ویزیت آنلاین با دکتر محمدحسین نجفی

اختلاف فشار سیستول و دیاستول به چه معناست؟

اصطلاحات فشار سیستول دیاستول به ترتیب به هنگام انقباض و استراحت عضله قلب نسبت داده می شوند. تعادل بین دیاستول و سیستول تعیین کننده فشار خون فرد می باشد. در این مقاله، چگونگی ارتباط دیاستول و سیستول با فشار خون توضیح داده خواهد شد. علاوه بر این، فشار خون عادی، خطرات و عوارض فشار خون بالا و پایین نیز بیان می شوند.


✅ فشار سیستول و دیاستول چیست؟

قلب مانند یک پمپ است که خون غنی از اکسیژن را به تمامی بافت ها و اعضای بدن می رساند. ضربان قلب به وسیله انقباض و استراحت قلب به وجود می آید. هنگام استراحت قلب را دیاستول و هنگام انقباض آن را سیستول می گویند. هنگامی که قلب استراحت می کند، حفرات قلب پر از خون شده و فشار خون فرد کاهش می یابد؛ که به این وضعیت دیاستول می گویند. همچنین سیستول به وضعیتی می گویند که عضله ی قلب منقبض می شود. در این هنگام قلب خون را به بیرون از خود و به درون عروق خونی بزرگ در سیستم گردش خون می فرستد و سپس به تمامی بافت ها و قسمت های بدن منتقل می شود.

در حین سیستول، فشار خون فرد افزایش می یابد.

فشار خون سیستول

✅ تفاوت سیستول و دیاستول چیست؟

قلب پمپی است که شامل چهار حفره می باشد و از وسط به دو نیمه چپ و راست تقسیم می شود. هر کدام از این نیمه ها نیز به دو حفره بالایی و پایینی تقسیم می شوند. دو حفره بالایی قلب دهلیز نامیده شده و خون ورودی به قلب را دریافت می کنند. دو حفره پایینی قلب بطن نامیده شده و خون را به بیرون از قلب و به سایر نقاط بدن پمپاژ می کنند.

جهت پمپاژ خون به سرتاسر بدن، قلب در چرخه ای به نام سیکل یا چرخه قلبی بارها و بارها منقبض شده و سپس به حالت استراحت در می آید. این چرخه با منقبض شدن دهلیز شروع شده و سبب وارد شدن خون به بطن ها می شود. سپس بطن ها منقبض شده و خون را به بیرون از قلب می رانند.

خون کم اکسیژن از بدن به بخش راست قلب می آید و پس از آن به درون شش ها پمپ می شوند. خون در شش ها اکسیژن می گیرد. سپس خون غنی از اکسیژن به بخش چپ قلب آمده و از آن جا به دیگر بخش های بدن پمپ می شود.

آیا می دانید بهترین روش برای درمان فشار خون بالا چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

✅ تاثیر سیستول و دیاستول بر روی فشار خون

دیاستول و سیستول به روش های متفاوت فشار خون را تحت تاثیر قرار می دهند. این روش ها به این صورت است که هنگامی که قلب در حین سیستول خون را به سراسر بدن می رساند، فشار بر روی رگ ها افزایش می یابد و به آن فشار سیستولیک می گویند. هنگامی که قلب بین دو ضربان استراحت کرده و دوباره از خون پر می شود، فشار خون افت می کند و به آن فشار دیاستولیک می گویند.

✅ فشار خون سالم چقدر است؟

فشار خون سالم

فشار خون عادی پایین تر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه می باشد. هنگام دریافت نتایج فشار خون، فرد دو عدد را مشاهده می کند که نمایانگر فشار سیستول و دیاستول هستند. این اعداد بر حسب میلی متر جیوه (mmHg) اندازه گیری شده اند. اولین عدد فشار سیستولیک و دومین، فشار دیاستولیک می باشد. بر اساس دستورالعمل های به روز (۲۰۱۷) کالج قلب آمریکا، طبقه بندی فشار خون در حال حاضر به شرح زیر است:

۱- فشار خون عادی: پایین تر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه

۲- فشار خون افزایش یافته: فشار سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۲۹ و فشار دیاستولیک کمتر از ۸۰

۳- فشار خون بالا سطح ۱: فشار سیستولیک بین ۱۳۰ تا ۱۳۹ و فشار دیاستولیک بین ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه

۴- فشار خون بالا سطح ۲: فشار سیستولیک حداقل ۱۴۰ یا فشار دیاستولیک حداقل ۹۰ میلی متر جیوه

این طبقه بندی جدید حدودا ۴۶ درصد از مردم آمریکا را در دسته مبتلا به فشار خون بالا جای داده است. فشار خون همواره در هنگام استراحت و در طول چند روز سنجیده می شود. این سنجش ها قرائت فشار خون نیز نامیده می شوند.

جدول تفاوت ها

سیستولدیاستول
سیستول بخش انقباض در چرخه قلبی می باشد.دیاستول بخش استراحت در چرخه قلبی می باشد.
عملکرد
در دوره سیستول، هنگام انقباض قلب، خون از حفرات قلب به درون شریان های ریوی و آئورت پمپ می شود.در دوره دیاستول، هنگام استراحت قلب، حفرات قلب با خونی پر می شوند که از ورید های ریوی و بزرگ سیاهرگ (venacava) می آید.
فشار خون
فشار خون در دوره سیستول بالا است.فشار خون در دوره دیاستول پایین است.
فشار میانگین
فشار سیستولیک در یک فرد عادی ۱۲۰ است.فشار دیاستولیک در یک فرد عادی ۸۰ است.
تغییرات
فشار سیستولیک تحت شرایط مختلف مانند میزان کار انجام شده توسط قلب، شدت فعالیت قلب در حین کار و غیره دست خوش تغییراتی قابل ملاحظه می شود.فشار دیاستولیک دست خوش تغییرات بسیار کمتری شده و در دامنه ای محدود باقی می ماند. افزایش فشار دیاستولیک بیانگر نزدیک شدن قلب به مرحله نارسایی می باشد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر محمدحسین نجفی روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳.۷/۵ - (۴ امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.۲۸ سالمه
  من یک ماه پیش با اکو فهمیدم مادرزادی دریچه آئورتم دولتی هست.دکتر قرص والسارتان ۸۰ روزی یک عددتجویز کرد.الان فشار بالا حدود ۱۲ تا ۱۳ هست ولی فشار پایینی ۴.۵ تا ۵.۵ معمولا متغیره و کم پیش میاد نزدیک ۷ برسه.
  اغلب فشارم زیر ۵ و احساس بی حسی و خستگی دارم.
  طبیعیه یا باید دوباره پیش دکتر برم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهتاب پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم هستم و ۴۸ سال دارم. چند وقت بود احساس سردرد خفیف در کف سرداشتم . فشارم رو چند روز متوالی اندازه گرفتم فردا من باید برم مدرسه هم فشار سیستول و هم دیاستول بالا بود. اما بعدش فشار سیستول کم شد و بین ۱۲.۵ تا ۱۱.۵ ولی دیاستول همچنان بالاست بین ۸.۵ الی ۱۰
  درضمن حدودا هر نیم ساعت یکبار احساس گرکرفتگی میکنم و دمای بدنم به شدت بالا میره. در ضمن در هفته دوسه بار کوه میرم میخواستم ببینم تاثیری در بالا رفتن فشارم داره یا نه. حدود ۱۰ سال پیش هم پرانول مصرف میکردم .
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین ۶۲سال سن دارم 4سال پیش اکوانجام دادم دکترگفت فشارریه 45است بهتراست بروی متخصص ریه و ایشان گفتندسه بارنصف قرص دیلتیازم(۳٠)قبل غذابخور تااینکه هفته گذشته عصبی شدم فشارم رفت روی 16 بهتردیدم بروم روانپزشک و ایشان نصف قرص لوزارتان25تجویز نمودند حالاسوالم ازجنابعالی این است که قرص لوزارتان با دیلتیازم تداخل نداردالبته فشارم الان بادستگاه دیجیتال می گیرم بین 130تا 145 در نوسان می باشد این فشار در این سن اشکالی ندارد؟لوزارتان رامیتوانم قطع کنم؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   خیر تداخل ندارد و بهتر است به مصرف دارو طبق تجویز ادامه دهید زیرا فشارخون مطلوب برای شما زیر 130 روی 80 است

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. بنده 30 سال دارم و فشار خون بنده چند سالی است 13 روی 9 هست و در برخی موارد 15 روی 10 هم می رود. سابقا پیش متخصص قلب اکو و تست ورزش و نوار قلب هم دادم که گفتند مشکلی نیست. حالا با این وضعیت بنده چه پیشنهادی دارید آیا باید قرص مصرف کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   بهتر است یک بار هولتر 24 ساعته ی فشارخون نصب کنید تا بر اساس پاسخ آن تصمیم گیری شود

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام . وقت بخیر اقای دکتر
  ممنون از پاسختون

  من اقا 38 ساله هستم
  فشار خونم رو با دستگاه دیجیتال چک میکنم معمولا 128/89 یا 124/89 هست گاها هم 128/91
  میخواستم بدونم این فشار خون طبیعی هست ؟
  افتادگی دریچه میترال مادرزادی دارم و اکو قلب و تست سلامت هم چند ماه پیش دادم اما مشکلی نبود ، حدود ۵ سال هست که مشکل میکروب معده و روده تحریک پذیر دارم که البته الان خیلی بهتر شده ام
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   فشار دیاستولیک به نظر بالا می رسد. برای بررسی دقیق و اینکه آیا واقعا این فشار بالا هست یا نه بهتر است یک نوبت هولتر 24 ساعته ی فشارخون نصب کنید

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۹ ساله هستم و فشار خون من محدوده ۱۱۰ روی ۹۰ است، علت اختلاف کم و بالا بودن فشار دیاستول من چی میتونه باشه و آیا خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   خیر در افراد جوان این موضوع طبیعی است و نیاز به نگرانی ندارد

 • تصویر کاربر طاهر پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام بنده ۳۸ ساله هستم وجدیدن فشارم خیلی بالا هستش.وسیگار هم میکشم نزد پژشک رفتم وقرص تجویز کرد برام ولی بعد .۲.روز فشارم پایین آمد ولی قفسه سینه بنده خیلی درد میگیره علتش چی میتونه باشه تشکر از همچین دکتری که جوابمونو میده خیلی ممنونم.از همکاری خوب شما متشکر م
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   بهتر است برای بررسی علل قلبی این درد یک بار تست ورزش انجام دهید. هم چنین ممکن است مشکلات معده نیز باعث این درد باشند

 • تصویر کاربر Hossien شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر فشار خونم رو سه نوبت در روز اندازه میگیرم صبح و ظهر و شب . صبح که از خواب بیدار میشم فشارم ۱۲.۵ روی ۷ و ظهر بهد از ناهار ۱۳ روی ۷ میشه و شبها ۱۳.۵ روی ۷ خیلی کم پیش میاد فشار خون مینیمم بالا ۸ بره ولی فشار خون ماکسیمم نوسان داره به نظر شما نیاز به دارو هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   خیر این فشار نیاز به درمان دارویی ندارد مگر اینکه فشارهای شما از 140 بالاتر بروند. بهتر است فعلا تحت نظر باشید و رژیم غذایی را مراعات کنید

 • تصویر کاربر ماریا پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مادر من 65 سالشه.دیابتی با کم کاری کلیه.مدتیه فشارش 15/8 هستش.داروهاش فوروزماید نصف قرص.آملودپین 5.والسارتان80 صبح وشب.فشارش پایین نمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   بهتر است میزان والسارتان را به 160 هر 12 ساعت افزایش دهید

 • تصویر کاربر ایرانی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دچار اظطراب و استرس هستم وداروی الپروزلام و سرتالین برای اظطرابم استفاده می کنم وهر وقت فشارم رو می گیرم از شدت استرس ضربان قلبم بالا میره وفشارم اغلب 130برروی 7 رونشون میده یعنی فشار کوچکم اغلب زیر هشت هست اما فشار بزرگ 130هست دلیلش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   این موضوع به علت افزایش استرس است. بهتر است با یک روانپزشک مشورت کنید

درحال دریافت اطلاعات