داروی افزایش دهنده فشار خون + علت فشار خون پایین

فشار خون پایین از طریق رعایت موارد فردی، به آسانی قابل درمان است. در این مقاله به بررسی علت فشار خون پایین می پردازیم. همچنین داروهایی را که برای درمان فشار خون پایین مصرف می شوند، بیان می کنیم.

فشار خون پایین در افراد سالم چنانچه علائم و آسیب خاصی را در پی نداشته باشد، نیازی به درمان ندارد. افرادی که کاهش چشم گیری در فشار خون ایشان دیده می ‌شود، چنانچه دارای علائم خاصی هم نباشند، باید مورد بررسی قرار بگیرند.

درمان فشار خون پایین

کم آب شدن بدن، اختلالات قلبی، دیابت و کم کاری تیروئید از جمله عواملی هستند که موجب فشار خون پایین می ‌شوند. لذا بهترین روش درمان فشار خون پایین، درمان و کنترل عوامل دخیل در آن است. همچنین زمانی که فشار خون پایین به دلیل مصرف داروی خاصی باشد، باید دوز مصرفی دارو را طبق نظر پزشک تغییر داد.

عوامل موثر در فشار خون پایین

کم آب شدن بدن

✅ کم آب شدن بدن، علت فشار خون پایین

درمان فشار خون پایین در صورتی که به دلیل کم آب شدن بدن باشد، از طریق مصرف مایعات و مواد معدنی جایگزین، انجام می ‌شود. فلودروکورتیزون نیز از جمله قرص هایی است که از طریق کاهش ترشح سدیم، افزایش فشار و افزایش ضربان قلب، باعث افزایش فشار خون می ‌شود.

✅ آنمی، علت فشار خون پایین

تزریق خون و مصرف دارو به منظور افزایش هموگلوبین، در صورتی که فشار خون پایین ناشی از آنمی یا کم خونی باشد انجام می ‌شود. همچنین خونریزی های شدید و مکرر نیز باید به صورت جدی درمان شود. مصرف قرص های اریتروپویتین در صورتی که فشار خون پایین به دلیل آنمی باشد، مؤثر است.

✅ فشار خون وضعیتی،علت فشار خون پایین

درمان فشار خون پایین در حالت ایستاده از طریق تغییر سبک زندگی مانند افزایش مصرف مایعات و نمک صورت می ‌گیرد. همچنین استفاده از جوراب های طبی مخصوص که موجب فشردن رگ‌ های پا و جلوگیری از کشیده شدن خون به سمت پایین می ‌شود، تأثیر به سزایی در درمان فشار خون وضعیتی دارد.

علاوه بر این فشار خون پایین در بعضی افراد به دلیل داشتن علائم غیر قابل تحمل، مستلزم مصرف دارو است. قرص های کافئین و پیریدوستیگمین گزینه های مناسبی برای درمان فشار خون پایین در حالت ایستاده هستند.

✅ بیماری ضعف عضلانی، علت فشار خون پایین

این بیماری می‌ تواند باعث کاهش فشار خون شود. مصرف داروی پیریدوستیگمین می‌ تواند سبب افزایش قدرت عضلانی، کاهش خستگی و علائم ناشی از هیپوتنشن یا فشار خون پایین شود.

فشار خون پایین پس از صرف غذا

✅ کاهش فشار خون پس از صرف غذا، علت فشار خون پایین

این نوع کاهش فشار خون مربوط به زمان بعد از صرف غذا است. مصرف داروهای ادرار آور یکی از دلایل کاهش فشار خون پس از غذا است. چنانچه مصرف این داروها متوقف شود، باعث تغییر چشمگیری در افزایش فشار خون و علائم ناشی از آن می ‌شود. مصرف قرص های کافئین همراه با غذا، سبب انقباض رگ ‌ها و افزایش فشار خون می ‌شود.

✅ فشار خون پایین عصبی، علت فشار خون پایین

میدودراین (Midodrine) از طریق تحریک عصبی، سبب انقباض عروقی می ‌شود. میدودراین به خصوص برای افراد مبتلا به فشار خون پایین به دلیل دیالیز کلیه و کودکان دچار عفونت، مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این دارو همچنین برای درمان سندرم خستگی شدید و سندرم کبدی-ریوی مؤثر است.

✅ عفونت شدید، علت فشار خون پایین

عفونت شدید می‌ تواند باعث کاهش شدید فشار خون شود. این وضعیت مستلزم درمان فوری از طریق مصرف آنتی بیوتیک است.

✅ ضربان قلب کند،علت فشار خون پایین

اختلال ضربان کند قلب می‌ تواند در اثر عوارض ناشی از مصرف برخی دارو ها باشد که در این صورت پزشک برای درمان فشار خون پایین ناگزیر به کاهش و تغییر دوز دارو و یا منع دارو برای بیمار است. ایزوپروترنول، دوپامین و آتروپین از جمله داروهایی هستند که برای درمان این اختلال و افزایش پمپاژ خون استفاده می ‌شوند.

✅ ضربان‌ شدید قلب‌، علت فشار خون پایین

ضربان شدید قلب نیز نوعی اختلال قلبی است، که می‌ تواند سبب کاهش فشار خون شود. درمان این اختلال از طریق مصرف قرص، شوک الکتریکی و کاتتر زدن انجام می ‌شود.

داروهای فشار خون

علاوه بر خطرات فشار خون پایین ، فشار خون بالا هم عوارض بسیاری دارد و منجر به بیماری های دیگری خواهد شد. اگر دارای فشار خون بالا هستید برای درمان فشار خونه بالا بهتر است به لینک زیر مراجعه کنید.

درمان فشار خون بالا

داروهای مصرفی برای درمان فشار خون پایین

برای درمان فشار خون پایین، داروهای مختلفی بر اساس علت آن وجود دارد، که برخی از آن ‌ها عبارتند از:

✔ فلودروکورتیزون

برای فشار خون پایین در حالت ایستاده است. این داروی کورتیکواستروییدی برای کنترل میزان مایعات و سدیم بدن بسیار مؤثر است. همچنین این دارو اغلب برای فشار خون پایین ناشی از کم آب شدن، مصرف می ‌شود. این دارو از طریق افزایش حجم خون نیز، می‌ تواند باعث افزایش فشار خون شود.

✔ میدودرین

این دارو اغلب برای افراد مبتلا به فشار خون پایین شدید در حالت ایستاده، تجویز می ‌شود.

✔ پیریدوستیگمین

این دارو باعث افزایش قدرت عضلانی، در بیمارانی که به دلیل ضعف عضلانی، مبتلا به فشار خون پایین هستند، می ‌شود. پیریدوستیگمین مانع از دست دادن نوعی ماده طبیعی به نام استیل‌ کولین‌ که برای عملکرد طبیعی عضلات لازم است، می ‌شود. از این رو این دارو سبب تخفیف بی حالی که یکی از اصلی ترین علائم فشار خون پایین است، می ‌شود.

✔ کافئین

به عنوان محرک سیستم عصبی مرکزی عمل کرده و به صورت موقت مانع از خواب آلودگی و باعث افزایش هوشیاری می ‌شود. کافئین همچنین برای تسکین عضلات، تحریک عضلات قلبی و درمان برخی سردرد های میگرنی بسیار مفید است. علاوه بر این کافئین به صورت موقت و کوتاه مدت می‌ تواند باعث افزایش فشار خون شود.

✔ اریتروپویتین

برای درمان فشارخون پایین ناشی از کم خونی استفاده می ‌شود. اریتروپویتین بهترین گزینه برای افزایش فشار خون و تعداد سلول های خون است.

✔ داروهای ضدعفونی غیر استروئیدی

این داروها عمدتاً برای درمان التهاب، دردهای خفیف تا متوسط، تب و چنانچه فشار خون پایین ناشی از وجود عفونت باشد، استفاده می ‌شوند.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم 75 ساله و دارای سابقه 16 ماه پیش cva و استنت عروق کرونر15 ماه پیش و همچنین af میباشد نصف متورال روزانه و اسویکس و آکسابین 10 مصرف دارد بعد از سکته دچارافت فشارخون شده خیلی بیحاله و بادهر نفس ناله میکنه ضمنا لووتیروکسین و اتورواستاتین و فنوفیبرات هم مصرف داره میشه بفرمایید علت افت فشار چیه آیا از متورال نیست؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   بله می تواند از متورال باشد. باید ضربان قلب ایشان اندازه گیری شود و اگر لازم بود در متورال تغییر ایجاد شود. توصیه می شود با متخصص غدد نیز مشورت کنید تا در صورت نیاز وضعیت تیروئید ایشان تنظیم گردد

 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. سه ساله بدلیل مصرف شش ماهه پرانول دچار شوک نورولژیک شدم که بدنبال ان خونرسانی در بدنم ضعیف شده که باعث ریزش مو و اختلال نعوظ شده ، فشارم همیشه ۱۲ هست ولی یه جایی خوندم برای درمان این کار استثناً باید داروهایی که باعث تنگی عروق میشوند استفاده کرد ، نظر شما را میخواستم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   اگر فشارخون شما در حد 12 است این علایم ارتباطی به فشارخون ندارد. شاید منشا عصبی داشته باشد. بهتر است با یک متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید

 • تصویر کاربر حسینی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید حسینی هستم من 17 سال است که بیمار دیالیزی هستم جدیدا افت فشار شدید دارم که باعث بیشتر شدن مشکلاتم شده حتی با مصرف نمک بیشتر و مصرف قرص میدودرین مشکلم حل نشد تا جایی که با افت فشار فیستول دستم از بین رفت و زیر دستگاه دیالیز حالم بد میشه ازتون خواهش میکنم کمکم کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   بهتر است یک نوبت اکو کنید. نزد متخصص قلب ویزیت شوید و داروهای مصرفی کنترل شده و درمان مناسب برای شما انجام شود. ممکن است برخی داروها عامل این حالت باشند. در تمامی موارد با متخصص کلیه ی خود نیز در تماس باشید

 • تصویر کاربر پگاه سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید . آقای دکتر عزیز من ۳۲ ساله هستم . دچار فشار خون عصبی شدم . بعد از گذشت ۲سال که از زایمانم گذشت این اتفاق برام افتاد . و همچنین حالت های افسردگی پیدا کردم . دارو مصرف کردم خوب شدم ولی همچنان فشار خون بالا رو دارم .
  تحت نظر دکتر دارو مصرف میکنم . لوزارتان ۲۵ پروپنانول ۲۰ . آملودیپین ۵
  برای معده هم دی گس ۱۸۰ _ فاموتیدین _ کلیدینیوم سی
  معده ام بهم میریزه و دچار گاز معده شدید که میشم فشارم بالا میره .
  دوران قبل بارداری و حتی بارداری فشارم ۱۰.۵ روی ۷ تا ۱۱ روی ۷.۵ میرسید.
  در حال حاضر در اثر استرس فشارم به ۱۵ هم حتی میرسه و مینیمم ۱۰ که این خیلی اذیتم میکنه .
  چه داروهایی باعث بالا رفتن فشارخون میشه ؟

  چند وقت پیش با خوردن قرص سرماخوردگی فشارم به شدت بالا رفت که با آمپول پایین آوردن از اون به بعد لوزارتان ۲۵ مصرف میکنم
  همچنین میخوام بدونم تا آخر عمر باید این قرص های فشار مصرف بشه ؟
  ممنون از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   به نظر می رسد شما مبتلا به فشارخون هستید و باید به مدت طولانی دارو استفاده کنید. داروهای بسیار زیادی باعث بالارفتن فشارخون می شوند ولی شایع ترین انها داروهای ضددرد مثل ژلوفن و دیکلوفناک هستند

 • تصویر کاربر مهدخت سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر مادر من فشار خون کنترل شده دارند چند روز بود که به تجویز پزشک قرص کاباپنتن ۱۰۰ مصرف می کرد که خون داغ شد و علت آن نیز فشار خون بالا بود می خواستم بپرسم آیا این قرص می تواند علت خونریزی باشد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

    

   خیر قرص گاباپنتین چنین عارضه ای ندارد

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر ۵۸ ساله ۹۵ کیلو و مرد هستم فشارم معمولا ۱۴ و نیم روی ۸ و ۸ و نیم هست لوزارتان برای فشار بالام و و آمیلو دوپین یا آمیلوبر برا فشار پایینم مصرف میکنم . داروهام درسنه ؟
  و سوال دومم دکتر من باید دایم مصرف کنم ؟
  ممنون از لطفی که میکنید و پاسخ میفرمایید . ۷
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   بله داروهایی که برای شما تجویز شده اند درست می باشد و باید مادام العمر آنها را مصرف کنید. اصلی ترین قدم کنترل فشارخون مصرف طولانی مدت و دقیق داروهاست. با قطع داروها خطر تشدید فشارخون و اسیب کلیه و چشم و قلب وچود دارد

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.پدر من به دلیل از کار افتادن کلیه در هفته 3 بار و 4 سال است که دیالیز می شود.71 سالش هست.قسمتی از پایین ریه اتروفی و اسفنجی شده و گاهی از ماسک اکسیژن استفاده میکنه.از نظر قلب بطن راست به دلیل فشار خون قدیمی بالا کلفت و دریچه میترال خوب کار نمی کند.سابقه سکته خفیف داشته و روز یکشنبه انژیو شده و مشکلی نداشته و به دلیل بالا رفتن تعداد نبض قرص مصرف میکند.حدود 2 ماه است که شدیدا فشار خونش پایین بود و 6 روی 4 تا حداکثر 8 روی 6 می باشد.هیچ داروی کاهنده فشار و قلبی دیگری مصرف نمیکند. سرگیجه پیدا کرده و توان کار را از دست داده و احساس خستگی شدید دارد.دکتر کلیه هم میگوید که مشکلی ندارد.به نظر شما استاد گرامی مشکل از چیست و چگونه می توانیم فشار را بالا ببریم.ایشان قند خون ندارند و زیاد چیزهای شور مثل خیارشور و چیپس مصرف میکنن.متشکرم از لطفتان
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام،بنده مشکل خونی دارم و از نوع لنف ولی شیمی‌درمانی نمیشم وداروی خاصی مصرف نمیکنم وتحت نظر هستم ولی فشار خونم داءم روی ۶ هست وعضله های پام بسیار کم‌توان است و سر گیجه بسیار زیادی دارم،سرم تقریبا هفته ای ۲ الی ۳ بار سرم میزنم ولی بهتر نمیشم ،لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر عباد دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  مدت ۱۴ سال دچار بیماری ام اس هستم و هم اکنون از داروی پروکسی مپ با تزریق دوره ای ۶ ماه استفاده میکنم. فشار خون بنده معمولا ۱۰ بوده و این موضوع هم باعث تشدید خستگی میشود و هم سبب ضعف عضلانی گردیده، به این فکر افتادم که از دارویی برای افزایش فشار خون استفاده کنم، لطفا راهنمایی بفرمایین.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر نعمت دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدت دو هفته است کپسول روهمورین مصرف میکنم ،و موضوع اصلی این است که چند وقته لرزش خفیف بدنی حس میکنم ،خاستم بدونم از عوارض این کپسول است یا خیر موضوع دیگه چون سابقه افت یکی دو درجه ای فشار نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر