عوارض پایین بودن تری گلیسیرید خون چیست؟

برای فردی که تری گلیسیرید پایینی دارد، علت های مختلفی میتواند وجود داشته باشد، که بیشتر به آن ها خواهیم پرداخت. به منظور تعیین میزان تری گلیسیرید، پزشک شما باید آزمایش کامل لیپید ها را برای شما درخواست کند. اگر نتایج آزمایش نشان دهنده ی میزان پایین تری گلیسرید شما باشد اما شما علائم خاصی نداشته باشید، معمولا آزمایش های بیشتری لازم نیست زیرا مقدر پایین آن روی سلامتی شما تاثیری نداشته است. اما اگر شما علائم آن را داشته باشید، پزشک شما آزمایش های بیشتری را انجام میدهد تا دلیل اصلی مشکل را بفهمد.

تری گلیسیرید پایین: علت ها و علائم

برای این که بدانیم کاهش تری گلیسیرید چیست، مهم است که اول خود تری گلیسیرید را بشناسیم. تری گلیسیرید نوعی چربی است که از تبدیل کالری های اضافی که ما مصرف نمیکنیم به وجود آمده است. در اصل از چربی و کربوهیدراتی که ما میخوریم نشات گرفته است، ذخایر تری گلیسیرید برای بدست آوردن انرژِی در بین وعده های غذایی استفاده می شود، اما وقتی بیشتر از مقداری که سوخته میشود میخوریم، مشکل شروع می شود.

گرچه کلسترول و چربی برای بدن ما ضروری هستند، نگه داشتن مقدار آن ها در محدوده ی طبیعی ضروری است، زیرا مقدار بالای آن ها باعث افزایش خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامتی، به خصوص بیماری های قلبی عروقی میشود.

آیا تری گلیسیرید من پایین است؟

سطح تری گلیسیرید چیزی است که پزشک شما آن را با آزمایش خون ناشتا تعیین میکند. همچنین آزمایش شما اطلاعات مقادیر دیگر خونی و همچنین مسائل مرتبط با سلامتی را نیز به پزشک نشان میدهد. در زیر به مقادر مختلف تری گلیسیرید میپردازیم:

·        مقدار طبیعی: کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر، یا کمتر از ۱٫۷ میلی مول بر لیتر

·        بالاترین مقدار مجاز: ۱۵۰-۲۰۰ (۱٫۸-۲٫۲)

·        بالاتر از مقدار طبیعی: ۲۰۰-۴۹۹ (۲٫۳-۵٫۶)

·        خیلی بالا: ۵۰۰ یا بالاتر (۵٫۷ به بالا)

آزمایش تری گلیسیرید

علت های تری گلیسیرید پایین

 • پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید به معنای افزایش فعالیت غده ی تیروئید میباشد. غده تیروئید بیش از اندازه هورمون تولید میکند که منجربه کاهش وزن ناگهانی، افزایش اشتها، افزایش تعریق، تغییر عادات ماهیانه خانم ها، خستگی، مشکلات خواب و بعضی علائم دیگر میشود. آزمایش خون میتواند میزان هورمون ها را در خون نشان دهد که مشخص کننده ی مشکلات تیروئید است.

 • سوء تغذیه

بیماری های که باعث جذب ناکامل مواد غذایی میشوند، میتوانند منجر به سو تغذیه شوند. سوتغذیه ی مزمن میتواند باعث کاهش چربی بدن شما شود، بنابراین میتواند باعث کاهش تری گلیسیرید ها نیز شود. بعضی از مسائلی که میتوانند سبب سوتغذیه شوند شامل سرطان، از دست دادن حافظه، افسردگی، ناتوانی در غذا خوردن و جراحات هستند.

 • بعضی از داروها

بعضی از داروها و درمان ها میتوانند سبب کاهش چربی،در نتیجه کاهش تری گلیسیرید شوند. این دارو ها شامل نیکوتینیک اسید، استاتین ها، آسپارژیناز، فنوفیبرات، جمفیبروزیل و کلوفیبرات میباشند.

 • رژیم کم چربی

همانطور که رژیم پرچربی میتواند سبب افزایش میزان تری گلیسیرید شود، رژیم کم چربی نیز باعث کاهش مقدار آن میشود. همانطور که گفته شد چربی برای عملکرد طبیعی بدن ضروری است، اما راه درست آن خوردن مقدار مناسبی چربی است، نه خیلی کم، نه خیلی زیاد.

 • سندرم های سوء جذب

در سندرم های سوجذب، بدن در جذب مواد غذایی حاصل از غذای هضم شده مشکل دارد. اگر چربی نتواند جذب شود مقدار تری گلیسیرید کاهش خواهد یافت.

ممکن است تری گلیسیرید پایین جدی و مهم باشد؟

پایین بودن تری گلیسیرید ممکن است باعث طیف وسیعی از عوارض جانبی و مشکلات مختلف سلامتی شود. مطالعاتی که اخیرا صورت گرفته نشان میدهد که تری گلیسیرید پایین به همران کهولت سن و بیماری های نارسایی قلبی پیشرفته میتواندد سبب افزایش خطر مشکلات قلبی و حتی سکته ی مغزی شود. این موضوع به اهمیت بالای وجود تعادل کلی در بدن تاکید میکند، برای مثال بالا بودن مقدار تری گلیسیرید به عنوان علتی برای رشد مرگ و میر ناشی از مشکلات قلبی و سکته ی مغزی شناخته شده است.

سکته مغزی

مقدار پایین تری گلیسیرید همچنین در دیگر فرآیند های بدن تاثیر می گذارد، برای مثال کاهش جذب ویتامین های محلول در چربی مانند آ، دی، ای و کا. این ویتامین ها در همه ی فرآیند ها از چرخه ی جذب دوباره ی کلسیم تا تولید لخته ی خون مفید شرکت دارند.

مقاومت به انسولین، مارکر اصلی در دیابت نوع دو، میتواند در اثر مقدار کم تری گلیسیرید باشد. زمانی این حالت به وجود می آید که افزایش سوخت و ساز بدن باعث پاک سازی انسولین در سیستم های بدن شود، همراه با تری گلیسیرید این کار با سرعت بیشتری رخ میدهد. این کار میتواند باعث ماندن گلوگز در سیستم و استفاده ی کمتر از آن در طولانی مدت شود و تماس طولانی مدت سلول ها با گلوکر باعث افزایش مقاومت آن ها به انسولین میشود.

علائم پایین بودن مقدار تری گلیسیرید

هر دو مقدار کم و زیاد تری گلیسیرید مستقیما باعث ایجاد علائم نمیشوند، پس شما لزوما به دلیل تری گلیسیرید بالا یا پایین علائم خاصی را تجربه نخواهید کرد. علائم تری گلیسیرید پایین اغلب با علت اصلی آن مرتبط می باشند. برای مثال شما ممکن است علائم کم کاری تیروئید، سوتغدیه یا سندرم های سوجذب را تجربه کنید.

علائم مستقیمی در اثر تری گلیسیرید خیلی بالا یا خیلی پایین وجود ندارد، هرچند بر پایه ی مقدار مختلف آن، ممکن است علائم مختلفی نیز تجربه کنید. تری گلیسیرید پایین میتواند سبب سوتغذیه و در نتیجه ایجاد علائمی مانند بی حالی، احساس سرما، خشکی پوست، شکننده شدن موها و ریزش مو، ضعف عضلات، اسهال و کاهش وزن شود. تری گلیسیرید پایین ناشی از کم کاری تیروئید میتوانند همراه با ضربان قلب سریع، از دست دادن وزن، اضطراب، تعریق زیاد، افزایش اشتها، خستگی، لرزش دست ها و مشکلات خواب باشد. در آخر تری گلیسیرید پایین ناشی از سوجذب ممکن است همراه با علائمی مانند رشد ضعیف، از دست دادن وزن و ضعف عضلات باشد.

اگر شما علائم مربوط با این مشکلات را تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش خون شما را بررسی کند، علائم شما را در نظر داشته باشد، مشکل شما را تشخیص دهد و شما را درمان کند. 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرامیر سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام دختری حدودا15ساله ای دارم که در آخرین آزمایشش تری گلیسیرید ش52بودآیا کاهش آن زیان آور است لطفا راهنمایی کنید با تشکر.
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیسه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربرDorosti پنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  اخیرا آزمایش خونی که دادم تری گلسیرید خون رو صفر نشون داده؟ علت چیه؟ خطری داره؟
  حدود یک ماهی هم هست که سر گیجه های مزمن دارم . وقتی دراز می کشم یا بصورت ناگهانی سرم را تکان می دهم. چشم هایم سیاهی رفته و سرگیجه می گیرم.
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربرElena شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من کم کاری تیروئید دارم البت به دلیل چری خون بالا که تا 300هم رفته به دلیل ژنتیک مصرف آترواستاتین داشتم ولی بعد از یه دوره دارو بنده چربی خونن به 170 رسید که دکتر داروم رو به روزی سه مرتبه در هفته تغییر داد، قد 168 وزن 49
  ورزش نمیکنم
  غذام هم نرمال هست ولی تو آزمایش جدیدم متوجه شدم که تری گلیسیریدم هم پایین هست
  در ضمن مادرم و پدر بزرگ سمت پدریم دیابت نیز داشتند،سوال اینه کم بودن به چه دلیل است و باید چکار کنم به تعادل برسه؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربرZ.m شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید.۱۷ سالمه سطح تری گلیسیرید ۳۸ mg/dl هست.دیابت نوع ۱ هم دارم.همچنین پروتئینferritin هم 12ng/mlهست .مدائم خسته هستم وسرگیجه دارم.مقدار تری گلیسیرید خونم پایین هست ؟علت چیست؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربرسیروس جمعه ۵ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود.من38سالمه قد 175 وزن 102 دو سال پیش کلسترول بالا و کبد چرب گرید 1به2 تشخیص داده شد دارو آتورواستاتین20 شبی یک قرص .ویتامینEهفته ای2قرص.ویتامین D ماهی یک قرص . هر چهار ماه آزمایش میدادم روند بهبود داشت تا آخرین آزمایشم که تازه در 26دی97 انجام شد
  FBS:98 TG:73 CHOL:141 HDL:45 LDL:81.4 SGOT/AST:27 SGPT/ALT:22
  ALKP:218 A1C:5.7 VITAMIN D3:44.10 میباشد آیا کمبود تریگلیسیرید محسوب میشود در ضمن روزانه پیاده روی یکساعته دارم .صبح ها حدود چهار لیوان آب ولرم ناشتا مصرف میکنم . نارنج و لیمو ترش تازه وسیر نیز تا حدودی در رژیم غذایی روزانه دارم . ممنون میشم راهنمایی کنید. در سونو گرافی کبد هم چربی مشاهده نشد.
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیجمعه ۵ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام مهم نيست ورزش را ادامه دهيد
 • تصویر کاربررضا جمعه ۷ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من الان دو روز فشارم ۱۳ روی ۹ است برای پایین آوردن فشار مینیمم چکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیجمعه ۷ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام هولتر فشار ۲۴ ساعته توصیه میشود
 • تصویر کاربرسعدی جمعه ۷ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ارادت
  فرزندم چهارساله است و مدتی است که موی بعضی از قسمت های بدنش و تکه ای از موی سرش دچار ریزش شده است در چکاپ جدیدش مقدار زینک (۳۵)و تری گلیسرید (۴۲) ایشان پایین بود . متخصص کودکان گفت که احتمالا مشکل سیستم ایمنی دارد اما براش پودر آهن و کلسیم نوشت که مقداری بهتر شد . لطفا راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیجمعه ۷ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام از همکاران متخصص پوست کمک بگیرید
 • تصویر کاربرNegah دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  تری گلیسیرید من ۳۹ است و میگویند پایین است ولی هیچ نوع بیماری خونی ندارم تو ازمایشاتم میخواستم ببینم چرا پایین است و پایین بودنش چه عوارضی داره ایا همینجور بودنش مشکل ایجاد میکنه ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیدوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جوانی هستم هل جنوب فارس
  اقای دکتر میخواستم بپرسم چطور میتونم فشار خونم رو بالا ببرم در حد 90دیاستولیک ؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیچهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   ورزش منظم
   مصرف مایعات بیشتر
 • تصویر کاربرعلی جمعه ۲۳ شهریور ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه چکاب کامل انجام دادم و متوجه شدم تری گلیسرید من 50 میلی گرم در دسی لیتر است. آیا پایین بودن بیش از حد تری گلیسرید طبیعی هست؟ درضمن من 22 سالمه و اضافه وزن هم دارم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیجمعه ۲۳ شهریور ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام اهميت تدارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر