عوارض پایین بودن تری گلیسیرید خون چیست؟

برای فردی که تری گلیسیرید پایینی دارد، علت های مختلفی میتواند وجود داشته باشد، که بیشتر به آن ها خواهیم پرداخت. به منظور تعیین میزان تری گلیسیرید، پزشک شما باید آزمایش کامل لیپید ها را برای شما درخواست کند. اگر نتایج آزمایش نشان دهنده ی میزان پایین تری گلیسرید شما باشد اما شما علائم خاصی نداشته باشید، معمولا آزمایش های بیشتری لازم نیست زیرا مقدر پایین آن روی سلامتی شما تاثیری نداشته است. اما اگر شما علائم آن را داشته باشید، پزشک شما آزمایش های بیشتری را انجام میدهد تا دلیل اصلی مشکل را بفهمد.

triglycerides چیست؟

برای این که بدانیم کاهش تری گلیسیرید چیست، مهم است که اول خود تری گلیسیرید را بشناسیم. تری گلیسیرید نوعی چربی است که از تبدیل کالری های اضافی که ما مصرف نمیکنیم به وجود آمده است. در اصل از چربی و کربوهیدراتی که ما میخوریم نشات گرفته است، ذخایر تری گلیسیرید برای بدست آوردن انرژِی در بین وعده های غذایی استفاده می شود، اما وقتی بیشتر از مقداری که سوخته میشود میخوریم، مشکل شروع می شود.

گرچه کلسترول و چربی برای بدن ما ضروری هستند، نگه داشتن مقدار آن ها در محدوده ی طبیعی ضروری است، زیرا مقدار بالای آن ها باعث افزایش خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامتی، به خصوص بیماری های قلبی عروقی میشود.

آیا تری گلیسیرید من پایین است؟

سطح تری گلیسیرید چیزی است که پزشک شما آن را با آزمایش خون ناشتا تعیین میکند. همچنین آزمایش شما اطلاعات مقادیر دیگر خونی و همچنین مسائل مرتبط با سلامتی را نیز به پزشک نشان میدهد. در زیر به مقادر مختلف تری گلیسیرید میپردازیم:

·        مقدار طبیعی: کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر، یا کمتر از ۱٫۷ میلی مول بر لیتر

·        بالاترین مقدار مجاز: ۱۵۰-۲۰۰ (۱٫۸-۲٫۲)

·        بالاتر از مقدار طبیعی: ۲۰۰-۴۹۹ (۲٫۳-۵٫۶)

·        خیلی بالا: ۵۰۰ یا بالاتر (۵٫۷ به بالا)

آزمایش تری گلیسیرید

علل تری گلیسیرید پایین خون

در ادامه به بررسی علل تری گلیسیرید پایین خون اشاره می کنیم:

 • پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید به معنای افزایش فعالیت غده ی تیروئید میباشد. غده تیروئید بیش از اندازه هورمون تولید میکند که منجربه کاهش وزن ناگهانی، افزایش اشتها، افزایش تعریق، تغییر عادات ماهیانه خانم ها، خستگی، مشکلات خواب و بعضی علائم دیگر میشود. آزمایش خون میتواند میزان هورمون ها را در خون نشان دهد که مشخص کننده ی مشکلات تیروئید است.

 • سوء تغذیه

بیماری های که باعث جذب ناکامل مواد غذایی میشوند، میتوانند منجر به سو تغذیه شوند. سوتغذیه ی مزمن میتواند باعث کاهش چربی بدن شما شود، بنابراین میتواند باعث کاهش تری گلیسیرید ها نیز شود. بعضی از مسائلی که میتوانند سبب سوتغذیه شوند شامل سرطان، از دست دادن حافظه، افسردگی، ناتوانی در غذا خوردن و جراحات هستند.

 • بعضی از داروها

بعضی از داروها و درمان ها میتوانند سبب کاهش چربی،در نتیجه کاهش تری گلیسیرید شوند. این دارو ها شامل نیکوتینیک اسید، استاتین ها، آسپارژیناز، فنوفیبرات، جمفیبروزیل و کلوفیبرات میباشند.

 • رژیم کم چربی

همانطور که رژیم پرچربی میتواند سبب افزایش میزان تری گلیسیرید شود، رژیم کم چربی نیز باعث کاهش مقدار آن میشود. همانطور که گفته شد چربی برای عملکرد طبیعی بدن ضروری است، اما راه درست آن خوردن مقدار مناسبی چربی است، نه خیلی کم، نه خیلی زیاد.

 • سندرم های سوء جذب

در سندرم های سوجذب، بدن در جذب مواد غذایی حاصل از غذای هضم شده مشکل دارد. اگر چربی نتواند جذب شود مقدار تری گلیسیرید کاهش خواهد یافت.

اگر شما به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستید بهتر است هر چه سریعتر به فکر درمان فشار خون بالا باشید تا از عواقب جبران ناپذیر آن در امان بمانید. برای آشنایی با بهترن روش درمان فشار خون بالا می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

عوارض تری گلیسیرید پایین خون

پایین بودن تری گلیسیرید ممکن است باعث طیف وسیعی از عوارض جانبی و مشکلات مختلف سلامتی شود. مطالعاتی که اخیرا صورت گرفته نشان میدهد که تری گلیسیرید پایین به همران کهولت سن و بیماری های نارسایی قلبی پیشرفته میتواندد سبب افزایش خطر مشکلات قلبی و حتی سکته ی مغزی شود. این موضوع به اهمیت بالای وجود تعادل کلی در بدن تاکید میکند، برای مثال بالا بودن مقدار تری گلیسیرید به عنوان علتی برای رشد مرگ و میر ناشی از مشکلات قلبی و سکته ی مغزی شناخته شده است.

سکته مغزی

مقدار پایین تری گلیسیرید همچنین در دیگر فرآیند های بدن تاثیر می گذارد، برای مثال کاهش جذب ویتامین های محلول در چربی مانند آ، دی، ای و کا. این ویتامین ها در همه ی فرآیند ها از چرخه ی جذب دوباره ی کلسیم تا تولید لخته ی خون مفید شرکت دارند.

مقاومت به انسولین، مارکر اصلی در دیابت نوع دو، میتواند در اثر مقدار کم تری گلیسیرید باشد. زمانی این حالت به وجود می آید که افزایش سوخت و ساز بدن باعث پاک سازی انسولین در سیستم های بدن شود، همراه با تری گلیسیرید این کار با سرعت بیشتری رخ میدهد. این کار میتواند باعث ماندن گلوگز در سیستم و استفاده ی کمتر از آن در طولانی مدت شود و تماس طولانی مدت سلول ها با گلوکر باعث افزایش مقاومت آن ها به انسولین میشود.

علائم پایین بودن مقدار تری گلیسیرید

هر دو مقدار کم و زیاد تری گلیسیرید مستقیما باعث ایجاد علائم نمیشوند، پس شما لزوما به دلیل تری گلیسیرید بالا یا پایین علائم خاصی را تجربه نخواهید کرد. علائم تری گلیسیرید پایین اغلب با علت اصلی آن مرتبط می باشند. برای مثال شما ممکن است علائم کم کاری تیروئید، سوتغدیه یا سندرم های سوجذب را تجربه کنید.

علائم مستقیمی در اثر تری گلیسیرید خیلی بالا یا خیلی پایین وجود ندارد، هرچند بر پایه ی مقدار مختلف آن، ممکن است علائم مختلفی نیز تجربه کنید. تری گلیسیرید پایین میتواند سبب سوتغذیه و در نتیجه ایجاد علائمی مانند بی حالی، احساس سرما، خشکی پوست، شکننده شدن موها و ریزش مو، ضعف عضلات، اسهال و کاهش وزن شود. تری گلیسیرید پایین ناشی از کم کاری تیروئید میتوانند همراه با ضربان قلب سریع، از دست دادن وزن، اضطراب، تعریق زیاد، افزایش اشتها، خستگی، لرزش دست ها و مشکلات خواب باشد. در آخر تری گلیسیرید پایین ناشی از سوجذب ممکن است همراه با علائمی مانند رشد ضعیف، از دست دادن وزن و ضعف عضلات باشد.

اگر شما علائم مربوط با این مشکلات را تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش خون شما را بررسی کند، علائم شما را در نظر داشته باشد، مشکل شما را تشخیص دهد و شما را درمان کند. 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زیبا سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من اردیبهشت آزمایش خون دادم قند 88 کلسترول 220 تری گلیسیسرین 95 و بقیه موارد کاملا نرمال بود. الان آبان ماه آزمایش مجدد دادم(تمایل 6 ماه سعی کردم روغن رو کمتر مصرف کنم و کره هم نخوردم) الان آزمایش خونم قند 81 کلسترول 221 تریگلیسیرین 83 و non-hdlc 165 شده. یکم نگرانم. من 33 سال سن درم قد 163 وزن 60 و چاق هم نیستم.

  جواب شما هم این بود :این ازمایش نیاز به کار خاصی ندارد و جای نگرانی نیست. به ورزش و رژیم غذایی سالم ادامه دهید

  من دکتر داخلی رفتم گفتند که اتورواستاتین 10 داد گفتند که یک روز در میون بخور. این قرص رو ادامه بدم؟
  من سال آینده قصد بارداری دارم مشکلی برام ایجاد نمیکنه؟ گفتند که هر وقت باردار شدید قرص رو قطع کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

    

   آزمایش شما هنوز به مرحله ای نرسیده است که نیاز به دارو داشته باشد. اگر تمایل دارید و می خواهید خیالتان راحت باشد اتورواستاتین را استفاده کنید ولی دارو جایگزین رژیم غذایی سالم و ورزش نمی شود. در صورتی که رژیم غذایی سالم داشته باشید در سالهای آینده نیز مشکلی پیدا نمی کنید ولی اگر موارد غذایی و ورزش را رعایت نکنید در سالهای آینده حتی با مصرف دارو نیز ممکن است دچار مشکل شوید. مصرف اتورواستاتین برای شما مشکل زا نیست ولی بهتر است با توجه به سن کمتان از روش های غیردارویی استفاده کنید

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام روز خوش من تریگلیسرد ام ۳۶۸ هست ایا ریزش موهای سرم از این میشه موهای سرم کامل ریخت وموکاشتم و الان مجدد شروع به ریزش کرده ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

    

   ریزش مو عارضه ی خیلی شایعی از بالابودن تریگلیسرید نیست ولی با این حال برای درمان بهتر است از فنوفیبرات 200 روزانه یک عدد در کنار رژیم غذایی سالم و ورزش استفاده کنید و سه ماه بعد مجدد ازمایش دهید

 • تصویر کاربر زیبا چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من اردیبهشت آزمایش خون دادم قند 88 کلسترول 220 تری گلیسیسرین 95 و بقیه موارد کاملا نرمال بود. الان آبان ماه آزمایش مجدد دادم(تمایل 6 ماه سعی کردم روغن رو کمتر مصرف کنم و کره هم نخوردم) الان آزمایش خونم قند 81 کلسترول 221 تریگلیسیرین 83 و non-hdlc 165 شده. یکم نگرنم میشه راهنماییم کید؟ .من 33 سال سن درم و چاق هم نیستم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   این ازمایش نیاز به کار خاصی ندارد و جای نگرانی نیست. به ورزش و رژیم غذایی سالم ادامه دهید

 • تصویر کاربر سمیرا چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۳۴ سالمه ام
  تریگلیسرین خونم 40
  و low density lipoprotei ۵۵ میباشد
  میخواستم بپرسم آیا خطرناک
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   خیر مناسب است نیاز به نگرانی نیست

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۳ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من چند روز پیش یه آزمایش خون دادم جوابش که اومد قند خونم 108 ، کلسترولم 193 و تری گلیسریدم 60 بود. آیا قند و چربی به هم ربط دارن؟ و به نظرتون تری گلیسریدم زیادی پایین نیست؟ علتش چیه و چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۳ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   این ازمایش مشکل خاصی را نشان نمی دهد. رژیم غذایی مناسب و ورزش داشته باشید و سالانه ازمایش دهید

    

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 16 سالمه 56 کیلو زنمه و 160 قدمه کلسترول خونم 100 هستش روی صورتم لک و جوشم هست میشه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام

    

   کلسترول 100 قابل قبول است. هر لکی روی صورت مرتبط با چربی خون نیست. با متخصص پوست مشورت نمایید

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام؛ خسته نباشید؛ ممنون از پاسخگوییتون.
  بیماری هستم ۵۷ ساله مبتلا به بیماری دیابت و همینطور سابقه گرفتگی عروق و استنت‌گذاری. به دلیل استفاده از آتورواستاتین ۴۰ (دلیل استفاده از آتورواستاتین ۴۰ گرفتگی برخی از عروق فرعیه)به شدت چربی خون پایینی دارم، میخواستم بدونم چربی خون پایین میتونه باعث عدم تنظیم قند خون و میزان a1c بشه(آخرین میزان a1c که داشتم ۱۰ درصد بوده) و اینکه آیا لازمه که از آتورواستاتین با دوز کمتری استفاده کنم؟
  ضمنا از انسولین تزریقی هم استفاده میکنم و قند خون روزانه‌ام هم تنظیمه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   خیر ارتباطی به هم ندارند. بهتر است LDL شما زیر 55 باشد با توجه به سابقه ی تعبیه ی استنت

 • تصویر کاربر ندا جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ب سلام آقای دکتر. من 22 سالمه با قد 172 و وزن 149 و دستگاه آنالیز چربی خونم رو 11 درصد نشون داد, برای بالا بردن چربی خونم باید چه نوع تغذیه ای داشته باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   لطفا اول آزمایش کامل چربی بدهید سپس در مورد رژیم غذایی تصمیم گرفته شود. این دستگاه ها دقیق نیستند

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام برشما اقای دکتر بنده ۴۱سالمه ۱ماه پیش آزمایش چربی کامل دادم که تری کلیسیرید ۵۲۰بود وکلسترول ۱۸۳ وHDL27 وLDL74 وfbs94که پیش دکتر رفتم کپسول تریرول۱۰۰تجویز کردن روزی یک عدد که چند روز پیش آزمایش دادم که چکاب بشم تری گلیسیرد ۱۳۳بود و HDL35شد وقند ناشتا۹۷fbs بودوLDL89بود آیا مصرف کپسول ادامه بدم یا نه و آیا آزمایش نرمال هست ‌چرا اچ دی ال من پایین هستش و. ال دی ال رفته بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   آزمایش قابل قبول است. فعلا دارو را قطع کنید. رزیم غذایی مناسب و ورزش را در دستور کار قرار دهید. سه ماه بعد مجددا آزمایش دهید

 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Normal LV size and systolic funtion(LVEF=55%
  Top normal RV size and nl funtion
  MWP,mild MR
  Mld TR(TRG=23mmhg,PASP=30mmhg
  A PFO(3mm)by 2D,contrast study,no secundum ASD,noPAPVCجواب اکوی مری اکو گفتن سوراخ مادرزادی asdدارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   شما asd ندارید. دچار pfo هستید که سوراخ بسیار ریزی است و از هر چهار نفر یک نفر دچار این موضوع می باشد. برای طپش قلب از propranolol استفاده کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر