ویزیت آنلاین با دکتر محمدحسین نجفی

قرص سینومیکس برای درمان چیست؟

قرص سینومیکس با نام آملودیپین و والسارتان شناخته می شود. قرص فشار سینومیکس به صورت قرص شیاردار خوراکی استفاده می شود.

قرص سینومیکس برای درمان چیست؟

سینومیکس یک قرص ترکیبی است که از آملودیپین و والسارتان ساخته شده است. آملودیپین یک مسدودکننده‌ی کانال کلسیم دی‌هیدروپیریدین و والسارتان مسدودکننده‌ی گیرنده‌ی آنژیوتانسین است. سینومیکس برای درمان و کاهش فشار خون در موارد زیر استفاده می‌شود:

– در مورد بیمارانی که مونوتراپی (درمان با یک داروی اصلی) برای کنترل مشکل آن‌ها کافی نیست.

– به عنوان درمان اولیه در بیمارانی که احتمالاً برای کنترل فشار خونشان نیاز به داروهای چندگانه است.

کاهش فشار خون می‌تواند ریسک مشکلات قلبی و عروقی کشنده و غیرمهلک، به خصوص سکته قلبی و آنفارکتوس ماهیچه‌ی قلبی را کاهش دهد.

موارد مصرف قرص سینومیکس

ملاحظات عمومی:

 • ماگزیمم اثر دارو در طول دو هفته به دست می‌آید.
 • ممکن است با دیگر داروهای ضد فشار خون بالا تجویز شود.

این دارو ممکن است به عنوان درمان تکمیلی برای بیمارانی تجویز شود که فشار خونشان با مونوتراپی کنترل نشده است.

در افرادی که واکنش جانبی به مونوتراپی نشان می‌دهند و باعث محدودیت دوز مصرفی می‌شود، ممکن است پزشک از ترکیب آملودیپین و والسارتان استفاده کند که دارای دوز کمتری از آن داروی اصلی است.

بهترین روش برای درمان واریس پا چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان فشار خون بالا

در صورتی که به عنوان درمان اصلی استفاده شود: ابتدا با دوز ۱۶۰/۵ میلی‌گرم شروع می‌شود و سپس در صورت نیاز، غلظت آن تا حداکثر ۳۲۰/۱۰ میلی‌گرم در روز افزایش پیدا می‌کند.

عوارض جانبی قرص سینومیکس

شایع‌ترین دلیل قطع مصرف داروی سینومیکس و عدم ادامه‌ی درمان با این دارو، تورم دست‌ها و پاها (تورم محیطی) و سرگیجه بود.

سرگیجه

 • افت فشار خون: قبل از شروع، غلظت مایع برون سلولی تنظیم شود.
 • افزایش احتمال آنژین و/یا آنفارکتوس ماهیچه‌ی قلبی
 • نظارت بر عملکرد کلیه و میزان پتاسیم در افراد مستعد و در معرض خطر

موارد منع مصرف قرص فشار سینومیکس

هرگونه حساسیت شدید به هر ماده

عدم تجویز و مصرف همزمان آلیسکیرن (نوعی دارو) با سینومیکس در بیماران دیابتی

تداخل دارویی سینومیکس

در صورتی که سیمواستاتین (داروی کاهنده‌ی فشار خون) همراه با آملودیپین تجویز شود، دوز مصرف سیمواستاتین نباید از ۲۰ میلی‌گرم در روز تجاوز کند.

مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروییدی (NSAID) ممکن است منجر به افزایش ریسک آسیب‌های کلیوی و کاهش اثرات ضد فشار خون شود.

سیستم بازدارندگی دوگانه‌ی رنین – آنژیوتانسین: افزایش ریسک آسیب‌های کلیوی، افت فشار خون، و افزایش پتاسیم خون

لیتیوم: افزایش غلظت سرمی لیتیوم و مسمومیت لیتیومی

بارداری و سینومیکس

مصرف داروهایی که روی سیستم رنین – آنژیوتانسین تاثیر می‌گذارند در دوماهه‌ی دوم و سوم بارداری منجر به کاهش عملکرد کلیوی جنین و افزایش بیماری‌های نوزادی و مرگ می‌شود. اولیگوهیدرامنیوس حاصله (کاهش مایع درون رحمی) می‌تواند همراه با هیپوپلازی ریه‌ی جنین و ناهنجاری استخوانی اسکلتی باشد.

عوارض جانبی قرص سینومیکس در دوران بارداری

عوارض جانبی و مشکلات بالقوه‌ی مربوط به ابتدای تولد عبارتند از: هیپوپلازی جمجمه، آنوریا (بی‌ادراری)، نارسایی کلیوی، و مرگ. بنابراین، با توجه به موارد یاد شده به محض این که بارداری تایید شد، مصرف سینومیکس را متوقف کنید. چنین عواقبی به طور معمول با مصرف این داروها در دوماهه‌ی دوم و سوم بارداری رابطه دارند.

سرگیجه

در اکثر مطالعاتی که ناهنجاری‌های جنینی را بعد از مواجهه با مصرف داروهای ضد فشار خون بالا در سه ماهه‌ی اول مورد بررسی قرار داده‌اند، اثرات داروهای موثر بر سیستم رنین – آنژیوتانسین از دیگر عوامل ضد فشار خون بالا قابل تمیز نبوده‌اند. بنابراین خیلی مهم است که فشار خون بالای مادر در دوران بارداری کنترل شود تا عواقب ناخوشایندی در انتظار مادر و جنین نباشد.

در موارد خاصی که به جای داروهایی که روی سیستم رنین – آنژیوتانسین تاثیر می‌گذارند، جایگزین درمانی دیگری برای بیمار وجود ندارد، باید به مادر در مورد ریسک‌های بالقوه‌ی دارو برای جنین آگاهی داد. فرد باید برای بررسی محیط درون مایع آمنیوتیک، به طور متوالی سونوگرافی انجام دهد. اگر در این بررسی‌ها پزشک متوجه اولیگوهیدرامنیوس شود، دستور قطع مصرف سینومیکس را می‌دهد، جز در مواردی که زندگی مادر به مصرف این دارو وابسته باشد.

همچنین، بر اساس هفته‌ی بارداری می‌توان از بررسی جنین هم استفاده کرد. با این حال، هم مادران و هم پزشکان باید مطلع باشند که با وجود این آزمایش‌ها، باز هم ممکن است اولیگوهیدرامنیوس مخفی بماند، تا زمانی که دیگر جنین دچار آسیب‌های غیر قابل برگشت شود. بنابراین، معاینه‌ی دقیق نوزادانی که سابقه‌ی مواجهه‌ی درون رحمی با سینومیکس دارند، از لحاظ فشار خون پایین، اولیگوریا (کاهش دفع ادرار) و افزایش پتاسیم خون بسیار مهم است.

شیردهی و سینومیکس

هنوز مشخص نیست که آیا آملودیپین در شیر مادر منتشر می‌شود یا نه. و حالا که اطلاعات دقیقی در این‌باره در دست نیست، توصیه می‌شود در صورتی که آملودیپین برای مادر تجویز شد، از ادامه‌ی شیردهی به نوزاد صرف‌نظر کند.

در مورد والسارتان هم چنین اطلاعاتی در دسترس نیست. البته والسارتان در شیر موش‌های شیرده دیده شده، اما نمی‌توان سطح داروی موجود در شیر حیوانات را به درستی با میزان داروی موجود در شیر انسان مورد مقایسه قرار داد.

به طور کلی، از آن‌جا که خیلی از داروها در شیر مادر وارد می‌شوند و ریسک بروز خطرات بالقوه در نوزادانی که در معرض سینومیکس قرار دارند، وجود دارد، بنابراین بر حسب اهمیت دارو برای سلامت مادر، باید یکی از این دو تصمیم اتخاذ شود: یا باید مصرف سینومیکس متوقف شود و یا شیردهی به نوزاد ادامه نیابد.

شرایط نگهداری از سینومیکس

  • دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
  • در دمای زیر ۳۰ درجه‌ی سانتیگراد و دور از نور و رطوبت نگهداری شود.
  • هر بسته شامل سه ورق ده‌تایی قرص است.

سوالات شایع

قرص سینومیکس برای چیست؟

سینومیکس یک قرص ترکیبی است که از آملودیپین و والسارتان ساخته شده است. آملودیپین یک مسدودکننده‌ی کانال کلسیم دی‌هیدروپیریدین و والسارتان مسدودکننده‌ی گیرنده‌ی آنژیوتانسین است. سینومیکس برای درمان و کاهش فشار خون استفاده می شود.

عوارض قرص سینومیکس چه می باشد؟

شایع‌ترین دلیل قطع مصرف داروی سینومیکس و عدم ادامه‌ی درمان با این دارو، تورم دست‌ها و پاها (تورم محیطی) و سرگیجه می باشد.

آیا قرص سینومیکس بر شیردهی تاثیر می گذارد؟

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو در شیر مادر منتشر می‌شود یا نه. و حالا که اطلاعات دقیقی در این‌باره در دست نیست، توصیه می‌شود در صورتی که قرص سینومیکس برای مادر تجویز شد، از ادامه‌ی شیردهی به نوزاد صرف‌نظر کند.

تداخل دارویی سینومیکس چیست؟

در صورتی که سیمواستاتین (داروی کاهنده‌ی فشار خون) همراه با آملودیپین تجویز شود، دوز مصرف سیمواستاتین نباید از ۲۰ میلی‌گرم در روز تجاوز کند.

مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروییدی (NSAID) ممکن است منجر به افزایش ریسک آسیب‌های کلیوی و کاهش اثرات ضد فشار خون شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون در تهران

۴.۲/۵ - (۶ امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر داراب چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت شما
  من فشار خونم اکثر اوقات فشارم بین 14و 14خرده ایی هست روی 9تا9خرده ایی وقتی بعد از 5 دقیقه استراحت کنم میشه 13.7روی 9.2 اول رفتم دکتر نصف قرص کنکور صبح نصف قرص شب تجویز کرد. خوب نشد بعد رفتم دوباره دکترتریامترین اچ داد صبح یکی بازم جواب نداد دوباره رفتم الان لوزا25 نصف صبح نصف شب میخورم رو برگشت فشار کمی تاثیر داره ولی رو فشار اصلی نه به نظر شما یکی کامل صبح بخورم یکی شب خوبه. سنم 35 ساله هستش. تست ورزش و اکو ونوار وآزمایش گرفتم سالم بود. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر صالحی یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و روز بخیر - خانمی هستم که 43 سال سن دارم - حدود شش ماه است که متوجه شدم فشار خونم 14 است و برخی مواقع 15 می شود به دکتر قلب و عروق مراجعه کردم نوارقلب و آزمایشات مربوط به قلب را انجام داد و گفت مشکلی نداری و نیاز به دارو نیست ولی اگر روزی فشار خونت از 14 بالاتر رفت نصف قرص والزومیکس را استفاده کن - از وقتی این قرص را استفاده می کنم ( شب نصف قرص ) فشار 14 مرا می رساند به 12 ولی احساس کنگی و درد رگهای سر روی سر و پس سر دارم ، به دکتر گفتم ، گفت مهم نیست
  مادرم هم از این قرص روزی دو بار استفاده می کند ( قبلا از قرص دیگری ) استفاده می کرد که دکترش حدود یک سال است که والزومیکس را تجویز کرده ( ایشان هم از درد پس سر و احساس گرفتگی رگ سر مدام شکایت میکند ) حالا که خودم هم علایم را دارم برای خودم و مخصوصا مادرم نگران شدم - ممنون می شوم اگر راهنمائی فرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   به نظر نمی رسد مساله ی مهمی باشد زیرا فشارخون شما زیر 10 افت نمی کند. به هر حال مصرف قرص فشارخون باعث کاهش فشار و بروز علایمی می شود که عموما جای نگرانی نیست و با مصرف دارو به مرور زمان بدن شما به این عوارض عادت می کند

 • تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم حدود یک سال و نیمه از قزص سینومکس با دوز متغیر 5/80 و 5/160 برای کنترل فشار خون استفاده میکنه و مرتبا نوسان فشارو تحربه میکنه بخصوص افت شدید ومرتبا دوزقرصاش رو تغییر میدیم چند بار ازدکترشون خاستم نوع قرصشون تغییرکنه موافق نیستن
  مادرم 80 سالشونه و علاوه برپرفشاری و دیابت حدود یکساله سکته مغزی کردن
  لطفا بفرمایین چرا با سینومکس راحت نیستن و فشارشون تثبیت نمیشه و ایا قرصشونو عوض کنیم بهتر نیست؟؟
  سپاس
  سمیه از کردستان
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   در مورد ایشان قطعا پزشک خودشان بهتر می توانند نظر بدهند زیرا هر داروی مناسب شرایط مخصوصی است ولی با این اوضاف توصیه می شود که حداقل یک بار هولتر 24 ساعته ی فشارخون نصب کنید تا در مورد نوسانات فشار بتوان دقیق تر اظهار نظر کرد

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من تشنج میکنم قرص مصرف میکنم خداروشکر تشنج کنترل شده جدیدند دکتر به من یک قرص اضافه کردبچه نام clobazamواز موقعی که می خورم تشنج بهتر شده ولی استرس و زود عصبانی میشم وفشارم از12 به15رفته با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   برای بررسی فشارخون بهتر است یک نوبت هولتر 24 ساعته ی فشارخون نصب کنید و نیاز به نگرانی نیست

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  مامانم دیروز به دکتر متخصص قلب مراجعه کردن فشار خونش بالا دوتا قرص تجویز کردن زباکر و سینومیکس تا دو هفته استفاده کنن بعد اکو انجام بشه ، از صبح بعد از استفاده قرص سینومیکس سردرد شدید دارن ، ایا طبیعیه ؟ اگر نیست چه کار کنن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   از اثرات این دارو افت فشار است و ممکن اس علت سردرد همین باشد. بهتر است تا بدن ایشان به دارو عادت می کند از نصف دوز توصیه شده استفاده کنند

 • تصویر کاربر حسینی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام خدمت شما.
  تقریبا یک هفته س که مادرم از قرص سینو میکس 5 80 با تجویز پزشک متخصص قلب استفاده میکنه ولی هنوز فشارش 17 هستش و تنگی نفس داره و بی حاله. تست ورزش و اکو انجام دادن اما مشکل قلبی نداشت اما قفسه سینه ش درد داره.
  دوباره از دکترش پرسیدم جواب قانع کننده ای نداد.
  ممنون میشم که پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   بهتر است برای کنترل فشارخون قرص هیدروکلورتیازید را نیز به داروها اضافه کنید. اگر تست ورزش نرمال بوده است جای نگرانی ندارد وتنها باید فشارخون ایشان کنترل شود

 • تصویر کاربر علی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر . باتوجه به اینکه جدیدابرای کنترل فشارخونم ازاین قرص استفاده میکنم (با توصیه پزشک) ایا مصرف این قرص در درازمدت میتواند موجب بروز بیماری سرطان شود ؟ سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   خیر چنین مساله ای ثابت شده نیست و نیاز به نگرانی ندارد

 • تصویر کاربر ابولفظل دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشیدبه آقای دکتر
  آقای دکتر من تقریبا از یکونیم سال بیش سمت چپ قفسه سینم درد میکرد به طوری که خیلی شدید بود همش تیر میکشه چندبارم به متخصص رفتم اکو گرفتن نوار قلب گرفتن گفتن که قلبت سالمه ولی فشار خونت بالاس همیشه رو 14هستش تا این اواخر که پیش یک دکتر رفتم بهم گفت که باید برای همیشه از قرص فشارخون استفاد کنی استفاد میکنم ولی این درد دست بردار نیس یک رو درمیانم سرم درد میکنه لطفا راهنمایم کنین ممنونم از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   بهتر است برای بررسی این درد نزد متخصص قلب یک بار تست ورزش دهید. اگر مشکلی نباشد با خیال راحت می توان گفت که این درد منشا قلبی ندارد

 • تصویر کاربر ملکی چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید. مادرم قرص فشار خون واسارتان 160 میخوره اما فشارش کنترل نمیشه ومرتب بالا میره که قرص زیر زبانی میخوره. الان دوسه روز که واسارتان 160 رو دوبار در روز میخوره اما باز همونه وهیچ تغییری نکرده. نمیدونه چکار کنه. شما چه داروی دیگه ای براش پیشنهاد میدید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   رژیم غذایی حتما باید رعایت شود. داروهای همراه از جمله مسکن ها قطع شوند. بهتر است فعلا املودیپین 10 میلی گرم را روزانه یک عدد استفاده کنند. اگر تا یک هفته ی آینده فشار کاهش نیافت باید ویزیت شوند

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام من نزدیک ده ساله قرص فشار خون والزومیکس روزی یک عدد و متورال پنجاه روزی نصف و اسپیرونولاکتون بیست و پنج روزی یک عدد مصرف میکنم و پارسال ازمایش بیست و چهار ساعته انجام دادم کرسترول 212 تریگیلیسیرید 206 بود و کلیه ام پروتعین دفع میکند ولی من دکتر قلب رفتم و گفت لوزامیکس اچ باید بخوری من همون داروهای اولی رو مصرف میکنم و من 52 سالمه ایا باید لوزامیکس اچ باید بخورم یا همون داروهای اولم رو ؟ و بعضی موقع کلیه سمت راستم درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   قرص لوزامیکس اچ نسبت به داروهایی که قبلا استفاده می کردید بهتر است به خصوص با توجه به وضعیت کلیه های شما.

درحال دریافت اطلاعات