علت بالا بودن مینیمم فشار خون چیست؟

دلایل زیادی می توانند منجر به بروز فشار خون دیاستولیک ( بالا رفتن مینیمم فشار خون ) شوند که در این حالت ضریب فشار خون پایین در فرد بیشتر از ۹۰ میلی متر جیوه می شود. این وضعیت یک اورژانس پزشکی تلقی می شود که برای درمان هر چه سریعتر آن باید اقدام کرد.

اعداد فشار خون عبارت است از سیستولیک و دیاستولیک  ، به دیاستولیک مینیمم فشار خون گفته میشود و عدد معقول آن بین ۶ تا ۸ می باشد.

علت بالا بودن مینیمم فشار خون

دلایل زیادی می توانند منجر به بالا رفتن مینیمم فشار خون شوند که در این حالت ضریب فشار خون در فرد بیشتر از ۹۰ میلی متر جیوه شده و از لحاظ پزشکی این میزان بسیار بالا و خطرناک است. در ادامه برخی از مهمترین دلایل بروز فشار خون دیاستولیک در افراد را با هم بررسی می کنیم:

# فشار خون اولیه

این نوع بیماری و شرایط معمولا به نوعی فشار خون اولیه گفته می شود که دلیل مشخص و خاصی ندارد و نمی توان آن را به فاکتور ویژه ای نسبت داد که از جمله آن ها می توان به رگ های خونی سفت و کم ارتجاع اشاره کرد.

متخصصان بر این باورند که فشار خون اولیه زمانی اتفاق می افتد که ترکیبی از ژن ها و فاکتورهای محیط اطراف به همراه بسیاری دیگر از متغیرهای ژنتیکی منجر به بروز شرایط مذکور – فشار خون اولیه در فرد – شوند.

فشار خون اولیه معمولا بیشتر در افراد جوان تا بزرگسال مشاهده می شود و نمی توان بروز آن را به دلیل خاصی نسبت داد، اما شاید به دلیل عدم تعادل هورمون غدد دروز ریز و یا انقباض نامناسب و بیش از حد رگ های خونی کوچک در دیواره عضلات اتفاق افتاده باشد.

# دلایل مربوط به غدد درون ریز و کلیه

سیستم مترشح داخلی یا همان اندوکرین، ترکیبی از غدد مختلف است که هورمون های مختلف و مورد نیاز بدن را مستقیما به سیستم گردش خون وارد می کند. این هورمون ها توانایی شناسایی و هدف قرار دادن ارگان های دورتر بدن را داشته تا رفتارهای فیزیولوژی در انسان را مدیریت کنند.

غده تیروئید یکی از این ساختارهای غدد ترشحی یا درون ریز بدن است که اکثر افراد با آن آشنای دارند. این غده می تواند حد غیرنرمالی از هورمون ها را تولید کند که در نهایت منجر به پیشرفت فشار خون دیاستولیک در فرد می شود.

مشکلات مربوط به کلیه نظیر مشکل نارسایی کلیه در برخی افراد نیز از جمله دلایل اصلی و متداول برای بالا رفتن فشار خون به شمار می روند.

# آپنه انسدادی خواب

مشکل آپنه انسدادی خواب زمانی رخ می دهد که در طول یک شب و در حین خواب چندین بار مشکل توقف یا تنگی نفس برای فردی پیش آید. از آنجایی که اکثر کسانی که مشکل آپنه انسدادی خواب را تجربه می کنند افراد چاق هستند، بنابراین فشار خون نیز در آن ها یک اتفاق طبیعی است که دیر یا زود به وجود می آید، اما برخی پژوهش ها نشان داده اند که مشکل فشار خون در این افراد چاق می تواند بدون توجه به اضافه وزن و به دلایل دیگر نظیر رژیم غذایی یا کم تحرکی رخ دهد.

اضافه وزن

# چاقی

داشتن حجم زیادی از چربی در سطح خروجی داخل بدن بدین معنا است که عضله قلب باید خون بیشتری را تولید کند تا به این بخش های اضافی و پر از چربی نیز خون برسد و در نتیجه این شرایط منجر به بروز افزایش فشار خون می شود. علاوه بر این چربی اضافه در حالت کلسترول می تواند در کنار دیواره های عروقی بدن انباشته شود که در نهایت منجر به باریک تر شدن آن ها می شود.

# رژیم غذایی بی کیفیت

مصرف مواد غذایی حاوی مقدار زیادی چربی و نمک می تواند یکی از اصلی ترین دلایل بروز فشار خون و حتی آسیب رساندن به رگ های خونی در انسان باشد.

# شیوه زندگی

نداشتن تحرک و تمرین های بدنی می تواند منجر به بروز مشکلات و بیماری های متعددی که همه مرتبط به اضافه وزن و افزایش کلسترول هستند شده و در نهایت فشار خون در فرد را بالا ببرد.

# سن و جنسیت

پیر شدن یکی از متداول ترین فاکتور های شروع و پیش روی مشکل فشار خون هم در مردان و هم در زنان به شمار می رود. با این حال مردان بالای ۴۵ سال بیشترین ریسک بروز فشار خون و مشکلات مرتبط با آن را پیش رو دارند. اما بانوان در مقایسه با آقایان، معمولا بعد از ۵۵ سالگی با مشکلات سلامتی مربوط به فشار خون بالا روبرو هستند.

آیا می دانید بهترین روش برای درمان فشار خون بالا چه روشی است؟ برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

# نژاد و قومیت

ریسک بروز مشکلات فشار خون معمولا در افراد آفریقایی آمریکایی بیشتر از قوم و قبیله های سفید پوست وجود دارد و این موضوع را پژوهش های آماری مختلف ثابت کرده اند. متخصصان تخمین زده اند که حدود ۴۰ درصد از افراد قوم های آمریکایی آفریقایی، چه مرد و چه زن، با مشکل فشار خون بالا در بدن خود مواجه هستند.

ترک سیگار

# سیگار و نوشیدنی های الکلی

در تحقیق های مختلف اثبات شده است که نیکوتین موجود در سیگار های مختلف بازار می تواند در تنگ شدن رگ های خونی، بالا رفتن ضربان قلب و کاهش سطح اکسیژن در قلب تاثیر داشته باشند. مصرف الکل می تواند به صورت غیر مستقیم به بروز فشار خون بالا منجر شود چرا که میزان کالری آن ها معمولا بالا است که در بلند مدت منجر به افزایش وزن می شود.

مینیمم فشار خون نشانه چیست؟

داشتن فشار خون دیاستولیک (DHM) بدین معنا است که رگ های خونی شما قابلیت ارتجاعی خود را تا حدی از دست داده اند، نسبت به گذشته سفت تر شده و یا دچار زخم شده اند.

فشار خون یک میزان ثابت و پایدار نیست چرا که در طول روز دائما در حال تغییر بوده و ضریب نسبتا ثابتی جهت تغییر دارد. فشار خون دیاستولیک معمولا بین ۶۰ الی ۸۰ میلی متر جیوه است.

داشتن رگ های انعطاف پذیر به بدن شما این امکان را می دهد تا نوسانات موجود در فشار خون را مدیریت کرده و از بروز هرگونه خطر جلوگیری کند. با این حال هنگامی که رگ های خونی شما محکم شده و انعطاف پذیری خود را از دست بدهند، احتمال بروز زخم و آسیب به رگ ها بالا می رود.

فرق فشار خون دیاستولیک با فشار خون سیستولیک

دانشمندان و پژوهشگران تا قرن ها فکر می کردند ماکزیمم فشار خون از مینمم فشار خون اهمیت بیشتری دارد. اما این طرز تفکر حالا تغییر کرده است چرا که ثابت شده است فشار خون سیستولیک نقش مهم تری در بروز مشکلات مربوط به حوزه فشار خون ایفا می کند که از جمله آن ها می توان به سکته و هیپرتروفی بطن چپ اشاره کرد.

عوارض جانبی مینیمم فشار خون بالا

در حالی که متخصصان، مجلات و مقالات مختلف تاکید زیادی به پایین آوردن فشار خون سیستولیک در افراد دارند، تغییرات و بیشتر شدن فشار خون دیاستولیک هنوز هم یک خطر جدی و جانی برای افراد به شمار می رود که نباید آن را نادیده گرفت.

یک پژوهش قدیمی که وضعیت سلامتی بیش از ۱ میلیون انسان با مشکل فشار خون بالای سیستولیک را مورد ارزیابی قرار داده بود نشان داد که این فشار خون بالا می تواند منجر به بروز بیماری های قلبی نظیر درد قفسه سینه یا سکته شود. از طرفی داشتن فشار خون بالای دیاستولیک می تواند منجر به آنوریسم آئورت شکمی شود که در این شرایط یکی از شریان های درون شکم فرد نشتی پیدا کرده و یا به یک باره می ترکد و یک خطر جانی برای فرد محسوب می شود.

یک پژوهش دیگر موفق به پیدا کردن ارتباط بین فشار خون دیاستولیک و کاهش مهارت شناختی فرد شده است. فشار خون بالای دیاستولیک می تواند منجر به پیش روی احتمالی فشار خون نوع سیستولیک شود که یکی از پیش زمینه های بروز دیابت، سکته و مشکلات جدی قلبی است.

سرگیجه

علائم فشار دیاستولیک بالا

فشار خون بالا عموما یک مریضی خاموش در نظر گرفته می شود چرا که علائم بسیار کم و ضعیفی را از خود نشان می دهد. به همین خاطر است که بسیاری از متخصصان حوزه پزشکی داشتن فشار خون بالا را یک بیماری بدون علامت معرفی می کنند که از خود علائم خاصی را بر جای نمی گذارد. بنابراین بدون اینکه خبر داشته باشیم ممکن است با مشکل فشار خون بالا روبرو باشیم.

کم کاری تیروئید

با این حال دلایل ثانوی مربوط به فشار خون بالا  می توانند به همراه دیگر علائم و در کنار بالا رفتن فشار خون در فرد خود را نشان دهند. به عنوان مثال کم کاری تیروئید (Hypothyroidism) به خاطر یک غده تیروئید ضعیف و تنبل منجر به کاهش تولید هورمون تیروئید در بدن می شود و علائمی نظیر افزایش وزن، عدم تحمل سرما و حس خستگی مداوم به همراه بالا رفتن فشار خون دیاستولیک را در پی دارد.

داشتن فشار خون بالایی که به سطح خطرناک ۱۲۰ الی ۱۸۰ رسیده است، می تواند منجر به بروز علائمی شود که بلافاصله باید آن ها را با پزشکان متخصص در میان بگذاریم. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇ سرگیجه

❇ سردرد

❇ تعرق شبانه و افزایش میزان عرق کردن در فرد

❇ مشکل در خوابیدن

❇ خون ریزی از ناحیه بینی

❇ تپش قلب

❇ حالت تهوع

❇ دید تار

فشار خون دیاستولیک بالا نشانه چیست؟

فشار خون اولیه شامل هیچ نشانه خاصی نیست که قابل تشخیص باشد اما اگر در همان مراحل اول مورد درمان و کنترل قرار نگیرد در عوض می تواند منجر به بروز مشکلات سلامتی در دراز مدت شود. به همین خاطر پزشکان و متخصصان انجام تست فشار خون را به صورت منظم و در بازه های زمانی مختلف تاکید می کنند.

راههای کاهش فشار خون مینیمم

در بخش قابل توجهی از این موضوع درمانی، باید بگوییم که درمان مینیمم فشار خون بالا تقریبا مشابه با روش های درمانی مربوط به افرادی است که با مشکل فشار خون سیستولیک روبرو هستند. از جمله این روش های درمانی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

ایجاد تغییر در سبک زندگی

✔ سیگار کشیدن را ترک کنید.

✔ یک رژیم غذایی سالم شامل سبزیجات تازه، میوه ها و غذاهایی با چربی و نمک پایین را مورد استفاده قرار دهید.

✔ وزن خود را در حد متوسط و سالمی ثابت نگه دارید.

✔ به صورت منظم تحرک و ورزش کنید.

✔ الکل را در حد متوسط مصرف کنید و از افراط در آن اجتناب نمایید.

داروهای فشار خون

درمان دارویی مینیمم فشار خون بالا

☑ دیورتیک ها (Diuretics)

☑ مهار کننده های آنژیوتانسین تبدیل آنزیم (ACE)

☑ مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II

☑ مسدود کننده های بتا

☑ مسدود کننده های کانال کلسیم

☑ مهار کننده های رینین

درمان گیاهی فشار خون مینیمم

درمان مربوط به مینیمم فشار خون بالا در افراد در حالت طبیعی به معنای روی آوردن به یک رژیم غذایی مناسب و سالم برای قلب است. در لیستی که در ادامه آورده ایم تعدادی از پیشنهادهای غذایی مربوط به درمان طبیعی فشار خون بالای دیاستولیک آمده اند که مطالعه آن را به همه افراد پیشنهاد می کنیم:

# غذاهای کامل سالم

میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، آجیل، حبوبات، لبنیات با چربی کم به همراه غذاهایی که حجم زیادی پتاسیم در آن ها وجود دارد به صورت طبیعی می توانند سلامت قلب شما را بالا برده و مینیمم فشار خون بالا را کاهش دهند، را در لیست رژیم غذایی خود قرار دهید.

کم کردن غذاهایی که فرآوری شده و بسته بندی هستند و در آن ها شکر و چربی به میزان زیادی وجود دارد، برای کاهش فشار خون در افراد بسیار مهم است.

نمک و فشار خون

# کاهش سدیم

مصرف بیش از حد سدیم می تواند منجر به کاهش آب بدن شده و قلب و شریان ها را مجبور به فعالیت بیشتر جهت پمپاژ خون به اندام بدن کند. شما نباید بیش از ۱۵۰۰ میلی گرم سدیم در هر روز مصرف کنید. همچنین نمک دریایی می تواند حاوی افزودنی های انسانی باشد که برای سلامت هر فردی خطر آفرین هستند.

# الکل کمتری مصرف کنید.

با این که مصرف متعادل نوشیدنی های الکلی می تواند برای سلامت افراد تا حدی مفید باشد، اما مصرف یک تا دو نوشیدنی الکلی در روز می تواند خطر فشار خون بالا را در افراد بیشتر کرده و مشکلات شدید سلامتی را برای آن ها به وجود آورد. فشار خون بالا یکی از همین موارد است که در تحقیقات مختلف ارتباط آن با مصرف الکل بیش از حد نرمال ثابت شده است.

# مصرف کافئین را کاهش دهید.

متخصصان بر این باورند که ماده انرژی زای کافئین هورمون مسئول باز نگه داشتن شریان های قلب را مسدود می کند، بنابراین کاهش مصرف کافئین یکی از راه های پیشنهادی مهم و منطقی در این زمینه است.

قهوه، نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه های معمولی حاوی کافئین و البته مقدار زیادی شکر هستند و بهتر است به جای آن ها به سراغ چای طبیعی که کافئین در آن ها وجود ندارند برویم.

گوشت قرمز

# کاهش مصرف گوشت قرمز

استفاده بیش از حد و منظم گوشت قرمز می تواند مشکل بالا بودن مینیمم فشار خون را به همراه داشته باشد و ریسک مربوط به بیماری های قلبی مختلف را بالا ببرد. محتوی پر چرب موجود در گوشت قرمز کلسترول را بالا برده و فشار خون را نیز در نتیجه افزایش می دهد. بهتر است به سراغ گزینه های دیگری نظیر مرغ، بوقلمون و ماهی بروید.

# اسید های چرب امگا ۳ را افزایش دهید.

غذاهایی که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند می توانند سلامت قلب را ارتقا بخشیده و فشار خون را پایین آورند تا در نتیجه مشکلات قلبی به سراغ افراد نیایند.

ماهی سالمون، تن ماهی، ماهی خال خالی، ساردین، گردو و تیلاپیا از جمله منابع غنی و مناسب برای جذب اسید های چرب امگا ۳ هستند که پیشنهاد می شود حتما آن ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

# پاپایا

تحقیقات نشان می دهند اگر به مدت یک ماه، روزانه یک عدد پاپایا تازه را با معده خالی مصرف کنید، می تواند فشار خون دیاستولیک شما خیلی زود پایین بیاورد. اگر قصد دارید این روش را امتحان کنید، حداقل به مدت دو ساعت پس از مصرف پاپایا، چیزی نخورید تا تاثیر آن در بدن اعمال شود و فشار خون پایین بیاید.

# مصرف آب پیاز

مصرف روزانه دو قاشق چای خوری حاوی آب طبیعی پیاز و عسل طبیعی (به صورت نصف نصف) به مدت یک الی دو هفته می تواند مینیمم فشار خون فرد را به صورت طبیعی کاهش دهد.

# هندوانه

این میوه پر آب و خوشمزه شامل مواد ارگانیک خاصی شامل سیترولین می باشد که پس از مصرف توسط افراد، تبدیل به آمینو اسید می شود و در نتیجه تولید نیتریک اکسید در بدن را منجر می شود. این نیترید اکسید در نهایت کمک می کند تا رگ های خونی شما بزرگتر شده و در نتیجه فشار خون فرد کاهش یابد. خوردن هندوانه تازه در ابتدای صبح بهترین پیشنهاد است.

# آب یونیزه شده

نوشیدن بین ۸ تا ۱۲ لیوان از آب یونیزه شده به صورت روزانه به عنوان یکی از روش های کاهش مینیمم فشار خون مطرح شده است که برخی افراد آن را مورد استفاده قرار می دهند.

شیر و سیر

# سیر و شیر

خوردن سیر و یا شیر یکی از تاثیرگذار ترین روش های طبیعی مربوط به کاهش مینیمم فشار خون شناخته می شود که برای ترومبوز، سختکی شریان های قلبی و کلسترول خون بالا در افراد بسیار مناسب است. استفاده از سیر تازه بهترین راهکار در این زمینه است.

# فلفل هندی

یک قاشق چای خوری فلفل هندی را به یک نصف لیوان آب نیمه گرم اضافه کرده و آن را بنوشید تا در میزان فشار خون دیاستولیک شما تغییرات مثبتی در بلند مدت ایجاد کند.

# لیمو و آب عسل

سال هاست که این روش به عنوان یک درمان دارویی و خانگی برای سرماخوردگی مورد استفاده قرار می گیرد اما فشار خون را نیز به همین روش می توان در بلند مدت کاهش داد. نیمی از یک لیمو را فشرده و در ۱۰۰ گرم آب بریزید و سپس یک قاشق چای خوری عسل خام و طبیعی را به آن بیافزایید. این محلول طبیعی و سالم را هر دو ساعت بنوشید.

# دانه شنبلیله

می توانید یک قاشق چای خوری دانه شنبلیله را هم در صبح و هم عصر با شکم خالی به مدت ۱۰ الی ۱۵ روز به همراه آب مصرف کنید.

# آب نارگیل

آب گرفته شده از میوه نارگیل حاوی پتاسیم و منیزیم بوده که کارکرد عضلات را تنظیم می کنند و یکی از این عضلات مهم قلب است. پژوهش های بر روی فشار خون بالا و تاثیر آب نارگیل بر روی این شرایط کماکان ادامه دارد. اما در هر صورت افراد زیادی از تاثیر مثبت آب نارگیل بر کاهش فشار خون خود خبر داده اند.

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشارخون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر
  من ۳۶ سالمه و الان ۲ ساله که فشارم اکثر مواقع ۱۴ رو ۹.۵ هست چند تا دکترم رفتم.قرص هم لوزار ۲۵ ویا لوزار ۵۰ ویا تریامترن استفاده کردم اما هیچ کدوم تاثیری در کاهش فشار خون نداشته و دکتر هم بهم گفته بالا بودن مینیمم خطرناکه.میشه راهنمایی کنید چیکار کنم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

    

   بهتر است یک بار اکو انجام دهید. داروی مناسب برای شما نیز املودیپین 5 میلی گرم روزانه یک عدد به علاوه ی داروهای قبلی شماست. ولی بهتر است یک بار ویزیت نیز بشوید

 • تصویر کاربر کیری پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام زنی ۳۹ ساله هستم . فشار خونم معمولا ۱۳ روی ۱۰ هست تری‌گلیسیرید ۳۹۰ و کلسترول ۲۶۰ دارم . مشکل تیروتید ندارم بعضی موقع ها تپش قلب دارم بخصوص شبها با صدای قلبم از خواب بیدار میشم. نوار قلب و اکو سالم بود. قرص تریامترن اچ روزی نیم عدد تجویز شده. آیا با مصرف قرص فشار خون درمان میشود بعد یک مدت میشه دارو را قطع کرد یا اینکه تا آخر عمر باید استفاده کرد. برای افزایش قابلیت ارتجاعی رگ ها چکار میشه انجام داد؟
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

    

   فشارخون با قرص درمان می شود و معمولا نیاز است این دارو طولانی مدت مصرف شود یعنی بسیار کم پیش می آید که پس از مدت کوتاهی بتوان دارو را قطع کرد زیرا با قطع دارو مجددا بیماری عود می کند. در مورد چربی ها بهتر است شما از قرص آتورواستاتین 20 به مدت سه ماه استفاده کنید. رژیم غذایی مناسب و ورزش داشته باشد و سه ماه بعد مجددا آزمایش دهید

 • تصویر کاربر شهریار شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من 42 سالمه ودر عرض دو هفته دوبار یه هوسی سرم گیج رفت فشارخون گرفتم روی 13 و فشار کوچک روی 9 بود به نظرتان چی کار کنم درضمن پدرم هم فشار خون داشتن
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   برای اطمینان بهتر است یک نوبت نوارقلب و هولتر 24 ساعته ی فشارخون نصب کنید تا بتوان تشخیص داد که شما آیا به این بیماری مبتلا هستید یا خیر تا بتوان بر اساس آن دارو تجویز کرد

 • تصویر کاربر ایران شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، بنده ۲۰ پسری ۲۰ ساله هستم حدود ۷ سال است که فشارخون بالا دارم ولی زیاد به بیماریم نرسیدم و چند وقت پیش فشارخونم به ۱۶۰ به روی ۱۱۲ رسید
  البته خیلی فشار ۱۶ رو تجربه کردم یا حتی ۱۷۰ ولی اینبار از بابت فشار مینیموم نگرانم نظرتون چیه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   شما هم از بابت فشارخون بالا و هم از بابت فشارمینیموم نیاز به بررسی جدی و نوار قلب و اکو و انجام آزمایشات هورمونی لازم دارید. بهترین کار این است که حتما زیر نظر یک متخصص قلب ویزیت شوید

 • تصویر کاربر سامان شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقایی 48ساله هستم فشارم معمولا 13و14 است ولی مینیم فشارم 9و10 قرص لوزار 50 روزی 2عدد صبح وشب میخورم ولی تغییر چندانی روی فشار مینیمم ایجاد نمیشه وخیلی پایین نمیاد لطفا راهنمایی بفرمایید وداروی جدیدی تجویز بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   از قرص لوزارتان اچ دو بار در روز استفاده کنید. اگر ظرف یک هفته پاسخ نداد باید تحت نظر متخصص ویزیت شوید

 • تصویر کاربر پیمان چهارشنبه ۶ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من چند ساله فشار خون دارم گره تیروئید هم دارم چند قرص فشار رو هم امتحان کردم تحت نظر دکتر قلب مثل لوزارتان متورال لوزامیکس تریامترین وراپامیل رژیم غذائیم رو هم خیلی رعایت میکنم ولی بازم همیسه فشارم بالاست وسردرد دارم مخصوصا مینیمم فشارم نمی دونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۶ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   در مورد شما اول باید وضعیت تیروئید کاملا کنترل باشد. برای بررسی و تصمیم گیری دقیق تر بهتر است یک نوبت اکو و هولتر فشارخون 24 ساعته انجام دهید

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۴ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر برادر من از دیشب فشارش بالاس یعنی 16 روی 12 بوده قرص کاپتوپریل خورده قرص لوزارتان 25 خورده ساعت 4 صبح رفتیم دکتر بهش امپول فوروزماید iv زده اما الان بعد از 8 ساعت هنوز فشارش 14 روی 10 هستش لطفا کمک کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۴ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   فشار ایشان در حالت حاد نیاز نیست بیش تر از این کاهش پیدا کند ولی توصیه می شود حتما به متخصص قلب مراجعه کنید تا برای ایشان اکو و نوارقلب انجام شده و داروی مناسب تجویز شود

 • تصویر کاربر گلناز شنبه ۲ آذر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسر من ۴۵ ساله است و حدودا ۶ سال هست که به فشار خون مبتلا شده و لی از دوسال پیش فشار دیاستولیکش بالا رفته و اکثرا ۱۵ روی ۱۰ هست تمام آزمایشات حتی اسکن قلب هم انجام داد و الان روزی یک عدد والزومیکس ۸۰ مصرف می کنه ولی با مصرف دارو بازهم فشار به این شکل هست ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲ آذر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   بهتر است با توجه به عدم کنترل فشارخون والزومیکس را دو بار در روز استفاده کنند

 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲ آذر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من ۴۵ ساله هستم و وزنم هم ۹۸ کیلو است
  فشار خونم در حال حاضر با مصرف املو دیپین ۵ به مقدار یک عدد در روز میانگین روی ۹۳-۱۳۴ می باشد
  نوار قلب و اکو هم گرفتم و مشکلی نداشتم فقط دکتر به من گفت دیوار قلبت ضخیم شده
  چند روزه که گوشم گرفته و صدای ویز ویز می کنه
  آیا به فشار خون ربط داره؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲ آذر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   خیر این موضوع ربطی به فشارخون ندارد ولی بهتر است برای کنترل بهتر فشارخون با پزشک خود مشورت کنید زیرا فشار شما بهتر است زیر 130 روی 80 باشد و شاید لازم باشد با توجه به ضحیم شدن دیواره ی قلبتان داروی دیگری استفاده کنید

 • تصویر کاربر نگار جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ۳۴ سالمه ،الان مدتی است درد قفسه سینه و دردهای لحظه ایی قلب دارم مخصوصا یک هفته هستش که سردردهای عجیب و عذاب دهنده مخصوصا در پشت سر و گیج گاههایم دارم که با هیچ مسکنی هم خوب نمیشود، فشارم که معمولا ۱۲ روی ۸ میشد الان تو این یه هفته ۱۱ روی ۸ و یا ۱۰ روی ۷ میباشد، با چه راهی میتونم فشار مینیمم را پایین بیاورم ؟! ( پارسال هم یکبار به این حالت فشارم بالا بود و سردرد گرفته بودم ) ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

    

   فشار مینیموم شما در حال حاضر مشکلی ندارد. اگر این فشار زیر 9 است نیاز به کار خاصی نیست. فقط برای بررسی این دردهای قلبی بهتر است یک نوبت نوارقلب بگیرید و اکو بدهید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر