ویزیت آنلاین با دکتر محمدحسین نجفی

هایپرتنشن یا فشار خون بالا

فشار خون طبیعی کمتر از ۱۲۰/۸۰ است، فشار خون بین ۱۲۰/۸۰ و ۱۳۹/۸۹ مرحله ی قبل از هایپرتنشن است و فشار خون ۱۴۰/۹۰ یا بالاتر از هایپرتنشن محسوب می شود. . فشار خون بالا یا هایپرتنشن به این معنی است که قلب باید بیشتر کارکند تا خون بیشتری پمپ شود. فشار خون بالا  می تواند به دیواره های شریان ها آسیب برساند. این عارضه با گذشت زمان، خطر ابتلا به بیماری های قلبی، بیماری کلیوی و سکته مغزی را افزایش می دهد.

هایپرتنشن یا فشار خون بالا چیست؟

هایپرتنشن ،یک بیماری بسیار رایج در افراد مسن است. فشار خون نیروی فیزیکی است که توسط خون در برابر دیواره های شرایین وارد می شود.

در ۴۵ سالگی، مردان نسبت به زنان بیشتر دچار پرفشاری خون می شوند. تا سن ۶۵ سالگی، این حالت برعکس شده و زنان بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند. افراد دیابتی ،نسبت به افراد غیر دیابتی،بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون بالا هستند . داشتن یک عضو در خانواده درجه یک با هایپرتنشن نیز ریسک ابتلا به آن را افزایش می دهد.

جدول فشار خون نرمال در سنین مختلف

در جدول زیر فشار خون نرمال در رنج سنی مختلف و فشار خون نرمال در سالمندان را مشاهده می کنید.

  فشار خون بالا چند است؟

فشار خون نرمال ۱۲ روی ۸ می باشد زمانی که فشار خون سیستولیک یا همان ماکسیسمم فشار خون روی ۱۴ باشد و یا فشار خون دیاستولیک که مینیمم فشار خون را نشان می دهد  بالای ۹ باشد فشار خون بالا نامیده می شود.

علائم فشار خون بالا

هایپرتنشن ممکن است هیچ علامتی را ایجاد نکند، حتی اگر سالیان سال به آن مبتلا باشید. به همین دلیل گاهاً به عنوان یک قاتل خاموش شناخته می شود!

علائم فشار خون بسیار بالا عبارتند از:

✅ سردرد شدید

✅ خستگی

✅ مشکلات بینایی

✅ درد قفسه سینه

✅ دشواری در تنفس

✅ ضربان قلب نامنظم

✅ خون در ادرار(هماچوری)

✅ احساس تپش در قفسه سینه، گردن، یا گوش ها

علت فشار خون بالا

گاهی اوقات، بیماری های کلیه یا غدد فوق کلیوی باعث هایپرتنشن می شوند.

عوامل متعددی وجود دارند که ممکن است باعث فشار خون بالا شوند اما علت دقیق آن هنوز ناشناخته است:

✅ سیگار کشیدن

✅ اضافه وزن یا چاقی

✅ کم بودن فعالیت بدنی

✅ مصرف بیش از حد نمک

✅ مصرف بیش از حد الکل (بیش از ۱ تا ۲ لیوان در روز)

✅ استرس

✅ سن بالا

✅ ژنتیک

✅ سابقه خانوادگی فشار خون بالا

✅ بیماری مزمن کلیوی

✅ نارسایی فوق کلیوی و اختلالات تیروئید

✅ آپنه خواب

این حالت به این معنی است که فشار خون شما فقط کمی بالاتر از مقادیر طبیعی است، بطوریکه فشار سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۳۹ یا فشار دیاستولیک ۸۰ تا ۸۹ است.

قرص های ضد بارداری، داروهای سرماخوردگی، داروهای ضد انعقاد خون،داروهای مسکن و بعضی از داروهای تجویزی دیگر ممکن است باعث افزایش موقت فشار خون شوند. ایجاد پلاک های چربی در جدارشریان ها (آترواسکلروز) نیز می توانند منجر به فشار خون بالا شود. سایر شرایطی که ممکن است منجر به فشار خون بالا شود عبارتند از:

✅ آپنه انسدادی خواب

✅بیماری کلیوی

✅ بیماری آدرنال

✅ بیماری تیرویید

 

 درمان فشار خون بالا

فشار خون ناشی از مصرف دارو

بعضی از داروها حاوی موادی هستند که می توانند فشار خون را افزایش دهند. داروهای سرماخوردگی و آنفلوانزا که حاوی ضد احتقان اند،نمونه هایی از افزایش دهنده های فشار خون می باشند.

‎انواع دیگری از داروهایی که می توانند فشار خون را بالا ببرند، استروئیدها، قرص های رژیمی، قرص های ضدبارداری، داروهای غیراستروئیدی ضد التهابی(NSAIDs)، داروهای مسکن، و برخی از داروهای ضد افسردگی می باشند ؛ بنابراین در رابطه با مصرف این داروها با پزشک خود مشورت کنید.

اگر به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستید بهتر است هر چه سریعتر به فکر درمان فشار خون بالا باشید. برای آشنایی با روش های درمان فشار خون بالا می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

فشار خون ناشی از سدیم

سدیم، یک ماده شیمیایی است که در نمک وجود دارد، فشار خون را افزایش داده و موجب حفظ مایع توسط بدن می شود؛بنابراین موجب افزایش کار قلب می شود. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که حد مجاز مصرف سدیم ۱۵۰۰ میلی گرم در روز است. بررسی برچسب های غذا و منوها می تواند به شما در محاسبه میزان سدیم مصرفی کمک کند. غذاهای فرآوری شده به میزان زیاد حاوی سدیم هستند و حدود ۷۵ درصد از مصرف سدیم را تشکیل می دهند.

فشار خون ناشی از اضافه وزن

داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش داده و موجب افزایش کار قلب نیز می شود. رژیم های غذایی طراحی شده برای کنترل فشار خون اغلب همان رژیم های کاهش کالری هستند. اکثر این رژیم ها کاهش مصرف غذاهای چرب و قندها و افزایش مصرف پروتئین، فیبر، میوه ها و سبزیجات را توصیه می کنند. کاهش وزن فقط به اندازه ی ۱۰ پوند می تواند تغییر قابل توجهی در فشار خون شما ایجاد کند.

فشار خون ناشی از اضافه وزن

فشار خون ناشی از استرس

استرس منجر به افزایش موقت فشار خون می شود، اما هیچ دلیلی مبنی بر اینکه استرس باعث فشار خون بالا می شود وجود ندارد. استرس ممکن است اثر غیر مستقیم بر فشار خون داشته باشد. افرادی که تحت استرس قرار دارند، تمایل بیشتری به عادات ناسالم مانند تغذیه نامناسب، مصرف الکل و سیگار کشیدن دارند که هر کدام می توانند در ایجاد فشار خون بالا و بیماری های قلبی نقش داشته باشند.

درمان قطعی فشار خون بالا چیست؟

اگر فشار خون بالا با دیابت، بیماری کلیوی یا بیماری قلبی عروقی همراه باشد، پزشک ممکن است تغییرات شیوه زندگی را متذکر شود از جمله:

✅ کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن یا چاقی

✅ داشتن یک رژیم سالم و کم نمک

✅ تمرین منظم

✅ محدود کردن مصرف الکل

✅ ترک سیگار

درمان دارویی فشار خون بالا

خوشبختانه برای درمان فشار خون بالا داروهای بسیاری وجود دارد که بنا به سن شما و نوع بیماری و باردار بودن یا نبودن داروی مناسب برای شما تجویز می شود

یکی از روش های درمان فشار خون بالا ،درمان دارویی فشار خون می باشد. اگر می خواهید بدانید چه داروهایی برای درمان فشار خون مناسب است می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان دارویی فشار خون

درمان فشار خون عصبی

بالا رفتن فشار خون در اثر حالات عصبی فرد به راحتی با کنترل برخی از امور قابل درمان است به طور مثال شما می توانید برای درمان فشار خون عصبی برنامه ای ساده برای خود ایجاد کنید تا بتوانید از تنش و فشار کار به دور باشید در نتیجه استرس شما کاهش یافته و می توانید به امور مسلط باشید. یکی دیگر از درمان های فشار خون عصبی ورزش کردن به طور منظم و تمرین یوگا می باشد.

درمان گیاهی فشار خون

علاوه بر داروهای فراوانی که برای درمان فشار خون تجویز می شود روش های درمان گیاهی هم برای درمان فشار خون وجود دارد. بسیاری از مردم به دلیل عوارض درمان دارویی به درمان گیاهی فشار خون روی می آورند.شما می توانید از گیاهانی مانند اسطخودوس و سیر و یا زالزالک و … برای درمان قطعی فشار خون اشتفاده کنید.

اگر فشار خون دارید و به دنبال درمان فشار خون با گیاهان دارویی یا عرقیجات گیاهی هستید می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر و روش مصرف هریک از گیاهان دارویی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان گیاهی فشار خون

میوه های پایین آورنده فشار خون

اگر فشار خون شما بالاست می توانید از میوه هایی مانند آب پرتقال خانگی ، توت فرنگی ، سیب ، گریپ فروت و آووکادو برای کاهش فشار خون استفاده کنید

فشار خون بالا در بارداری

در زنان باردار فشار نرمال برای عدد بزرگتر حدود ۹۰ الی ۱۲۰ میلیمتر جیوه و برای عدد کوچکتر حدود ۶۰ الی ۸۰ میلیمتر جیوه است. اگر فشار سیستولیک شما ( عدد بالا) بیش از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و یا فشار دیاستولیک شما بیش از ۹۰ میلیمتر جیوه  باشد، شما دچار پرفشاری یا فشار خون بالا در بارداری هستید.

فشار خون وخیم (بدخیم)

هنگامی که فشار خون به ۱۸۰/۱۱۰ یا بالاتر برسد، یک وضعیت جدی به نام پرفشاری خون بدخیم ممکن است رخ دهد. این اتفاق می تواند منجر به سکته مغزی، آسیب کلیه، حملات قلبی، یا از دست دادن هوشیاری شود.

علل فشار خون بدخیم

✅ بیماری کلیوی

✅ بیماری های کلاژن واسکولار

✅ آسیب های  نخاعی

✅ تومور غده فوق کلیوی

✅ قرصهای ضدبارداری

✅ مواد غیرقانونی (کوکائین)

علائم فشارخون وخیم

علائم پرفشاری خون بدخیم شامل خونریزی و تورم عروق خونی در شبکیه، اضطراب، خون دماغ، سردرد شدید و تنگی نفس است. پرفشاری بدخیم ممکن است باعث تورم مغزی شود، اما این علامت بسیار نادر است.

درمان فشارخون وخیم

پرفشاری بدخیم  یک اورژانس پزشکی است و نیاز به درمان فوری دارد. داروهای فشار خون به صورت وریدی به منظور کاهش فشار خون در عرض چند دقیقه تزریق می شوند. داروهای خوراکی وقتی که فشار خون به سطح نرمال کاهش یافت، داده می شوند.

هایپرتنشن ریوی یا فشار خون ریوی

فشار افزایش یافته در گردش خون ریه ،هایپرتنشن ریوی نامیده می شود. این وضعیت بر روی شریان های ریه ها و سمت راست قلب تاثیر می گذارد.

هایپرتنشن ریوی

علائم پرفشاری خون ریه

علائم پرفشاری خون ریه ممکن است ماهها تا سالها خود را نشان ندهند. علائم  به مرور بدتر می شوند.

✅ خستگی

✅ تنگی نفس

✅ سرماخوردگی

✅ درد قفسه سینه

✅ تورم در مچ پا، پاها و شکم

✅ کبودی لب ها و پوست

✅ ضربان قلب تند

علائم پرفشاری خون ریه

پرفشاری خون ریوی درمان نمی شود، اما برای بهبود علائم و کاهش پیشرفت آن درمان هایی در دسترس هستند:

✅ گشادکننده عروق (وازودیلاتورها)

✅ آنتاگونیست های گیرنده اندوتلین

✅ مسدود کننده های کانال کلسیم با دوز بالا

✅ محرک چرخه گوانیلات (SGC)

✅ ضد انعقاد

✅ دیگوکسین

✅ دیورتیک ها

✅ اکسیژن

هایپرتنشن کبدی(پورتال)

سیستم پورتال حاوی عروق معده، روده، طحال و پانکراس است. این عروق به ورید پورت می آیند، که خود به شاخه های کوچکتر منشعب شده و از داخل کبد عبور می کند.پرفشاری خون ورید پورت زمانی اتفاق می افتد که فشار خون درون سیستم وریدی پورت افزایش یابد. وقتی که عروق  کبد به علت آسیب کبدی مسدود می شوند، خون نمی تواند به طور کامل درون کبد جریان یابد.این مسئله باعث  افزایش فشار خون در سیستم پورت می شود.

علل هایپرتنشن کبدی

سیروز کبد شایع ترین علت پرفشاری خون پورت است. در سیروز، اسکار بافت (بافت ترمیمی ایجاد شده در پاسخ به آسیب کبدی ناشی از هپاتیت، الکل یا سایر موارد) جریان خون را از طریق کبد متوقف می کند. لخته های خون در ورید پورت، انسداد رگهایی که خون را از کبد به قلب می برند، عفونت انگلی (شیستوزومیازیس) و هیپرپلازی ندولار نیز از علل هایپرتنشن پورتال هستند.

علائم هایپرتنشن کبدی

خونریزی دستگاه گوارش، که می تواند مدفوع ویا استفراغ خونی باشد

آسیت (تجمع مایع در دیواره شکم)

انسفالوپاتی

کاهش سطح پلاکت ها (سلول های خونی که به ایجاد لخته خون کمک می کنند)

درمان هایپرتنشن کبدی

رژیم، دارو (بتا بلوکرهای غیر اختصاصی)، درمان آندوسکوپی، جراحی و روش های رادیولوژی می توانند در درمان یا پیشگیری از نشانه های این بیماری کمک کنند. اگر این درمانها پاسخگو نبودند، شنت های (TIPS) یا شنت طحالی کلیوی دیستال (DSRA) دو روش هستند که در درمان استفاده میشوند. یک شیوه ی زندگی سالم می تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد.

فشار خون بالا در کودکان

روش های کنترل فشار خون بالا

فشارخون اغلب کل عمر طول می کشد، بنابراین دنبال کردن یک برنامه مدیریتی دقیق ضروری است. تحت کنترل بودن فشار خون شما می تواند خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه را کاهش داده و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. نکات زیر برای مدیریت فشار خون شما هستند:

✅ داروهای فشار خون  خود را در صورت تجویز مصرف کنید.

✅ افزایش فعالیت بدنی (حداقل ۳۰ دقیقه پنج روز در هفته)

✅ حفظ وزن سالم

✅ برچسبهای تغذیه را بخوانید و غذاهای کم نمک و کم سدیم مصرف کنید.

✅ میوه، سبزیجات، دانه ها و لبنیات کم چرب بیشتری بخورید.

✅ مصرف الکل را محدود کنید.

برای کاهش فشار خون چی بخوریم؟

برای کاهش فشار خون می توانید آب بنوشید

آب میوه به همراه ویتامین c می تواند گردش خون شما را بالا ببرد

از مصرف قند و مصرف شیرینی جات و کیک بپرهیزید

از مواد دارای کربوهیدرات دار دوری کنید و مصرف نان را کمتر کنید.

از مصرف نوشیذنی در کنار غذا بپرهیزید

از فست فود و غذاهای سرخ کردنی که میزان چربی آنها بالاست دوری کنید

به جای مصرف چای از نوشیدنی های گیاهی نظیر گل گاوزبان استفاده کنید

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر reza69 پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با درود و خسته نباشید خدمت آقای دکتر نجفی
  در مورد سنوگرافی داپلر سوال داشتم که آیا میشه با این روش وضعیت کلی رگ ها رو فهمید..
  مادر من 68 سالشونه، قرص های مصرفیشون هر روز 2 عدد پراپرونول 20 ،آتورواستاتین،فلوکسامین و الانزاپین
  و گاهی پوکساید 5 هستش.
  فشار خون نسبتا بالا دارن، فشار مینمم بین 8.5 تا 9 هست، فشار ماکسیموم بین 13 تا 14.5 هست.
  چه پیشنهادهایی برای ایشون از نوع غذا و ورزش دارید،
  خیلی تلاش کردم بیارمشون تهران اما شرایط اجازه نداد، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

    

   این سونوگرافی برای بررسی میزان تنگی رگهای کلیه استفاده می شود. در مورد فشارخون ایشان بهتر است حتما رژیم غذایی مناسب شامل نمک و چربی کم و میزان بیش تر میوه و سبزیجات و لبنیات داشته باشند. روزانه نیم ساعت حتما ورزش کنند. داروها را با یک متخصص قلب چک کنید

 • تصویر کاربر پوریا دوشنبه ۹ دی ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام ببخشید من اینقدر مزاحم میشم .آقای دکتر من پدرم هر شب سر موقع قرص فشارشون رو میخورن از نظر قلبی هم هیچ مشکلی ندارن قند و چربی هم ندارن شاید فقط یک کم اضلافه وزن داشته باشن .سنشون هم ۵۹ هست ومن هر شب که فشارشون چک‌ میکنم هیچ وقت بیشتر ۱۳ نیست .ولی من هر شب استرس دارم آیا این درسته که کسانی که قرص فشار میخورن خیلی عمر نمیکنن آقای دکتر یه دلگرمی بدین که استرس دیگه منو کشت .اینقدر استرس دارم که تمام موهای سرم ریخته ..خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

    

   خیر مصرف قرص فشار ربطی به طول عمر ندارد. اگر دارو را منظم مصرف نکنند ولی ممکن برای ایشان خطرناک باشد

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر گرامی من ۴۸ سالم وزنم ۶۳ویکساله فهمیدم فشار خون دارم دکتر قلب رفتم واکو نوار و آزمایشات خوب بوده سردردهای مکرردارم مخصو صا سمت چپ سر طرف گیجگاه و چشم چپم هم از حدقه درد زیاد دارد قرص لوزار ۲۵ واملوتیدی۵ هرروز و شب مصرف میکنم ولی فشارم همش حداقل رو ۱۲.۸ و اکثرا ۱۳.۹،۱۴.۱۰.۱۲.۹،میباشد با بستن هالتر هم فشارم بالا و پایین میشد حتی به ۱۷ هم رسید مینی موم فشارم از ۸ پائینتر نیامده و خواستم بپرسم چکار کنم قلبم بعضی مواقع درد میگیرد و تیر میکشد وبه دست چپ وکتفم از پشت میزند لطفا راهنمایی فرمائید با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

    

   اگر درد دارید توصیه می شود یک بار اکو و تست ورزش برای شما انجام شود. در مورد فشارخون بالا بهتر است به جای لوزارتان معمولی از لوزارتان اچ هر 12 ساعت استفاده کنید

 • تصویر کاربر پوریا جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام خسته نباشین خدا قوت
  آقای دکتر فشار خون بالا یعنی هرشب باید قرص فشار خورد یا هر وقت فشار رفت بالا بایدخورد .آیا شب هایی که فشار زیر ۱۳ هست باید قرص را مصرف کرد.ممنون از لطف بیکران شما بی زحمت اگه میشه یه توضیح خیلی کوچیک بهم بدید که اگه فشار بالای چند بود باید قرص مصرف بشه .ایشالا که خدا خیرتون بده ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

    

   اگر پزشک شما برای شما تشخیص فشارخون داده است باید همیشه و در تمامی مواقع به جز وقتی که فشارخون شما زیر 90 است دارو را استفاده کنید و مصرف دارو نباید قطع شود

 • تصویر کاربر گلچین جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکترنجفی سلام باتشکر از جواب سئوال قبلی سن 65 وزن 72 متاسفانه در ا/8 /98 دچار بزرگی پروستات شده ام دکتر قرص تامسولوسین 0/4 شبی ا عدد تجویز کرده ( صبح اعدد لوزار 50 و شب هم یکی می خوردم ) شب افت فشار دارم 98روی 69و ضربانم تا 58 پایین می آید به دکتر گفتم قرص فشار شب را حذف کردم و 2 روز است که صبح لوزار 25 می خورم فشارم در روز 125 روی 84 و ضربان تا 74 میرسد نگرانم دچار مشکل قلب و آریتمی شوم ساکن شهریار هستم و در حال حاضر برایم مقدور نیست خدمت شما برسم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید خدا شما را حفظ کند
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

    

   با این چیزی که می فرمایید نیاز به نگرانی نیست. مصرف داروها در حال حاضر فشار و ضربان را به طور مناسبی کنترل کرده است. به مصرف داروها طبق دستور قعلی ادامه دهید. نیاز به نگرانی نیست. در ضمن اگر در شهر خودتان هم به یک متخصص قلب مراجعه کنید اشکالی ندارد

 • تصویر کاربر وحید دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام حضور آقای دکتر نجفی
  خواهشمنداست درباره نتیجه سی تی آنژیو پیوست اعلام نظر فرمایید.
  آیا ضروریست آنژیو انجام دهم؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

    

   بله جواب این سی تی انژیوگرافی نیازمند انجام انژیوگرافی است

 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۳۸سالمه و. حدود ۳ساله فشار. خون دارم و قرص لوزار. میخوردم برای اینکه میخواستم باردار شم دکتر قلبم قرص متیل دوپا به من داده الان میتونم دوباره لوزار. بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

    

   اگر بارداری را به اتمام رسانده اید و شیر نمی دهید می توانید لوزارتان بخورید در غیراین صورت به مصرف متیل دوپا ادامه دهید

 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر . خانم من 43 سال سن دارند وگاهی اوقات در طول روز چند بار عصبی میشن گاهی کمتر ؛تقریبااز 10 سال قبل دچار سردرد میشدند که نوار مغز گرفتن ودکتر اعصاب بهشون این دارو هارو دادن گاباپانتین؛آسنتر ا50 ؛ بوسپیرون؛دپاکین؛والپرات سدیم دادند چون خواب آلود بودند ومیبایست سر کار برن داروهارو کامل نخوردنتا اینکه4 ماه قبل یکباره توی گوشها وسرشون داغ شد وفکر میکرد که داره میمیره بعد از چند دقیقه به حالت عادی برگشت البته بیهوش نشدند بعد از این اتفاق در منزل فشارشونو چک کردیم نرمال بود12 روی 8.5 اما روز بعد که مجدد فشار شونو چک کردیم 15 روی 9.5 بود که به دکتراعصاب مراجعه کردیم گفتند چون بیهوش نشده این حمله پانیک بوده وبازبعد از گرفتن نوار مغز مجدد براشون همون داروهای اعصاب قبلی روتکرار کردند همزمان به متخصص قلب هم مراجعه کردیم نوار قلب گرفتن وگفتند نوارشون مشکل نداره واکو گرفتند ونتیجه اکوبه پیوست میباشد
  البته گفتند در اکوی ایشون چیزی دال بر فشار خون دیده نمیشه وآزمایش خون وادرار نوشتند که نتیجه به پیوست میباشد
  بعد دکتر قلب گفتند که یکماه م قرص کلرو دیاز پوکساید صبح یکی وشب یکی وهمچنین کپسول فلوکستین روزی یکبار مصرف کنند وگفتن پنج روز آخر دوره یکماهه مصرف رو فشارشونو هر روز یک نوبت به ترتیب یک روز صبح یک روز بین صبح وظهر؛ویکروزظهر و؛یکروزعصر ویکروز هم شب بگیرند؛ که گرفتیم که ماکزیمم آن بین 13.2تا 14.6 ومینیمم بین 8.6تا9.6 بعد ایشون گفتند که شما فشار خون ندارید به اصرار خودمان ایشون برای مدت 24 ساعت هولتر فشار بستند که نتیجه بستن هولتر به پیوست میباشدالبته در مدت زمان بستن هولتریک عددکپسول فلوکستین روزانه را هم رطبق روال مصرف کردند اما کلرو دیاز پوکساید رو دیگه نخوردند
  دکتر قلب با توجه به اینکه خانمم خودشون تمایل به خوردن داروهای فشار برای همیشه را ندارند گفتند که برای یک دوره یک ماهه دیگه قرص کلرو دیاز پوکسایدو هر وقت که عصبی شدند بخورد اما فلوکستین رو هر روز بخورند بعد از یکماه مجدد هولتر فشار ببندند تا نتیجه گیری بشه اگه لطف بفرمایید جواب بدین ممنون میشم ؛اینکه فشار ایشون عصبیه یا خیر واینکه باید داروی فشار رو شروع کنند یا باید داروی اعصاب بخورن ضمنا در صورت نیاز به داروی فشار چه دارویی رو وبه چه میزان باید شروع کنند وآیا این دارو ی فشار رو باید برای همیشه بخورن ضمنا mild MR در اکوی ایشون چیز مهمی است.ممنون از صبر وحوصله جنابعالی سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

    

   بر اساس جواب های هولترها ایشان مبتلا به فشارخون هستند. این فشارخون منشا عصببی ندارد ولی با استرس تشدید می شود. بهتر است روزانه یک عدد لوزارتان 25 میلی گرم استفاده کنند و برای بررسی پاسخ به درمان یک ماه بعد مجددا هولتر کنند. ایشان مشکلی در اکو نیز ندارند

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۳۱ سال سن دارم و فشار خونم در حالت استراحت ۹ رو ۱۲ هست دکتر بهم نصف نوروسک یا نصف والساکور رو معرفی کرده می خواستم بدونم ضرر کدوم یکی واسه استفاده طولانی مدت کمتره چون جوفتشو امتحان کردم فشارم رو پایین اورده
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   باید در نظر داشت که هر دوی این داروها قابلیت کاهش فشارخون را دارند. هیچ کدام از این دو دارو بی عارضه نیستند ولی در مجموع و با مطالعات اخیر احتمال بروز مشکلات بیشتری با والساکور مطرح شده است و اگر امکان انتخاب داروها را داشته باشید با توجه به سن و اندازه ی فشارخون شما در حال حاضر استفاده از نورواسک گزینه ی بهتری است. البته در صورتی که فشارخون شما بیش از اندازه با این دارو پایین بیاید یا به این دارو پاسخ ندهد جتما باید زیر نظر پزشک دارو را تعویض کرده یا دوز آن را تنظیم کنید

  2. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   باید در نظر داشت که هر دوی این داروها قابلیت کاهش فشارخون را دارند. هیچ کدام از این دو دارو بی عارضه نیستند ولی در مجموع و با مطالعات اخیر احتمال بروز مشکلات بیشتری با والساکور مطرح شده است و اگر امکان انتخاب داروها را داشته باشید با توجه به سن و اندازه ی فشارخون شما در حال حاضر استفاده از نورواسک گزینه ی بهتری است. البته در صورتی که فشارخون شما بیش از اندازه با این دارو پایین بیاید یا به این دارو پاسخ ندهد جتما باید زیر نظر پزشک دارو را تعویض کرده یا دوز آن را تنظیم کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمودیگانه شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید اینجانب ۴۸ ساله(معلمم) در مطب دکتر به علت استرس بالا فشارم ۱۶ روی نه بود در منزل با دقت فراوان در حدود یکماه فشارم را (یکبار صبح یکبار شب) با دقت فراوان اندازه گیری نمودم فشادرسیتولیک اکثرا ۱۲۶-۱۲۲ دو بار هم ۱۳۵ شد و فشا دیاستول هم اکثرا ۸۵-۷۷ یکبار هم ۸۹ شد نیاز به دارو دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات