فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست؟

هنگامی که قلب خون را به شریان ها پمپ مى کند، خون را به سمت جلو تحت فشار قرار می دهد. پزشکان فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به عنوان راهی برای اندازه گیری نیرویی که توسط حرکت خون در دیواره های شریان ها اعمال می شود اندازه گیری می کنند.

 چون قلب ضربان دارد، جریان خون از طریق شریان ها پایدار نیست (مثل یک شلنگ آتش نشانی)، اما خفیف است، و جریان خون و فشار آن،  لحظه ای به لحظه تغییر می کنند.

اندازه گیری فشار خون

به همین دلیل، اندازه گیری فشار خون فرد به عنوان دو عدد مختلف فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک ثبت می شود. این دو عدد نشان دهنده جنبه های مختلف فشار خون شما هستند که از طریق شریان های شما پالس شده است.

نحوه خواندن فشار خون

خواندن فشار خون شما مانند این است: ۱۲۰/۸۰؛ که اینگونه خوانده مى شود : “۱۲۰ بر روى ۸o.”  فشار خون سیستولیک، بیشتر است و فشار خون دیاستولیک نیز کمتر است.

هر دو مقادیر نشان دهنده فشار درون شریان های شما  هستند و واحد هاى آن ها میلی متر جیوه یا mmHg است . هر دو فشار سیستولیک و دیاستولیک مهم هستند. اگر قرائت بیش از حد بالا باشد ممکن است فشار خون بالا وجود داشته باشد. اگر فشار خون پایین باشد، ممکن است جریان خون کمتری برای اندامهای حیاتی مانند مغز وجود داشته باشد.

فشار خون بالا یکی از خطرناک ترین بیماری های  موجود در حال حاضر برای بیمار است بهتر است این بیماری را جدی بگیرید. برای آشنایی با روش های درمان فشار خون بالا با ما همراه باشید.

درمان فشار خون بالا

فشار خون دیاستولی

فشار خون سیستولیک چیست؟

فشار ناشی از خون شما که از طریق شریان های شما جریان دارد، ثابت نیست، بلکه پویا و دائمی است و آنچه که قلب در یک لحظه انجام می دهد را نشان می دهد.

هنگامی که قلب به طور فعال مى تپد (رویدادى به نام سیستول)، خون را به داخل رگ ها منتقل می کند. این تخلیه پویا ى خون به درون شریان ها موجب افزایش فشار داخل شریان ها می شود. فشار خون بالا در طول انقباض قلبی فعال، فشار خون سیستولیک نامیده می شود.

علل افزایش فشار خون سیستولیک

فشار خون سیستولیک “طبیعی” زمانی که یک فرد آرام نشسته ۱۲۰ میلی متر جیوه یا کمتر است. هنگامی که یک فرد ورزش می کند، در طول دوره های استرس عاطفی، یا در هر زمانى که قلب  بیشتر از حالت استراحت مى تپد ،  نیروی انقباض قلب افزایش می یابد و فشار سیستولیک افزایش می یابد . افزایش فشار خون سیستولیک  در شرایط استرس قلبی کاملا طبیعی است.

هایپوتانسیون سیستولیک چیست؟

اگر فشار خون سیستولیک پایین تر از حد طبیعی باشد، گفته می شود هایپوتانسیون سیستولیک موجود است. اگر فشارخون سیستولیک به اندازه کافی شدید باشد، ممکن است موجب سرگیجه، سنکوپ یا (اگر به اندازه کافی طولانی باشد)، نارسایی اندام شود. هایپوتانسیون سیستولیک ممکن است در صورت کاهش حجم خون (مانند کاهش آب و یا خونریزی شدید) اتفاق بیفتد و یا اگر عضلات قلب براى تخلیه طبیعى خون ضعیف شده باشند (وضعیتی که به نام کاردیومیوپاتى  شناخته می شود ) یا عروق خونی بیش از حد متسع شده باشند ( مانند در سنکوپ وازوواگال ).

 فشار خون دیاستولیک

فشار خون دیاستولیک فشارى است که خون از درون شریان ها در بین هر ضربان قلب تخلیه مى شود  یعنی زمانی که قلب به طور فعال خون را به داخل شریان ها منتقل نمی کند.

پس از اینکه انقباض قلب به پایان رسید ، بطن های قلب بطور شگفت انگیزی آرام می شوند تا براى انقباض بعدى آماده شوند. این دوره آرام سازی بطنی دیاستول نامیده می شود و فشار خون در دوران دیاستول ، فشار خون دیاستولیک نامیده می شود .

فشار خون دیاستولیک طبیعی

فشار خون دیاستولیک طبیعی در طول استراحت آرام ۸۰ میلی متر جیوه یا کمتر است.  در هایپر تانسیون یا فشار خون بالا ، فشار خون دیاستولیک اغلب در هنگام استراحت افزایش می یابد . هایپوتانسیون دیاستولیک (زمانی که فشار خون دیاستولی پایین است) ممکن است با کمبود آب همراه باشد یا با خونریزی رخ دهد یا اگر شریان ها غیر طبیعی گشاد شوند اتفاق بیفتد.

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادر من ۴۷سالش هست ، برای اولین بار فشارش ۱۶شد و بستری کردیم روز بعد که مرخص شد شب فشارش ۱۸شد ، دکتر قلب بردم اکو ونوار قلب گرفت خوب و فقط قرص والستاران تجویز کرد الان سیستولیک بین ۱۰تا ۱۲هست ولی دیاستولیک اکثرا ۹۰تا ۹۷ایا دیاستولیک بین این رقم خطرناک هست باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

    

   این فشار دیاستولیک در حال حاضر بالا می باشد ولی بهتر است ابتدا یک هفته صبر کنید تا دارو اثر کامل خود را بگذارد. اگر بعد یک هفته فشار پایین نیامد باید مجددا به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Fatemeh سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  مادربزرگه بنده ۴۰ خورده ای سالشه یه مشکلی براش پیش اومده که شکم و پاهاش تورم کرده
  دکتر گفته از دریچه میترال ک گشاد شده
  چندتا قرص نوشته ک بهبود انچه پیدا نکرده
  مشکلش چیه دکتر
  قرصا اسپیداکتون۲۵ و کاپتوپریل۲۵_اکسیر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

    

   اگر پزشک شان گفته مشکل از نارسایی و گشادی دریچه است که حتما ناشی از همین مساله می باشد. باید تمامی مدارکشان بررسی شود. اگر اکوی ایشان موجود است برای بنده در همین چا بفرستید تا بررسی گردد

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. سپاس از فایل ویدئویی آموزشی خوب و مختصر و مفیدتون که خیلی هم انگیزشی بود.
  جناب دکتر من معمولا 1 بار در ماه سردرد شدید دارم. که از پشت گوش تا جلوی سرم درد می گیره. همزمان که فشار خونم رو کنترل می کنم معمولا 15 روی 10 هست. بالاتر هم می ره. سن من 42 سال هست. اورژانسی که به دکتر مراجعه کردم قرص آسپرین با لوزارتن رو برای من تجویز کردند. لوزلرتن رو هم دو بار در 24 ساعت تجویز کردند. شغلم خیلی استرس داره. مادرم فشار بالا داره. کارم پشت میز هست. تحرکم اخیرا خیلی کم شده. اضافه وزن پیدا کردم. عمل لاپراسکوپی صفرا کردم. کبد چرب گرید 1 پیدا کردم. همه متاثر از نوع کارم هست و همزمان با پذیرفتن مسولیت در کار پیش آمد. البته متاسفانه از دو سال پیش با خوردن قرص های لاغری دچار فشار خون بالا شدم. با خوردن قرص های لاغری دائم خمیازه می کشیدم مثلا در دقیقه چند بار. بدنم از داخل گرم می شد. پشت گوشم داغ می شد. بعد از این قرص ها فشارم یک دفعه بالا رفت. لطفا راهنمایی بفرمایید آیا قرص ها می تونند عامل فشار خون بالا باشند.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

    

   متاسفانه در قرص های لاغری ترکیبات بعضا غیرمجازی وجود دارد که باعث عوارض متعدد به خصوص همین افزایش فشارخون می شود. بهتر است از مصرف این داروها پرهیز کنید. در مورد شما بهترین اقدام این است که به کاهش وزن و رژیم غذایی سالم و ورزش بپردازید چون هیچ روش درمانی اثر موثری به خوبی روشهای تغییر سبک زندگی ندارد.

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۶۶ سال دارم مدتیست که فشارم ساعت ۱۰ شب به بعد ۱۴۰/۸۲ می‌شود ولی تمام روز ۱۱۲/۷۹ می‌باشد تمام آزمایشات و اولتراسوند طبیعی نشان می‌دهد آیا باید قرص فشار مصرف کنم و علت چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   پیشنهاد می شود یک نوبت هولتر فشارخون 24 ساعته ببندید تا بر اساس آن تصمیم گیری شود

 • تصویر کاربر هانا چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من طی دوران بارداری فشار خون سیستولیم بین 9 تا 11 و دیاستول همیشه 6 و یکی دو مورد 7 بود. ولی الان که ماه آخر بارداری هستم حدود یک هفته س که فشار خون دیاستولیم بین 82 تا 87 است. آیا طبیعی است یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   بله به نظر نمی رسد مشکل خاصی باشد و در بارداری این تفاوتها دیده می شود. هر چند بهتر است به متخصص زنان خود نیز اطلاع دهید

 • تصویر کاربر رحیمیان دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر :
  47 سال سن دارم ساکن شهرکرد هستم سابقه فشار نداشته ام . ولی چند روزی متوجه شدم فشار خونم نوسان دارد مخصوصا فشار پایین که بین 9و 10 در نوسان است . فشار بالا با خوردن سیر وآبغوره پایین میآید ولی فشار پایین کم نمی شود. چکار باید بکنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام 

    

   بهتر است یک نوبت نوار قلب و اکو بدهید و زیر نظر متخصص قلب ویزیت شوبد. اگر فشارخون مینیموم شما به طور اثبات شده بالا باشد باید دارو استفاده کنید

 • تصویر کاربر نغمه دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خانمی ۴۶ ساله هستم که نزدیک به یک سال هست که به فشار خون بالا مبتلا شدم به طوری که بعضی مواقع به ۱۷ روی ۱۱ رسیده بود.به متخصص کلیه و فشار خون مراجعه کردم.الان حدود دو ماه هست که داروی والسارتان ۸۰ شبی یک عدد مصرف میکنم فشارم به ۱۲ تا ۱۳ روی ۸.۵ تا ۹ رسیده.با توجه به اینکه منشأ فشارم رو عصبی میدونم آیا میتونم نحوه مصرف قرص رو تغییر بدم به طور مثال فلوکستین ۱۰ همراه با لوزارتان ۲۵ به مدت یک ماه تا ببینم نتیجه چی میشه
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   خیر این کار را نکنید چون فشار شما با والسارتان کنترل شده است و تغییر دارو ممکن است این کنترل و تعادل را به هم بریزد و شما دچار مشکل جدیدتری شوید

 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،من یکبار تو شرایط عصبانیت که ضربان قلبم بالارفت و بدنم گرم شد و عرق کرد کسی به اصرار فشارمو گرفت و گفت ۱۳/۹ از اون ب بعد استرس فشار خون گرفتم.ی بار چیپس و پفک خورده بودم و پنج دقیقه بعد فشارمو گرفتم از ترس ضربان قلبم حسابی بالا رفته بود(بالای صد) و بعد دیدم که فشارم ۱۴/۸.الان میخوام بدونم که وقتی ضربان قلب بالا میره فشارخون هم عدد بالایی رو نشون میده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام 

    

   شما به مشکل استرس و اضطراب دچار شدید و نیازی به درمان فشارخون نیست. توصیه می شود برای کنترل استرس با متخصص روانپزشکی مشورت کنید

 • تصویر کاربر یوسف دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۴۰ سالمه و الان چند سال هست که اصلا تاب تحمل گرما رو ندارم و با کمترین فعالیت بدنی دچار تعریق زیاد می‌شم. فشار خونم معمولا ۱۲.۵ --۸.۹ بود(میزان میانگینی که فشارسنج مچی ثبت کرده) اما در دو ماه اخیر چند بار در حدود ۱۳.۵--۹.۹ اندازه گیری کردم
  دلیل بالا رفتن فشار دیاستولیکم چی می‌تونه باشه..؟ آیا ۹.۹ خطرناک هست؟ وقتی متوجه بالا بودن فشار خونم میشم خورد قرص متورال فایده ای داره ؟؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   خیر متورال فایده ای برای درمان فشارخون ندارد. بهتر است برای بررسی اولیه یک نوبت ازمایش کامل بدهید. هم چنین تیروئید را بررسی کنید. ممکن است پس از بررسی ها نیاز به مصرف داروی فشارخون باشد

 • تصویر کاربر معبودیان سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام فشار خون مادر من گاهی ۱۲ روی ۵ یا ۶ میشود . میخاستم علت رو بدونم . قرص فشار خون هم میخوره . فشار خون دیاستولیک خیلی کم هست . لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   این فشارخون مورد خاصی ندارد و نیاز به نگرانی نیست. به درمانهای قبلی ادامه دهید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر