داروی افزایش دهنده فشار خون + علت فشار خون پایین

فشار خون پایین از طریق رعایت موارد فردی، به آسانی قابل درمان است. در این مقاله به بررسی علت فشار خون پایین می پردازیم. همچنین داروهایی را که برای درمان فشار خون پایین مصرف می شوند، بیان می کنیم.

فشار خون پایین در افراد سالم چنانچه علائم و آسیب خاصی را در پی نداشته باشد، نیازی به درمان ندارد. افرادی که کاهش چشم گیری در فشار خون ایشان دیده می ‌شود، چنانچه دارای علائم خاصی هم نباشند، باید مورد بررسی قرار بگیرند.

درمان فشار خون پایین

کم آب شدن بدن، اختلالات قلبی، دیابت و کم کاری تیروئید از جمله عواملی هستند که موجب فشار خون پایین می ‌شوند. لذا بهترین روش درمان فشار خون پایین، درمان و کنترل عوامل دخیل در آن است. همچنین زمانی که فشار خون پایین به دلیل مصرف داروی خاصی باشد، باید دوز مصرفی دارو را طبق نظر پزشک تغییر داد.

عوامل موثر در فشار خون پایین

کم آب شدن بدن

✅ کم آب شدن بدن، علت فشار خون پایین

درمان فشار خون پایین در صورتی که به دلیل کم آب شدن بدن باشد، از طریق مصرف مایعات و مواد معدنی جایگزین، انجام می ‌شود. فلودروکورتیزون نیز از جمله قرص هایی است که از طریق کاهش ترشح سدیم، افزایش فشار و افزایش ضربان قلب، باعث افزایش فشار خون می ‌شود.

✅ آنمی، علت فشار خون پایین 

تزریق خون و مصرف دارو به منظور افزایش هموگلوبین، در صورتی که فشار خون پایین ناشی از آنمی یا کم خونی باشد انجام می ‌شود. همچنین خونریزی های شدید و مکرر نیز باید به صورت جدی درمان شود. مصرف قرص های اریتروپویتین در صورتی که فشار خون پایین به دلیل آنمی باشد، مؤثر است.

✅ فشار خون وضعیتی،علت فشار خون پایین

درمان فشار خون پایین در حالت ایستاده از طریق تغییر سبک زندگی مانند افزایش مصرف مایعات و نمک صورت می ‌گیرد. همچنین استفاده از جوراب های طبی مخصوص که موجب فشردن رگ‌ های پا و جلوگیری از کشیده شدن خون به سمت پایین می ‌شود، تأثیر به سزایی در درمان فشار خون وضعیتی دارد.

علاوه بر این فشار خون پایین در بعضی افراد به دلیل داشتن علائم غیر قابل تحمل، مستلزم مصرف دارو است. قرص های کافئین و پیریدوستیگمین گزینه های مناسبی برای درمان فشار خون پایین در حالت ایستاده هستند.

✅ بیماری ضعف عضلانی، علت فشار خون پایین

این بیماری می‌ تواند باعث کاهش فشار خون شود. مصرف داروی پیریدوستیگمین می‌ تواند سبب افزایش قدرت عضلانی، کاهش خستگی و علائم ناشی از هیپوتنشن یا فشار خون پایین شود.

فشار خون پایین پس از صرف غذا

✅ کاهش فشار خون پس از صرف غذا، علت فشار خون پایین

این نوع کاهش فشار خون مربوط به زمان بعد از صرف غذا است. مصرف داروهای ادرار آور یکی از دلایل کاهش فشار خون پس از غذا است. چنانچه مصرف این داروها متوقف شود، باعث تغییر چشمگیری در افزایش فشار خون و علائم ناشی از آن می ‌شود. مصرف قرص های کافئین همراه با غذا، سبب انقباض رگ ‌ها و افزایش فشار خون می ‌شود.

✅ فشار خون پایین عصبی، علت فشار خون پایین

میدودراین (Midodrine) از طریق تحریک عصبی، سبب انقباض عروقی می ‌شود. میدودراین به خصوص برای افراد مبتلا به فشار خون پایین به دلیل دیالیز کلیه و کودکان دچار عفونت، مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این دارو همچنین برای درمان سندرم خستگی شدید و سندرم کبدی-ریوی مؤثر است.

✅ عفونت شدید، علت فشار خون پایین

عفونت شدید می‌ تواند باعث کاهش شدید فشار خون شود. این وضعیت مستلزم درمان فوری از طریق مصرف آنتی بیوتیک است.

✅ ضربان قلب کند،علت فشار خون پایین

اختلال ضربان کند قلب می‌ تواند در اثر عوارض ناشی از مصرف برخی دارو ها باشد که در این صورت پزشک برای درمان فشار خون پایین ناگزیر به کاهش و تغییر دوز دارو و یا منع دارو برای بیمار است. ایزوپروترنول، دوپامین و آتروپین از جمله داروهایی هستند که برای درمان این اختلال و افزایش پمپاژ خون استفاده می ‌شوند.

✅ ضربان‌ شدید قلب‌، علت فشار خون پایین

ضربان شدید قلب نیز نوعی اختلال قلبی است، که می‌ تواند سبب کاهش فشار خون شود. درمان این اختلال از طریق مصرف قرص، شوک الکتریکی و کاتتر زدن انجام می ‌شود.

داروهای فشار خون

داروهای مصرفی برای درمان فشار خون پایین

برای درمان فشار خون پایین، داروهای مختلفی بر اساس علت آن وجود دارد، که برخی از آن ‌ها عبارتند از:

✔ فلودروکورتیزون

برای فشار خون پایین در حالت ایستاده است. این داروی کورتیکواستروییدی برای کنترل میزان مایعات و سدیم بدن بسیار مؤثر است. همچنین این دارو اغلب برای فشار خون پایین ناشی از کم آب شدن، مصرف می ‌شود. این دارو از طریق افزایش حجم خون نیز، می‌ تواند باعث افزایش فشار خون شود.

✔ میدودرین

این دارو اغلب برای افراد مبتلا به فشار خون پایین شدید در حالت ایستاده، تجویز می ‌شود.

✔ پیریدوستیگمین

این دارو باعث افزایش قدرت عضلانی، در بیمارانی که به دلیل ضعف عضلانی، مبتلا به فشار خون پایین هستند، می ‌شود. پیریدوستیگمین مانع از دست دادن نوعی ماده طبیعی به نام استیل‌ کولین‌ که برای عملکرد طبیعی عضلات لازم است، می ‌شود. از این رو این دارو سبب تخفیف بی حالی که یکی از اصلی ترین علائم فشار خون پایین است، می ‌شود.

✔ کافئین

به عنوان محرک سیستم عصبی مرکزی عمل کرده و به صورت موقت مانع از خواب آلودگی و باعث افزایش هوشیاری می ‌شود. کافئین همچنین برای تسکین عضلات، تحریک عضلات قلبی و درمان برخی سردرد های میگرنی بسیار مفید است. علاوه بر این کافئین به صورت موقت و کوتاه مدت می‌ تواند باعث افزایش فشار خون شود.

✔ اریتروپویتین

برای درمان فشارخون پایین ناشی از کم خونی استفاده می ‌شود. اریتروپویتین بهترین گزینه برای افزایش فشار خون و تعداد سلول های خون است.

✔ داروهای ضدعفونی غیر استروئیدی

این داروها عمدتاً برای درمان التهاب، دردهای خفیف تا متوسط، تب و چنانچه فشار خون پایین ناشی از وجود عفونت باشد، استفاده می ‌شوند.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.پدر من به دلیل از کار افتادن کلیه در هفته 3 بار و 4 سال است که دیالیز می شود.71 سالش هست.قسمتی از پایین ریه اتروفی و اسفنجی شده و گاهی از ماسک اکسیژن استفاده میکنه.از نظر قلب بطن راست به دلیل فشار خون قدیمی بالا کلفت و دریچه میترال خوب کار نمی کند.سابقه سکته خفیف داشته و روز یکشنبه انژیو شده و مشکلی نداشته و به دلیل بالا رفتن تعداد نبض قرص مصرف میکند.حدود 2 ماه است که شدیدا فشار خونش پایین بود و 6 روی 4 تا حداکثر 8 روی 6 می باشد.هیچ داروی کاهنده فشار و قلبی دیگری مصرف نمیکند. سرگیجه پیدا کرده و توان کار را از دست داده و احساس خستگی شدید دارد.دکتر کلیه هم میگوید که مشکلی ندارد.به نظر شما استاد گرامی مشکل از چیست و چگونه می توانیم فشار را بالا ببریم.ایشان قند خون ندارند و زیاد چیزهای شور مثل خیارشور و چیپس مصرف میکنن.متشکرم از لطفتان
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام،بنده مشکل خونی دارم و از نوع لنف ولی شیمی‌درمانی نمیشم وداروی خاصی مصرف نمیکنم وتحت نظر هستم ولی فشار خونم داءم روی ۶ هست وعضله های پام بسیار کم‌توان است و سر گیجه بسیار زیادی دارم،سرم تقریبا هفته ای ۲ الی ۳ بار سرم میزنم ولی بهتر نمیشم ،لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر عباد دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  مدت ۱۴ سال دچار بیماری ام اس هستم و هم اکنون از داروی پروکسی مپ با تزریق دوره ای ۶ ماه استفاده میکنم. فشار خون بنده معمولا ۱۰ بوده و این موضوع هم باعث تشدید خستگی میشود و هم سبب ضعف عضلانی گردیده، به این فکر افتادم که از دارویی برای افزایش فشار خون استفاده کنم، لطفا راهنمایی بفرمایین.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر نعمت دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدت دو هفته است کپسول روهمورین مصرف میکنم ،و موضوع اصلی این است که چند وقته لرزش خفیف بدنی حس میکنم ،خاستم بدونم از عوارض این کپسول است یا خیر موضوع دیگه چون سابقه افت یکی دو درجه ای فشار نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر اعظم جمعه ۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اکثر مواقع فشارم روی 10 خیلی زیاد بشه با مواد غذای شور میشه 11 ولی فشار پایین زیاد دارم رو 9.6یا 8.7 زیاد تکرار میشه قند خون ندارم ناشتا قندم76 بود چربی کلسترول 134.99 بود سنم37 ساله. یک سال یعلت تومور غده هیپوفیز (پرولاکتیما) قرص داستینکس مصرف میکنم آیا علت تشدید از قرص هست یا نه در ضمن سرگیجه تاری دید ضعف غش سبکی سر ورعشه در اندام موقع افت فشار دارم کهاگر سر پا باشم جای نگیریم حتما میفتم. وگاهی در سرگیجه تاری دید کلا ذهنم رویا میبنه اندامم به رعشه میره بع چند ثانیه برمیگرده. البته یهدقیقه طول میکشه تا متوجه بشم چه اتفاقی افتاده
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدرم بنا به تشخیص پزشک دچار بیماری گیلن باره شده دست و پا فلج است
  و فشار خونش نیز بیشتر اوقات پایینه
  آیا با مصرف پیریدوستیگمین امکان بهبود هست یا خیر
  لطفا راهنمایی کتید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهناز دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.چند روزه فشارم پایینه روی ۷ مونده ۲بار سرم و امپول زدم ولی باز پایینه ،هرچیزی ام ک برای بالا بردن فشار خوبه خوردم ولی باز بالا نیومده ،قبلا ازمایش دادم یکم کم خونی دارم..میشه راهنمایی کنید ممنکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر اکبرسیفی یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب احترام ،مرد 38 ساله هستم متاهل و شغلم جوشکارم ،قدم 182 وزنم 75 کیلو
  جایگزین مواد مخدر از شربت متادون استفاده میکنم ولی انگار برعکس بقیه من فشارم میوفته ضعف اضلانی هم دارم یا اینکه باید بیشتر متادون بخورم که اونم خوابمو زیاد میکنه برای همین هم قرص چای میخورم که کافیین داره ،آیا قرص پیریدوستیگمین برای این وضعیت فشار پایین و ضعف عضلانی من مناسب هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  دکتر غرض از مزاحمت میخواستم خدمت شما عرض کنم که مادرم ۸۰ سال سن دارند و فقط روزها فشار خون پایینی دارند و دچار سرگیجه شدید میشوند اما شبها فشارشان روی ۱۴ یا ۱۵ می باشد آزمایش خون و سونوگرافی از کلیه هم گرفتیم و خداروشکر هیچ چیز خاصی دیده نشده و در ضمن این مشگل از زمانی شروع شد که حدود دو سه ماه قبل دچار یبوست شدید شده بودند که نزدیک به ۱۲ روز طول کشید که با مصرف زیاد قرص های مسهل و گیاهان دارویی حدود دوهفته بیرون روی شدید گرفتن و از روزی که خوب شدن دیگه روزها فشار خونشان یکدفعه افت میکند و فشارشان ۱۰ یا ۹ میشود درصورتی که قبل از اینکه دچار این یبوست شدید بشن همیشه فشارشان در طول روز ۱۵ یا ۱۶ بود.
  دکتر عزیز ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید.
  با تشکر و خسته نباشید خدمت شما...
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر یوسفی چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  MOHAMAD:
  با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز . چند روز هست فشارم عموما روی 10 یا 11 میباشد. کمی سرگیجه و خواب آلودگی دائمی دارم. از پریروز تقریبا داروهایم را نصف مصرف میکنم اما همچنان در حال استراحت فشارم بین 10 و 11 و دیاستول روی 6 تا 7 میباشد. چه دستوری میدهید؟ کمی سینه ام درد میکنه که به گمانم عصبی باشد. به صورت یک نقطه تیر میکشه ول میکنه. چند بار تکرار میشه باز تا چند دقیقه یا چند ساعت خوبه. یکم نگران شدم. لیست داروهای فشارم رو در ذیل مینویسم با ذکر این نکته که دو روزه نصف این دوز مصرف می کنم. لازم به ذکر است که توی یکماه اخیر با داروهای که تجویز فرمودید متوجه شدم بهترین تاثیر رو روی بنده داروی آملودیپین دارد. با تشکر فراوان. والسارتان 80 روزی دو عدد. آملودیپین 5 روزی دو عدد. کنکور 5 روزی یک عدد صبح . هیدروکلرتیازید 25 روزی یک عدد صبح. ضمن اینکه ضربان قلب بین 60 تا 70 است. سن 38 سال. سابقه سکته قلبی و آنژیوگرافی و استنت دارم. میترسم که با مصرف دوز پائین تر دوباره فشارم بالا رود. چند هفته طول کشید تا فشارم کنترل شد. منتظر دستورتان هستم. متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام دارو ها را به همين نحو ادامه دهيد در صورت امكان ببينمتون
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر