نوسان فشار خون (علت، عوارض، درمان)

 اگر فردی واقعا دچار نوسان فشار خون یا همان بالا و پایین فتن فشار خون باشد، پزشک معمولا برای اطمینان بیشتر توصیه به استفاده از هولتر فشار خون (نظارت ۲۴ ساعت فشار خون) می کند. اما چیزی که برای پزشکان مهم تر است فشار خون بالاست. همچنین ممکن است پزشک به این نتیجه برسد که داروهایی برای کنترل فشار خون تجویز کند.

اکثرا در مراجعه به پزشک گرفتن فشار خون انجام می شود. این کار به این دلیل است که فشار خون شما می تواند به پزشک اطلاعات زیادی درباره سلامتی تان بدهد. فشار خون کمى بالا یا پایین ممکن است نشانه ای از مسائل بالقوه در مورد سلامتی باشد اما تغییرات فشار خون در طول زمان می تواند نشانه ای جدی تر از مسائل مربوط به سلامتتان باشد.

فشار خون به طور طبیعی چند بار در روز تغییر می کند. اکثر تغییرات طبیعی و قابل پیش بینی هستند. هنگامی که این تغییرات در فشار خون شما رخ می دهد، ممکن است علائم یا نشانه های غیر معمولی را تجربه نکنید. این نوسان ها ممکن است کوتاه باشد.

با این حال، اگر متوجه شوید که فشارهای خیلى بالا و یا خیلى پایین غیر معمول داشتید بهتر است به پزشک مراجعه کنید . هنگامی که این تغییرات را متوجه می شوید، آن ها را ثبت کنید . فشار خون ، فعالیت ها، و میزان طول کشیدن آن تا دوباره به حالت عادی برسد را یادداشت کنید . این اطلاعات ممکن است یک الگو یا یک مشکل را شناسایی کند.

علت نوسان فشار خون چیست؟

فشار خون متغیر می تواند به علل مختلفى ایجاد شود.

– استرس

استرس و اضطراب می توانند به طور موقت باعث نوسان فشار خون شود. با گذشت زمان استرس بیش از حد می تواند بر سیستم قلبی عروقی شما آسیب برساند و ممکن است منجر به مشکلات فشار خون دائمی شود.

– سندرم روپوش سفید

سندرم روپوش سفید زمانى رخ می دهد که نگرانی یا استرس ناشی از مراجعه به پزشک باعث ایجاد افزایش ناگهانی در فشار خون می شود. ممکن است در خانه فشار خونتان طبیعى باشد . این فشار بالا به این معنی نیست که فشار خون بالا دارید (پر فشارى خون). با این حال، افراد مبتلا به پرفشاری خون ناشى از روپوش سفید بیشتر مستعد پر فشارى هستند .

– داروها

داروهای بدون نسخه و دارو هاى تجویزى می توانند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهند. بعضی از داروها، مانند دیورتیک ها و قرص های فشار خون، براى کاهش فشار خون طراحی شده اند. دارو هاى دیگر مانند داروهای سرماخوردگی و آلرژی، می توانند فشار خون را افزایش دهند.

– فعالیت بدنى

ورزش، صحبت کردن، خنده و حتی رابطه ى جنسی می تواند موجب تغییر فشار خون شود.

ورزش می تواند باعث کنترل فشار خون شود

– غذا و نوشیدنی

آنچه که می خورید یا مى نوشید ممکن است فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. غذاهایی که حاوی تیرامین ( ماده اى موجود در غذاهاى مانده ) بالا هستند، می توانند فشار خون را افزایش دهند. این غذاها عبارتند از:

۱- مواد غذایى تخمیر شده

۲- ترشی ها

۳- مربا ها

۴- نوشیدنی های کافئین دار نیز می تواند به طور موقت فشار خون را افزایش دهد.

– مسائل مربوط به آدرنال

سیستم آدرنال شما مسئول تولید هورمون است. خستگی آدرنال زمانی اتفاق می افتد که تولید هورمون شما کم باشد. در اثر آن ممکن است فشار خون افت کند . سیستم آدرنال بیش از حد فعال نیز می تواند موجب افزایش ناگهانی فشار خون و پر فشارى خون شود.

– فئوکروموسیتوم

این تومور نادر در غدد آدرنال ایجاد شده و تأثیرات تولید هورمون دارد. که می تواند منجر به بروز ناگهانی تغییر های نامنظم در فشار خون شود.

علت بالا و پاین رفتن فشار خون

عوامل زیر سبب نوسان فشار خون در سالمندان می باشند.

 • سطح بالایی از استرس
 • اضطراب
 • مصرف قرص های فشار خون که موثر نیستند یا تا دوز اثرشان از بین مى رود.
 • مصرف دخانیات
 • مصرف الکل بیش از حد
 • کار در شیفت شب
 • برخی شرایط و بیمارى ها نیز می توانند خطر ابتلا به فشار خون غیرطبیعی را افزایش دهند. شامل:
 • دیابت
 • بارداری
 • کمبود آب
 • بیماری هاى قلبى و عروقی
 • فشار خون بالاى کنترل نشده
 • آپنه خواب
 • بیماری هاى کلیوی
 • مشکلات تیروئیدى
 • مشکلات سیستم عصبی

درمان فشار خون متغیر

فشار خون متغیر لزوما نیازمند درمان نیست، مگر اینکه به علت بیماری زمینه ای ایجاد شود. به همین دلیل است که درمان فشار خون بالا  شامل سه جزء اصلی می شود:

١. به طور منظم فشار خون خود را کنترل کنید. گاهی استفاده از هولتر فشار خون توصیه می شود.

٢. سبک زندگیتان را به سبکى سالم تغییر دهید .

٣. اگر برایتان دارویى تحویز شده است مصرف آن را فراموش نکنید .

دستگاهی است که در اندازه ی یک رادیو قابل حمل است به کمربند یا بند متصل به بدن متصل می شود و اطلاعات را در طول دوره ۲۴ ساعته جمع آوری می کند که بعدا به یک کامپیوتر منتقل می شود و خواندن فشارخون به طور مداوم در طول یک دوره ۲۴ ساعته انجام می شود. معمولا پزشکان برای اطمینان بیشتر از روند تغییر فشار خون و به دست آوردن میانگین فشار خون در طول شبانه روز از این دستگاه استفاده می کنند.

هولتر فشار خون

درمان نوسان فشار خون در طب سنتی

شما می توانید با اتخاذ تغییرات شیوه زندگی فشار خون خود را کنترل کنید و سالم بمانید.

کاهش وزن و حفظ وزن سالم

مردان با کمر بیش از ۴۰ اینچ و زنان با کمر بیش از ۳۵ اینچ بیشتر مستعد ابتلا به فشار خون بالا هستند.

 ورزش منظم

حداقل سى دقیقه تمرین متوسط، پنج روز در هفته را هدف قرار دهید. اگر تا به حال ورزش نمى کردید، قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید و آن را به آرامی انجام دهید. شروع به ورزش با شدت بالا می تواند خطرناک باشد، به خصوص در افراد مبتلا به فشار خون کنترل نشده.

 رژیم غذایى DASH

برای کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا از رژیم غذایى DASH (رژیم غذایی برای توقف فشار خون بالا) کمک بگیرید. این رژیم غذایی شامل حبوبات، سبزیجات، میوه ها و لبنیات کم چرب است.

رژیم غذایی مناسب فشار خون بالا

مصرف کمتر سدیم

مقدار مصرف سدیم روزانه خود را اندازه گیری کنید تا بداتید چه میزان سدیم مصرف مى کنید. سپس، سعى کنید میزان مصرفى روزانه تان مطابق با توصیه ى انجمن قلب آمریکایی ۲۳۰۰ میلی گرم باشد. اگر پرفشاری خون یا فشار خون بالا دارید، ۱۵۰۰ میلی گرم را هدف قرار دهید.

اجتناب از استرس

راه های سالم برای مقابله با استرس روزانه پیدا کنید مانند ورزش، یوگا، تکنیک های تنفس یا بحث درمانی .

 محدود کردن مصرف الکل و کافئین

کافئین فشار خون شما را افزایش می دهد، در حالی که الکل آن را کاهش می دهد. این مواد همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری هاى مستعد کننده ى فشار خون بالا را افزایش دهند، مانند بیماری های قلبی و کلیوی .

 استفاده از دخانیات را متوقف کنید

این عادت را براى حفظ فشار خون خود را در محدوده سالم ترک کنید. با پزشک خود درباره برنامه های ترک سیگار صحبت کنید. پیوستن به یک گروه پشتیبانی یا ترک با یک دوست می تواند به شما در برنامه ریزی کمک کند.

عوارض نوسان فشار خون

فشار خون متغیر همیشه نشانه ای از یک بیمارى نیست، و برای برخی افراد می تواند یک نشانه ى هشدار دهنده از مسائل آینده باشد. شامل:

فشار خون بالا

فشار خون بالا به سرعت ایجاد نمى شود و اغلب به صورت تدریجی افزایش مى یابد و فشار خون هاى غیر طبیعى ممکن است اولین نشانه از آن باشد.

بیماری قلبی

در یک مطالعه، افراد مبتلا به اختلالات فشار خون بین مراجعه به پزشکان بیشتر به نارسایی قلبی و سکته مغزی نسبت به افرادی که فشار خون طبیعی داشتند ، مبتلا شدند .

زوال عقل

یک مطالعه در ژاپن نشان داده است که افرادی که دارای نوسانات فشار خون بودند، دو برابر بیشتر افراد دیگر در معرض ابتلا به این بیماری روانی بودند.

نوسانات فشار خون اغلب طبیعی و قابل پیش بینی هستند. فعالیت های روزمره مانند ورزش، پیاده روی و صحبت کردن می تواند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، این تغییرات می توانند نشانه ای از مشکلات احتمالی باشد، بنابراین باید آن ها را با دقت کنترل کنید و با کمک پزشک خود از مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری کنید.

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ف.ز پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم، بنده درد قفسه سینه داشتم دو سال پیش دکتر قلب رفنم فشارم هم ۱۶ و ۱۵ بود قرص متورال ۵۰ گفتن تا اخر عمر باید روزی نصف بخورم اون زمان استرس هم‌داشتم الان دیگه قرص نمیخورم اما دوباره مدتی هست پشت شر و کتفم درد شدید میگیره‌ ناگهانی بعد قطع میش قفسه سینه هم درد ناگهانی اون تایم فشارم توی خانه ۱۳ روی ۹ هست
  بعد یهو بدنم اروم میسه فشار میشه ۱۲ روی ۷
  دیگه درد نیست الان باید پیگیری کنم بیام خدمت شما این درد پشت سر و فشار متغیر چ کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 2 روز پیش)

   سلام

    

   بابت این دردها باید پیگیری کنید حتی اگر در حال حاضر علامت دار نیستید. علایم بیماری قلبی را جدی بگیرید زیرا ممکن است اینها زنگ خطری از گرفتگی عروق باشند

 • تصویر کاربر هاله پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌دکتر،
  دکتر من به مدت ۱۲ سال قرص ضدبارداری خوردم برای تنظیم پریود، ولی این اواخر فشار خیلی بالا (۲۴)می شد که بستری شدم چندین بار. دکتر قلب به من گفت که دیگه این قرص های هورمونی نخورن.
  حالا که قطع کردم صبح ها فشارم خیلی میاد پایین میرسه به ۸ خیلی بی حال می شم. می شه بگید باید چکار کنم؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   در مورد قطع داروی ضدبارداری توصیه ی درستی به شما شده و این داروها میتوانند باعث افزایش فشار خون شوند. برای بررسی فشارخون پایین بهتر است ویزیت شوید و برای شما هولتر فشار خون نصب شود

 • تصویر کاربر فرزاد سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  درود دکتر جان،
  مادرم ۹۰ سال سن دارد و معمولا شبها فشارش به ۱۸ میرسد و حد اقل نوسان فشار خون ایشان از ۱۰ تا ۱۵ است و حدود یک سالی استکه همین ترتیب را دارد و البته هر شب یا طی روز به۱۸ نمیرسد، فراموش نشود که دارو برای فشار خون را پزشک تجویز کرده! از نظر سلامت بودن مادر ۹۰ ساله من سلامت است، اضافهوزن و بابا سیگاری و یا الکلی نیست . ممنون راهنمایی بفرمائید. فرزاد
  1. تصویر کاربر فرزاد دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   Ok
  2. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   بهتر است با توجه به مجموع این شرایط ایشان یک مرتبه ویزیت شده و بر اساس مرور داروها و معاینه و نوارقلب اظهار نظر شود. معمولا فشار تا حدود 150 برای سن ایشان مشکلی ایجاد نمی کند ولی افزایش فشارهای ناگهانی در حد 180 ممکن است خطرناک باشد. در این مواقع استفاده از قرص کاپتوپریل زیرزبانی یک نوبت و چک فشارخون یک ساعت بعد توصیه می شود. در صورتی که فشارخون پایین نیاید لازم است به اورزانس مراجعه کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Nili دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادر من ۴۷ سالشه و ۵سابقه فشارخون داره و متورال ۵۰ استفاده میکنه هرشب نصفی الان ی هفته س نمیتونه بخابه تا چشاش میبنده نفسش میگیره میریم دکتر فشارش ۱۸ تا ۲۰ بالا میره قرص زیرزبونی میزارن میاد ۱۵ کلا در طول روز هم همینطوره فشارش ۱۵ تا ۱۸ نوسان داره احساس نفس تنگی و سرگیجه مداوم داره و بشدت تو این ۵ سال پرهیز کرده حتی دوماهی میشه کبد چرب گرید ۳ داشه انقد پرهیز کرد شد ۲ این نوسان فشارخون از چیه همه آزمایشاشون نرمال بوده اکو قلبو نوار قلب و تست ورزش و چکاپ کامل سالم بوده ولی ۴ ساله دریچه قلبش بازه گفتن ۳ ولی تابحال تو این سالها دچار نوسان فشار نشده خیلی نگرانشیم توروخدا بگین از چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   ایا در هفته ی اخیر استرس خاص یا مصرف داروی خاصی داشته اند؟ برخی داروها مثل مسکن های ساده نظیر ژلوفن نیز ممکن است باعث نوسانات فشارخون شوند. ایا داروها را در این مدت منظم مصرف کرده اند؟ مرتبه ی اول است این طور می شوند یا سابقه ی حملات فشارخون را قبلا نیز داشته اند؟ قبل از هفته ی اخیر میانگین فشارخون ایشان چند بوده است؟

 • تصویر کاربر جهانیان یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر بطور عادی فشار خون بالا داشتم خانواده گی اینگونه هستیم فشار عادی من از 17/9 کمتر نمیشود بطور ناگهانی و بدون عارضه قبلی در خیابان بیهوش شدهام در اورزانس احیا شدهام بلافاصله مورد انزو و همانروز جراحی باز قرار گرفته ام 5 ماه میگذرد حال عمومیم عالیست اما فشارم کماکان بالاست کنگور و آاس آ و قرص فشار 50 میلی استفاده میکنم
  داروی کنگور10 کمیاب است چه توصیه میفرمایید؟
  برای کاستن فشار چکنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلام انلوپرس و لوزارتان كمك كننده هستند و در صورت امكان ببينما ن
 • تصویر کاربر مريم جمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.شبتون بخير
  من 26 سالمه (دختر) و الان دو هفته هست که فشارم 6 رو 5هست . دائما سر درد حات تهوع دارم. به پزشک مراجع کردم قرص بکومپلکس . آيرون. قرص جوشان. و مواقع پايين بودن فشار کپسول انرکاف دادن. گفتن تقويت بشيد فشار خون نرمال ميشه. دو هفتس به طور منظم مصرف ميکنم و رژيم غذايى به شدت مقوى دارم در اين دو هفته. ولى اصلا فشارم تغيير نکرده. و کپسول آنرکاف هم فشارم و اصلا بالا تر نميبره. من بايد چه کارى انجام بدم؟
  هر بار هم که فشارم و ميگيرم به شدت دست درد ميگيرم و فقط روزى ١ بار ميگيرم. فشارم يا 6/5يا5/6
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

    

   با توجه به شرح حال فشارخون پایین و بروز علایم مثل سردرد و تهوع بهتر است زیر نظر پزشک ویزیت و معاینه برای شما انجام شود زیرا ممکن است این فشارخون پایین علتی مهم داشته باشد. البته عموما یافته های این چنینی به خصوص در خانم های جوان مساله ی جدی محسوب نمی شود ولی با توجه به طول کشیدن دو هفته ای آن بهتر است بررسی پزشکی اولیه انجام شود

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من پسر ۳۸ ساله هستم دستگاه فشار خون امرون گرفتم و روزی ۵ دفعه فشارمو چک میکنم به صورت مرتب در حالت عادی فشارم بین ۱۲ تا ۱۳ روی ۷.۵ تا ۸.۵ هست ولی وقتی هیجانی میشم یا استرس دارم یا زمانی که بیرون هستم از خونه وقتی میرسم خونه هنوز لباسمو درنیورده بلافاصله دستگاه فشارمو میارم و چک میکنم تا ۱۴.۵ یا روی ۹.۵ هم میرسه ولی بعدش وقتی حدود ۱۰ دقیقه استراحت میکنم و آروم‌ میشم دوباره فشارم میگیرم میاد روی رنج نرمال همیشه و میزون میشه !! به آیا این نوسانات طبیعی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

    

   بزرگترین اشتباهی که شما مرتکب می شوید چک مکرر فشار خون می باشد! در یک فرد سالم نوسانات فشارخون به دنبال فعالیت و استرس کاملا طبیعی است و بر اساس انجه بیان می کنید فشارخون شما در طیف طبیعی است. نیازی به تکرار اندازه گیری فشارخون نمی باشد

 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  چه موقع باید نگران فشار خون شد من چند ماه پیش یه دفعه فشارم 14 شد قرص کاپتوپریل هم میخوردم پایین نمی اومد رفتم پیش متخصص فشار گفتن نباید دارو استفاده کنی مال استرس و اضطراب هست که یه دفعه رفته بالا منم دیگه دارو نخوردم ولی تو خونه مرتب فشارم و چک میکنم بیشتر وقتا 10 یا 11 روی 6 بعضی وقتها هم روی 7 و نیم هست . اما چند روز پیش دوباره یهو رفت رو 14 رو 8 و نیم بعد چند دقیقه دوباره گرفتم اومد رو 12 رو 8 بدون هیچ دارویی البته . امروزم گرفتم باز 11 رو 7 هست . درضمن آزمایش کامل هون هم دادم گفتن مشکل ندارم خواستم بدونم این که فشارم اینجوره آیا مشکلی داره؟ درضمن خانمی 32 ساله هستم ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   فشارخون بالا در حال حاضر به صورت فشارخون بالاتر از 130 روی 80 در دفعات متعدد تعریف می شود. با توجه به آنچه ذکر کردید احتمالا شما به فشار خون مبتلا نیستید و این افزایش فشار بیش تر منشا اضطرابی دارد. البته درجاتی از نوسان فشار خون در طول شبانه روز و بسته به شرایط فرد قابل قبول است. با این حال در مورد شما باید به چند سوال پاسخ داد:

    

   ایا سابقه ی فامیلی فشارخون در خانواده وجود دارد یا خیر؟

   ایا داروی خاصی استفاده می کنید؟

   سطح استرس شما چقدر است؟

    

   اگر داروی خاصی مصرف می کنید و سابقه ی فامیلی فشارخون را در خانواده دارید بهتر است نزد پزشک قلب و عروق ویزیت شوید و هولتر فشارخون برای شما انجام شود

    

 • تصویر کاربر Sogand پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  در مورد نوسان فشارخون سوال داشتم
  اگه كه هنگام فعاليت و استرس در طول روز فشارخون افزايش پيدا كنه تا ١٧/١٢ و حين استراحت در طول روز و هنگام شب فشار حدود ١١/٧ باشه علتش چي هست
  براي يك خانم ٦٥ ساله با بيماري ديابت
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

    

   در شرایط شما این افزایش فشارخون حتی در زمینه ی افزایش فعالیت و استرس نیز زنگ خطری است و توصیه می شود برای بررسی دقیق تر حتما به پزشک مراجعه نمایید و تحت نظر ایشان ویزیت و معاینه شوید و اقدامات لازم طبق صلاح دید پزشک برای شما انجام شود. ممکن است نیاز به مصرف داروی ضدفشارخون برای شما باشد

 • تصویر کاربر احمدی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت بخیر
  دوروز پیش مادرم 41ساله دچار ضعف شدید شدند و زمین افتادند فشارشان را گرفتم 14بود و همینطور بالا میرفت قبلا قرص فشار مصرف میکردند بهشون قرص فشار و قرص زیر زبانی دادم فشار افت کرد و شد 9روی 5 رفتیم اورژانس نوار قلب گرفتند گفتند مشکلی نیست اما از اون موقع تا الان مادرم بااینکه قرص فشار مصرف نمیکنند بشتر فشار 10روی 6و تپش هم بین 64تا75متغیره
  بهنظر شما چه چیزی برایشان بهتر است؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

    

   فشارخون در حد 10 روی 6 قابل قبول است و نیاز به اقدام خاصی نیست. افزایش های ناگهانی فشارخون در بیماران مبتلا به فشارخون بالا به دلایل مختلف ایجاد می شود. اگر تعداد این حملات افزایش فشارخون اخیرا زیاد شده است نیاز به ویزیت پزشک می باشد در غیراینصورت توصیه می شود به مصرف داروهای قبلی زیر نظر پزشک ادامه داده شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر