خواص قرص کنکور concor یا بیزوپرولول

قرص کنکور دارویی است که حاوی یک ماده ی فعال بنام بیزوپرولول است.این دارو متعلق به یک دسته از داروهای شناخته شده با عنوان مسدود کننده های بتا است. این دارو برای درمان فشار خون و آنژین قلبی استفاده می شود. برای اینکه با قرص کونکور به درستی آشنا شوید، مقاله ذیل را مطالعه بفرمایید.


قرص کونکور برای چیست؟

این دارو بیشتر با نام بیزوپرولول شناخته می شود.  قرص کونکور با مسدود کردن عملکرد برخی از مواد شیمیایی طبیعی در بدن مثل اپی نفرین در رگ و قلب کار می کند. این عملکرد باعث کاهش ضربان قلب، کاهش فشار خون بالا و همچنین کاهش فشار قلبی می شود.

فشار خون و ضربان قلبتان را در زمان مصرف این دارو به طور مرتب چک کنید. نحوه ی گرفتن فشار خون را یاد بگیرید تا در خانه بتوانید فشارتان را اندازه بگیرید و نتیجه را به پزشکتان اطلاع دهید.

مطلب مرتبط: روش صحیح اندازه گیری فشار خون

روش مصرف و دوز قرص concor

دوز های این دارو شامل:

✳ کونکور ۲٫۵ میلیگرم، ۵ میلیگرم و ۱۰ میلیگرم میباشد.

✳ درمان فشار خون بالا باید با دوز پایین شروع شود و سپس به تدریج افزایش یابد تا به یک دوز معین برسد.

✳ در درمان فشار خون خفیف، پیشنهاد میشود، قرص کنکور ۲٫۵ میلیگرم یکبار در روز مصرف شود.

✳ در درمان فشار خون شدید، پیشنهاد می شود کنکور ۵ یا ۱۰ میلیگرم یکبار در روز مصرف شود.

ماکزیمم یا حداکثر مصرف روزانه قرص کونکور ۲۰ میلی گرم است.

✳ در درمان آنژین قلبی اغلب از قرص کونکور ۵ میلی گرم و به صورت یکبار در روز استفاده می شود.

✳ کونکور ۵ میلیگرم صبح باید در طول زمان صبحانه یا بعد از آن مصرف شود. قرص را به صورت کامل با یک لیوان آب ببلعید. قرص را نجوید چون شاید اثر دارو تغییر کند.

✳ لازم است تا قبل از متوقف کردن مصرف دارو دوز آن را به صورت تدریجی تغییر دهید. همیشه با پزشک معالجتان درباره ایمن ترین روش برای کاهش تدریجی دارو مشورت نمایید.

این دارو را به طور مرتب استفاده کنید تا از آن بیشترین استفاده را ببرید. برای اینکه همیشه یادتان بماند تا از این دارو استفاده کنید، در یک ساعت معین در هر روز آن را مصرف کنید.

برای درمان فشار خون بالا ممکن است چند هفته طول بکشد تا درمان قطعی و مزایای قرص concor را به طور کامل دریافت کنید.

به پزشک خود در صورت بهبود نیافتن و یا بدتر شدن بیماری گزارش دهید. برای مثال اگر فشار خون شما همانطور مثل قبل بالا باقی می ماند و یا بیشتر از این می شود، حتما این مسئله را با پزشک خود در میان بگذازید.

مطلب مرتبط: ۱۰ علت بالا رفتن ناگهانی فشار خون را بشناسید.

داروهای فشار خون

تداخل دارویی

قبل از مصرف قرص concor به پزشک و یا داروسازتان در مورد داروهای فعلی (مخصوصا فینگولیمود) که مصرف می کنید و یا گیاهان دارویی که بدون تجویز پزشک در حال استفاده از آن ها هستید، گزارش دهید.

بعضی از داروها دارای عناصری هستند که فشار خون و یا ضربان قلب را بالا می برند. بنابراین حتما به پزشکتان اطلاع دهید که چه داروهایی مصرف می کنید و نحوه ی درست مصرف کردن آن ها را نیز بپرسید. مخصوصا اگر داروهای سرما خوردگی و گلودرد، مکمل های رژیم غذایی و NSAID ها شامل ایبوپروفن و نایروکسن را مصرف می کنید.

بیمارانی که به ماده ی بیزوپرولول یا داروهای مشابه دیگر حساسیت دارند، باید از مصرف قرص concor پرهیز کنند. از جمله این داروها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✔ متوپرولول

✔ آتنولول

✔ کارودیلول

✔ nebivolol

فراموش کردن مصرف داروی کنکور

اگر فراموش کردید قرص cocor را مصرف کنید، سریعا بعد از به خاطر آوردن آن را استفاده کنید. اگر به خاطر آوردنتان نزدیک زمان مصرف داروی بعدی بود، به داروی فراموش شده کاری نداشته باشید و ادامه ی برنامه ی دارویی خود را اجرا کنید. هرگز دوز قرص کنکور را دو برابر نکنید.

نحوه ی نگهداری قرص concor یا بیزوپرولول

قرص concor در اتاق با دمای بین ۲۰ تا ۲۵ درجه ی سانتیگراد و به دور از هر گونه رطوبت نگهداری کنید. قرص کونکور را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

کم آب شدن بدن، قرص کنکور عوارض قرص بیزوپرولول

✅ خستگی، ضربان قلب آرام، اسهال و سرگیجه ممکن است اتفاق بیفتد. اگر هر کدام از این عوارض ایجاد شد و یا بدتر شد بلافاصله به پزشک و یا داروسازتان اطلاع دهید. برای کاهش ریسک ابتلا به سرگیجه خیلی آرام از حالت خوابیده یا نشسته بلند شوید.

 ✅ این دارو ممکن است جریان خون دست و پا را کاهش دهد، برای همین احساس سرما در این قسمت ها ایجاد می شود. سیگار کشیدن این حس را بدتر می کند. لباس های گرم بپوشید و از کشیدن سیگار خودداری کنید.

✅ به پزشک خود بلافاصله در صورت تجربه ی هر کدام از این عوارض ناخوشایند ولی جدی گزارش دهید: تورم مچ پا، خستگی و ضعف شدید، تنگی نفس و افزایش ناگهانی وزن

✅ واکنش های شدید آلرژیک به این دارو بسیار نادر است. با این حال در صورت مشاهده هر گونه واکنش شدید آلرژیک به قرص concor مانند: خارش شدید، تورم مخصوصا در صورت، زبان و گلو، سرگیجه شدید و یا مشکل تنفسی، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

⚠ هشدارها

❇ مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. بعضی از شرایط بیماری شما ممکن است با متوقف کردن این دارو بدتر شود.

❇ زمانیکه به تدریج مصرف این دارو را متوقف کنید، به شما توصیه می شود که به طور موقت فعالیت های فیزیکی را محدود کنید تا فشار وارد بر قلب شما کاهش یابد. اگر درد قفسه سینه، تنگی نفس، فشارخون، درد قفسه سینه منتشر به فک و گردن و دست، تعریق غیر عادی، مشکل تنفسی و ضربان قلب تند و نامنظم داشتید فورا به پزشک مراجعه کنید.

❇ این دارو در صورت اینکه شما دارای شرایط خاص پزشکی باشید نباید مورد استفاده قرار گیرد. این شرایط شامل: انواع خاصی از مشکلات ریتمی قلب (مثل ضربان قلب آرام، بلوک درجه ی دو و سه، نارسایی شدید قلبی)

❇ اگر دیابت دارید، قرص concor ممکن است باعث ایجاد احساس تپش قلب و افزایش ضربان قلب شود. علائم دیگر افت قند خون مثل: سرگیجه و تعریق تحت تاثیر این دارو قرار نمی گیرد. این محصول ممکن است باعث سخت تر شدن کنترل قند خون شود. قند خون خود را به طور مرتب چک کنید و نتیجه را به پزشک خود اظلاع دهید. به پزشک خود بلافاصله در صورت مشاهده ی علائم افزایش قند خون مثل افزایش تشنگی و ادرار اطلاع دهید. ممکن است نیاز به تنظیم کردن مجدد داروهای دیابت، برنامه ورزش و و یا حتی رژیم غذایی شما باشد.

❇ قبل از عمل جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.

❇ این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. بنابراین رانندگی نکنید و فعالیت هایی را که نیازمند هوشیاری کامل شماست را انجام ندهید تا زمانیکه مطمئن شوید دوباره میتوانید این فعالیت ها را با خیال راحت و با اطمینان انجام دهید.

❇ استفاده از نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.

❇ هنگام بارداری فقط زمانی که به وضوح مصرف این دارو مورد نیاز است، از آن استفاده کنید. ممکن است این دارو برای جنین مضر باشد. در مورد معایب و مزایای این دارو در زمان بارداری و نیز شیردهی کلاس C گزارش شده است؛ بدین معنا که بهتر است استفاده نشود.

مطلب مرتبط: فشار خون بالا در دوران حاملگی

مصرف بیش از حد قرص concor

در صورت مصرف بیش از حد دارو و داشتن علائم جدی مثل بی هوش شدن و یا مشکلات تنفسی، بلافاصله به اورژانس مراجعه نمایید.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید، حدود یک سال است که به دستور پزشک جهت درمان فشار خون بالا روزانه یک عدد قرص کنکور 2/5مصرف میکنم و فشار خونم کنترل شده و معمولاً 12روی8شده، الان کنکور خارجی گیر نمیاد آیا قرص ایرانی هم همان اثر رو خواهد داشت؟ و مصرف قرص رو تا چه موقع ادامه دهم. ممنون میشم راهنماییم بفرمایید. سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام و عرض ادب
  به مدت سه سال قرص کنکور مصرف می کردم بدلیل عدم وجود قرص کنکور در حال حاضر به توصیه دکتر بجای آن قرص متوهگزال استفاده میکنم
  لطفا بفرمائید از نظر جنابعالی مشکل خاصی ایجاد نمیشه
  وسایل استفاده از آن صحیح است
  ضمنا به دیابت نوع دو دارم اما کنترل شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربر Afshar شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  آیا همزمان با استفاده از قرص کونکور 5 میتوان از قرص لورزترتان 25برای مادرم که 75سال دارن و عمل قلب باز انجام داده استفاده کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربر Afshar دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آیا همزمان با استفاده از قرص کونکور 5 میتوان از قرص لورزترتان 25برای مادرم که 75سال دارن و عمل قلب باز انجام داده استفاده کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر farshad دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با درود خدمت شما آقای دکتر عزیز و ممنونم از وقتی که برای بیماران میگذارید .این دارو رو در تهران کجا میتونم تهیه کنم ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر, ببخشید من تپش قلب داشتم دکتر برام قرص کنکور تجویز کرد ولی الان گیر نمیاد بجاش بیزوپرولول میخورم یکماهه ولی احساس میکنم تاثیرش مث کنکور نیس و ضربان قلبم نامنظمه, یعنی تاثیر این قرص بیزوپرولول است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر داود دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  من پارسال ۱۸سالم بود متوجه شدم که فشارخونم بالاس از پارسال تا الان کونکور ۵روزی یدونه مصرف میکنم فشار خونم هرروز ۱۳رو۷یا۸بود بعضی وقتا ۱۴.۵ میشه کم بشه ۱۲میشه از پارسال تا الان که کونکور میخورم الان هفته ای یه بار یا دوبار فشار خونم رو میگیرم ۱۲یا ۱۲.۵هست بعضی وقتا ۱۱ هم میشه یا حتی ۱۰.۵
  بعد الان متاسفانه فقط ی ورق از قرص کونکور دارم ۳۰تا داروخانه رفتم هیچکدوم نداشتن بنظرتون چه قرصی واسه من که ۱۹سالمه خوبه استفاده کنم بجای کونکور۵
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام قرص کونکرد گیرم نمیاد وبجاش قرص مشابه ایرانی بنام بیزوپرولول ۲/۵ گرفتم ولی مدام سرگیجه . ضعف گرما بدن گور گرفتن . حالت تهوع داره همسرم حالا به مشکل برخوردم داروی دیگری هستش که این مشکلات نداشته باشه چون موقع مصرف قرص کونکورد این مشکلاتو نداشت . لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر صادق پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر،
  بنده طي يك آريتمي شديد قلبي (يك ماه پيش) و حالت قش در خواب ، ef قلبم به حدود ٢٠ رسيده ، دكتر نارسايي قلب (بيمارستان رجايي) مراجعه كردم ، يكي از داروهايي كه استفاده ميكنم همين كونكر با دوز ٥ هست ، ( فشارم با توجه به نارسايي ،حداكثر ١٠٥ روي ٦٥ ميرود) ولي ضربانم بالا بوده و چون اندازه ميگيرم پايين آمده روي فشارم هم خيلي موثر نبوده.(پايينتر آوردنش)
  دكترم خيلي تاكيد رو خارجي بودنش ميكنه آيا اين همه مهم هست ، يا فقط ي نگراني پزشكي ميباشد؟(واقعا جديدا گير نمياد ي ورقم برام از عراق گيرآوردن )ممنون از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام بله اصلي مهم است
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دارای پیس میکرقلبی هستم وداروی کونکوریابیزاپرالول مصرف میکنم مدتی است که این داروکم یاب شده چه قرصی جایگزین کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 6 روز پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر