ویزیت آنلاین با دکتر محمدحسین نجفی

داروی افزایش دهنده فشار خون + علت فشار خون پایین

فشار خون پایین از طریق رعایت موارد فردی، به آسانی قابل درمان است. در این مقاله به بررسی علت فشار خون پایین می پردازیم. همچنین داروی افزایش دهنده فشار خون را مورد بررسی قرار می دهیم.

فشار خون پایین در افراد سالم چنانچه علائم و آسیب خاصی را در پی نداشته باشد، نیازی به درمان ندارد. افرادی که کاهش چشم گیری در فشار خون ایشان دیده می ‌شود، چنانچه دارای علائم خاصی هم نباشند، باید مورد بررسی قرار بگیرند.

بالا بردن فشار خون

کم آب شدن بدن، اختلالات قلبی، دیابت و کم کاری تیروئید از جمله عواملی هستند که موجب فشار خون پایین می ‌شوند. لذا بهترین روش درمان فشار خون پایین، درمان و کنترل عوامل دخیل در آن است. همچنین زمانی که فشار خون پایین به دلیل مصرف داروی خاصی باشد، باید دوز مصرفی دارو را طبق نظر پزشک تغییر داد.

چه داروهایی فشار خون را بالا می برد؟

برای درمان فشار خون پایین، داروهای مختلفی بر اساس علت آن وجود دارد، که برخی از آن ‌ها عبارتند از:

✔ فلودروکورتیزون

برای فشار خون پایین در حالت ایستاده است. این داروی کورتیکواستروییدی برای کنترل میزان مایعات و سدیم بدن بسیار مؤثر است. همچنین این دارو اغلب برای فشار خون پایین ناشی از کم آب شدن، مصرف می ‌شود. این دارو از طریق افزایش حجم خون نیز، می‌ تواند باعث افزایش فشار خون شود.

✔ میدودرین

این دارو اغلب برای افراد مبتلا به فشار خون پایین شدید در حالت ایستاده، تجویز می ‌شود.

✔ پیریدوستیگمین

این دارو باعث افزایش قدرت عضلانی، در بیمارانی که به دلیل ضعف عضلانی، مبتلا به فشار خون پایین هستند، می ‌شود. پیریدوستیگمین مانع از دست دادن نوعی ماده طبیعی به نام استیل‌ کولین‌ که برای عملکرد طبیعی عضلات لازم است، می ‌شود. از این رو این دارو سبب تخفیف بی حالی که یکی از اصلی ترین علائم فشار خون پایین است، می ‌شود.

✔ کافئین

به عنوان محرک سیستم عصبی مرکزی عمل کرده و به صورت موقت مانع از خواب آلودگی و باعث افزایش هوشیاری می ‌شود. کافئین همچنین برای تسکین عضلات، تحریک عضلات قلبی و درمان برخی سردرد های میگرنی بسیار مفید است. علاوه بر این کافئین به صورت موقت و کوتاه مدت می‌ تواند باعث افزایش فشار خون شود.

✔ اریتروپویتین

برای درمان فشارخون پایین ناشی از کم خونی استفاده می ‌شود. اریتروپویتین بهترین گزینه برای افزایش فشار خون و تعداد سلول های خون است.

✔ داروهای ضدعفونی غیر استروئیدی

این داروها عمدتاً برای درمان التهاب، دردهای خفیف تا متوسط، تب و چنانچه فشار خون پایین ناشی از وجود عفونت باشد، استفاده می ‌شوند.

علاوه بر خطرات فشار خون پایین ، فشار خون بالا هم عوارض بسیاری دارد و منجر به بیماری های دیگری خواهد شد. اگر دارای فشار خون بالا هستید برای درمان فشار خونه بالا بهتر است به لینک زیر مراجعه کنید.

درمان فشار خون بالا

داروهای فشار خون

عوامل موثر در فشار خون پایین

آیا می دانید چه عواملی باعث فشار خون پایین می شود؟ در ادامه به مواردی که ممکن است باعث فشار خون پایین شوند اشاره می کنیم.

✅ کم آب شدن بدن، علت فشار خون پایین

درمان فشار خون پایین در صورتی که به دلیل کم آب شدن بدن باشد، از طریق مصرف مایعات و مواد معدنی جایگزین، انجام می ‌شود. فلودروکورتیزون نیز از جمله قرص هایی است که از طریق کاهش ترشح سدیم، افزایش فشار و افزایش ضربان قلب، باعث افزایش فشار خون می ‌شود.

کم آب شدن بدن

✅ آنمی، علت فشار خون پایین

تزریق خون و مصرف دارو به منظور افزایش هموگلوبین، در صورتی که فشار خون پایین ناشی از آنمی یا کم خونی باشد انجام می ‌شود. همچنین خونریزی های شدید و مکرر نیز باید به صورت جدی درمان شود. مصرف قرص های اریتروپویتین در صورتی که فشار خون پایین به دلیل آنمی باشد، مؤثر است.

✅ فشار خون وضعیتی،علت فشار خون پایین

درمان فشار خون پایین در حالت ایستاده از طریق تغییر سبک زندگی مانند افزایش مصرف مایعات و نمک صورت می ‌گیرد. همچنین استفاده از جوراب های طبی مخصوص که موجب فشردن رگ‌ های پا و جلوگیری از کشیده شدن خون به سمت پایین می ‌شود، تأثیر به سزایی در درمان فشار خون وضعیتی دارد.

علاوه بر این فشار خون پایین در بعضی افراد به دلیل داشتن علائم غیر قابل تحمل، مستلزم مصرف دارو است. قرص های کافئین و پیریدوستیگمین گزینه های مناسبی برای درمان فشار خون پایین در حالت ایستاده هستند.

✅ بیماری ضعف عضلانی، علت فشار خون پایین

این بیماری می‌ تواند باعث کاهش فشار خون شود. مصرف داروی پیریدوستیگمین می‌ تواند سبب افزایش قدرت عضلانی، کاهش خستگی و علائم ناشی از هیپوتنشن یا فشار خون پایین شود.

فشار خون پایین پس از صرف غذا

✅ کاهش فشار خون پس از صرف غذا، علت فشار خون پایین

این نوع کاهش فشار خون مربوط به زمان بعد از صرف غذا است. مصرف داروهای ادرار آور یکی از دلایل کاهش فشار خون پس از غذا است. چنانچه مصرف این داروها متوقف شود، باعث تغییر چشمگیری در افزایش فشار خون و علائم ناشی از آن می ‌شود. مصرف قرص های کافئین همراه با غذا، سبب انقباض رگ ‌ها و افزایش فشار خون می ‌شود.

✅ فشار خون پایین عصبی، علت فشار خون پایین

میدودراین (Midodrine) از طریق تحریک عصبی، سبب انقباض عروقی می ‌شود. میدودراین به خصوص برای افراد مبتلا به فشار خون پایین به دلیل دیالیز کلیه و کودکان دچار عفونت، مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این دارو همچنین برای درمان سندرم خستگی شدید و سندرم کبدی-ریوی مؤثر است.

✅ عفونت شدید، علت فشار خون پایین

عفونت شدید می‌ تواند باعث کاهش شدید فشار خون شود. این وضعیت مستلزم درمان فوری از طریق مصرف آنتی بیوتیک است.

✅ ضربان قلب کند،علت فشار خون پایین

اختلال ضربان کند قلب می‌ تواند در اثر عوارض ناشی از مصرف برخی دارو ها باشد که در این صورت پزشک برای درمان فشار خون پایین ناگزیر به کاهش و تغییر دوز دارو و یا منع دارو برای بیمار است. ایزوپروترنول، دوپامین و آتروپین از جمله داروهایی هستند که برای درمان این اختلال و افزایش پمپاژ خون استفاده می ‌شوند.

✅ ضربان‌ شدید قلب‌، علت فشار خون پایین

ضربان شدید قلب نیز نوعی اختلال قلبی است، که می‌ تواند سبب کاهش فشار خون شود. درمان این اختلال از طریق مصرف قرص، شوک الکتریکی و کاتتر زدن انجام می ‌شود.

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳.۶/۵ - (۵ امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عللی دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر من سه روز افت فشار خون دارم البته زیاد نیست فقط احساس ضعف و خستگی دارم
  علائمی از تب و یا هر چیزها دیگه ای که نشون بده عفونت داشته باشم هم ندارم
  آب زیاد می خورم و نمک با غذا رو هم زیاد کردم
  ۳۹ سالمه
  وقتی کاپوچینو می خورم فشارم یه ساعت خوبه ولی باز افت پیدا میکنه
  لازمه تو این وضعیت کردنایی درمانگاه برم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام خیر فقط مصرف مایعات و کمی نمک روی غذا

 • تصویر کاربر آراز شنبه ۳ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .آقای دکتر بنده چند سال قبل دچار AF شدم به علت نا معلوم و از اون به بعد ضربان قلبم تند تر و قوی تر شده به طوری قبلا و اویل این مشکل خیلی اذیتم میکرد و نمیتونستم بخوابم و چند تا دکتر قلب رفتم ولی داروی خاصی تجویز نمی کردن. الان مشکل اصلی من با کمی فعالیت ضربان قلبم خیلی تند میزنه و افت فشار پیدا میکنم که با استراحت جزئی بهبود می یابم .میشه راهنمایی بفرمایین تا چه اقداماتی انجام بدم. ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۳ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   اگر ریتم AF دارید توصیه می شود حتما برای بررسی دقیق تر نزد متخصص قلب ویزیت شده و بر اساس اکو و نوارقلب برای شما تصمیم گیری شود

 • تصویر کاربر ابراهیم پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  همیشه فشار خون من پائین هست چند ماه هست شب فشار خون میاد پائین سردم میشه خوابم نمی بره چکار کنم آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   بهتر است یک بار آزمایش کامل داده و از جهت تیرویید و کبدی بررسی شوید

 • تصویر کاربر Nooshin پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ،من ۳ سال ورزش سنگین با رژیم نامناسب من درآوردی خودم انجام دادم بدون هیچ ویتامینی ( البته من اصلا تا الان هیچ قرص آهن یا اسیدفولیک استفاده نکردم) و مدتی هم برای مشکلی که داشتم مجبور بودم آنتی بیوتیک زیادی مصرف کنم ، آخرین دوره آنتی بیوتیکی تموم شد و خوب شدم، ولی الان از وقتی داروها رو قطع کردم فشارم یا ۱۰ یا ۹ هست و خیلی اذیتم می کنه، سرگیجه وضعف و سردی دست و پاهام ...
  یه نکته ی دیگه اینکه همیشه موقع ورزش احساس می کردم نفس کم میارم و خمیازه می کشیدم...

  می خواستم نظر شمارو بدونم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   بهتر است برای بررسی دقیق تر یک بار نزد متخصص ویزیت شده و اکو و نوارقلب از شما اخذ شود. به نظر می رسد که این موضوع مساله ی نگران کننده ای نباشد

 • تصویر کاربر الیکا سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام 51 ساله هستم کلیه ازمایشات خون و ادرار و تیروییدطبیعی هستندفقط کلسترول270و lDl220 بود افت فشارم درحالت نشسته هم اتفاق میفتهعصبی نیستم استرس ندارم فشارطبیعی 11روی7 بود الان8.5 روی6 میاد دچار سرگیجه بعدا سر درد میشم علت و راه درمان چیست ممنون میشم پاسخ بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   مشکل فشارخون شما ربطی به مساله ی کلسترول ندارد. برای کلسترول سه ماه ورزش کنید و رژیم غذایی مناسب داشته باشید و سپس مجددا ازمایش دهید. اگر پایین نیامده باشد نیاز به درمان دارویی دارید. برای بررسی مشکل فشارخون بهتر است یک بار نزد متخصص گوش و حلق و بینی ویزیت شوید تا علت احتمالی این سرگیجه مشخص شود زیرا ممکن است علت آن به فشارخون شما ربطی نداشته باشد. در غذا به میزان کافی نمک استفاده کنید و مایعات کافی بنوشید

 • تصویر کاربر تخت یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، بنده ۳۵ سال سن دارم، و خدا را شکر مشکل خاصی ندارم، البته کم کاری تیروئید داشتم که طبق نظر دکتر روزی نصف قرص تئوریسین مصرف می کنم. دو سه روز پیش در حین تدریس حالت سر گیجه داشتم که به دکتر مراجعه کردم و فشارم ۹ بود، بعد از آن هنوز هم حالت خستگی و گاهی احساس سبکی سر دارم، البته کم خونی فقر آهن هم دارم. میخواستم بپرسم این سبکی سر و خستگی احتمالش باز هم کاهش فشار باشه یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   بله ممکن است از کاهش فشار باشد که خود آن احتمالا از کم خونی منشا می گیرد. پس بهتر است ابتدا به درمان کم خونی خود بپردازید

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  فشارخونم گاهی اوقات ۹روی۶است امابطورمیانگین کلی۱۰روی۷ آیاایرادنداردقرص لوزارتان مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   خیر مصرف قرص لوزارتان برای شما توصیه نمی شود

 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، خداقوت : چند ساله وزنم روی ۵۳ کیلو ثابته با قد ۱۷۶ ، خستگی و ضعف بدنی همیشگی داشتم (حدود ۱۵ ساله) ، در اثر تصادف ضربه ای به سر و گردنم وارد شد (عکس سی تی اسکن و نوار مغز ایراد خاصی رو نشون نمیده) ، بعد از مدتی ، درگیری ذهنی و خیلی موارد افت فشار خون دارم ، حالت انقطاع روحی داشتم در مواردی ، دست و بدنم بعضی موارد سست میشن ، کمی هم عدم تعادل حرکتی دارم ، عصبانیت و زود از کوره در رفتن شده عادتم .. لطفا کمکم کنید ، سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   به نظر نمی رسد علایم شما مربوط به فشارخون باشد. زیر نظر یک متخصص نورولوژی باشید

 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. جناب دکتر من 34 ساله هستم سه ماه پیش تو جاده درد شدید تو قفسه سینه و سوزن سوزن شدن دست و پا رو حس کردم و مراجعه کردم بیمارستان و متوجه فشارخون بالا شدم و با زیر زبونی پایین آوردن از اون زمان به بعد واقعا زندگیم مختل شده انواع آزمایشات و سونوگرافی کلیه و شکم رو دادم متخصص قلب و عروق هم رفتم که کاپتوپریل 25 بهم دادن واسه مواقعی که فشار بالا میره استفاده کنم بیشتر شبها فشارم بالا میره و میرم بیمارستان یا با اورژانس تماس میگیرم من در حدود دوسال که متادون مصرف میکنم که یک ماهه تصمیم به کم کردن دوز و ترک زیر نظر پزشک گرفتم خواهشا راهنماییم کنید آیا ربطی به متادون داره یا اگه نداره من چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   مشکل شما به نظر منشا دارویی و اضطرابی دارد. به مصرف داروهای فشارخون ادامه دهید، زیر نظر روانپزشک برای کنترل استرس و تنظیم متادون باشید و رژیم غذایی مناسب و ورزش داشته باشید

 • تصویر کاربر شیرین دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من حدود چهار سال که عمل بای پس معده انجام دادم الان حدود دو سه سال است که مرتب دچار افت فشار خون و ضعف و بی حالی میشوم با اینکه کلی آزمایش دادم و هر ماه هم نوروبین ویتامین Dتزریق میکنم ولی باز هم دچار فشار خون پایین هستم و یکبار هم سابقه سقط داشتم سنم ۳۷ سال است و متاهل هستم و جالب اینکه من در فصل پاییز خیلی افت فشار خون دارم واقعا علتش را نمیدانم ممنون میشم راهنمایم کنید با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   علل افت فشارخون در خانمها معمولا ضعف جسمانی و کم خونی است. برای بررسی این علل به متخصص داخلی مراحعه کنید. از بابت قلبی نیاز به نگرانی نیست

درحال دریافت اطلاعات