ویزیت آنلاین با دکتر محمدحسین نجفی

فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست؟

هنگامی که قلب خون را به شریان ها پمپ مى کند، خون را به سمت جلو تحت فشار قرار می دهد. پزشکان فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به عنوان راهی برای اندازه گیری نیرویی که توسط حرکت خون در دیواره های شریان ها اعمال می شود اندازه گیری می کنند.

 چون قلب ضربان دارد، جریان خون از طریق شریان ها پایدار نیست (مثل یک شلنگ آتش نشانی)، اما خفیف است، و جریان خون و فشار آن،  لحظه ای به لحظه تغییر می کنند.

اندازه گیری فشار خون

به همین دلیل، اندازه گیری فشار خون فرد به عنوان دو عدد مختلف فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک ثبت می شود. این دو عدد نشان دهنده جنبه های مختلف فشار خون شما هستند که از طریق شریان های شما پالس شده است.

نحوه خواندن فشار خون

خواندن فشار خون شما مانند این است: ۱۲۰/۸۰؛ که اینگونه خوانده مى شود : “۱۲۰ بر روى ۸o.”  فشار خون سیستولیک، بیشتر است و فشار خون دیاستولیک نیز کمتر است.

هر دو مقادیر نشان دهنده فشار درون شریان های شما  هستند و واحد هاى آن ها میلی متر جیوه یا mmHg است . هر دو فشار سیستولیک و دیاستولیک مهم هستند. اگر قرائت بیش از حد بالا باشد ممکن است فشار خون بالا وجود داشته باشد. اگر فشار خون پایین باشد، ممکن است جریان خون کمتری برای اندامهای حیاتی مانند مغز وجود داشته باشد.

فشار خون بالا یکی از خطرناک ترین بیماری های  موجود در حال حاضر برای بیمار است بهتر است این بیماری را جدی بگیرید. برای آشنایی با روش های درمان فشار خون بالا با ما همراه باشید.

درمان فشار خون بالا

فشار خون دیاستولی

فشار خون سیستولیک چیست؟

فشار ناشی از خون شما که از طریق شریان های شما جریان دارد، ثابت نیست، بلکه پویا و دائمی است و آنچه که قلب در یک لحظه انجام می دهد را نشان می دهد.

هنگامی که قلب به طور فعال مى تپد (رویدادى به نام سیستول)، خون را به داخل رگ ها منتقل می کند. این تخلیه پویا ى خون به درون شریان ها موجب افزایش فشار داخل شریان ها می شود. فشار خون بالا در طول انقباض قلبی فعال، فشار خون سیستولیک نامیده می شود.

علل افزایش فشار خون سیستولیک

فشار خون سیستولیک “طبیعی” زمانی که یک فرد آرام نشسته ۱۲۰ میلی متر جیوه یا کمتر است. هنگامی که یک فرد ورزش می کند، در طول دوره های استرس عاطفی، یا در هر زمانى که قلب  بیشتر از حالت استراحت مى تپد ،  نیروی انقباض قلب افزایش می یابد و فشار سیستولیک افزایش می یابد . افزایش فشار خون سیستولیک  در شرایط استرس قلبی کاملا طبیعی است.

هایپوتانسیون سیستولیک چیست؟

اگر فشار خون سیستولیک پایین تر از حد طبیعی باشد، گفته می شود هایپوتانسیون سیستولیک موجود است. اگر فشارخون سیستولیک به اندازه کافی شدید باشد، ممکن است موجب سرگیجه، سنکوپ یا (اگر به اندازه کافی طولانی باشد)، نارسایی اندام شود. هایپوتانسیون سیستولیک ممکن است در صورت کاهش حجم خون (مانند کاهش آب و یا خونریزی شدید) اتفاق بیفتد و یا اگر عضلات قلب براى تخلیه طبیعى خون ضعیف شده باشند (وضعیتی که به نام کاردیومیوپاتى  شناخته می شود ) یا عروق خونی بیش از حد متسع شده باشند ( مانند در سنکوپ وازوواگال ).

 فشار خون دیاستولیک

فشار خون دیاستولیک فشارى است که خون از درون شریان ها در بین هر ضربان قلب تخلیه مى شود  یعنی زمانی که قلب به طور فعال خون را به داخل شریان ها منتقل نمی کند.

پس از اینکه انقباض قلب به پایان رسید ، بطن های قلب بطور شگفت انگیزی آرام می شوند تا براى انقباض بعدى آماده شوند. این دوره آرام سازی بطنی دیاستول نامیده می شود و فشار خون در دوران دیاستول ، فشار خون دیاستولیک نامیده می شود .

فشار خون دیاستولیک طبیعی

فشار خون دیاستولیک طبیعی در طول استراحت آرام ۸۰ میلی متر جیوه یا کمتر است.  در هایپر تانسیون یا فشار خون بالا ، فشار خون دیاستولیک اغلب در هنگام استراحت افزایش می یابد . هایپوتانسیون دیاستولیک (زمانی که فشار خون دیاستولی پایین است) ممکن است با کمبود آب همراه باشد یا با خونریزی رخ دهد یا اگر شریان ها غیر طبیعی گشاد شوند اتفاق بیفتد.

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳.۱/۵ - (۷ امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مژگان سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  فشار خون‌دیاستولیک من بالاست حدود نه تا نه و نیم علت چیست و چه مشکلی ایجاد می‌کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام دنبال علت نباشید و باید درمان شود

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من بیشتر اوقات فشار خونم از حد نرماله تو جدول پایینتره و بعضی مواقع از حد پایینه جدول هم به مقدار پایینتره بطور مثل ۱۱۴ روی ۶۷ وبعضی وقتها ۹۵ روی ۵۹ من ۳۸ سال دارم شاید نزدیک به یک ساله که فشارم میاد پایین بنظر شما چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام کاری لازم نیست
 • تصویر کاربر فریبا یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،من خانم 43ساله هستم،الان فشار خونم13روی9/5هست،قبلا چون همیشه فشار خونم پایین بود یعنی8روی6یکی از دکتر ها متاسفانه بهم گفت نمک بخور تا فشارت نیفته،تو خونه هر وقت فشارم میافتاد زود بهم نمک میدادن. الان با این فشار 13روی9/5ایا من فشار خون دارم ??? چیکار کنم?الان دیگه نمک نمیخورم???
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . مردی 52 ساله هستم که سابه فشار خون بالا داشته و الان هفت سال هست که با دارو تحت کنترل میباشد چهار ماه پیش استند گذاری در یکی از عروق قلبی انجام شده .اوایل با داروهای تجویزی فشار کاملا نرمال بود الان چند روزی هست که علیرغم مصرف منظم دارو فشار خونم حدود هفده روی ده و نیم میباشد همچنین میزان تعرق خصوصا در ناحیه سروصورت با فعالیت بدنی افزایش یافته میزان کلسترول و تریگلیسرید و قند و سایر آزمایشات روتین نرمال میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   اگر این مشکل به تازکی رخ داده برای رفع مساله ی حاد یک نوبت به اورژانس مراجعه کنید. برای بهبود عمومی فشارخون باید ویزیت شده و وضعیت داروها و کنترل فشارخون در 24 ساعت به طور کامل بررسی شوند

 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  پدر بنده ۵۹ سال سن دارد و فشار خون دیاستولیک ۱۴ و سیستولیک ۶ البته ۱۱ روی ۶ هم بوده میخواستم بدونم خطر ناکه یا نه و چکار باید انجام بدهم.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   به نظر می رسد ایشان به فشارخون بالا مبتلا باشند ولی با این حال برای تایید تشخیص و اینکه ایا دارو نیاز هست یا خیر توصیه می گردد یک بار ویزیت شده و بر اساس معاینه برای ایشان تصمیم گیری شود. عدم درمان به موقع فشارخون می تواند خطرناک باشد

 • تصویر کاربر كوروش سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  پسري ١٩ ساله هستم 1.87 قد وزن ٧٤
  فشار دياستولم ٥ است مشكلي نيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   خیر اگر علایمی مثل سرگیجه و سیاهی رفتن چشمها و بی حالی ندارید جای نگرانی نیست.

 • تصویر کاربر اسدی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  گاهی اوقات دچار سرگیجه میشم و همزمان تا حدودی گرفتگی عضلات دست وپا البته بیشتر سمت چپ و گاهی درد قفسه سینه و بیشتر سمت چپ و فشار خونم معمولا 10،4 روی 6،5 هست ،به پزشک مراجعه کردم ولی آزمایشات چیزی خاصی رو نشون ندادند. ممنون میشم راهنمایی کنید .36 ساله و 51 کیلو وزن
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   به نظر نمی رسد این علایم مربوط به قلب شما باشد اگر استرس بالایی دارید با یک روانپزشک مشورت کنید

 • تصویر کاربر هاشمی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر روز بخیر ببخشید پدرمن به تازگی سکته مغزی کرده و لخته خون خیلی کوچکی درناحیه هیپوتالاموس قرار گرفته و فشارخونشون در لحظه ای که به بیمارستان مراجعه کردیم ۲۲بوده الان با فشارخون دیجیتالی بیورر تو خونه اندازه میگیریم گاها فشارشون ۱۴روی۱۰هستش که شدیدا احساس درد درناحیه سر دارن دراینصورت
  برای پایین اوردن فشارخون پایینش ینی عدد پایین چیکارکنیم‌؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   باید دید در حال حاضر چه داروهایی استفاده می کنند؟

 • تصویر کاربر فروز شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، وقتتون به خیر، خانمی هستم ۶۰ساله که مرتب نوسان فشار خون دارم. یعنی یک بار ۱۷،بار دوم ۱۵ و بار سوم ۱۳ است و همه در مدت چند ثانیه اندازه گیری اتفاق می افتند . لطفاً بگویید چه دارویی و باچه دوزی‌ استفاده کنم؟ و ایا اصلا نیاز به استفاده از دارو هست یا نه؟ تشکر از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   برای اینکه بررسی شود که آیا شما نیاز به داروی فشارخون دارید بهتر است قبلش توسط یک متخصص قلب ویزیت و معاینه شوید و یک بار در مطب فشارشما اندازه گیری شود و درمانهای دارویی مناسب بر اساس شرایط برای شما تجویز شود. گاها ممکن است نوسان های شبیه این مشکل خاصی نباشد

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من پسری ۲۴ساله هستم با قد۱۸۸وزن۶۹حدودیکی دوسالی هست تو بدنم احساس گرما و تب دارم وزود خسته میشم و ورزش صبحگاهی هم به تور مرتب میکنم و فشار خونم که حدود۶ماهی هست اندازه میگیرم با فشار سنج دیجیتالی ۱۲_۸/۶و۸/۲گاها9هست فشار دیاستولیکم بالاست ولی وقتی در حالت دراز کشیده فشار میگیرم فشارم۱۱_۶/۵نرمال هست.با تشکر از دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   از نظر قلبی مشکلی ندارید و این فشار نیاز به کار خاصی ندارد. با یک متخصص داخلی مشورت کنید

درحال دریافت اطلاعات