خواص قرص کنکور concor یا بیزوپرولول

قرص کنکور دارویی است که حاوی یک ماده ی فعال بنام بیزوپرولول است.این دارو متعلق به یک دسته از داروهای شناخته شده با عنوان مسدود کننده های بتا است. این دارو برای درمان فشار خون و آنژین قلبی استفاده می شود. برای اینکه با قرص کونکور به درستی آشنا شوید، مقاله ذیل را مطالعه بفرمایید.


قرص کونکور برای چیست؟

این دارو بیشتر با نام بیزوپرولول شناخته می شود.  قرص کونکور با مسدود کردن عملکرد برخی از مواد شیمیایی طبیعی در بدن مثل اپی نفرین در رگ و قلب کار می کند. این عملکرد باعث کاهش ضربان قلب، کاهش فشار خون بالا و همچنین کاهش فشار قلبی می شود.

فشار خون و ضربان قلبتان را در زمان مصرف این دارو به طور مرتب چک کنید. نحوه ی گرفتن فشار خون را یاد بگیرید تا در خانه بتوانید فشارتان را اندازه بگیرید و نتیجه را به پزشکتان اطلاع دهید.

مطلب مرتبط: روش صحیح اندازه گیری فشار خون

روش مصرف و دوز قرص concor

دوز های این دارو شامل:

✳ کونکور ۲٫۵ میلیگرم، ۵ میلیگرم و ۱۰ میلیگرم میباشد.

✳ درمان فشار خون بالا باید با دوز پایین شروع شود و سپس به تدریج افزایش یابد تا به یک دوز معین برسد.

✳ در درمان فشار خون خفیف، پیشنهاد میشود، قرص کنکور ۲٫۵ میلیگرم یکبار در روز مصرف شود.

✳ در درمان فشار خون شدید، پیشنهاد می شود کنکور ۵ یا ۱۰ میلیگرم یکبار در روز مصرف شود.

ماکزیمم یا حداکثر مصرف روزانه قرص کونکور ۲۰ میلی گرم است.

✳ در درمان آنژین قلبی اغلب از قرص کونکور ۵ میلی گرم و به صورت یکبار در روز استفاده می شود.

✳ کونکور ۵ میلیگرم صبح باید در طول زمان صبحانه یا بعد از آن مصرف شود. قرص را به صورت کامل با یک لیوان آب ببلعید. قرص را نجوید چون شاید اثر دارو تغییر کند.

✳ لازم است تا قبل از متوقف کردن مصرف دارو دوز آن را به صورت تدریجی تغییر دهید. همیشه با پزشک معالجتان درباره ایمن ترین روش برای کاهش تدریجی دارو مشورت نمایید.

این دارو را به طور مرتب استفاده کنید تا از آن بیشترین استفاده را ببرید. برای اینکه همیشه یادتان بماند تا از این دارو استفاده کنید، در یک ساعت معین در هر روز آن را مصرف کنید.

برای درمان فشار خون بالا ممکن است چند هفته طول بکشد تا درمان قطعی و مزایای قرص concor را به طور کامل دریافت کنید.

به پزشک خود در صورت بهبود نیافتن و یا بدتر شدن بیماری گزارش دهید. برای مثال اگر فشار خون شما همانطور مثل قبل بالا باقی می ماند و یا بیشتر از این می شود، حتما این مسئله را با پزشک خود در میان بگذازید.

مطلب مرتبط: ۱۰ علت بالا رفتن ناگهانی فشار خون را بشناسید.

داروهای فشار خون

تداخل دارویی

قبل از مصرف قرص concor به پزشک و یا داروسازتان در مورد داروهای فعلی (مخصوصا فینگولیمود) که مصرف می کنید و یا گیاهان دارویی که بدون تجویز پزشک در حال استفاده از آن ها هستید، گزارش دهید.

بعضی از داروها دارای عناصری هستند که فشار خون و یا ضربان قلب را بالا می برند. بنابراین حتما به پزشکتان اطلاع دهید که چه داروهایی مصرف می کنید و نحوه ی درست مصرف کردن آن ها را نیز بپرسید. مخصوصا اگر داروهای سرما خوردگی و گلودرد، مکمل های رژیم غذایی و NSAID ها شامل ایبوپروفن و نایروکسن را مصرف می کنید.

بیمارانی که به ماده ی بیزوپرولول یا داروهای مشابه دیگر حساسیت دارند، باید از مصرف قرص concor پرهیز کنند. از جمله این داروها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✔ متوپرولول

✔ آتنولول

✔ کارودیلول

✔ nebivolol

فراموش کردن مصرف داروی کنکور

اگر فراموش کردید قرص cocor را مصرف کنید، سریعا بعد از به خاطر آوردن آن را استفاده کنید. اگر به خاطر آوردنتان نزدیک زمان مصرف داروی بعدی بود، به داروی فراموش شده کاری نداشته باشید و ادامه ی برنامه ی دارویی خود را اجرا کنید. هرگز دوز قرص کنکور را دو برابر نکنید.

نحوه ی نگهداری قرص concor یا بیزوپرولول

قرص concor در اتاق با دمای بین ۲۰ تا ۲۵ درجه ی سانتیگراد و به دور از هر گونه رطوبت نگهداری کنید. قرص کونکور را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

کم آب شدن بدن، قرص کنکور عوارض قرص بیزوپرولول

✅ خستگی، ضربان قلب آرام، اسهال و سرگیجه ممکن است اتفاق بیفتد. اگر هر کدام از این عوارض ایجاد شد و یا بدتر شد بلافاصله به پزشک و یا داروسازتان اطلاع دهید. برای کاهش ریسک ابتلا به سرگیجه خیلی آرام از حالت خوابیده یا نشسته بلند شوید.

 ✅ این دارو ممکن است جریان خون دست و پا را کاهش دهد، برای همین احساس سرما در این قسمت ها ایجاد می شود. سیگار کشیدن این حس را بدتر می کند. لباس های گرم بپوشید و از کشیدن سیگار خودداری کنید.

✅ به پزشک خود بلافاصله در صورت تجربه ی هر کدام از این عوارض ناخوشایند ولی جدی گزارش دهید: تورم مچ پا، خستگی و ضعف شدید، تنگی نفس و افزایش ناگهانی وزن

✅ واکنش های شدید آلرژیک به این دارو بسیار نادر است. با این حال در صورت مشاهده هر گونه واکنش شدید آلرژیک به قرص concor مانند: خارش شدید، تورم مخصوصا در صورت، زبان و گلو، سرگیجه شدید و یا مشکل تنفسی، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

⚠ هشدارها

❇ مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. بعضی از شرایط بیماری شما ممکن است با متوقف کردن این دارو بدتر شود.

❇ زمانیکه به تدریج مصرف این دارو را متوقف کنید، به شما توصیه می شود که به طور موقت فعالیت های فیزیکی را محدود کنید تا فشار وارد بر قلب شما کاهش یابد. اگر درد قفسه سینه، تنگی نفس، فشارخون، درد قفسه سینه منتشر به فک و گردن و دست، تعریق غیر عادی، مشکل تنفسی و ضربان قلب تند و نامنظم داشتید فورا به پزشک مراجعه کنید.

❇ این دارو در صورت اینکه شما دارای شرایط خاص پزشکی باشید نباید مورد استفاده قرار گیرد. این شرایط شامل: انواع خاصی از مشکلات ریتمی قلب (مثل ضربان قلب آرام، بلوک درجه ی دو و سه، نارسایی شدید قلبی)

❇ اگر دیابت دارید، قرص concor ممکن است باعث ایجاد احساس تپش قلب و افزایش ضربان قلب شود. علائم دیگر افت قند خون مثل: سرگیجه و تعریق تحت تاثیر این دارو قرار نمی گیرد. این محصول ممکن است باعث سخت تر شدن کنترل قند خون شود. قند خون خود را به طور مرتب چک کنید و نتیجه را به پزشک خود اظلاع دهید. به پزشک خود بلافاصله در صورت مشاهده ی علائم افزایش قند خون مثل افزایش تشنگی و ادرار اطلاع دهید. ممکن است نیاز به تنظیم کردن مجدد داروهای دیابت، برنامه ورزش و و یا حتی رژیم غذایی شما باشد.

❇ قبل از عمل جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.

❇ این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. بنابراین رانندگی نکنید و فعالیت هایی را که نیازمند هوشیاری کامل شماست را انجام ندهید تا زمانیکه مطمئن شوید دوباره میتوانید این فعالیت ها را با خیال راحت و با اطمینان انجام دهید.

❇ استفاده از نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.

❇ هنگام بارداری فقط زمانی که به وضوح مصرف این دارو مورد نیاز است، از آن استفاده کنید. ممکن است این دارو برای جنین مضر باشد. در مورد معایب و مزایای این دارو در زمان بارداری و نیز شیردهی کلاس C گزارش شده است؛ بدین معنا که بهتر است استفاده نشود.

مطلب مرتبط: فشار خون بالا در دوران حاملگی

مصرف بیش از حد قرص concor

در صورت مصرف بیش از حد دارو و داشتن علائم جدی مثل بی هوش شدن و یا مشکلات تنفسی، بلافاصله به اورژانس مراجعه نمایید.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرابی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای ۳۱ ساله هستم که استرس زیاد دارم و همیشه قفسه سینم درد میکنه . دکتر گوارش میگه اسید معده اس . و دکترقلب اکو و تست ورزش نوشت که سالم بود گفت از استرسه . فشارمم میره بالا ازترس. قرص لوزارتان ۲۵ و کونکور ۲.۵ و پروپرانول ۲۰ و سرترالین ۵۰ بهم دادن برا درمان فشار و استرسم . آیا اینا رو باهم بخورم ؟ زیاد نیستن؟ مقطعی خوب میشم ولی با ترس و استرس فشارم میره بالا. جکار باید بکنم . دکتر گوارش گفتن آندوسکوبی کن مال اسیده . من چکار باید کنم ؟ ممنون از راهنمایتون
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیچهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام مشكلي براي مصرف همزمان نيست
 • تصویر کاربرمسعود سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما.فشار خون من بطور متوسط ۱۱تا ۱۲ بود.پس از تست ورزش سالانه،و تغیرات فشار خون به ۱۳ و۱۴،تجویز شد آنژیو کنم،خوشبختانه مورد خاصی نبود،متورال ۵۰ روزی نصف قرص،ولی فشارخون تغیری نکرد.قرص زباکور ۵ را جایگزین کردند،فشار خون کنونی قبل از صبحانه ۱۱ تا ۱۲ روی ۷یا۸ است،وبعداز صبحانه ۱۰ روی ۷،این درحالیست که هنوز زباکور ۵ را نخوردم.پس از مصرف قرص فشار ۱۲ تا ۱۳ روی ۸ است.احساس خستگی زیادی دارم،پزشک معالجم مسافرت خارج از کشور است و تا دو هفته به ایشان دست رسی ندارم.به نظر جنابعالی،خوردن زباکور را ادامه بدهم؟ شبها هم یک عدد قرص روپیکسون ۱۰ مصرف میکنم.جواب آزمایشات خون وادرار از همه نظر نرمال است.سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیسه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربرحمید سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشین . من حدود ۲ سال هست که آریتمی دارم . مراجعه کردم بیمارستان رجایی و خانوم دکتر مددی هولتر نوشن و متوجه آریتمی شدن . از اون زمان متوهگزال ۴۷.۵ در دو نوبت مصرف میکردم . در عرض ۶ ماه هم ۳ ۴ بار موقع شب تپش گرفتم ولی قابل تحمل بود . امروز قرص منو عوض کردن به کونکور ۵ در ۲ نوبت صبح و شب یعنی روزی ۱۰ . و گفتن اگه اگه باز علایم دار باشه باید عمل کنم و چون در کنار هدایت کننده اصلی ممکنه احتیاج به باتری پیدا کنم . به نظر شما کونکور رو مصرف کنم یا برگردم به متوهگزال .
  با سپاس
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیسه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربرF سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. با توجه به اینکه قرص کونکور ۵ میل در داروخانه‌ها موجود نیست آیا می‌توان ۱۰ میل را نصف و مصرف کرد؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیسه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربربهنام سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب بنده چند وقتی است که دکتر کونکور5 ووالسارکور40 تجویز نموده که موجب فشاربین10ویا11شده است والسارتان راقطع نمودم ولی هنوز بخاطر مصرف کونکور فشارم پایین ضعف دارم ضربان بین 60تا65هست لازم بذکراست که قبلامتورال50 استفاده میکردم لطفاراهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیسه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربرسحر سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .من فشاز خون خفيف دارم و نصف قرص کنکور 2.5 ميلى گرم رو دکترم برام تجويز کرده و خودم هرروز ظهر ميخوردم.حالا تو ماه رمضون که ميخوام روزه بگيرم ميتونم ساعت قرصم رو عوض کنم مشکلى نداره؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیسه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام بله افطار بخورین
  2. تصویر کاربرسحرسه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   راستى مادرم هم فشار خون داره و قرص کنکور 10 ميلى گرم رو مصرف ميکنه به علاوه داروى فشار خون سينوميکس 5/80 رو مصرف ميکنه حالا ميتونه از فردا روزه بگيره؟ قرص هاش رو چطور مصرف کنه؟
  3. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیسه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرر.اعتمادي سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيدبنده ٧٥ سالمه مشكل گشادي دريچه ائورت دارم فشارم اكثرا ١٤/٩ يا١٣/٨ هست البته چندروزي بودفشارم ١٠/٦ شد دكتراين قرص رو واسم تجويزكردچون ضربان قلبم خيلي بالابود١٣٥ ميشدايابااين مشكلي كه دارم ميتونم قرص كونكوراستفاده كنم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیسه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام در نارسایی آئورت بهتر است این دارو استفاده نشود
 • تصویر کاربروحيد سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ..آقاي دكتر فشارخون من حدود14-9 ميشه و حدود 3ماه متورال 50 مصرف ميكردم اينبار دكتر قلب كونكور5 رو تجويز كردن.. سوالم اينه قرص تادالافيل با قرص كونكور تداخل دارويي داره...ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیسه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام
   ندارد
 • تصویر کاربرآدمی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید مادر من روزی نصف قرص کنکور5 رو مصرف می‌کرد الان از اون قرص دیگه پیدا نمیشه مشکلی نداره که ازیک چهارم قرص کنکور 10 استفاده کنه
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیسه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام کنکور ۲/۵ موجود است
 • تصویر کاربرهمت سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۲سال پیش سکته و ایست قلبی داشتم ودو تا استنت گرفتم برای ضربان قلب و فشار خون کنکور ۲.۵ روزی نصف مصرف میکنم چند روزیه سرگیجه و تنگی نفس دارم دکتر رفتم گفتن نبضت پایینه ولی عضلات قلبت خوب کار میکنه قرص تووفلین برای ریه هام دادن ولی با این وجود بعد از خوردن نصف کنکور تنگ نفس میشم لطفا راهنمایی کنین میتونم کنکور رو استفاده نکنم ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیسه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام
   بله از داروهای مشابه زیر نظر پزشکتون استفاده کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر