ویزیت آنلاین دکتر محمدحسین نجفی

نوسان فشار خون (علت، عوارض، درمان)

 اگر فردی واقعا دچار نوسان فشار خون یا همان بالا و پایین فتن فشار خون باشد، پزشک معمولا برای اطمینان بیشتر توصیه به استفاده از هولتر فشار خون (نظارت ۲۴ ساعت فشار خون) می کند. اما چیزی که برای پزشکان مهم تر است فشار خون بالاست. همچنین ممکن است پزشک به این نتیجه برسد که داروهایی برای کنترل فشار خون تجویز کند.

اکثرا در مراجعه به پزشک گرفتن فشار خون انجام می شود. این کار به این دلیل است که فشار خون شما می تواند به پزشک اطلاعات زیادی درباره سلامتی تان بدهد. فشار خون کمى بالا یا پایین ممکن است نشانه ای از مسائل بالقوه در مورد سلامتی باشد اما تغییرات فشار خون در طول زمان می تواند نشانه ای جدی تر از مسائل مربوط به سلامتتان باشد.

علت بالا و پایین شدن فشار خون

فشار خون به طور طبیعی چند بار در روز تغییر می کند. اکثر تغییرات طبیعی و قابل پیش بینی هستند. هنگامی که این تغییرات در فشار خون شما رخ می دهد، ممکن است علائم یا نشانه های غیر معمولی را تجربه نکنید. این نوسان ها ممکن است کوتاه باشد.

با این حال، اگر متوجه شوید که فشارهای خیلى بالا و یا خیلى پایین غیر معمول داشتید بهتر است به پزشک مراجعه کنید . هنگامی که این تغییرات را متوجه می شوید، آن ها را ثبت کنید . فشار خون ، فعالیت ها، و میزان طول کشیدن آن تا دوباره به حالت عادی برسد را یادداشت کنید . این اطلاعات ممکن است یک الگو یا یک مشکل را شناسایی کند.

علت نوسان فشار خون چیست؟

فشار خون متغیر می تواند به علل مختلفى ایجاد شود.

– استرس

استرس و اضطراب می توانند به طور موقت باعث نوسان فشار خون شود. با گذشت زمان استرس بیش از حد می تواند بر سیستم قلبی عروقی شما آسیب برساند و ممکن است منجر به مشکلات فشار خون دائمی شود.

– سندرم روپوش سفید

سندرم روپوش سفید زمانى رخ می دهد که نگرانی یا استرس ناشی از مراجعه به پزشک باعث ایجاد افزایش ناگهانی در فشار خون می شود. ممکن است در خانه فشار خونتان طبیعى باشد . این فشار بالا به این معنی نیست که فشار خون بالا دارید (پر فشارى خون). با این حال، افراد مبتلا به پرفشاری خون ناشى از روپوش سفید بیشتر مستعد پر فشارى هستند .

– داروها

داروهای بدون نسخه و دارو هاى تجویزى می توانند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهند. بعضی از داروها، مانند دیورتیک ها و قرص های فشار خون، براى کاهش فشار خون طراحی شده اند. دارو هاى دیگر مانند داروهای سرماخوردگی و آلرژی، می توانند فشار خون را افزایش دهند.

– فعالیت بدنى

ورزش، صحبت کردن، خنده و حتی رابطه ى جنسی می تواند موجب تغییر فشار خون شود.

ورزش می تواند باعث کنترل فشار خون شود

– غذا و نوشیدنی

آنچه که می خورید یا مى نوشید ممکن است فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. غذاهایی که حاوی تیرامین ( ماده اى موجود در غذاهاى مانده ) بالا هستند، می توانند فشار خون را افزایش دهند. این غذاها عبارتند از:

۱- مواد غذایى تخمیر شده

۲- ترشی ها

۳- مربا ها

۴- نوشیدنی های کافئین دار نیز می تواند به طور موقت فشار خون را افزایش دهد.

– مسائل مربوط به آدرنال

سیستم آدرنال شما مسئول تولید هورمون است. خستگی آدرنال زمانی اتفاق می افتد که تولید هورمون شما کم باشد. در اثر آن ممکن است فشار خون افت کند . سیستم آدرنال بیش از حد فعال نیز می تواند موجب افزایش ناگهانی فشار خون و پر فشارى خون شود.

– فئوکروموسیتوم

این تومور نادر در غدد آدرنال ایجاد شده و تأثیرات تولید هورمون دارد. که می تواند منجر به بروز ناگهانی تغییر های نامنظم در فشار خون شود.

علت بالا و پاین رفتن فشار خون

عوامل زیر سبب نوسان فشار خون در سالمندان می باشند.

 • سطح بالایی از استرس
 • اضطراب
 • مصرف قرص های فشار خون که موثر نیستند یا تا دوز اثرشان از بین مى رود.
 • مصرف دخانیات
 • مصرف الکل بیش از حد
 • کار در شیفت شب
 • برخی شرایط و بیمارى ها نیز می توانند خطر ابتلا به فشار خون غیرطبیعی را افزایش دهند. شامل:
 • دیابت
 • بارداری
 • کمبود آب
 • بیماری هاى قلبى و عروقی
 • فشار خون بالاى کنترل نشده
 • آپنه خواب
 • بیماری هاى کلیوی
 • مشکلات تیروئیدى
 • مشکلات سیستم عصبی

درمان فشار خون متغیر

فشار خون متغیر لزوما نیازمند درمان نیست، مگر اینکه به علت بیماری زمینه ای ایجاد شود. به همین دلیل است که درمان فشار خون بالا  شامل سه جزء اصلی می شود:

١. به طور منظم فشار خون خود را کنترل کنید. گاهی استفاده از هولتر فشار خون توصیه می شود.

٢. سبک زندگیتان را به سبکى سالم تغییر دهید .

٣. اگر برایتان دارویى تحویز شده است مصرف آن را فراموش نکنید .

دستگاهی است که در اندازه ی یک رادیو قابل حمل است به کمربند یا بند متصل به بدن متصل می شود و اطلاعات را در طول دوره ۲۴ ساعته جمع آوری می کند که بعدا به یک کامپیوتر منتقل می شود و خواندن فشارخون به طور مداوم در طول یک دوره ۲۴ ساعته انجام می شود. معمولا پزشکان برای اطمینان بیشتر از روند تغییر فشار خون و به دست آوردن میانگین فشار خون در طول شبانه روز از این دستگاه استفاده می کنند.

هولتر فشار خون

درمان نوسان فشار خون در طب سنتی

شما می توانید با اتخاذ تغییرات شیوه زندگی فشار خون خود را کنترل کنید و سالم بمانید.

کاهش وزن و حفظ وزن سالم

مردان با کمر بیش از ۴۰ اینچ و زنان با کمر بیش از ۳۵ اینچ بیشتر مستعد ابتلا به فشار خون بالا هستند.

 ورزش منظم

حداقل سى دقیقه تمرین متوسط، پنج روز در هفته را هدف قرار دهید. اگر تا به حال ورزش نمى کردید، قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید و آن را به آرامی انجام دهید. شروع به ورزش با شدت بالا می تواند خطرناک باشد، به خصوص در افراد مبتلا به فشار خون کنترل نشده.

 رژیم غذایى DASH

برای کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا از رژیم غذایى DASH (رژیم غذایی برای توقف فشار خون بالا) کمک بگیرید. این رژیم غذایی شامل حبوبات، سبزیجات، میوه ها و لبنیات کم چرب است.

رژیم غذایی مناسب فشار خون بالا

مصرف کمتر سدیم

مقدار مصرف سدیم روزانه خود را اندازه گیری کنید تا بداتید چه میزان سدیم مصرف مى کنید. سپس، سعى کنید میزان مصرفى روزانه تان مطابق با توصیه ى انجمن قلب آمریکایی ۲۳۰۰ میلی گرم باشد. اگر پرفشاری خون یا فشار خون بالا دارید، ۱۵۰۰ میلی گرم را هدف قرار دهید.

اجتناب از استرس

راه های سالم برای مقابله با استرس روزانه پیدا کنید مانند ورزش، یوگا، تکنیک های تنفس یا بحث درمانی .

 محدود کردن مصرف الکل و کافئین

کافئین فشار خون شما را افزایش می دهد، در حالی که الکل آن را کاهش می دهد. این مواد همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری هاى مستعد کننده ى فشار خون بالا را افزایش دهند، مانند بیماری های قلبی و کلیوی .

 استفاده از دخانیات را متوقف کنید

این عادت را براى حفظ فشار خون خود را در محدوده سالم ترک کنید. با پزشک خود درباره برنامه های ترک سیگار صحبت کنید. پیوستن به یک گروه پشتیبانی یا ترک با یک دوست می تواند به شما در برنامه ریزی کمک کند.

عوارض نوسان فشار خون

فشار خون متغیر همیشه نشانه ای از یک بیمارى نیست، و برای برخی افراد می تواند یک نشانه ى هشدار دهنده از مسائل آینده باشد. شامل:

فشار خون بالا

فشار خون بالا به سرعت ایجاد نمى شود و اغلب به صورت تدریجی افزایش مى یابد و فشار خون هاى غیر طبیعى ممکن است اولین نشانه از آن باشد.

بیماری قلبی

در یک مطالعه، افراد مبتلا به اختلالات فشار خون بین مراجعه به پزشکان بیشتر به نارسایی قلبی و سکته مغزی نسبت به افرادی که فشار خون طبیعی داشتند ، مبتلا شدند .

زوال عقل

یک مطالعه در ژاپن نشان داده است که افرادی که دارای نوسانات فشار خون بودند، دو برابر بیشتر افراد دیگر در معرض ابتلا به این بیماری روانی بودند.

نوسانات فشار خون اغلب طبیعی و قابل پیش بینی هستند. فعالیت های روزمره مانند ورزش، پیاده روی و صحبت کردن می تواند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، این تغییرات می توانند نشانه ای از مشکلات احتمالی باشد، بنابراین باید آن ها را با دقت کنترل کنید و با کمک پزشک خود از مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری کنید.

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زوبین سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و روز بخیر. 32 ساله هستم و وزنی حدود 114 کیلوگرم دارم، از قرص های درمان تیک عصبی مانند بوسپیرون و پیموزاید با تجویز پزشک استفاده می کنم. در یک هفته اخیر 2 یار فشار خونم بالا رفت و حس سنگینی و گرما در بدنم داشتم. با خوردن آب لیمو فشارم بعد از 20 دقیقه پایین آمد. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   برای بررسی اینکه ایا فشارهای شما واقعا بالا هستند یا خیر بهتر است یک نوبت هولتر 24 ساعته ی فشارخون نصب کنید

 • تصویر کاربر Taj شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسرم فشار خون داره و يك استنت هم گذاشته ، قبل از استنت و مشكل عروق فشارخون داشت كه مرتب قرص تغيير داديم تا بعد از استنت دكتر بهش والساكور داد و تا الان كه ٦ ماه از استنت و والساكور ميگذره فشارش خوب بود ، اما الان ١٠-١٥ روزه كه فشارشون بالا ميره ١٠-١٩ اينا ميشه ، قرصشو به والزوميكس تغيير داد كه ٢ روز خورد روز سوم فشارش زياد پايين اومد شد ٦-١١ ، ديگه از اون روز نخورد و الان حدود ١٠ روزه فشارش پايينه و خوبه ١٢-٧ ، ولى از ديشب فشارش رفته روى ١٤-٩ و امروز هم ١٥-٩/٢ بود .
  لطفن راهنمايى كنيد ، هر چى ميگم قرص بخور نميخوره ميگه مياد پايين 🤦🏼‍♀️، مممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   باید ایشان داروهای خود را منظم مصرف کنند زیرا عدم مصرف دارو می تواند با آسیب قلبی مجدد برای ایشان همراه باشد. توصیه می شود فشارخون ایشان زیر 130 روی 80 حفظ شود. اگر با مصرف دارو فشارخون کنترل نمی شود باید ویزیت شوند. هم چنین توصیه می شود جتما ایشان به رژیم غذایی کم نمک نیز پایبند باشند

 • تصویر کاربر عباس شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 25 سال دارم ورزش میکنم در ورزش هم مشکل تنگی یا سوزش یا درد ندارم مطب دکتر که میرم استرس دارم فشار که میگیره دکتر رو 16 یا 15 هسش هولتر فشار خون هم که بستم فشارم رو 13 یا 12 یا بعضی اوقات 15 بوده میشه راهنمایی کنید نسبت به شرایط کار و ورزشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   اگر هولتر مشکلی نداشته است نیاز به نگرانی نیست این افزایش فشارخونها تا حدی طبیعی است و در مطب پزشک قابل قبول است

 • تصویر کاربر لادن پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وتشکرمن75سالم هست روزی نصف لوزارتان میخورم دوسال بیشتراست که باهمین مقدارفشارخونم تنظیم بودالبته دوسه دفعه قبلبالارفتن فشارخون حتی تا19داشتم ولی وقتی پایین میامددیگه. 8/5یانه بودباتجویزدکترفقطنصف لوزار25میخرم وهیچ مشکلی تا دیشب نداشتم دیشبیهویی تا17/5رفت بازیرزبانی 13/5وبعدتا9پایین امدامروزبلزدوباره 15شدمن نمیدونم چکارکنم راهنماییم کنیدلطفا
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   بهتر است شما یک بار هولتر 24 ساعته ی فشارخون نصب کنید

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر مادر بنده 52 سال دارند و دارای فشار خون که والسارتان 20 دو بار در روز استفاده میکنند و همچنین قند خون و ارترید روماتوئید کنترل شده دارند . یک ماه پیش آزمایش کلی داده اند و بنا به بیماری هاشون نتایج قابل قبول بوده.
  الان حدود یک ماهی میشه که احساس شوری و سنگینی در بد نشون دارند. و شب گذشته بدون اینکه عصبانی بشن .فشار خونشون 17 روی 12 شد . مراجعه به دکتر داشتن و نوار قلب شون نرمال بود. و پزشک براشون قرص فلوکستیتین برا اضطرابشون نوشتن. الان باز هم گاها فشارشون نوسان داره . میخواستم بدونم راهکاری داره این موضوع و چه تخصصی رو پیشنهاد میدین برا مراجعه به متخصص. ممنون و متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   اگر فشارخون بالا دارند بهترین متخصص برای مراجعه و معاینه و تجویز دارو متخصص قلب است

 • تصویر کاربر حجت دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشيد
  مادرسالمندى دارم ٦٥سالهه وسوالم اينكه چرا همزمان فشارخون وفشارقندخونشون درروز بالا پايين ميشه ودرضمن مريض ديابتى هم هستن ممنونميشم اگه راهنماييم كنيد باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   علت این موضوع ناکامل بودن داروهاست. اگر این نوسان ها زیاد تکرار می شود ایشان باید ویزیت شوند

 • تصویر کاربر وثوقی جمعه ۶ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم85سال داردم تی است از لوزارتان ومتورال 50بصورت نصف نصف صبح وشب استفاده می‌کند اخیرا شبها دچار فشاربالا تا17میشود. اکو شده ریتم قلبی مناسبی ندارد کمی هم گشادی دریچه دارد. نگرانم متاسفانه برای گرفتن وقت از دکتر متخصص قلب باید 6ماهی درنوبت باشم لطفا راهکار ارائه فرمایید. آیا قرصهای فشارخون مناسب است واینکه چرا ازدوقرص باید اسفاده کند. می‌توانیم متورال راحذف کنیم یا نه وراه سریع پایین آوردن فشارچیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۶ دی ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   با توجه به شرایط ایشان بهتر است رژیم غذایی کم نمک و کم چرب داشته باشند و ورزش روزانه را انجام دهند. توصیه ی ما این است که به جای داروهای فعلی از لوزارتان اچ دو بار در روز و املودیپین 5 روزانه استفاده کنند. نیازی به مصرف متورال نیست

 • تصویر کاربر Zsp شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من پیشتر فشار خونم همیشه 120روی 80بود
  اما به تازگی هر بار که چک می کنم حدود 90روی 60 است . و گاها 100روی 70.
  می خواستم بپرسم این مدل از کم بودن فشار خون آیا اهمیت دارد که علت یابی شود یا خیر؟

  در ضمن بیماری خاصی هم ندارم به جز اینکه:
  پنج سال است که آلرژی (خارش و کهیر )دارم طوری که هر شب سیتریزین می خورم و بدون اون خارش سیستمیک خیلی شدیدی پیدا می کنم .
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   خیر اگر شما مشکلی از جمله سرگیجه و درد سینه و تنگی نفس ندارید نیاز به نگرانی خاصی نیست

 • تصویر کاربر س شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر. پدرم چند روزی دچار فشار خون بالا تا 18 بوده وهمزمان درد شدید در ناحیه سر داشتند به دکتر مراجعه کردند و قرض فشار 80 به ایشان دادند که پس از مصرف در صبح روز بعد با افت فشار شدید از حال رفتند و با امبولانس به بیمارستان منتقل شدند همچنین در 2 شب اخیر درد بسیار بسیار شدید در ناحیه سر داشتند که اصلا برایشان قابل تحمل نبوده و احساس پاره شدن رگها ی شقیقه را داشتند الان فشار کنترل است ولی درد کمی هنوز دارند لطفا راهنمایی بفرمایید آقای دکتر بسیار نگرانیم . همچنین در روزهای اخیر تعریق بسیار زیادی داشتند و تب نرمی در ناحیه سینه احساس میشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   با این وصفی که شما می کنید بهتر است با توجه به سردرد یک بار نزد یک متخصص اعصاب ویزیت شوند زیرا ممکن است مسایل مغزی مطرح باشد. اگر این مشکلات حل شدند بهتر است ایشان به درمان دارویی فشارخون ادامه دهند و تنها یک بار نزد یک متخصص قلب برای معاینه ی قلبی و اکو مراجعه نمایند

 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . روز بخیر ببخشید . مادرم الان حدود ۳ ماه است که فشار خونش مدام تغییر میکنه و سرش درد میگیره . ۵ الی ۶ بار دکتر رفته حتی عکس هم از سرش انداخته ولی بازم فشار خونش خوب نشده
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   با این توصیفات بهتر است یک بار نزد متخصص قلب ویزیت شوند. چه داروهای مصرف می کنند؟ آزمایشات و اکوی ایشان چگونه بوده است؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر