عوارض پایین بودن تری گلیسیرید خون چیست؟

برای فردی که تری گلیسیرید پایینی دارد، علت های مختلفی میتواند وجود داشته باشد، که بیشتر به آن ها خواهیم پرداخت. به منظور تعیین میزان تری گلیسیرید، پزشک شما باید آزمایش کامل لیپید ها را برای شما درخواست کند. اگر نتایج آزمایش نشان دهنده ی میزان پایین تری گلیسرید شما باشد اما شما علائم خاصی نداشته باشید، معمولا آزمایش های بیشتری لازم نیست زیرا مقدر پایین آن روی سلامتی شما تاثیری نداشته است. اما اگر شما علائم آن را داشته باشید، پزشک شما آزمایش های بیشتری را انجام میدهد تا دلیل اصلی مشکل را بفهمد.

تری گلیسیرید پایین: علت ها و علائم

برای این که بدانیم کاهش تری گلیسیرید چیست، مهم است که اول خود تری گلیسیرید را بشناسیم. تری گلیسیرید نوعی چربی است که از تبدیل کالری های اضافی که ما مصرف نمیکنیم به وجود آمده است. در اصل از چربی و کربوهیدراتی که ما میخوریم نشات گرفته است، ذخایر تری گلیسیرید برای بدست آوردن انرژِی در بین وعده های غذایی استفاده می شود، اما وقتی بیشتر از مقداری که سوخته میشود میخوریم، مشکل شروع می شود.

گرچه کلسترول و چربی برای بدن ما ضروری هستند، نگه داشتن مقدار آن ها در محدوده ی طبیعی ضروری است، زیرا مقدار بالای آن ها باعث افزایش خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامتی، به خصوص بیماری های قلبی عروقی میشود.

آیا تری گلیسیرید من پایین است؟

سطح تری گلیسیرید چیزی است که پزشک شما آن را با آزمایش خون ناشتا تعیین میکند. همچنین آزمایش شما اطلاعات مقادیر دیگر خونی و همچنین مسائل مرتبط با سلامتی را نیز به پزشک نشان میدهد. در زیر به مقادر مختلف تری گلیسیرید میپردازیم:

·        مقدار طبیعی: کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر، یا کمتر از ۱٫۷ میلی مول بر لیتر

·        بالاترین مقدار مجاز: ۱۵۰-۲۰۰ (۱٫۸-۲٫۲)

·        بالاتر از مقدار طبیعی: ۲۰۰-۴۹۹ (۲٫۳-۵٫۶)

·        خیلی بالا: ۵۰۰ یا بالاتر (۵٫۷ به بالا)

آزمایش تری گلیسیرید

علت های تری گلیسیرید پایین

 • پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید به معنای افزایش فعالیت غده ی تیروئید میباشد. غده تیروئید بیش از اندازه هورمون تولید میکند که منجربه کاهش وزن ناگهانی، افزایش اشتها، افزایش تعریق، تغییر عادات ماهیانه خانم ها، خستگی، مشکلات خواب و بعضی علائم دیگر میشود. آزمایش خون میتواند میزان هورمون ها را در خون نشان دهد که مشخص کننده ی مشکلات تیروئید است.

 • سوء تغذیه

بیماری های که باعث جذب ناکامل مواد غذایی میشوند، میتوانند منجر به سو تغذیه شوند. سوتغذیه ی مزمن میتواند باعث کاهش چربی بدن شما شود، بنابراین میتواند باعث کاهش تری گلیسیرید ها نیز شود. بعضی از مسائلی که میتوانند سبب سوتغذیه شوند شامل سرطان، از دست دادن حافظه، افسردگی، ناتوانی در غذا خوردن و جراحات هستند.

 • بعضی از داروها

بعضی از داروها و درمان ها میتوانند سبب کاهش چربی،در نتیجه کاهش تری گلیسیرید شوند. این دارو ها شامل نیکوتینیک اسید، استاتین ها، آسپارژیناز، فنوفیبرات، جمفیبروزیل و کلوفیبرات میباشند.

 • رژیم کم چربی

همانطور که رژیم پرچربی میتواند سبب افزایش میزان تری گلیسیرید شود، رژیم کم چربی نیز باعث کاهش مقدار آن میشود. همانطور که گفته شد چربی برای عملکرد طبیعی بدن ضروری است، اما راه درست آن خوردن مقدار مناسبی چربی است، نه خیلی کم، نه خیلی زیاد.

 • سندرم های سوء جذب

در سندرم های سوجذب، بدن در جذب مواد غذایی حاصل از غذای هضم شده مشکل دارد. اگر چربی نتواند جذب شود مقدار تری گلیسیرید کاهش خواهد یافت.

اگر شما به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستید بهتر است هر چه سریعتر به فکر درمان فشار خون بالا باشید تا از عواقب جبران ناپذیر آن در امان بمانید. برای آشنایی با بهترن روش درمان فشار خون بالا می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

ممکن است تری گلیسیرید پایین جدی و مهم باشد؟

پایین بودن تری گلیسیرید ممکن است باعث طیف وسیعی از عوارض جانبی و مشکلات مختلف سلامتی شود. مطالعاتی که اخیرا صورت گرفته نشان میدهد که تری گلیسیرید پایین به همران کهولت سن و بیماری های نارسایی قلبی پیشرفته میتواندد سبب افزایش خطر مشکلات قلبی و حتی سکته ی مغزی شود. این موضوع به اهمیت بالای وجود تعادل کلی در بدن تاکید میکند، برای مثال بالا بودن مقدار تری گلیسیرید به عنوان علتی برای رشد مرگ و میر ناشی از مشکلات قلبی و سکته ی مغزی شناخته شده است.

سکته مغزی

مقدار پایین تری گلیسیرید همچنین در دیگر فرآیند های بدن تاثیر می گذارد، برای مثال کاهش جذب ویتامین های محلول در چربی مانند آ، دی، ای و کا. این ویتامین ها در همه ی فرآیند ها از چرخه ی جذب دوباره ی کلسیم تا تولید لخته ی خون مفید شرکت دارند.

مقاومت به انسولین، مارکر اصلی در دیابت نوع دو، میتواند در اثر مقدار کم تری گلیسیرید باشد. زمانی این حالت به وجود می آید که افزایش سوخت و ساز بدن باعث پاک سازی انسولین در سیستم های بدن شود، همراه با تری گلیسیرید این کار با سرعت بیشتری رخ میدهد. این کار میتواند باعث ماندن گلوگز در سیستم و استفاده ی کمتر از آن در طولانی مدت شود و تماس طولانی مدت سلول ها با گلوکر باعث افزایش مقاومت آن ها به انسولین میشود.

علائم پایین بودن مقدار تری گلیسیرید

هر دو مقدار کم و زیاد تری گلیسیرید مستقیما باعث ایجاد علائم نمیشوند، پس شما لزوما به دلیل تری گلیسیرید بالا یا پایین علائم خاصی را تجربه نخواهید کرد. علائم تری گلیسیرید پایین اغلب با علت اصلی آن مرتبط می باشند. برای مثال شما ممکن است علائم کم کاری تیروئید، سوتغدیه یا سندرم های سوجذب را تجربه کنید.

علائم مستقیمی در اثر تری گلیسیرید خیلی بالا یا خیلی پایین وجود ندارد، هرچند بر پایه ی مقدار مختلف آن، ممکن است علائم مختلفی نیز تجربه کنید. تری گلیسیرید پایین میتواند سبب سوتغذیه و در نتیجه ایجاد علائمی مانند بی حالی، احساس سرما، خشکی پوست، شکننده شدن موها و ریزش مو، ضعف عضلات، اسهال و کاهش وزن شود. تری گلیسیرید پایین ناشی از کم کاری تیروئید میتوانند همراه با ضربان قلب سریع، از دست دادن وزن، اضطراب، تعریق زیاد، افزایش اشتها، خستگی، لرزش دست ها و مشکلات خواب باشد. در آخر تری گلیسیرید پایین ناشی از سوجذب ممکن است همراه با علائمی مانند رشد ضعیف، از دست دادن وزن و ضعف عضلات باشد.

اگر شما علائم مربوط با این مشکلات را تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش خون شما را بررسی کند، علائم شما را در نظر داشته باشد، مشکل شما را تشخیص دهد و شما را درمان کند. 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ندا جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  ب سلام آقای دکتر. من 22 سالمه با قد 172 و وزن 149 و دستگاه آنالیز چربی خونم رو 11 درصد نشون داد, برای بالا بردن چربی خونم باید چه نوع تغذیه ای داشته باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

    

   لطفا اول آزمایش کامل چربی بدهید سپس در مورد رژیم غذایی تصمیم گرفته شود. این دستگاه ها دقیق نیستند

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام برشما اقای دکتر بنده ۴۱سالمه ۱ماه پیش آزمایش چربی کامل دادم که تری کلیسیرید ۵۲۰بود وکلسترول ۱۸۳ وHDL27 وLDL74 وfbs94که پیش دکتر رفتم کپسول تریرول۱۰۰تجویز کردن روزی یک عدد که چند روز پیش آزمایش دادم که چکاب بشم تری گلیسیرد ۱۳۳بود و HDL35شد وقند ناشتا۹۷fbs بودوLDL89بود آیا مصرف کپسول ادامه بدم یا نه و آیا آزمایش نرمال هست ‌چرا اچ دی ال من پایین هستش و. ال دی ال رفته بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   آزمایش قابل قبول است. فعلا دارو را قطع کنید. رزیم غذایی مناسب و ورزش را در دستور کار قرار دهید. سه ماه بعد مجددا آزمایش دهید

 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  Normal LV size and systolic funtion(LVEF=55%
  Top normal RV size and nl funtion
  MWP,mild MR
  Mld TR(TRG=23mmhg,PASP=30mmhg
  A PFO(3mm)by 2D,contrast study,no secundum ASD,noPAPVCجواب اکوی مری اکو گفتن سوراخ مادرزادی asdدارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   شما asd ندارید. دچار pfo هستید که سوراخ بسیار ریزی است و از هر چهار نفر یک نفر دچار این موضوع می باشد. برای طپش قلب از propranolol استفاده کنید

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من تازگی آزمایش خون دادم تریگلیسیریدم ۴۳ بود و گلبول سفیدم خونم ۴۰۰۰ آیا این دو بهم ارتباطی دارن؟
  علت اصلی مراجعه به پزشک پایین بودن سطح انرژی نسبت به مقدار غذایی که میخورم چون اصولا در طول روز احساس خستگی دارم و نسبت به اشتها زیاد و غذایی که میخورم اصلا چاق نمیشم. قدم ۱۶۰ و وزنم ۵۴ است.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   خیر این دو موضوع ربطی به هم ندارند. تست تیروئیدی را چک کنید

 • تصویر کاربر دریا سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 51کیلومم وخانمم وقدم 165
  احساس سرمای شدید وناگهانی درقسمت شکم وپشت و دل درد هاوسوزش هایی که باگرماخوب میشه ومتاهل هم هستم دکتر نان گفتن که بخاطر کمبودچربی این دل درد هارو میگیرم چه موادغذایی رو بخورم؟ یاچیکارکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   بهتر است با یک متخصص گوارش مشورت کنید

 • تصویر کاربر ناهید سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت شما بخیر من خرداد ماه ازمایش تری گلیسیرید دادم بود 219 بهد به دکتر مراجعه کردم وبرای من کپسول جمفیبروزیل 300 تجویز کردن در نهایت تاسه ماه من این کپسول رومصرف کردم ایاتری گلیسیرید من پایین امده یانه درضمن مشکل تیروعید وکبد ندارم فقط کم خونی دارم مدتیه یه چند روز هست دیگه کپسول جم فیبروزیل نمی خورم بعضی وقتا احساس ضعف وگرسنگی می کنم طوری که عذا می خورم احساس دل ضعفه می کنم شما می تونید راهنماییم کنید که مشکل از چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام 

    

   برای اینکه ببینید تری گلیسیرید پایین امده است یا خیر باید مجددا ازمایش بدهید. ازمایش قند هم بدهید ممکن است این ضعف ها به این علت باشد. ضمن اینکه کم خونی عامل ضعف است. بهتر است ان را نیز زیر نظر پزشک متخصص داخلی درمان کنید 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مدتی که فشارخونم بالاست تمام ازمایشات .اکو.نوار قلب.تست ورزش.ازمایشات خون انجام دادم.همه سالم ومشکلی ندارم قرص لوزارتان ۵۰.قرص اتوراستاتین ۴۰.قرص آ.اس.آ.برام تجویز کردند ولی باگذشت ۲۰روز فشارم بالا وپایین میشه.ودر۲روز گذشته موقع بلند شدن سرم گیج میره وحالت سستی دارم لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   باید دید فشارهای شما در حال حاضر در چه طیفی هستند. این سرگیجه ها مممکن است به علت افت فشارخون باشند. بهترین کار در حال حاضر این است که فشارخونهای طول روز را در یک جدول بنویسیید و به مدت یک هفته به این کار ادامه دهید. سپس باید بر اساس یافته های جدول تصمیم گیری کنیم

 • تصویر کاربر معصومه جمعه ۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکترمن چندماه پیش آزمایش پیش بارداری دادم. ودراون تری گلیسریدم 71 نشون داده شددرصورتی که نرمالش دربرگه آزمایش بین 200 تا 400 هست. دکترم دیدش وگفت هیچ مشکلی نداره مشکل کم خونی و آهن هم ندارم اما معدم اسیدی هستش.ولی چندروزه خیلی سرگیجه دارم و چشمام سیاهی میره مخصوصا وقتی گرسنه میشم. باید بگم. که یک ماهه باردارهستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   مسایلی که ذکر می کنید به نظر بیش تر مرتبط با علایم بارداری است. چربی هر چقدر پایین تر باشد بهتر است. از لحاظ قلبی نیاز به نگرانی نیست. در مورد علایم خود با پزشک زنان خود مشورت کنید

 • تصویر کاربر نغمه شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  همسر من آقای ۴۸ ساله است که دو سال پیش تحت عمل پیوند قلب قرار گرفته تا دوماه پیش اوضاع جسمانیش خیلی خوب بوداما مدتی بود که آب توی ریه جمع میشه
  در آزمایش اخیر کراتنین واوره ی خونش بترتیب ۳ و ۱۰۰ شده بخاطر رژیم غذایی بدون گوشت وحبوبات بی نهایت لاغر وناتوان شده
  تریگلسرید ایشان ۷۸ است برای پایین آوردن این اوره وکراتنین خون چکار باید انجام بدیم
  لطفا ما رو راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر دلارام دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام با سن 17 سال فشار خون بالا دارم تری گلیسیرید 190 کم کاری تیروئید وزن بالا دی والپروئکس سدیم هم مصرف میکنم خستگی سردرد حالت تهوع و بی حوصلگی هم دارم همه اینها در طی سه ماه اتفاق افتاده ازمایشات قبلی مشکلی نداشت علتش چی میتونه باشه ؟البته داروی تشنج و قبلا هم میخوردم کم خونی و فقر اهن هم نسبت به قبل بدتر شده با توجه به مصرف قرص اهن واینکه متوجه شدم کیست هم دارم که متفورمین مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر