ویزیت آنلاین با دکتر محمدحسین نجفی

کنترل فشار خون بالا در طب سنتی

کنترل فشار خون بالا نیازمند به تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی می باشد. همچنین ممکن است پزشک برای شما داروهایی را تجویز کند. اما شما می توانید در کنار این موارد با استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی به کنترل فشار خون بالا کمک کنید.

درمان فشار خون مینیمم بالا در طب سنتی

 سبک زندگی استرس زا با برنامه کاری شلوغ همراه با عادت های غذایی بد باعث افزایش خطر ابتلا به فشارخون بالا می شود که بدین معنی است که برای بسیاری از مردم در ۳۰ سالگی فشار خون بالا تشخیص داده می شود.
اکنون نگاهی سریع به برخی از بهترین گیاهان دارویی و ادویه جاتی که به کنترل فشار خون بالا کمک می کنند، می اندازیم.

دانه های زیره سیاه

عرقیات گیاهی پایین آورنده فشار خون

که تحت عنوان دانه Nigella sativa هم شناخته شده به طور سنتی به عنوان ادویه استفاده می شود، اما خواص دارویی هم دارد. بر اساس مطالعات مصرف روزانه ی عصاره دانه ی زیره سیاه برای ۲ ماه ممکن است موجب کنترل فشار خون در بیماران مبتلا به فشارخون خفیف (HT) شود. همچنین باعث کاهش سطح کلسترول LDL می شود که بیشتر برای سلامت قلب مفید است.
پس دوبار در روز ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلی گرم عصاره دانه زیره سیاه مصرف کنید و یا دو بار در روز ۲.۵ میلی لیتر روغن زیره سیاه بخورید.

عصاره زالزالک

زالزالک بای کاهش فشار خون

زالزالک غنی از فلاونوئیدها مانند quercetin و OPC (پروسیانیدهای الیگومریک) است که باعث تقویت سلامت قلب شده و باعث کاهش ریسک فشارخون بالا توسط کاهش فشار خون شریانی می شود و گردش خون را زیاد می کند.
بر اساس مطالعات عصاره زالزالک باعث کاهش فشارخون دیاستولیک در ۱۰ هفته شده و همچنین اضطراب را کاهش می دهد. شما می توانید با پودر زالزالک یک نوشیدنی گرم آرامش بخش و کاهنده فشارخون در روز سرد داشته باشید. یا ۵۰۰ میلی گرم عصاره زالزالک را به عنوان مکمل روزانه برای به دست آوردن مزایای مشابه استفاده کنید.

دانه های کرفس

دانه کرفس برای کاهش فشار خون

دانه های کرفس به عنوان طعم دهنده برای خورش ها، سوپ ها و دیزی استفاده می شود و یک کنترل موثر برای فشار خون بالا در طب سنتی چینی است. بر اسای مطالعات دانه های کرفس یک کنترل ایمن و موثر برای فشار خون بالا است. آب کرفس نیز تاثیر مشابهی بر فشار خون دارد زیرا یک دیورتیک طبیعی است.
برای کاهش فشارخون می توانید:
– هر روز ۴ ساقه کرفس
-۸ قاشق چای خوری آب کرفس سه بار در روز
-۱۰۰۰ میلی گرم عصاره دانه کرفس دو بار در روز
-½ یا ۱ قاشق چای خوری روغن کرفس ۳ بار در روز
مصرف کنید.

سیر

سیر برای کنرل فشار خون مفید است.

واقعا یک ادویه جالب است و غنی از allicin است که یک آنتی اکسیدان قوی، ضد باکتری، کاهنده سطح چربی، کاهنده سطح کلسترول بالای خون، کاهنده سطح گلوکز سرم است و همچنین باعث کنترل فشار خون می شود. بر اساس مطالعات سیر در کاهش فشار خون افراد مبتلا به فشارخون بالا در مقایسه با placebo موثرتر است.
اگر میخواهید سیر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید، سیر تازه را به جای ادویه سیر انتخاب کنید، زیرا محصولات تازه باعث افزایش خواص قلبی می شوند. سیر تازه خام یا خشک شده در مقایسه با سیر کهنه یا پخته شده دارای allicin بیشتری است.
اگر طعم و بوی سیر را دوست ندارید، می توانید آن را به صورت مکمل خریداری کنید و ۶۰۰ تا ۹۰۰ میلی گرم سیر در روز برای کاهش فشارخون بالا استفاده کنید.

آیا دویدن بر روی بالا رفتن فشار خون تاثیری دارد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تاثیر دویدن بر فشار خون

بذر کتان

تخم کتان و کنترل فشار خون بالا

غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ و آلفا لینولنیک اسید (ALA) است و با کاهش کلسترول سرم، تثبیت فشار خون و افزایش تحمل گلوکز از سلامت قلب محافظت می کند و همچنین یک آنتی اکسیدان قوی برای اضافه کردن به غذا است.
بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله اروپایی تغذیه بالینی، مکمل های غذایی با روغن کتان (۸d/day) در کنترل فشار خون موثر است. بر اساس مطالعه دیگری کاهش قابل توجهی در هر دو فشارخون سیستولی و دیاستولی به دنبال مصرف محصولات مختلف کتان ایجاد می شود.
از آنجایی که کل دانه های کتان می تواند بدون هضم از بدن دفع شود، بهتر است که دانه های کتان را به صورت آسیاب شده برای بهره مندی از مزایای تغذیه ای استفاده کنید. بنابراین می توانید یک یا دو قاشق غذا خوری در هر ظرف غذای پخته شده، اسموتی ها، شیرینی ها یا حتی سالاد اضافه کنید. هر روز ۳۰ گرم کتان آسیاب شده را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

هل

هل برای کنترل فشار خون بالا

ادویه معطری از هند که یکی دیگر از موثر ترین راه های طبیعی برای کاهش فشار خون است زیرا یک آنتی اکسیدان قوی بوده و همچنین غنی از پتاسیم و منیزیم است که باعث افزایش سلامت قلب و کاهش فشارخون می شود.
هر روز یک مقدار کم پودر هل را به فنجان چای خود اضافه کنید. همچنین می تواند به راحتی به دسرها، محصولات پخته شده و سوپ اضافه کنید. همچنین می توانید پوست معطر آن را پس از وعده های غذایی برای خوشبو کردن دهان بجوید.

آیا با روش های درمان فشار خون با عرقیات گیاهی آشنا هستید؟ برای آشنایی با عرقیات گیاهی موثر در کاهش فشار خون بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان گیاهی فشار خون

دارچین

درمان فشارخون بالا با عرقیات گیاهی

میتوانید بلغور، غلات صبحانه، چای، سرخ کردنی ها، خورش ها، سوپ و دیگر غذاهای خوشمزه را طعم دار کنید. مطالعات نشان داده اند مصرف کوتاه مدت دارچین کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولیک و دیاستولیک ایجاد می کند، و برای بیماران دیابتی بسیار توصیه می شود. به دنبال دارچین واقعی یا Cinnamonum verum که از اندونزی یا Cinnamonum tamala از جنوب هند می آید، باشید. علاوه بر خواص پایین آوردن فشارخون، دارچین مزایای سلامت بخش دیگری هم دارد.

گیاه بوچو

گیاه بوچو برای منترل فشار خون

یک گیاه دارویی آفریقای جنوبی که اثبات شده در کاهش فشار خون موثر است. یک دیورتیک طبیعی و عامل ضد التهاب و کنترل مناسب و ایمن برای فشار خون بالا است. مهاجران اولیه هلندی از بوچو برای تولید تنتور برندی استفاده می کردند که امروزه برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.
مکمل های بوچو را می توانید به صورت آنلاین در قالب کپسول یا برگ های خشک شده ای که برای دم کردن چای استفاده می شود، پیدا کنید.
هیچ دوز توصیه شده ی ایمنی اثبات نشده است پس می توانید امتحان کنید.
– ۱-۲ گرم به شکل کپسول سه بار در روز مصرف می شود.
– ۱۲۵-۰.۲۵ اونس مایع، اگر عصاره مایع دارید.
– ۱-۲ قاشق چای خوری از برگ های بوچو را با تزریق به یک فنجان آب به مدت ۵ دقیقه دم کنید. می توانید این چای را دو بار در روز داشته باشید.
– ۱۰-۲۰ قطعه خیسانده شده در یک لیوان آب، سه بار در روز
احتیاط: اگر می خواهید از بوچو به عنوان دارو برای درمان فشار خون بالا استفاده کنید، مصرف غذاهای غنی از پتاسیم مانند سبزیجات سبز و موز را افزایش دهید. به زنان باردار توصیه می شود مقدار درمانی زیاد بوچو را مصرف نکنند زیرا ممکن است به عنوان عامل سقط عمل کند.

چای ترش

چای ترش در درمان فشار خون موثر است

بر اساس مطالعات Hibiscus (نام گیاه چای ترش) خشک شده می تواند یک روش عالی و طبیعی برای کنترل فشار خون باشد.
یک دیورتیک طبیعی که سدیم اضافی خون را حذف کرده و باعث تثبیت فشارخون می شود. علاوه بر آن، عملکرد مهار کننده ACE (آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین) را تقلید می کند که داروی رایج تجویز شده برای فشار خون بالا است.
برای تهیه چای ترش، یک قاشق چایخوری از گل های خشک hibiscus را با یک فنجان آب مخلوط کنید و از یک فنجان تا سه بار در روز استفاده کنید.
احتیاط: اگر برای کاهش فشار خون دارو مصرف می کنید، مراقب باشید که چه مقدار چای مصرف می کنید.
اضافه کردن بسیاری از این گیاهان و ادویه ها به رژیم غذایی بسیار آسان است. برای شروع کار از دستورالعمل های زیر امتحان کنید:
بلغور زغال اخته و دارچین، سوپ حبوبات مخلوط شده، قارچ پر شده با سیر داغ، پودینگ سیب و مرغ پخته شده با سبزیجات

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص فشار خون در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجتبی یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. بنده تازه وارد سی سالگی شدم واین اواخر بدلیل بعضی مشکلات دچار افسردگی و اضطراب ونگرانی نسبتا شدیدی شدم بطوری که حدود ۱۰ روز است که دچار فشار خون بالا هستم وامروز برای سنجش فشار خون به بیمارستان رفتم و فشار خون حدود (۱۵۲/۸۵) بود وبعد از نیم ساعت دوباره گرفتم که شد (۱۳۲/۱۲۱) که دکتر گفت زیاد بالا نیست خطری ندارد. بنده قبل ازاین اتفاقات اکثرا فشارم پایین بود (دوروبر۱۰) میخواستم بدونم وضعیتم چقدر خطرناک است؟؟؟ البته قبلا چند بار هم نوارقلب گرفتم که گفتند مشکلی نیست.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   در کل خیلی نیاز به نگرانی نیست ولی بهتر است برای اطمینان یک بار نزد متخصص قلب ویزیت شده و برای شما در صورت صلاح دید هولتر 24 ساعته ی فشارخون بسته شود

 • تصویر کاربر غفارضمیری دوشنبه ۲ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترممنون ازکانال پرسش وپاسخ تان من 71سال دارم فشارخونم راکه میگیرم مثلا14و8/5میباشدبعداز5دقیقه که میگیرم میشود12/5و8کدام یک صحیح میباشدتشکرمیکنم که جوابم رابدهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۲ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   فشار خون دوم صحیح است و کنترل می باشد

 • تصویر کاربر P.sh پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام، خسته نباشین. ممنون که وقت گرانبهاتون رو در اختیار ما قرار میدین
  من دختری ۱۸ ساله هستم به علت فشار خون بالا به پزشک مراجعه کردم و میانگین فشار سیستولیک بین ۱۳و ۱۴/۵ و دیاستولیک بین ۸ تا ۹ هست ، تو نتایج اکو هایپرتنشن و palpitation و تاکی کاردی ذکر شده، پزشک برام نصف قرص بیزوپرولول ۱۰ رو تجویز کردن و گفتن که اگه فشار و ضربان قلب رو پایین نیاورد روزی یه دونه مصرف کنم
  از یه طرف اطرافیان اصرار به نخوردن دارو دارن و میگن که تو این سن چرا باید قرص فشار خون مصرف کنی و اگه ورزش کنی و وزنتو بیاری پایین خودش حل میشه، خواستم نظر شما رو بدونم، خیلی خیلی ممنون از این که جواب میدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   توصیه ی ما این است که در قدم اول از ورزش و رژیم غذایی و کاهش وزن کمک بگیرید. مسایل شما بیشتر منشا اضطرابی دارد و بعید است که مشکل جدی فشارخون مطرح باشد پس توصیه ی ما این است که حتما در قدم اول سعی کنید استرس خود را کنترل کنید

 • تصویر کاربر باباپور دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر...اقای دکتر دلیل کم بودن اختلاف فشار سیستول و دیاستول چی میتونه باشه؟و ایا خطرناک نیست . فشار خون بنده معمولا ۱۰ روی ۸.۵ یا ۱۰.۵ روی ۹ میشه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   خیر خطرناک نیست و در بعضی افراد دیده می شود. نیاز به نگرانی نیست

 • تصویر کاربر shahabkord شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیددکترمن 33سال دارم وسال 94 آنژیوگرافی کردم فنرگذاشتن تاچندماه بعدعمل ازداروهای که دکترتجویزکرده بود استفاده می کردم یکی ازداروهاپلاویکس وآرتوراستادین40وآاس آ80 وچندتادارودیگه بعدیک سال دیگه دارویی مصرف نکردم ولی آ اس80خوردم تاپارسال تپش قلب داشتم رفتم دکترگفت پلاویکس یااسویکس باآتورواستادین40مصرف کن تاسه ماه پیش دیگه هیچ قرصی نخوردم آخه چندنفرگفتن ضررداره نخورحالاچندروزه کنارقلبم سرمیشه وتیرمیکشه حالاسوالم ازشما این که من داروها رومصرف کنم یانه دکترسیگاروموادهم مصرف میکنم خواستم بدونی ببخش توروخداسرتونودردآوردم خواستم توضیح کامل
  داده باشم خیلی ممنون خداخیرتون بده.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   شما بسیار اشتباه بزرگی مرتکب شدید که با صحبت افراد غیرمتخصص داروی خود را قطع کردید و برای خود خطر سکته ی قلبی و مغزی ایجاد کرده اید. مصرف آسپرین و اتورواستاتین برای شما همیشگی و 100 درصد ضروری است. مصرف سیگار و مواد را کنار بگذارید و با توجه به بروز درد سینه باید در اورژانس ویزیت شده و از شما نوارقلب بگیرند. اگر مشکلی نبود برای تنظیم داروهای دقیق باید زیر نظر یک متخصص قلب به طور دوره ای قرار بگیرید

 • تصویر کاربر مهشید چهارشنبه ۲۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وباتشکر فراوان
  من زنی ۵۰ ساله هستم که دو فرزند با عمل سزارین بدنیا اورده ام از سال گذشته دیگر رحم ندارم اما هر دو تخمدان را دارم .میگرن دارم و تحت درمان هستم که خیلی موثر بوده ..و زنم مناسب است و ورزش دوره ای مداوم دارم.گاهی اوقات مینیمم فشار خونم بالا میرود و کف سر به سمت پریشانیم به شدنت درد میگیرد دیشب در خواب اتفاق افتاد فکر کردم میگرن است اما صبح قبل از صبحانه فشارم ۱۲ روی ۹ بود خواهشمندم در صورت امکان کمکم کنید.شب هم غذای چرب نخورده بودم و زود هم خورده بودم البته شامل بادمجان کبابی بود .متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۲۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   فشار 12 روی 9 باعث علایمی که می گویید نمی شود ولی بهتر است برای اطمینان خاطر نزد یک متخصص قلب اکو و نوارقلب بگیرید

 • تصویر کاربر الناز جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب مجدد خدمت جناب دکتر نجفی
  پیرو سوال قبلی درباره فشارخون که فرمودین قرص متوهگزال رو قطع ولوزار رو دوبار در روز مصرف کنم .دوسوال از خدمت شما دارم ممنون میشم پاسخ بدهید
  یکی اینکه من وقتی فشارخونم بالا میره دچارتاکی کاردی هم میشم بخاطر این مورد بود که دکترم متو رو شروع کرد
  دومین سوالم اینه که با توجه به تست ورزش منفی وخوب ایا لازمه اکو بدم یانه .دقت تست ورزش رو میخواستم بدونم نسبت به اک بدونم .
  سپاسگذارم از پاسخگویی جناب عالی
  تندرست باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   اگر طپش قلب می گیرید بهتر است از قرص متوهگزال استفاده کنید. اکو و تست ورزش هر کدام برای مسایل جداگانه ای استفاده می شوند. تست ورزش بررسی عروق قلبی است و اکو بررسی دیواره و دریچه های قلبی. در مورد شما نیاز به انجام اکو نیست و همان تست ورزش کفایت می کند

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر تشکر میکنم بابت لطفی که میکنید به این همه سوال پاسخ میدین خدا ازتون راضی باشه، بنده بخاطر تپش قلب و تنگی نفس رفتم دکتر آزمایش و فشار ازم گرفتن گفتن فشارت بالاست بالای 14، آزمایش هم نرمال بود، ازشون خواستم اکو قلب هم بدم گفتن لازم نیست از استرسه، خواستم ببینم نظر شما چیه، درضمن دارویی هم ننوشتن، خواستم بپرسم ببینم چای سبز و ترش و گریپ فروت و.... استفاده کنم نظرتون چیه، آخه دوست ندارم از الان قرصی استفاده کنم اونم با این همه عوارض، لطفا راهنمایی بفرمایید آیا اکو قلب لازمه؟ و همچنین چای سبز و چای ترش هم نظرتون رو بگین، ممنون، درضمن 28 سالمه دارای اضافه وزن، باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   چای سبز و چای ترش تاثیر واضحی بر روی علایم شما نحواهد داشت و از نظر علمی اثبات شده نیست. اکو برای شما معجزه نخواهد کرد ولی ممکن است حداقل خیال شما را راحت کند. انجام ندادنش برای شما ضرری ندارد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر
  بنده مردی 42 ساله هستم حدودا چندین ماه دچار نوسانات شدید فشار خون میشدم که الان الحمدلله کمتر شده ولی الان احساس درد روی قفسه سینه دارم ضمنا حدود 15 سال قرص پروپرانول 40 استفاده میکنم دکتر بهم لوزار دادن که وقتی میخورم فشار بجای پایین اومدن افزایش پیدا میکنه و سرم سنگین میشه دکتر دیگه ای گفتن از کونکور استفاده کنم و باز پزشک دیگه ای گفتن از آملودیپین استفاده کنم آقای دکتر با توجه به نوسان فشار خون توصیه شما کدام دارو هست که در کنار پروپرانول استفاده کنم البته پزشکی که توصیه به استفاده از کونکور کردن گفتن باید پروپرانول قطع کنم که با توجه به وابستگیم به این دارو ترک اون برام فکر کنم غیر ممکنه با توجه به اینکه زمانی که لوزار خوردم و فشارم رفت روی 15 و سرم سنگین شد بعد از خوردن پروپرانول فشارم و حالم بهتر شد ببخشید طولانی نوشتم با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   بهتر است در کنار پروپرانولول از قرص املودیپین 5 استفاده کنید. لوزارتان نیز فشار را پایین می آورد و اگر در شما فشار بالا رفته است احتمالا علت دیگری داشته است.

 • تصویر کاربر داریوش سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من دو هفته ایی میشه متوجه فشار خون بالا شدم ۴۵ سال سن و چربی خون بالای ۳۰۰ دارم این چند روز سینو میکس خوردم فشارم کنترل شده الان میشه از قرص ضعیف تر استفاده کنم که ترکیببی نباشه مثل لوزارتان؟ قرص چربی روپیکسون استفاده میکنم.متشکرم...
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   ممکن است استفاده از قرص ضعیف تر فشارخون شما را کنترل نکند، بنابراین توصیه می شود از همین دارو فعلا استفاده کنید بهتر است برای تنظیم دقیق تر زیر نظر پزشک متخصص قلب و عروق باشید

درحال دریافت اطلاعات