تاثیر دویدن بر روی فشار خون

خطر ابتلا به فشار خون بالا (هایپرتنشن) با گذشت سن افزایش می یابد، اما ورزش می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. اگر از قبل، فشار خون بالا داشته باشید، ورزش ممکن است به کنترل فشار خون شما کمک کند. منظور از ورزش دو ماراتن یا باشگاه نیست. به آرامی شروع به فعالیت کنید و فعالیت فیزیکی بیشتری را روزانه انجام دهید.

آیا ورزش فشار خون را بالا می برد؟

فعالیت بدنی منظمی مانند دویدن باعث تقویت قلب می شود. قلب قوی تر خون بیشتری را با تلاش کمتر پمپاژ می کند. اگر قلب با کار کمتری پمپاژ انجام دهد ، فشار بر روی شریان ها کاهش می یابد و فشار خون کاهش می یابد.

فعالیت بیشتر می تواند فشار خون سیستولیک را (عدد بالا در فشار خون) به طور متوسط ​​۴ تا ۹ میلی متر جیوه (mmHg) کاهش دهد. این همان چیزی است که بعضی از داروهای ضد فشار خون انجام می دهند. ورزش کردن در بعضی از افراد می تواند نیاز فرد را به دارو های فشار خون کاهش دهد.

کاهش فشار خون با ورزش

اگر فشار خون شما در یک سطح مطلوب است – کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه – ورزش می تواند از افزایش آن با گذشت سن جلوگیری کند. ورزش منظم همچنین به حفظ وزن سالم کمک می کند که یکی دیگر از راه های مهم کنترل فشار خون است.

آیا می دانید چه ورزش هایی برای کاهش فشار خون مفید است؟ آیا با ورزش های ضر برای فشار خون آشنا هستید؟ برای اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

کاهش فشار خون با ورزش

اما برای حفظ فشار خون پایین باید به طور منظم ورزش کنید که یک تا سه ماه طول می کشد تا فشار خون را تحت تاثیر قرار دهد. این را در نظر داشته باشید که منافع ورزش تنها تا زمانی ادامه می یابد که به ورزش ادامه دهید.

دویدن باعث کنترل فشار خون می شود

مراحل دویدن افراد با فشار خون بالا

در واقع ورزش می تواند به درمان فشار خون بالا بدون استفاده از داروهای دیگر کمک کند. دویدن همراه با تمرینات دیگر، ممکن است فشارخون سیستولی و دیاستولی را به میزان ۷ عدد کاهش دهد. با این حال، به دلیل شرایط فشار خون بالا، باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

فشار خون هنگام ورزش

قبل از شروع یک برنامه ورزشی با یک پزشک مشورت کنید. فشار خون بالا شما را در معرض شرایطی قرار می دهد که ممکن است بر انتظار شما از ورزش تاثیر بگذارد. علاوه بر این، بعضی از داروها عوارض جانبی دارند که با دویدن اختلال دارند، مانند افزایش ضربان قلب. پزشک می تواند راه هایی برای مقابله با هرگونه مشکل احتمالی ارائه دهد.

قدم زدن و فشار خون

بر طبق توصیه انجمن قلب آمریکا حداقل ۱۰ دقیقه قبل از شروع ورزش، گرم کنید که به بدن فرصت می دهد تا خود را با نیاز های دویدن وفق دهد. شما می توانید با قدم زدن در محل کار خود را گرم کنید.

کاهش فشار خون با دویدن متوسط

برای بهترین نتیجه حداقل ۳۰ دقیقه با شدت متوسط بدوید. این مقدار فعالیت با شدت متوسط برای کاهش فشار خون کافی است و همانند تمرین شدید عمل می کند. اگر با سرعت متوسط ​می دوید، تنفس شما سرعت خواهد یافت اما تنگی نفس نخواهید داشت.

پیاده روی و فشار خون

بین دویدن وقفه های پیاده روی داشته باشید. اگر نفس شما می گیرد، یک دقیقه بدوید و سپس چهار دقیقه راه بروید. با پیشرفت تناسب، وقفه های پیاده روی را یک دقیقه کاهش دهید. برای اینکه بتوانید به راحتی تمام ۳۰ دقیقه را بدوید، ممکن است کمی طول بکشد. صبور باشید.

راه رفتن و خنک کردن

با راه رفتن خود را خنک کنید. توقف ناگهانی می تواند موجب کاهش فشار خون شده و باعث سرگیجه و گرفتگی شود.

برای کاهش فشار خون در هفته چند روز باید بدویم؟

حداقل سه بار در هفته بدوید. اگر به اندازه کافی تناسب دارید شش روز در هفته تمرین کنید تا بهبود بیشتری حاصل کنید. بر طبق طب ورزشی در برخی از افراد فشار خون در طی سه هفته کاهش می یابد.

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنی

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شهرام چهارشنبه ۲۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده 42 سال‌ دارم کمی استرسی هستم اخیرا فشار خونم رو در چند مرتبه چک کردم که بین 13 و14 بوده الان سه ماه که به طورمنظم روزی یک ساعت ورزش (پیاده روی ودویدن) می کنم وبرای آخرین بار فشارم رو که چک کردم 12 بوده می خواستم بپرسم آیا ورزش در فشار خون تاثیر داره یا اینکه باید دارو مصرف کنم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۲۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   بله ورزش قطعا تاثیر دارد. اگر در حال حاضر فشارشما زیر 130 است نیاز به اقدام خاصی نیست و دارو نیاز ندارید

 • تصویر کاربر سالار چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.۳۲ ساله هستم و بنابرگفته دکتر فشار خون دارم روزی یکبار فشارم رو عصر اندازه میگیرم که در ۹۰ درصد مواقع بین ۱۲.۷/۱۳.۲ ۸/۸.۷بوده قصد دارم یک مسافت ۳۰km رو در ۵ ساعت در یک مسابقه دو طی کنم البته الزامی به مدام دویدن نیست و رقابتی هم برای من وجود ندارد و فقط باید ۵ ساعته از خط رد شد و میتوان ایستاد و استراحت هم کرد آیا خطرناک است؟در ضمن اعداد فشار ذکر شده بدون خوردن قرص هستند البته با خوردن روزی ۲۵ میل لوزار تغییر چندانی در افت فشار به وجود نیامد باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   اگر احساس درد قفسه ی سینه و تنگی نفس حین فعالیت ندارید و فشارخونها شما کنترل می باشد خطری نیست. ولی اگر در حین دویدن دچار علایمی مثل سردرد و سرگیجه و تنگی نفس شدید باید بلافاصله دویدن را قطع کنید. داروی فشارخود را نیز مصرف کنید

 • تصویر کاربر نويد جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب دكتر ومرسي از اينكه وقت ميزاريد بنده ٣٠ساله هستم كه بنا به تشخيص پزشك بيماري gadدرمن تشخيص داده شد كه چندسالي هست طپش دارم حس كوبش قرص اسنترا مصرف ميكنم ودودفعه فشارگرفتم روي ١٣و٩بودولي بيشترموقع ها ١٢روي ٨ميخواستم ببينم بالا رفتن فشارم مربوط به چيه درضمن قرص پرانول ٢٠مصرف ميكنم وشب ها هم عرق بهارنارنج ايا عرق بهارنارنج باعث افزايش فشارخون ميشه باتشكر واحترام
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   بالابودن فشارخون شما به خاطر طپش قلب شماست و نیاز به نگرانی ندارد. بهتر است به مصرف داروها ادامه دهید و زیر نظر روانپزشک باشید. مصرف بهار نارنج نیز مشکلی ندارد

 • تصویر کاربر محمدزاده دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من خانمی 38 ساله هستم که 5 ماهه فشار خونم اصلا قابل تنظیم نیست و به خیلی دکتر ها مراجعه نموده ام و نتایج آزمایشات دکتر ها این بوده که آنزیم های کبد شما بالا است با این حال من اصلا ارامش ندارم و از این فشار بالا و پاییین ناگهانی رنج میبرم . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   باید مدارک شما بررسی شوند. بهتر است نزد یک متخصص قلب ویزیت شوید. اگر نوسان فشارخون دارید باید یک نوبت هولتر 24 ساعته ی فشارخون ببندید

 • تصویر کاربر سیاوش سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من دو ماه و چند روزه که ثپصبح ها میرم و میدوم . امروز بعد از ۴۵ دیقه دویدن ، فشار خونم رو اندازه گرفتم . ۱۴۲ روی ۹۰ بود . در حالت عادی همیشه زیر ۱۲ و ۸ هست . فشار ۱۴۲ روی ۹۰ رو چطور بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   این فشار پس از ورزش طبیعی است و نیاز به نگرانی ندارد

 • تصویر کاربر همتی جمعه ۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دیروز عصر بعد از چند دقیقه پیاده روی ضربانم تند شدو در باشگاه حدود 40 دقیقه نرمش کششی سبک کردم ولی همچنان ضربانم کم و زیاد میشد.
  ساعت 18 یک قرص bisoprolol 2.5 خورده و به خانه رفتم گاهی ضربانم بالا میرفت .ساعت 23 فشارم 115 - 89 بود . 23:10 به 115- 75 رسید و کم کم عادی شد.
  صبح به دکتر عمومی رفتم فشار سیستولم پایین امده و به 7.5 رسیده بود ولی هیچ عارضه ای نداشتم. ودکتر گفت فعلا این قرص رو مصرف نکن.
  مرد، 52 ساله ، داروی مصرفی پلاویکس دوروز یکی، bisoprolol 2.5 هر روز نصف، اتورواستاتین 10 دو روز یکی و متفورمین روزی یکی

  لطفا رانمایی فرمایید.
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   به نظر نمی رسد این مشکل جدی باشد احتمالا در زمینه ی فعالیت ورزشی بوده است. بهتر است به درمان های قبلی طبق گذشته ادامه دهید و نگران نباشید

 • تصویر کاربر بابک جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،من ۳۳سال سن دارم و دارای فشارخون بالا هستم و ورزش دو و میدانی را بصورت حرفه ای و سنگین انجام میدم آیا ادامه این ورزش برای من آسیب زا نیست؟
  سپاسگذارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   بله ممکن است برای شما آسیب زا باشد. قبل از هر چیز ولی باید نوارقلب و اکو انجام دهید و ویزیت متخصص قلب و عروق شوید

 • تصویر کاربر Anna جمعه ۵ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چربی خون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۵ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   خیر ارتباطی ندارند. ولی باید چربی خون را کنترل کرد

 • تصویر کاربر Hamid دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام صبح ها در هواي ٤٠درجه ٣٠دقيقه ميدوم عصر كه ميشه فشارم روي ١٤تا ١٥ ميره و ضربان قلبم ٤٢هست چند روز اين طور هستم بعد فشارم ١٣ ميشه تا دو ماه مشكل چيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   به نظر می رسد این مشکل ناشی از ورزش و فعالیت سنگین است. اگر معمولا و در حالت استراحت فشارخون بالا ندارید و سابقه ی فشارخون بالا در خانواده وجود نداشته است و خودتان دچار سردرد و سرگیجه و ضعف  و خستگی نیستید نیاز به کار خاصی نیست. ولی بهتر است در مواقع استراجت حداقل هفته ای یک بار فشارخون خود را چک کنید. اگر کمتر از 14 بود نیاز به کار خاصی نیست

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب آقای دکتر، مرد ۴۲ ساله هستم که بسیار زود استرس می گیرم و ضربان قلبم بالا می ره چندین بار تمام تست ورزش و اکو رو انجام دادم و خدا رو شکر هیچ مشکلی نبود و حتی موقع تست ورزش دکتر گفت که فشار خونم نرمال هست. تمام آزمایشات قند و چربی رو دادم و فقط کمی کلسترول ام بالا بود اما مشکل آنجاست تا میرم مطب دکتر و دکتر میگه فشارت رو بگیرم ضربان قلب ام یه دفعه به شدت می ره بالا و فشار خونم آخرین بار تو مطب دکتر۱۷ روی ۹ بود مشکل اینجاست که خونه هم تا فشار سنج و در میارم که وصل کنم ضربان ام می ره بالا که خودم میدونم از ترس و استرس خودم هست در حال حاضر دارم قرص خارجی تلمیزارتان ۴۰ و املودیپین ۵ رو یه بار در روز میخورم. مورد دیگه اینکه پدرم که ۷۰ ساله هست سابقه فشار خون داره و برادر کوچیک ام هم که ۳۲ ساله ست مشکل فشار خون داره اما هیچ کدوم اونها فوبیای رفتن به دکتر و ترس از فشارسنج و فشار گرفتن رو ندارن ممنون میشم راهنمایی ام کنید که چی کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   فشارخون شما نوعی فشارخون استرسی به نام فشارخون روپوش سفید است. داروهای فشارخون را استفاده کنید و با یک متخصص روانپزشکی مشورت کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر