فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست؟

هنگامی که قلب خون را به شریان ها پمپ مى کند، خون را به سمت جلو تحت فشار قرار می دهد. پزشکان فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به عنوان راهی برای اندازه گیری نیرویی که توسط حرکت خون در دیواره های شریان ها اعمال می شود اندازه گیری می کنند.

 چون قلب ضربان دارد، جریان خون از طریق شریان ها پایدار نیست (مثل یک شلنگ آتش نشانی)، اما خفیف است، و جریان خون و فشار آن،  لحظه ای به لحظه تغییر می کنند.

به همین دلیل، اندازه گیری فشار خون فرد به عنوان دو عدد مختلف فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک ثبت می شود. این دو عدد نشان دهنده جنبه های مختلف فشار خون شما هستند که از طریق شریان های شما پالس شده است. خواندن فشار خون شما مانند این است: ۱۲۰/۸۰؛ که اینگونه خوانده مى شود : “۱۲۰ بر روى ۸o.”  فشار خون سیستولیک، بیشتریاست و فشار خون دیاستولیک نیز کمتر است.

هر دو مقادیر نشان دهنده فشار درون شریان های شما  هستند و واحد هاى آن ها میلی متر جیوه یا mmHg است .

 هر دو فشار سیستولیک و دیاستولیک مهم هستند. اگر قرائت بیش از حد بالا باشد ممکن است فشار خون بالا وجود داشته باشد. اگر فشار خون پایین باشد، ممکن است جریان خون کمتری برای اندامهای حیاتی مانند مغز وجود داشته باشد.

فشار خون دیاستولی

فشار خون سیستولیک چیست؟

فشار ناشی از خون شما که از طریق شریان های شما جریان دارد، ثابت نیست، بلکه پویا و دائمی است و آنچه که قلب در یک لحظه انجام می دهد را نشان می دهد.

هنگامی که قلب به طور فعال مى تپد (رویدادى به نام سیستول)، خون را به داخل رگ ها منتقل می کند. این تخلیه پویا ى خون به درون شریان ها موجب افزایش فشار داخل شریان ها می شود. فشار خون بالا در طول انقباض قلبی فعال، فشار خون سیستولیک نامیده می شود.

فشار خون سیستولیک “طبیعی” زمانی که یک فرد آرام نشسته ۱۲۰ میلی متر جیوه یا کمتر است.

هنگامی که یک فرد ورزش می کند، در طول دوره های استرس عاطفی، یا در هر زمانى که قلب  بیشتر از حالت استراحت مى تپد ،  نیروی انقباض قلب افزایش می یابد و فشار سیستولیک افزایش می یابد . افزایش فشار خون سیستولیک  در شرایط استرس قلبی کاملا طبیعی است.

اگر فشار خون سیستولیک پایین تر از حد طبیعی باشد، گفته می شود هایپوتانسیون سیستولیک موجود است. اگر فشارخون سیستولیک به اندازه کافی شدید باشد، ممکن است موجب سرگیجه، سنکوپ یا (اگر به اندازه کافی طولانی باشد)، نارسایی اندام شود. هایپوتانسیون سیستولیک ممکن است در صورت کاهش حجم خون (مانند کاهش آب و یا خونریزی شدید) اتفاق بیفتد و یا اگر عضلات قلب براى تخلیه طبیعى خون ضعیف شده باشند (وضعیتی که به نام کاردیومیوپاتى  شناخته می شود ) یا عروق خونی بیش از حد متسع شده باشند ( مانند در سنکوپ وازوواگال ).

 فشار خون دیاستولیک

فشار خون دیاستولیک فشارى است که خون از درون شریان ها در بین هر ضربان قلب تخلیه مى شود  یعنی زمانی که قلب به طور فعال خون را به داخل شریان ها منتقل نمی کند.

پس از اینکه انقباض قلب به پایان رسید ، بطن های قلب بطور شگفت انگیزی آرام می شوند تا براى انقباض بعدى آماده شوند. این دوره آرام سازی بطنی دیاستول نامیده می شود و فشار خون در دوران دیاستول ، فشار خون دیاستولیک نامیده می شود .

فشار خون دیاستولیک طبیعی در طول استراحت آرام ۸۰ میلی متر جیوه یا کمتر است.  در هایپر تانسیون یا فشار خون بالا ، فشار خون دیاستولیک اغلب در هنگام استراحت افزایش می یابد . هایپوتانسیون دیاستولیک (زمانی که فشار خون دیاستولی پایین است) ممکن است با کمبود آب همراه باشد یا با خونریزی رخ دهد یا اگر شریان ها غیر طبیعی گشاد شوند اتفاق بیفتد.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمصطفی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر گرامی
  من 43 ساله هستم فشارم در منزل حدود 14/9است(البته صبح ها که از خواب بلند میشم 12/8 است)وضربان حوالی 80 است ولی در مواقع استرس ودر مطب(دچار ترس واسترس واضطراب میشم) وتا 18/10 میرود وتپش قلب هم میگیرم..........یعنی وقتی میخواهند فشار ازم بگیرند انگار میخواهند اعدامم کنند (دست خودم نیست )حدود چهار سال پیش هم پیش متخصص قلب نوار واکو گرفتم گفت نرمال است وروزی دوعدد پرپرانول 20 تجویز کرد که تا 6 ماه پیش میخوردم ولی تغییری درمیزان فشارم در مطب ایجاد نکرد....حدود 6ماه پیش در تست سالیانه محل کارم هم نوار قلب گرفتم نرمال بود وآزمایشات هم نرمال بود ولی فشارم 18/10 بود..........ودکتر (البته دکتر عمومی)گفت پرپرانول ضعیف است وروزی دوتا لوزارتان 25 نوشت حدوددوماه هست میخورم ولی باز تاثیری نداشت احساس میکنم پروپرانول بهتر بود حداقل ضربانم میومد بین 60 تا 70................لطفا بنده را راهنمایی فرمایید....البته من وسواس هم هستم.... .با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیسه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام بهتر است هولتر ۲۴ ساعته فشار وصل شود
 • تصویر کاربرمحمدرضا شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام سه سال هستش والسارتان ۸۰ روزی دوعدد مصرف میکنم الان میگن سرتان زا هستش لطفا جایگزین معرفی کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقایی35ساله هستم حدود3ماه است یک سردردکوچک در سرم بود به متخصص داخلی مراجعه کردم فشارهر دو دستم را گرفت فشارم بالا بود برام قرص لوزارتان 25هر12ساعت نصف قرص .قرص متورال 50 هر12 ساعت نصف قرص تجویز کرد بعد یک هفته مصرف درد سرم کم شده ولی در قلبم احساس طبیعی ندارم لطفا راهنمایی بفرمائید.سابقه فشار خون نداشتم.
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربرمهرو شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با درود و سپاس
  اگر فاصله بين فشار سيستولي و دياستولي زياد باشد براي مثال ١٦٠ روي ٦٠ به چه مفهوميست؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربرجواد جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقایی هستم 30 ساله فشار خونم اکـثرا بالا هست و سابقه خانوادگی دارم و امروز صبح فشارم 14 روی 10 بود و حالت تهوع داشتم لطفا راهنمایی بفرمایید.باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیجمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربرفرهاد سه شنبه ۲۸ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقاي دكتر عزيز من اصفهان هستم شما چه تاريخي مطب تشريف داريد؟
  من سه ماه قبل امبولي ريه كردم دو لخته در ريه بود وارفارين يك ماه و حالا اكسابين ميخورم منوكسيد خونم بالا بود به سختي از شدت نفس تنگي راه ميرفتم دكترم گفتن متخصص قلب برم و اكو انجام دادم گفتن فشار ريوي نداري ولي من خودم سيلدنافيل ١٠ ميل مصرف ميكنم احساس راحت تر نفس كشيدن ميكنم در اكو ضعف عظله سمت چپ قلب تشخيص دادن
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیسه شنبه ۲۸ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربررضا پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  وقت بخیر جناب دکتر به توصیه شما رفتم دکتر اعصاب خیلی اعصابم آروم تر شد و استرسم کمتر الان فشار بالام حدود ۱۲ تا ۱۳ هست و فشار پایینم حدود ۸ تا ۸۵ هست صبح ها یعنی اکثرا نرماله، ولی فقط عصرها فشار منیمم به ۹۵ هم‌ میرسه ولی فشار بالام همون ۱۲ تا ۱۴ متعییر هست مشکلم همین‌ منیمم فشار هست که نوسان داره آیا نیاز به مصرف دارو هست اگر هست چی استفاده کنم من شهرستان هستم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام بله نياز است و در صورت امكان ببينمشون
 • تصویر کاربرکیمیا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مادرم 70 سال سن دارد فشار بالا هستند و قرص لوزار استفاده می کنند. چند روزی هست که فشارش نوسان دارد یکبار 15 روی 6 و بعد از دو روز فشارش 8.5 شده که به اورژانس مراجعه کردیم
  قرص پلاویکس، نیتروگلیسیرین برای قلب و قرص لوبل برای مغز استفاده می کنند
  باید به پزشک مراجعه کنیم؟ چه متخصصی باید مراجعه کنیم؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربرمهرداد شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید میخواستم بدونم برای بیمار دارای فشار خون بالا داروی والزارتان مناسب تر است یا لوزارتان
  چون شنیدم عوارض والزارتان بیشتر است
  ممنون و متشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربرفرح پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدرم یک ماه پیش جراحی قلب باز کرده
  و فقط AvR و آ ئورتو پلاستی کرده
  یعنی CABJ نکرده
  الان قرص وارفارین مصرف میکنه و کنکر و آمیو دارون
  فشارش ۱۳ به طور متوطه
  بنظر شما اگه مثل گذشته مصرف سیر داشته باسه با قرص وارفارینش تداخل پیدا نمیکنه؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام تداخل دارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر