قرص کونکور (concor) چیست؟

قرص concor دارویی است که حاوی یک ماده ی فعال بنام بیزوپرولول است.این دارو متعلق به یک دسته از داروهای شناخته شده با عنوان مسدود کننده های بتا است. این دارو برای درمان فشار خون و آنژین قلبی استفاده می شود. برای اینکه با داروی کنکور به درستی آشنا شوید، مقاله ذیل را مطالعه بفرمایید.


قرص concor برای چیست؟

این دارو بیشتر با نام بیزوپرولول شناخته می شود.  قرص کونکور با مسدود کردن عملکرد برخی از مواد شیمیایی طبیعی در بدن مثل اپی نفرین در رگ و قلب کار می کند. این عملکرد باعث کاهش ضربان قلب، کاهش فشار خون بالا و همچنین کاهش فشار قلبی می شود.

فشار خون و ضربان قلبتان را در زمان مصرف این دارو به طور مرتب چک کنید. نحوه ی گرفتن فشار خون را یاد بگیرید تا در خانه بتوانید فشارتان را اندازه بگیرید و نتیجه را به پزشکتان اطلاع دهید.

مطلب مرتبط: روش صحیح اندازه گیری فشار خون

روش مصرف و دوز قرص concor

دوز های این دارو شامل:

✳ کونکور ۲٫۵ میلیگرم، ۵ میلیگرم و ۱۰ میلیگرم میباشد.

✳ درمان فشار خون بالا باید با دوز پایین شروع شود و سپس به تدریج افزایش یابد تا به یک دوز معین برسد.

✳ در درمان فشار خون خفیف، پیشنهاد میشود، قرص کنکور ۲٫۵ میلیگرم یکبار در روز مصرف شود.

✳ در درمان فشار خون شدید، پیشنهاد می شود کنکور ۵ یا ۱۰ میلیگرم یکبار در روز مصرف شود.

ماکزیمم یا حداکثر مصرف روزانه قرص کونکور ۲۰ میلی گرم است.

✳ در درمان آنژین قلبی اغلب از قرص کونکور ۵ میلی گرم و به صورت یکبار در روز استفاده می شود.

✳ کونکور ۵ میلیگرم صبح باید در طول زمان صبحانه یا بعد از آن مصرف شود. قرص را به صورت کامل با یک لیوان آب ببلعید. قرص را نجوید چون شاید اثر دارو تغییر کند.

✳ لازم است تا قبل از متوقف کردن مصرف دارو دوز آن را به صورت تدریجی تغییر دهید. همیشه با پزشک معالجتان درباره ایمن ترین روش برای کاهش تدریجی دارو مشورت نمایید.

این دارو را به طور مرتب استفاده کنید تا از آن بیشترین استفاده را ببرید. برای اینکه همیشه یادتان بماند تا از این دارو استفاده کنید، در یک ساعت معین در هر روز آن را مصرف کنید.

برای درمان فشار خون بالا ممکن است چند هفته طول بکشد تا درمان قطعی و مزایای قرص concor را به طور کامل دریافت کنید.

به پزشک خود در صورت بهبود نیافتن و یا بدتر شدن بیماری گزارش دهید. برای مثال اگر فشار خون شما همانطور مثل قبل بالا باقی می ماند و یا بیشتر از این می شود، حتما این مسئله را با پزشک خود در میان بگذازید.

مطلب مرتبط: ۱۰ علت بالا رفتن ناگهانی فشار خون را بشناسید.

داروهای فشار خون

تداخل دارویی

قبل از مصرف قرص concor به پزشک و یا داروسازتان در مورد داروهای فعلی (مخصوصا فینگولیمود) که مصرف می کنید و یا گیاهان دارویی که بدون تجویز پزشک در حال استفاده از آن ها هستید، گزارش دهید.

بعضی از داروها دارای عناصری هستند که فشار خون و یا ضربان قلب را بالا می برند. بنابراین حتما به پزشکتان اطلاع دهید که چه داروهایی مصرف می کنید و نحوه ی درست مصرف کردن آن ها را نیز بپرسید. مخصوصا اگر داروهای سرما خوردگی و گلودرد، مکمل های رژیم غذایی و NSAID ها شامل ایبوپروفن و نایروکسن را مصرف می کنید.

بیمارانی که به ماده ی بیزوپرولول یا داروهای مشابه دیگر حساسیت دارند، باید از مصرف قرص concor پرهیز کنند. از جمله این داروها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✔ متوپرولول

✔ آتنولول

✔ کارودیلول

✔ nebivolol

فراموش کردن مصرف داروی concor

اگر فراموش کردید قرص cocor را مصرف کنید، سریعا بعد از به خاطر آوردن آن را استفاده کنید. اگر به خاطر آوردنتان نزدیک زمان مصرف داروی بعدی بود، به داروی فراموش شده کاری نداشته باشید و ادامه ی برنامه ی دارویی خود را اجرا کنید. هرگز دوز قرص کنکور را دو برابر نکنید.

نحوه ی نگهداری قرص concor یا بیزوپرولول

قرص concor در اتاق با دمای بین ۲۰ تا ۲۵ درجه ی سانتیگراد و به دور از هر گونه رطوبت نگهداری کنید. قرص کونکور را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

کم آب شدن بدن، قرص کنکور عوارض قرص بیزوپرولول

✅ خستگی، ضربان قلب آرام، اسهال و سرگیجه ممکن است اتفاق بیفتد. اگر هر کدام از این عوارض ایجاد شد و یا بدتر شد بلافاصله به پزشک و یا داروسازتان اطلاع دهید. برای کاهش ریسک ابتلا به سرگیجه خیلی آرام از حالت خوابیده یا نشسته بلند شوید.

 ✅ این دارو ممکن است جریان خون دست و پا را کاهش دهد، برای همین احساس سرما در این قسمت ها ایجاد می شود. سیگار کشیدن این حس را بدتر می کند. لباس های گرم بپوشید و از کشیدن سیگار خودداری کنید.

✅ به پزشک خود بلافاصله در صورت تجربه ی هر کدام از این عوارض ناخوشایند ولی جدی گزارش دهید: تورم مچ پا، خستگی و ضعف شدید، تنگی نفس و افزایش ناگهانی وزن

✅ واکنش های شدید آلرژیک به این دارو بسیار نادر است. با این حال در صورت مشاهده هر گونه واکنش شدید آلرژیک به قرص concor مانند: خارش شدید، تورم مخصوصا در صورت، زبان و گلو، سرگیجه شدید و یا مشکل تنفسی، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

⚠ هشدارها

❇ مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. بعضی از شرایط بیماری شما ممکن است با متوقف کردن این دارو بدتر شود.

❇ زمانیکه به تدریج مصرف این دارو را متوقف کنید، به شما توصیه می شود که به طور موقت فعالیت های فیزیکی را محدود کنید تا فشار وارد بر قلب شما کاهش یابد. اگر درد قفسه سینه، تنگی نفس، فشارخون، درد قفسه سینه منتشر به فک و گردن و دست، تعریق غیر عادی، مشکل تنفسی و ضربان قلب تند و نامنظم داشتید فورا به پزشک مراجعه کنید.

❇ این دارو در صورت اینکه شما دارای شرایط خاص پزشکی باشید نباید مورد استفاده قرار گیرد. این شرایط شامل: انواع خاصی از مشکلات ریتمی قلب (مثل ضربان قلب آرام، بلوک درجه ی دو و سه، نارسایی شدید قلبی)

❇ اگر دیابت دارید، قرص concor ممکن است باعث ایجاد احساس تپش قلب و افزایش ضربان قلب شود. علائم دیگر افت قند خون مثل: سرگیجه و تعریق تحت تاثیر این دارو قرار نمی گیرد. این محصول ممکن است باعث سخت تر شدن کنترل قند خون شود. قند خون خود را به طور مرتب چک کنید و نتیجه را به پزشک خود اظلاع دهید. به پزشک خود بلافاصله در صورت مشاهده ی علائم افزایش قند خون مثل افزایش تشنگی و ادرار اطلاع دهید. ممکن است نیاز به تنظیم کردن مجدد داروهای دیابت، برنامه ورزش و و یا حتی رژیم غذایی شما باشد.

❇ قبل از عمل جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.

❇ این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. بنابراین رانندگی نکنید و فعالیت هایی را که نیازمند هوشیاری کامل شماست را انجام ندهید تا زمانیکه مطمئن شوید دوباره میتوانید این فعالیت ها را با خیال راحت و با اطمینان انجام دهید.

❇ استفاده از نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.

❇ هنگام بارداری فقط زمانی که به وضوح مصرف این دارو مورد نیاز است، از آن استفاده کنید. ممکن است این دارو برای جنین مضر باشد. در مورد معایب و مزایای این دارو در زمان بارداری و نیز شیردهی کلاس C گزارش شده است؛ بدین معنا که بهتر است استفاده نشود.

مطلب مرتبط: فشار خون بالا در دوران حاملگی

مصرف بیش از حد قرص concor

در صورت مصرف بیش از حد دارو و داشتن علائم جدی مثل بی هوش شدن و یا مشکلات تنفسی، بلافاصله به اورژانس مراجعه نمایید.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسین شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض ادب و سلام. وتشکر از سایت خوب جناب عالی.بنده 62 ساله هستم . از سال 76 بعلت ریزش قلب اریتمی که داشتم هولتر 48 ساعته بستند و بعد تست ورزش و اکو نمودند که نتیچه اریتمی قلبی بوده که از آن زمان قرص پروپرانول مصرف میکردم ولی از سال 95 بعضی مواقع شبها احساس اریتمی داشتم به متخصص مراجعه نموده بعد از اکو قرص کونکور 5 تجویز نمودن باتوجه به عوارض قرص مذکور میتوانم قرص پروپرانول را مصرف نمایم. در ضمن لازم به ذکر است چند سالی بود خوب شده بودم و قرصهای پروپرانول را قطع کرده بودم . که بعدش شروع کردم. لطفا فرق پروپرانول با کونکور برای مریضی من چیست؟
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربربهزاد شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام . سن ۴۸ سال و اهل شیراز و کارمند هستم .مدت ۸ سال هست فشار خون و بعضی اوقات چربی خون حدود ۲۵۰ تا ۲۸۰ داشته ام . یکبار هم انژیوگرافی شده ام ۸ سال قبل و گرفتگی نداشتم . حدود یک ماه هست که فشار خونم بالا رفت حدود ۱۶ ماکزیمم و ۱۱ مینیمم و نوار قلبم مشکل داشت که با پیگیری توسط متخصص قلب در شیراز و اکو قلب گفتند باید فشارتون تحت کنترل باشه و کمی قلبتون بزرگ و ضخیم شده و قرص کونکور ۵ صبح نصف و والزومیکس صبح و شب و پلی پیل _وی صبح و شب و پرازوسین ۵ صبح تجویز نمودند . با مصرف فشارم خیلی کم میشه و به ۱۰ و مینیمم ۶ میرسید که الان فقط کونکور ۵ رو مصرف میکنم و بعضی شب ها والزومیکس و با گرفتن فشار خون بعضی روزها هم چون خیلی فشارم پایین میاد فقط کونکور ۵ استفاده میکنم . دکتر گفتند بعد از دو ماه مصرف دارو برای عکس رنگی مراجعه کن .خواستم ببینم اولا داروها رو چطور مصرف کنم چون اگه با هم استفاده کنم خیلی فشارم میمیوفته. ثانیا بزرگ شدن قلب و ضخامت جدار قلب قابل درمان و بازگشت هست ؟ با توجه به اینکه دود هم کمی مصرف دارم آیا خیلی خطرناک هست ؟ البته روزانه فشارم رو کنترل میکنم و به جز ده روز اول که با داروهای آمینوپرس ۵ و والزارتان ۸۰ پایین نیامد الان با مصرف کونکور ۵ و یکی از داروهای تجویز شده اینم یکبار در روز فشارم کمتر از معمول میشود آیا برای تنظیم فشار خون از کدامیک و با چه دوز دارویی استفاده کنم . ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیشنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربراکبر جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده ۶۱سال سن دارم ،سال۹۵عمل قلب باز(بای پاس)کردم تواین مدت قرص مترال۵۰میلی (نصف شب ونصف صبح )میخوردم الان دکترم قرص کونکور۵میلی گرمی برایم تجویزکرده،آیا قرص کونکوربهتره یامترال؟هنوزقرص کونکوررامصرف نکرده ام ولی ازداروخانه گرفتم ،خواستم راهنمایی بفرمایی،باتشکرازشما
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیجمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربرنادر جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما
  پدرم دوسال قبل برای بار دوم آنژیوگرافی شد توسط دکتر خسروی در اصفهان
  از آن زمان قرص کونکور 5 را روزی 2 عدد یکی صبح و یکی شب مصرف میکند اما چند وقتی هست که فشارش 8 بر روی 5 است و حالت ضعف و بی حالی دارد
  سوالم این است آیا ایرادی ندارد مصرف را روزی یکی کند و آنرا کاهش دهد
  آیا مشکلی ایجاد نمیشود
  با سپاس فراوان از شما
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیجمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربرHadi سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .پدر من قبلا دکتر قرصی رو برای شل کردن خون بشون دادن که به اون حساسیت داشت و بدنش گر میگرفت به همین دلیل دوباره با دکترش صحبت کردیم و جایگزین به ما قرص زیلت رو داد که به اون هم حساسیت داشتن و کارشون با خوردن این قرص به اورژانس کشید به نظر شما داروی دز پایین تری هست که بشه جایگزین کرد . با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیسه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربررضا چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر .من مدت یک ماه هست از چهارمحال بختیاری که بام ایران هست به دلیل کار به تهران اومدم بعد از یک ماه به محل خونه ام که شهرکرد هست اومدم روز سوم عید چند عدد تخمه خوردن احساسی کردم سرگیجه و..دارم به اورژانس رفتم فشار خونم را گرفت گفت رفته رو نوزده قبلا هیچ سابقه نداشتم نه اضافه وزن نه چربی دارم راه که می رفتم احساس سرگیجه احساس باد کردن گلو در قسمت چپ داشتم سنم هم26ساله مراجعه کردم به متخصص قلب عروق چند روز پیش اکو قلب .سونوگرافی کامل از شکم اعورت گرفت سالم بود فقط سنم کلیه در کلیه چپم به اندازه س و نیم میلی بوده بعد قرص کنکور5بهم داد الان قرص را می خورم چشمهایم سوزش داره
  الان قرص را می خورم فشارم بالا نرفته بعد آزمایش بانژو گرافی هم برام نوشت که در ایام عید تعطیل بودن در ضمن چند وقت پیش هم میکروب معده گرفتم و دورونزدیک 11قرص می خوردم
  سوالم اینه آیا من ابتلا به فشار خون پیدا کردم

  آیا می تونه مشکل گوارش باشه
  آیا تغییر اب و هوا باعث شده

  19
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیچهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربرامین چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.
  من به دلیل آزمونی که امسال دارم مدتی هست که دچار تپش قلب شدم حدود یک ماه شاید هم بیشتر و قلبم نا منظم میزنه مخصوصا موقع درس خوندن قبلا دکتر برام پروپرانول ۱۰ تجویز کرده بود که مصرف نکردم ولی الان ۳ روزه که مصرف میکنم و خیلی بهتر شدم دو نوبت یکی صبح و یکی شب.و مشکل بی قراری که از بچگی هم داشتم خیلی کم تر شده.میخواستم بپرسم که با توجه به اینکه آزمونم آذر ماه هست میشه این ۸ ماه رو پروپرانول مصرف کنم؟مصرف طولانی مدتش عوارض یا اعتیاد نداره؟و اینکه بدن به این دارو تحمل پیدا نمیکنه طوری که مجبور باشم مرتب دوزشو بالا ببرم یعنی میتونم تا آخر ۸ ماه با دوز ۱۰ مشکلمو برطرف کنم؟
  در پایان تشکر میکنم از زحماتتون
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیچهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام ايراد ندارد
 • تصویر کاربروطن چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید
  پدربنده ۶۰ سال سن دارن ومدتی از ناحیه سینه درد داشتن وبافشاربالا به دکترمراجعه کردن ودکتر تشخیص عمل انژو وبازکردن یکی از دریچه های قلبشون رو دستور داد وبعداز عمل همچنان بافشار بالا روبه روهستن که باهیچ قرص زیر زبانی هم پایبن نمیایید...فشار بالای ۲۲ وریز فشار ۱۴ الی۱۲ روبه روهستن وقرص های concor رونیزمدام استفاده میکنن
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیچهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام مافي نيست
   املوپرس ٥ به داروها اضافه شود
 • تصویر کاربرم چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من تا همین چندی قبل متوهگزال۲۳/۷۵ مصرف می کردم
  اخیرا به دلیل نایاب شدن قرص، از متورال ایرانی ۵۰استفاده می کنم
  میتونم به جای متورال ایرانی از کن کور استفاده کنم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیچهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام تحت نظر پزشك ايراد ندارد ولي كنكور عوارض زياد دارد
 • تصویر کاربرآلا چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن یک سال بعدازحاملگی دچارمشکل قلبی شدم وبه دکترمراجعه کردم بااکومعلوم شدکه پمپاژقلبم ۴۵شده بامصرف متورال بعدازیک سال پمپاژقلبم ۶۰شدبعدازاون مصرف قرص روترک کردم چون فشارم پایین میومدویک سال بعدازاون دوباره رفتم اکوکه این دفعه هم پمپاژ۴۵شده بودآقای دکترقرص لیزینوپریل ۵وکونکور۲.۵تجویزکردمن الان حالم خوبه ودارومصرف میکنم میخوام حامله بشم امادکترنمیزاره به نظرشمابایدچکارکنم
  1. تصویر کاربردکتر محمدحسین نجفیچهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام پايين بودن كاركرد بطن چپ بخصوص اگر زير ٣٥ باشد خطر در حاملگي محسوب ميشود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر