تمام دانسته های مربوط به فشار خون پایین

فشار خون پایین منجر به خونرسانی نامناسب و در نتیجه تحویل ناکافی اکسیژن و مواد مغذی به قلب، مغز، کلیه ها و سایر اندام ها می شود.این مسئله می تواند خسارت و آسیب جبران ناپذیری را ایجاد کند.

فشار خون طبیعی چیست؟

فشار خون طبیعی ۱۲۰/۸۰ میلیمتر جیوه است. برای فردی که همیشه فشار خون ثابتی مانند ۱۲ روی ۸ دارد هر عددی کمتر تر از این مقدار فشار خون پایین در نظر گرفته می شود.

  فشار خون طبیعی

بدن چگونه فشار خون طبیعی را حفظ می کند؟

گیرنده های فشار و سلول های عصبی کوچک درون شریان های نزدیک به قلب هستند که به تنظیم فشار خون کمک می کنند. این گیرنده ها با کلیه ها، شریان ها، رگ ها و قلب ارتباط برقرار می کنند تا فشار خون را افزایش یا کاهش داده و یا حفظ کنند. عملکرد این گیرنده ها این است که خون کافی به ارگان ها و بافت های بدن برسد.

آیا فشار خون پایین برای سلامتی خطرناک است؟

فشار خون پایین با خطراتی چون بیماری قلبی ، سکته مغزی و به ندرت بیماری کلیوی همراه است. افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، سیگار نمی کشند و کسانی که وزن مطلوب بدن خود را حفظ می کنند، فشار خون کمتری دارند. فشار خون پایین مادامی که علائمی ایجاد نشود و به بافت های بدن آسیب نرسد،خوب است.

مطلب پیشنهادی: فشار خون پایین در بارداری

علائم و نشانه های فشار خون پایین

بسیاری از مردم با فشار خون پایین زندگی می کنند اما هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. اگر این مورد باشد، فشار خون پایین هیچ ایرادی ندارد. با این حال، افرادی که فشار خون پایین دارند، دچارسرگیجه و سبکی سر می شوند که نشان دهنده ی جریان خون ناکافی به مغز است. این کمبود، به نوبه خود، می تواند منجر به ضعف، تهوع، گیجی و تاری دید شود. فشار خون پایین می تواند بر سایر اعضا تاثیر گذاشته و منجر به سختی در تنفس، خستگی، کبودی بدن، درد قفسه سینه و سردی پوست شود.

علائم و نشانه های فشار خون پایین

علل فشار خون پایین

فشار خون می تواند ناشی از کاهش کشش دیواره عروق و یا کاهش حجم خون باشد. کم آبی و خونریزی دو نمونه از شرایطی هستند که حجم خون را کاهش می دهند. تحت شرایطی که خون پمپ شده توسط قلب کاهش می یابد مانند بیماری های قلبی و حمله قلبی نیز فشار خون کاهش می یابد. همچنین آسیب های نخاعی و عوارض جانبی برخی داروها می توانند فشار خون را کاهش دهند.

علل عصبی (نورولوژیک) فشار خون پایین

عملکرد صحیح سیستم عصبی مرکزی برای حفظ فشار خون مناسب لازم است. عصب واگ و سیستم آدرنالین بدن همراه باهم فشار خون را تحت تاثیر قرار می دهند. هنگامی که عصب واگ بیش از حد تحریک می شود، رگ ها گشاد شده، خون ناکافی به قلب باز می گردد و در نتیجه فشار خون ممکن است کاهش یابد. شوک وازوواگال(غش عاطفی) یک اصطلاح برای نوعی ضعف است که هنگام تحریک بیش از حد واگ رخ می دهد. شوک وازوواگال ممکن است در افراد حساس به درد دیده شود. دراین موارد عصب واگ بیش از حد تحریک شده و ضعف به وجود می آید. این نوع خستگی و ضعف ممکن است حتی در هنگام دفع ادرار و یا مدفوع نیز اتفاق بیفتد.

در بعضی از انواع آسیب نخاعی، آدرنالین روی عروق بی اثر بوده و شریان ها به طور گسترده ای گشاد و و فشار خون کم می شود.

علل غیر عصبی فشار خون پایین

هر چیزی که موجب از دست دادن مایعات شود، از جمله کاهش آب بدن در مواردی چون اسهال، استفراغ یا خونریزی، فشار خون را کاهش می دهد. اختلال عملکرد غده فوق کلیه، حاملگی و خونریزی نیز ممکن است فشار خون را کاهش دهند.

علل دارویی

داروهای مورد استفاده در درمان بیماری های غیر از فشار خون ممکن است سبب کاهش فشار خون به عنوان یک عارضه جانبی شوند. داروهای اختلال نعوظ مانند سیلدنافیل (ویاگرا)، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند آمیتریپتیلین (Elavil) و داروهای پارکینسون مانند لوودوپا کاربیدوپا (Sinemet)، از جمله داروهایی هستند که یکی از عوارض جانبی آنها فشار خون پایین است. داروهای ضد درد و الکل نیز فشار خون را کاهش می دهند.

درمان فشار خون پایین

‎داروهای فشار خون نیز با عملکرد صد در صد می توانند فشار خون را کاهش دهند. مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین (ARB ها)، مسدود کننده های کانال کلسیم (CCBS)، مسدود کننده های بتا و دیورتیک ها (قرص آب) برخی از انواع داروهای فشار خون می باشند که اثر فوق را دارند.

سایر علل فشار خون پایین

گاهی عفونت باکتریایی یا قارچی از یک قسمت بدن وارد خون می شود. این نوع عفونت سپتی سمی (گند/عفونت خون) نامیده می شود که به طور بالقوه خطرناک بوده و ممکن است با افت شدید فشار خون منجر به شوک سپتیک و آسیب به اندام ها شود. سپتی سمی ممکن است ناشی از دیورتیکولیت، پنومونی، عفونت مجاری ادراری یا سایر عفونتها باشد.

برخی از افراد به آلرژی شدید، که بالقوه تحدید کننده حیات است (آنافیلاکسی) مبتلا هستند. بادام زمینی، نیش زنبور عسل، آنتی بیوتیک ها و یا سایر مواد غذایی می توانند حساسیت زا باشند. مبارزه شدید با این مواد در بدن موجب کاهش شدید فشار خون می شود.

درمان فشار خون پایین

هر فردی که فشار خون پایین را تجربه می کند و یا معتقد است که فشار خون پایین دارد ، باید توسط یک پزشک معاینه شود؛ حتی اگر علائمی نداشته باشد. درمان فشار خون پایین بسته به علت آن متفاوت است. اگر بیمار برای درمان فشار خون بالا دارو مصرف می کند، ممکن است نیاز به تنظیم دوز دارو باشد. اگر از طریق اسهال یا استفراغ مایعات بدن از دست بروند و سبب کاهش فشار خون شود، تزریق مایعات به صورت داخل وریدی ممکن است به بازگشت فشار به سطح نرمال کمک کننده باشد.

با توجه به این که دلیل علائم شما چه چیزی است، پزشکتان ممکن است به شما توصیه کند با تغییرات ساده ای که در پایین به آن ها اشاره می کنیم فشار خونتان را بالاتر ببرید:

✅ نمک غذایتان را بیشتر کنید.

✅ مایعات غیر الکلی زیادی بنوشید.

✅ نوشیدنی های الکی استفاده نکنید.

✅ وقتی که در فصول گرم سال هستید همچنین در زمانی که به عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا مبتلا میشوید مایعات بیشتری مصرف کنید.

✅ پزشکتان داروهایی که مصرف میکنید را ارزیابی میکند، تا ببیند آیا ممکن است که علائم شما بخاطر داروهایتان باشد یا خیر.

✅ به طور منظم ورزش کنید تا جریان خون بدن خود را بهتر کنید.

✅ وقتی که نشسته اید یا خوابیده اید، با احتیاط از جای خود بلند شوید و باستید.

✅ برای کمک به گردش خون بدنتان، چند بار قبل از ایستادن پاها و مچ پای خود را فشار دهید (مالش دهید). بعد از آن به آرامی برخیزید. وقتی میخواهید از تخت خواب خارج شوید، در ابتدا قبل از ایستادن چند دقیقه لبه ی تخت بنشینید.

✅ با قرار دادن آجر یا تخته بالای تختتان سرتان را بالاتر ببرید. از بلند کردن وسایل سنگین اجتناب کنید.

✅ در هنگام اجابت مزاج از زور زدن بپرهیزید.

✅ از ایستادن طولانی مدت در یک جا بپرهیزید.

✅ از قرار گرفتن طولانی در معرض آب گرم مانند حمام یا چشمه های آبگرم بپرهیزید.

✅ اگر دچار سرگیجه شدید، بنشینید.

✅ ممکن است استفاده از توالت فرنگی برای شما مفید باشد.

✅ برای کاهش مشکلات ناشی از فشار خون پایین و کاهش حملات افت فشار خون بعد از صرف غدا، وعده های غذاییتان را سبک تر کنید. همچنین تعداد وعده های غذایی خود را بیشتر کنید.

✅ از کربوهیدرات بیشتری استفاده کنید.

✅ بعد از غذا خوردن استراحت کنید.

✅ از مصرف دارو فشار خون پایینتان قبل از غذا بپرهیزید.

✅ اگر لازم بود از کمپرس ها استفاده کنید.

✅ از جورابی که ساق و ران را میپوشاند استفاده کنید. ممکن است این کار جریان خون پاهای شما را محدود کند، که باعث خونرسانی بیشتر به اندام فوقانی می شود.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Nazanin پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، خسته نباشید پدرم من تنگی کانال نخاع داشتن که عمل شدن بیست روزی هست بعد دو هفته حالت روان پریش پیدا کردن متوجه محیط نبودن الان حالشون خوبه ولی فشارشون پایین کلا فشارشون ثابت نیست ، داروهای که استفاده میکنن پیراستام 33 درصد کاردیول ، سوستاک ،فوروزماید ،اتورواستاتین 40 والسارتان 80 ،املودیپین ،نوروپید ،دلتافن موقع درد کمر ،پای رلست پدرم بیشتر درد داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

    

   از بین داروهایی که ذکر کردید کارودیلول و سوستاک و فورزوماید و والسارتان و املودیپین همگی می توانند مسوول این کاهش فشار خون باشند. لازم است بررسی شود هر کدام از این داروها به چه علتی تجویز شده اند. سپس می توان با مشورت پزشک قلب و عروق اقدام به قطع یا کاهش هر یک از این داروها کرد. با توجه به تعداد بالای داروهای مصرفی ایشان بهتر است این تغییر و تنظیم پس از ویزیت پزشک و بررسی مدارک قبلی ایشان صورت پذیرد

 • تصویر کاربر Allah دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ،من۲۹سالمه تا جایی ک یادمه فشار خونم همیشه فوقش ۱۰بود دیگه ۹روی ۶یا۷،و /۸روی۶ یا۷،میشه ،البته تازگیا یعنی چند ماهه وزن کم کردم اصولی و با ورزش،اخیرا ورزشام سنگین تر شزه فیتنس و بدنسازی کار میکنم،میتونه در اثر این هم باشه،داروهای الپرازولام مصرف میکنم ب دستور پزشک متخصص بخاطر اسپاسم عضله های اسکلتی گردنم،گاهی هم استرس زیاد دارم ،سابقه یبوست و اختلال هورمونی داشتم،ک نتیجش جوش های زیاد صورت و ریزش مو بوده و هست،الان کمتر شده ولی ریزش مو رو دارم،سابقه کم خونی و دارم همین یه هفته پیش جواب ازمایشمو گرفتم ک کم خونی ناشی از فقر اهن دارم،ممنونم ک وقت گذاشتین ،منتظر جوابتون هستم دکتر،باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر 09052922752 شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام چراهمیشه فشار می افته بااینکه کلی اب قند میخوره بازم فایده ندارم معلمم خیلی اذیت میشه گردن دردمیگیره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر آنیتا دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید من 35 ساله هستم وبیشتر اوقات فشار خونم 8 روی 6 هست وچکاب کامل دادم وهیچ مشکلی نداشتم ولی به خاطر فشار خون پایین بعضی اوقات سرگیجه و عدم تعادل و تاری دید دارم مخصوصا وقتی وعده غذایی دیر مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ارغوان دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سڵام و عڕض ادب
  مادرم چندبار دچار حملە شد کە تنفسش قطع میشد گفتن مشکل قلبی دارە آنژیو انجام دادن گفتن دریچە قلبش فرسودە شدە ولی فشار خونش پایینە نمیشە دارو قلب بخوڕە چندبار بردیم دکتڕ گفتن عڵتش ممکنە عفونت باشە وڵی باز چندبار دیگە حملە بهشون دست دادە و فشارشون خیلی پایین اومدە در زمان حملە قلبی کە اورژانس میگفتن این حملە عصبی هستش در حاڵی کە در اون روز نهایت آرامش داشتن مادرم ولی افسردگی دارن .خواهش میکنم ڕاهنمایی کنید کە چیکاڕ کنیم چون همیشە حالت ضعف و رنگ پریدگی و خستگی داڕن
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  من تا الان ٣ بار وازواگال كردم
  ١بار ب دليل مصرف قرص وگادول و دو بار ديگه به دليل سريع بلند شدن از تخت
  ايا مي توانم از سيدنافيل استفاده كنم؟
  بعد از فينت دوم بستري شدم و دارو خوردم اما لالن احساس مي كنم دو نغوظ مشكل پيدا كردم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر رفیعی دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خانمی26 ساله که یک ماهه افت ناگهانی فشار.سردرد.سرگیجه.سردشدن دست وپاها مواجه شده ام واخرین بار دی ماه پریودشدم وعفونت دندان هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر آرین پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، من در موقع حمام کردن عموما بعد از یک ربع ساعت دچار ضعف و حالت تهوع و کمی گیجی و همچنین تند شدن ضربان قلب میشم که باعث میشه سریع حمامم رو قطع کنم ، ب نظرتون این مشکلات ناشی از افت فشار خون است؟؟سابقه هیچ بیماری قلبی یا فشار خون هم نداشته ام ، لطفا کمک کنید ، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر خليل دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  فشار همسرم بالا است حجامت و زالو رفته تاثيري نداشته دارو هم مصرف مي كنه فشارش تا ١٩ هم مي ره و سردرد داره راهنمايي مي فرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر پلین دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام پدرم ۵۴سالشونه .ایشون ناحیه سمت چپ سرشون هفته ی پیش سحر گاه ساعت ۵ شدید به درد اومد فشار خون دارند .انتونول صد مصرف میکنند.
  فشار گرفتیم گفتند خوبه.
  قند ۱۲۷ بود.
  ام ار آی
  ام ار اِی
  هر دو انجام دادند گفتند خوبه .
  سی تی هم انجام دادند گفتند خوبه .
  ولی اون روز یک بار حالش بهم خورد و استفراغ کرد .
  هوشیاریشون خوب و بجا بود فقط خیلی سر درد داشتند فقط یک نیمه سمت چپ .مدام فشار میدادند و میگفتند سرم سرم.و رنگ صورت و پیشانی زرد شده بو .میتونید بهمون کمک کنید و دلیلش رو بگید.
  دلیلش به
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر