ویزیت آنلاین با دکتر محمدحسین نجفی

درمان فشار خون عصبی چگونه است؟

فشار خون عصبی اصطلاحی است که در میان مردم عام رواج یافته و یک اصطلاح پزشکی نیست. زمانیکه فردی می گوید فشار خون عصبی دارد، منظور وی فشار خون در هنگام عصبانیت و استرس است. 


فشار خون در طول روز تحت عوامل مختلفی بالا و پایین می رود. حتی اگر شما از سلامت کامل برخوردار باشید، فشار خون می تواند تحت عواملی همچون تغذیه، میزان خواب، تحرک، استرس و اضطراب بالا و پایین رود. استرس و عصبی شدن می تواند فشار خون را بالا ببرد، اما نکته جالب اینجاست که استرس می تواند فشار خون شما را پایین هم بیاورد.

تاثیر استرس بر فشار خون

اضطراب و استرس زمانی که بدن سعی دارد از خودش در برابر آسیب ها دفاع کند، رخ می دهد. اضطراب می تواند تغییرات فیزیکی را در بدن شما ایجاد کند که فشار خون هم یکی از آن موارد است.

انواع مختلف اضطراب می توانند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهند. ساده ترین راه تشخیص فشار خون عصبی توجه به علائم زیر است:

۱- افزایش ضربان قلب

افزایش ضربان قلب شما یکی از علائم افزایش فشار خون است. زمانی که شما عصبی هستید یا استرس دارید ضربان قلبتان بالا می رود و این به دلیل پمپاژ بیشتر خون در بدن می باشد.

۲- منقبض شدن بطن چپ

این اتفاق ارتباط مستقیمی با افزایش ضربان قلب شما دارد، زیرا این ها همه در یک سیستم (قلب) رخ می دهد. خون به طور معمول از طریق بطن با یک فشار نرمال منتقل می شود، زمانیکه اضطراب دارید بطن در حالیکه خون پمپاژ می شود منقبض شده و این منجر به افزایش فشار خون شما می شود.

۳- نفس نفس زدن

فراموش نکنید که عصبانیت و استرس فقط منجر به فشار خون بالا نمی شود بلکه می تواند باعث فشار خون پایین هم شود. برخی افراد در هنگام استرس نفس نفس می زنند و تنفسشان ضعیف می شود که این منجر به دفع دی اکسید کربن بیشتر می شود. این اتفاق بدن را ضعیف کرده و منجر به گشاد شدن رگ های خونی می شود. در این وضعیت افت فشار خون رخ می دهد.

۴- دفع سدیم

مطالعات نشان می دهد زمانیکه استرس منجر به فشار خون بالا می شود، مشکل دفع سدیم در بدن رخ می دهد. می توان گفت این یک روش خود مراقبتی در بدن است زیرا وجود سدیم در بدن منجر به افزایش فشار خون می شود و در هنگام بالا رفتن فشار خون دفع آن بیشتر می شود.

باید به این موضوع اشاره کرد که استرس و عصبانیت تنها یکی از دلایل نوسان فشار خون است و در افرادی که مبتلا به فشار هستند حتی در صورت عدم بروز استرس نیز اطمینانی برای ثابت ماندن فشار وجود ندارد.

انداره گیری فشار خون

یکی از بیماری هایی که امروزه بیماران آن را جدی نمیگیرند فشار خون می باشد. از شما خواهشمندیم بیماری فشار خون بالا را جدی بگیرید. در لینک زیر می توانید با روش های درمان فشار خون بالا آشنا شوید.

درمان فشار خون بالا

آیا فشار خون نیز می تواند منجر به استرس شود؟

بله، فشار خون نیز می تواند منجر به اضطراب و استرس شود. فشار خون بالا و پایین می توانند موجب تغییرات ضربان قلب و سرگیجه شوند. این علائم می توانند باعث ایجاد اضطراب یا حملات استرس زا شوند. همه ی افرادی که به فشار خون مبتلا هستند اضطراب ندارند اما برخی از این بیماران از استرس ناشی از فشار خون رنج می برند.

عوارض فشار خون عصبی

بیشترین نگرانی بیماران مبتلا به فشار خون عصبی این است که آیا این مشکل خطرناک است؟ جواب کمی پیچیده است. فشار خونی که تحت تاثیر عوامل مختلف باشد، اگر شدید نباشد معمولا عوارض جانبی در پی ندارد.

اگر نواسانات فشار خون هر روز در فرد رخ دهد می تواند عوارضی مانند: آسیب به قلب وکلیه و فشار خون بالای مزمن را به دنبال داشته باشد.

فشار خون معمولا نشانه بیماری دیگری است که می تواند بیماری قلبی یا استرس و … باشد. فشار خون معمولا بعد از به پایان رسیدن استرس و عصبانیت به حالت اولیه خود بر می گردد. نواسانات فشار خون معمولا کوتاه مدت است و در مراحل اولیه استرس و حمله های عصبی رخ می دهد. اما نمی توان گفت این نوسانات به علت کوتاه بودن خطرناک نیستند زیرا اگر این فشار خون با بیماری قلبی همزمان رخ دهد خطرناک است.

عصبانیت می تواند باعث بالا رفتن ضربان قلب شود، که این منجر به فشار خون بالا و تشدید بیماری های قلبی نیز می شود. به همین دلیل ضروری است در صورت ابتلا به فشار خون عصبی حتما به پزشک مراجعه شود.

نکته: مصرف برخی داروهایی که برای کنترل استرس و اضطراب و دیگر مشکلات روحی روانی تجویز می شود مانند سروتونین و نوراپینفرین (SNRI )نیز می توانند منجر به بالا رفتن فشار خون شود.

درمان فشار خون عصبی بالا

شما نمی توانید فشار خون خود را کنترل کنید زیرا فشار خون شما تحت کنترل مغزتان است، تا از عملکرد مناسب بدن شما اطمینان حاصل نماید. نوسان های موقت فشار خون در بدنتان شاید شما را نگران کند اما به دلایل خاصی اتفاق می افتد. بنابراین درمان کلیدی فشار خون عصبی درمان عصبانیت و اضطراب است. اگر شما دچار حملات عصبی، اختلال اضطراب عمومی و یا اختلال وسواسی هستید حتما باید تحت درمان قرار بگیرید.

فعالیت ها و تمرین هاى کاهش استرس مى توانند درمان فشار خون پایین کمک کنند.

پایین آوردن سطح استرس ممکن است به طور مستقیم فشار خون شما را در طول زمان پایین نیاورد ولى به کارگیرى راه کارهایى براى مدیریت استرس، مى تواند به بهبود و ارتقاء سطح سلامت شما کمک کند.

مهارت در به کار گیرى تکنیک هاى مدیریت استرس همچنین باعث مى شود رفتار فرد به سمت رفتارهاى سالم و بهتر تغییر کند؛ به خصوص رفتارهاى سالمى که باعث کاهش فشار خون مى شود.

براى مدیریت استرس گزینه هاى بسیارى وجود دارند. چند نمونه از این موارد در زیر ذکر شده است:

برنامه خود را ساده کنید.

اگر همیشه تحت فشار هستید، چند دقیقه اى وقت بگذارید و برنامه ها و لیست کارى خود را بررسى کنید. به فعالیت هایى دقت کنید که خیلى زمان شما را مى گیرند اما انجام آن ها خیلى هم مهم نیست. برنامه اى بریزید که در آن وقت کمترى براى این فعالیت ها تعریف شده باشید و یا به طور کلى این نوع فعالیت ها را از برنامه خود حذف کنید.

براى تمرکز اعصاب، نفس عمیق بکشید.

به طور عمیق و آرام نفس بکشید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا خود را آرام کنید.

ورزش کنید.

انجام فعالیت هاى فیزیکى، استرس را به طور طبیعى از بین مى برد. فقط مطمئن شوید که قبل از شروع هر نوع فعالیت فیزیکى جدیدی حتما با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر پزشک شما تشخیص داده باشد که شما مبتلا به فشار خون بالا هستید.

یوگا را بیشتر تمرین کنید.

تمرین یوگا باعث قوى شدن بدن و آرامش اعصاب شما مى شود. این گونه تمرینات باعث کاهش فشار خون سیستولیک به میزان ۵ میلى متر جیوه (mm Hg) و یا بیشتر مى شوند.

به قدر کافى بخوابید.

کم خوابى باعث مى شود که مشکلات و مسائل شما خیلى پیچیده تر و بدتر از چیزى که هستند، به نظر برسند.

رفتار خود را تغییر دهید.

در هنگام مقابله با مشکلات، سعى کنید گله و شکایت نکنید و غر نزنید. حق دارید که در شرایط خاص احساس بدى داشته باشید، ولى بهتر است به جاى غر زدن، تمرکز کنید و راه حلى براى مشکلات به وجود آمده پیدا کنید.

هدف از این نوشته این است که ببینیم چه راه کارى براى شما مفید واقع مى شود. راه کارى را انتخاب کنید که بهترین نتیجه را براى شما داشته است. در انجام این راه کار براى ارتقاء سطح سلامت خود پایدار باشید.

مطلب پیشنهادی: معاینه آنلاین فشار خون توسط متخصص فشار خون

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۴.۲/۵ - (۱۶ امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهام دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام
  من 10روزه فشارخونم بالامیره ،درصورتی که ذاتا فرد کم فشاری بودم وخیلی شبها 6روی 9 وگاهن 5 روی 9بود، وبه خاطرش گاهی سبکی سرداشتم یک شب ناگهانی دیدم 13شده وفرداش هم همین طور نمک رو کلن حذف کردم ولی تایک هفته حول 13 بود ، الان سه روزی میشه که حول وحوش 11 روی 7 یا8 هست درصورتی که باحذف نمک و قند اینجوریم ،ولی همچنان علایم مربوط به سرم رو دارم ،ازصبح یه سبکی سری دارم که زمانهایی به سنگینی تبدیل میشه وگوشام و فکم انگاری میگیرن ،همون موقع بگیرم ممکنه 10.5 یا 11باشه ولی سنگینی سر وتپش قلب وعلائم فشارخون رو دارم
  تحریک پذیرشدم اگه سروصدا ازیه حدی بیشترباشه نمیتونم تحمل کنم وسرم حالت ریزش پیدا میکنه وقلبم ضعف میکنه وتپش قلب میگیرم
  گاهی هم که کاری میکنم قلبم تپش میگیره و حالم بد میشه وباز علائم فشار خون بالا میاد سراغم
  حالا نمیدونم افزایش فشار خون باعث این حالاتم شده ،یا مشکله دیگه ای هست که این علائم رو توامان با افزایش فشارخون موجب میشه ،ممنون میشم راهنمایی کنین
  اکو قلب سالم بود ،25ساله
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام اولین اقدام هولتر فشار بیست و چهار ساعتی تا میزان نوسان فشار خون مشخص بشه

 • تصویر کاربر Fati چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود چند روزه دچار استرس و اضطراب و ناراحتی شدم و رژیم غذاییم هم وند روزه کم شده و ترس دارم از خیلی چیزا....امروز موقع پیادع روی ماسک روی صورتم بود یهو حس کردم نفسم تنگ شد و یهو سبک شدم و حس کردم فشارم افتاد قبلش هم یک لیوان نسکافه خورده بودم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر رزگار پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌خسته نباشید
  اقای دکتر چند روز پیش یهوی احساس کردم فشارم بالاست منم به کلینیک که مراجعه کردم گفتند فشارم ۱۵ روی ۱۰ است با قرص زیر زبونی پایین نیومد وبعدهم یه امپول بهم تزریق کردند والانم که چند روز او اون شب میگزره بعضی وقتا فشارم ۱۲.۵ روی هشت است بعضی وقتهاهم ۱۴ روی ۹ نمیدونم مشکلم چیه ضمنا یه پسر ۲۹ ساله هستم توروخدا خوب راهنماییم کنید یکم استرسهم دارم با تپش قلب ...
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   نیاز به نگرانی نیست برای اطمینان یک نوبت نزد متخصص قلب ویزیت شده و اکو و نوارقلب بگیرید

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر عزیز
  بنده یک ماه پیش متوحه شدم که فشارم روی ۱۴ روی ۱۰ است از اونروز یبار میگیرم ۱۲ روی ۸ یبار دیگه دوسه روز بعد میگیرم ۱۲ دوی ۸ خلاصه متغییر شده الانم هولتر ۲۴ ساعت بستم شب ۸۷ درصد نرماله روز ۴۰ درصد و اورال ۵۰ درصد مثلا میرم تو رختخواب فشارم ۱۲ روی ۷ است همین صبح که بیدار میشم ۱۵ روی ۱۱ و ۱۴ روی ۱۰ شروع میشه خلاصه ظهر میام‌ خونه ۱۲ روی ۶ میشه رانماییم کنین چیکار کنم اکو تست ورزش همه سالمند البته تری گلیسریدم ۲۵۹ است بخاطر همین ورزش هم میکنم صبحها به اندازه ۳۰ دقیقه مید وام. البته در هولتر نشون داده که موقع دویدن با شدت فشارم یک لحظه ۲۱ هم شده در نمودار مشخصه
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

    

   بهتر است شما نزد متخصص قلب خود درمان دارویی فشارخون را شروع کنید. با توجه به اینکه در طول روز فشارخونهای بالا داشته اید مصرف دارو توصیه می شود

 • تصویر کاربر alireza11119 پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  باس سلام اقای دکتر بنده 2 سال پیش برای معاینه استخدامی پیش یک دکتر رفتم اما یک وقتی نفر قبل از من را رد کرد شدیدا دچار استرس شدم و هنگامی که فشارخون من رو گرفت 17 بود و من رو تایید نکرد حالا چند روز دیگر هم قرار است برای معاینه پزشکی برای استخدام دوباره بروم اما میترسم دوباره دچار استرس هم بشوم و مرا رد کنند در ضمن در روز معاینه ازمایش خون هم میگیرند چکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

    

   بهتر است قبل از انحام معاینه یک قرص پروپرانولول 10 استفاده کنید تا جلوی استرس را بگیرد

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چند وقت پیش دو سه روز سرم درد میکرد رفتم بیمارستان گفتن فشارت ۱۵ رفتم متخصص داخلی گفت برو مغز و اعصاب رفتم گفت استرس و قرص پروپرانولول و تری فلوئوپرازین1 و آلپروزالام تجویز کرد بعد از دوماه قرصام رو قطع کردم دستگاه فشار خریدم تا نزدیکش میشم ضربان قلبم می‌ره بالا صبح حدود ۱۲ بود ولی بعد از ظهر که خواستم بگیرم استرس گرفتم تا ۱۵.۷ روی ۷ رفت ضربان قلبم ۱۴۰ بود بعد یه قرص متورال خوردم همون قرصای قبلم رو خوردم صبح فشارم ۱۲.۸ روی ۷ بود در ضمن نوار قلب دو دفعه گرفتم بدون مشکل بوده بعضی موقع ها هم تا ۱۳.۲ روی ۷ هم می‌ره تا نزدیک دستگاه فشار میشم ضربانم می‌ره بالا نظرتون چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   این مسایل منشا اضطرابی دارند و باید با یک متخصص روانپزشکی مشورت کنید

 • تصویر کاربر نازنین دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مادر من پنجاهو دوسالش هست.پشت سر و چشماش مدام خیلی درد میگیره و صربان قلبش افزایش پیدا میکنه.فشارش شانزده روی نه هست.از نظر قلب متخصص گفته که مشکلی نداره دستگاه هلتر هم وصل کرده.این سردرد های این شکلی و فشار بالا درمانش چیه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

    

   اگر فشارخون بالا دارند بهتر است برای ایشان درمان دارویی شروع شود. زیر نظر متخصص قلب و با صلاح دید ایشان برایشان دارو شروع کنید

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۶ دی ۹۸( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب آقای دکتر
  بنده سه چهار روز پیش پسرم که ۱۴سالش هست برا سرماخوردگی به پزشک مراجعه کرده فشار خون رو ۱۴ نشون داده دوسه مرتبه دیگه هم روز بعد چک شده همچنان ۱۴و۱۵هست لطفاً راهنماییم کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۶ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

    

   در حین سرماخوردگی ممکن است فشارخون بالا باشد و نیاز به نگرانی نیست. اگر پس از بهبود دوره ی بیماری هنوز فشارخون ایشان بالای 140 بود به متخصص قلب برای نوارقلب و اکو مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۶ دی ۹۸( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من فشار عصبیم بالاست عصبی ک میشم یا مورد چیزی بحث میکنم فشارم بالا میره دکترم گفت هم فشاره هم برای اعصاب ب من دارو داد من فقط داروی تریمونتیل
  سیتاالوپرام رو مصرف میکنم ک ب تازگی سیتاالوپرام رو قطع کردم چون یبوست میگیرم ب نظرتون چیکار کنم میشه راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۶ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

    

   اگر منشا فشارخون شما عصبی است بهترین روش درمان مراجعه ی مستقیم به روانپزشک برای درمان این مشکل است و بهتر است زیر نظر ایشان دارو مصرف کنید

 • تصویر کاربر عباسي پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام.من در دوران بارداري متوجه فشار خون حدود ١٤ روي ١٠ شدم كه تا دو ماه پس از بارداري دارو مصرف ميكردم و با نرمال شدن فشار خونم با نظر دكتر دارو رو قطع كردم ولي الان پس از گذشت ٤ ماه مجدد مشكل فشار پيدا كردم و با توجه به شير دهي انالاپريل ١٠ صبح و ١٠ عصر مصرف ميكنم در طول روز فشار خونم حدود ١٠ ١١ روي حدود ٧ ولي باتوجه به مصرف داروها هم اخر شب هميشه فشارم روي ١٤ به ٩ و ١٠ متغيره كه خيلي من رو نگران ميكنه ولي وقتي صبح از خواب بيدار ميشم فشارم حدود همون ١١ است سوال من اينه كه براي فشار اخرشبم چيكار بايد بكنم چرا با توجه به مصرف دارو اين مشكل رو دارم و ايا جاي نگراني داره؟ با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

    

   با توجه به وضعیت حساس شما از جمله شیردهی و سابقه ی فشارخون بارداری بهتر است قبل از هر اظهار نظری نزد متخصص قلب ویزیت شده و اکو برای شما انجام شود سپس بر اساس جواب آن می توان دقیقا در مورد اینکه آیا شما نیاز به مصرف داروی فشارخون دارید یا خیر اظهار نظر کرد

درحال دریافت اطلاعات
Index