نوسان فشار خون (علت، عوارض، درمان)

 اگر فردی واقعا دچار نوسان فشار خون باشد، پزشک معمولا برای اطمینان بیشتر توصیه به استفاده از هولتر فشار خون (نظارت ۲۴ ساعت فشار خون) می کند. اما چیزی که برای پزشکان مهم تر است فشار خون بالاست. همچنین ممکن است پزشک به این نتیجه برسد که داروهایی برای کنترل فشار خون تجویز کند.


چرا دچار نوسان فشار خون هستم؟

اکثرا در مراجعه به پزشک گرفتن فشار خون انجام می شود. این کار به این دلیل است که فشار خون شما می تواند به پزشک اطلاعات زیادی درباره سلامتی تان بدهد. فشار خون کمى بالا یا پایین ممکن است نشانه ای از مسائل بالقوه در مورد سلامتی باشد اما تغییرات فشار خون در طول زمان می تواند نشانه ای جدی تر از مسائل مربوط به سلامتتان باشد.

فشار خون به طور طبیعی چند بار در روز تغییر می کند. اکثر تغییرات طبیعی و قابل پیش بینی هستند. هنگامی که این تغییرات در فشار خون شما رخ می دهد، ممکن است علائم یا نشانه های غیر معمولی را تجربه نکنید. این نوسان ها ممکن است کوتاه باشد.

با این حال، اگر متوجه شوید که فشارهای خیلى بالا و یا خیلى پایین غیر معمول داشتید بهتر است به پزشک مراجعه کنید . هنگامی که این تغییرات را متوجه می شوید، آن ها را ثبت کنید . فشار خون ، فعالیت ها، و میزان طول کشیدن آن تا دوباره به حالت عادی برسد را یادداشت کنید . این اطلاعات ممکن است یک الگو یا یک مشکل را شناسایی کند.

علت نوسان فشار خون چیست؟

فشار خون متغیر می تواند به علل مختلفى ایجاد شود.

– استرس

استرس و اضطراب می توانند به طور موقت باعث نوسان فشار خون شود. با گذشت زمان استرس بیش از حد می تواند بر سیستم قلبی عروقی شما آسیب برساند و ممکن است منجر به مشکلات فشار خون دائمی شود.

– سندرم روپوش سفید

سندرم روپوش سفید زمانى رخ می دهد که نگرانی یا استرس ناشی از مراجعه به پزشک باعث ایجاد افزایش ناگهانی در فشار خون می شود. ممکن است در خانه فشار خونتان طبیعى باشد . این فشار بالا به این معنی نیست که فشار خون بالا دارید (پر فشارى خون). با این حال، افراد مبتلا به پرفشاری خون ناشى از روپوش سفید بیشتر مستعد پر فشارى هستند .

– داروها

داروهای بدون نسخه و دارو هاى تجویزى می توانند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهند. بعضی از داروها، مانند دیورتیک ها و قرص های فشار خون، براى کاهش فشار خون طراحی شده اند. دارو هاى دیگر مانند داروهای سرماخوردگی و آلرژی، می توانند فشار خون را افزایش دهند.

– فعالیت بدنى

ورزش، صحبت کردن، خنده و حتی رابطه ى جنسی می تواند موجب تغییر فشار خون شود.

ورزش می تواند باعث کنترل فشار خون شود

– غذا و نوشیدنی

آنچه که می خورید یا مى نوشید ممکن است فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. غذاهایی که حاوی تیرامین ( ماده اى موجود در غذاهاى مانده ) بالا هستند، می توانند فشار خون را افزایش دهند. این غذاها عبارتند از:

۱- مواد غذایى تخمیر شده

۲- ترشی ها

۳- مربا ها

۴- نوشیدنی های کافئین دار نیز می تواند به طور موقت فشار خون را افزایش دهد.

– مسائل مربوط به آدرنال

سیستم آدرنال شما مسئول تولید هورمون است. خستگی آدرنال زمانی اتفاق می افتد که تولید هورمون شما کم باشد. در اثر آن ممکن است فشار خون افت کند . سیستم آدرنال بیش از حد فعال نیز می تواند موجب افزایش ناگهانی فشار خون و پر فشارى خون شود.

– فئوکروموسیتوم

این تومور نادر در غدد آدرنال ایجاد شده و تأثیرات تولید هورمون دارد. که می تواند منجر به بروز ناگهانی تغییر های نامنظم در فشار خون شود.

این عوامل می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به نوسان فشار خون قرار دهد.

سطح بالایی از استرس

 • اضطراب
 • مصرف قرص های فشار خون که موثر نیستند یا تا دوز اثرشان از بین مى رود.
 • مصرف دخانیات
 • مصرف الکل بیش از حد
 • کار در شیفت شب
 • برخی شرایط و بیمارى ها نیز می توانند خطر ابتلا به فشار خون غیرطبیعی را افزایش دهند. شامل:
 • دیابت
 • بارداری
 • کمبود آب
 • بیماری هاى قلبى و عروقی
 • فشار خون بالاى کنترل نشده
 • آپنه خواب
 • بیماری هاى کلیوی
 • مشکلات تیروئیدى
 • مشکلات سیستم عصبی

درمان فشار خون متغیر

فشار خون متغیر لزوما نیازمند درمان نیست، مگر اینکه به علت بیماری زمینه ای ایجاد شود. به همین دلیل است که درمان فشار خون متغییر شامل سه جزء اصلی می شود:

١. به طور منظم فشار خون خود را کنترل کنید. گاهی استفاده از هولتر فشار خون توصیه می شود.

٢. سبک زندگیتان را به سبکى سالم تغییر دهید .

٣. اگر برایتان دارویى تحویز شده است مصرف آن را فراموش نکنید .

هولتر فشار خون چیست؟

دستگاهی است که در اندازه ی یک رادیو قابل حمل است به کمربند یا بند متصل به بدن متصل می شود و اطلاعات را در طول دوره ۲۴ ساعته جمع آوری می کند که بعدا به یک کامپیوتر منتقل می شود و خواندن فشارخون به طور مداوم در طول یک دوره ۲۴ ساعته انجام می شود. معمولا پزشکان برای اطمینان بیشتر از روند تغییر فشار خون و به دست آوردن میانگین فشار خون در طول شبانه روز از این دستگاه استفاده می کنند. در اینجا می توانید بیشتر درباره هولتر بخوانید.

هولتر فشار خون

درمان خانگی نوسان فشار خون

۱- شما می توانید با اتخاذ تغییرات شیوه زندگی فشار خون خود را کنترل کنید و سالم بمانید.

۲- کاهش وزن و حفظ وزن سالم

۳- مردان با کمر بیش از ۴۰ اینچ و زنان با کمر بیش از ۳۵ اینچ بیشتر مستعد ابتلا به فشار خون بالا هستند.

۴- ورزش منظم

حداقل سى دقیقه تمرین متوسط، پنج روز در هفته را هدف قرار دهید. اگر تا به حال ورزش نمى کردید، قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید و آن را به آرامی انجام دهید. شروع به ورزش با شدت بالا می تواند خطرناک باشد، به خصوص در افراد مبتلا به فشار خون کنترل نشده.

۵- رژیم غذایى DASH

برای کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا از رژیم غذایى DASH (رژیم غذایی برای توقف فشار خون بالا) کمک بگیرید. این رژیم غذایی شامل حبوبات، سبزیجات، میوه ها و لبنیات کم چرب است.

رژیم غذایی مناسب فشار خون بالا

۶- مصرف کمتر سدیم

مقدار مصرف سدیم روزانه خود را اندازه گیری کنید تا بداتید چه میزان سدیم مصرف مى کنید. سپس، سعى کنید میزان مصرفى روزانه تان مطابق با توصیه ى انجمن قلب آمریکایی ۲۳۰۰ میلی گرم باشد. اگر پرفشاری خون یا فشار خون بالا دارید، ۱۵۰۰ میلی گرم را هدف قرار دهید.

۷- اجتناب از استرس

راه های سالم برای مقابله با استرس روزانه پیدا کنید مانند ورزش، یوگا، تکنیک های تنفس یا بحث درمانی .

۸- محدود کردن مصرف الکل و کافئین

کافئین فشار خون شما را افزایش می دهد، در حالی که الکل آن را کاهش می دهد. این مواد همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری هاى مستعد کننده ى فشار خون بالا را افزایش دهند، مانند بیماری های قلبی و کلیوی .

۹- استفاده از دخانیات را متوقف کنید

این عادت را براى حفظ فشار خون خود را در محدوده سالم ترک کنید. با پزشک خود درباره برنامه های ترک سیگار صحبت کنید. پیوستن به یک گروه پشتیبانی یا ترک با یک دوست می تواند به شما در برنامه ریزی کمک کند.

عوارض نوسان فشار خون

فشار خون متغیر همیشه نشانه ای از یک بیمارى نیست، و برای برخی افراد می تواند یک نشانه ى هشدار دهنده از مسائل آینده باشد. شامل:

فشار خون بالا

فشار خون بالا به سرعت ایجاد نمى شود و اغلب به صورت تدریجی افزایش مى یابد و فشار خون هاى غیر طبیعى ممکن است اولین نشانه از آن باشد.

بیماری قلبی

در یک مطالعه، افراد مبتلا به اختلالات فشار خون بین مراجعه به پزشکان بیشتر به نارسایی قلبی و سکته مغزی نسبت به افرادی که فشار خون طبیعی داشتند ، مبتلا شدند .

زوال عقل

یک مطالعه در ژاپن نشان داده است که افرادی که دارای نوسانات فشار خون بودند، دو برابر بیشتر افراد دیگر در معرض ابتلا به این بیماری روانی بودند.

چشم انداز

نوسانات فشار خون اغلب طبیعی و قابل پیش بینی هستند. فعالیت های روزمره مانند ورزش، پیاده روی و صحبت کردن می تواند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، این تغییرات می توانند نشانه ای از مشکلات احتمالی باشد، بنابراین باید آن ها را با دقت کنترل کنید و با کمک پزشک خود از مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری کنید.

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسن شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما بنده 52 سال سن دارم تا دو ماه پبش که هنگام کوهنوردی در اثر سرما و عرق زیاد و مبتلا شدن به آنفولانزا و استراحت نکردن و به ورزش کوهنوردی ادامه دادن بشدت اسیب دیده و ضعیف شدم و علائمی مثل حمله قلبی به من دست میده بنده تا بهحال فشار خون نداشتم از آن روز به بعد دچا استرس و اضطراب میشم و اکثر مواقع که این حالت به من دست میده فشارم بشدت بالا میره و تا 16 روی 9.6 میرسه ضربان قلبم پائین میاد میشه 68 و علائمی مثل درد خفیف پشت سر و گاهی سوزش در نقاط مختلف سر در کامل در قفسه سینه و درد ماهیچه بازوها و ضعف بدنی حس میکنم گاهی وقتها تا چندین ساعت ادامه دارد جالب اینجا است در هنگام ورزش مشکلی ندارم گاهی روزها بعد از ورزش و غذای مناسب نخوردن این حالت به من دست میده و کمی هم علائم حملات پانیک دارم و پزشک متخصص پس از انجام نوارقلب فرمودند قلب شما مشکلی ندارد الان قرص زاناکس و پروپنانولول استفاده میکنم آیا وضعیت من خطرناک است چکار باید بکنم به شدت نگرانم در ضمن مشکل ریفلاکس معده واظطراب واسترس شدید دارم سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربرفرانک جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مادرم نزدیک ۶ ماه است که یائسه شده است.
  در طول این مدت فشار خونش در طول روز بین ۸.۵ تا ۱۳ نوسان میکند، و هنگام پایین بودن فشار به شدت دچار سردرد میشود، دلیل چیست؟ آیا جای نگرانی دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیجمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربرحمید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده ۵۶ سال سن دارم خیلی عصبی هستم دچار فشار خون متغیر هستم با نشستن ۱۶.۱۰ وبا خوابیدن در عرض نیم ساعت ۱۲.۷ میشود و بیشتر زمستان ها فشار دارم تابستان ها فشارم خوبه چی کار باید کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربرساشا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام من مدت کوتاهی است که فشارم بالا میرود یک هفته است مشکلات گوارشی خیلی قدیمی دارم ولی الآن البته‌باعذرخواهی فراوان باید بگویم موادمصرف میکنم خیلی طولانی(شیره بصورت‌حل خوردنی) والآن به محض خوردن این مواد بعداز حدود یک ساعت فشارم بالا میرود اگه قبل یا بعدازغذاباشد خیلی شدیدتر همراه با استرش
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   حتما باید دارو مصرف کنید
 • تصویر کاربرچکاوک شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من یادم رفت در سوال قبلی این مطلب را عنوان کنم که از 10 سال گذشته فهمیدم که دریچه ی بطن چپم افتادگی داره و یه مدتی تپش قلب داشتم و قرص پروپرانالول دکتر متخصص قلب برام نوشتن خوردم خوب شدم اما الان با این تغییر فشار خون مجدد دچار تپش قلب میشم گهگاهی بطوریکه قلبم توی گلوم انگار می تپه . متخصص قلب ازم نوار قلب و اکو گرفت و هیچ نگفت . فقط گفت پیاده روی کن و قرص فشار بخور . ولی من واقعا با قرص متورال نصف صبح دچار فشار سنگین روی قفسه سینه میشم و نمیتونم تحمل کنم چون انگار نفسم بالا نمیاد. در ضمن فشارم الان 2 روزه که روی 12 روی 8 بیشتر ثابت شده و بقیه ش نوسانه و از 13 رد نشده .سپاسگزارم اگر راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربرچکاوک شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من 50 سال دارم. کارمندم. فعالیت کمی دارم. همیشه فشار خونم نرمال و گاهی پایین بوده مثلا 10 روی 6. الان حدود 10 روز هست که یکدفعه فشارم به 15 روی 9 رسید و کم و زیاد میشود. استرس ندارم. آدم زود رنجی هستم. سرپرست خانواده م 2 تا فرزند دانشجو دارم . به متخصص داخلی و متخصص قلب رجوع کردم فقط قرص فشار خون متورال بهم دادن نصف صبح و نصف شب. اما وقتی صبح میخورم سنگینی روی قفسه سینه م حس میکنم و دیگه نخوردم. الان بالاترین فشارم 13 روی 9 میره و پایین ترینش 9 روی 6 در نوسانه. گاهی سرگیجه هم دارم .ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربرمهناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  مادرم چند سالی بود که با عصبانی شدن فشارشون بالا میرفت تا ۱۴.منتها حدود دوهفته اس که به شملی اتفاقی فشار ایشون تا ۱۸ بالا میره که در فشار زیر ۱۵ایشون قرص اتنول و وقتی که بالای ۱۶ میره فشار قرص زیر زبونی کاپتوپریل استفاده میکنند که البته به تجویز دکتر ،در زمان بالا بودن فشار به شدت دچار درد شدید در نواحی پشت و جلوی سر میشن که منحر به حالت تهوع میشه از زیادی درد/ما چند تا دکتر رفتیم ولی متاسفانه ایشون روز به روز بدتر میشن و من خیلی نگران هستم،فشارشون در خین خواب بالاتر هم میره/اقای دکتر ما چکار باید کنیم و علت این بالا رفتن چی میتونه باشه.
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)
  2. تصویر کاربرمهنازدوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)
   بسیار ممنونم
  3. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیسه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرامیر جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام در بسیاری از اوقات در ناحیه چپ قفسه سینه احساس دردخفیف دارم آیا این حالت طبیعی است یا ممکن است علامت بیماری قلبی باشد؟
  دیروز فشار م را در چند مرحله اندازه گیری کردم ۱۳روی۸.۵بود .امروز طبیعی است ولی درد خفیف را دارم.
  ضمناً سالها ورزشکار بودم اما مدتیست بخاطر آرتروز زانو ورزش نمی کنم.
  لطفاً راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیجمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربرامیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید اینجانب 45 سال داشته و در سال 85 اقدام به تعویض هر دو دریچه نمودم،حدودا یک هفته اخیر بعداز ظهر ها دچار حالت تهوه و سرگیجه میشوم،تست هولدر فشار سلامت بود،وار فارین،استه سیتو پلار،بتا سرک راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیپنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)
   از نظر مغز همكاران متخصص ويزيت نمايند
 • تصویر کاربرارش سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  وقتی ماکزیمم فشار بالا روی ۱۷ باشه و مینیمم فشار روی ۷ در این مواقع باید چیکار کردچون اگه قرص فشار استفاده کنم مینیمم بازم میره پایینتر
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیسه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر