ویزیت آنلاین با دکتر محمدحسین نجفی

کنترل فشار خون بالا در بارداری

بر اساس گزارش انجمن بارداری آمریکا، فشار خون بالا در بارداری حدود ۶ تا ۸ درصد زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مقاله روش هایی ساده جهت کاهش فشار خون بالا در دوران بارداری آمده است.

فشار خون بالا در بارداری چند است؟

اگر فشار سیستولیک شما بیش از ۱۴۰ میلی متر جیوه ( عدد بالا) و یا فشار دیاستولیک بیش از ۹۰ میلی متر جیوه ( عدد پایین ) باشد، دچار پرفشاری یا فشار خون بالا در بارداری هستید.

برخی از عوامل خطر برای فشار خون بالا مرتبط با بارداری شامل اضافه وزن، فشار خون بالا قبل از بارداری، بارداری چند قلویى، داشتن بیماری مزمن و یا رژیم غذایی نامناسب (رژیم غدایى با نمک و چربی بالا) است.

راه های کنترل فشار خون بالا در بارداری

از آنجا که فشار خون بالا می تواند منجر به عوارض (نوزادان کم وزن، مشکلات کلیوی، زایمان زودرس و پره اکلامپسی) شود، باید اقداماتی برای کاهش فشار خون بالا در بارداری انجام دهید.

ورزش در بارداری

فعال باشید.

زنان غیر فعال بیش تر در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا در بارداری نسبت به کسانی که ورزش می کنند، هستند. بنابراین، چه در حال حاضر باردار هستید یا برنامه ى باردارى دارید، با پزشک خود درباره ى شروع یک برنامه ى ورزشى صحبت کنید. سعی کنید حداقل ۳۰ دقیقه در روز در طول هفته ورزش کنید.
اگر مبتدی هستید، با پیاده روی با شدت کم یا شنا شروع کنید. همیشه قبل از شروع یک برنامه ى ورزشى با پزشک خود صحبت کنید و از ایمن بودن فعالیت ها اطمینان خاطر پیدا کنید.

وزن خود را کنترل کنید.

اضافه وزن داشتن یک عامل خطر برای پرفشاری خون است، بنابراین باید احتیاط کنید تا افزایش وزن سالم متناسب با باردارى داشته باشید. رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم، راه هایی برای کنترل وزن در دوران بارداری هستند.
پره اکلامپسی با افزایش وزن و فشار خون بالا در بارداری مرتبط است، بنابراین باید از افزایش وزن بیش از حد و به سرعت جلوگیری شود.

پره اکلامپسی می تواند منجر به مشکلات کلیوی و کبدی براى مادر و عوارضى برای نوزاد شود. اضافه وزن خطر ابتلا به سایر ناراحتى ها و بیمارى ها در دوران بارداری را افزایش می دهد، از جمله کمر درد، خستگی، گرفتگی عضلات پا، هموروئید، دیابت بارداری، سوزش سر دل و درد مفاصل.

فشار خون بالا در بارداری ممکن است خطرناک باشد برای آشنایی با روش های درمان فشار خون بالا می توانید بر روی دکمه زیر کیلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

بارداری

استرس خود را کاهش دهید.

استرس زیاد می تواند باعث افزایش فشار خون شما شود، چه باردار باشید چه نباشید. در صورت امکان، محرک های شناخته شده برای استرس را از بین ببرید.
در طول باردارى زیاد کار نکنید. اگر بیش از ۴۱ ساعت در هفته کار کنید، می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا در بارداری را افزایش دهد.
تکنیک های آرامش بخش مانند مدیتیشن و یوگا را امتحان کنید تا باعث آرامش و کاهش استرس شما شود.

سعی کنید تنفس خود را کنترل کنید.

تکنیک های تنفسی، مانند تنفس دیافراگمى، می تواند بدن و ذهن شما را آرام کند و باعث تسکین استرس شود. علاوه بر این، با تنفس دیافراگمى (عضله اى در پایین ریه های شما) می توانید تنفس خود را قوی تر کنید و فشار وارده به عضلات دیگر گردن و قفسه سینه خود کاهش دهید.
به راحتی بر روی پشت خود دراز بکشید و یا بر روی صندلی بنشینید. حین دراز کشیدن، یک بالش زیر زانوی خود قرار دهید تا آن ها را بالاتر قرار دهید. برای احساس حرکت دیافراگم، دستان خود را روی قفسه سینه و زیر آن قرار دهید. به آرامی از طریق بینی نفس بکشید تا احساس کنید معده تان حرکت مى کند.
به آرامی با دهان خود با شمارش تا پنج، در حالی که ماهیچه های شکمی خود را سفت کرده اید، نفستان را بیرون دهید. تنفس خود را به طور منظم و آهسته تکرار کنید.

آهنگ

به موسیقی گوش دهید.

مطالعات نشان داده اند که گوش دادن به نوع صحیح موسیقی، حداقل ۳۰ دقیقه در روز، در حالی که به آرامی نفس مى کشید، فشار خون را کاهش می دهد.
به موسیقى آرام و آرامش بخش مانند سلتیک، کلاسیک و یا هندو گوش کنید یا اگر یک نوع موسیقی آهسته مورد علاقه دارید که الهام بخش و آرامش بخش است به آن گوش دهید.
از گوش دادن به موسیقی هاى تند و با صدای بلند، مانند راک، پاپ و متال اجتناب کنید، زیرا ممکن است اثر متفاوتی بر روی شما داشته باشند.

نگاهی دقیق تر به داروهای خود داشته باشید.

فشار خون، ناشی از برخی داروها است. با پزشک خود درباره ى داروهای خود صحبت کنید و مطمئن شوید که این داروها بی خطر هستند و موجب فشار خون بالا در بارداری نمیشوند.

کشیدن سیگار در بارداری

سیگار نکشید.

سیگار کشیدن علاوه بر ایجاد خطر برای کودک شما، می تواند موجب فشار خون بالا در بارداری شود. اگر باردار هستید، باید بلافاصله آن را ترک کنید. با پزشک خود درباره ی روش های ترک سیگار که برای شما و کودک شما امن است، صحبت کنید.

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.