درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی

یکی از راههای پیشگیری و درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی و  استفاده از خود بعضی از گیاهان است .فشار خون بالا یا هایپرتنشن اختلال رایجی است  که می تواند خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد. اما برای کنترل آن می توان از عرقیات گیاهی پایین آورنده فشار خون استفاده کرد.

 فشار خون ، شامل یک عدد بالا، یعنی فشار سیستولیک ناشی از ضربان قلب و یک عدد پایین، یعنی فشار دیاستولیک در زمان استراحت قلب می باشد. فشار خون ١۴٠ روی ٩٠ و یا بالاتر هایپرتنشن تلقی می شود و باید علت بالا رفتن ناگهانی فشار خون را شناسایی کنید. داروها می توانند با حذف مایعات مازاد بدن و شل کردن رگ های خونی و اتساع آن ها به کاهش فشار خون کمک کنند اما ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی نیز داشته باشند.

درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی

یکی از راه های درمان فشار خون بالا استفاده از قرص و دارو است اما عوارض جانبی دارو پا برجاست و نمی توان آن را نادیده گرفت از این جهت تصمیم گرفتیم مقاله ای برای آشنایی مردم با درمان گیاهی فشار خون تدوین کنیم.

عرقیات گیاهی پایین آورنده فشار خون

در این نوشته به درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی می پردازیم.

 زالزالک و نقش آن در درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی

زالزالک می تواند در درمان فشار خون بالا موثر است

زالزالک از گیاهان دیورتیک (ادرار آور) است که به کاهش فشار خون کمک می کند. این گیاه حاوی آنتی اکسیدان های طبیعی به نام فلاونوئیدهاست که تأثیر مثبتی بر قلب شما خواهند گذاشت. دیوید هافمن، متخصص گیاهپزشکی، در یکی از کتاب های خود توصیه می کند که استفاده از عصاره این گیاه مفید است.

هافمن می گوید که زالزالک، انقباض عضله قلب را افزایش داده و عروق کرونر را گشاد می کند. یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۰ بیان می کند : عصاره زالزالک باعث افزایش انقباضات قلب آسیب دیده در نتیجه ی اختلال در خونرسانی آن و بهبود بافت آسیب دیده خواهد شد. زالزالک علاوه بر نقشی که در درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی دارد، در بعضی از افراد می تواند تهوع ایجاد کند و بنابراین قبل از مصرف آن با سایر داروها، باید با پزشک خود مشورت کنید.

 زیرفون

زیرفون گیاه دارویی است که می تواند به کنترل فشار خون بالا کمک کند

زیرفون ، یک درخت برگریز بوده که گل و پوست آن بخشی از طب سنتی اروپا و آسیا است ؛ زیرا  می تواند به عنوان یک گیاه کاهنده ی فشار خون و آرام بخش عمل کند. دیوید هافمن بیان می کند که زیرفون در درمان فشار خون بالا ثانویه به آترو اسکلروز و علل عصبی کاربرد دارد.

زیرفون فشار خون را کاهش داده و اغلب تجویز آن همراه با دوز پایین تر داروهای ضد فشار خون، اگر درجه ی فشار خون بالا متوسط باشد، موثر خواهد بود . زیرفون ممکن است در برخی از افراد سبب بروز حساسیت های پوستی به صورت راش شود.

گیاه بومادران

بومادران و نقش آن در کاهش فشار خون

بومادران شامل حدوداً ٨۵ گونه است. دیوید هافمن اظهار دارد که یک گونه از آن (به نام Achillea millefolium) با اتساع عروق خونی محیطی می تواند فشار خون را کاهش دهد. یک مطالعه منتشر شده نشان داد که گونه ای دیگر از این گیاه که Achillea wilhelmsii نام دارد ، در کاهش فشار خون دیاستولیک و سیستولیک در افراد مبتلا به فشار خون بالا موثر است.

محققان اثرات تخریبی آن مانند هایپوتنشن(افت فشار خون) را به فلاونوئیدها و لاکتون های موجود در این گیاه اختصاص می دهند. اگر باردار هستید، شیر می دهید و یا به خانواده گیاه گل مینا آلرژی دارید، از مصرف آن خودداری کنید.

 دانه های زیره ی سیاه

کاهش فشار خون با زیره سیاه

زیره به طور سنتی به عنوان ادویه استفاده می شده اما همواره به علت خواص درمانی مورد توجه بوده است. مطالعات نشان می دهند که استفاده ی روزانه از عصاره ی زیره ی سیاه به مدت دو ماه می تواند در بیمارانی که فشار خون بالا دارند اثر کاهندگی داشته باشد.

همچنین به کاهش کلسترول بد (LDL) نیز کمک می کند، که برای سلامت قلب هم مفید است. وقتی در یک آزمایش بالینی، ۷۰ فرد داوطلب سالم ۳۴ تا ۶۳ ساله از روغن زیره ی سیاه به مدت ۸ هفته استفاده کردند، نتایج مشابهی به دست آمد.

کرفس

درمان فشار خون با کرفس

کرفس معمولاً هم برای مزه دار کردن سوپ ها، خورشت ها و خوراک ها و هم به عنوان درمان بسیار موثر فشار خون بالا در طب سنتی چینی استفاده می شود. مطالعات ثابت کرده اند که کرفس می تواند درمانی ایمن و موثر برای فشار خون بالا باشد، و آب کرفس هم می تواند همین اثرات را بر سطح فشار خون داشته باشد زیرا یک ادرارآور طبیعی است.

وقتی می خواهید به رژیم غذایی خود کرفس را اضافه کنید، انتخاب های مختلفی دارید. به گفته ی کارشناسان می توانید آن را به این شیوه ها مصرف کنید:

– هر روز چهار ساقه کرفس

– هشت قاشق چایخوری آب کرفس ۳ بار در روز

– ۱۰۰۰ میلی گرم عصاره ی کرفس دوبار در روز

– نصف تا یک قاشق چایخوری روغن کرفس سه بار در روز به صورت تنتور (نوعی محلول الکلی)

آیا با روش های کنترل فشار خون در طب سنتی آشنا هستید؟ برای اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

کنترل فشار خون بالا در طب سنتی

سیر

کاهش فشار خون با سیر

سیر واقعاً یک ادویه و چاشنی جالب است. غنی از آنتی اکسیدان (مثل آلیسین)، آنتی باکتریال و کاهنده ی چربی خون است. سطح کلسترول خون را پایین می آورد، گلوکز سرم خون را کاهش می دهد و به پایین آوردن فشار خون هم کمک می کند. در مطالعه ای در سال ۲۰۰۸ مشخص شد که سیر در کاهش فشار خون افرادی که فشار خون بالا دارند، نسبت به اثر دارونما بسیار موثرتر عمل می کند و واقعاً تاثیر دارد.

اگر می خواهید سیر را به رژیم غذایی خودتان وارد کنید (چون چاشنی عالی هم هست)، به جای محصولات فرآوری شده از سیر تازه استفاده کنید که خواص محافظتی در مورد قلب دارند. سیر تازه ی خام یا سیر خشک شده در مقایسه با سیر پخته یا سیر قدیمی، پتانسیل بیش تری برای تشکیل آلیسین (نوعی آنتی اکسیدان) دارد.

اگر خیلی طرفدار بو و مزه ی سیر نیستید، می توانید آن را به صورت مکمل خریداری کنید و هر روز ۶۰۰ تا ۹۰۰ میلی گرم از آن را برای کاهش فشار خون بالا مصرف کنید.

 تخم کتان

کاهش فشار خون با تخم کتان

غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ و آلفا لینولنیک اسید (ALA) است که پیش ماده ی طبیعی اسیدهای چرب بلند n-3 است که از قلب محافظت می کنند. تخم کتان با کاهش کلسترول سرم، تثبیت فشار خون، و بهبود تحمل گلوکز، سلامت قلب را افزایش می دهد. همچنین یک آنتی اکسیدان قوی است و خیلی راحت می توانید آن را وارد برنامه ی غذایی خود کنید.

طبق پژوهش ها، تکمیل رژیم غذایی با روغن تخم کتان فشار خون را پایین می آورد. مطالعه ی دیگری هم نشان داد که در پی استفاده از محصولات مختلف تخم کتان به عنوان مکمل، هم فشار خون سیستولی و هم فشار خون دیاستولی کاهش معنی داری پیدا می کند.

از آن جا که تخم کامل کتان ممکن است هضم نشده از بدن انسان دفع شود، بهترین کار این است که آن را آسیاب کنید تا از مزایای آن استفاده کنید. این طوری استفاده از آن هم خیلی راحت است؛ می توانید یک یا دو قاشق پر از پودر آن را به هر غذای پخته شده، نوشیدنی، اسموتی یا حتی سالاد اضافه کنید. ۳۰ گرم از پودر تخم کتان را روزانه به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

هل

کاهش فشار خون با هل

این ادویه ی معطر هندی یکی دیگر از راه های طبیعی کاهش فشار خون است چون یک آنتی اکسیدان قوی است. همچنین غنی از پتاسیم و منیزیم است که باعث افزایش سلامت قلب و کاهش فشار خون می شوند.

در آزمایشی بالینی در هند، برای ۲۰ فردی که به تازگی برای آن ها تشخیص فشار خون مرحله ی ۱ داده شده بود، ۳ گرم پودر هل در دو دوز خوراکی به مدت ۱۲ هفته تجویز کردند. با این که این مقدار بسیار کم بود، ولی محققان دریافتند که فشار خون سیستولی، دیاستولی و میانگین فشار خون کاهش یافت و فعالیت فیبرینولیتیک (شکستن لخته ی خون) در پایان دوازدهمین هفته به طور معناداری افزایش پیدا کرد.

هر روز کمی پودر هل به فنجان چای خود اضافه کنید. همچنین، می توان آن را به آسانی به دسرها، پختنی ها، ادویه ی کاری و سوپ ها افزود. می توانید بعد از خوردن غذا برای خوشبو کردن دهانتان یک تکه از آن را بجوید.

دارچین

کاهش فشار خون با دارچین

من یکی از طرفداران پر و پا قرص دارچین به خاطر توانایی طبیعی آن در پایین آوردن قند و فشار خون هستم. می توانید خیلی راحت آن را روی غلات صبحانه، چای، سرخ کردنی ها و سوپ بپاشید و در ادویه ی کاری هم بسیار خوشمزه است.

مطالعات نشان می دهد که مصرف دارچین، کاهش کوتاه مدت اما قابل توجهی در فشار خون سیستولی و دیاستولی ایجاد می کند و به شدت برای دیابت توصیه می شود. همچنین در طب سنتی هندی برای هزاران سال استفاده می شده است چون خواص درمانی بسیاری دارد. به دنبال دارچین واقعی باشید که از اندونزی یا جنوب هند می آید.

دارچین جدا از خاصیت کاهندگی فشار خون، مزایای باورنکردنی دیگری هم برای سلامتی دارد.

چای ترش

کاهش فشار خون با چای ترش

مطالعات نشان داده است که هیبیسکوس خشک شده می تواند یک راه کاملاً طبیعی و بسیار عالی برای کنترل فشار خون باشد. آزمایش بالینی که روی افراد دچار فشار خون خفیف و افرادی که در آستانه ی ابتلا به فشار خون بودند انجام شد نشان داد که افرادی که ۳ فنجان جوشانده ی هیبیسکوس را روزانه به مدت ۶ هفته مصرف کردند در مقایسه با مصرف پلاسیبو، فشار خون پایین تری داشتند.

هیبیسکوس یک ادرارآور طبیعی است که سدیم اضافی را از خون خارج می کند و همین، منجر به ثبات فشار خون می شود. به علاوه، این گیاه، عملکرد بازدارنده های ACE (آنزیم مبدل آنژیوتانسین) را تقلید می کند که داروی رایج مورد استفاده برای فشار خون است. برای درست کردن چای هیبیسکوس، یک قاشق چایخوری گل خشک هیبیسکوس را با یک فنجان آب دم کنید و روزی سه فنجان بنوشید یا با پزشک خود مشورت کنید.

احتیاط: اگر از دارویی برای پایین آوردن فشار خون استفاده می کنید، مراقب میزان نوشیدن این چای باشید.

خیلی راحت می توانید این گیاهان دارویی و ادویه های دردسترس را به رژیم غذایی خودتان وارد کنید.

 بوکو (آگاتوسما)

بوکو یک گیاه دارویی از جنوب آفریقا است که ثابت شده در پایین آوردن فشار خون بسیار موثر است. همچنین، یک ادرارآور طبیعی و عامل ضد التهاب است، و همین باعث می شود که درمانی موثر برای فشار خون بالا باشد. مهاجران هلندی از بوکو برای ایجاد نوعی مخلوط تنتور استفاده می کردند که هنوز هم برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.

می توانید مکمل های بوکو را به صورت آنلاین به شکل کپسول یا برگهای خشک شده پیدا کنید که برای دم کردن استفاده می شوند. هیچ دوز مشخصی برای استفاده از آن ذکر نشده، هرچند که می توانید این ها را امتحان کنید:

– ۲-۱ گرم به شکل کپسول سه بار در روز.

– ۲۵/۰-۱۲۵ اونس، اگر عصاره ی مایع دارید.

– ۲-۱ قاشق چایخوری برگ بوکو برای دم نوش با افزودن یک فنجان آب و دم کردن به مدت پنج دقیقه. می توانید این دم نوش را دوبار در روز بنوشید.

– ۲۰-۱۰ قطره تنتور در یک لیوان آب، سه بار در روز.

احتیاط: اگر می خواهید از بوکو به عنوان دارویی برای درمان فشار خون استفاده کنید، مصرف غذاهای غنی از پتاسیم مانند سبزیجات و موز را افزایش دهید. توصیه شده است که زنان باردار مقدار زیادی از بوکو مصرف نکنند زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود.

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بذرافشان پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من نه چربی و نه قند دارم فقط یک سنگ 5 میلی در کلیه دارم بیشتر اوقات فشارم 14 روی 9 هست و اذیت میشم لوزارتان 25 صبح وشب تجویز شده ولی باز فشارم تنظیم نمیشه تا 15 روی 9 هم میاد 51 سالم هست هیچ مشکل دیگه ندارم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   داروی املودیپین 5 را روزانه یک بار استفاده کنید

 • تصویر کاربر کوه یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده 36 سال دارم عید امسال یکی از بستگان فوت نمود که به شهرستان رفتم پس از بازگشت از سفر احساس درد در پشت سر و پیشانی و چشمها داشتم که بعدا سه چهار روز مصرف برخی از داروهای فشار موضوع بر طرف شد پس از هفت ماه چند روز پیش به سفر زیارتی مشهد مشرف شدم که باز موقع برگشت در خودرو شخصی همان احساس درد در پشت سر و پیشانی را دارم لطفا مرا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

    

   این مسایل ممکن است به خاطر خستگی و استرس باشد. بهتر است یک نوبت نوار قلب بگیرید و فشارخون خود را اندازه بگیرید. اگر مناسب بود از بابت قلبی مساله ای نیست

 • تصویر کاربر مونا سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید سوال بنده این هست که کسی که مبتلا به فشار خون بالا هست برای استفاده از عرقیات گیاهی یا مثلا زیره حتما باید با تجویز پزشک باشه؟و روش استفاده از زیره چجوریه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   مصرف این عرقیات به طورکل تاثیری بر روی فشارخون ندارد. با این حال اگر می خواهید می توانید استفاده کنید. مصرف داروی خود را قطع نکنید

 • تصویر کاربر ندارم جمعه ۵ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وادب
  منبعلت نارسائی قلبی زیرنظرپزشک قلب بیمارستان قلب تهران قرص وارفارین مصرف میکنم برخی مواقع مثل امشب دچارفشارخون میشوم(البته درسالهای قبل دارای فشارخون بودم واسپرین 100یا80 وقرص نیتروکادین2.6مصرف میکردم وهمچنین ازسیرهم بهره مندمیشدم)ایامیتوانم همراه وارفارین ازسیرهم استفاده کنم ؟متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۵ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

    

   خیر ممکن است با وارفارین تداخل کند و توصیه نمی شود

 • تصویر کاربر کاوسی دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من ۲۸سالمه فشارخون بالادارم چه کنم یا چه دارویی تهیه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   فشارخون بالا یعنی چند است؟ اگر فشارخون شما از 130 روی 80 بالاتر است باید ویزیت شده و بررسی کامل برای شما از جهت علت فشارخون انجام شود

 • تصویر کاربر نازنین سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرمن ۴۷سال داردفشارش بالا روزی دوبار لوزار ۵۰ و املوپرس ۵استفاده میکند ولی بازم فشارش سیزده یاچهارده هست چیکاربایدبکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

    

   اگر فشار 13 و 14 برای ایشان مشکلی مثل سردرد و سرگیجه ایجاد نمی کند و با این فشار خودشان راحت هستند نیازی به اقدام بیش تری نیست. ولی اگر علایم فوق را دارند یا اینکه فشارها از 14 هم بیش تر می شود بهتر است ویزیت پزشک شوند

 • تصویر کاربر Samira دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ..من ۳۷ سال سن دارم دایما سردرد دارم فشار خونم بیشتر مواقع ۱۵ روی ۱۰ می باشد ...دکتررفتم قرص لوزارتان تجویز کرده شبی نصف لطفا منو راهنمایی کنید .‌قرص هم می خورم فایده ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر نیکو دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من 28سال دارم مدت 7 سال است به بیماری لوپوس مبتلا شدم خداروشکر کنترل شده است سابقه فشار خونم نداشتم ولی اخیرا به دلیل مشکلات روحی و عاطفی چند هفته ایست فشار خونم بالا میره نگران ماندگار بودن این فشار بالا هستم حدودا 12 روی 10 یا 13 روی 9 . شدیدا هم آدم استرسی هستم .لطفا راهنماییم کنید . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما بنده 42سال سن 175سانتیمتر قد و 97 کیلو گرم وزن دارم و حدود دو سال هست که فشارم بالا رفته بیشتر در رنج 14روی9 می باشد و در محیط کار و پر استرس هم فشارم بالا میرود و امروز که برای خون دادن رفتم درجه آن 16روی 9را نشان داد.
  قبلا ورزش انجام میدادیم ولی به دلیل جراحی شانه حدود یک سال هست که کمتر ورزش انجام دادم و حالا دوباره ورزش را شروع کردم با کوهنوردی هفته ای دو روز، آیا انجام فعالیت ورزشی مثل دویدن و دوچرخه سواری و کوهنوردی در حال حاضر بلامانع می باشد.؟
  مصرف سیاه دانه به چه صورت میباشد؟ دریافت نوبت با توجه به اینکه در شهرستان ساکن هستم به چه صورت می باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر علی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
   🙏
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. من فشارم معمولا 16 روی 10 یا حداکثر 14 روی 9 / به شدت کلافه و عصبی هستم/ زود از کوره در میرم. قرص فشار متورال، کاپتوپریل، لوزار، لوزاتان و آنالاپریل رو دکترهای مختلف برام تجویز کردن ولی جواب نگرفتم.چه داروی گیاهی مصرف کنم که هم آرامبخش باشه (نه خواب آور) و هم فشارم رو پایین بیاره. ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر