درمان فشار خون عصبی

فشار خون عصبی اصطلاحی است که در میان مردم عام رواج یافته و یک اصطلاح پزشکی نیست. زمانیکه فردی می گوید فشار خون عصبی دارد، منظور وی فشار خون در هنگام عصبانیت و استرس است. 


فشار خون در طول روز تحت عوامل مختلفی بالا و پایین می رود. حتی اگر شما از سلامت کامل برخوردار باشید، فشار خون می تواند تحت عواملی همچون تغذیه، میزان خواب، تحرک، استرس و اضطراب بالا و پایین رود. استرس و عصبی شدن می تواند فشار خون را بالا ببرد، اما نکته جالب اینجاست که استرس می تواند فشار خون شما را پایین هم بیاورد.

تاثیر استرس بر فشار خون

اضطراب و استرس زمانی که بدن سعی دارد از خودش در برابر آسیب ها دفاع کند، رخ می دهد. اضطراب می تواند تغییرات فیزیکی را در بدن شما ایجاد کند که فشار خون هم یکی از آن موارد است.

انواع مختلف اضطراب می توانند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهند. ساده ترین راه تشخیص فشار خون عصبی توجه به علائم زیر است:

۱- افزایش ضربان قلب

افزایش ضربان قلب شما یکی از علائم افزایش فشار خون است. زمانی که شما عصبی هستید یا استرس دارید ضربان قلبتان بالا می رود و این به دلیل پمپاژ بیشتر خون در بدن می باشد.

۲- منقبض شدن بطن چپ

این اتفاق ارتباط مستقیمی با افزایش ضربان قلب شما دارد، زیرا این ها همه در یک سیستم (قلب) رخ می دهد. خون به طور معمول از طریق بطن با یک فشار نرمال منتقل می شود، زمانیکه اضطراب دارید بطن در حالیکه خون پمپاژ می شود منقبض شده و این منجر به افزایش فشار خون شما می شود.

۳- نفس نفس زدن

فراموش نکنید که عصبانیت و استرس فقط منجر به فشار خون بالا نمی شود بلکه می تواند باعث فشار خون پایین هم شود. برخی افراد در هنگام استرس نفس نفس می زنند و تنفسشان ضعیف می شود که این منجر به دفع دی اکسید کربن بیشتر می شود. این اتفاق بدن را ضعیف کرده و منجر به گشاد شدن رگ های خونی می شود. در این وضعیت افت فشار خون رخ می دهد.

۴- دفع سدیم

مطالعات نشان می دهد زمانیکه استرس منجر به فشار خون بالا می شود، مشکل دفع سدیم در بدن رخ می دهد. می توان گفت این یک روش خود مراقبتی در بدن است زیرا وجود سدیم در بدن منجر به افزایش فشار خون می شود و در هنگام بالا رفتن فشار خون دفع آن بیشتر می شود.

باید به این موضوع اشاره کرد که استرس و عصبانیت تنها یکی از دلایل نوسان فشار خون است و در افرادی که مبتلا به فشار هستند حتی در صورت عدم بروز استرس نیز اطمینانی برای ثابت ماندن فشار وجود ندارد.

انداره گیری فشار خون

آیا فشار خون نیز می تواند منجر به استرس شود؟

بله، فشار خون نیز می تواند منجر به اضطراب و استرس شود. فشار خون بالا و پایین می توانند موجب تغییرات ضربان قلب و سرگیجه شوند. این علائم می توانند باعث ایجاد اضطراب یا حملات استرس زا شوند. همه ی افرادی که به فشار خون مبتلا هستند اضطراب ندارند اما برخی از این بیماران از استرس ناشی از فشار خون رنج می برند.

عوارض فشار خون عصبی

بیشترین نگرانی بیماران مبتلا به فشار خون عصبی این است که آیا این مشکل خطرناک است؟ جواب کمی پیچیده است. فشار خونی که تحت تاثیر عوامل مختلف باشد، اگر شدید نباشد معمولا عوارض جانبی در پی ندارد.

اگر نواسانات فشار خون هر روز در فرد رخ دهد می تواند عوارضی مانند: آسیب به قلب وکلیه و فشار خون بالای مزمن را به دنبال داشته باشد.

فشار خون معمولا نشانه بیماری دیگری است که می تواند بیماری قلبی یا استرس و … باشد. فشار خون معمولا بعد از به پایان رسیدن استرس و عصبانیت به حالت اولیه خود بر می گردد. نواسانات فشار خون معمولا کوتاه مدت است و در مراحل اولیه استرس و حمله های عصبی رخ می دهد. اما نمی توان گفت این نوسانات به علت کوتاه بودن خطرناک نیستند زیرا اگر این فشار خون با بیماری قلبی همزمان رخ دهد خطرناک است.

عصبانیت می تواند باعث بالا رفتن ضربان قلب شود، که این منجر به فشار خون بالا و تشدید بیماری های قلبی نیز می شود. به همین دلیل ضروری است در صورت ابتلا به فشار خون عصبی حتما به پزشک مراجعه شود.

نکته: مصرف برخی داروهایی که برای کنترل استرس و اضطراب و دیگر مشکلات روحی روانی تجویز می شود مانند سروتونین و نوراپینفرین (SNRI )نیز می توانند منجر به بالا رفتن فشار خون شود.

درمان فشار خون عصبی بالا

شما نمی توانید فشار خون خود را کنترل کنید زیرا فشار خون شما تحت کنترل مغزتان است، تا از عملکرد مناسب بدن شما اطمینان حاصل نماید. نوسان های موقت فشار خون در بدنتان شاید شما را نگران کند اما به دلایل خاصی اتفاق می افتد. بنابراین درمان کلیدی فشار خون عصبی درمان عصبانیت و اضطراب است. اگر شما دچار حملات عصبی، اختلال اضطراب عمومی و یا اختلال وسواسی هستید حتما باید تحت درمان قرار بگیرید.

فعالیت ها و تمرین هاى کاهش استرس مى توانند فشار خون عصبی را پایین بیاورند.

پایین آوردن سطح استرس ممکن است به طور مستقیم فشار خون شما را در طول زمان پایین نیاورد ولى به کارگیرى راه کارهایى براى مدیریت استرس، مى تواند به بهبود و ارتقاء سطح سلامت شما کمک کند.

مهارت در به کار گیرى تکنیک هاى مدیریت استرس همچنین باعث مى شود رفتار فرد به سمت رفتارهاى سالم و بهتر تغییر کند؛ به خصوص رفتارهاى سالمى که باعث کاهش فشار خون مى شود.

براى مدیریت استرس گزینه هاى بسیارى وجود دارند. چند نمونه از این موارد در زیر ذکر شده است:

برنامه خود را ساده کنید.

اگر همیشه تحت فشار هستید، چند دقیقه اى وقت بگذارید و برنامه ها و لیست کارى خود را بررسى کنید. به فعالیت هایى دقت کنید که خیلى زمان شما را مى گیرند اما انجام آن ها خیلى هم مهم نیست. برنامه اى بریزید که در آن وقت کمترى براى این فعالیت ها تعریف شده باشید و یا به طور کلى این نوع فعالیت ها را از برنامه خود حذف کنید.

براى تمرکز اعصاب، نفس عمیق بکشید.

به طور عمیق و آرام نفس بکشید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا خود را آرام کنید.

ورزش کنید.

انجام فعالیت هاى فیزیکى، استرس را به طور طبیعى از بین مى برد. فقط مطمئن شوید که قبل از شروع هر نوع فعالیت فیزیکى جدیدی حتما با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر پزشک شما تشخیص داده باشد که شما مبتلا به فشار خون بالا هستید.

یوگا را بیشتر تمرین کنید.

تمرین یوگا باعث قوى شدن بدن و آرامش اعصاب شما مى شود. این گونه تمرینات باعث کاهش فشار خون سیستولیک به میزان ۵ میلى متر جیوه (mm Hg) و یا بیشتر مى شوند.

به قدر کافى بخوابید.

کم خوابى باعث مى شود که مشکلات و مسائل شما خیلى پیچیده تر و بدتر از چیزى که هستند، به نظر برسند.

رفتار خود را تغییر دهید.

در هنگام مقابله با مشکلات، سعى کنید گله و شکایت نکنید و غر نزنید. حق دارید که در شرایط خاص احساس بدى داشته باشید، ولى بهتر است به جاى غر زدن، تمرکز کنید و راه حلى براى مشکلات به وجود آمده پیدا کنید.

هدف از این نوشته این است که ببینیم چه راه کارى براى شما مفید واقع مى شود. راه کارى را انتخاب کنید که بهترین نتیجه را براى شما داشته است. در انجام این راه کار براى ارتقاء سطح سلامت خود پایدار باشید.

مطلب پیشنهادی: معاینه آنلاین فشار خون توسط متخصص فشار خون

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر MsA شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام تو. هفته دهم بارداری هستم دوباره فشارم بدلیل عصبانیت یبار۱۴یبارم۱۲ رفته فشارم معمولا۹،۱۰لطفا به غیر. از کنترل عصبانیت راهنمایی دیگری کنید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر عبدالله شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  یه چند وقتی دچار افسردگی و اضطراب شدم که خدارو شکر نقریبا برطرف شده
  اما الان احساس میکنم که قلبم مشکل پیدا کرده
  نوار قلبم گرفتم و سالمه سالمه

  ولی بازم احساس درد میکنم یه خرده

  لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر سپیده دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بداد برسین من مادر حدود یک ماه پیش سکته خفیف داشتن بعد ام ار ای هم انجام دادن گفتن که دیسک گردن داری ولخته تو گردن
  حالا سه روز پیش یکی از اقوام فوت شدن درضمن ایشون آاس آ مصرف میکنن الان شاد وخرم کنارهم بودیم که یهو زبونش گرفت وافتاد بردبم اورژانس گفتن فشار خونش ۱۸هست با قرص زیر زبانی اوردن پایین ولی هنوز درست حرف نمیزنه قلبش هم مشکل نداشت سابقه فشار خونم نداشته چشه کمکمون کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر مرجان دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دکترجان من ۳۲سالم هست وبعدازده سال فشارخون خودم طبق بررسی هام فهمیدم که فشارخونم بیشترناشی ازاسترس هست البته گاهی فشارم افت شدیدهم یهو داره.به نظرتون چه دارویی بایدبخورم.درحال حاظرکاپتوپریل میخورم که حس میکنم عوارض داره برام.شماچه پیشنهادی دارین 😙
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر حامد0345 دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مبتلا به فشار خون بالا هستم و تحت درمان دارو مصرف میکنم _ فشارم از ۲۴ به ۱۷ و ۱۸ رسیده اما فشار پایینم همیشه ۱۲ روی ۱۸ هست _ چه جوری این فشار پایینی رو کنترل کنم ( آیا به متخصص اعصاب هم برای استرسم مراجعه کنم یا راه حلی دیگه ای هم هست ) لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر نسیم دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. چند روزه فشار خونم همش روی هشته. ضربان قلبم هم معمولا 80. یکم استرس دارم. میشه فشار خون پایین از استرس باشه؟ یامثلا افسردگی. مرسی .
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر DNA دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده مردي ٥٤ ساله هستم با وزن ٧٩ كه از سال ٩٦ علايم هيپرتانسيون داشتم و بنا به تجويز متخصص قلب شروع به مصرف لوزارتان كردم در طي يك سال بعد به خارج از ايران رفتم و در انجا بنا به تشخيص پزشك و با اندازه گيري مكرر فشار خون مصرف لوزارتان راقطع كرده و در طي يك سال و نيم اخير مشكلي نداشتم تا اينكه ده روز پيش به ايران برگشتم و مجددا علايم هيپرتانسيون ١٤٥/٩٠ ظاهر گرديد و احساس اضطراب و تپش قلب گاهي دارم. مجددا مصرف لوزارتان را شروع كردم از سه روز قبل ولي فشار خون كاهش جزيي داشته است در طي يكسال قبل و سه سال پيش هم تست ورزش و اكو قلب انجام دادم كه مشكل خاصي را نشان نداده است . لطفا در اين مورد راهنمايي بفر ماييد
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ایا پسری که مادرزادی فشار خون دارد وقتی ازدواج میکند فرزندش نیز حتما مبتلا خواهد شد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.اقای دکتر من مدت دو سال هست دچار فشار خون ناگهانی میشم اینکه میگم ناگهانی واقعا ناگهانی هست .تا بیست روی سیزده هم یالامیره و همون لحظه دچار استرس و اضطراب میشم و حالم رو بدتر میکنه.دوبار اکو قلب دادم و سالمه سالم هست چندین بار نوار قلب دادم حتی همون لحظه اوج فشار ضربان زیر صد و نوار سالم نشون میده.چکاب کامل رفتم کامل سالم هست سونو کامل و کلیه رفتم سالم عکس از سر گرفتم سالم.بار اول که فشارم شدید رفت بالا الان همون حالت ترس از اون مونده تو ذهنم و هی فکر میکنم اون حالت میشم و خود این باعث میشه که فشارم بره بالا دکتر قلب گفت بهتره بری دکتر اعصاب و روان و تشخیص روانپزشک پانیک بود.آسنترا پنجاه میل میخورم الان بهترم .سوالم اینه که ایا واقعا پانیک ممکنه که تا این حد فشار رو بالا ببره ؟ و اینکه ناگهانی بودن این حالت هم ممکن هست از پانیک باشه؟ در ضمن با توجه به دوبار اکو در طول یک سال گذشته ایا نیاز هست بازم به متخصص قلب مراجعه کنم یا نه؟ ممنون برای راهنمایی.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  مادر من چند روز یه ک فشار خونشان به ۱۶ رسیده و در ناحیه پشت گوششان احساس درد شدیدی میکنن آمپول zepadic و دگزامتامون ایا براشون خوبه درضمن دکتر هم بهشون گفته ممکنه فشار عصبی داشته باشن
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر