ویزیت آنلاین با دکتر محمدحسین نجفی

کنترل فشار خون بالا در طب سنتی

کنترل فشار خون بالا نیازمند به تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی می باشد. همچنین ممکن است پزشک برای شما داروهایی را تجویز کند. اما شما می توانید در کنار این موارد با استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی به کنترل فشار خون بالا کمک کنید.

درمان فشار خون مینیمم بالا در طب سنتی

 سبک زندگی استرس زا با برنامه کاری شلوغ همراه با عادت های غذایی بد باعث افزایش خطر ابتلا به فشارخون بالا می شود که بدین معنی است که برای بسیاری از مردم در ۳۰ سالگی فشار خون بالا تشخیص داده می شود.
اکنون نگاهی سریع به برخی از بهترین گیاهان دارویی و ادویه جاتی که به کنترل فشار خون بالا کمک می کنند، می اندازیم.

دانه های زیره سیاه

عرقیات گیاهی پایین آورنده فشار خون

که تحت عنوان دانه Nigella sativa هم شناخته شده به طور سنتی به عنوان ادویه استفاده می شود، اما خواص دارویی هم دارد. بر اساس مطالعات مصرف روزانه ی عصاره دانه ی زیره سیاه برای ۲ ماه ممکن است موجب کنترل فشار خون در بیماران مبتلا به فشارخون خفیف (HT) شود. همچنین باعث کاهش سطح کلسترول LDL می شود که بیشتر برای سلامت قلب مفید است.
پس دوبار در روز ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلی گرم عصاره دانه زیره سیاه مصرف کنید و یا دو بار در روز ۲.۵ میلی لیتر روغن زیره سیاه بخورید.

عصاره زالزالک

زالزالک بای کاهش فشار خون

زالزالک غنی از فلاونوئیدها مانند quercetin و OPC (پروسیانیدهای الیگومریک) است که باعث تقویت سلامت قلب شده و باعث کاهش ریسک فشارخون بالا توسط کاهش فشار خون شریانی می شود و گردش خون را زیاد می کند.
بر اساس مطالعات عصاره زالزالک باعث کاهش فشارخون دیاستولیک در ۱۰ هفته شده و همچنین اضطراب را کاهش می دهد. شما می توانید با پودر زالزالک یک نوشیدنی گرم آرامش بخش و کاهنده فشارخون در روز سرد داشته باشید. یا ۵۰۰ میلی گرم عصاره زالزالک را به عنوان مکمل روزانه برای به دست آوردن مزایای مشابه استفاده کنید.

دانه های کرفس

دانه کرفس برای کاهش فشار خون

دانه های کرفس به عنوان طعم دهنده برای خورش ها، سوپ ها و دیزی استفاده می شود و یک کنترل موثر برای فشار خون بالا در طب سنتی چینی است. بر اسای مطالعات دانه های کرفس یک کنترل ایمن و موثر برای فشار خون بالا است. آب کرفس نیز تاثیر مشابهی بر فشار خون دارد زیرا یک دیورتیک طبیعی است.
برای کاهش فشارخون می توانید:
– هر روز ۴ ساقه کرفس
-۸ قاشق چای خوری آب کرفس سه بار در روز
-۱۰۰۰ میلی گرم عصاره دانه کرفس دو بار در روز
-½ یا ۱ قاشق چای خوری روغن کرفس ۳ بار در روز
مصرف کنید.

سیر

سیر برای کنرل فشار خون مفید است.

واقعا یک ادویه جالب است و غنی از allicin است که یک آنتی اکسیدان قوی، ضد باکتری، کاهنده سطح چربی، کاهنده سطح کلسترول بالای خون، کاهنده سطح گلوکز سرم است و همچنین باعث کنترل فشار خون می شود. بر اساس مطالعات سیر در کاهش فشار خون افراد مبتلا به فشارخون بالا در مقایسه با placebo موثرتر است.
اگر میخواهید سیر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید، سیر تازه را به جای ادویه سیر انتخاب کنید، زیرا محصولات تازه باعث افزایش خواص قلبی می شوند. سیر تازه خام یا خشک شده در مقایسه با سیر کهنه یا پخته شده دارای allicin بیشتری است.
اگر طعم و بوی سیر را دوست ندارید، می توانید آن را به صورت مکمل خریداری کنید و ۶۰۰ تا ۹۰۰ میلی گرم سیر در روز برای کاهش فشارخون بالا استفاده کنید.

آیا دویدن بر روی بالا رفتن فشار خون تاثیری دارد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تاثیر دویدن بر فشار خون

بذر کتان

تخم کتان و کنترل فشار خون بالا

غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ و آلفا لینولنیک اسید (ALA) است و با کاهش کلسترول سرم، تثبیت فشار خون و افزایش تحمل گلوکز از سلامت قلب محافظت می کند و همچنین یک آنتی اکسیدان قوی برای اضافه کردن به غذا است.
بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله اروپایی تغذیه بالینی، مکمل های غذایی با روغن کتان (۸d/day) در کنترل فشار خون موثر است. بر اساس مطالعه دیگری کاهش قابل توجهی در هر دو فشارخون سیستولی و دیاستولی به دنبال مصرف محصولات مختلف کتان ایجاد می شود.
از آنجایی که کل دانه های کتان می تواند بدون هضم از بدن دفع شود، بهتر است که دانه های کتان را به صورت آسیاب شده برای بهره مندی از مزایای تغذیه ای استفاده کنید. بنابراین می توانید یک یا دو قاشق غذا خوری در هر ظرف غذای پخته شده، اسموتی ها، شیرینی ها یا حتی سالاد اضافه کنید. هر روز ۳۰ گرم کتان آسیاب شده را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

هل

هل برای کنترل فشار خون بالا

ادویه معطری از هند که یکی دیگر از موثر ترین راه های طبیعی برای کاهش فشار خون است زیرا یک آنتی اکسیدان قوی بوده و همچنین غنی از پتاسیم و منیزیم است که باعث افزایش سلامت قلب و کاهش فشارخون می شود.
هر روز یک مقدار کم پودر هل را به فنجان چای خود اضافه کنید. همچنین می تواند به راحتی به دسرها، محصولات پخته شده و سوپ اضافه کنید. همچنین می توانید پوست معطر آن را پس از وعده های غذایی برای خوشبو کردن دهان بجوید.

آیا با روش های درمان فشار خون با عرقیات گیاهی آشنا هستید؟ برای آشنایی با عرقیات گیاهی موثر در کاهش فشار خون بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان گیاهی فشار خون

دارچین

درمان فشارخون بالا با عرقیات گیاهی

میتوانید بلغور، غلات صبحانه، چای، سرخ کردنی ها، خورش ها، سوپ و دیگر غذاهای خوشمزه را طعم دار کنید. مطالعات نشان داده اند مصرف کوتاه مدت دارچین کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولیک و دیاستولیک ایجاد می کند، و برای بیماران دیابتی بسیار توصیه می شود. به دنبال دارچین واقعی یا Cinnamonum verum که از اندونزی یا Cinnamonum tamala از جنوب هند می آید، باشید. علاوه بر خواص پایین آوردن فشارخون، دارچین مزایای سلامت بخش دیگری هم دارد.

گیاه بوچو

گیاه بوچو برای منترل فشار خون

یک گیاه دارویی آفریقای جنوبی که اثبات شده در کاهش فشار خون موثر است. یک دیورتیک طبیعی و عامل ضد التهاب و کنترل مناسب و ایمن برای فشار خون بالا است. مهاجران اولیه هلندی از بوچو برای تولید تنتور برندی استفاده می کردند که امروزه برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.
مکمل های بوچو را می توانید به صورت آنلاین در قالب کپسول یا برگ های خشک شده ای که برای دم کردن چای استفاده می شود، پیدا کنید.
هیچ دوز توصیه شده ی ایمنی اثبات نشده است پس می توانید امتحان کنید.
– ۱-۲ گرم به شکل کپسول سه بار در روز مصرف می شود.
– ۱۲۵-۰.۲۵ اونس مایع، اگر عصاره مایع دارید.
– ۱-۲ قاشق چای خوری از برگ های بوچو را با تزریق به یک فنجان آب به مدت ۵ دقیقه دم کنید. می توانید این چای را دو بار در روز داشته باشید.
– ۱۰-۲۰ قطعه خیسانده شده در یک لیوان آب، سه بار در روز
احتیاط: اگر می خواهید از بوچو به عنوان دارو برای درمان فشار خون بالا استفاده کنید، مصرف غذاهای غنی از پتاسیم مانند سبزیجات سبز و موز را افزایش دهید. به زنان باردار توصیه می شود مقدار درمانی زیاد بوچو را مصرف نکنند زیرا ممکن است به عنوان عامل سقط عمل کند.

چای ترش

چای ترش در درمان فشار خون موثر است

بر اساس مطالعات Hibiscus (نام گیاه چای ترش) خشک شده می تواند یک روش عالی و طبیعی برای کنترل فشار خون باشد.
یک دیورتیک طبیعی که سدیم اضافی خون را حذف کرده و باعث تثبیت فشارخون می شود. علاوه بر آن، عملکرد مهار کننده ACE (آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین) را تقلید می کند که داروی رایج تجویز شده برای فشار خون بالا است.
برای تهیه چای ترش، یک قاشق چایخوری از گل های خشک hibiscus را با یک فنجان آب مخلوط کنید و از یک فنجان تا سه بار در روز استفاده کنید.
احتیاط: اگر برای کاهش فشار خون دارو مصرف می کنید، مراقب باشید که چه مقدار چای مصرف می کنید.
اضافه کردن بسیاری از این گیاهان و ادویه ها به رژیم غذایی بسیار آسان است. برای شروع کار از دستورالعمل های زیر امتحان کنید:
بلغور زغال اخته و دارچین، سوپ حبوبات مخلوط شده، قارچ پر شده با سیر داغ، پودینگ سیب و مرغ پخته شده با سبزیجات

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص فشار خون در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی