تاثیر دویدن بر روی فشار خون

خطر ابتلا به فشار خون بالا (هایپرتنشن) با گذشت سن افزایش می یابد، اما ورزش می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. اگر از قبل، فشار خون بالا داشته باشید، ورزش ممکن است به کنترل فشار خون شما کمک کند. منظور از ورزش دو ماراتن یا باشگاه نیست. به آرامی شروع به فعالیت کنید و فعالیت فیزیکی بیشتری را روزانه انجام دهید.

ارتباط فشار خون بالا و ورزش

فعالیت بدنی منظمی مانند دویدن باعث تقویت قلب می شود. قلب قوی تر خون بیشتری را با تلاش کمتر پمپاژ می کند. اگر قلب با کار کمتری پمپاژ انجام دهد ، فشار بر روی شریان ها کاهش می یابد و فشار خون کاهش می یابد.

فعالیت بیشتر می تواند فشار خون سیستولیک را (عدد بالا در فشار خون) به طور متوسط ​​۴ تا ۹ میلی متر جیوه (mmHg) کاهش دهد. این همان چیزی است که بعضی از داروهای ضد فشار خون انجام می دهند. ورزش کردن در بعضی از افراد می تواند نیاز فرد را به دارو های فشار خون کاهش دهد.

اگر فشار خون شما در یک سطح مطلوب است – کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه – ورزش می تواند از افزایش آن با گذشت سن جلوگیری کند. ورزش منظم همچنین به حفظ وزن سالم کمک می کند که یکی دیگر از راه های مهم کنترل فشار خون است.

اما برای حفظ فشار خون پایین باید به طور منظم ورزش کنید که یک تا سه ماه طول می کشد تا فشار خون را تحت تاثیر قرار دهد. این را در نظر داشته باشید که منافع ورزش تنها تا زمانی ادامه می یابد که به ورزش ادامه دهید.

دویدن باعث کنترل فشار خون می شود

دویدن در افراد با فشار خون بالا

در واقع ورزش می تواند به کنترل فشار خون بالا بدون استفاده از داروهای دیگر کمک کند. دویدن همراه با تمرینات دیگر، ممکن است فشارخون سیستولی و دیاستولی را به میزان ۷ عدد کاهش دهد. با این حال، به دلیل شرایط فشار خون بالا، باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

مرحله ۱

قبل از شروع یک برنامه ورزشی با یک پزشک مشورت کنید. فشار خون بالا شما را در معرض شرایطی قرار می دهد که ممکن است بر انتظار شما از ورزش تاثیر بگذارد. علاوه بر این، بعضی از داروها عوارض جانبی دارند که با دویدن اختلال دارند، مانند افزایش ضربان قلب. پزشک می تواند راه هایی برای مقابله با هرگونه مشکل احتمالی ارائه دهد.

مرحله ۲

بر طبق توصیه انجمن قلب آمریکا حداقل ۱۰ دقیقه قبل از شروع ورزش، گرم کنید که به بدن فرصت می دهد تا خود را با نیاز های دویدن وفق دهد. شما می توانید با قدم زدن در محل کار خود را گرم کنید.

مرحله ۳

برای بهترین نتیجه حداقل ۳۰ دقیقه با شدت متوسط بدوید. این مقدار فعالیت با شدت متوسط برای کاهش فشار خون کافی است و همانند تمرین شدید عمل می کند. اگر با سرعت متوسط ​می دوید، تنفس شما سرعت خواهد یافت اما تنگی نفس نخواهید داشت.

مرحله ۴

بین دویدن وقفه های پیاده روی داشته باشید. اگر نفس شما می گیرد، یک دقیقه بدوید و سپس چهار دقیقه راه بروید. با پیشرفت تناسب، وقفه های پیاده روی را یک دقیقه کاهش دهید. برای اینکه بتوانید به راحتی تمام ۳۰ دقیقه را بدوید، ممکن است کمی طول بکشد. صبور باشید.

مرحله ۵

با راه رفتن خود را خنک کنید. توقف ناگهانی می تواند موجب کاهش فشار خون شده و باعث سرگیجه و گرفتگی شود.

مرحله ۶

حداقل سه بار در هفته بدوید. اگر به اندازه کافی تناسب دارید شش روز در هفته تمرین کنید تا بهبود بیشتری حاصل کنید. بر طبق طب ورزشی در برخی از افراد فشار خون در طی سه هفته کاهش می یابد.

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنی

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهشید سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  مادرم با سن ۵۸ سال و سابقه فشار خون بالا حدودا ۲ هفته پیش دچار آنفارکت در دوناحیه مغز شد ،علائم فقط در حد آفازی گذرا بدون هیچ گونه آتاکسی و فراموش کردن اسم افراد (در حال بهبود روزانه )شد . فشارشون رو طی ۴ روز از صبح تا شب گرفتم و یادداشت کردم و سیر صعودی از فشار ۱۲ روی ۹ تا ۱۵ روی ۹ داشت که به دلیل فشار ۱۸ روی ۱۰ چند شب پیش بستریش کردیم و بعد از اکو متوجه هایپرتروفی قلب و گشاد شدن دریچه میترال شدیم ولی خوشبختانه به گفته پزشک متخصص قلب و عروق فانکشنال بوده و ef ۵۵ درصد بود ،مادر سال ها روزانه ۲ قرص آتنالول ۵۰ و ۲ قرص انالاپریل ۵ مصرف میکردن ،به دستور پزشک و دیدن نتیاج هولتر ،داروهای کونکور ۵ ،آمیلوپرس و انالاپریل هر کدام روزی ۲ عدد تجویز شد به همراه آسپرین روزانه ،در حال حاضر که ۴ روز از مصرف میگذره فشار مادر بین ۱۳ روی ۹ تا ۱۴ روی ۹ و گاهی ۱۴ و نیم روی ۱۰ متغیر هست ، میخواستم بزرگواری کنید و با هیستوری که خدمتتون عرض کردم بهم بفرمایید که کار خاص دیگری باید انجام بدم؟برای جلوگیری از حمله مجدد مغزی و اینکه آیا به نظرتون الان فشارش خوبه؟ آیا به نظرتون داروی فورزماید باید به دارو ها اضافه شه ؟
  بسیار ممنونم بابت وقتی که گذاشتید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب خدمت دکتر نجفی عزیز
  سوالی که خدمتتان دارم : بنده 52 سال سن دارم و حدودا 20 سالی است که به دیابت دچارم و قرص مصرف می کنم در طول سال حدودا دو بار مورد حمله فشار خون قرار می گیرم به این صورت که پنج شش ماهی دارای فشار خون نرمال 11 روی 7 یا 12 روی 8 و به ندرت 13 روی 9 هستم ولی ناگهان فشار خونم بالا می رود که مجبور می شوم به مراکز درمانی مراجعه کنم سری قبل وقتی مراجعه کردم فشارم 22 روی 13 بود و این هفته که دوباره دچار شدم حدودا ساعت 12 شب 21 روی 12 بود که مدت 20 دقیقه از چادر اکسیژن استفاده کردم و قرص زیر زبانی ولی هیچ تاثیری در پائین آوردن فشار نداشت . نوار قلب گرفته شد مشکلی نبود و مجبور به تزریق آمپول فشار شدم که حدودا یکساعت بعد فشارم 18 روی 10 بود و حدود ساعت 5 صبح به 12 روی 8 برگشت ( جالب اینجاست که پرسنل مرکز درمانی از بنده بیشتر می ترسند و دست و پایشان را گم می کنند که این خود باعث استرس بیشتر می شود ) پزشک هیچ داروئی تجویز نکرد ولی فردا بعد از ظهر دوباره فشارم 15 روی 9 رفت که خودم قرص لوزارتان 25 گرفتم و استفاده می کنم نصف قرص صبح و نصف قرص شب . دکتر قلب و عروق سالی یک بار مراجعه می کنم و تست ورزش و اکو می دهم و تاکنون مشکلی نشان داده نشده است ، ضربان قلبم هر روز موقع بیدار شدن بین 64 تا 70 متغیر است ولی پس از برخواستن و شروع فعالیت از 84 پائین تر نمی آید لطف می کنید راهنمایی فرمائید چکار کنم تا فشار خونم اینطور ناگهانی بالا نرود
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر