کنترل فشار خون بالا در طب سنتی

کنترل فشار خون بالا نیازمند به تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی می باشد. همچنین ممکن است پزشک برای شما داروهایی را تجویز کند. اما شما می توانید در کنار این موارد با استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی به کنترل فشار خون بالا کمک کنید.

درمان فشار خون مینیمم بالا در طب سنتی

 سبک زندگی استرس زا با برنامه کاری شلوغ همراه با عادت های غذایی بد باعث افزایش خطر ابتلا به فشارخون بالا می شود که بدین معنی است که برای بسیاری از مردم در ۳۰ سالگی فشار خون بالا تشخیص داده می شود.
اکنون نگاهی سریع به برخی از بهترین گیاهان دارویی و ادویه جاتی که به کنترل فشار خون بالا کمک می کنند، می اندازیم.

دانه های زیره سیاه

عرقیات گیاهی پایین آورنده فشار خون

که تحت عنوان دانه Nigella sativa هم شناخته شده به طور سنتی به عنوان ادویه استفاده می شود، اما خواص دارویی هم دارد. بر اساس مطالعات مصرف روزانه ی عصاره دانه ی زیره سیاه برای ۲ ماه ممکن است موجب کنترل فشار خون در بیماران مبتلا به فشارخون خفیف (HT) شود. همچنین باعث کاهش سطح کلسترول LDL می شود که بیشتر برای سلامت قلب مفید است.
پس دوبار در روز ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلی گرم عصاره دانه زیره سیاه مصرف کنید و یا دو بار در روز ۲٫۵ میلی لیتر روغن زیره سیاه بخورید.

عصاره زالزالک

زالزالک بای کاهش فشار خون

زالزالک غنی از فلاونوئیدها مانند quercetin و OPC (پروسیانیدهای الیگومریک) است که باعث تقویت سلامت قلب شده و باعث کاهش ریسک فشارخون بالا توسط کاهش فشار خون شریانی می شود و گردش خون را زیاد می کند.
بر اساس مطالعات عصاره زالزالک باعث کاهش فشارخون دیاستولیک در ۱۰ هفته شده و همچنین اضطراب را کاهش می دهد. شما می توانید با پودر زالزالک یک نوشیدنی گرم آرامش بخش و کاهنده فشارخون در روز سرد داشته باشید. یا ۵۰۰ میلی گرم عصاره زالزالک را به عنوان مکمل روزانه برای به دست آوردن مزایای مشابه استفاده کنید.

دانه های کرفس

دانه کرفس برای کاهش فشار خون

دانه های کرفس به عنوان طعم دهنده برای خورش ها، سوپ ها و دیزی استفاده می شود و یک کنترل موثر برای فشار خون بالا در طب سنتی چینی است. بر اسای مطالعات دانه های کرفس یک کنترل ایمن و موثر برای فشار خون بالا است. آب کرفس نیز تاثیر مشابهی بر فشار خون دارد زیرا یک دیورتیک طبیعی است.
برای کاهش فشارخون می توانید:
– هر روز ۴ ساقه کرفس
-۸ قاشق چای خوری آب کرفس سه بار در روز
-۱۰۰۰ میلی گرم عصاره دانه کرفس دو بار در روز
-½ یا ۱ قاشق چای خوری روغن کرفس ۳ بار در روز
مصرف کنید.

سیر

سیر برای کنرل فشار خون مفید است.

واقعا یک ادویه جالب است و غنی از allicin است که یک آنتی اکسیدان قوی، ضد باکتری، کاهنده سطح چربی، کاهنده سطح کلسترول بالای خون، کاهنده سطح گلوکز سرم است و همچنین باعث کنترل فشار خون می شود. بر اساس مطالعات سیر در کاهش فشار خون افراد مبتلا به فشارخون بالا در مقایسه با placebo موثرتر است.
اگر میخواهید سیر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید، سیر تازه را به جای ادویه سیر انتخاب کنید، زیرا محصولات تازه باعث افزایش خواص قلبی می شوند. سیر تازه خام یا خشک شده در مقایسه با سیر کهنه یا پخته شده دارای allicin بیشتری است.
اگر طعم و بوی سیر را دوست ندارید، می توانید آن را به صورت مکمل خریداری کنید و ۶۰۰ تا ۹۰۰ میلی گرم سیر در روز برای کاهش فشارخون بالا استفاده کنید.

آیا دویدن بر روی بالا رفتن فشار خون تاثیری دارد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تاثیر دویدن بر فشار خون

بذر کتان

تخم کتان و کنترل فشار خون بالا

غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ و آلفا لینولنیک اسید (ALA) است و با کاهش کلسترول سرم، تثبیت فشار خون و افزایش تحمل گلوکز از سلامت قلب محافظت می کند و همچنین یک آنتی اکسیدان قوی برای اضافه کردن به غذا است.
بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله اروپایی تغذیه بالینی، مکمل های غذایی با روغن کتان (۸d/day) در کنترل فشار خون موثر است. بر اساس مطالعه دیگری کاهش قابل توجهی در هر دو فشارخون سیستولی و دیاستولی به دنبال مصرف محصولات مختلف کتان ایجاد می شود.
از آنجایی که کل دانه های کتان می تواند بدون هضم از بدن دفع شود، بهتر است که دانه های کتان را به صورت آسیاب شده برای بهره مندی از مزایای تغذیه ای استفاده کنید. بنابراین می توانید یک یا دو قاشق غذا خوری در هر ظرف غذای پخته شده، اسموتی ها، شیرینی ها یا حتی سالاد اضافه کنید. هر روز ۳۰ گرم کتان آسیاب شده را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

هل

هل برای کنترل فشار خون بالا

ادویه معطری از هند که یکی دیگر از موثر ترین راه های طبیعی برای کاهش فشار خون است زیرا یک آنتی اکسیدان قوی بوده و همچنین غنی از پتاسیم و منیزیم است که باعث افزایش سلامت قلب و کاهش فشارخون می شود.
هر روز یک مقدار کم پودر هل را به فنجان چای خود اضافه کنید. همچنین می تواند به راحتی به دسرها، محصولات پخته شده و سوپ اضافه کنید. همچنین می توانید پوست معطر آن را پس از وعده های غذایی برای خوشبو کردن دهان بجوید.

آیا با روش های درمان فشار خون با عرقیات گیاهی آشنا هستید؟ برای آشنایی با عرقیات گیاهی موثر در کاهش فشار خون بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان گیاهی فشار خون

دارچین

درمان فشارخون بالا با عرقیات گیاهی

میتوانید بلغور، غلات صبحانه، چای، سرخ کردنی ها، خورش ها، سوپ و دیگر غذاهای خوشمزه را طعم دار کنید. مطالعات نشان داده اند مصرف کوتاه مدت دارچین کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولیک و دیاستولیک ایجاد می کند، و برای بیماران دیابتی بسیار توصیه می شود. به دنبال دارچین واقعی یا Cinnamonum verum که از اندونزی یا Cinnamonum tamala از جنوب هند می آید، باشید. علاوه بر خواص پایین آوردن فشارخون، دارچین مزایای سلامت بخش دیگری هم دارد.

گیاه بوچو

گیاه بوچو برای منترل فشار خون

یک گیاه دارویی آفریقای جنوبی که اثبات شده در کاهش فشار خون موثر است. یک دیورتیک طبیعی و عامل ضد التهاب و کنترل مناسب و ایمن برای فشار خون بالا است. مهاجران اولیه هلندی از بوچو برای تولید تنتور برندی استفاده می کردند که امروزه برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.
مکمل های بوچو را می توانید به صورت آنلاین در قالب کپسول یا برگ های خشک شده ای که برای دم کردن چای استفاده می شود، پیدا کنید.
هیچ دوز توصیه شده ی ایمنی اثبات نشده است پس می توانید امتحان کنید.
– ۱-۲ گرم به شکل کپسول سه بار در روز مصرف می شود.
– ۱۲۵-۰٫۲۵ اونس مایع، اگر عصاره مایع دارید.
– ۱-۲ قاشق چای خوری از برگ های بوچو را با تزریق به یک فنجان آب به مدت ۵ دقیقه دم کنید. می توانید این چای را دو بار در روز داشته باشید.
– ۱۰-۲۰ قطعه خیسانده شده در یک لیوان آب، سه بار در روز
احتیاط: اگر می خواهید از بوچو به عنوان دارو برای درمان فشار خون بالا استفاده کنید، مصرف غذاهای غنی از پتاسیم مانند سبزیجات سبز و موز را افزایش دهید. به زنان باردار توصیه می شود مقدار درمانی زیاد بوچو را مصرف نکنند زیرا ممکن است به عنوان عامل سقط عمل کند.

چای ترش

چای ترش در درمان فشار خون موثر است

بر اساس مطالعات Hibiscus (نام گیاه چای ترش) خشک شده می تواند یک روش عالی و طبیعی برای کنترل فشار خون باشد.
یک دیورتیک طبیعی که سدیم اضافی خون را حذف کرده و باعث تثبیت فشارخون می شود. علاوه بر آن، عملکرد مهار کننده ACE (آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین) را تقلید می کند که داروی رایج تجویز شده برای فشار خون بالا است.
برای تهیه چای ترش، یک قاشق چایخوری از گل های خشک hibiscus را با یک فنجان آب مخلوط کنید و از یک فنجان تا سه بار در روز استفاده کنید.
احتیاط: اگر برای کاهش فشار خون دارو مصرف می کنید، مراقب باشید که چه مقدار چای مصرف می کنید.
اضافه کردن بسیاری از این گیاهان و ادویه ها به رژیم غذایی بسیار آسان است. برای شروع کار از دستورالعمل های زیر امتحان کنید:
بلغور زغال اخته و دارچین، سوپ حبوبات مخلوط شده، قارچ پر شده با سیر داغ، پودینگ سیب و مرغ پخته شده با سبزیجات

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص فشار خون در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر تشکر میکنم بابت لطفی که میکنید به این همه سوال پاسخ میدین خدا ازتون راضی باشه، بنده بخاطر تپش قلب و تنگی نفس رفتم دکتر آزمایش و فشار ازم گرفتن گفتن فشارت بالاست بالای 14، آزمایش هم نرمال بود، ازشون خواستم اکو قلب هم بدم گفتن لازم نیست از استرسه، خواستم ببینم نظر شما چیه، درضمن دارویی هم ننوشتن، خواستم بپرسم ببینم چای سبز و ترش و گریپ فروت و.... استفاده کنم نظرتون چیه، آخه دوست ندارم از الان قرصی استفاده کنم اونم با این همه عوارض، لطفا راهنمایی بفرمایید آیا اکو قلب لازمه؟ و همچنین چای سبز و چای ترش هم نظرتون رو بگین، ممنون، درضمن 28 سالمه دارای اضافه وزن، باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   چای سبز و چای ترش تاثیر واضحی بر روی علایم شما نحواهد داشت و از نظر علمی اثبات شده نیست. اکو برای شما معجزه نخواهد کرد ولی ممکن است حداقل خیال شما را راحت کند. انجام ندادنش برای شما ضرری ندارد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر
  بنده مردی 42 ساله هستم حدودا چندین ماه دچار نوسانات شدید فشار خون میشدم که الان الحمدلله کمتر شده ولی الان احساس درد روی قفسه سینه دارم ضمنا حدود 15 سال قرص پروپرانول 40 استفاده میکنم دکتر بهم لوزار دادن که وقتی میخورم فشار بجای پایین اومدن افزایش پیدا میکنه و سرم سنگین میشه دکتر دیگه ای گفتن از کونکور استفاده کنم و باز پزشک دیگه ای گفتن از آملودیپین استفاده کنم آقای دکتر با توجه به نوسان فشار خون توصیه شما کدام دارو هست که در کنار پروپرانول استفاده کنم البته پزشکی که توصیه به استفاده از کونکور کردن گفتن باید پروپرانول قطع کنم که با توجه به وابستگیم به این دارو ترک اون برام فکر کنم غیر ممکنه با توجه به اینکه زمانی که لوزار خوردم و فشارم رفت روی 15 و سرم سنگین شد بعد از خوردن پروپرانول فشارم و حالم بهتر شد ببخشید طولانی نوشتم با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   بهتر است در کنار پروپرانولول از قرص املودیپین 5 استفاده کنید. لوزارتان نیز فشار را پایین می آورد و اگر در شما فشار بالا رفته است احتمالا علت دیگری داشته است.

 • تصویر کاربر داریوش سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من دو هفته ایی میشه متوجه فشار خون بالا شدم ۴۵ سال سن و چربی خون بالای ۳۰۰ دارم این چند روز سینو میکس خوردم فشارم کنترل شده الان میشه از قرص ضعیف تر استفاده کنم که ترکیببی نباشه مثل لوزارتان؟ قرص چربی روپیکسون استفاده میکنم.متشکرم...
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   ممکن است استفاده از قرص ضعیف تر فشارخون شما را کنترل نکند، بنابراین توصیه می شود از همین دارو فعلا استفاده کنید بهتر است برای تنظیم دقیق تر زیر نظر پزشک متخصص قلب و عروق باشید

 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام در رابطه با اختلال دریچه میترال جواب اکو پیوست کردم درضمن این دارو بیسوتا ۵(بیزوپرولول) عوارض خطرناکی نداره ؟ مثلا وابستگی ایجاد کنه ، چون دارو بعد از مصرف دو بسته روزی یک عدد تموم شده دوباره بدون نسخه خریدم و قرص اسپرین میخورم برای کاهش غلضت خون و درد قسمت سمت چپ قفسه سینه.ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   در اکوی شما به افتادگی دریجه ی میترال اشاره شده است که موضوع مهمی نیست. این مساله در 10 درصد جمعیت دیده می شود و نیاز به اقدام خاصی نیست. اگر فشارخون بالا دارید و با مصرف بیسوتا فشارتان کنترل شده است باید دارو را ادامه دهید. ولی اگر فشارخونهای شما در اندازه ی مناسب است (یعنی کمتر از 130 روی 80) می توانید بیسوتا را قطع کنید زیرا استفاده از آن با توجه به جواب اکوی شما توصیه نمی شود و سودی برای شما ندارد

 • تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 33 سالمه ورزشکارم چربی نمیخورم قند خیلی کم نمک خیلی خیلی کم و میوه مصرف زیاد میکنم.سبزی جات خلاصه زندگی سالم.ولی استرس دارم زیاد.فشار خیلی خیلی بالا ست رکورد زدم یه بار 34 حالت عادی 22 و به بالا با چند دستگاه مختلف هم اندازه میگرم.الان لوزاتن 25 مصرف میکنم قبلا اتنلول .انقد زیر زبونی خوردم همیشه دهنم زخمه.مغزم همیشه میخواد بترکه ینی دکتر اصلا نمیدونم چ مرگمه هرچی خون میدم و هرچی رعایت میکنم هیچی درست نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   با توجه به این شرح حال بهتر است برای ویزیت به پزشک مراجعه کنید تا تمامی علل فشارخون برای شما بررسی شوند. ممکن است در سن شما فشارخون منشا هورمونی داشته باشد. نوارقلب و اکو نیز برای شما ضروری است

 • تصویر کاربر داتیس سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت جانب دکتر , بنده 33 سالمه, دوبار طی 15 روز گذشته تاکنون فشار خونم بالا بود در واقع 12 روی 11 بود و سردرد همراه گیجی داشتم, تا حالا چنین موردی واسم پیش نیومده بود, شدیدا فقط سیگار میکشم , مجرد هستمخواهشن راهنمایی کنید. از
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر فنائي سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . 52 ساله فشار پائينم بالاست . هر صبح 2.5كنكور و والزارتان 40 ميخورم .
  لطفا قرصهاي توليد داخلي جايگزين قرص كنكور معرفي كنيد .
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۱۳ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من 38 سال دارم به مدت 6 ماه است دچار فشار خون شدم بدون هیچ سابقه ای خانوادگی پس از مراجعه به دکتر و انجام تست ورزش واسکن قلب مشکل خاصی در قلبم و رگهای خونی قلبم مشاهده نشد وسنوگرافی کلیه و ازمایش خون نیز مشکلی نداشت و دکتر قرص لوزارتان صب وعصر برایم تجویز کرد که اصلا سازگار نبود وفشارم نوسان داشت بعد از قرص املوپریس 5 بصورت نیم در شبها استفاده کردم که مدتی خوب بود و فشارم حوالی 7 11 بود ولی بعد از مدتی باز فشارم افزایش پیدا کرده و سردرد مضمن دارم مشکل من بالا بودن مینیمم فشار هست که از 8.5 پایین نمی اید ولی ماکزیمم فشار همواره در محدوده 11 و حتی پایین است و در ضمن رژیم غذایی نیز رعایت میشود لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۳ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقت شما بخیر
  فردی هستم 48 ساله
  فشار مینیمم بیشتراوقات بالا است مثلا سیزده روی نه ونیم یا ده
  چندمرتبه که رفتم پیش پزشک فشارم رو که گرفته میگه اشکالی نداره
  چندنفری هم بهم گفتندمشکل رو جدی بگیر
  منو راهنمایی بفرماییدلطفا
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من نزدیک دوسال هست که بعد از یه سرما خوردگی شدید دچار نوسان فشار خون شدم ،طوری که در هنگام ایستادن و راه رفتن و بعضی وقتها بالا رفتن از شیب دچار سبکی سر میشم و انگار خون به مغزم نمیرسه فشار خونم نوسان پیدا کرده دکتر قلب رفتم گفت کلفتی بطن چپ دارم البته اینم بگم ورزشکار نیمه حرفه ای بودم زمانی..احساس میکنم رگ گردنم نازک شده و اینم بگم نبض گردن و مچ دستم ضربانش دیده میشه ،،در استخر صداها ضعیف به گوشم میرسه و احساس بدی بهم دس میده اگه ممکنه راهنمایی کنین با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   بهتر است هولتر ۲۴ ساعته فشار انجام شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر