فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست؟

هنگامی که قلب خون را به شریان ها پمپ مى کند، خون را به سمت جلو تحت فشار قرار می دهد. پزشکان فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به عنوان راهی برای اندازه گیری نیرویی که توسط حرکت خون در دیواره های شریان ها اعمال می شود اندازه گیری می کنند.

 چون قلب ضربان دارد، جریان خون از طریق شریان ها پایدار نیست (مثل یک شلنگ آتش نشانی)، اما خفیف است، و جریان خون و فشار آن،  لحظه ای به لحظه تغییر می کنند.

به همین دلیل، اندازه گیری فشار خون فرد به عنوان دو عدد مختلف فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک ثبت می شود. این دو عدد نشان دهنده جنبه های مختلف فشار خون شما هستند که از طریق شریان های شما پالس شده است. خواندن فشار خون شما مانند این است: ۱۲۰/۸۰؛ که اینگونه خوانده مى شود : “۱۲۰ بر روى ۸o.”  فشار خون سیستولیک، بیشتریاست و فشار خون دیاستولیک نیز کمتر است.

هر دو مقادیر نشان دهنده فشار درون شریان های شما  هستند و واحد هاى آن ها میلی متر جیوه یا mmHg است .

 هر دو فشار سیستولیک و دیاستولیک مهم هستند. اگر قرائت بیش از حد بالا باشد ممکن است فشار خون بالا وجود داشته باشد. اگر فشار خون پایین باشد، ممکن است جریان خون کمتری برای اندامهای حیاتی مانند مغز وجود داشته باشد.

فشار خون دیاستولی

فشار خون سیستولیک چیست؟

فشار ناشی از خون شما که از طریق شریان های شما جریان دارد، ثابت نیست، بلکه پویا و دائمی است و آنچه که قلب در یک لحظه انجام می دهد را نشان می دهد.

هنگامی که قلب به طور فعال مى تپد (رویدادى به نام سیستول)، خون را به داخل رگ ها منتقل می کند. این تخلیه پویا ى خون به درون شریان ها موجب افزایش فشار داخل شریان ها می شود. فشار خون بالا در طول انقباض قلبی فعال، فشار خون سیستولیک نامیده می شود.

فشار خون سیستولیک “طبیعی” زمانی که یک فرد آرام نشسته ۱۲۰ میلی متر جیوه یا کمتر است.

هنگامی که یک فرد ورزش می کند، در طول دوره های استرس عاطفی، یا در هر زمانى که قلب  بیشتر از حالت استراحت مى تپد ،  نیروی انقباض قلب افزایش می یابد و فشار سیستولیک افزایش می یابد . افزایش فشار خون سیستولیک  در شرایط استرس قلبی کاملا طبیعی است.

اگر فشار خون سیستولیک پایین تر از حد طبیعی باشد، گفته می شود هایپوتانسیون سیستولیک موجود است. اگر فشارخون سیستولیک به اندازه کافی شدید باشد، ممکن است موجب سرگیجه، سنکوپ یا (اگر به اندازه کافی طولانی باشد)، نارسایی اندام شود. هایپوتانسیون سیستولیک ممکن است در صورت کاهش حجم خون (مانند کاهش آب و یا خونریزی شدید) اتفاق بیفتد و یا اگر عضلات قلب براى تخلیه طبیعى خون ضعیف شده باشند (وضعیتی که به نام کاردیومیوپاتى  شناخته می شود ) یا عروق خونی بیش از حد متسع شده باشند ( مانند در سنکوپ وازوواگال ).

 فشار خون دیاستولیک

فشار خون دیاستولیک فشارى است که خون از درون شریان ها در بین هر ضربان قلب تخلیه مى شود  یعنی زمانی که قلب به طور فعال خون را به داخل شریان ها منتقل نمی کند.

پس از اینکه انقباض قلب به پایان رسید ، بطن های قلب بطور شگفت انگیزی آرام می شوند تا براى انقباض بعدى آماده شوند. این دوره آرام سازی بطنی دیاستول نامیده می شود و فشار خون در دوران دیاستول ، فشار خون دیاستولیک نامیده می شود .

فشار خون دیاستولیک طبیعی در طول استراحت آرام ۸۰ میلی متر جیوه یا کمتر است.  در هایپر تانسیون یا فشار خون بالا ، فشار خون دیاستولیک اغلب در هنگام استراحت افزایش می یابد . هایپوتانسیون دیاستولیک (زمانی که فشار خون دیاستولی پایین است) ممکن است با کمبود آب همراه باشد یا با خونریزی رخ دهد یا اگر شریان ها غیر طبیعی گشاد شوند اتفاق بیفتد.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرلیدابرنا پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مدتیه فشارخونم رواندازه کیری میکنم هروز چندبار ویادلش میکنم فشار دیاستولی ام از ۸ پایین ترنمیاد دیاستولی همیشه بین۸/۶ تا۸نتغییر هستش
  باز الان قبل صبحانه اندازه گیری کردم سیستولی فشارم۱۱/۱
  دیاستولی۸/۶
  بود
  البته من فشار سیستولی هیچ وقت بالای۱۲ نمیره ولی افت میکنه تا ۹

  میخواستم بدونم دیاستول فشار که اینجوری بالا میره دلیلش چی هستش
  چه بیماری دربدن باعث‌میشه دیاستول نرمال نباشه
  ومنی که دیاستول فشارم بالاست باید دکترمراجعه کنم
  ممنون ازپاسخگوویتون
  پایدار باشین
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربررضا پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخداقوت
  خانمم48ساله هستند و در سال 73 دکتر بلوریان دریچه میترال قلب را ترمیم کردند. سال گذشته متوجه بزرگی دهلیز قلب شدیم که درحال مصرف زالربان و لانوکسین می باشند. لطف فرمایید راه درمان قطعی این بیماری دارد یا تا اخر عمر باید دارو مصرف کند؟ باتشکر
  دعاگوی شما درسرزمین امام هشتم (ع )هستم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 1 هفته پیش)
   تکراری
 • تصویر کاربرکمیل دوشنبه ۳ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرص ادب.فشار خونم مدتی هست 12 روی 9 و 10 میباشد پزشک خانواده لوزارتان25 تجویز کرده شبها یکی مصرف شود نظر حضرتعالی رو میخواستم.ایا قرص مناسبتری هست مصرف کنم.سپاسگذارم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیدوشنبه ۳ دی ۹۷( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربراميرعباس چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ديشب بعد از برگشتن از ورزش و شنا فشارم رو گرفتم ،البته يكم استرس كاري هم داشتم . بود ١٥ رو ٧ با ضربان ٩٧ آيا اين خطرناكه؟؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیچهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  ببخشید میخواستم بپرسم ایا در فشار خون رابطه ای بین سیستول و دیاستول وجود دارد؟
  مثلا بگوییم اگه سیستول ۱۲۰ بود این عدد رو نصف کنیم بعلاوه ۲۰ کنیم میشه ۸۰
  پس فشار خون میشه ۱۲۰ روی ۸۰
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفییکشنبه ۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام خير
 • تصویر کاربرشاپور پنجشنبه ۱۷ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب.فشارخون من به طور میانگین چهارده رو نه می باشد آزمایش دادم خوب بود.ولی استرسی هستم آیا مصرف قرص نیازه؟اگه نیاز میباشد چه نوع قرصی مصرف کنم.سن 42 وزن 69 قد 165باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۱۷ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربرعابدین چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مرد ۴۴ ساله هستم فشارم با مصرف دارو صبح ها ۱۳ روی ۸/۵ ولی بعد از ظهر و بیشتر شبها روی ۱۴ یا ۱۳/۵روی ۹ میره داروی من آملوپرس صبح والسارتان ۸۰ صبح و هیروکلرتیانیز نصف ظهر و متوهگزال ۴۷/۵ عصر و والسارتان ۸۰ شب بعلاوه آسپرین ۸۰ شب لطفا ساعت مصرف را چک بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیچهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام به همین نحو خوب است
 • تصویر کاربرمریم جمعه ۲۵ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من خانم 34ساله هستم مدت 11ماهه که فشارخون ناگهانی و بالای 17 روی 10 و11 دارم باتپش قلب بالای 120 درموقع افزایش فشارخون که همیشه تواما رخ می دهند البته این وضعیت افزایش فشاروتپش قلب هرپنج ده روز سراغم می آید بقیه روزها فشارخون وتپش عادی است ابتدا دکترقلب قرص والسارتان 80 راتجویز کرد دوماه مصرف کردم فایده ای نداشت آزمایشات اکو سونوگرافی کلیه وسی تی آنژو وخون وفوق کلیه چیزی نشان نداد فقط هورمون الدسترون بالا بود دکتر داروی اسپیرونولاکتون 100 یک بار درروز وآملودپین 5 دوباردرروزتجویز کرد 4ماهه استفاده می کنم وضعیت مثل سابق است تاثیری ندارد آن دو دارو را نیز قطع کردم دکتر متورال 50 وپرازوسین یک راتجویز کرده ودکتراعصاب هم میگه احتمالا عصبیه وقرص سرتالین 50 وبوسپیرون وآلپرازولام تجویز کرده الان ده روزه مصرف میکنم .دیروزفشارم 20 روی 12 وضربان قلبم 140 بود اورژانسی شدم دربیمارستان آمپول لازیکس وزیر زبانی کاپتوپریل دادند حالم خوب شد. لطفا راهنمایی کنید چه کار کنم علت فشارخون من چیست چرا بااینکه مشکل قلبی ندارم موقع بالارفتن فشارخون تپش قلبم هم بالا میرود آیا فشارعصبی دارم چرا درروزهایی که هیچ نارحتی عصبی ندارم نیز این موقعیت پیش می آید. چه دارویی مصرف کنم ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیجمعه ۲۵ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربرغياثى پنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب و تبريك پيشاپيش سال جديد،
  پدر بنده ٧١ سالشونه مدتي است كه داراى فشار خون بالا هستن،تقريبا سه سال پيش طى يك معاينه متوجه فشار خون بالا شديم و با مصرف قرص متورال به مدت خيلى كم مشكل رفع شد و ديگه اعتنايي به اين موضوع نكرديم تا اينكه الان تقريبا
  دوماهه خيلى فشارشون ميره بالا،طى معاينه ى متخصص قلب و اكو دكتر گفتن
  كه به علت اينكه مدتى زيادى فشار خون بالايي داشتن و اعتنايي نكردن قلبشون
  بزرگتر شده و قرص زيرزبانى نيتروژل ٠.٤ و والزوميكس ٨٠ تجويز كردن،ولى متاسفانه اصلا تاثيرى ندارن،فشارشون صبح ناشتاب ١٧ روى ٩ يا حتى بالاتر ميشه!
  در طول روز هم با فعاليت هاى خيلى كم دچار عرق ناگهانى و شديدى ميشن!
  با تشكر
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیچهارشنبه ۱ فروردین ۹۷( 9 ماه پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیچهارشنبه ۱ فروردین ۹۷( 9 ماه پیش)
  3. تصویر کاربرغياثىچهارشنبه ۱ فروردین ۹۷( 9 ماه پیش)
   باسلام مجدد و تشكر فراوان از جوابتان،
   ببخشيد ما كى ميتونيم مراجعه كنيم؟
  4. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۲ فروردین ۹۷( 9 ماه پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربرنیما چهارشنبه ۱ فروردین ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مدت شش سال است که در یک ایستگاه در ارتفاع 3750متری از سطح دریا کار میکنم از سال قبل متوجه شدم که فشار خون من از بالا رفته بنا بر پیشنهاد دکتر یک لیستی آماده کردم از فشار خون در روزهای یکماه و متوجه شدم که متوسط فشار خونم 15بر روی 11است و زنم را کم کردم و الان با قد 186وزنی معادل 86دارم و برخی از موارد از جمله چایی را حذف و حتی چای قرمز را جایگزین کردم دکتر می گوید که شم ما با ست 39فعلا نیازی به قرص نداری ولی هنوز هیچ فرقی در میزان فشارم نکرده ناراحتی و بیماری خاصی ندارم البته سنگ کلیه در خانواده ما ارثی هست اما در حال حاضر ندارم
  منتظر پاسخ شما هستم ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیچهارشنبه ۱ فروردین ۹۷( 9 ماه پیش)
  2. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیچهارشنبه ۱ فروردین ۹۷( 9 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر