داروی افزایش دهنده فشار خون + علت فشار خون پایین

فشار خون پایین از طریق رعایت موارد فردی، به آسانی قابل درمان است. در این مقاله به بررسی علت فشار خون پایین می پردازیم. همچنین داروهایی را که برای درمان فشار خون پایین مصرف می شوند، بیان می کنیم.

فشار خون پایین در افراد سالم چنانچه علائم و آسیب خاصی را در پی نداشته باشد، نیازی به درمان ندارد. افرادی که کاهش چشم گیری در فشار خون ایشان دیده می ‌شود، چنانچه دارای علائم خاصی هم نباشند، باید مورد بررسی قرار بگیرند.

درمان فشار خون پایین

کم آب شدن بدن، اختلالات قلبی، دیابت و کم کاری تیروئید از جمله عواملی هستند که موجب فشار خون پایین می ‌شوند. لذا بهترین روش درمان فشار خون پایین، درمان و کنترل عوامل دخیل در آن است. همچنین زمانی که فشار خون پایین به دلیل مصرف داروی خاصی باشد، باید دوز مصرفی دارو را طبق نظر پزشک تغییر داد.

عوامل موثر در فشار خون پایین

کم آب شدن بدن

✅ کم آب شدن بدن، علت فشار خون پایین

درمان فشار خون پایین در صورتی که به دلیل کم آب شدن بدن باشد، از طریق مصرف مایعات و مواد معدنی جایگزین، انجام می ‌شود. فلودروکورتیزون نیز از جمله قرص هایی است که از طریق کاهش ترشح سدیم، افزایش فشار و افزایش ضربان قلب، باعث افزایش فشار خون می ‌شود.

✅ آنمی، علت فشار خون پایین 

تزریق خون و مصرف دارو به منظور افزایش هموگلوبین، در صورتی که فشار خون پایین ناشی از آنمی یا کم خونی باشد انجام می ‌شود. همچنین خونریزی های شدید و مکرر نیز باید به صورت جدی درمان شود. مصرف قرص های اریتروپویتین در صورتی که فشار خون پایین به دلیل آنمی باشد، مؤثر است.

✅ فشار خون وضعیتی،علت فشار خون پایین

درمان فشار خون پایین در حالت ایستاده از طریق تغییر سبک زندگی مانند افزایش مصرف مایعات و نمک صورت می ‌گیرد. همچنین استفاده از جوراب های طبی مخصوص که موجب فشردن رگ‌ های پا و جلوگیری از کشیده شدن خون به سمت پایین می ‌شود، تأثیر به سزایی در درمان فشار خون وضعیتی دارد.

علاوه بر این فشار خون پایین در بعضی افراد به دلیل داشتن علائم غیر قابل تحمل، مستلزم مصرف دارو است. قرص های کافئین و پیریدوستیگمین گزینه های مناسبی برای درمان فشار خون پایین در حالت ایستاده هستند.

✅ بیماری ضعف عضلانی، علت فشار خون پایین

این بیماری می‌ تواند باعث کاهش فشار خون شود. مصرف داروی پیریدوستیگمین می‌ تواند سبب افزایش قدرت عضلانی، کاهش خستگی و علائم ناشی از هیپوتنشن یا فشار خون پایین شود.

فشار خون پایین پس از صرف غذا

✅ کاهش فشار خون پس از صرف غذا، علت فشار خون پایین

این نوع کاهش فشار خون مربوط به زمان بعد از صرف غذا است. مصرف داروهای ادرار آور یکی از دلایل کاهش فشار خون پس از غذا است. چنانچه مصرف این داروها متوقف شود، باعث تغییر چشمگیری در افزایش فشار خون و علائم ناشی از آن می ‌شود. مصرف قرص های کافئین همراه با غذا، سبب انقباض رگ ‌ها و افزایش فشار خون می ‌شود.

✅ فشار خون پایین عصبی، علت فشار خون پایین

میدودراین (Midodrine) از طریق تحریک عصبی، سبب انقباض عروقی می ‌شود. میدودراین به خصوص برای افراد مبتلا به فشار خون پایین به دلیل دیالیز کلیه و کودکان دچار عفونت، مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این دارو همچنین برای درمان سندرم خستگی شدید و سندرم کبدی-ریوی مؤثر است.

✅ عفونت شدید، علت فشار خون پایین

عفونت شدید می‌ تواند باعث کاهش شدید فشار خون شود. این وضعیت مستلزم درمان فوری از طریق مصرف آنتی بیوتیک است.

✅ ضربان قلب کند،علت فشار خون پایین

اختلال ضربان کند قلب می‌ تواند در اثر عوارض ناشی از مصرف برخی دارو ها باشد که در این صورت پزشک برای درمان فشار خون پایین ناگزیر به کاهش و تغییر دوز دارو و یا منع دارو برای بیمار است. ایزوپروترنول، دوپامین و آتروپین از جمله داروهایی هستند که برای درمان این اختلال و افزایش پمپاژ خون استفاده می ‌شوند.

✅ ضربان‌ شدید قلب‌، علت فشار خون پایین

ضربان شدید قلب نیز نوعی اختلال قلبی است، که می‌ تواند سبب کاهش فشار خون شود. درمان این اختلال از طریق مصرف قرص، شوک الکتریکی و کاتتر زدن انجام می ‌شود.

داروهای فشار خون

داروهای مصرفی برای درمان فشار خون پایین

برای درمان فشار خون پایین، داروهای مختلفی بر اساس علت آن وجود دارد، که برخی از آن ‌ها عبارتند از:

✔ فلودروکورتیزون

برای فشار خون پایین در حالت ایستاده است. این داروی کورتیکواستروییدی برای کنترل میزان مایعات و سدیم بدن بسیار مؤثر است. همچنین این دارو اغلب برای فشار خون پایین ناشی از کم آب شدن، مصرف می ‌شود. این دارو از طریق افزایش حجم خون نیز، می‌ تواند باعث افزایش فشار خون شود.

✔ میدودرین

این دارو اغلب برای افراد مبتلا به فشار خون پایین شدید در حالت ایستاده، تجویز می ‌شود.

✔ پیریدوستیگمین

این دارو باعث افزایش قدرت عضلانی، در بیمارانی که به دلیل ضعف عضلانی، مبتلا به فشار خون پایین هستند، می ‌شود. پیریدوستیگمین مانع از دست دادن نوعی ماده طبیعی به نام استیل‌ کولین‌ که برای عملکرد طبیعی عضلات لازم است، می ‌شود. از این رو این دارو سبب تخفیف بی حالی که یکی از اصلی ترین علائم فشار خون پایین است، می ‌شود.

✔ کافئین

به عنوان محرک سیستم عصبی مرکزی عمل کرده و به صورت موقت مانع از خواب آلودگی و باعث افزایش هوشیاری می ‌شود. کافئین همچنین برای تسکین عضلات، تحریک عضلات قلبی و درمان برخی سردرد های میگرنی بسیار مفید است. علاوه بر این کافئین به صورت موقت و کوتاه مدت می‌ تواند باعث افزایش فشار خون شود.

✔ اریتروپویتین

برای درمان فشارخون پایین ناشی از کم خونی استفاده می ‌شود. اریتروپویتین بهترین گزینه برای افزایش فشار خون و تعداد سلول های خون است.

✔ داروهای ضدعفونی غیر استروئیدی

این داروها عمدتاً برای درمان التهاب، دردهای خفیف تا متوسط، تب و چنانچه فشار خون پایین ناشی از وجود عفونت باشد، استفاده می ‌شوند.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربراکبرسیفی یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب احترام ،مرد 38 ساله هستم متاهل و شغلم جوشکارم ،قدم 182 وزنم 75 کیلو
  جایگزین مواد مخدر از شربت متادون استفاده میکنم ولی انگار برعکس بقیه من فشارم میوفته ضعف اضلانی هم دارم یا اینکه باید بیشتر متادون بخورم که اونم خوابمو زیاد میکنه برای همین هم قرص چای میخورم که کافیین داره ،آیا قرص پیریدوستیگمین برای این وضعیت فشار پایین و ضعف عضلانی من مناسب هست؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفییکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربرمهدی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  دکتر غرض از مزاحمت میخواستم خدمت شما عرض کنم که مادرم ۸۰ سال سن دارند و فقط روزها فشار خون پایینی دارند و دچار سرگیجه شدید میشوند اما شبها فشارشان روی ۱۴ یا ۱۵ می باشد آزمایش خون و سونوگرافی از کلیه هم گرفتیم و خداروشکر هیچ چیز خاصی دیده نشده و در ضمن این مشگل از زمانی شروع شد که حدود دو سه ماه قبل دچار یبوست شدید شده بودند که نزدیک به ۱۲ روز طول کشید که با مصرف زیاد قرص های مسهل و گیاهان دارویی حدود دوهفته بیرون روی شدید گرفتن و از روزی که خوب شدن دیگه روزها فشار خونشان یکدفعه افت میکند و فشارشان ۱۰ یا ۹ میشود درصورتی که قبل از اینکه دچار این یبوست شدید بشن همیشه فشارشان در طول روز ۱۵ یا ۱۶ بود.
  دکتر عزیز ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید.
  با تشکر و خسته نباشید خدمت شما...
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیجمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربریوسفی چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  MOHAMAD:
  با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز . چند روز هست فشارم عموما روی 10 یا 11 میباشد. کمی سرگیجه و خواب آلودگی دائمی دارم. از پریروز تقریبا داروهایم را نصف مصرف میکنم اما همچنان در حال استراحت فشارم بین 10 و 11 و دیاستول روی 6 تا 7 میباشد. چه دستوری میدهید؟ کمی سینه ام درد میکنه که به گمانم عصبی باشد. به صورت یک نقطه تیر میکشه ول میکنه. چند بار تکرار میشه باز تا چند دقیقه یا چند ساعت خوبه. یکم نگران شدم. لیست داروهای فشارم رو در ذیل مینویسم با ذکر این نکته که دو روزه نصف این دوز مصرف می کنم. لازم به ذکر است که توی یکماه اخیر با داروهای که تجویز فرمودید متوجه شدم بهترین تاثیر رو روی بنده داروی آملودیپین دارد. با تشکر فراوان. والسارتان 80 روزی دو عدد. آملودیپین 5 روزی دو عدد. کنکور 5 روزی یک عدد صبح . هیدروکلرتیازید 25 روزی یک عدد صبح. ضمن اینکه ضربان قلب بین 60 تا 70 است. سن 38 سال. سابقه سکته قلبی و آنژیوگرافی و استنت دارم. میترسم که با مصرف دوز پائین تر دوباره فشارم بالا رود. چند هفته طول کشید تا فشارم کنترل شد. منتظر دستورتان هستم. متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیچهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام دارو ها را به همين نحو ادامه دهيد در صورت امكان ببينمتون
 • تصویر کاربرالهام دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  من يه مدتي هست فشارم تا ٧ مياد پايين
  در حالت عادي قبلا فشارم ٩روي ٦ بود
  تا حالا ٥بار اكو شدم جز گشادي خفيف دريچه ميترال چيزي نبود و كم كاري تيروييد دارم.روزي ٢بار سرم بهم ميزنن هيچ اثري نداره.اعتماد به نفسمو از دست دادم.كل آزمايشاتم سالم هست و كم خوني هيچ وقت نداشتم.خسته شدم واقعا.٣٠سال سن دارم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیدوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربرمیلاد شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر.. بنده دیالیزی هستم تازه فیستول گذاشتم همش فشارم پایین هست چیکار کنم که فشارم بیاد بالا
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)
   مصرف بیشتر مایعات
 • تصویر کاربرparisa یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  چند روز پیش مادرم سردرد شدید داشتند و به اورژانس مراجعه کردند.و دکتر به غلط گفته اند فشار خون بالا دارند.مادرم همیشه فشار خون پایین داشتند و قرص زیر زبانی به ایشان دادند.
  الان چند روزه که حال بسیار بدی دارند.یک گوشه مینشینند و باکسی حرف نمیزنند.یامدام میخوابند.و کنترل ادرار خود را از دست دادند.یاازایشان که سوال میپرسم باتاخیر جواب میدهند خواهش میکنم راهنمایی کنید چکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفییکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربرشایان دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من۳۲سالمه.همیشه فشار خونم پایینه ۲۰روزی یبارسرم میزنم غالبا سردرد وسرگیجه وضعف بدن هم دارم .درضمن هم شغلم سخت وسنگینه هم ساعت کاریم زیاده.میشه یه قرص یادارو معرفی کنید که احساس ضعف وسردبودن پاها وسرانگشتام کم شه ؟ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیدوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربرجعفر شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام برای درمان کم بودن فشار خون که بعلت کم کاری تیروئید بوجود اومده مصرف چه دارویی پیشنهاد میکنین. با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربرسعید جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترنجفی عزیز.مادرم با70سال سن دچارکنسرکلورکتال شده که تحت عمل جراحی قرارگرفته ونیزشیمی درمانی و پرتودرمانی شده اند.وضعیت بیماریشون پیشرفت کرده الان درقسمت Icu بیمارستان بستری هستند.داروی آنتی بیوتیک سفتریاکسون وپنتوپرازول وداروی دوپامین می گیرند.علی رغم دریافت داروی دوپامین فشارخون چندان بالایی ندارند.نهایتابین 8تا4متغییراست.همچنین درصدهوشیاریشون هم بسیارپایین است.دچارکم خونی هم هستندکه باتزریق دوکیسه خون الان سطح هموگلبین به9رسیده.لطفاراهنمایی بفرماییدکه برای افزایش فشارخون بیشترچه اقدامات دیگری می شود انجام داد.ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیجمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام متاسفانه شرایط خوبی ندارن
 • تصویر کاربرعلی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر نجفی
  اولا تشکر می کنم از سایتتون و اطلاعات که در اختیار مردم می گذارید
  دوم اینکه پزشک زیاد داریم ولی پزشک خوب و ماهر کم داریم یک عده ای از اینها هم پزشکای سهمیه ای هستند که هیچی نمیفهمند
  سوم بنده فشارخون 11 روی 7 دارم بیشتر موارد بدنم خسته است وبی حالم بیماری خاصی هم ندارم ممنون میشم اگه جواب م را بدهید
  باتشکر علی گلناری
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیجمعه ۵ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام اغلب پزشكهاي كشور از نظر سواد عالي هستند
   در مورد فشار لازم به اقدامي ميست
   ورزش متظم انجام دهيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر