ویزیت آنلاین با دکتر محمدحسین نجفی

بهترین قرص برای کاهش تری گلیسیرید بالای ۱۰۰۰

وقتی تری گلیسیرید شما بالای ۱۰۰۰ mg/dL باشد ممکن است در خطر پانکراتیت باشید. انتخاب رژیم غذایی مناسب کلید درمان است که در این مقاله به بررسی آن پرداخته ایم. همچنین می خواهیم بهترین قرص برای کاهش تری گلیسیرید را به شما معرفی کنیم. 


?کاهش تری گلیسیرید بالای ۱۰۰۰

تری گلیسیرید ها اصلی ترین نوع چربی در غذاها هستند. وقتی ما غذای دارای چربی می خوریم، تری گلیسیریدها به صورت “شیلومیکرون” در خون حمل می شوند. وقتی بدن شما به خوبی قادر به خرد کردن شیلومیکرون ها نباشد، ممکن است تری گلیسیرید های خون شما تا ۱۰۰۰ یا بالاتر افزایش یابند. این مقدار می تواند پانکرانس شما را ملتهب کند و باعث دیگر مشکلات سلامتی شود.

?چه عواملی باعث افزایش سطح تری گلیسیرید می شوند؟

چرا بالا بودن تری گلیسیرید خون اهمیت دارد؟

تری گلیسیرید بالا ممکن است به سخت شدن یا ضخیم شدن دیواره شریان ها منجر شود (تصلب شراین) و در نتیجه خطر سکته مغزی، حمله قلبی و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. بالا بودن سطح تری گلیسیرید می تواند باعث التهاب حاد لوزالمعده (پانکراس) شود.

تری گلیسیرید بالا اغلب نشانه ای از بیماری های دیگر و بالا بودن خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی است، مثل چاقی و سندرم متابولیک. سندرم متابولیک در نتیجه  زیاد بودن چربی شکم، فشار خون بالا، تری گلیسیرید بالا، قند خون بالا و غیر طبیعی بودن سطح کلسترول خون است.

تری گلیسیرید بالا می تواند نشانه ای از موارد زیر باشد:

 • دیابت نوع ۲ یا پیش دیابت
 • سندرم متابولیک – بیماری که در اثر فشار خون بالا ، چاقی و قند خون بالا ایجاد می شود و خطر بیماری قلبی افزایش می یابد.
 • پایین بودن سطح هورمون های تیروئید (کم کاری تیروئید)
 • برخی از بیماری های ژنتیکی نادر که بر فرایند تبدیل چربی به انرژی توسط بدن تأثیر می گذارند.

تری گلیسیرید

گاهی اوقات تری گلیسیرید بالا عارضه جانبی است در مصرف داروهای خاص ایجاد می شود، مثل:

 • دیورتیک ها
 • استروژن و پروژستین
 • رتینوئیدها
 • استروئیدها
 • بتا بلاکر ها
 • برخی از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن
 • برخی از داروهای HIV

درمان دارویی تری گلیسیرید بالا

در این بخش می خواهیم به بررسی و معرفی درمان های دارویی تری گلیسیرید بالا بپردازیم. به یاد داشته باشید هیچ دارویی را خودسرانه مصرف نکنید و حتما در خصوص آن با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون در این لینک پاسخگوی سوالات شما عزیزان می باشد!

?بهترین قرص برای کاهش تری گلیسیرید چیست؟

استاتین هایی مثل لیپیتور (آتورواستاتین) ، مهار کننده های PCSK9 مثل( Repatha اولوکوماب) و نیاسین ها اغلب از دسته دارو هایی متداول و وجود در بازار هستند که برای درمان کلسترول بالا و تری گلیسیرید تجویز می شوند. انتاخب دارو مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما اگر ورزش و رژیم غذایی کمکی به کاهش سطح تری گلیسیرید نکنند، یا بیمار در معرض ریسک ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی باشد، احتمالا پزشک یکی از دارو های نام برده را تجویز می کند.

پیشگیری از بالا رفتن سطح چربی (کلسترول و تری گلیسیرید) خون به جلوگیری از ابتلا به آترواسکلروز، بیماری عروق کرونر (CAD)، سکته مغزی و بیماری عروق محیطی کمک می کند.

بهتر است اطلاعات خود را بالا ببرید  تا از تمام گزینه های درمانی ممکن مطلع باشید تا بتوانید در روند درمانی خود نقش فعالی داشته باشید.

 • استاتین ها

استاتین از درمان های اصلی کلسترول بالا است. این داروهای خوراکی باعث مهار HMG-CoA ردوکتاز می شوند و توانایی ساخت کلسترول کبد را کاهش می دهند. به گفته کارشناسان مقداری از کلسترول خون توسط بدن تولید می شود. بنابراین رژیم غذایی مناسب و مهار این آنزیم باعث کاهش کلسترول خون می شوند.

استاتین ها با کاهش التهاب و ترومبوز عروق، عملکرد آن ها را بهبود می دهند.

استاتین ها معمولاً بدن را تحریک نمی کنند، اما ممکن است عوارض جانبی تجربه کنید. از رایج ترین عوارض جانبی درد عضلانی یا ضعف است که در ۰.۳٪ تا ۳۳٪ بیمارانی که این داروها را مصرف می کنند رخ می دهد.

استاتین های موجود شامل موارد زیر است:

 • Crestor (روزوواستاتین)
 • Lescol (فلوواستاتین)
 • Lipitor (آتورواستاتین)
 • Livalo (پیتاواستاتین)
 • Mevacor (لوواستاتین)
 • Pravachol (پراواستاتین)
 • Zocor (سیمواستاتین)
 • مهار کننده های PCSK9

مهار کننده های PCSK9 نسبت به استاتین ها دسته جدیدتری از داروهای کاهش دهنده کلسترول هستند. PCSK9 آنزیمی است که پروتئین های گیرنده را از بین می برد و این دارو ها با مهار آن منجر به حذف LDL (کلسترول بد) از خون می شود. در واقع تاثیر درمانی این داروها با کاهش سطح کلسترول بد خون است.

مهارکننده های PCSK9 ، که باید یک یا دو بار در ماه تزریق شوند، در ترکیب با سایر داروهای کاهش دهنده چربی مورد استفاده قرار می گیرند و سطح LDL خون را کاهش می دهند. این دسته از دارو ها معمولا برای افراد مبتلا به هیپرکلسترولمی ژنتیکی یا افرادی که با وجود درمان با استاتین همچنان LDL بالایی دارند، تجویز می شود.

دو دارو موجود که در اواخر سال ۲۰۱۵ توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شدند، عبارتند از:

 • Praluent (الیروکوماب)
 • Repatha (اولوکوماب)
 • ازتیمیب (Ezetimibe)

Ezetimibe جذب کلسترول از روده را کاهش داده و با خارج کردن آن از جریان خون، کلسترول مورد نیاز کبد را تامین می کند. در نتیجه، سطح LDL خون کاهش می یابد.

آزمایشات بالینی با ezetimibe نسبتاً ناامیدکننده بوده است و این دارو اغلب در درمان بالینی مورد استفاده قرار نمی گیرد. این دارو عمدتاً برای افرادی که علیرغم درمان با استاتین، کلسترول خون بالایی دارند و یا افرادی که نمی توانند استاتین مصرف کنند، تجویز می شود.

دارو های موجود:

 • ویتورین (ازتیمیب)
 • زتیا (ازتیمیب / سیمواستاتین)
تجویز ازتیمیب (ویتورین) برای کلسترول بالا، یک چالش به حساب می آید!

عامل کمپلکس ساز اسیدهای صفراوی

عامل کمپلکس ساز اسید های صفراوی از جذب مجدد اسیدهای صفراوی حاوی کلسترول از روده جلوگیری می کنند. در نهایت کبد کلسترول بیشتری را از گردش خون حذف می کند.

این دسته شامل دارو های زیر است:

 • Cholestid (کلستیپول)
 • Questran (کلستیرامین)
 • Welchol (کلسولام)

با این که این داروها در کاهش سطح LDL مؤثر هستند، اما عوارض جانبی در سیستم گوارش ایجاد می کنند. این دسته از دارو ها در مطالعات بالینی نتیجه بخش نبودند.

 • فیبرات ها

فیبرات ساخت لیپوپروتئین های حاوی تری گلیسیرید کبد را مهار می کند. این دارو ها در کاهش سطح تری گلیسیرید خون (تا ۵۰٪) مؤثر هستند. این دارو ها سطح HDL خون را افزایش و سطح LDL را تا حدی کاهش می دهند.

با این حال ، با وجود تأثیر قابل توجه آن ها بر چربی خون، در آزمایشات بالینی شکست خوردند.

امروزه از این دارو ها عمدتاً برای درمان هیپر تری گلیسیریدمی شدید استفاده می شوند.

فیبرات ها شامل:

 • Antara (جم فیبروزیل)
 • Lopid (فنوفیبات)

سمیت عضلانی از برجسته ترین عوارض فیبرات ها است، خصوصاً اگر به طور همزمان از استاتین استفاده شود.

?جدید ترین درمان تری گلیسیرید بالا

بر اساس گزارشی از مجله پزشکی نیوانگلند، تیمی از محققان  درمان جدیدی را برای تری گلیسیرید بالا معرفی کردند. درمان با تزریق هفتگی “الیگونوکلئوتیدهای آنتی سنس” (ASOs) همراه است. این  قطعات DNA تولید تری گلیسیرید در کبد را مهار می کنند. گزارشات جدید نشان می دهند که ASO ها می توانند سطح تری گلیسیرید را تا ۷۰ درصد کاهش دهند.

البته نتیجه تحقیقات مربوط به فاز ۲ آزمایشاتی است برای سنجش کارایی دارو (در این جا هدف کم شدن سطح تری گلیسیرید است) طراحی شده است. برای بررسی قطعی موثر بودن ASO ها در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و بررسی عوارض جانبی آنها، مطالعات بیشتری لازم خواهد بود.

بسیاری از داروها که در مراحل اولیه آزمایشات اثر بخش بودند، هرگز توسط FDA تایید نمی شوند. تایید ASO به عنوان دارویی برای کاهش تری گلیسیرید و عرضه آن به بازار تا چند سال طول خواهد کشید.

?رژیم غذایی مناسب برای کاهش تری گلیسیرید

کلید کاهش تری گلیسیریدی که به شدت افزایش یافته، رژیم غذایی خیلی کم چرب و بدون شیلومیکرون است. تمرکز اصلی روی غذای بدون شیلومیکرون، خیلی کم چرب با چربی کمتر از ۲۰ – ۳۰ گرم در روز (تقریبا ۱۰-۱۵ درصد کالری روزانه شما) و فیبر بالا است. همچنین، موارد زیر اهمیت زیادی دارند:

✳️ عدم مصرف الکل

✳️ آب میوه، نوشابه و نوشیدنی های شیرین مصرف نشوند.

✳️ شیرینی و دسر ها مصرف نشوند (مانند کیک، آب نبات، کوکی، کلوچه و بستنی)

✳️ بدون شکر افزودنی (مثل شیره یا عسل)

⚠️ توجه: با راه درمانی وعده های غذایی بدون شیلومیکرون، تری گلیسیرید خون بیشتر افراد بعد از حدود ۲ هفته بهبود خواهد یافت.

وقتی تری گلیسیرید شما به زیر ۵۰۰ رسید ممکن است بتوانید به آرامی چربی رژیم غذاییتان را افزایش دهید. خوردن غذاهایی که چربی و شکر بالایی دارند یا نوشیدن الکل دوباره تری گلیسیرید شما را افزایش خواهد داد. اگر شما دچار نوعی ژنتیک خیلی نادر هستید که باعث تری گلیسیرید خیلی بالا شده است، باید در تمام زندگی خود وعده های غذایی خیلی کم چرب مصرف کنید.

بیشتر افرادی که چربی خون خیلی بالایی دارند، از مراجعه به یک متخصص تغذیه سود بسیاری خواهند کرد. این فرد می تواند به شما در طراحی یک برنامه غذایی کمک کند، درنتیجه شما تمام مواد مغذی مورد نیازتان را دریافت خواهید کرد. این کار ممکن است به معنی مصرف مکمل های غذایی باشد. از برچسب روی مواد غذایی یا نرم افزارهای موجود برای بدست آوردن مقدار چربی و قند مواد غذایی استفاده کنید.

آیا با علل و علائم فشار خون بالا آشنا هستید؟ آیا می دانید چه روش هایی برای درمان فشار خون بالا وجود دارد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

?نمونه رژیم غذایی برای کاهش تری گلیسیرید خون

در زیر نمونه یک رژیم غذایی مناسب برای کاهش تری گلیسیرید را برای شما عزیزان قرار داده ایم.

#صبحانه

۱ فنجان شیر بدون چربی

۱ فنجان بلغور جو دوسر (ساده) به همراه دارچین یا ۱ فنجان جو دوسر شیرین نشده ی خشک

املت سفیده تخم مرغ و سبزیجات که در تابه نچسب پخته باشد به همراه نان تست ۱۰۰% سبوس دار

# شام و ناهار

۸۰-۱۰۰ گرم سینه مرغ بدون پوست یا بوقلمون یا ماهی کم چرب

نصف فنجان لوبیا یا عدس پخته

۳ واحد سبزی های بدون نشاسته (۱ واحد برابر است با نصف فنجان پخته یا یک فنجان خام)

نصف یا یک فنجان سبزی های نشاسته دار یا دانه های کامل، مانند برنج قهوه ای، یا ۱/۲ تکه نان کامل

انتخابی: ۱ واحد میوه و ۱ فنجان شیر بدون چرب یا ۱۷۰ گرم شیر معمولی، ماست معمولی یا ماست یونانی

# میان وعده ها

سبزی های بدون نشاسته به همراه سیب زمینی بدون روغن

پنیر خامه ای بدون چربی به همراه سبزی های خام

# برای طعم دهی و چاشنی های گوناگون

از یک قاشق غذاخوری ادویه، گیاهان طبیعی، وانیل، سرکه و آب گوشت بدون چربی استفاده کنید. همچنین شما می توانید خردل، مایو بدون چربی، شیرین کننده های غیر قندی (زیرو)، ژلاتین بدون قند تا ۲ قاشق غذاخوری. پودر کره ی بادام زمینی بدون چربی را مورد استفاده قرار دهید.

⚠️توجه: این برنامه ممکن است به کاهش تری گلیسیرید بین ۵۰۰ تا ۹۹۹ کمک کند. مهم است که با یک متخصص تغذیه صحبت کنید تا مطمئن شوید برنامه غذایی شما برای طولانی مدت مناسب است.

اگر تری گلیسیرید شما بالاست و به دنبال روش های کاهش چربی خون خود هستید ما در لینک زیر تمام روش های کاهش چربی خون را گردآوری کرده ایم می توانید لینک زیر را مطالعه کنید.

کاهش تری گلیسیرید

?نکات لازم برای کاهش تری گلیسیرید

✅ احتمالا پزشک شما برایتان دارو تجویز می کند و تغییراتی در رژیم غذایی شما برای کاهش تری گلیسیرید خونتان ایجاد می کند.

✅ اگر از داروهای دیگری استفاده می کنید، آن ها را پزشکتان در میان بگذارید. بعضی از داروهای می توانند تری گلیسیرید شما را بالا ببرند.

✅ اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن و فعالیت جسمانی ممکن است به کاهش تری گلیسیرید شما کمک کند. به آرامی فعالیت خود را افزایش دهید. سعی کنید هفته ای ۱۵۰ دقیقه فعالیت داشته باشید.

✅ اگر دیابت دارید، با پزشکتان همکاری کنید تا قند خونتان مدیریت شود.

 

منابع:

https://www.health.harvard.edu

https://www.verywellhealth.com

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق 

برای پرسش از دکتر اینجا کلیک کنید.

۳.۸/۵ - (۱۱ امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یلدا دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۳۳ سال دارم حدود ۲۵ ساله دیابت نوع ۱ دارم و کنترل میکنم واز طرفی در دوران شیردهی هستم.حدود ۱ ماه پیش آزمایش دادم تری گلیسیرید ۴۹۷ و میزان hdl ۳۱ بود دکتر قرص جم فیبروزیل ۴۵۰ روزی ۱ عدد تجویز کردن که من به مدت ۴ روز خوردم و بعد دکتر فرزندم گفتن در دوران شیردهی مصرف این قرص مجاز نیست که ادامه ندادم درآزمایشگاه دیگری بعد از ۲ هفته با رعایت کمی رژیم مجدد آزمایش دادم تری گلیسیرید عدد ۴۰۷ شده بود و hdl۷۶.من چیکار کنم آقای دکتر با توجه به اینکه به فرزندم شیر میدم چه قرصی بخورم که مجاز باشه ؟ آیا میتونم با توجه به شرایطم با رژیم و ورزش بیارم پایین؟ من ۵ ماه پیش تری گلیسیریدم ۴۰ بود تعجب میکنم عرض ۵ ماه ۱۰ برابر شده.لطفا راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام اول ازمایشگاه معبتر و حتما بعد ۱۲ ساعت ناشتا تست چربی تکرار بشه

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وتشکر ازوزیت ومشاوره از راه دور
  من سال ۸۳دچار ایست قلبی وهایپکسی شدم و۳۷روز درکمابودم وپس ازکما دلیل استفاده از قرص دچارافزایش تری گلیسرید شدم که درآن سالها ۵۰۰بود کاهش پیدانمیکند کبدم چرب شده تحت نظر پزشک متخصص بودم مدتی است که دارو هم مصرف نمیکنم چه دارویی مناسب وموردتجویزشماست لازم به ذکراست که زیرپاهایم شب ها آتش میگیرد وخوابم زیاد است فعالیت ورزشی دارم وسنم ۴۵وزنم ۹۰وقدم ۱۷۷سانت هست باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   اگر هنوز تری گلیسرید بالا دارید بهتر است از اتورواستاتین 40 روزانه یک عدد زیر نظر پزشک خود استفاده کنید و به طور دوره ای ازمایش بدهید

 • تصویر کاربر شاهرخ پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من 27 سال سن دارم با وزن 74 و قد 178 و تری گلیسرید خونم 436 هست و فقط ورزش بدنسازی میکنم خواستم ازتون بپرسم چطور میتونم هم چربی خونم رو پایین بیارم و هم اینکه عضله سازی کنم و وزنم پایین نیاد (برای بدنسازی باید مصرف کربوهیدرات و پروتیینم بالا باشه)؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   مصرف داروهای بدنسازی جز ضرر برای شما چیزی ندارد بهتر است از مصرف این داروها خودداری کنید. ورزش سالم خود بهترین درمان برای چربی خون بالاست. اگر سه ماه بعد در ازمایش مجدد چربی پایین نیامد باید دارو استفاده کنید

 • تصویر کاربر مهدي دوشنبه ۹ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر
  بنده ٤٧ سالمه و كلسترولم ١٧٠ ولي تري گليسيريدم ٨٧٥ است
  نياز به دارو دارم يا صرفاً با رژيم غذايي و ورزش قابل كنترله و چقدر زمان ميبره تا تو رنج قابل قبول بياد؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   این میزان از تری گلیسرید حتما نیاز به دارو دارد. سه ماه باید قرص اتورواستاتین 40 را استفاده کنید و سپس مجددا ازمایش دهید

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  تری گلیسرید من بالا است وچند بار هم به پانکراتیت رسیده وبستری شدم تحرک هم دارم فنو فیبرات ۲۰۰ هم روزی ۲بار مصرف میکنم ولی باز تری گلیسرید من زیر ۵۰۰ نمیشه میخاستم از شما بپرسم داروی دیگه ای هم هست مصرف کنم ممنون از زحمات شما وزنم ۷۶ قدم ۱۷۵
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   اگر شرایط فوق را دارید شاید نیاز به مصرف داروهای تزریقی برای کاهش چربی خون باشد. نام این دارو evolucomab می باشد. برای تجویز دارو به متخصص قلب یا غدد مراجعه کنید

 • تصویر کاربر س دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر بنده ۵۴ سال سن دارم و به تازگی آزمایش داده ام قند خون ۲۴۹ و تر ی گلسیرید ۸۵۹و کلسترول ۲۵۶ است و ناراحتی قلبی دارم استنت قلب دارم‌که دکتر فرمودن استنت ها هم دچار گرفتی شده بنده جهت کاهش چربی چه دارویی استفاده کنم روزی یک عدد آستاواستاتین استفاده می‌کنم و یک عدد قرص قند
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   برای کاهش چربی باید از اتورواستاتین 40 میلی گرم روزانه دو عدد استفاده کنید. قند را زیر نظر متخصص غدد کنترل کنید

 • تصویر کاربر اشراقی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . من آزمایش دادم و تریگلیسیریدم ۱۱۲۸ ، من چربی نداشتم هیچوقت . من ۳۹ساله ۷۰ کیلو و قد ۱۶۲ .
  آزمایشم رو تکرار نکنم ؟
  هیچ علامتی ندارم از چربی بالا ، خیلی نگران شدم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   رژیم غذایی را رعایت کنید. ورزش کنید و از قرص روزوواستاتین 40 میلی گرم برای کنترل چربی خون استفاده کنید. چربی بالا بودن علامت است

 • تصویر کاربر Alen چهارشنبه ۲۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام و درود ، ٣٣ سالمه ٥ ساله والسارتان ٨٠ روزي يك عدد و ٢ قرص پروپرلنول ٢٠ ، ( ١ عدد صبح و ١ عدد شب ) استفاده مي كنم ، شركت قرص والسارتان عوض شده و بدنم از هنگام خوردن قرص تا ٨ يا ٩ ساعت شديدا مي خاره و جاي خارش قرمز ميشه آيا امكان داره از قرص باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۲۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   بله ممکن است ناشی از حساسیت به داروی جدید باشد. اگر مقدور است از داروی شرکت قبلی استفاده کنید اگر امکانش فراهم نیست باید زیر نظر متخصص قلب داروی شما به داروی دیگری تغییر یابد

 • تصویر کاربر هانی دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمن ۳۵ سالمه تری گلیسیریدم ۳۵۰ هست رژیم غذایی یعنی چه چیزی بایدبخوریم وچی نخوریم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   غذاهای پرچرب و نمک را حذف کنیدو فست فود نخورید. الکل مصرف نکنید. بهترین گزینه مصرف میوه و سبزیجات و لبنیات است

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  پیشاپیش از پاسخگویی شما بی نهایت سپاسگذارم
  بنده مدتی است فشار خون بالا دارم و با مراجعه به اورژانس دکتر گفتن ضربان بالای شما طبیعی نیست(سن31) و ازمایش نوشتن متوجه شدم غلظت خون 16.3دارم و گفتن خون بدهید و دو بار حجامت کردم در این دوماه.اما با خوردن نسکافه چایی یا شیرینی خیلی شدید میشه و ضربان قلبم بالا میره در حدی که میترسم.قرص زیرزبانی و تپش قلب دارم میخورم سریعا بهتر میشم.الان واقعا نمیدونم خطرناکه مراجعه حضوری کنم یا حجامت رو تدامه بدم?آیا باعثش غلظت خونه فقط.متاسفانه سیگار و مشروب هم استعمال میکنم و سعی کردم کمش کنم.ورزش هم تو برنامه بذارم فکر کنم خوبه.اگر کمک کنید ممنون میشم.آیا این همیشگی در من هست یا قابل کنترل و درمانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   مشکل اصلی شما در مصرف الکل و سیگار است. اگر این دو را کنار بگذارید مقدار بسیار زیادی از مشکلات شما حل می شود. حجامت هیچ کمکی نمی کند و اثر علمی ثابت شده ای ندارد. توصیه ی ما به شما این است که سعی در قطع سیگار و ااکل داشته باشید و در مواردی که طپش می گیرید از قرص پروپرانولول 10 میلی گرم استفاده کنید

درحال دریافت اطلاعات