ویزیت آنلاین با دکتر محمدحسین نجفی

درمان فشار خون پایین با این ۹ راهکار ساده

در حالی که فشار خون پایین در بیشتر مواقع یک چیز خوب به نظر می رسد، ولی گاهی فشار خون بیش از حد کم شده و باعث مشکلاتى شود. در این مقاله به بررسی ۹ راه خانگی و ساده، جهت بالا بردن فشار خون و درمان فشار خون پایین می پردازیم.

در برخی موارد راه حل های طبیعی می توانند فشار خون پایین را افزایش و برخی از علائم آن را، کاهش دهند. در سایر موارد ممکن است مداخله در قالب داروها و درمان هایی برای افزایش فشار خون ضروری باشد.

فشار خون پایین چیست؟

فشار خون را می توان با استفاده از میلی متر جیوه اندازه گیری کرد. فشار خون پایین و یا هایپوتنشن به فشار کمتر از ۹۰ میلی متر جیوه بر روى ۶۰ میلی متر جیوه گفته مى شود.

با این حال، اکثر پزشکان تنها زمانی فشار خون پایین را یک مشکل توصیف می کنند که، فرد علائم همراه با فشار خون پایین را داشته باشد. اگر علامتى وجود نداشته باشند، فشار خون پایین نگران کننده نیست.

عواقب فشار خون پایین

زمانی که فشار خون پایین علامت ایجاد می کند، می تواند نشانه ای از این باشد که خون به اندازه کافی به اندام ها نمی رسد. اگر این امر برای مدت طولانی اتفاق بیافتد، می تواند عواقب جدی ایجاد کند، از جمله:

✳ شوک

✳ سکته مغزی

✳ حمله قلبی

✳ نارسایی کلیه

درمان فشار خون پایین در طب سنتی

اکثر افراد مبتلا به فشار خون پایین، نیاز به دارو یا سایر اقدامات پزشکی برای افزایش فشار خون ندارند. تغییر در شیوه زندگی و روش های طبیعی برای افزایش فشار خون پایین بسیار موثر هستند.

در صورتی که مبتلا به فشار خون بالا هستید . این بیماری را جدی بگیرید و هرچه زودتر برای درمان فشار خون بالا اقدام کنید. برای درمان فشار خون بالا می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

نمک و فشار خون

✅درمان فشار خون پایین با مصرف بیشتر نمک

بر خلاف توصیه های معروف، رژیم های کم سدیم برای تمامى افراد مبتلا به مشکلات فشار خون مناسب نیستند. افراد مبتلا به فشار خون پایین باید میزان مصرف سدیم خود را به طور متوسط ​​افزایش دهند تا به افزایش فشار خون کمک کنند.

✅ درمان فشار خون پایین با پرهیز از نوشیدن الکل

الکل می تواند فشار خون را پایین بیاورد، بنابراین افراد مبتلا به فشار خون پایین باید از مصرف بیش ار حد الکل اجتناب کنند.

✅ در زمان نشستن یک پا را بر روى دیگرى بگذارید.

نشان داده شده است که گذاشتن پاها روى هم در زمان نشستن، فشار خون را افزایش می دهد. برای افرادی که فشار خون بالا دارند، این کار توصیه نمى شود.

داروهای فشار خون

✅ در مورد داروهاى مصرفى خود با پزشک مشورت کنید.

فشار خون پایین می تواند یک اثر جانبی ناشى از انواع داروها باشد. اگر علائم فشار خون بالا و پایین پس از مصرف دارو شروع شود، فرد باید علائم خود را با پزشک خود در میان بگذارد.

✅ درمان فشار خون پایین با نوشیدن آب

مصرف آب بیشتر، می تواند باعث افزایش حجم خون شود، که یکی از علل بالقوه فشار خون پایین مى باشد. همچنین می تواند از کمبود آب یا دهیدراتاسیون جلوگیری کند.

✅ درمان فشار خون پایین با پوشیدن جوراب تنگ

جوراب هاى تنگ به کاهش میزان خونى که در پاها حبس شده است،کمک می کند و آن را به جای دیگری انتقال مى دهد. جوراب های تنگ برای کمک به کاهش فشار و درد ناشی از وریدهای واریسی نیز استفاده می شود.

✅ از تغییر موقعیت ناگهانی اجتناب کنید.

نشستن یا ایستادن سریع می تواند موجب احساس سرگیجه  یا غش کردن در افراد مبتلا به فشار خون پایین شود. در این موارد، قلب خون کافی را با سرعت به بدن پمپاژ نکرده است تا بتواند تغییر ناگهانى موقعیت را مدیریت کند.

فشار خون پایین پس از صرف غذا

✅ افزایش تعداد وعده های غذایی

خوردن وعده های غذایی کوچکتر ولى مکرر در طول روز، ممکن است به فشار خون پایین کمک کند. این امر به این دلیل است که وعده های کوچکتر به جلوگیری از افت فشار خون مرتبط با خوردن وعده های حجیم تر کمک می کند.

✅ از علائم آگاه باشید.

فقط اگر علامتى وجود داشته باشد، فشار خون پایین یک مشکل در نظر گرفته می شود. اگر علامتى وجود نداشته باشد، فشار خون پایین باید به عنوان نشانه ای از سلامت خوب باشد.

درمان فشار خون پایین با دارو

برای درمان فشار خون پایین، داروهای مختلفی بر اساس علت آن وجود دارد، که برخی از آن ‌ها عبارتند از:

فلودروکورتیزون

برای فشار خون پایین در حالت ایستاده است. این داروی کورتیکواستروییدی برای کنترل میزان مایعات و سدیم بدن بسیار مؤثر است. همچنین این دارو اغلب برای فشار خون پایین ناشی از کم آب شدن، مصرف می ‌شود. این دارو از طریق افزایش حجم خون نیز، می‌ تواند باعث افزایش فشار خون شود.

میدودرین

این دارو اغلب برای افراد مبتلا به فشار خون پایین شدید در حالت ایستاده، تجویز می ‌شود.

پیریدوستیگمین

این دارو باعث افزایش قدرت عضلانی، در بیمارانی که به دلیل ضعف عضلانی، مبتلا به فشار خون پایین هستند، می ‌شود. پیریدوستیگمین مانع از دست دادن نوعی ماده طبیعی به نام استیل‌ کولین‌ که برای عملکرد طبیعی عضلات لازم است، می ‌شود. از این رو این دارو سبب تخفیف بی حالی که یکی از اصلی ترین علائم فشار خون پایین است، می ‌شود.

کافئین

به عنوان محرک سیستم عصبی مرکزی عمل کرده و به صورت موقت مانع از خواب آلودگی و باعث افزایش هوشیاری می ‌شود. کافئین همچنین برای تسکین عضلات، تحریک عضلات قلبی و درمان برخی سردرد های میگرنی بسیار مفید است. علاوه بر این کافئین به صورت موقت و کوتاه مدت می‌ تواند باعث افزایش فشار خون شود.

اریتروپویتین

برای درمان فشارخون پایین ناشی از کم خونی استفاده می ‌شود. اریتروپویتین بهترین گزینه برای افزایش فشار خون و تعداد سلول های خون است.

داروهای ضدعفونی غیر استروئیدی

این داروها عمدتاً برای درمان التهاب، دردهای خفیف تا متوسط، تب و چنانچه فشار خون پایین ناشی از وجود عفونت باشد، استفاده می ‌شوند.

علل فشار خون پایین

علل بالقوه بسیارى براى فشار خون پایین وجود دارد. در برخی موارد، بیمار باید تحت درمان قرار گیرد تا فشار خون پایین را اصلاح و درمان کند. برخی از شایع ترین علل عبارتند از:

✔ کمبود های تغذیه ای

✔ استراحت طولانی مدت

فشار خون پایین در بارداری

✔ داروها

✔ عفونت شدید

✔ عکس العمل های آلرژیتیک

✔ کاهش حجم خون

✔ مشکلات قلبى

با این حال اگر فرد علامتى را تجربه نکند، فشار خون پایین می تواند یک شاخص سلامت خوب نیز باشد.

کم آب شدن بدن

علائم فشار خون پایین

برخی از افراد مبتلا به فشار خون پایین هیچ علامتی ندارند. در این افراد، فشار خون پایین به طور کلی خطرناک نیست. با این حال، حتی یک یا دو علامت ممکن است نشان دهنده ى یک مشکل جدى باشد. فشار خون پایین می تواند موارد زیر را ایجاد کند:

☑ سرگیجه

☑ غش کردن

☑ ناتوانی در تمرکز

☑ تاری دید یا دوبینی

☑ حالت تهوع

☑ خستگی

فشار خون پایین در حالت ایستاده

بعضی افراد ممکن است فقط در هنگام ایستادن، علائم فشار خون پایین را داشته باشند. این حالت به عنوان هایپوتنشن اورتوستاتیک (فشار خون وضعیتی) شناخته می شود. به طور معمول این حالت خطرناک نیست، مگر اینکه تغییر موقعیت فرد موجب افت سریع فشار خون  شود، که ممکن است منجر به غش کردن شود.

علائم شوک در فشار خون پایین

در موارد شدیدتر، فشار خون پایین ممکن است منجر به شوک شود. شوک یک عارضه جدی پزشکی است که ناشی از کاهش جریان خون در سراسر بدن است. این حالت می تواند به سلول هاى اعضای بدن آسیب برساند. علائم شوک عبارتند از:

✳ تنفس سریع یا کم عمق

✳ پوست چرب

✳ سردرگمی

✳ ضربان قلب تند

✳ ضربان ضعیف

⚠ نکته: فردی که علائم شوک را تجربه می کند، نیازمند مراقبت پزشکی فوری است.

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳/۵ - (۶ امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخیر اقای دکتر مادرم 72سالشه حدودا 7ماه پیش اورژانسی انژیو شدن واستند داخل رگ گذاشتن وهم نارسایی کلیه دارن جدیدا فشارشون پایین میاد معمولا 9روی 5یا6 است و بی حال میشن و داروهایی که مصرف میکنن شامل:پلاویس-بیزوپرولول2/5(روزی2عدد)-ا.اس.ا-اسپیداکتون25(یکروز در میان نصف)-لورازتان(روزانه2عدد)-فروزماید40-الپورینول-وقرص ارامبخش سرترالین مصرف میکن با وجود این داروها این فشارخون طبیعی است یا دوز داروها باید تغییر کند ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر رود پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من معمولا فشارم 8 روی 5 هستش
  تو آزمایش کم خونی نشون نداده، ضربان قلبم معمولا بالاست مایعات هر چی مصرف میکنم دفع میشه، کم کاری تیروئید دارم روزی 1 قرص لووتیروکسین 10 میخورم و جواب آزمایش تیروئید ام خوبههمیشه کسلم و صبحها خیلی بد از خواب بیدار میشم موهامم خیلی میریزه
  به نظرتون قرصا جواب کاذب نشون میدن یا مشکل از جای دیگست
  چند ساله درگیرم نمیدونم چی کار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   با توجه به این که این مشکلات احتمالا منشا قلبی ندارند با متخصص غدد مشورت کنید

 • تصویر کاربر Heln جمعه ۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام این اواخر مادرم زیاد عصبی شد و الان سرگیجه شدید داره به طوری که یک دقیقه روی پاش ایستاد خورد زمین و همراه سرگیجه بی حالی سر درد میگرنی هم داره چند روزی هست که فشار خونش به شدت افت داشته و با قند و عسل و چیزهای شیرین هم خوب نشد ممنون از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   با توجه به سرگیجه ی شدید و شرایط ایشان بهتر است یک بار به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید زیرا به نظر نمی رسد مشکل ایشان قلبی باشد. بیش تر مسایل مربوط به گوش داخلی و اعصاب مرکزی برای ایشان مطرح است

 • تصویر کاربر آنا شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام، من در مدت يكماه سه بار در محيط كار حالم بدشد. بدنم سردبود، سرگيجه و كني حالا تهوع داشتم و نميتونستن سرپا بايستم، رنگم خيلي پريده بود، يكبار هم فشار روي قفسه سينه احساس كردم . الان فشارم ٩ روي ٦ هست و خيلي بي حالم. ايران زندگي نميكنم دكتر در نهايت به من دارويي براي بالا بردن فشار دادن و گفتن كه قهوه بخورم و البته ممكن هست كه اين حالات منشأ عصبي داشته باشه و بايد به روانپزشك مراجعه كنم. خواستم نظرِ شما رو بدونم و اينكه براي بالا بردن فشار خون چه كنم. ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   به نظر می رسد بیش تر حمله های عصبی مطرح باشد. بهتر است داروها را طبق تجویز مصرف کنید و با روانپزشک نیز مشورت کنید. برای فشار مناسب باید تغذیه ی مناسب داشته باشید و در مورد شما استفاده از نمک کافی در غذا توصیه می شود

 • تصویر کاربر ارجمند جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مجبورم داروی متادون ومرفین استفاده کنم ،که مخصوصا صبح ها دچار سستی و بی حالی شدید همراه با ضربان تند واضطراب می شوم کمی هم عصبی هستم که باید زود غذا و نمک وقند همراه با دراز کشیدن
  انجام دهم لطفا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   مشکل شما را باید یک روانپزشک حل کند. این مسایل ناشی از مصرف دارو و قطع مواد مصرفی قبلی است. قلب شما موردی ندارد

 • تصویر کاربر پيام چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پدر من چند روز پيش فشارش رفت ١٧ رو ١٠ دكتر آزمايش نوشت مشكل پروستات داشت،همراه قرص پرازوسين٥ قرص آتنولول ٥٠ روزي ٢ تا با قرص فوروزمايد٤٠ روزي يكي ميخوره،شب از خواب پا ميشه بره دستشويي حالت غش به هش دست داد و لرزيد فشارشو گرفتين ٧ رو ٥ بود ،چي كار كنيم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   اگر فقط یک بار این مشکل رخ داده است نیاز به نگرانی نیست از عوارض داروهاست ولی اگر مکرر این اتفاق می افتد باید ویزیت شده و داروهای ایشان بر اساس معاینه تنظیم شود

 • تصویر کاربر فونیکس چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. مادر من ۷۰ سالومه و مبتلا به سرطان ریه با متاستاز مغزی و کبدی و استخوان ستون فقرات هستن. الان دو هفته از اولین جلسه شیمی درمانشان میگذره. چند روزیه سرگیجه های شدیدی دارن حتی در حالت دراز کشیده. امروز فشار خون گرفتن و دیدن ۷ روی ۵ هست. البته ایشون سابقه فشار خون پایین داشتن ولی نه در این حد. چه کاری باید براشون انجام بدیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   احتمالا علایم ایشان به خاطر شیمی درمانی است باید با متخصص خودشان مشورت کنید تا اگر لازم شد داروی مناسبی برای ایشان تجویز شود یا درمانهای فعلی تغییر کنند

 • تصویر کاربر آموس دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر. سوالم درمورد افت همیشگی فشارخونم هستش خانم هستم 31ساله.همیشه فشارم 10 روی 6 یا 9 روی 5 هستش. بیماری خاصی هم ندارم. فقط یکی دوهفته س بخاطر استرس پروپرانولول میخورم که مزید بر علت هم شده. چیکار باید بکنم61
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   این افت فشارخون می تواند بخاطر پروپرانولول باشد. البته معمولا در خانمها عموما فشارخون پایین با توجه به کم خونی ایشان دیده می شود. اگر این فشار پایین در شما علایمی مثل سرگیجه و سردرد و سیاهی رفتن جشمها ایجاد نمی کند نیاز به اقدام خاصی نیست

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادر من اسکیزوفرن داره و خودسرانه مدتی داروها رو قطع کرده الان که مجدد مصرف و شروع کرده وقتی از جا بلند میشه سرش گیجه میگیره وزانوهاش سست میشه و زمین میخوره دستهاش یخ میشه و رنگ لبهاش سفید دکتر لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   علت موضوع زیاد بودن دوز دارو برای ایشان است. باید دوز داروها را کم کرد. بهتر است زیر نظر پزشک قلب با توجه به شرایط خاص ایشان و پس از ویزیت داروهایشان تنظیم شود

 • تصویر کاربر سیما یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.دخترمن 16 سالشه وبدغذاست.میل به خوردن در اوبسیارکماست.آزمایشات فقر آهن و کمبود ویتامین دی رانشان میدهند.من از فشارخون پایینش خیلی نگرانم.معمولافشارش 7روی 5 ویا 6 روی 8 میباشد.باتشکر از دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   با توجه به کم خونی این فشارخون پایین توجیه می شود. بهتر است ایشان قرص اهن روزی سه بار و قرص ویتامین D هفته ای یک بار تا 8 هفته استفاده کنند. مصرف مایعات کافی نیز داشته باشند

درحال دریافت اطلاعات