رابطه فشار خون با مصرف نمک

مصرف نمک چقدر خطرناک است و میزان مصرف نک چه تاثیری بر روی فشار خون دارد؟ این یک سوال مهم است که هنوز در میان دانشمندان تغذیه مورد بحث است.

نمک فشار را بالا می برد یا پایین

در حالی که برخی می گویند یک رژیم غذایی حاوی سدیم بالا ،ريسک عوارض قلبی را بيشتر می کند، برخی دیگر ادعا می کنند که اگر مصرف نمک شما از نياز بدن شما کم تر باشد خطرناک تر است.

درباره مصرف نمک کدام درست است؟ پاسخ دشوار است؛ همانطور که بسیاری از اطلاعات هنوز در حال بحث اند.در اینجا به چند مورد اشاره مى کنيم که به طور گسترده ای توافق شده اند.

چگونه نمک باعث افزایش فشار خون می شود؟

مصرف نمک اضافی، آب بیشتری را به درون جریان خون شما می کشد و این باعث افزایش فشار خون شده که “فشار خون بالا (هايپرتنشن)” نامیده می شود. این مساله نگران کننده است زیرا فشار خون بالا عامل اصلی بیماری هاى قلبی و قاتل شماره ی ١ جهان است!

يک سوم بزرگسالان در آمريکا از فشار خون بالا رنج می برند.

مطلب مرتبط: ۱۰ علت بالا رفتن ناگهانی فشار خون را بشناسید

مصرف روزانه نمک

میزان مصرف سدیم برای بیماران فشار خون بالا

با توجه به استانداردهای بهداشتی جدید ایالات متحده، افراد بالای 2 سال نباید روزانه بیش از 2400 میلی گرم سدیم مصرف کنند.با این حال، مردان بیش از 20 سال به طور متوسط ​​حدود 4100 میلی گرم و زنان بالای 20 سال حدود 3000 میلی گرم مصرف نمک دارند.

استانداردهای ایالات متحده برای مردان و زنان بالای 50 سال سخت تر است، زیرا این جمعیت در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا قرار دارد. به بزرگسالان بالای 50 سال توصیه می شود که بیش از 1500 میلی گرم سدیم در روز مصرف نکنند.
بيشتر سدیم از غذاهای آماده (پيش پخت)، یا در خانه یا در رستوران ها می آيد .تنها 6٪ از نمکدان مستقيماً مصرف می شود.

مؤسسه پزشکی به مطالعات متعددی در رابطه با پرنمک بودن رژیم های غذایی پرداخت.این محققان نتیجه گرفتند که هیچ دلیلی برای کاهش روزانه مصرف نمک برای جمعیت عمومی یا کسانی که در معرض خطر فشار خون بالا قرار دارند وجود ندارد. آنها همچنین نتیجه گرفتند که کاهش بيش از حد میزان سدیم می تواند یک فرد را نسبت به سایر خطرات آسیب پذیر کند.

رابطه نمک با فشار خون

نمک يک ماده معدنی ضروری برای سلامتی است. مصرف نمک اجازه می دهد که عضلات بدن شل شوند، سلول های عصبی سیگنال ها را ارسال کنند و مایعات بدن در تعادل باشند.

هنگامی که رژیم غذایی شما پر نمک می شود، مقدار اضافی آن از طريق کلیه های شما دفع می شود. اما اگر کلیه ها نتوانند اين مقدار را خارج کنند، در بدن شما تجمع يافته و نیاز به آب بیشتری دارد در نتيجه حجم خون شما افزایش می يابد. این باعث بار سنگین بر قلب شما شده که در طول زمان می تواند رگ های شما را مسدود کند و خطر ابتلا به فشار خون بالا، سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش دهد.

یکی از عوامل موثر بر بیماری فشار خون بالا مصرف زیاد نمک است. برای آشنایی با روش های درمان فشار خون بالا بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

اگر فشار خون بالا دارید غذاهای زیر را نخورید

این مقاله نشان می دهد که بسیاری از غذاهای روزمره حاوی سديم هستند که ما از آنها خبر نداريم. آشنایی با این غذاها همراه با چند راهنمایی برای اجتناب از آنها،به شما کمک خواهد کرد که بهتر از سلامت قلب و خانواده تان مراقبت کنيد.

مطلب مرتبط: ورزش هايی برای كاهش فشار خون

از غذاهای آماده دوری کنيد!

غذاهای آماده سریع و آسان هستند. اما راحتی آنهابه قيمت سلامتی شماست. به عنوان مثال استیک را در نظر بگیرید که حاوی 2194 میلی گرم نمک است.

سدیم و فشارخون، فست فود و میزان نمک

از بعضی غلات صبحانه دوری کنيد!

برخی از غلات صبحانه جعبه ای حاوی سطوح بیش از حد سدیم هستند.دانه انگور خود به عنوان یک غذای سالم محسوب ميشود، اما یک فنجان آن حاوی 580 میلی گرم سديم است. گزینه بهتر گندم خرد شده است که اصلاً سديم ندارد.

آيا بايد از سبزيجات کنسرو شده دوری کنيد؟

اين مهم است که سبزیجات بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید، اما وقتی که آنها کنسرو شده هستند، شما باید به برچسب ارزش غذايی آنها توجه کنيد تا بدانید چه چيزی مصرف می کنيد. نمک در بسیاری از این محصولات بعنوان نگهدارنده وجود دارد.
یک نکته کاربردی این است که قبل از خوردن سبزیجات کنسرو شده آنها را بشوييد. این کار می تواند سطوح سدیم را به نصف کاهش دهد.

از گوشت های دودی و بسته بندی شده اجتناب کنيد!

یکی از مزیت های مهم گوشت دودی این است که در یخچال بیشتراز گوشت های دیگر دوام می اورد ؛اما دلیل این امر، سديم افزوده شده است. به عنوان مثال، دو برش گوشت دودى خشک، 362 میلی گرم نمک اضافی را به وعده غذایی شما می افزايد.

از سوپ های کنسروشده دوری کنيد!

سوپ کنسرو شده غذای فرآوری شده ايست که به بخش اعظم آن سدیم اضافه شده است. یک فنجان سوپ گوجه فرنگی کنسرو شده، حاوی 960 میلی گرم سديم است. همانند سایر غذاهای آماده، سعی کنید گزینه های کم سدیم را پیدا کنید. یا اگر زمان داريد، خودتان یک وعده غذایی خوشمزه که مقدار کمی نمک دارد تهيه کرده و نوش جان کنيد!

از بعضی طعم دهنده ها اجتناب کنيد!

البته که شما می خواهید مواد غذایی خود را طعم دار کنيد اما اضافه کردن بيش از حد آنها قطعا می تواند مصرف نمک روزانه شما را افزایش دهد.

❌ سس باربيکيو(١قاشق غذاخوري) ١٣٠ ميلی گرم

❌ سس ترياکي(١ قاشق غذاخوري) ٦٩٠ ميلی گرم

❌ سس سويا(١ قاشق غذاخوري)١٠٢٤ ميلی گرم

نمک و فشار خون، تند کردن غذا برای کاهش فشار خون

غذای خود را تند کنيد!

حتی اگر شما سعی می کنید از چیزهای تند فاصله بگيريد، لازم نیست که عطر و طعم را قربانی کنید. فکر کنید به اینکه چطور می توانید کمی آووکادو، ذرت ،گوجه فرنگی، زردچوبه یا زیره سبز را در غذای خود استفاده کنيد. اگر واقعا می خواهید تندی غذا را افزایش دهید، فلفل تازه یا خشک شده می توانند گزينه های مناسبی باشند. هر چند،یک استثنا وجود دارد.به برخی از ادويه ها -به ویژه ادویه های مخلوط – نمک اضافه می شود.

مغزها را با دقت انتخاب کنيد!

مغزها فوق العاده غذاهای سالمی هستند که ما اکثراً به اندازه کافی از آنها استفاده نمی کنيم.اما انواع زيادی از آنها- به خصوص انواع بو داده-حاوی مقادير بالای سديم هستند. برای جلوگیری از این،سعی کنید از آجيل بی نمک استفاده کنيد.

اسنک های نمکی!

هر اونس ازپنيرهای سوخاری حاوی 240 میلی گرم و چیپس سیب زمینی 130 میلی گرم نمک هستند. اگر شما مایل هستيد ، می توانیداز انواعی که دوستدار سلامت قلب هستند استفاده کنيد. اما آگاه باشيد اینکه يک میان وعده پخته شده یا بدون چربی است، لزوما نشان دهنده ی پایین بودن ميزان سديم آن نیست.

از برخی چاشنی ها اجتناب کنيد!

چاشنی ها حاوی سدیم اضافی هستند، اما محتوای آنها متفاوت است:

❌ خردل(١ ق غ ) ٥٥ ميلی گرم

❌ کچاپ(١ ق غ) ١٧٠ ميلی گرم

❌ مايونز(١ ق غ) ١٠٥ ميلی گرم

گزينه های بهتر برای رستوران

هنگامی که بيرون هستيد می توانيد ماهی را بعنوان يک گزينه مناسب انتخاب کنيد اما اطمینان حاصل نماييد که چاشنی ماهی نمک زيادی نداشته باشد. شما همچنین می توانید سبزیجات پخته شده را سفارش دهيد. سالاد معمولا مشکلی ندارد، اما مراقب پنير اضافه شده ی آن باشيد!

ميتوانيد برای طمع دادن به غذايتان به جای مصرف نمک و چاشنی های حاوی آن درخواست کنيد که برايتان ليمو بياورند.

چه کسانی در خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند؟

✅ افراد با 51 سال سن یا بیشتر

✅ نژاد آفریقایی-آمریکایی

✅ هر فرد مبتلا به دیابت، بیماری مزمن کلیوی یا فشار خون بالا (هايپرتنشن)

نمک چگونه باعث افزایش فشار خون میشود

با این حال، همه دانشمندان با این دسته بندی موافق نیستند. کاهش مصرف نمک به ميزان زياد می تواند مضر باشد زيرا که منجر به چربی خون کمتر از حد ایده آل و مقاومت در برابر انسولین می شود.

سطح مصرف نمک خود را ثبت کنيد!

برای انجام این کار، همه چیزهایی که می خورید و می نوشيد را برای چندروز ثبت کنيد. در پایان هر روز مقدار کل را در نظر بگیرید.با پیگیری حتی چند روز، آگاهی شما نسبت به آنچه برای سلامتی خود نياز داريد بيشتر خواهد شد.

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ستاره سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز مامانم 64ساله هستن و قرص های لوزار25 و آتنول 25 صبح و شب میخورن. فشارشون نواسان داره قرص و که میخورن فشارشون 15 یا 16 هستش ولی تا نوبت بعدی قرص فشارشون 17 یا 18 میشه و اگر عصبانی بشن که بالاتر هم میره کلا فشارشون نوسان داره و گاهی اوقات وضیعتشون ترسناک میشه. یک کم گرفتگی رگ قلب دارن که نصف قرص ایزوپرین10 صبح و شب میخورن . اسفندماه 97 هم اکو دادن هم تست ورزش که گفتن گرفتگی داره باید بره آنژیو که نرفت چون ترسید . آیا گرفتگی رگ با قرص برطرف میشه ؟؟؟؟ و اینکه نظرتون درمورد فشارشون که توضیح دادم چی هست و چه کاری انجام بدیم؟؟؟ ممنون از محبتتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   در مورد گرفتگی رگ باید در قدم اول آنژیوگرافی انجام شود تا شدت آن مشخص گردد و سپس بتوان در مورد درمان صحبت کرد. در مورد داروهای فشارلطفا قرص لوزامیکس H را روزانه یک بار صبح و یک بار شبب مصرف نمایند

 • تصویر کاربر هلن جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا قرص فروزماید را که برای کاهش تورم است را می توان برای مدت طولانی ادامه داد و عوارض مصرفش چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   باید دید این دارو را به چه دلیل تحویز کرده اند و علت اصلی ورم پا چیست. این دارو عوارضی شامل آسیب کلیوی در صورت مصرف توجیه نشده و اختلالات سطح سدیم و پتاسیم خون می تواند ایجاد کند. در هر صورت استفاده ی طولاتی مدت آن باید دلیل محکمی داشته باشد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خدا قوت خدمت دکتر عزیز. من مادرم با سن 45سال فشار خون بالا دار من خیلی خیلی نگرانشم لطفا راهنماییم کنید. شیش ماهی لوزارتان 50 می‌خورد موقعی که لوزارتان می‌خورد میومد پایین می‌رسید چهارده روی نهو نیم ولی در طول روز قبل مصرف دارو اکثر مواقع فشارش شونزده روی یازده هست حتی هیجدهم رفته چندبار. خیلی نمکو کم کرده و معجون سیرو آب لیمو هم یه دوره ای ناشتا می‌خورد بهتر بود ولی معجون تموم شد الان باز همون فشارش شونزده روی دهه. تو سربالایی یکم قلب درد می‌گیره بردمش دکتر. دکتر با اکو گفت یه میلی متر ماهیچه قلبش ضخیم شده و داروی فشار خونشو عوض کرد الان یدونه صبح یدونه شب وارلستان 80 میخوره. سه چهار روز هست دارو جدیدشو میخوره شبا میگه احساس بی‌حالی و خستگی میکنم یکمم ماهیچه ی پاش میگیره نگرانشم. همچناانم فقط وقتی قرص میخوره بعدش فشارش میاد چهارده روی نهو نیم قبلش شونزده روی ده یازدهه. این فشارخون بالا دار قلبشو داغون میکنه لطفا بگین چیکار کنم خیلی نگرانم نمیدونم یعنی چی یه میلیمتر ضخیم شده😔 لازم داروش عوض بشه؟ یا این عوارضی که گفتم مشکلی ایجاد میکنه؟ یه دنیا ممنون از کمکتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   ضخامت عضله ی قلب یعنی اینکه قلب ایشان در معرض خطر فشارخون است و ایشان باید داروی خود را کامل مصرف کند. توصیه می شود داروهای تجویز شده را کامل استفاده کنند. رژیم غذایی را رعایت کنند و روزانه سی دقیقه ورزش کنند. بدون مصرف دارو ایشان در معرض خطر بیش تری هستند

 • تصویر کاربر محبوبه سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  بنده مشکل افت فشار دارم و یک سره فشارم می افته و دوباره میزون میشه و این موضوع به تکرار هستش . در حال حاضر قرص فولیک اسید و قرص ب کمپلکس استفاده میکنم سه دفعه هم آمپول نوروبیون زدم ولی متاسفانه هیچ تغییری نکردم خرما و مغزها شیره انگور و ... استفاده کردم تقریبا یک ماهه ولی همچنان این وضعیت برقرار هستش لطقا منو راهنمایی کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۹ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  اینجانب زنی با 73 سال سن هستم که سالهای فشار خون بالا دارم قبلا والسارتان 80 و کارودیلول6/25 و آملودیپین هرکدام یک عدد هر 12 ساعت استفاده میکردم ام به علت مشکل حاد ریوی دکتر کارودیلول را به کنکور تغییر داد. بعلت کمبود دارو والسارتان پیدا نشد و اکنون از لوزار25 و کنکور استفاده میکنم اما کنکور پاهایم باد میکند و سرفه هایم بیشتر شده و تعریق زیاد دارم. لطفا بفرمائید بجای کنکور 2.5 چه قرصی استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   برای آشنایی بیشتر، بر روی کلمه داروهای ضد فشار خون کلیک کنید.

 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.مرد ۲۱سال دارم وزن ۷۸. عرض کنم من هفت ماه دچار خارش شدید دارم و بدنم همیشه داغه و سر درد میگیرم تو گرما و خارش تمام پوست ک بعدش پوست بدنم قرمز میشه چندین متخصص داخلی چندین متخصص پوست رفتم دارو دادن فایده نداشت عرض کنم سونگرافی انجام دادم روی کبد مثانه هر دو کلیه و کیسه صفرا که همه طبیعی بودن دقیق نمیدونم چکار کنم ب کجا مراجعه کنم ممنون میشم اگ راهنمایی فرمایید.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر Meysam جمعه ۲۵ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من تیرماه 96بعد از miاقدام به عمل قلب باز کردم با توجه به اینکه efقلب من از قبل از عمل 25درصد بوده و تو این مدت نیز تغییری نکرده چه ورزشی پیشنهاد میکنید داروهای مصرفی کنکور5 پلرون25 زالربان 20 فوروزماید40همچنین 4 رگ بای پس داشتم و ترمیم دریچه میترال و با توجه به این ef مشکلی برای بالا رفتن ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۵ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام پياده روي صبحگاهي بسيار كمك كنمده است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر