ویزیت آنلاین با دکتر محمدحسین نجفی

عوارض پایین بودن تری گلیسیرید خون چیست؟

برای فردی که تری گلیسیرید پایینی دارد، علت های مختلفی میتواند وجود داشته باشد، که بیشتر به آن ها خواهیم پرداخت. به منظور تعیین میزان تری گلیسیرید، پزشک شما باید آزمایش کامل لیپید ها را برای شما درخواست کند. اگر نتایج آزمایش نشان دهنده ی میزان پایین تری گلیسرید شما باشد اما شما علائم خاصی نداشته باشید، معمولا آزمایش های بیشتری لازم نیست زیرا مقدر پایین آن روی سلامتی شما تاثیری نداشته است. اما اگر شما علائم آن را داشته باشید، پزشک شما آزمایش های بیشتری را انجام میدهد تا دلیل اصلی مشکل را بفهمد.

triglycerides چیست؟

برای این که بدانیم کاهش تری گلیسیرید چیست، مهم است که اول خود تری گلیسیرید را بشناسیم. تری گلیسیرید نوعی چربی است که از تبدیل کالری های اضافی که ما مصرف نمیکنیم به وجود آمده است. در اصل از چربی و کربوهیدراتی که ما میخوریم نشات گرفته است، ذخایر تری گلیسیرید برای بدست آوردن انرژِی در بین وعده های غذایی استفاده می شود، اما وقتی بیشتر از مقداری که سوخته میشود میخوریم، مشکل شروع می شود.

گرچه کلسترول و چربی برای بدن ما ضروری هستند، نگه داشتن مقدار آن ها در محدوده ی طبیعی ضروری است، زیرا مقدار بالای آن ها باعث افزایش خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامتی، به خصوص بیماری های قلبی عروقی میشود.

آیا تری گلیسیرید من پایین است؟

سطح تری گلیسیرید چیزی است که پزشک شما آن را با آزمایش خون ناشتا تعیین میکند. همچنین آزمایش شما اطلاعات مقادیر دیگر خونی و همچنین مسائل مرتبط با سلامتی را نیز به پزشک نشان میدهد. در زیر به مقادر مختلف تری گلیسیرید میپردازیم:

·        مقدار طبیعی: کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر، یا کمتر از ۱.۷ میلی مول بر لیتر

·        بالاترین مقدار مجاز: ۱۵۰-۲۰۰ (۱.۸-۲.۲)

·        بالاتر از مقدار طبیعی: ۲۰۰-۴۹۹ (۲.۳-۵.۶)

·        خیلی بالا: ۵۰۰ یا بالاتر (۵.۷ به بالا)

آزمایش تری گلیسیرید

علل تری گلیسیرید پایین خون

در ادامه به بررسی علل تری گلیسیرید پایین خون اشاره می کنیم:

 • پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید به معنای افزایش فعالیت غده ی تیروئید میباشد. غده تیروئید بیش از اندازه هورمون تولید میکند که منجربه کاهش وزن ناگهانی، افزایش اشتها، افزایش تعریق، تغییر عادات ماهیانه خانم ها، خستگی، مشکلات خواب و بعضی علائم دیگر میشود. آزمایش خون میتواند میزان هورمون ها را در خون نشان دهد که مشخص کننده ی مشکلات تیروئید است.

 • سوء تغذیه

بیماری های که باعث جذب ناکامل مواد غذایی میشوند، میتوانند منجر به سو تغذیه شوند. سوتغذیه ی مزمن میتواند باعث کاهش چربی بدن شما شود، بنابراین میتواند باعث کاهش تری گلیسیرید ها نیز شود. بعضی از مسائلی که میتوانند سبب سوتغذیه شوند شامل سرطان، از دست دادن حافظه، افسردگی، ناتوانی در غذا خوردن و جراحات هستند.

 • بعضی از داروها

بعضی از داروها و درمان ها میتوانند سبب کاهش چربی،در نتیجه کاهش تری گلیسیرید شوند. این دارو ها شامل نیکوتینیک اسید، استاتین ها، آسپارژیناز، فنوفیبرات، جمفیبروزیل و کلوفیبرات میباشند.

 • رژیم کم چربی

همانطور که رژیم پرچربی میتواند سبب افزایش میزان تری گلیسیرید شود، رژیم کم چربی نیز باعث کاهش مقدار آن میشود. همانطور که گفته شد چربی برای عملکرد طبیعی بدن ضروری است، اما راه درست آن خوردن مقدار مناسبی چربی است، نه خیلی کم، نه خیلی زیاد.

 • سندرم های سوء جذب

در سندرم های سوجذب، بدن در جذب مواد غذایی حاصل از غذای هضم شده مشکل دارد. اگر چربی نتواند جذب شود مقدار تری گلیسیرید کاهش خواهد یافت.

اگر شما به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستید بهتر است هر چه سریعتر به فکر درمان فشار خون بالا باشید تا از عواقب جبران ناپذیر آن در امان بمانید. برای آشنایی با بهترن روش درمان فشار خون بالا می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

عوارض تری گلیسیرید پایین خون

پایین بودن تری گلیسیرید ممکن است باعث طیف وسیعی از عوارض جانبی و مشکلات مختلف سلامتی شود. مطالعاتی که اخیرا صورت گرفته نشان میدهد که تری گلیسیرید پایین به همران کهولت سن و بیماری های نارسایی قلبی پیشرفته میتواندد سبب افزایش خطر مشکلات قلبی و حتی سکته ی مغزی شود. این موضوع به اهمیت بالای وجود تعادل کلی در بدن تاکید میکند، برای مثال بالا بودن مقدار تری گلیسیرید به عنوان علتی برای رشد مرگ و میر ناشی از مشکلات قلبی و سکته ی مغزی شناخته شده است.

سکته مغزی

مقدار پایین تری گلیسیرید همچنین در دیگر فرآیند های بدن تاثیر می گذارد، برای مثال کاهش جذب ویتامین های محلول در چربی مانند آ، دی، ای و کا. این ویتامین ها در همه ی فرآیند ها از چرخه ی جذب دوباره ی کلسیم تا تولید لخته ی خون مفید شرکت دارند.

مقاومت به انسولین، مارکر اصلی در دیابت نوع دو، میتواند در اثر مقدار کم تری گلیسیرید باشد. زمانی این حالت به وجود می آید که افزایش سوخت و ساز بدن باعث پاک سازی انسولین در سیستم های بدن شود، همراه با تری گلیسیرید این کار با سرعت بیشتری رخ میدهد. این کار میتواند باعث ماندن گلوگز در سیستم و استفاده ی کمتر از آن در طولانی مدت شود و تماس طولانی مدت سلول ها با گلوکر باعث افزایش مقاومت آن ها به انسولین میشود.

علائم پایین بودن مقدار تری گلیسیرید

هر دو مقدار کم و زیاد تری گلیسیرید مستقیما باعث ایجاد علائم نمیشوند، پس شما لزوما به دلیل تری گلیسیرید بالا یا پایین علائم خاصی را تجربه نخواهید کرد. علائم تری گلیسیرید پایین اغلب با علت اصلی آن مرتبط می باشند. برای مثال شما ممکن است علائم کم کاری تیروئید، سوتغدیه یا سندرم های سوجذب را تجربه کنید.

علائم مستقیمی در اثر تری گلیسیرید خیلی بالا یا خیلی پایین وجود ندارد، هرچند بر پایه ی مقدار مختلف آن، ممکن است علائم مختلفی نیز تجربه کنید. تری گلیسیرید پایین میتواند سبب سوتغذیه و در نتیجه ایجاد علائمی مانند بی حالی، احساس سرما، خشکی پوست، شکننده شدن موها و ریزش مو، ضعف عضلات، اسهال و کاهش وزن شود. تری گلیسیرید پایین ناشی از کم کاری تیروئید میتوانند همراه با ضربان قلب سریع، از دست دادن وزن، اضطراب، تعریق زیاد، افزایش اشتها، خستگی، لرزش دست ها و مشکلات خواب باشد. در آخر تری گلیسیرید پایین ناشی از سوجذب ممکن است همراه با علائمی مانند رشد ضعیف، از دست دادن وزن و ضعف عضلات باشد.

اگر شما علائم مربوط با این مشکلات را تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش خون شما را بررسی کند، علائم شما را در نظر داشته باشد، مشکل شما را تشخیص دهد و شما را درمان کند. 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۱.۵/۵ - (۲ امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهتاب پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر نجفی من یه خانم 33 ساله هستم کم کاری تیرویید دارم . و مشکل زخم روده نیز دارم .و تری گلسرید خونم 34 است آیا باید مقدار تری گلسرید خونم افزایش پیدا کند. لطفا راهنمایی فرمایید . باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمدی شنبه ۳ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و ارادت
  بنده دارای تریگیلیسیرید بالای ۱۵۰۰ هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۳ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   با توجه به این وضعیت بهتر است با یک متخصص غدد استفاده کنید

 • تصویر کاربر الهه سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من ازمایش دادم۲۵ساله جواب ازمایشم متوجه شدم قندخون ناشتا ۱۰۲ و تری گلیسرید۳۹ الان من دچار دیابتم حد معمول تو ازمایش برا قند خون۹۹ زده و چربی از ۴۰ب بالا چکار باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   در مورد قند با متخصص غدد مشورت کنید ولی به نظر نمی رسد در این مرحله نیاز به کار خاصی باشد در مورد چربی اگر رقم آن زیر 40 است جای نگرانی نیست و نیاز به کار خاصی ندارد

 • تصویر کاربر حسين شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب اقاي دكتر ٣٨ سال سن دارم و جواب ازمايشم نشان دهنده تري گليسريد و كلسترول بالاست
  ازمايش ضميمه هست لطفا راهنمايي كنيد اول چكار كنم خيلي ترسيدم و نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   این میزان از چربی خون نیاز به درمان دارد. بهتر است که حتما سه ماه ورزش و رژیم غذایی مناسب را رعایت کنید. قرص اتورواستاتین 40 را روزانه یک بار مصرف کنید. سه ماه بعد مجددا ازمایش دهید

 • تصویر کاربر Arezo دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من تریگلیسریدم ۳۶ است ایا مشکلی هست و باید پیگیری کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   خیر نیاز به نگرانی نیست و کار خاصی لازم ندارد

 • تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پارسال تمام بدنم سوزش داشت رفتم ازمایش دادم کلسترولم پایین بود با چند تا امپول خوب شدم میخواستم ازتون بپرسم الان به همون شکل در اومدم بنظرتون از کاهش کلستروله؟و درضمن رفلاکس معده هم دارم داروهای ضد ترشح اسید استفاده میکنم ممکنه از داروها باشه اقای دکتر بی زحمت پاسخ منو بدید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   خیر ربطی به کاهش کلسترول ندارد. بله ممکن است از مصرف داروهای مربوط به معده باشد و بهتر است با متخصص گوارش خود مشورت کنید

 • تصویر کاربر وحید دوشنبه ۲ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  کلسترول خونم پایینہ کہ تو ازمایش خونی کہ دادم از شاخص ۱۳۰ فکر کنم روی ۹۰ بود ہمین طور دو تا شاخش دیگشم پایین بود خواستم ببینم خطرناکہ یا نہ ۔در کنارش ویتامین dبدنم و اھنمم کم بود
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۲ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   کلسترول پایین خطری ندارد. برای کمبود ویتامین D ولی باید زیر نظر پزشکتان دارو مصرف کنید

 • تصویر کاربر سیدحسین پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید
  یه مدت زیاد دچار یبوست شدم
  بعدش مقعدم دچار زخم شد و بعد دچار بواسیر.

  سونوگرافی بودم.مشخص شد یه سنگ ریزه 3.5م م تو کلیه ام هست
  کبد چرب گرید 2هم دارم
  جدا از اینا
  احساس بدی بهم دست میده
  همون حس بد باعث تپش قلبم میشه و پشت بندش فشار بالای 17
  قبلا همین استرس ها و شاید بیشتر و بالاتر از این استرس هارو تجربه کردم ولی همچین نمیشدم
  غروب که میشه دلم می گیره
  همون استرسی که باعث میشه فشارم بره بالا سراغم میاد
  غذا نمیتونم زیاد بخورم
  یکم میخورم احساس سیری و خفگی بهم دست میده
  در همه حال هم احساس تنگی نفس رو دارم
  نمیتونم عمیق و راحت نفس بکشم
  کمکم کنید لطفا
  خداااا عمرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   از نظر قلبی نیاز به کار خاصی ندارید. یک بار آزمایش چربی بدهید و کاهش وزن و رژیم غذایی مناسب و ورزش داشته باشید

 • تصویر کاربر Healer شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من به محض خوردن تخم مرغ یا کمی چربی سرم سنگین میشه و سردرد میگیرم
  در طول روز بعضی اوقات خواب رفتن دست و پا یا قسمتی از بدنم رو دارم و دچار گرفتگی عضلانی میشم
  از فشار هست یا چربی
  سی سالمه
  ممکنه طبیعی باشه؟ و برای سن باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   این مشکل شما بیشتر به نظر منشا استرسی دارد. با این حال برای بررسی دقیق تر یک نوبت آزمایش کامل چربی و قند بدهید

 • تصویر کاربر ساينا پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من ٢٤ سالمه ، ١ ماه پيش آزمايش خون دادم كه ترى گليسيريدم خيلي پايين بود ٤٠ بود ، چند روز بعد مجدد تكرار كردم ٣٥ بود دكتر رفتم گفتن مشكلي نيست، اما چند وقت كه ريزش مو گرفتم. مربوط به ترى گليسيريد ميشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   خیر ربطی به تری گلیسرید ندارد ولی بهتر است از نظر تیروئید نیز بررسی شوید

درحال دریافت اطلاعات