قرص سینومیکس برای درمان چیست؟

قرص سینومیکس با نام آملودیپین و والسارتان شناخته می شود. قرص فشار سینومیکس به صورت قرص شیاردار خوراکی استفاده می شود.

قرص سینومیکس برای درمان چیست؟

سینومیکس یک قرص ترکیبی است که از آملودیپین و والسارتان ساخته شده است. آملودیپین یک مسدودکننده‌ی کانال کلسیم دی‌هیدروپیریدین و والسارتان مسدودکننده‌ی گیرنده‌ی آنژیوتانسین است. سینومیکس برای درمان و کاهش فشار خون در موارد زیر استفاده می‌شود:

– در مورد بیمارانی که مونوتراپی (درمان با یک داروی اصلی) برای کنترل مشکل آن‌ها کافی نیست.

– به عنوان درمان اولیه در بیمارانی که احتمالاً برای کنترل فشار خونشان نیاز به داروهای چندگانه است.

کاهش فشار خون می‌تواند ریسک مشکلات قلبی و عروقی کشنده و غیرمهلک، به خصوص سکته قلبی و آنفارکتوس ماهیچه‌ی قلبی را کاهش دهد.

موارد مصرف قرص سینومیکس

ملاحظات عمومی:

 • ماگزیمم اثر دارو در طول دو هفته به دست می‌آید.
 • ممکن است با دیگر داروهای ضد فشار خون بالا تجویز شود.

این دارو ممکن است به عنوان درمان تکمیلی برای بیمارانی تجویز شود که فشار خونشان با مونوتراپی کنترل نشده است.

در افرادی که واکنش جانبی به مونوتراپی نشان می‌دهند و باعث محدودیت دوز مصرفی می‌شود، ممکن است پزشک از ترکیب آملودیپین و والسارتان استفاده کند که دارای دوز کمتری از آن داروی اصلی است.

بهترین روش برای درمان واریس پا چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان فشار خون بالا

در صورتی که به عنوان درمان اصلی استفاده شود: ابتدا با دوز ۱۶۰/۵ میلی‌گرم شروع می‌شود و سپس در صورت نیاز، غلظت آن تا حداکثر ۳۲۰/۱۰ میلی‌گرم در روز افزایش پیدا می‌کند.

عوارض جانبی قرص سینومیکس

شایع‌ترین دلیل قطع مصرف داروی سینومیکس و عدم ادامه‌ی درمان با این دارو، تورم دست‌ها و پاها (تورم محیطی) و سرگیجه بود.

سرگیجه

 • افت فشار خون: قبل از شروع، غلظت مایع برون سلولی تنظیم شود.
 • افزایش احتمال آنژین و/یا آنفارکتوس ماهیچه‌ی قلبی
 • نظارت بر عملکرد کلیه و میزان پتاسیم در افراد مستعد و در معرض خطر

موارد منع مصرف قرص فشار سینومیکس

هرگونه حساسیت شدید به هر ماده

عدم تجویز و مصرف همزمان آلیسکیرن (نوعی دارو) با سینومیکس در بیماران دیابتی

تداخل دارویی سینومیکس

در صورتی که سیمواستاتین (داروی کاهنده‌ی فشار خون) همراه با آملودیپین تجویز شود، دوز مصرف سیمواستاتین نباید از ۲۰ میلی‌گرم در روز تجاوز کند.

مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروییدی (NSAID) ممکن است منجر به افزایش ریسک آسیب‌های کلیوی و کاهش اثرات ضد فشار خون شود.

سیستم بازدارندگی دوگانه‌ی رنین – آنژیوتانسین: افزایش ریسک آسیب‌های کلیوی، افت فشار خون، و افزایش پتاسیم خون

لیتیوم: افزایش غلظت سرمی لیتیوم و مسمومیت لیتیومی

بارداری و سینومیکس

مصرف داروهایی که روی سیستم رنین – آنژیوتانسین تاثیر می‌گذارند در دوماهه‌ی دوم و سوم بارداری منجر به کاهش عملکرد کلیوی جنین و افزایش بیماری‌های نوزادی و مرگ می‌شود. اولیگوهیدرامنیوس حاصله (کاهش مایع درون رحمی) می‌تواند همراه با هیپوپلازی ریه‌ی جنین و ناهنجاری استخوانی اسکلتی باشد.

عوارض جانبی قرص سینومیکس در دوران بارداری

عوارض جانبی و مشکلات بالقوه‌ی مربوط به ابتدای تولد عبارتند از: هیپوپلازی جمجمه، آنوریا (بی‌ادراری)، نارسایی کلیوی، و مرگ. بنابراین، با توجه به موارد یاد شده به محض این که بارداری تایید شد، مصرف سینومیکس را متوقف کنید. چنین عواقبی به طور معمول با مصرف این داروها در دوماهه‌ی دوم و سوم بارداری رابطه دارند.

سرگیجه

در اکثر مطالعاتی که ناهنجاری‌های جنینی را بعد از مواجهه با مصرف داروهای ضد فشار خون بالا در سه ماهه‌ی اول مورد بررسی قرار داده‌اند، اثرات داروهای موثر بر سیستم رنین – آنژیوتانسین از دیگر عوامل ضد فشار خون بالا قابل تمیز نبوده‌اند. بنابراین خیلی مهم است که فشار خون بالای مادر در دوران بارداری کنترل شود تا عواقب ناخوشایندی در انتظار مادر و جنین نباشد.

در موارد خاصی که به جای داروهایی که روی سیستم رنین – آنژیوتانسین تاثیر می‌گذارند، جایگزین درمانی دیگری برای بیمار وجود ندارد، باید به مادر در مورد ریسک‌های بالقوه‌ی دارو برای جنین آگاهی داد. فرد باید برای بررسی محیط درون مایع آمنیوتیک، به طور متوالی سونوگرافی انجام دهد. اگر در این بررسی‌ها پزشک متوجه اولیگوهیدرامنیوس شود، دستور قطع مصرف سینومیکس را می‌دهد، جز در مواردی که زندگی مادر به مصرف این دارو وابسته باشد.

همچنین، بر اساس هفته‌ی بارداری می‌توان از بررسی جنین هم استفاده کرد. با این حال، هم مادران و هم پزشکان باید مطلع باشند که با وجود این آزمایش‌ها، باز هم ممکن است اولیگوهیدرامنیوس مخفی بماند، تا زمانی که دیگر جنین دچار آسیب‌های غیر قابل برگشت شود. بنابراین، معاینه‌ی دقیق نوزادانی که سابقه‌ی مواجهه‌ی درون رحمی با سینومیکس دارند، از لحاظ فشار خون پایین، اولیگوریا (کاهش دفع ادرار) و افزایش پتاسیم خون بسیار مهم است.

شیردهی و سینومیکس

هنوز مشخص نیست که آیا آملودیپین در شیر مادر منتشر می‌شود یا نه. و حالا که اطلاعات دقیقی در این‌باره در دست نیست، توصیه می‌شود در صورتی که آملودیپین برای مادر تجویز شد، از ادامه‌ی شیردهی به نوزاد صرف‌نظر کند.

در مورد والسارتان هم چنین اطلاعاتی در دسترس نیست. البته والسارتان در شیر موش‌های شیرده دیده شده، اما نمی‌توان سطح داروی موجود در شیر حیوانات را به درستی با میزان داروی موجود در شیر انسان مورد مقایسه قرار داد.

به طور کلی، از آن‌جا که خیلی از داروها در شیر مادر وارد می‌شوند و ریسک بروز خطرات بالقوه در نوزادانی که در معرض سینومیکس قرار دارند، وجود دارد، بنابراین بر حسب اهمیت دارو برای سلامت مادر، باید یکی از این دو تصمیم اتخاذ شود: یا باید مصرف سینومیکس متوقف شود و یا شیردهی به نوزاد ادامه نیابد.

شرایط نگهداری از سینومیکس

 • دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
 • در دمای زیر ۳۰ درجه‌ی سانتیگراد و دور از نور و رطوبت نگهداری شود.
 • هر بسته شامل سه ورق ده‌تایی قرص است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون در تهران

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسینی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام خدمت شما.
  تقریبا یک هفته س که مادرم از قرص سینو میکس 5 80 با تجویز پزشک متخصص قلب استفاده میکنه ولی هنوز فشارش 17 هستش و تنگی نفس داره و بی حاله. تست ورزش و اکو انجام دادن اما مشکل قلبی نداشت اما قفسه سینه ش درد داره.
  دوباره از دکترش پرسیدم جواب قانع کننده ای نداد.
  ممنون میشم که پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

    

   بهتر است برای کنترل فشارخون قرص هیدروکلورتیازید را نیز به داروها اضافه کنید. اگر تست ورزش نرمال بوده است جای نگرانی ندارد وتنها باید فشارخون ایشان کنترل شود

 • تصویر کاربر علی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر . باتوجه به اینکه جدیدابرای کنترل فشارخونم ازاین قرص استفاده میکنم (با توصیه پزشک) ایا مصرف این قرص در درازمدت میتواند موجب بروز بیماری سرطان شود ؟ سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   خیر چنین مساله ای ثابت شده نیست و نیاز به نگرانی ندارد

 • تصویر کاربر ابولفظل دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشیدبه آقای دکتر
  آقای دکتر من تقریبا از یکونیم سال بیش سمت چپ قفسه سینم درد میکرد به طوری که خیلی شدید بود همش تیر میکشه چندبارم به متخصص رفتم اکو گرفتن نوار قلب گرفتن گفتن که قلبت سالمه ولی فشار خونت بالاس همیشه رو 14هستش تا این اواخر که پیش یک دکتر رفتم بهم گفت که باید برای همیشه از قرص فشارخون استفاد کنی استفاد میکنم ولی این درد دست بردار نیس یک رو درمیانم سرم درد میکنه لطفا راهنمایم کنین ممنونم از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   بهتر است برای بررسی این درد نزد متخصص قلب یک بار تست ورزش دهید. اگر مشکلی نباشد با خیال راحت می توان گفت که این درد منشا قلبی ندارد

 • تصویر کاربر ملکی چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید. مادرم قرص فشار خون واسارتان 160 میخوره اما فشارش کنترل نمیشه ومرتب بالا میره که قرص زیر زبانی میخوره. الان دوسه روز که واسارتان 160 رو دوبار در روز میخوره اما باز همونه وهیچ تغییری نکرده. نمیدونه چکار کنه. شما چه داروی دیگه ای براش پیشنهاد میدید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   رژیم غذایی حتما باید رعایت شود. داروهای همراه از جمله مسکن ها قطع شوند. بهتر است فعلا املودیپین 10 میلی گرم را روزانه یک عدد استفاده کنند. اگر تا یک هفته ی آینده فشار کاهش نیافت باید ویزیت شوند

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام من نزدیک ده ساله قرص فشار خون والزومیکس روزی یک عدد و متورال پنجاه روزی نصف و اسپیرونولاکتون بیست و پنج روزی یک عدد مصرف میکنم و پارسال ازمایش بیست و چهار ساعته انجام دادم کرسترول 212 تریگیلیسیرید 206 بود و کلیه ام پروتعین دفع میکند ولی من دکتر قلب رفتم و گفت لوزامیکس اچ باید بخوری من همون داروهای اولی رو مصرف میکنم و من 52 سالمه ایا باید لوزامیکس اچ باید بخورم یا همون داروهای اولم رو ؟ و بعضی موقع کلیه سمت راستم درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   قرص لوزامیکس اچ نسبت به داروهایی که قبلا استفاده می کردید بهتر است به خصوص با توجه به وضعیت کلیه های شما.

 • تصویر کاربر سالار دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه چند روزه به دستور پزشک قرص سینومیکس ۵/۸۰ روزی یک دوم استفاده می کنم ولی موقع استفاده سرم خیلی درد میکنه پس از مشاوره مجدد با پزشک ایشان گفتند که به مرور سردرد شما از بین خواهد رفت ولی من تحمل این سردرد را ندارم چیکار کنم به نظرتون مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   باید دید حین استفاده از دارو فشار شما چند می شود. اگر فشار شما خیلی افت می کند باید دارو را یک چهارم استفاده کنید. اگر افت نمی کند که باید مدتی زمان بگذرد تا سردرد از بین برود

 • تصویر کاربر صفایی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من مدتی است فشار خون دارم و تاکنون تحت کنترل بوده است. اما چندی است که از کنترل خارج شده.
  اکنون هر 24 ساعت، یک پروپیل، یک آملودپین، یک لوزار 50 و دو نصفه متورال مصرف میکنم ولی فشارم کنترل نشده است. صبحها بعد از ورزش افت می‌کند و غروب و صبح زود بخصوص فشار مینیمم بشدت (بالای 10) بالا می‌رود!
  آزمایشات هم همه سالم نشان می دهد.
  چه کار باید کرد؟ سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   بهترین کار برای شما در این مرحله نصب هولتر 24 ساعته و تصمیم گیری درمانی بر اساس نتیجه ی آن است

  2. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   بهترین کار برای شما در این مرحله نصب هولتر 24 ساعته و تصمیم گیری درمانی بر اساس نتیجه ی آن است

  3. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   بهترین کار برای شما در این مرحله نصب هولتر 24 ساعته و تصمیم گیری درمانی بر اساس نتیجه ی آن است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مرجان دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادرم ۷۲ساله هست درست پارسال آبان ماه آنژیوگرافی کرده و استند در دو رگ قبلش گذاشته مادرم از قرص فشار آملودیپین ۵میلیگرم روزی دوبار و لوزارتان۲۵روزی دو بار میخورد به طور متوسط۱۶میشه فشارش سآالم اینه مادرم پاهاش ورم داره به خاطر آملودیپین میخواستم ببینم میشه آملودیپین رو حذف کنیم به جاش لوزارمیکسH استفاده کنه تشکر دکتر عزیز به خاطر زمانی که در اختیار ما میگذارین
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   اگر ورم پاها خیلی باعث ازار شده است بله می توان این کار را کرد و از داروی جایگزین استفاده کرد

 • تصویر کاربر دعودملکی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.قلب من wpw بوده که چندسال پیش عمل به اصطلاح سوزاندن رگ را دربیما شهیدرجایی انجام دادم الان لوزارتان ۵۰ روزانه سه تا مصرف میکنم اما فشارم به خوبی کنترل نمیشود آیا میتوانم از قرص سینومیکس استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   بله می توانید مشکلی ندارد

 • تصویر کاربر Akbar جمعه ۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  من سابقه فشارخون حاد تا ۲۸ را داشتم، ولی خوشبختانه با توجه به سنوکرافی رنگی عروق و اکو قلب و آزمایشات به رگ‌ها آسیبی نرسیده ولی مقداری عضله قلبم ضخیم شده ، آیا این موضوع قابل مرتفع شدن در طول دوره است ؟
  البته با لوزارمیکس اچ روزی ۲ عدد فشار خونم تحت کنترل است.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   وقتی عضله ی قلب دچار ضخامت می شود معمولا بازگشت آن به سطح اولیه به سادگی ممکن نیست. ولی این موضوع به خودی خود اهمیت ندارد. مهم این است که داروها را به طور منظم استفاده کنید تا این مساله

   یش رفت نکند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر