درمان فشار خون عصبی

فشار خون عصبی اصطلاحی است که در میان مردم عام رواج یافته و یک اصطلاح پزشکی نیست. زمانیکه فردی می گوید فشار خون عصبی دارد، منظور وی فشار خون در هنگام عصبانیت و استرس است. 


فشار خون در طول روز تحت عوامل مختلفی بالا و پایین می رود. حتی اگر شما از سلامت کامل برخوردار باشید، فشار خون می تواند تحت عواملی همچون تغذیه، میزان خواب، تحرک، استرس و اضطراب بالا و پایین رود. استرس و عصبی شدن می تواند فشار خون را بالا ببرد، اما نکته جالب اینجاست که استرس می تواند فشار خون شما را پایین هم بیاورد.

تاثیر استرس بر فشار خون

اضطراب و استرس زمانی که بدن سعی دارد از خودش در برابر آسیب ها دفاع کند، رخ می دهد. اضطراب می تواند تغییرات فیزیکی را در بدن شما ایجاد کند که فشار خون هم یکی از آن موارد است.

انواع مختلف اضطراب می توانند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهند. ساده ترین راه تشخیص فشار خون عصبی توجه به علائم زیر است:

۱- افزایش ضربان قلب

افزایش ضربان قلب شما یکی از علائم افزایش فشار خون است. زمانی که شما عصبی هستید یا استرس دارید ضربان قلبتان بالا می رود و این به دلیل پمپاژ بیشتر خون در بدن می باشد.

۲- منقبض شدن بطن چپ

این اتفاق ارتباط مستقیمی با افزایش ضربان قلب شما دارد، زیرا این ها همه در یک سیستم (قلب) رخ می دهد. خون به طور معمول از طریق بطن با یک فشار نرمال منتقل می شود، زمانیکه اضطراب دارید بطن در حالیکه خون پمپاژ می شود منقبض شده و این منجر به افزایش فشار خون شما می شود.

۳- نفس نفس زدن

فراموش نکنید که عصبانیت و استرس فقط منجر به فشار خون بالا نمی شود بلکه می تواند باعث فشار خون پایین هم شود. برخی افراد در هنگام استرس نفس نفس می زنند و تنفسشان ضعیف می شود که این منجر به دفع دی اکسید کربن بیشتر می شود. این اتفاق بدن را ضعیف کرده و منجر به گشاد شدن رگ های خونی می شود. در این وضعیت افت فشار خون رخ می دهد.

۴- دفع سدیم

مطالعات نشان می دهد زمانیکه استرس منجر به فشار خون بالا می شود، مشکل دفع سدیم در بدن رخ می دهد. می توان گفت این یک روش خود مراقبتی در بدن است زیرا وجود سدیم در بدن منجر به افزایش فشار خون می شود و در هنگام بالا رفتن فشار خون دفع آن بیشتر می شود.

باید به این موضوع اشاره کرد که استرس و عصبانیت تنها یکی از دلایل نوسان فشار خون است و در افرادی که مبتلا به فشار هستند حتی در صورت عدم بروز استرس نیز اطمینانی برای ثابت ماندن فشار وجود ندارد.

انداره گیری فشار خون

یکی از بیماری هایی که امروزه بیماران آن را جدی نمیگیرند فشار خون می باشد. از شما خواهشمندیم بیماری فشار خون بالا را جدی بگیرید. در لینک زیر می توانید با روش های درمان فشار خون بالا آشنا شوید.

درمان فشار خون بالا

آیا فشار خون نیز می تواند منجر به استرس شود؟

بله، فشار خون نیز می تواند منجر به اضطراب و استرس شود. فشار خون بالا و پایین می توانند موجب تغییرات ضربان قلب و سرگیجه شوند. این علائم می توانند باعث ایجاد اضطراب یا حملات استرس زا شوند. همه ی افرادی که به فشار خون مبتلا هستند اضطراب ندارند اما برخی از این بیماران از استرس ناشی از فشار خون رنج می برند.

عوارض فشار خون عصبی

بیشترین نگرانی بیماران مبتلا به فشار خون عصبی این است که آیا این مشکل خطرناک است؟ جواب کمی پیچیده است. فشار خونی که تحت تاثیر عوامل مختلف باشد، اگر شدید نباشد معمولا عوارض جانبی در پی ندارد.

اگر نواسانات فشار خون هر روز در فرد رخ دهد می تواند عوارضی مانند: آسیب به قلب وکلیه و فشار خون بالای مزمن را به دنبال داشته باشد.

فشار خون معمولا نشانه بیماری دیگری است که می تواند بیماری قلبی یا استرس و … باشد. فشار خون معمولا بعد از به پایان رسیدن استرس و عصبانیت به حالت اولیه خود بر می گردد. نواسانات فشار خون معمولا کوتاه مدت است و در مراحل اولیه استرس و حمله های عصبی رخ می دهد. اما نمی توان گفت این نوسانات به علت کوتاه بودن خطرناک نیستند زیرا اگر این فشار خون با بیماری قلبی همزمان رخ دهد خطرناک است.

عصبانیت می تواند باعث بالا رفتن ضربان قلب شود، که این منجر به فشار خون بالا و تشدید بیماری های قلبی نیز می شود. به همین دلیل ضروری است در صورت ابتلا به فشار خون عصبی حتما به پزشک مراجعه شود.

نکته: مصرف برخی داروهایی که برای کنترل استرس و اضطراب و دیگر مشکلات روحی روانی تجویز می شود مانند سروتونین و نوراپینفرین (SNRI )نیز می توانند منجر به بالا رفتن فشار خون شود.

درمان فشار خون عصبی بالا

شما نمی توانید فشار خون خود را کنترل کنید زیرا فشار خون شما تحت کنترل مغزتان است، تا از عملکرد مناسب بدن شما اطمینان حاصل نماید. نوسان های موقت فشار خون در بدنتان شاید شما را نگران کند اما به دلایل خاصی اتفاق می افتد. بنابراین درمان کلیدی فشار خون عصبی درمان عصبانیت و اضطراب است. اگر شما دچار حملات عصبی، اختلال اضطراب عمومی و یا اختلال وسواسی هستید حتما باید تحت درمان قرار بگیرید.

فعالیت ها و تمرین هاى کاهش استرس مى توانند فشار خون عصبی را پایین بیاورند.

پایین آوردن سطح استرس ممکن است به طور مستقیم فشار خون شما را در طول زمان پایین نیاورد ولى به کارگیرى راه کارهایى براى مدیریت استرس، مى تواند به بهبود و ارتقاء سطح سلامت شما کمک کند.

مهارت در به کار گیرى تکنیک هاى مدیریت استرس همچنین باعث مى شود رفتار فرد به سمت رفتارهاى سالم و بهتر تغییر کند؛ به خصوص رفتارهاى سالمى که باعث کاهش فشار خون مى شود.

براى مدیریت استرس گزینه هاى بسیارى وجود دارند. چند نمونه از این موارد در زیر ذکر شده است:

برنامه خود را ساده کنید.

اگر همیشه تحت فشار هستید، چند دقیقه اى وقت بگذارید و برنامه ها و لیست کارى خود را بررسى کنید. به فعالیت هایى دقت کنید که خیلى زمان شما را مى گیرند اما انجام آن ها خیلى هم مهم نیست. برنامه اى بریزید که در آن وقت کمترى براى این فعالیت ها تعریف شده باشید و یا به طور کلى این نوع فعالیت ها را از برنامه خود حذف کنید.

براى تمرکز اعصاب، نفس عمیق بکشید.

به طور عمیق و آرام نفس بکشید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا خود را آرام کنید.

ورزش کنید.

انجام فعالیت هاى فیزیکى، استرس را به طور طبیعى از بین مى برد. فقط مطمئن شوید که قبل از شروع هر نوع فعالیت فیزیکى جدیدی حتما با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر پزشک شما تشخیص داده باشد که شما مبتلا به فشار خون بالا هستید.

یوگا را بیشتر تمرین کنید.

تمرین یوگا باعث قوى شدن بدن و آرامش اعصاب شما مى شود. این گونه تمرینات باعث کاهش فشار خون سیستولیک به میزان ۵ میلى متر جیوه (mm Hg) و یا بیشتر مى شوند.

به قدر کافى بخوابید.

کم خوابى باعث مى شود که مشکلات و مسائل شما خیلى پیچیده تر و بدتر از چیزى که هستند، به نظر برسند.

رفتار خود را تغییر دهید.

در هنگام مقابله با مشکلات، سعى کنید گله و شکایت نکنید و غر نزنید. حق دارید که در شرایط خاص احساس بدى داشته باشید، ولى بهتر است به جاى غر زدن، تمرکز کنید و راه حلى براى مشکلات به وجود آمده پیدا کنید.

هدف از این نوشته این است که ببینیم چه راه کارى براى شما مفید واقع مى شود. راه کارى را انتخاب کنید که بهترین نتیجه را براى شما داشته است. در انجام این راه کار براى ارتقاء سطح سلامت خود پایدار باشید.

مطلب پیشنهادی: معاینه آنلاین فشار خون توسط متخصص فشار خون

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من علی 30ساله هستم ادم بسیار بسیار استرسی غیره قابل بیان با کوچکترین اتفاق استرس میگیرم وسپس ضربان قلبم بالا میرود این موجب بالا رفتنه فشارم میشود به همین خاطر نمیدان فشار خون دارم یا نه وقتی فکر گرفتن فشارم میافتم فشارم تا پانزده روی ده هم میاید ولی هیچ گونه علائمی دیگر درمن نیست مثل سردرد وغیر...لطفا کمکم کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

    

   در قدم اول با یک متخصص روانپزشکی مشورت کنید. اگر فشارخونها علی رغم کنترل استرس هم چنان بالا بودند نیاز به ویزیت متخصص قلب می باشد

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  زهرا هستم متاهل و ۳۸ ساله و حدود ۵ ماه است که با عمل سزارین صاحب فرزندی شدم و الان در حال شیردهی به این نوزاد هستم. در تمام دوران بارداری فشار خونم بین ۱۱ تا ۱۲ متغییر بود و مشکلی نداشتم و در بیمارستان هم با فشار ۱۰ مرخص شدم .در حدود ۲۰ روز بعداز زایمان متوجه شدم فشارم روی ۱۵ هست که با چکاب مجدد روزانه دیدم این فشار به همین صورته و با مراجعه به متخصص و استفاده از هالتر ۲۴ ساعته باز فشار بین ۱۳ و ۱۶ در طول روز نوسان داشته که دکتر توصیه کردن دارو مصرف کنم و نوار قلب و اکو هم سالم بود و مشکلی نداشتم و دو عدد متیل دوپا و یک املودیپین تجویز کردن و بعداز یک ماه و کنترل فشار روزانه که بین ده تا ۱۲ متغییر بود و مراجعه مجدد به دکتر ..ایشان گفتن یکی از متیل دوپاها رو کم کنم و الان هم که حدود ۴ ماه از مصرف دارو میگذره با یک متیل و املودیپین ادامه میدم و وقتی فشار رو با دستگاههای خونگی میگیرم بین ۱۴ تا ۱۵ هستش و با مراجعه به مطب و گرفتن فشار توسط دستگاه دکتر روی ۱۲ هستش و دکتر میگه موقع گرفتن فشار با دستگاههای خونگی دچار اضطراب میشی و ضربان قلب بالا میره و به همین دلیل نتیجه تغییر میکنه و توصیه کردن که با دستگاههای خونگی نگیرم که دچار استرس نشم..
  با این حال خواستم بدونم تا کی باید دارو مصرف کنم
  ؟
  البته چون در حال شیردهی هستم امکان ورزش و رژیم ندارم ولی اجازه ندادم وزنم بالاتر بره و اینکه مصرف نمک رو هم محدود کردم و از میوه بسیار استفاده میکنم و تمامی آزمایشات و حتی عروق کلیه هم سالم بودن .
  لطفا راهنمایی کنید برای کنترل استرس و فشار و قطع دارو چه کنم ...ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

    

   برای کنترل استرس با یک متخصص روانپزشکی مشورت کنید. برای بررسی دقیق تر پاسخ به درمان یک نوبت هولتر 24 ساعته ی مجدد ببندید. در صورت اینکه فشارخون داشته باشید شاید لازم باشد طولانی مدت به مصرف دارو ادامه دهید

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر بزرگوار نزدیک به یک ساله فشار خون بالا متغیر وچربی بالا و اسید اوره و کراتین نزدیک به 1.8 را دارم که دکتر قلب رفتم گفته قلبت سالمه چند تا دکتر کلیه هم رفتم با کلی ازمایش و عکس که گفتن کلیه هات یه کم تنبل شده قرص هی فشار خون متععدی هم خورده ام که همیشه حالت گیجی دارم که اخر شب یه قرص ال پروزالام نیم می خورم اگه این قرص و نخورم قرص های فشارم هیچ تاثیری ندارند الانی هم صبح نصف اناپریل پنج و نصف هیدرو کلروتیازید با قرص چربی و شب هم نصف اناپریل و نصف متورال پنجاه با قرص چربی می خورم فشارم نرمال می شه ولی تعادل بدن ندارم با تشکر از زحمات شما دکتر عزیز دستور چیه مرد هستم سنم هم چهل و چهار می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

    

   با این توصیفات بهتر است شما ویزیت شوید و بر اساس نتایج آن برای شما تصمیم گیری شود. تمامی داروهای مصرفی را در ویزیت همراه داشته باشید

 • تصویر کاربر سعیده سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،۳۷سال دارم فشارم همیشه دفعه اول بالا و۱دقیقه بعد دوباره پایین میرودلطفابگیدچکارکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   آزمایش کامل بدهید و یک نوبت نوارقلب بگیرید. احتمالا منشا عصبی دارد و نیاز به نگرانی نیست

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   مصرف قرص لوزارتان در بارداری پیشنهاد نمی شود. بهتر است زیر نظر متخصص زنان خود داروها را تنظیم و استفاده کنید. در دوران بارداری هر دارویی را نمی توان برای فشارخون استفاده کرد و تنها معدودی داروها هستند که می توانند موثر باشند

 • تصویر کاربر حامد سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام۳۲سال دارم ۸ماه پیش دچار بیماری شدم احساس یکنم الانه که بمیرم رفتم بیمارستان فشارم همیشه پایین رفتم ازمایش گفتن چربی خون بالا وکم کاری تیرویددارم داروی کاهش وکلسترول و تیروید داد ومقداری داروی اعصاب سه ماه بعد رفتم ازمایش همه چیز نرمال شده بود ولی خوب نشدم بازم رفتم دکتر کلیه ها وکبد و نوار قلب گرفت بازم گفت اعصابه الان هم رفتم دکتر فشارم پایین ویتامین وامپول خون و داده زندگی برام مشکل شده می خواستم بدونم کجا برم چیکار کنم درست نشدم تا به امروزصبح ها حالم خوبه ولی بعد از چند ساعت به هم میریزم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   این مشکلات شما همگی منشا عصبی دارد. بهتر است با یک مخصص روانپزشکی مشورت کنید

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر روزتون خوش.
  من فشارم در طول روز کاری بسیار بالا میره و منو اذیت میکنه جوری که قادر به کار کردن نیستم.البته کارم اداری هستش.استرس خاصی ندارم اما قبلا مشکلاتی مثل فوت پدر و سربازی داشتم و الان در حال حاضر مشکل فشار عصبی ندارم اما نمیدونم چرا گردن و سرم داغ میشه و خیلی فشار روی سرم میاد.سال پیش متخصص اعصاب و روان رفتم قرص فلوکستین بهم داد گفت بخور ارامش بخشه اما ادامه ندادم چند تا بیشتر نخوردم .الان که تست کردم خوردم بهتره حالم.درضمن از سر کار میرم و خانه هستم فشارم نرمال میشه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   به نظر منشا عصی برای فشارشما مطرح است.بهتر است قرص فلوکستین را استفاده کنید

 • تصویر کاربر رحیمی جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من شبها قرص فشار ۲۵را دکتر بهم تجویز کرده را میخورم بعضی وقتها صبح یا بعد از ظهر فشارم بالا میرودنمی دانم باز قرص بخورم یا نه چون شبها قرص را مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   بهتر است صبح نیز یک عدد مصرف کنید و فشارها را مجددا بررسی کنید

 • تصویر کاربر س سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  اینجانب بیماری فشار خون داشته و روزی یک عدد والساکور ۸۰ می خورم خوشبختانه توانسته ام فشارم را کنترل کنم ولی تقریبا هر شش ماه یکبار به همراه جلسات پر تنش دچار سرگیجه حالت تهوع و فشار بالا میشوم مثلا دیشب فشارم هفده و نیم روی ده و نیم بود .
  من بیماری بلوک قلبی هم دارم
  چه توصیه ای میفرمایید؟
  باز هم سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

    

   بهتر است برای موارد پر استرس داروی کاپتوپریل زیرزبانی به همراه داشته باشید و استفاده کنید. یک نوبت هم هولتر 24 ساعته برای بررسی فشارخونها ببندید

 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مادرم به بیماری فشار خون بالا مبتلاست که دکترها اکثرا میگن عصبی چون خود مادرمم میگه استرس زیاد دارم قرص اسپرین و فشارخونو زخم معده هم استفاده میکنه البته سنگ 16میلی وچند عدد سنگ ریز در کیسه صفرا داره که بعضی ها گفتن عمل بشه بعضیا هم گفتن نمی خواد چند وقت پیش هم انزیم های کبدش بالا بود که ما فکر کردیم قلبش مشکل داره که نوار انجام داد دیدیم سالمه حالا موندیم چه جوری فشارشو بیاریم پایین اخه تقریبا هر روزسردردو حالت تهوع داره ایا عمل سنگ صفرا براش خطرناکه
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام

    

   اگر بخواهند عمل جراحی انجام دهند باید حتما قبل از آن فشارخونشان کنترل شود. به این منظور باید بفرمایید که الان چه دارویی استفاده می کنند و فشارخون های ایشان در چه حدی است؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر