اگر فشار خون نرمال نباشد مشکلاتی برای بدن و دستگاه گردش خون ایجاد می‌شود. چنان‌که فشار خون طبیعی دارید، با اطمینان برنامه‌هایتان را برای زندگی‌ای طولانی و سالم دنبال کنید.

محدوده فشار خون نرمال در نوزادان و کودکان

فشار خون طبیعی

تغییرات فشار خون در دوران کودکی و نوزادی نادر است. اما اگر قرار باشد تغییراتی در فشار خون او در مراحل بعدی زندگی رخ دهد، این تغییرات تدریجی و آهسته است. مگر در مواردی که کودک در معرض خطر ابتلا به مشکلی باشد که فشار خون را بالا ببرد. به عنوان مثال، بیماری کلیوی یا دیابت می تواند منجر به بالا رفتن فشار خون در کودکان شوند. تعیین محدوده فشار خون نرمال در کودکان کمی پیچیده است. زیرا این محدوده به اندازه و سن کودک بستگی دارد.

بنابراین نمی توان محدوده فشار خون نرمال را در کودکان با عدد بیان کرد. اگر فشار خون کودک از ۹۰ درصد از کودکان هم سن و هم اندازه خود بالاتر باشد به آن پرفشاری خون گفته می شود و اگر فشار خون از ۹۵ درصد کودکان مشابه بالاتر باشد به آن فشار خون بالا گفته می شود.

محدوده فشار خون نرمال در نوجوانان ، بزرگسالان و سالمندان

همه ما می دانیم که با بالا رفتن سن به طور طبیعی فشار خون بالا می رود. اما تعجب نکنید زیرا محدوده فشار خون نرمال در همه ی نوجوانان، بزرگسالان و سالمندان زیر ۱۲۰/۸۰ است. این دو عدد هر کدام مفهوم جداگانه ای دارند.برای آشنایی بیشتر مقاله فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست؟ را حتما مطالعه کنید . عدد اول فشار خون دیاستولیک است. این عدد نشان دهنده فشار خون در زمانی است که قلب در حالت استراحت و بین انقباضات قرار دارد. عدد دوم فشار خون سیستولیک است و نشان دهنده فشار خون در زمانی است که قلب در حال انقباض است. اگر یکی از آن دو عدد بیش از حد بالا باشد، فشار خون نرمال نیست.

تاثیر قد و وزن در میزان فشار خون

هرچه فرد بلندقدتر و سنگین‌وزن‌تر باشد و سن بیشتری داشته باشد، به حداکثر فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک نزدیک‌تر می‌شود. مثلاً، در یک کودک خردسال، فشار خون سیستولیکِ ۸۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک ۵۰ میلی‌متر جیوه مناسب است، درحالی‌که در یک فرد ۴۰ ساله، فشار خون ایده‌آل ماکزیمم ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک یا مینیمم ۶۰ تا ۷۰ میلی‌متر جیوه است.

 طبقه بندی فشار خون

طبقه بندی فشارخون

دراين طبقه بندي آستانه فشارخون بدون در نظر گرفتن ساير عوامل خطر و بيماريهای همراه براي افراد بزرگسال ۱۸ سال و بالاتر تعيين شده است. فشار خون نرمال در يك فرد سالم در حال استراحت كمتر از ۱۲۰/۸۰ ميلي متر جيوه است. يعني فشار سيستول كمتر از ۱۲۰ و دياستول كمتر از ۸۰ ميلي متر جيوه است.

فشار خون نرمال

 فشار خون مناسب برای سنین مختلف در حال استراحت كمتر از ۱۲۰/۸۰ ميلي متر جيوه است. يعني در فشار خون نرمال فشار سيستول كمتر از ۱۲۰ و دياستول كمتر از ۸۰ ميلي متر جيوه است که بهترین فشار خون است.

قبل از ابتلا به فشار خون

بين۱۲۰ -۱۳۹/۸۰ -۹۰ میلی متر جیوه است. يعني فشار سيستول بين ۱۲۰ و ۱۳۹ و يا فشار دياستول بين ۸۰ و ۹۰ ميلي متر جيوه است. منظور مقدار فشارخوني است كه ما بين مقدار طبيعي و مقدار فشارخون بالا است.

فشارخون پائین

زمانی رخ ميدهد که فشار سیستول کمتر از ۹۰ ميليمتر جيوه باشد و فشار دياستول هم پايينتر از ۶۰ ميليمتر جيوه باشد یا ۲۵ میلیمتر جیوه کمتر از مقدار فشارخون طبيعي هر فرد باشد.

فشارخون متوسط

بين ۱۴۰ -۱۵۹/۹۰ -۹۹ میلی متر جیوه است. يعني فشار سيستول بين ۱۴۰ و ۱۵۹ و يا فشار دياستول بين ۹۰ و ۹۹ ميلي متر جيوه است. اگر فقط فشار سيستول يا فقط فشار دياستول در اين حد باشد، باز هم فشارخون بالای مرحله يك محسوب ميشوند.میتوانید مقاله درمان فشار خون را مطالعه کنید.

فشارخون شدید

۱۶۰/۱۰۰میلی متر جیوه است. يعني فشار سيستول ۱۶۰ ميلي متر جيوه و بيشتر و يا فشار دياستول ۱۰۰ ميلي متر جيوه و بيشتر است. اگر فقط فشار سيستول يا فقط فشار دياستول در اين حد باشد، باز هم فشارخون بالاي مرحله دو محسوب ميشوند.

فشارخون پایین گاهي نشانه ای از موارد جدی مثل شوک است که یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. اگر فرد سر گيجه دارد یا احساس ضعف و بيحالي دارد و فشارخون وي هم كمتر از حد طبيعي است،  بايد با پزشک خود تماس بگیرد.در مورد فشار خون پایین  این مقاله را بخوانید.

فشار خون در سنین مختلف

فشار خون به نیرویی اشاره مى کند که توسط گردش خون در دیواره ى عروق خونی ایجاد می شود و یکی از نشانه های حیاتی اصلى است. فشار در حال گردش خون با حرکت خون در شریان ها، شریانچه ها، مویرگ ها و ورید ها کاهش می یابد.  فشار خون به طور کلی به فشار شریانی اشاره می کند براى مثال فشار در شریان هاى بزرگتر  که خون را از قلب حمل مى کنند مورد نظر است .

فشار خون همیشه به عنوان دو عدد مطرح می شود،

فشار سیستولیک (زمانی که قلب می تپد)

فشار دیاستولیک (زمانی که قلب آرام است)

هنگامی که اندازه گیری ها نوشته می شوند، فشار سیستولیک بر روى فشار دیاستولیک نوشته مى شود .

فشار خون طبیعی به طور کلى

فشار سیستولیک : ١٢٠

فشار دیاستولیک :٨٠

فشار خون طبیعى بر اساس سن

فشار خون نرمال ٣ تا ٦ سال : ١١٦/٧٦

فشار خون نرمال بین ٧ تا ١٠ سال : ١٢٢/٧٨

فشار خون نرمال بین ١١ تا ١٣ سال: ١٢٦/٨٢

فشار خون نرمال بین ١٤ تا ١٦ سال : ١٣٦/٨٦

فشار خون نرمال بین ١٧ تا ١٩ سال : ١٢٠/٨٥

فشار خون نرمال بین ٢٠ تا ٢٤ سال : ١٢٠/٧٩

فشار خون نرمال بین ٢٥ تا ٢٩ سال : ١٢١/٨٠

فشار خون نرمال بین ٣٠ تا ٣٤ سال : ١٢٢/٨١

فشار خون نرمال بین ٣٥ تا ٣٩ سال : ١٢٣/٨٢

فشار خون نرمال بین ٤٠ تا ٤٤ سال : ١٢٥/٨٣

فشار خون نرمال بین ٤٥ تا ٤٩ سال : ١٢٧/٨٤

فشار خون نرمال بین ٥٠ تا ٥٤ سال : ١٢٩/٨٥

فشار خون نرمال بین ٥٥ تا ٥٩ سال : ١٣١/٨٦

فشار خون نرمال بالاى ٦٠ سال : ١٣٤/٨٧

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.