درمان فشار خون عصبی

فشار خون عصبی اصطلاحی است که در میان مردم عام رواج یافته و یک اصطلاح پزشکی نیست. زمانیکه فردی می گوید فشار خون عصبی دارد، منظور وی فشار خون در هنگام عصبانیت و استرس است. 


فشار خون در طول روز تحت عوامل مختلفی بالا و پایین می رود. حتی اگر شما از سلامت کامل برخوردار باشید، فشار خون می تواند تحت عواملی همچون تغذیه، میزان خواب، تحرک، استرس و اضطراب بالا و پایین رود. استرس و عصبی شدن می تواند فشار خون را بالا ببرد، اما نکته جالب اینجاست که استرس می تواند فشار خون شما را پایین هم بیاورد.

تاثیر استرس بر فشار خون

اضطراب و استرس زمانی که بدن سعی دارد از خودش در برابر آسیب ها دفاع کند، رخ می دهد. اضطراب می تواند تغییرات فیزیکی را در بدن شما ایجاد کند که فشار خون هم یکی از آن موارد است.

انواع مختلف اضطراب می توانند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهند. ساده ترین راه تشخیص فشار خون عصبی توجه به علائم زیر است:

۱- افزایش ضربان قلب

افزایش ضربان قلب شما یکی از علائم افزایش فشار خون است. زمانی که شما عصبی هستید یا استرس دارید ضربان قلبتان بالا می رود و این به دلیل پمپاژ بیشتر خون در بدن می باشد.

۲- منقبض شدن بطن چپ

این اتفاق ارتباط مستقیمی با افزایش ضربان قلب شما دارد، زیرا این ها همه در یک سیستم (قلب) رخ می دهد. خون به طور معمول از طریق بطن با یک فشار نرمال منتقل می شود، زمانیکه اضطراب دارید بطن در حالیکه خون پمپاژ می شود منقبض شده و این منجر به افزایش فشار خون شما می شود.

۳- نفس نفس زدن

فراموش نکنید که عصبانیت و استرس فقط منجر به فشار خون بالا نمی شود بلکه می تواند باعث فشار خون پایین هم شود. برخی افراد در هنگام استرس نفس نفس می زنند و تنفسشان ضعیف می شود که این منجر به دفع دی اکسید کربن بیشتر می شود. این اتفاق بدن را ضعیف کرده و منجر به گشاد شدن رگ های خونی می شود. در این وضعیت افت فشار خون رخ می دهد.

۴- دفع سدیم

مطالعات نشان می دهد زمانیکه استرس منجر به فشار خون بالا می شود، مشکل دفع سدیم در بدن رخ می دهد. می توان گفت این یک روش خود مراقبتی در بدن است زیرا وجود سدیم در بدن منجر به افزایش فشار خون می شود و در هنگام بالا رفتن فشار خون دفع آن بیشتر می شود.

باید به این موضوع اشاره کرد که استرس و عصبانیت تنها یکی از دلایل نوسان فشار خون است و در افرادی که مبتلا به فشار هستند حتی در صورت عدم بروز استرس نیز اطمینانی برای ثابت ماندن فشار وجود ندارد.

انداره گیری فشار خون

یکی از بیماری هایی که امروزه بیماران آن را جدی نمیگیرند فشار خون می باشد. از شما خواهشمندیم بیماری فشار خون بالا را جدی بگیرید. در لینک زیر می توانید با روش های درمان فشار خون بالا آشنا شوید.

درمان فشار خون بالا

آیا فشار خون نیز می تواند منجر به استرس شود؟

بله، فشار خون نیز می تواند منجر به اضطراب و استرس شود. فشار خون بالا و پایین می توانند موجب تغییرات ضربان قلب و سرگیجه شوند. این علائم می توانند باعث ایجاد اضطراب یا حملات استرس زا شوند. همه ی افرادی که به فشار خون مبتلا هستند اضطراب ندارند اما برخی از این بیماران از استرس ناشی از فشار خون رنج می برند.

عوارض فشار خون عصبی

بیشترین نگرانی بیماران مبتلا به فشار خون عصبی این است که آیا این مشکل خطرناک است؟ جواب کمی پیچیده است. فشار خونی که تحت تاثیر عوامل مختلف باشد، اگر شدید نباشد معمولا عوارض جانبی در پی ندارد.

اگر نواسانات فشار خون هر روز در فرد رخ دهد می تواند عوارضی مانند: آسیب به قلب وکلیه و فشار خون بالای مزمن را به دنبال داشته باشد.

فشار خون معمولا نشانه بیماری دیگری است که می تواند بیماری قلبی یا استرس و … باشد. فشار خون معمولا بعد از به پایان رسیدن استرس و عصبانیت به حالت اولیه خود بر می گردد. نواسانات فشار خون معمولا کوتاه مدت است و در مراحل اولیه استرس و حمله های عصبی رخ می دهد. اما نمی توان گفت این نوسانات به علت کوتاه بودن خطرناک نیستند زیرا اگر این فشار خون با بیماری قلبی همزمان رخ دهد خطرناک است.

عصبانیت می تواند باعث بالا رفتن ضربان قلب شود، که این منجر به فشار خون بالا و تشدید بیماری های قلبی نیز می شود. به همین دلیل ضروری است در صورت ابتلا به فشار خون عصبی حتما به پزشک مراجعه شود.

نکته: مصرف برخی داروهایی که برای کنترل استرس و اضطراب و دیگر مشکلات روحی روانی تجویز می شود مانند سروتونین و نوراپینفرین (SNRI )نیز می توانند منجر به بالا رفتن فشار خون شود.

درمان فشار خون عصبی بالا

شما نمی توانید فشار خون خود را کنترل کنید زیرا فشار خون شما تحت کنترل مغزتان است، تا از عملکرد مناسب بدن شما اطمینان حاصل نماید. نوسان های موقت فشار خون در بدنتان شاید شما را نگران کند اما به دلایل خاصی اتفاق می افتد. بنابراین درمان کلیدی فشار خون عصبی درمان عصبانیت و اضطراب است. اگر شما دچار حملات عصبی، اختلال اضطراب عمومی و یا اختلال وسواسی هستید حتما باید تحت درمان قرار بگیرید.

فعالیت ها و تمرین هاى کاهش استرس مى توانند درمان فشار خون پایین کمک کنند.

پایین آوردن سطح استرس ممکن است به طور مستقیم فشار خون شما را در طول زمان پایین نیاورد ولى به کارگیرى راه کارهایى براى مدیریت استرس، مى تواند به بهبود و ارتقاء سطح سلامت شما کمک کند.

مهارت در به کار گیرى تکنیک هاى مدیریت استرس همچنین باعث مى شود رفتار فرد به سمت رفتارهاى سالم و بهتر تغییر کند؛ به خصوص رفتارهاى سالمى که باعث کاهش فشار خون مى شود.

براى مدیریت استرس گزینه هاى بسیارى وجود دارند. چند نمونه از این موارد در زیر ذکر شده است:

برنامه خود را ساده کنید.

اگر همیشه تحت فشار هستید، چند دقیقه اى وقت بگذارید و برنامه ها و لیست کارى خود را بررسى کنید. به فعالیت هایى دقت کنید که خیلى زمان شما را مى گیرند اما انجام آن ها خیلى هم مهم نیست. برنامه اى بریزید که در آن وقت کمترى براى این فعالیت ها تعریف شده باشید و یا به طور کلى این نوع فعالیت ها را از برنامه خود حذف کنید.

براى تمرکز اعصاب، نفس عمیق بکشید.

به طور عمیق و آرام نفس بکشید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا خود را آرام کنید.

ورزش کنید.

انجام فعالیت هاى فیزیکى، استرس را به طور طبیعى از بین مى برد. فقط مطمئن شوید که قبل از شروع هر نوع فعالیت فیزیکى جدیدی حتما با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر پزشک شما تشخیص داده باشد که شما مبتلا به فشار خون بالا هستید.

یوگا را بیشتر تمرین کنید.

تمرین یوگا باعث قوى شدن بدن و آرامش اعصاب شما مى شود. این گونه تمرینات باعث کاهش فشار خون سیستولیک به میزان ۵ میلى متر جیوه (mm Hg) و یا بیشتر مى شوند.

به قدر کافى بخوابید.

کم خوابى باعث مى شود که مشکلات و مسائل شما خیلى پیچیده تر و بدتر از چیزى که هستند، به نظر برسند.

رفتار خود را تغییر دهید.

در هنگام مقابله با مشکلات، سعى کنید گله و شکایت نکنید و غر نزنید. حق دارید که در شرایط خاص احساس بدى داشته باشید، ولى بهتر است به جاى غر زدن، تمرکز کنید و راه حلى براى مشکلات به وجود آمده پیدا کنید.

هدف از این نوشته این است که ببینیم چه راه کارى براى شما مفید واقع مى شود. راه کارى را انتخاب کنید که بهترین نتیجه را براى شما داشته است. در انجام این راه کار براى ارتقاء سطح سلامت خود پایدار باشید.

مطلب پیشنهادی: معاینه آنلاین فشار خون توسط متخصص فشار خون

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر M پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام حضور شما بنده ۷سال پیش بالن استفاده کردم الان ۴۰ سال دارم مدت کمی هست که در اثر یک خبر ناگهانی دچار فشار عصبی شده ام گراف تست استرس و اکو همه نورمال بوده و فعلا همراه آسپرین روزانه یک عدد لوزاتن اچ ۵۰ و یک عدد دولتیازم ۶۰ توصیه شده سوالم این هست که با وجود استفاده دارو حوالی روزانه ظهر باز هم گاها فشار بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ متحول هست لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

    

   به درمان دارویی صبح ها یک قرص آملودیپین 5 میلی گرم اضافه کنید

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۵ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من 23 سالمه یه مدت چن روزی هست که فشارم 14 ب روی ۸ یااا نزدیک 14 است .نوار و اکو قلب هم دادم که دکتر گفت افتادگی دریچه داری و مهم نیست .البته آقای دکتر معده من عصبیه و هرر چیزی که میخورم طپش قلب میگرم و موقع فشار استرس میگرم و ضربان قلبم تا 96هم میره گفتم آیاا خطرناکه ؟؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۵ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   به نظر می رسد مشکل اصلی شما مسایل اضطرابی و ناراحتی های مرتبط با آن باشد. توصیه می شود در کنترل استرس کوشا باشید و نگران بابت فشارخون و ضربان قلب خود در حال حاضر نباشید

 • تصویر کاربر سایه جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر شبتون بخیر...من دختر20ساله هستم فشارم رو دوماه هست میگیرم همش بالاست بالای13.آزمایش کلی دادم تیروئید نداشتم فقط توی ادرارم پروتئین و خون بود.بنظرتون فشار بالای من ربطی به این مورد داره یا خیر؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

    

   بله ممکن است فشارخون بالای شما و این خون و پروتئین ادرار به هم مربوط باشند. با توجه به یافته های آزمایش ادرار بهتر است با یک متخصص نفرولوژی مشورت کنید

 • تصویر کاربر شاملو یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خانم بنده ۲۷ سال سن داره. چند ماهی هست، هر ماه یک یا دو بار افت فشار پیدا می کنه به همراه تپش قلب. بعضا بدون دلیل استرس می گیردش. علائم دیگری مثل سرگیجه و تهوع هم نداره. عوامل این افت فشار چیه؟
  ممنون از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام

    

   این موارد بیش تر منشا اضطرابی دارند و نیاز به اقدام خاصی نیست

 • تصویر کاربر سلیم دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.36سالمه76روز هس پریود نشدم,باردار هم نیستم.شبا فشارعصبی میگیرم.ازمایش هورمونی دادم مشکلی نبوده.ایا پریود نشدن روی فشارعصبی میتونه اثر بذاره
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   خیر ولی استرس و اضطراب ناشی از ان می تواند باعث بروز این حالت شود

 • تصویر کاربر وحدانی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر و با تشکر از این که فرصت پاسخگویی فراهم کردید. من آملو دیپین به صورت نصف صبح و نصف شب مصرف می کنم. کمی پاهایم در محدوده قوزک پا و ناحیه پایین مچ پا ورم دارد و کمی رنگدانه های قرمز هم دارد. آیا این از عوارض آملو دیپین است و چه باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   بله ورم پا از عوارض املودیپین است. اگر این عارضه خیلی ازاردهنده است بهتر است دارو را تغییر دهید ولی اگر موچب مشکل نشده است بهتر است به مصرف دارو ادامه دهید. این عارضه خطرناک نیست

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و شب بخیر خدمت دکتر عزیز من 43 سالمه که نزدیک به یک سال هست فشار خون متغیر دارم ازمایش دادم چربی ام بالا بود و کراتینم 1/7می باشد با توجه به اینکه الانی صبح نصف اناپریل 5 و نصف متورال 5 و ربع هیدرو کرو تیازید و شب نصف اناپریل و نصف متورال 50 می خورم تو راه رفتن گیجم و وضعیتم متعادل نیست اکو قلب هم گرفتم گفتن مشگلی نیست دکتر کلیه میگه فقط کمی کلیه ات تنبل شده همین موقع خواب قرص ال پرازولام یه دونه می خورم اگه قرص خواب و نخورم هرچی قرص فشار بخورم تاثیری ندارن خواهشا راهنمایی ام کنید چکار کنم ممنونم ایشالا همیشه موفق باشین
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   باید دید با مصرف داروهای فوق فشارخون شما چند است. بهتر است یک نوبت هولتر 24 ساعته ی فشارخون ببندید تا ببینیم فشارخون شما چگونه است

 • تصویر کاربر سلطانی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  س من سی هشت سالمه هجده ساله که استرس فشار عصبی وافسردگی شدید داشتم الان قرص فلوکسیتین دپاکین سرترالین مصرف میکنم ولی فشار عصبی دارم وبیدلیل گریه میکنم ازشم
  ممنونم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   با شرح حالی که می دهید بهتر است نزد متخصص روانپزشکی ویزیت شوید تا بهترین تصمیم برای شما گرفته شود

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر 32سال سن دارم مشکل گوارشی دارم همیشه نفخ و ورم معده دارم بشدت از فشار خوش ترس دارم دستگاه فشار خون که میبینم ترسم بیشتر میشه تپش قلب که میگیرم سریع میرم دکتر فشارم 17هست تا دکتر باهام صحبت میکنه قرص کاپتوپریل میخورم فشارم میاد پایین واقعا کلافه هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   به نظر منشا فشارخون شما اضطرابی است. با این حال یک نوبت هولتر 24 ساعته ی فشارخون ببندید

 • تصویر کاربر یلدا جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مادر من حدود ۶۵ سال سن دارن و مواقعی که عصبانی میشن فشارشون میره بالا صورتشون سرخ میشه و بی حال میشن فقط میخان بخابم
  میخاستم بدونم برا کنترلش چیکار باید بکنیم هر کاریم می کنیم نمیرن دکتر میگن قرصا آدم و عادت کرده می کنن همش باید تا آخر عمر قرص بخوری
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   بهترین کار برای ایشان یک نوبت نوارقلب و اکو و هولتر 24 ساعته ی فشارخون و تصمیم گیری بر اساس آن است. در هر صورت به نظر می رسد نیاز به مصرف حداقل یک داروی فشارخون داشته باشند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر