  2. تصویر کاربر مجبد جمعه ۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
   دکتر سلام و سپاس
   داروی لوزارتان و مترال و آسپرین و آتوسترول را پزشک متخصص داخلی توصیه کرده بودند و به دلیل موثر نبودن و عدم کنترل فشار خون به پزشک فوق تخصص قلب مراجعه و داروی گذشته را قطع و کنکور ۵ و والسارتان ۱۶۰ را توصیه کردند
   پزشک معالج گفتند بعد از ۲۰ روز مراجعه نمایم و روند معالجه بررسی شود
   دکتر بعد از یک روز مصرف خدمت شما عرض نمودم
   فشار ۱۱/۶.۶ با ضربان ۵۵_۶۰ برای سن ۴۷ سال با وزن ۸۹ کیلو و قصد ۱۶۷ طبیعی هست؟
   چون احساس سردی و گاهی عرق سرد داشته و با توجه به فعالیت کشاورزی یک مقدار احساس سرگیجه کم دارم
   فعالیت روزمره با این فشار برای اینجانب مشکل زا نیست ؟
   متاسفانه پزشک معالج جدید دو هفته در دسترس نیستند .
   با سپاس و درود
  3. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام بله طبيعي است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بهروز پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخیته نباشید
  مدتی است احساس سرگیجه و منگی دارم به پزشک مراجعه نمودم پس از گرفتن فشار خون گفتند فشار شما ۹ روی ۱۳هست که مینیموم شما بالاست ضمنا بنده دچار کم کاری تیروئید نیز هستم و روزانه یک عدد لوکسین مصرف می کنم . خواستم نظر شما و روش درمان را بدانم .
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با
  در صورت امکان تماس با اقای دکتر چگونه است؟

  بالابودن مینیموم فشار خون 12.5 9.5 ورزشکار سن 57 همه چی نرمال بغیر از تیریگلیسیرید180
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   تلفن مطب
   ۲۲۸۷۴۸۹۹
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ،وققتون بخیر
  پدرم 70 ساله است. مبتلا به فشار خون بالا است. که توسط داروی والزامیکس 80 کنترل میشد ولی جدیدا گفتن این دارو رو دارن جمع میکنن و نامه وزارت بهداشت نیزپیوست کردم خواستم ببینم جایگزینش چه کنیم که مثل اون باشه .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر Shirin جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید.من ۲۷سالمه وازیک سال پیش باخون دماغ شدن متوجه شدم فشارخونم بالاست.چندبارک خون دماغ شدم برای چکاپ رفتم دکتروازمایش دادم.نتیجه ازمایش قندم۱۰۵؛تریگلیسیرید۴۹۰؛کلسترول ۲۶۰بودوبرام تشخیص سندروم متابولیک دادن ومتاسفانه یک کلیه ام کوچیک ودیواره قلبم ضخیم شده.با کمی رژیم تریگلیسریدم بعد چندماه رسید به ۲۳۰٬کلسترول تغییری نکرده،وقندم ۱۱۰شده.الان قرص والزومیکس۱۶۰میخورم.به همراه متفورمین وهیدروکلروتیازید ازهرکدوم دوتا در روز.فشارماکسیمم از۱۹اومده روی۱۳-۱۴ولی فشار مینیمومم از۱۰-۱۱پایین تر نمیاد.میخواستم راهنماییم کنید برای درمانم.ودرضمن قصدبارداری هم دارم میخواستم درمورد اینکه بارداریم بامشکل هست یانه هم راهنماییم کنید.واگررژیم خاصی لازم هست.البته دکترم معتقده الان اگرقندم بالاتررفته بخاطر دوماهی هست ک گیاهخواری کردم .پیشاپیش اززحماتتون ممنونم.درضمن من ازشهرشیرازم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر