اگر فشار خون نرمال نباشد مشکلاتی برای بدن و دستگاه گردش خون ایجاد می‌شود. چنان‌که فشار خون طبیعی دارید، با اطمینان برنامه‌هایتان را برای زندگی‌ای طولانی و سالم دنبال کنید.


محدوده فشار خون نرمال در نوزادان و کودکان

فشار خون طبیعی

تغییرات فشار خون در دوران کودکی و نوزادی نادر است. اما اگر قرار باشد تغییراتی در فشار خون او در مراحل بعدی زندگی رخ دهد، این تغییرات تدریجی و آهسته است. مگر در مواردی که کودک در معرض خطر ابتلا به مشکلی باشد که فشار خون را بالا ببرد. به عنوان مثال، بیماری کلیوی یا دیابت می تواند منجر به بالا رفتن فشار خون در کودکان شوند. تعیین محدوده فشار خون نرمال در کودکان کمی پیچیده است. زیرا این محدوده به اندازه و سن کودک بستگی دارد.

اگر فشار خون کودک از ۹۰ درصد از کودکان هم سن و هم اندازه خود بالاتر باشد به آن پرفشاری خون گفته می شود، و اگر از ۹۵ درصد کودکان مشابه بالاتر بود به آن فشار خون بالا گفته می شود.

محدوده فشار خون نرمال در نوجوانان ، بزرگسالان و سالمندان

همه ما می دانیم که با بالا رفتن سن به طور طبیعی فشار خون بالا می رود. اما تعجب نکنید زیرا محدوده فشار خون نرمال در همه ی نوجوانان، بزرگسالان و سالمندان زیر ۱۲۰/۸۰ است. این دو عدد هر کدام مفهوم جداگانه ای دارند.برای آشنایی بیشتر مقاله فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست؟ را حتما مطالعه کنید . عدد اول فشار خون دیاستولیک است. این عدد نشان دهنده فشار خون در زمانی است که قلب در حالت استراحت و بین انقباضات قرار دارد. عدد دوم فشار خون سیستولیک است و نشان دهنده فشار خون در زمانی است که قلب در حال انقباض است. اگر یکی از آن دو عدد بیش از حد بالا باشد، فشار خون نرمال نیست.

تاثیر قد و وزن در میزان فشار خون

هرچه فرد بلندقدتر و سنگین‌وزن‌تر باشد و سن بیشتری داشته باشد، به حداکثر فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک نزدیک‌تر می‌شود. مثلاً، در یک کودک خردسال، فشار خون سیستولیکِ ۸۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک ۵۰ میلی‌متر جیوه مناسب است، درحالی‌که در یک فرد ۴۰ ساله، فشار خون ایده‌آل ماکزیمم ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک یا مینیمم ۶۰ تا ۷۰ میلی‌متر جیوه است.

 طبقه بندی فشار خون

طبقه بندی فشارخون

دراین طبقه بندی آستانه فشارخون بدون در نظر گرفتن سایر عوامل خطر و بیماریهای همراه برای افراد بزرگسال ۱۸ سال و بالاتر تعیین شده است. فشار خون نرمال در یک فرد سالم در حال استراحت کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه است. یعنی فشار سیستول کمتر از ۱۲۰ و دیاستول کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه است.

فشار خون نرمال

 فشار خون مناسب برای سنین مختلف در حال استراحت کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه است. یعنی در فشار خون نرمال فشار سیستول کمتر از ۱۲۰ و دیاستول کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه است که بهترین فشار خون است.

قبل از ابتلا به فشار خون

بین۱۲۰ -۱۳۹/۸۰ -۹۰ میلی متر جیوه است. یعنی فشار سیستول بین ۱۲۰ و ۱۳۹ و یا فشار دیاستول بین ۸۰ و ۹۰ میلی متر جیوه است. منظور مقدار فشارخونی است که ما بین مقدار طبیعی و مقدار فشارخون بالا است.

فشارخون پائین

زمانی رخ میدهد که فشار سیستول کمتر از ۹۰ میلیمتر جیوه باشد و فشار دیاستول هم پایینتر از ۶۰ میلیمتر جیوه باشد یا ۲۵ میلیمتر جیوه کمتر از مقدار فشارخون طبیعی هر فرد باشد.

فشارخون متوسط

بین ۱۴۰ -۱۵۹/۹۰ -۹۹ میلی متر جیوه است. یعنی فشار سیستول بین ۱۴۰ و ۱۵۹ و یا فشار دیاستول بین ۹۰ و ۹۹ میلی متر جیوه است. اگر فقط فشار سیستول یا فقط فشار دیاستول در این حد باشد، باز هم فشارخون بالای مرحله یک محسوب میشوند. در این باره میتوانید مقاله درمان فشار خون را مطالعه کنید.

فشارخون شدید

۱۶۰/۱۰۰میلی متر جیوه است. یعنی فشار سیستول ۱۶۰ میلی متر جیوه و بیشتر و یا فشار دیاستول ۱۰۰ میلی متر جیوه و بیشتر است. اگر فقط فشار سیستول یا فقط فشار دیاستول در این حد باشد، باز هم فشارخون بالای مرحله دو محسوب میشوند.

فشارخون پایین گاهی نشانه ای از موارد جدی مثل شوک است که یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. اگر فرد سر گیجه دارد یا احساس ضعف و بیحالی دارد و فشارخون وی هم کمتر از حد طبیعی است،  باید با پزشک خود تماس بگیرد.در مورد فشار خون پایین  این مقاله را بخوانید.

فشار خون در سنین مختلف

فشار خون به نیرویی اشاره مى کند که توسط گردش خون در دیواره ى عروق خونی ایجاد می شود و یکی از نشانه های اصلى حیات است. فشار در حال گردش خون با حرکت خون در شریان ها، شریانچه ها، مویرگ ها و ورید ها کاهش می یابد.  فشار خون به طور کلی به فشار شریانی اشاره می کند براى مثال فشار در شریان هاى بزرگتر  که خون را از قلب حمل مى کنند مورد نظر است.

فشار خون همیشه به عنوان دو عدد مطرح می شود،

فشار سیستولیک (زمانی که قلب می تپد)

فشار دیاستولیک (زمانی که قلب آرام است)

هنگامی که اندازه گیری ها نوشته می شوند، فشار سیستولیک بر روى فشار دیاستولیک نوشته مى شود.

فشار خون طبیعی به طور کلى

فشار سیستولیک : ١٢٠

فشار دیاستولیک :٨٠

فشار خون طبیعى بر اساس سن

فشار خون نرمال ٣ تا ۶ سال : ١١۶/٧۶

فشار خون نرمال بین ٧ تا ١٠ سال : ١٢٢/٧٨

فشار خون نرمال بین ١١ تا ١٣ سال: ١٢۶/٨٢

فشار خون نرمال بین ١۴ تا ١۶ سال : ١٣۶/٨۶

فشار خون نرمال بین ١٧ تا ١٩ سال : ١٢٠/٨۵

فشار خون نرمال بین ٢٠ تا ٢۴ سال : ١٢٠/٧٩

فشار خون نرمال بین ٢۵ تا ٢٩ سال : ١٢١/٨٠

فشار خون نرمال بین ٣٠ تا ٣۴ سال : ١٢٢/٨١

فشار خون نرمال بین ٣۵ تا ٣٩ سال : ١٢٣/٨٢

فشار خون نرمال بین ۴٠ تا ۴۴ سال : ١٢۵/٨٣

فشار خون نرمال بین ۴۵ تا ۴٩ سال : ١٢٧/٨۴

فشار خون نرمال بین ۵٠ تا ۵۴ سال : ١٢٩/٨۵

فشار خون نرمال بین ۵۵ تا ۵٩ سال : ١٣١/٨۶

فشار خون نرمال بالاى ۶٠ سال : ١٣۴/٨٧

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.