فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست؟

هنگامی که قلب خون را به شریان ها پمپ مى کند، خون را به سمت جلو تحت فشار قرار می دهد. پزشکان فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به عنوان راهی برای اندازه گیری نیرویی که توسط حرکت خون در دیواره های شریان ها اعمال می شود اندازه گیری می کنند.

 چون قلب ضربان دارد، جریان خون از طریق شریان ها پایدار نیست (مثل یک شلنگ آتش نشانی)، اما خفیف است، و جریان خون و فشار آن،  لحظه ای به لحظه تغییر می کنند.

به همین دلیل، اندازه گیری فشار خون فرد به عنوان دو عدد مختلف فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک ثبت می شود. این دو عدد نشان دهنده جنبه های مختلف فشار خون شما هستند که از طریق شریان های شما پالس شده است. خواندن فشار خون شما مانند این است: ۱۲۰/۸۰؛ که اینگونه خوانده مى شود : “۱۲۰ بر روى ۸o.”  فشار خون سیستولیک، بیشتریاست و فشار خون دیاستولیک نیز کمتر است.

هر دو مقادیر نشان دهنده فشار درون شریان های شما  هستند و واحد هاى آن ها میلی متر جیوه یا mmHg است .

 هر دو فشار سیستولیک و دیاستولیک مهم هستند. اگر قرائت بیش از حد بالا باشد ممکن است فشار خون بالا وجود داشته باشد. اگر فشار خون پایین باشد، ممکن است جریان خون کمتری برای اندامهای حیاتی مانند مغز وجود داشته باشد.

فشار خون دیاستولی

فشار خون سیستولیک چیست؟

فشار ناشی از خون شما که از طریق شریان های شما جریان دارد، ثابت نیست، بلکه پویا و دائمی است و آنچه که قلب در یک لحظه انجام می دهد را نشان می دهد.

هنگامی که قلب به طور فعال مى تپد (رویدادى به نام سیستول)، خون را به داخل رگ ها منتقل می کند. این تخلیه پویا ى خون به درون شریان ها موجب افزایش فشار داخل شریان ها می شود. فشار خون بالا در طول انقباض قلبی فعال، فشار خون سیستولیک نامیده می شود.

فشار خون سیستولیک “طبیعی” زمانی که یک فرد آرام نشسته ۱۲۰ میلی متر جیوه یا کمتر است.

هنگامی که یک فرد ورزش می کند، در طول دوره های استرس عاطفی، یا در هر زمانى که قلب  بیشتر از حالت استراحت مى تپد ،  نیروی انقباض قلب افزایش می یابد و فشار سیستولیک افزایش می یابد . افزایش فشار خون سیستولیک  در شرایط استرس قلبی کاملا طبیعی است.

اگر فشار خون سیستولیک پایین تر از حد طبیعی باشد، گفته می شود هایپوتانسیون سیستولیک موجود است. اگر فشارخون سیستولیک به اندازه کافی شدید باشد، ممکن است موجب سرگیجه، سنکوپ یا (اگر به اندازه کافی طولانی باشد)، نارسایی اندام شود. هایپوتانسیون سیستولیک ممکن است در صورت کاهش حجم خون (مانند کاهش آب و یا خونریزی شدید) اتفاق بیفتد و یا اگر عضلات قلب براى تخلیه طبیعى خون ضعیف شده باشند (وضعیتی که به نام کاردیومیوپاتى  شناخته می شود ) یا عروق خونی بیش از حد متسع شده باشند ( مانند در سنکوپ وازوواگال ).

 فشار خون دیاستولیک

فشار خون دیاستولیک فشارى است که خون از درون شریان ها در بین هر ضربان قلب تخلیه مى شود  یعنی زمانی که قلب به طور فعال خون را به داخل شریان ها منتقل نمی کند.

پس از اینکه انقباض قلب به پایان رسید ، بطن های قلب بطور شگفت انگیزی آرام می شوند تا براى انقباض بعدى آماده شوند. این دوره آرام سازی بطنی دیاستول نامیده می شود و فشار خون در دوران دیاستول ، فشار خون دیاستولیک نامیده می شود .

فشار خون دیاستولیک طبیعی در طول استراحت آرام ۸۰ میلی متر جیوه یا کمتر است.  در هایپر تانسیون یا فشار خون بالا ، فشار خون دیاستولیک اغلب در هنگام استراحت افزایش می یابد . هایپوتانسیون دیاستولیک (زمانی که فشار خون دیاستولی پایین است) ممکن است با کمبود آب همراه باشد یا با خونریزی رخ دهد یا اگر شریان ها غیر طبیعی گشاد شوند اتفاق بیفتد.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مینا شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. فشار خون من در یک روز نسبتا پرتنش و بعد از نیم ساعت پیاده روی با دستگاه دیجیتال ۱۲ روی ۹ بود و سن من ۳۶ سال. داروی خاصی مصرف نمیکنم و بیماری به خصوصی هم ندارم بجز حساسیت فصلی.آیا مبتلا به فشارخون بالا هستم؟
  چه اقدام پیشگیرانه یا درمانی را توصیه میفرمایید. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر لیلی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من فشار خونم ۱۳روی ۸ و ی بارم ۱۱روی ۸بودم.من فشار خون دارم.؟؟!
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر افسون شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بین فشارخون درازکش و نشسته چقدر اختلاف هست و کدامیک کمتر است؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر امیرعلی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید فشار خون بالای پدرم مارو نگران کرده پدرم مشکل معده هم داره و از لحاظ کلیه هم یسری مشکلات داشته پدرم خوب شده بود الان یه ماه میشه که باز فشار خونش رو ۱۹ میرسه و صورتش قرمز میشه حدود ۶ ۷ سال پیش به علت فوت پدرش دچار استرس و اضطراب شد و حدود دوسال همینجوری بود الان باز فشارش الکی بالا میره باید چیکار کنیم اگ لازمه میایم تا تهران مطب شما منتظر جوابتونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر باوی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام چرا من بیشتر وقتها سیستولیک روی۱۳ودیاستولیک روی ۱۰ می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر بیات دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . معمولا من دو تا فشام بهم نزدیک هستن مثلا 12 روی 9 - گاها خیلی بهم نزدیک میشن مثلا 12 روی 11 . میخواستم بدنم علتش چیه چرا فشار دوم اینقدر بالا میره این درحالی که خیلی وقتا فشار اول میفته
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر مینو سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من مدتیه با تجویز پزشک وراپامیل مصرف میکنم، مشکل تپش قلب دارم. الان با این دارو فشارم میفته مایعات و نمک مصرف میکنم بیاد بالا اما غالبا فشار دیاستولیکم پایینه اما سیستولیکم بالاست، مثلا فشارم ۱۳ روی ۶.۵ هست
  احساس ضعف دارم.
  چجوری فشار دیاستولیکم را بالا بیارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلام حتما اکو لازمه علت دیاستول پایین معلوم بشه
 • تصویر کاربر سید چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام 30سال سن دارم فشار خون سیستول بنده۱۴۰ و دیاستول ۱۱۰ هستش ایا خیلی بالاست یا طبیعیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر گرامی
  من 43 ساله هستم فشارم در منزل حدود 14/9است(البته صبح ها که از خواب بلند میشم 12/8 است)وضربان حوالی 80 است ولی در مواقع استرس ودر مطب(دچار ترس واسترس واضطراب میشم) وتا 18/10 میرود وتپش قلب هم میگیرم..........یعنی وقتی میخواهند فشار ازم بگیرند انگار میخواهند اعدامم کنند (دست خودم نیست )حدود چهار سال پیش هم پیش متخصص قلب نوار واکو گرفتم گفت نرمال است وروزی دوعدد پرپرانول 20 تجویز کرد که تا 6 ماه پیش میخوردم ولی تغییری درمیزان فشارم در مطب ایجاد نکرد....حدود 6ماه پیش در تست سالیانه محل کارم هم نوار قلب گرفتم نرمال بود وآزمایشات هم نرمال بود ولی فشارم 18/10 بود..........ودکتر (البته دکتر عمومی)گفت پرپرانول ضعیف است وروزی دوتا لوزارتان 25 نوشت حدوددوماه هست میخورم ولی باز تاثیری نداشت احساس میکنم پروپرانول بهتر بود حداقل ضربانم میومد بین 60 تا 70................لطفا بنده را راهنمایی فرمایید....البته من وسواس هم هستم.... .با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام بهتر است هولتر ۲۴ ساعته فشار وصل شود
 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام سه سال هستش والسارتان ۸۰ روزی دوعدد مصرف میکنم الان میگن سرتان زا هستش لطفا جایگزین معرفی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر