برای کاهش تری گلیسیرید خون چه کنم؟

تری گلیسرید ها فراوان ترین چربی های موجود در بدن هستند. اغلب غذا هایی که مردم می خورند، چه از منابع گیاهی باشند و چه حیوانی، می توانند بر سطوح گلیسرید ها در خون تاثیر داشته باشند. در این مقاله به بررسی روش هایی جهت کاهش تری گلیسیرید خون می پردازیم.

چربی ها انواع مختلفی دارند که از چربی های غیر اشباع شده موجود در روغن زیتون تا اشباع شده موجود در گوشت قرمز را شامل می شوند. تمامی این موارد به روش های مختلف با سطوح گلیسریدها در خون ارتباط دارند.

هنگامی که یک فرد کالری های بیشتری نسبت به نیاز بدنش دریافت می کند، بدن این کالری های اضافه را به شکل چربی های تری گلیسریدی ذخیره می کند. بعدا هنگامی که بدن به انرژی بیشتری نیاز دارد، این چربی ها را برای پاسخ به نیاز کالری بیشتر مصرف می کند.

تری گلیسرید ها برای سلامتی ضروری اند اما سطوح بالای تری گلیسرید در بدن می توانند به شرایطی مانند بیماری قلبی، علت عمده مرگ و میر، منجر شوند. انجام دادن اقداماتی جهت کاهش تری گلیسیرید خون و دیگر عوامل خطر، می تواند احتمال ابتلای فرد به بیماری قلبی را کاهش دهد.

دانستن سطوح تری گلیسرید ها جهت تنظیم کردن آنها ضروری است. محدوده عادی سطوح تری گلیسرید کمتر از ۱۵۰ میلی گرم بر دسی لیتر در نظر گرفته می شود.

محدوده خطر سطوح تری گلیسرید ها عددی بین ۱۵۰ تا ۱۹۹ میلی گرم بر دسی لیتر بوده و سطوح بالای تری گلیسرید ها از ۲۰۰ تا ۴۹۹ میلی گرم بر دسی لیتر را شامل می شوند. هر عددی بالاتر از ۵۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر تحت عنوان بسیار بالا در نظر گرفته می شود.

تری گلیسیرید

روش هایی  جهت کاهش تری گلیسیرید خون

روش های ایمن بسیاری جهت پایین آوردن سطح و کاهش تری گلیسیرید خون وجود دارد. این روش ها می توانند به دلایلی بستگی داشته باشد که در مرحله اول سبب بالا رفتن تری گلیسرید ها شده اند.

اگر یک فرد به طور معمول کالری های بیشتری از آنچه بدنش می سوزاند، مصرف کند، این وضعیت به مقدار مازادی از تری گلیسرید در بدن منجر می شود. یک راه کاهش تری گلیسیرید خون ، کاهش مقدار کلی کالری هایی است که هر روز مصرف می شوند.

بر طبق گفته انجمن قلب آمریکا شواهدی وجود دارند که بیانگر کاهش ۲۰ درصدی سطوح تری گلیسرید در اثر کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی وزن می باشد. این کاهش در تری گلیسریدها مستقیما با کاهش وزن ارتباط دارد.

اگر به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستید لطفا هر چه سریع تر به فکر درمان فشار خون بالا باشید. شما عزیزان می توانید برای آشنایی با روش های درمان فشار خون بالا بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

برای کاهش تری گلیسیرید خون چه چیزی باید خورده شود؟

یک فرد جهت کاهش تری گلیسیرید خون باید مراقب چیزی که می خورد بوده و یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی را اتخاذ کند.

مصرف بسیار میوه، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، آجیل ها و دانه ها راهی عالی جهت کاهش کالری های مصرفی و افزایش مصرف مواد مغذی می باشد.

یک رژیم غذایی مناسب برای قلب و خون، کاهش مصرف سدیم (نمک)، دانه های تصفیه شده (نقطه مخالف غلات کامل)، قند اضافه شده و موادی که به عنوان چربی جامد در رژیم غذایی اضافه می شوند را شامل می شود.

✅ چربی ها

چربی های جامد از گوشت، مواد لبنی پر چرب و برخی روغن های استوایی مانند روغن پالم و نارگیل گرفته می شوند. چربی های ترانس و اشباع شده سطوح تری گلیسرید ها را بالا می برند، بنابراین افراد باید در هر موقعیتی که امکانش باشد سعی در جایگزینی آنها داشته باشند.

چربی های غیر اشباع مخصوصا چربی های غیر اشباع چندگانه می توانند سطوح تری گلیسرید ها را کاهش دهند. امگا ۳ موجود در روغن کبد ماهی، ماهی آب سرد مانند سالمون و ساردین و دانه های کتان مواردی عالی جهت اضافه کردن چربی های اشباع نشده چندگانه به رژیم غذایی هستند.

برای مثال افراد می توانند به جای استیک یا همبرگر که چربی های اشباع فراوانی دارند، فیله ماهی سالمون یا ساندویچ تن ماهی سفارش دهند.

محصولات حیوانی مانند گوشت های بدون چربی، مرغ های پوست کنده، لبنیات بدون چربی یا با چربی کم و غذا های دریایی نیز گزینه های خوبی می باشند.

✅ کربوهیدرات ها

افراد باید مقدار کل دریافت کربوهیدرات خود را تا به کمتر از ۶۰ درصد مقدار کالری مجاز روزانه محدود کنند. رژیم های غذایی با دریافت کربوهیدرات بیش از ۶۰ درصد با افزایش سطوح تری گلیسرید در ارتباط هستند.

راه های اجتناب از مصرف کربوهیدرات ها برای مثال شامل انتخاب یک همبرگر می باشد که به جای نان پر قند (بان) در کاهو پیچیده شده است.

برای دسر انتخاب زغال اخته تازه یا یخ زده، توت سیاه یا تمشک به جای محصولات پخته شده می تواند تمایل به مصرف شکر را کاهش داده و در عین حال دریافت کلی کربوهیدرات را کمتر کند.

شکر

✅ قند ها

انواع کربوهیدرات های موجود در رژیم غذایی می توانند با سطوح تری گلیسرید نیز در ارتباط باشند. مواد غذایی غنی از قندهای ساده مخصوصا فروکتوز، در افزایش سطوح تری گلیسرید شناخته شده اند.

قندهای افزوده شده می توانند سطوح تری گلیسرید خون را بالا ببرند. مواد نوشیدنی ارتباط تنگاتنگی با دریافت کلی کربوهیدرات دارند. آب میوه ها، نوشیدنی های بدون الکل و دیگر نوشیدنی های شیرین شده با قند از منایع اصلی قند های افزوده شده در رژیم غذایی هستند.

باید از مصرف قند های افزوده شده خودداری کرد تا به کاهش تری گلیسرید خون کمک شود. قند های اضافه شده به شکل های متعددی وجود دارند که شامل موارد زیر می شوند:

✔ شکر سفید

✔ شکر قهوه ای

✔ عسل

✔ شیره نیشکر یا ملاس

✔ عصاره یا شربت ذرت

✔ آب میوه غلیظ شده

✔ گلوکز

✔ فروکتوز

✔ دکستروز

✔ مالتوز

✔ لاکتوز

✔ ساکارز

✔ شیره ها مانند شربت افرا، آگوا و ملاس (شهد)

انجام اقداماتی جهت اجتناب از مصرف نوشیدنی های حاوی قند اضافه می تواند کالری کل را به شدت کاهش دهد.

هر قاشق چایخوری شکر برابر با ۴ گرم شکر می باشد. حداکثر میزان توصیه شده دریافت شکر در روز برای خانم ها ۲۴ گرم (۶ قاشق چایخوری) و برای مردان ۳۶ گرم (۹ قاشق چایخوری) می باشد.

افراد به جای مصرف نوشیدنی هایی که سطوح بالایی از قند های اضافه را در بر دارند، می توانند از نوشیدنی های کم کالری مانند چای یا آب استفاده کنند.

در روز های گرم، ترکیب آب میوه صد در صد طبیعی با یک لیوان آب گاز دار گزینه مناسب تری نسبت به مصرف یک نوشیدنی بدون الکل می باشد.

الکل نیز در برخی افراد تاثیر مستقیمی بر سطوح تری گلیسرید ها دارد. در افرادی که سطوح بالایی از تری گلیسرید دارند، خودداری از مصرف الکل اقدامی مفید جهت کاهش تری گلیسرید خون می باشد.

افراد برای ایجاد تدریجی هر گونه تغییر در رژیم غذایی خود و اطمینان از نبود عوارض ناشی از دارو های مصرفی باید مستقیما با ارائه دهندگان مراقبت سلامت خود (مانند پزشکان و…) همکاری کنند.

ورزش کردن برای کاهش تری گلیسیرید خون

فعالیت فیزیکی نیز نقش مهمی در کاهش سطوح تری گلیسرید ها ایفا می کند. سوزاندن کالری ها این طمینان را می دهد که تری گلیسرید های بیشتری در بدن در حال مصرف هستند. هر ورزشی مفید است اما تاثیر ورزش به سطوح اولیه تری گلیسرید ها، میزان ورزش و شدت آن بستگی خواهد داشت.

یک پیاده روی ۳۰ دقیقه ای به صورت روزانه همانند شرکت در فعالیت های کم شدت مانند دوچرخه سواری یا شنا کردن می تواند روشی عالی برای شروع باشد .انجمن قلب آمریکا فعالیت متوسط روزانه به مدت ۳۰ دقیقه را در ۵ روز هفته پیشنهاد می کند.

چرا میزان سطوح تری گلیسرید مهم هستند؟

اگر سطوح تری گلیسرید در بدن بیش از حد بالا باشند، خطر ابتلا به بیماری ها و اختلالاتی معین نیز بالا می رود. بر اساس مطالعه ای، سطوح تری گلیسرید ها در ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مانند بیماری عروق کرونری و تصلب شرایین نقش دارند.

این وضعیت می تواند به این دلیل رخ دهد که سطوح بالای تری گلیسرید ها در خون می تواند سبب تشکیل پلاک در شریان ها شود. پلاک ترکیبی از کلسترول، چربی های تری گلیسرید، کلسیم، مواد زاید سلولی و فیبرین می باشد.

فیبرین ماده ای است که بدن برای تشکیل لخته استفاده می کند. پلاک ها از آنجایی که جریان عادی خون در شریان ها را مسدود می کنند، خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهند. همچنین پلاک ممکن است شکسته شده و لخته ای ناگهانی شکل گیرد که قادر به ایجاد یک سکته مغزی یا حمله قلبی می باشد.

تری گلیسرید ها و سطوح کلسترول ۲ مورد جهت پایش سلامت قلب می باشند. در صورتی که سطوح تری گلیسرید ها بیش از حد بالا روند، خطر زیادی از نظر رسیدن آسیب متوجه لوزالمعده می شود.

اضافه وزن

علت سطوح بالای تری گلیسرید ها

شایع ترین علت های سطوح بالای تری گلیسرید ها با رژیم غذایی و سوخت و ساز بدن ارتباط دارند. یک مطالعه شایع ترین عوامل مرتبط با سطوح بالای تری گلیسرید ها را در یک لیست قرار داد که این لیست شامل موارد زیر می شود:

☑ وراثت خانوادگی

☑ چاقی

☑ رژیم غذایی پر کالری

☑ رژیم غذایی پر چرب

☑ مصرف الکل

☑ دیابت (عمدتا نوع ۲)

☑ بیماری های کلیوی مانند اورمی (وجود اوره در خون)

☑ بارداری

☑ برخی دارو ها دارو ها مانند استروژن های خوراکی، کورتیکو استروئید ها، دارو های ضد رترو ویروس ها و تاموفکسین (در مقایسه با دیگر داروها)

از لحاظ آماری، برخی گروه های جمعیتی نسبت به دیگران بیشتر در معرض خطر ابتلا به سطوح بالای تری گلیسرید ها هستند. این گروه ها شامل موارد زیر می شوند:

❇ افرادی که قبل از ۵۰ سالگی به بیماری قلبی دچار شده اند.

❇ زنان مخصوصا زنان باردار یا در حال مصرف استروژن

❇ مردان مکزیکی- آمریکایی

❇ آمریکاییان بومی

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام 36 سال سن دارم فعالیت بدنی دارم ولی ورزش نمی کنم وزنم 92 کیلو میباشد با آزمایش 283 تری گلیسرینم میباشد برای کاهش و درمانش چکار باید بکنم و جدیدا درد پاشنه پا هم دارم آیا دلیلش همین بالا بودن تری گلیسرین میباشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

    

   در قدم اول سه ماه ورزش و رژیم غذایی مناسب داشته باشید سپس سه ماه بعد مجددا آزمایش دهید. در صورت اینکه هم چنان بالا بود نیاز است تا درمان دارویی برای شما انجام شود

 • تصویر کاربر سمیر سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من الان جواب آزمایشمو گرفتم عدد تری گلیسرید 420 بود چکار باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   قرص فنوفیبرات 200 روزانه یک عدد/ورزش و رژیم غذایی مناسب/سه ماه بعد آزمایش چربی مجدد

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .حدود 10 روز پیش در محل کارم از من آزمایش خون رفتن که تری لیسریدم 459 بود و گفتن بالاست و برای کاهشش باید ورزش پرتحرک نجام بدی.
  البته ورزش میکنم اما بیشتر قدرتیه تاتحرک
  میخواستم بدونم لازمه دارو صرف کنم
  سوال دوم اینکه زمانی که ساعت خوابم طولانی میشه انگشتان دستهام انگشت کوچک و انگشت دوم خواب میرن به نحوی که بیدارمیشم. ناخودآگاه و دستامو تکون میدم تا از کرختی دربیان .علتش چیه .ممنون میشم از راهنمایتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   برای دستها با متخصص اورتوپد مشورت کنید. برای وضعیت چربی قرص فنوفیبرات 200 را شروع کنید و سه ماه بعد مجددا ازمایش کامل بدهید

 • تصویر کاربر Dayan جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،خسته نباشید
  پسری ۲۱ ساله هستم،فیتنس کار می کنم،دارویی مصرف نمی کنم
  مدام جوش هایی روی صورت،پشت و کمر،سرشانه و سینه ام در می آید که بسیار زیادند،آیا این جوش ها نشانه کبد چربند؟
  آیا آکنه هستند؟ لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   ممکن است ناشی از آکنه باشد. بهتر است برای اطمینان با یک متخصص پوست مشورت کرده و آزمایش چربی بدهید

 • تصویر کاربر علي جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  50 سالمه و سطح تري گلسيريدم 230
  براي كاهش تري گليسريد از كپسول فنوفيبرات 200 استفاده ميكنم
  ولي اخيرا دچار التهابات پوستي شدم كه متخصص پوست اعتقاد داره از خوردن اين كپسوله
  چه جايگزيني شما توصيه ميكنيد ؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۲ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   دارو را قطع کنید و از اتورواستاتین 40 روزانه استفاده کنید. سه ماه بعد مجددا ازمایش دهید

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر
  فرمودید چه دارویی مصرف میکردم و تی لیگریسیدم قبلا چقدر بود
  داورها اترواستاتین ۴۰ شبی یک عدد
  فنوفیبرات شبی یک عدد
  آلو پیرونول شبی یک عدد
  قبلا ۱۷۰۰ بوده
  بعد مصرف دارو با ۱۷۰۰ هست بعد ۳ماه تشکر لطف کردن
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   با توجه به مطرح بودن علل ژنتیکی برای چربی خون شما و عدم پاسخ دارویی بهتر است با یک متخصص غدد حتما مشورت کنید

 • تصویر کاربر باران سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ببخشید دکتر من واسه تری‌گلیسیرید ام 400 شده بعد دکترم قرص جم فیبروزیل بهم داد بعد نخوردم چون عوارضش بالا رفتن آنزیم کبد بود آیا این مطلب درسته الان سردرد شدیدگرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   بهتر است دارو را مصرف کنید. هر دارویی عارضه دار است ولی میزان بروز این عوارض بسیار ناچیز است

 • تصویر کاربر حسام سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مردی 54 ساله هستم بطور مرتب ورزش می کنم (البته گاهی بنا دلایل مختلف وقفه های 5 تا 10 روز دارد) سالهای سال هست که غذا بصورت آبپز و بدون روغن مصرف می کنم تا به حال هم هر آزمایشی دادم همه موارد نرمال بود تا اینکه هقته پیش که آزمایش کامل خون دادم فقط در میزان تری گلیسرید عدد 252 ثبت شده بود که ظاهرا بالاست با توجه به موارد ذکر شده لطفا راجع به دلایل ایجاد وروشهای طبیعی کاهش راهنمایی بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   ممکن است منشا ژنتیکی داشته باشد. بهتر است ورزش منظم داشته باشید و سه ماه بعد مجددا ازمایش بدهید. اگر باز هم بالابود باید دارو استفاده کنید

 • تصویر کاربر نیلوفر جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام، خسته نباشین، من ۳۷ سالمه و یک هفته قبل آزمایش دادم و تری گلیسیرید خونم دقیقا ۲۷۱ نشون داده، من قهوه زیاد مصرف میکنم، البته با یک عدد قند، میخواستم بدونم مصرف قهوه تاثیری ب افزایش تری گلیسرید خون داره یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   خیر ارتباطی ندارد

 • تصویر کاربر ارزو یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام 48ساله و دچار یائسگی زود رس هستم بسیار بسیار مراقبت میکردم تا ازمایش دادم وباکمال تعجب تری گلیسرید295 شد دکتر دارو داد انتوم روزی یکعدد این قرص موثره و یا باید امگا 3 بخورم ؟ همراه با انتوم بدلیل کم خونی فیفول و ویتامین 3تجویزکردند خواستم سوال کنم این قرص کافیه روزی یکعدد؟؟بسیار ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

    

   این داروی تجویز شده کافی است. دارو را استفاده کنید. سه ماه بعد مجددا آزمایش دهید تا در مورد ادامه ی دارو تصمیم گیری شود. رژیم غذایی کم چرب و ورزش فراموش نشود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر