ویزیت آنلاین با دکتر محمدحسین نجفی

برای کاهش تری گلیسیرید خون چه کنم؟

تری گلیسرید ها فراوان ترین چربی های موجود در بدن هستند. اغلب غذا هایی که مردم می خورند، چه از منابع گیاهی باشند و چه حیوانی، می توانند بر سطوح گلیسرید ها در خون تاثیر داشته باشند. در این مقاله به بررسی روش هایی جهت کاهش تری گلیسیرید خون می پردازیم.

چربی ها انواع مختلفی دارند که از چربی های غیر اشباع شده موجود در روغن زیتون تا اشباع شده موجود در گوشت قرمز را شامل می شوند. تمامی این موارد به روش های مختلف با سطوح گلیسریدها در خون ارتباط دارند.

تری گلیسیرید چیست؟

هنگامی که یک فرد کالری های بیشتری نسبت به نیاز بدنش دریافت می کند، بدن این کالری های اضافه را به شکل چربی های تری گلیسریدی ذخیره می کند. بعدا هنگامی که بدن به انرژی بیشتری نیاز دارد، این چربی ها را برای پاسخ به نیاز کالری بیشتر مصرف می کند.

تری گلیسرید ها برای سلامتی ضروری اند اما سطوح بالای تری گلیسرید در بدن می توانند به شرایطی مانند بیماری قلبی، علت عمده مرگ و میر، منجر شوند. انجام دادن اقداماتی جهت کاهش تری گلیسیرید خون و دیگر عوامل خطر، می تواند احتمال ابتلای فرد به بیماری قلبی را کاهش دهد.

دانستن سطوح تری گلیسرید ها جهت تنظیم کردن آنها ضروری است. محدوده عادی سطوح تری گلیسرید کمتر از ۱۵۰ میلی گرم بر دسی لیتر در نظر گرفته می شود.

تری گلیسیرید بالای ۲۰۰

محدوده خطر سطوح تری گلیسرید ها عددی بین ۱۵۰ تا ۱۹۹ میلی گرم بر دسی لیتر بوده و سطوح بالای تری گلیسرید ها از ۲۰۰ تا ۴۹۹ میلی گرم بر دسی لیتر را شامل می شوند. هر عددی بالاتر از ۵۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر تحت عنوان بسیار بالا در نظر گرفته می شود.

تری گلیسیرید

روش های کاهش تری گلیسیرید خون

روش های ایمن بسیاری جهت پایین آوردن سطح و کاهش تری گلیسیرید خون وجود دارد. این روش ها می توانند به دلایلی بستگی داشته باشد که در مرحله اول سبب بالا رفتن تری گلیسرید ها شده اند.

اگر یک فرد به طور معمول کالری های بیشتری از آنچه بدنش می سوزاند، مصرف کند، این وضعیت به مقدار مازادی از تری گلیسرید در بدن منجر می شود. یک راه کاهش تری گلیسیرید خون ، کاهش مقدار کلی کالری هایی است که هر روز مصرف می شوند.

بر طبق گفته انجمن قلب آمریکا شواهدی وجود دارند که بیانگر کاهش ۲۰ درصدی سطوح تری گلیسرید در اثر کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی وزن می باشد. این کاهش در تری گلیسریدها مستقیما با کاهش وزن ارتباط دارد.

اگر به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستید لطفا هر چه سریع تر به فکر درمان فشار خون بالا باشید. شما عزیزان می توانید برای آشنایی با روش های درمان فشار خون بالا بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

برای کاهش تری گلیسیرید خون چی بخوریم؟

یک فرد جهت کاهش تری گلیسیرید خون باید مراقب چیزی که می خورد بوده و یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی را اتخاذ کند. مصرف بسیار میوه، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، آجیل ها و دانه ها راهی عالی جهت کاهش کالری های مصرفی و افزایش مصرف مواد مغذی می باشد.

یک رژیم غذایی مناسب برای قلب و خون، کاهش مصرف سدیم (نمک)، دانه های تصفیه شده (نقطه مخالف غلات کامل)، قند اضافه شده و موادی که به عنوان چربی جامد در رژیم غذایی اضافه می شوند را شامل می شود.

✅ اجتناب از چربی ها

چربی های جامد از گوشت، مواد لبنی پر چرب و برخی روغن های استوایی مانند روغن پالم و نارگیل گرفته می شوند. چربی های ترانس و اشباع شده سطوح تری گلیسرید ها را بالا می برند، بنابراین افراد باید در هر موقعیتی که امکانش باشد سعی در جایگزینی آنها داشته باشند.

چربی های غیر اشباع مخصوصا چربی های غیر اشباع چندگانه می توانند سطوح تری گلیسرید ها را کاهش دهند. امگا ۳ موجود در روغن کبد ماهی، ماهی آب سرد مانند سالمون و ساردین و دانه های کتان مواردی عالی جهت اضافه کردن چربی های اشباع نشده چندگانه به رژیم غذایی هستند.

برای مثال افراد می توانند به جای استیک یا همبرگر که چربی های اشباع فراوانی دارند، فیله ماهی سالمون یا ساندویچ تن ماهی سفارش دهند.

محصولات حیوانی مانند گوشت های بدون چربی، مرغ های پوست کنده، لبنیات بدون چربی یا با چربی کم و غذا های دریایی نیز گزینه های خوبی می باشند.

✅ اجتناب از کربوهیدرات ها

افراد باید مقدار کل دریافت کربوهیدرات خود را تا به کمتر از ۶۰ درصد مقدار کالری مجاز روزانه محدود کنند. رژیم های غذایی با دریافت کربوهیدرات بیش از ۶۰ درصد با افزایش سطوح تری گلیسرید در ارتباط هستند.

راه های اجتناب از مصرف کربوهیدرات ها برای مثال شامل انتخاب یک همبرگر می باشد که به جای نان پر قند (بان) در کاهو پیچیده شده است.

برای دسر انتخاب زغال اخته تازه یا یخ زده، توت سیاه یا تمشک به جای محصولات پخته شده می تواند تمایل به مصرف شکر را کاهش داده و در عین حال دریافت کلی کربوهیدرات را کمتر کند.

شکر

✅ اجتناب از خوردن قند ها

انواع کربوهیدرات های موجود در رژیم غذایی می توانند با سطوح تری گلیسرید نیز در ارتباط باشند. مواد غذایی غنی از قندهای ساده مخصوصا فروکتوز، در افزایش سطوح تری گلیسرید شناخته شده اند.

قندهای افزوده شده می توانند سطوح تری گلیسرید خون را بالا ببرند. مواد نوشیدنی ارتباط تنگاتنگی با دریافت کلی کربوهیدرات دارند. آب میوه ها، نوشیدنی های بدون الکل و دیگر نوشیدنی های شیرین شده با قند از منایع اصلی قند های افزوده شده در رژیم غذایی هستند.

باید از مصرف قند های افزوده شده خودداری کرد تا به کاهش تری گلیسرید خون کمک شود. قند های اضافه شده به شکل های متعددی وجود دارند که شامل موارد زیر می شوند:

✔ شکر سفید

✔ شکر قهوه ای

✔ عسل

✔ شیره نیشکر یا ملاس

✔ عصاره یا شربت ذرت

✔ آب میوه غلیظ شده

✔ گلوکز

✔ فروکتوز

✔ دکستروز

✔ مالتوز

✔ لاکتوز

✔ ساکارز

✔ شیره ها مانند شربت افرا، آگوا و ملاس (شهد)

اجتناب از نوشیدنی های حاوی قند اضافه

انجام اقداماتی جهت اجتناب از مصرف نوشیدنی های حاوی قند اضافه می تواند کالری کل را به شدت کاهش دهد.

اجتناب از خوردن شکر

هر قاشق چایخوری شکر برابر با ۴ گرم شکر می باشد. حداکثر میزان توصیه شده دریافت شکر در روز برای خانم ها ۲۴ گرم (۶ قاشق چایخوری) و برای مردان ۳۶ گرم (۹ قاشق چایخوری) می باشد.

از نوشیدنی های کم کالری استفاده کنید

افراد به جای مصرف نوشیدنی هایی که سطوح بالایی از قند های اضافه را در بر دارند، می توانند از نوشیدنی های کم کالری مانند چای یا آب استفاده کنند.

نوشیدن آب میوه های طبیعی

در روز های گرم، ترکیب آب میوه صد در صد طبیعی با یک لیوان آب گاز دار گزینه مناسب تری نسبت به مصرف یک نوشیدنی بدون الکل می باشد.

خودداری از مصرف الکل

الکل نیز در برخی افراد تاثیر مستقیمی بر سطوح تری گلیسرید ها دارد. در افرادی که سطوح بالایی از تری گلیسرید دارند، خودداری از مصرف الکل اقدامی مفید جهت کاهش تری گلیسرید خون می باشد.

افراد برای ایجاد تدریجی هر گونه تغییر در رژیم غذایی خود و اطمینان از نبود عوارض ناشی از دارو های مصرفی باید مستقیما با ارائه دهندگان مراقبت سلامت خود (مانند پزشکان و…) همکاری کنند.

ورزش کردن برای کاهش تری گلیسیرید خون

فعالیت فیزیکی نیز نقش مهمی در کاهش سطوح تری گلیسرید ها ایفا می کند. سوزاندن کالری ها این طمینان را می دهد که تری گلیسرید های بیشتری در بدن در حال مصرف هستند. هر ورزشی مفید است اما تاثیر ورزش به سطوح اولیه تری گلیسرید ها، میزان ورزش و شدت آن بستگی خواهد داشت.

یک پیاده روی ۳۰ دقیقه ای به صورت روزانه همانند شرکت در فعالیت های کم شدت مانند دوچرخه سواری یا شنا کردن می تواند روشی عالی برای شروع باشد .انجمن قلب آمریکا فعالیت متوسط روزانه به مدت ۳۰ دقیقه را در ۵ روز هفته پیشنهاد می کند.

عوارض تری گلیسیرید بالا

اگر سطوح تری گلیسرید در بدن بیش از حد بالا باشند، خطر ابتلا به بیماری ها و اختلالاتی معین نیز بالا می رود.

ابتلا به بیماری قلب و عروق

بر اساس مطالعه ای، سطوح تری گلیسرید ها در ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مانند بیماری عروق کرونری و تصلب شرایین نقش دارند.

تشکیل پلاک در شریان ها

این وضعیت می تواند به این دلیل رخ دهد که سطوح بالای تری گلیسرید ها در خون می تواند سبب تشکیل پلاک در شریان ها شود. پلاک ترکیبی از کلسترول، چربی های تری گلیسرید، کلسیم، مواد زاید سلولی و فیبرین می باشد.

سکته مغزی

فیبرین ماده ای است که بدن برای تشکیل لخته استفاده می کند. پلاک ها از آنجایی که جریان عادی خون در شریان ها را مسدود می کنند، خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهند. همچنین پلاک ممکن است شکسته شده و لخته ای ناگهانی شکل گیرد که قادر به ایجاد یک سکته مغزی یا حمله قلبی می باشد.

آسیب به لوزالمعده

تری گلیسرید ها و سطوح کلسترول ۲ مورد جهت پایش سلامت قلب می باشند. در صورتی که سطوح تری گلیسرید ها بیش از حد بالا روند، خطر زیادی از نظر رسیدن آسیب متوجه لوزالمعده می شود.

اضافه وزن

علت سطوح بالای تری گلیسرید ها

شایع ترین علت های سطوح بالای تری گلیسرید ها با رژیم غذایی و سوخت و ساز بدن ارتباط دارند. یک مطالعه شایع ترین عوامل مرتبط با سطوح بالای تری گلیسرید ها را در یک لیست قرار داد که این لیست شامل موارد زیر می شود:

☑ وراثت خانوادگی

☑ چاقی

☑ رژیم غذایی پر کالری

☑ رژیم غذایی پر چرب

☑ مصرف الکل

☑ دیابت (عمدتا نوع ۲)

☑ بیماری های کلیوی مانند اورمی (وجود اوره در خون)

☑ بارداری

☑ برخی دارو ها دارو ها مانند استروژن های خوراکی، کورتیکو استروئید ها، دارو های ضد رترو ویروس ها و تاموفکسین (در مقایسه با دیگر داروها)

از لحاظ آماری، برخی گروه های جمعیتی نسبت به دیگران بیشتر در معرض خطر ابتلا به سطوح بالای تری گلیسرید ها هستند. این گروه ها شامل موارد زیر می شوند:

❇ افرادی که قبل از ۵۰ سالگی به بیماری قلبی دچار شده اند.

❇ زنان مخصوصا زنان باردار یا در حال مصرف استروژن

❇ مردان مکزیکی- آمریکایی

❇ آمریکاییان بومی

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳.۵/۵ - (۴ امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عليرضا دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام - من 45 سال دارم و هميشه تري گليسيريد بالاي 500 دارم كه با تغيير غذايي به 340 رساندم و كلسترول و قندم نرمال شده است .ايا حتما بايد براي كاهش زير 200 قرص مصرف نمايم ؟ چه قرصي و چه مدت ؟ من همزمان قرص فشار خون لوزاميكس اچ هم مصرف مي نمايم و ايا تداخلي با قرص هاي كاهش تري گلسيريد ندارد ؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام بله فعلا رزورکسین بیت شبی یک عدد مصرف بشه

 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من قبلا طی آزمایشات تریگلیسیریدم 500 به بالا بود و انواع قرصها از جمله اتروواستاتین و ... رو خوردم تا به 260 رسید بعد دکتر بهم قرص جم فیبروزیل 450 داده ، اما متاسفای از عید به اینور شدیداً مریض شدو و قرصهایم رو نخوردم ، الان مریضیم خوب شده اما همچنام بدنم بشدت کرخته و زانوهام حس نداره و شدید بیحالم و کمرم گز گز میکنه ، گاهی گر میگیرم و گای سردم میشه ، آیا ترگلیسیرینم دوباره بشدت بالا رفته یا نه؟ در ضمن از دیشب قرصهایم رو شروع کردم ،لطفا راهنماییم کنید خیلی بیحوصلم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام شروع مجدد داروها کاردرستی است و بتدریج باعث کاهش چربی خواهد شد

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.۴۵سال سن دارم کلسترول خونم نرمال است ولی تری گلیسرید خونم معمولآ بین ۳۰۰تا۴۰۰ میباشد.آیا کپسول فنوفیبرات استفاده کنم؟ یا دارویی دیگر پیشنهاد می کنید
  درضمن ۳روز در هفته والیبال و دوچرخه سواری انجام میدهم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر بیتاب شنبه ۳ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یه مادر 36 ساله هستم که طبق آزمایش خونم تری گلیسیرید 900 دارم، میخواستم ببینم چه دارویی باید مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۳ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سه ماه از اتورواستاتین 40 روزانه یک عدد استفاده کنید. رژیم غذایی و ورزش را داشته باشید و سه ماه بعد مجددا برای پیگیری ازمایش دهید. در صورتی که تری گلیسرید پایین نیامده باشد نیاز به اقدامات بیش تری می باشد

    

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر گرامی
  من تری گلسیرید خونم پایینه حدود 56 سال سن دارم آقا هستم و مشکل هپاتیت B هم دارم چی مصرف کنم که تری گلسیرید خونم عادی بشه ؟ ممنونم از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   نیازی نیست که تری گلیسرید خون را افزایش دهید. تری گلیسرید پایین هیچ خطری ندارد

 • تصویر کاربر شهرام پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید مردی 42ساله هستم با تمام تلاشی که در یک و نیم سال گذشته با ورزش مداوم حداقل روزی یک ساعت تمرین وزنه و هوازی داشته ام چربی خونم پایین نمی اید عکس ازمایش را خدمتتان میفرستم امیدوارم راهنمایی بفرمایید (وزن 90،قد 180،دور کمر 95)
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   از قرص اتورواستاتین 40 روزانه یک مدت برای سه ماه استفاده کنید وسه ماه بعد مجددا آزمایش دهید

 • تصویر کاربر فریبا پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام روزخوش.بنده باوجود رژیم غذایی سبزیجات و میوه ووعده های غذایی بدون گوشت و گیاهی تری گلیسیرید۳۳۳دارم.علت چی می‌تونه باشه.تیروییدوقندخونم نرماله ومصرف نوشیدنی ودلسترهای قندی روهم ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   گاها این مسایل ژنتیکی هستند برای درمان از اتورواستاتین 20 استفاده کنید و سه ماه بعد مجدد ازمایش دهید

 • تصویر کاربر یوسفی پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام آقای دکتر نجفی
  محمد 45ساله هستم . درآزمایش انجام شده قند 110 کلسترول 166 تری گلیسرید 370 لطفا راهنمایی بفرمایید چه قرصی میتواند برایم مفید باشد. با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   برای قند با متخصص غدد مشورت کنید و برای چربی ها از فرص اتورواستاتین 20 روزانه یک عدد برای سه ماه استفاده کنید. رژیم غذایی و ورزش فراموش نشود

 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر، 32 سال سن دارم. برای فشار بالا (15 روی 9) به دکتر مراجعه کردم قرص فشار دادن و آزمایش خون نوشتن. فشارم اومد پایین اما در نتایج آزمایش، تری گلیسیریدم 519 و اس جی پی تی 42 بود. قندم 80 و چاقی و مشکل تیروئید هم ندارم. به نظرتون مشکل کبدی دارم؟ و این که چه دارویی برام مناسبه؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   مشکل کبدی با ازمایش کبد معلوم می شود. بهتر است از اتورواستاتین 40 روزانه یک عدد استفاده کنید

 • تصویر کاربر امید پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  بنده 35 سالمه چند ساله که تری گلریسید بالایی دارم 490
  یه دوره دارو خوردم پایین اومد ولی مجددا بالا رفت
  بنده اکثرا اضطراب و دل شوره زیاد دارم ایا علت بالای تری گلریسید میتونه باشه؟
  واینکه باید همیشه دارو بخورم تا پایین نگه دارم؟و چه دارویی بهتر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   خیر اضطراب ربطی به تری گلیسرید بالا ندارد و بهتر است تا زمان پایین آمدن آن از اتوراستاتین 40 استفاده کنید

درحال دریافت اطلاعات