ویزیت آنلاین با دکتر محمدحسین نجفی

فشار خون نرمال برای سنین مختلف

اگر فشار خون نرمال نباشد، مشکلاتی برای بدن و دستگاه گردش خون ایجاد می‌شود. در این مقاله فشار خون نرمال برای آقایان و فشار نرمال برای خانمها به صورت جزئی در سنین مختلف بیان شده است. فشار خون نرمال برای سنین مختلف متفاوت است. با در نظر گرفتن این موضوع می توان نوع تغذیه و سبک زندگی را بهتر مدیریت نمود.


فشار خون نرمال در سنین مختلف

فشار خون به نیرویی اشاره می کند که توسط گردش خون بر دیواره ی عروق خونی وارد می شود و یکی از نشانه های اصلی حیات است.

فشار خون همیشه به عنوان دو عدد مطرح می شود:

 1. فشار سیستولیک (زمانی که قلب می تپد)
 2. فشار دیاستولیک (زمانی که قلب آرام است)

هنگامی که اندازه گیری ها نوشته می شوند، فشار سیستولیک بر روی فشار دیاستولیک نوشته می شود.

فشار خون نرمال برای کودکان ( گروه سنی ۳ تا ۱۲ سال )

فشار خون سیستولیک بین ۱۰۷ تا ۱۲۰ و فشار خون دیاستولیک بین ۶۹ تا ۸۰


فشار خون نرمال برای نوجوانان ( گروه سنی ۱۳ تا ۱۹ سال )

فشار خون سیستولیک بین ۱۰۵ تا ۱۲۰ و فشار خون دیاستولیک بین ۷۳ تا ۸۱


فشار خون نرمال برای گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال

فشار خون سیستولیک بین ۱۰۸ تا ۱۳۲ و فشار خون دیاستولیک بین ۷۵ تا ۸۳


فشار خون نرمال برای گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال

فشار خون سیستولیک بین ۱۰۹ تا ۱۳۳ و فشار خون دیاستولیک بین ۷۶ تا ۸۴


فشار خون نرمال برای  گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ سال

فشار خون سیستولیک بین ۱۱۰ تا ۱۳۴ و فشار خون دیاستولیک بین ۷۷ تا ۸۵


فشار خون نرمال برای  گروه سنی ۳۵ تا ۳۹ سال

فشار خون سیستولیک بین ۱۱۱ تا ۱۳۵ و فشار خون دیاستولیک بین ۷۸ تا ۸۶


فشار خون نرمال برای  گروه سنی ۴۰ تا ۴۴ سال

فشار خون سیستولیک بین ۱۱۲ تا ۱۳۷ و فشار خون دیاستولیک بین ۷۹ تا ۸۷


فشار خون نرمال برای  گروه سنی ۴۵ تا ۴۹ سال

فشار خون سیستولیک بین ۱۱۵ تا ۱۳۹ و فشار خون دیاستولیک بین ۸۰ تا ۸۸


فشار خون نرمال در سالمندان برای ۵۰ سال به بالا

فشار خون سیستولیک بین ۱۱۶ تا ۱۴۲ و فشار خون دیاستولیک بین ۸۱ تا ۸۹

عدد فشار خون پایین

اگر فشارخون خیلی پایین باشد، فشار خون پایین یا هایپوتنشن نامیده می شود.

۱- عدد فشار خون پایین مرزی دیاستولیک ۶۰ سیستولیک ۹۰
۲- عدد فشار خون خیلی پایین دیاستولیک ۴۰ سیستولیک ۶۰
۳- عدد فشار خون پایین خطرناک دیاستولیک ۳۳ سیستولیک ۵۰

آیا با روش های درمان فشار خون پایین آشنا هستید؟ ما در لینک زیر ۹ روش خانگی جهت کاهش فشار خون را گردآوری کرده ایم برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید.

درمان فشار خون پایین

فشار خون بالا چند است؟

فشار خون بالا در سنین مختلف متفاوت می باشد اما معمولا  فشار خون ۱۳ روی ۹ فار خون بالا نلامیده می شود. در زیر جدول فشار خون بالا را مشاهده می کنید.

فشار خون بالا چند است

?جدول فشار خون نرمال در سنین مختلف

سنفشار خون نرمال برای خانمهافشار خون نرمال برای آقایان
۱-۲۸۰/۳۴ – ۱۲۰/۷۵۸۳/۳۸ – ۱۱۷/۷۶
۳۱۰۰/۵۹۱۰۰/۶۱
۴۱۰۲/۶۲۱۰۱/۶۴
۵۱۰۴/۶۵۱۰۳/۶۶
۶۱۰۵/۶۸۱۰۴/۶۸
۷۱۰۶/۷۰۱۰۶/۶۹
۸۱۰۷/۷۱۱۰۸/۷۱
۹۱۰۹/۷۲۱۱۰/۷۲
۱۰۱۱۱/۷۳۱۱۲/۷۳
۱۱۱۱۳/۷۴۱۱۴/۷۴
۱۲۱۱۵/۷۴۱۱۶/۷۵
۱۳۱۱۷/۷۵۱۱۷/۷۶
۱۴۱۲۰/۷۵۱۱۹/۷۷
۱۵۱۲۰/۷۶۱۲۰/۷۸
۱۶۱۲۰/۷۸۱۲۰/۷۸
۱۷۱۲۰/۸۰۱۲۰/۷۸
۱۸۱۲۰/۸۰۱۲۰/۸۰
۱۹-۲۴۱۲۰/۷۹۱۲۰/۷۹
۲۵-۲۹۱۲۰/۸۰۱۲۱/۸۰
۳۰-۳۵۱۲۲/۸۱۱۲۳/۸۲
۳۶-۳۹۱۲۳/۸۲۱۲۴/۸۳
۴۰-۴۵۱۲۴/۸۳۱۲۵/۸۳
۴۶-۴۹۱۲۶/۸۴۱۲۷/۸۴
۵۰-۵۵۱۲۹/۸۵۱۲۸/۸۵
۵۶-۵۹۱۳۰/۸۶۱۳۱/۸۷
۶۰+۱۳۴/۸۴

۱۳۵/۸۸

 

محدوده فشار نرمال در نوزادان و کودکان

تغییرات فشار خون در دوران کودکی و نوزادی نادر است. بیماری کلیوی یا دیابت می تواند منجر به بالا رفتن فشار خون در کودکان شوند. تعیین محدوده فشار خون نرمال در کودکان کمی پیچیده است. زیرا این محدوده به اندازه و سن کودک بستگی دارد.

اگر فشار خون کودک از ۹۰ درصد از کودکان هم سن و هم اندازه خود بالاتر باشد به آن پرفشاری خون گفته می شود، و اگر از ۹۵ درصد کودکان مشابه بالاتر بود به آن فشار خون بالا گفته می شود.

آیا می دانید بهترین روش برای درمان فشار خون بالا چیست؟ برای کسب اغطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

فشار خون نرمال در نوجوانان

همه ما می دانیم که با بالا رفتن سن به طور طبیعی فشار خون بالا می رود. اما تعجب نکنید زیرا محدوده فشار خون نرمال در همه ی نوجوانان، بزرگسالان و سالمندان زیر ۱۲۰/۸۰ است. این دو عدد هر کدام مفهوم جداگانه ای دارند.

برای آشنایی بیشتر مقاله فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست؟ را حتما مطالعه کنید.

عدد اول فشار خون سیستولیک است. این عدد نشان دهنده فشار خون در زمانی است که قلب در حال انقباض است. عدد دوم فشار خون دیاستولیک است و این عدد نشان دهنده فشار خون در زمانی است که قلب در حالت استراحت و بین انقباضات قرار دارد. اگر یکی از آن دو عدد بیش از حد بالا باشد، فشار خون نرمال نیست.

 فشار خون نرمال در سالمندان

فشار خون اغلب با افزایش سن افزایش می‌یابد، اما کارشناسان معتقدند که اعداد کمتر برای سلامت کلی بدن بهتر هستند. فشار خون در دو عدد سیستولیک و دیاستولیک اندازه‌گیری می‌شود. عدد بالایی فشار خون مربوط به سیستولیک است که فشار ناشی از انقباض قلب و فشار خون را اندازه می‌گیرد. عدد پایینی فشار خون نیز مربوط دیاستولیک است که فشار را زمانی که قلب منبسط شده و پر از خون می‌شود، اندازه‌گیری می‌کند.

دستورالعمل‌های سازمان‌های پزشکی برای دست یافتن به فشار خون مناسب در افراد مسن متفاوت است. کالج قلب و عروق آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) دستورالعمل‌های خود را در سال ۲۰۱۷ به روز کردند. آن‌ها در این دستورالعمل‌ها به مردان و زنانی که ۶۵ سال سن یا بالاتر دارند، فشار خون کمتر از ۱۳۰/۸۰ میلی متر جیوه را توصیه کرده‌اند.

اما، این میزان برای افراد مسن‌تر که فشار خون آ‌ن‌ها به طور طبیعی بالاتر از حد نرمال است متفاوت است؛ به گونه‌ای که پزشکان فشار خون مناسب برای چنین افرادی را ۱۳۰/۸۰ میلی‌متر جیوه توصیه کرده‌اند. تغییرات در سبک زندگی مانند افزایش فعالیت بدنی، مصرف یک رژیم غذایی سالم، کاهش میزان نمک مصرفی، و محدود کردن الکل می‌تواند به تنظیم آن کمک کند.

دستورالعمل‌های به روز شده ACC و AHA توصیه می‌کنند که افراد مسن با فشار خون ۱۳۰/۸۰ میلی متر جیوه یا بالاتر با دارو درمان می‌شوند. توصیه‌های قبلی آستانه درمان فشار خون بالا با دارو برای بزرگسالان ۶۵ سال یا بالاتر را ۸۰/۱۵۰ میلی متر جیوه تعیین کرده بود.

هدف از این تغییر در واقع کاهش خطر بیماری قلبی در افراد مسن است. با این حال، پزشک شما برای کنترل فشار خون، سلامت کلی شما و هر شرایط دیگری را ارزیابی می‌کند.

از آنجایی که فشار خون با افزایش سن افزایش می‌یابد، برخی از جوامع پزشکی در مورد اثربخشی و ایمنی درمان افراد مسن برای فشار خون بالا اختلاف نظر دارند. به طور کلی، افراد مسن باید اعداد فشار خون پایین‌تر را هدف قرار دهند، اما فشار خون ۹۰/۶۰ میلی متر جیوه یا پایین‌تر می‌تواند کمی خطرساز باشد. فشار خون بیش از حد پایین ممکن است باعث سرگیجه یا غش شود و خطر از حال رفتن را افزایش دهد.

چرا فشار خون با افزایش سن افزایش می‌یابد؟

پزشکان به طور کامل نمی‌دانند که چرا فشار خون با افزایش سن افزایش می‌یابد. فشار خون نیرویی است که خون از طریق شریان‌ها جریان می‌یابد. با افزایش سن، شریان‌های شما ممکن است باریک یا سفت شوند. همین امر دلیل محکمی برای افزایش فشار خون در سالمندان خواهد بود. فشار خون بالا می‌تواند به دیواره رگ‌ها و خود قلب آسیب برساند.

 

در برخی موارد، فشار خون بالا می‌تواند ناشی از شیوه زندگی غلط، محیط ناسالم، مصرف برخی داروها یا شرایط دیگری مانند آپنه خواب، بیماری کلیوی یا مشکلات تیروئید باشد.

رنج نرمال فشار سیستول و دیاستول

سیستولیک

وقتی قلب شما می‌تپد، به دیوراه‌ها فشار می‌آورد و خون را از طریق شریان‌های شما به بقیه بدن می‌رساند. این نیرو در واقع بر رگ‌های خونی فشار ایجاد می‌کند و این فشار خون تحت عنوان سیستولیک معرفی می‌شود.

در اینجا نحوه درک عدد فشار خون سیستولیک آمده است:

 • نرمال: زیر ۱۲۰
 • بالا: ۱۲۰-۱۲۹
 • فشار خون بالای مرحله ۱ (همچنین فشار خون بالا نیز نامیده می‌شود): ۱۳۰-۱۳۹
 • فشار خون بالای مرحله ۲ : ۱۴۰ یا بیشتر
 • فشار خون اضطراری یا بحرانی: ۱۸۰ یا بیشتر

دیاستولیک

فشار دیاستولیک در واقع اشاره به مدت زمان استراحت قلب بین ضربان‌ها دارد. این زمانی است که قلب پر از خون می‌شود و اکسیژن دریافت می‌کند.

در اینجا نحوه درک عدد فشار خون دیاستولیک آمده است:

 • نرمال: کمتر از ۸۰
 • فشار خون بالا مرحله ۱: ۸۰-۸۹
 • فشار خون بالا مرحله ۲: ۹۰ یا بیشتر
 • فشار خون اضطراری یا بحرانی: ۱۲۰ یا بیشتر

محدوده فشار خون

اگر فشار خون شما در حالت طبیعی خود قرار دارد، باید کمتر از ۱۲۰/۸۰ باشد. در این شرایط برای حفظ این روند بایداز یک سبک زندگی فعال و رژیم غذایی سالم پیروی کنید.

در صورتی که فشار خون شما بالاتر از این میزان باشد، توصیه می‌شود سبک زندگی خود را تغییر دهید. برای  شروع کافیست:

 • مصرف سدیم را کاهش دهید و از پزشک خود بپرسید که میزان سدیم روزانه شما چقدر باید باشد.
 • ۳-۴ جلسه در هفته ورزش کنید: هر جلسه ۴۰ دقیقه
 • وزن خود را کاهش دهید
 • یک رژیم غذایی سالم در پیش بگیرید: مصرف سبزیجات، میوه، غلات کامل، لبنیات کم چرب، مرغ و ماهی
 • مصرف الکل را محدود کنید

تاثیر قد و وزن بر میزان فشار خون

هر چه فرد بلند قدتر و سنگین‌ وزن‌تر باشد و همچنین سن بیشتری داشته باشد، به حداکثر فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک نزدیک‌تر می‌شود.

برای مثال، در یک کودک خردسال، فشار خون سیستولیکِ ۸۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک ۵۰ میلی‌متر جیوه مناسب است، در حالیکه در یک فرد ۴۰ ساله، فشار خون ایده‌آل سیستولیکِ ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیکِ۶۰ تا ۷۰ میلی‌متر جیوه خوب است.

 طبقه بندی فشار خون

طبقه بندی فشارخون

در این طبقه بندی آستانه فشارخون بدون در نظر گرفتن سایر عوامل خطر و بیماری های همراه، برای افراد بزرگسال ۱۸ سال و بالاتر تعیین شده است.

✳ فشار خون نرمال

فشار خون طبیعی برای سنین مختلف در حال استراحت کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلیمتر جیوه است. یعنی در فشار خون نرمال، اگر فشار سیستول کمتر از ۱۲۰ و دیاستول کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه باشد، بهترین فشار خون است.

✳ قبل از ابتلا به فشار خون

بین ۱۲۰-۱۳۹ و ۸۰-۹۰ است. یعنی فشار سیستول بین ۱۲۰ و ۱۳۹ و یا فشار دیاستول بین ۸۰ و ۹۰ میلی متر جیوه است. منظور مقدار فشار خونی است که ما بین مقدار طبیعی و مقدار فشار خون بالا قرار دارد.

✳ فشارخون پائین

زمانی رخ می دهد که فشار سیستول کمتر از ۹۰ میلیمتر جیوه باشد و فشار دیاستول هم پایین تر از ۶۰ میلیمتر جیوه باشد.

✳ فشارخون متوسط

بین ۱۴۰-۱۵۹ و ۹۰-۹۹ میلی متر جیوه است. یعنی فشار سیستول بین ۱۴۰ تا ۱۵۹ و یا فشار دیاستول بین ۹۰ تا ۹۹ میلی متر جیوه است. اگر فقط فشار سیستول یا فقط فشار دیاستول در این حد باشد، باز هم فشارخون بالای مرحله یک محسوب می شوند. در این باره می توانید مقاله درمان فشار خون را مطالعه کنید.

✳ فشار خون شدید

بیشتر از ۱۶۰ و ۱۰۰ میلیمتر جیوه است. یعنی فشار سیستول ۱۶۰ میلی متر جیوه و بیشتر و یا فشار دیاستول ۱۰۰ میلی متر جیوه و بیشتر است. اگر فقط فشار سیستول یا فقط فشار دیاستول در این حد باشد، باز هم فشارخون بالای مرحله دو محسوب می شوند.

فشار خون پایین گاهی نشانه ای از موارد جدی مثل شوک است که یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. اگر فرد سرگیجه دارد یا احساس ضعف و بیحالی دارد و فشارخون وی هم کمتر از حد طبیعی است، باید با پزشک خود تماس بگیرد.

فشار خون ۱۳ روی ۹ طبیعی است؟

برای بررسی این سوال باید چند فاکتور را در نظر بگیرید. همان طور که توضیح دادیم فشار خون با عواملی چون سن و جنسیت در ارتباط است ولی به طور کلی فشار خون ۱۳ روی ۹ را می توان آستانه ی  ورود به فشار خون بالا در نظر گرفت . شما می توانید قبل از هر اقدامی به متخصص فشار خون مراجعه کنید.

سوالات متداول

فشار خون نرمال و طبیعی چند است؟

فشار خون طبیعی برای سنین مختلف در حال استراحت کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلیمتر جیوه است. یعنی در فشار خون نرمال، اگر فشار سیستول کمتر از ۱۲۰ و دیاستول کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه باشد، بهترین فشار خون است.

محدوده فشار نرمال در نوزادان و کودکان چقدر است؟

همه ما می دانیم که با بالا رفتن سن به طور طبیعی فشار خون بالا می رود. اما تعجب نکنید زیرا محدوده فشار خون نرمال در همه ی نوجوانان، بزرگسالان و سالمندان زیر ۱۲۰/۸۰ است. این دو عدد هر کدام مفهوم جداگانه ای دارند.

برای سن ۲۳ فشار خون ۹۱ روی ۵۹ نرمال هست یا پایین؟

با اینکه این فشار خون پایین در نظر گرفته می شود، اگر علایمی مانند سرگیجه وجود نداشته باشد، اصلا اهمیت ندارد.

آیا قد و وزن بر میزان فشار خون تاثیر گذار است؟

هر چه فرد بلند قدتر و سنگین‌ وزن‌تر باشد و همچنین سن بیشتری داشته باشد، به حداکثر فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک نزدیک‌تر می‌شود.

برای مثال، در یک کودک خردسال، فشار خون سیستولیکِ ۸۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک ۵۰ میلی‌متر جیوه مناسب است، در حالیکه در یک فرد ۴۰ ساله، فشار خون ایده‌آل سیستولیکِ ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیکِ۶۰ تا ۷۰ میلی‌متر جیوه خوب است.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۴.۲/۵ - (۱۰ امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Tina سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم ۸۵ سالشه فشارش قبلا میرفت رو ۱۹ بردمش دکتر الان قرص والزومیکس با متورال و فوروزماید مصرف میکنه والزومیکس صبح ۱ دونه شب ۱ دونه متورال نصف صبح نصف شب فوروزماید نصف صبحها فشارش الان نرماله قبلا افت فشارم داشته ولی الان کلا احساس خستگی میکنه یکم راه میره خسته و بی حال میشه رماتیسم قلبی هم داره فشارش الان ۱۱ روی ۶ هست تنگی نفسم داره چکار کنم بی حال و خسته نباشه فعالیت خاصی هم انجام نمیده یکم تو حیاط راه میره خسته و بی حال میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام مسایل فقط به فشار ربط داده نشود و شاید مساله دیگر مانند کرفتکی عروق قلب مطرح باشد که خودش رو با تنگی نفس نشون میده کاهی

 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. برای سن ۲۳ فشار خون ۹۱ روی ۵۹ نرمال هست یا پایین؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام اکر علایمی مانند سرگیجه ندارین اصلا اهمیت ندارد

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ۴۸ سال سن دارم با الکل صنعتی سطوح رو پاک میکردم بادستم الکل تماس مستقیم داشت بعد از نیم ساعت دستم مورمور شد فشارم رفت تا ۱۴۵ ضربان ۱۰۹بعد مدتی خوب شدم علت رو میفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام فعلا مهم نیست
 • تصویر کاربر بانو جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من معمولا فشارم 8/5 روی 5/4 و ضربان قلبم بین 85 تا105 آیا ازنظر شما مشکلی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام خير
 • تصویر کاربر رها پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  خانمی ۶۸ ساله بیماری دیابت نوع ۲ دارند فشار سیستول ۹۸ و دیاستول ۴۶ ایا نرمال است
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید فشار خون خانمم ۱۱ روی ۶ هست هم بی حال هست هم حالت تهوع داره چکار باید بکنیم علتش همین فشار خون به نظرتون ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر شوریده سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب ..بانویی ۶۵ ساله و سالم هستم ..۵ سال است با تشخیص فشار ۱۳ روی ۹ داروی فشار مصرف میکنم .. از ۲ ماه پیش با تعویض دارو به لوزامیکس اچ (البته پرانول ۴۰ و آلپرازولام ۰/۵ همیشه خوردم) غشارم خوب هست ..اما از یکهفته پیش متوجه ضعف شدم و از همان روز ضربان قلبم بین ۹۰ تا ۱۰۵ و فشارم ۷ روی ۶ بود و الان هم گاهی ۸ روی ۷ و یا ۱۱ روی ۷ هست..اغلب با مایعات فراوانی که همیشه میخورم بازهم احساس تشنگی دارم....به دکتر داخلی مراجعه کردم گفتند ضربان قلبم منظم هست اما تعداد آن بالاست..لطفا راهنمایی فرمایید..تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   برای بررسی دقیق تر بهتر است نزد یک متخصص قلب نوارقلب و اکو بگیرید تا در صورت نیاز داروی مناسب تجویز شود

 • تصویر کاربر اروند شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده ۳۴ سال سنمه و حدود ۵ ساله فشار خونم بالا میره حدود ۱۲۵ روی ۹۵ قرص متورال مصرف میکنم و فشارم به عدد ۱۱۵ روی ۹۵ میرسه و گاهی اوقات غروب به بعد کج خلق میشم و عصبی. آیا برای تنظیم فشار دیاستولیک باید داروی دیگری مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   بله این فشار دیاستولیک بالاست و نیاز به مصرف دارو دارد . بهتر است که از قرص املودیپین 5 روزانه یک عدد استفاده کنید

 • تصویر کاربر ندا پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مادرم۷۸ ساله دو استنت داره ظهرها یه کنکور۲/۵صبحها نصف قرص هیدرو کلروتیازید میخورن روزواستاتین۲۰ هم میخورن فشار صبحها ۱۴تا۱۴/۸بر روی۸تا۸/۵قبل از خوردن قرصها هستو بعدازظهر ها ۱۲/۵تا۱۳روی ۷تا۸هست مادرم خودش علامتی یا مشکل خاصی احساس نمیکنه.میخواستم بدونم فشار ایشون به خصوص صبح تا ظهر با این اوصاف طبیعیه یا باید قرص فشار بخوره و چربیشون هم نرماله
  ممنونم
  1. تصویر کاربر ندا چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 2 سال پیش)
   درصبح گاهی هم فشار دیاستولیک ۹ هم شده
  2. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   بهتر است صبحها میزان مصرف هیدروکلروتیازید را تا یک عدد افزایش دهند

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر م.قهرمان پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. من چند وقتی هست که مبتلا به فشارخون دیاستولیک بالا هستم. آخرین بار فشار خونم ۹.۶-۱۰.۸ بود که از درد و سنگینی قفسه سینه و کتف و دست چپ متوجه شدم. نوار فلب و و اکو قلب و حتی سونو و سی تی کلیه هم انجام دادم که همه نرمال بودن. میخواستم نظر شما رو بدونم و راهنمایی بگیرم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   اگر بررسی های انجام شده نرمال بوده است نیاز به کار خاصی نیست ولی بهتر است یک هولتر 24 ساعته ی فشارخون نصب کنید

درحال دریافت اطلاعات