دسته بندی داروهای ضد فشار خون

فشار خون بالا توسط قرص فشار خون و داروی فشار خون قابل کنترل و درمان است. در این مقاله چندین دسته بندی داروهای ضد فشار خون را بررسی می کنیم.

فشار خون با دو پارامتر فشار خون سیستولیک و دیاستولیک نشان داده میشود، که به ترتیب حداکثر فشار شریان ها در حین انقباض قلب و کمترین فشار شریان ها بین دو انقباض میباشند.

در بزرگسالان فشار خون در صورتی طبیعی قلمداد میشود که حداکثر مقدار آن بین ۹۰ و ۱۲۰ (فشار سیستولی) و حداقل مقدار آن بین ۶۰ تا ۸۰ باشد (فشار دیاستولی).

انواع قرص فشار خون

چندین گروه داروی فشار خون وجود دارند که هر کدام از یک راه متفاوت، باعث کاهش فشار خون و درمان فشار خون پایین  میشوند.

داروی ادرار آور

# دیورتیک ها (ادرار آور)

دیورتیک ها باعث افزایش ادرار و درنتیجه کاهش سدیم (نمک) و مایعات بدن میشوند. این کار به کنترل فشار خون بالا کمک میکند، زیرا حجم خون را میکاهد.

فشار خون های خفیف بعضی اوقات میتوانند با مصرف دیورتیک ها به تنهایی درمان شوند، اما شیوه ی متداول تر استفاده از این دارو ها در ترکیب با دیگر داروهاست. دیورتیک های شامل داروهای زیر میشوند:

✔ Bumetanide

✔ Chlorthalidone

✔ Chlorothiazide

✔ Ethacrynate

✔ Furosemide

✔ (Hydrochlorothiazide HCTZ (Esidrix , Hydrodiuril , Microzide

✔ Indapamide

✔ Methyclothiazide

✔ (Metolazone (Mykroz , Zaroxolyn

✔ (Torsemide (Demadex

عوارض جانبی دیورتیک ها

یکی از عوارض جانبی دیورتیک ها، از دست دادن پتاسیم است که همراه با سدیم در ادرار دفع میشوند. پتاسیم برای حرکت مناسب عضلات لازم است و کمبود این ماده ی معدنی باعث احساس خستگی، ضعف، گرفتگی پا و حتی مشکلات قلبی میشود.

به همین دلیل بیماری که با مصرف دیورتیک ها درمان میشود، باید در کنار آن از مواد غذایی سرشار از پتاسیم مانند آب پرتقال و موز استفاده کند یا میتواند از مکمل های پتاسیم استفاده کند.

بعضی از دیورتیک ها برای حل مشکل دفع پتاسیم پیشرفت هایی کردند، که به این دسته از داروهای فشار خون دیورتیک های صرفه جو در پتاسیم میگویند. آن ها شامل داروهای amiloride، spironolactone و triamterene میشوند.

در نهایت دیورتیک های ترکیبی وجود دارند که شامل دیورتیک های صرفه جو در پتاسیم و دیورتیک های سنتی میشوند. این دارو های شامل amiloride hydrochloride، spironolactone و hydrochlorothiazide HCTZ میشوند.

آیا می دانید بهترین درمان برای فشار خون بالا چیست؟ شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

فشار خون

#دسته ای از داروی فشار خون با نام بتابلاکرها

بتابلاکرها با فعالیت مستقیم روی قلب، باعث کاهش فشار خون میشوند. این داروهای کاهنده ی فشار خون، باعث کاهش ضربان قلب و قدرت پمپاژ قلبی توسط کاهش حجم خون میشوند. بتابلاکر ها شامل داروهای زیر میشوند:

☑ اسبوتولول

☑ آتنولول

☑ بیس اُپرولول

☑ کارودیلول که هم آلفا بلاکر و هم بتا بلاکر است

☑ اسمیلول

☑ لابتولول که هم آلفا بلاکر و هم بتا بلاکر است

☑ لابتولول که هم آلفا بلاکر و هم بتا بلاکر است

☑ متوپرولول و متوپرولول سوکسینات

☑ نادولول

☑ نِبیولول

☑ پنبوتولول سولفات

☑ سوتالول

☑ HCTZ و بیوپرولول که هم بتابلاکر و هم دیورتیک است

داروهای فشار خون

#دسته ای از داروی فشار خون با نام مهارکننده های ACE

آنژیوتانسین یک هورمون درون بدن است که باعث تنگی عروق خونی میشود. مهارکننده ACE باعث کاهش تولید آنژیوتانسین و این کار هم به نوبه ی خود باعث کاهش فشار خون میشود. این دسته از داروی فشار خون شامل موارد زیر میشوند:

✅ بنزپریل هیدروکلراید

✅ قرص فشار خون کاپتوپریل

✅ Enalapril Maleate

✅ فوسینوپریل سدیم

✅ لیزینوپریل

✅ Moexipril

✅ پرینیدوپریل

✅ کوییناپریل هیدروکلراید

✅ رامیپریل

✅ تراندولاپریل

# مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین ۲

هورمون آنژیوتانسین باعث تنگ شدن عروق خونی میشود، اما برای انجام این کار به محلی برای اتصال نیاز دارد. اینجاست که مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین ۲ وارد عمل میشوند. آن ها از اتصال آنژیوتانسین به گیرنده اش جلوگیری میکنند و همین مسئله به کاهش فشار خون کمک میکند. دارو های مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین ۲ شامل موارد زیر میشوند:

✔ Azilsartan

✔ Candesartan

✔ Eprosartan mesylate

✔ ایربسارتن

✔المسآرتان

✔ Telmisartan

قرص فشار سینومیکس

✔ والسارتان

داروهای فشار خون

# مسدودکننده های کانال کلسیمی

کلسیم، کشش و قدرت انقباضی قلب و عروق خونی را افزایش میدهد. ورود آن ها به درون عضله ی صاف، این اثر را کاهش میدهد. مسدودکننده های کانال کلسیمی با شل کردن عروق خونی و کاهش ضربان قلب باعث کاهش فشار خون میشوند. این داروها شامل موارد زیر میباشند:

☑ آمیلودیین بیسیلات

☑ Clevidipine

☑ Diltiazem hydrochloride

☑ فلوپیدین

☑ ایزرادیپین

☑ نیکاردیپین

☑ نیفه دیپین

☑ نیمودیپین

☑ نیزولدیپین

☑ وارپامیل هیدروکلراید

# دسته ای از داروی فشار خون با نام آلفابلاکر ها

آلفابلاکرها سبب گشاد شدن عروق خونی میشوند، به همین دلیل فشار خون را کاهش میدهند و باعث می شوند شما به فشار خون نرمال برسید.. همچنین این دارو ها برای درمان بزرگ شدن پروستات در آقایان استفاده میشوند. این داروها عبارتند از:

✅ داکسازوسین میسیلات

✅ پرازوسین هیدروکلراید

✅ ترازوسین هیدروکلراید

# دسته ای از داروی فشار خون با نام آگونیست گیرنده ی آلفا-۲

متیل دوپا با اسم تجاری آلدومت، یکی از دارو های فشار خون قدیمی است که همچنان مورد استفاده قرار میگیرد. اولین بار این دارو بیش از ۵۰ سال پیش معرفی شد. فعالیت متیل دوپا برای کاهش فشار خون در سیستم عصبی مرکزی میباشد.خط اول درمانی فشار خون حاملگی متیل دوپا میباشد.

داروهای خواب آور

# دسته ای از داروی فشار خون با نام آگونیست های مرکزی

بعضی از داروهای فشار خون به جای این که عملکردشان روی سیستم قلبی عروقی باشد، روی سیستم عصبی مرکزی عمل میکنند. به همین دلیل این دارو ها باعث خواب آلودگی میشوند. داروهای این دسته عبارتند از:

✔ کلونیدین هیدروکلراید

✔ گوانفاسین هیدروکلراید

# مهار کننده های محیطی آدنرژیک (سمپاتیک)

زمانی وجود داشت که داروهای فشار خون بالا خیلی کم بودند. در دهه ی ۱۹۵۰ داروی رزرپین (reserpine) یکی از این داروهای محدود برای درمان فشارخون بود. از این دارو به دلیل عوارض جانبی زیاد و تداخل های دارویی ندرتا استفاده میشود.

مهار کننده های محیطی آدنرژیک در مغز بر روی پیام هایی که باعث انقباض عروق میشوند، کار میکنند. این داروها اغلب زمانی استفاده میشوند که دیگر داروهای فشار خون برای درمان فشار خون پاسخ مناسبی نداده باشند. این داروها عبارتند از:

☑ گوانادرل

☑ گوانتیدین مونوفسفات

☑ رزرپین

# دسته ای از داروی فشار خون با نام وازودیلاتورها

این داروها عضلات دیواره ی عروق را شل میکنند، و باعث افت فشار خون میشوند. این داروها معمولا به تنهایی استفاده نمیشوند و داروی ماینوکسیدیل فقط در موارد فشار خون شدید استفاده میشود. هیدرالازین و ماینوکسیدیل از گشاد کننده های عروقی هستند.


کدام داروی فشار خون استفاده ی بیشتری دارد؟

تحقیقات اخیر نشان داده است والسارتان، مهار کننده ی گیرنده آنژیوتانسین ۲ به عنوان پرفروش ترین داروی فشار خون است.


بهترین داروی فشار خون چیست؟

انتخاب بهترین دارو برای فشارخون بالا به مسائل مختلفی بستگی دارد که شامل سلامت کلی بیمار، سن بیمار، نژاد و سابقه ی حساسیت به دارو یا داروهایی که مصرف میکند، هستند.

برای مثال در بیمار مبتلا به فشار خون که آسم دارد، استفاده از بتابلاکرها ممکن است مضر باشد زیرا این دسته از دارو ها ، باعث تشدید بیماری تنفسی میشوند. به همین صورت، بیماری که مستعد ابتلا به یبوست میباشد، ممکن است استفاده از مسدود کننده های کانال کلسیم برای او مناسب نباشد، دیورتیک ها هم به همین صورت، زیرا هر دو دسته از دارو ها میتوانند باعث اختلال در عملکرد مناسب روده شوند.

بعضی از بیماران خاص فشار خون باید از انواع خاصی از داروها استفاده کنند، این بیماران شامل موارد زیر میشوند:

# داروی فشار خون زنان باردار

داروی فشار خون انتخابی برای زنان باردار، قدیمی ترین داروی فشار خون موجود در بازار است. متیل دوپا دارویی که فشار خون را از طریق اثر در سیستم عصبی مرکزی کاهش میدهد، کم ترین خطر برای صدمه به مادر و جنین در حال رشد را دارد.

دیگر گزینه های ایمن برای تجویز شامل لابتولول، بتابلاکرها و دیورتیک ها میشوند. دو دسته از داروها هرگز نباید در خانم های باردار تجویز شوند که شامل مهار کننده های ACE و مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین ۲ میشوند.

آیا می دانید برای درمان فشار خون بالا در بارداری چه کارهایی لازم است انجام دهید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.

درمان فشار خون بالا در بارداری

# داروی فشار خون بیماران مسن

با افزایش سن، خطر ابتلا به فشار خون سیستولی که میتواند با تصلب شرایین تشدید شود، افزایش می یابد. براساس یک مطالعه، داروی فشار خون chlorthalidone که یک دیورتیک است، اثر بسیارخوب و قابل ملاحظه ای در بیماران مسن مبتلا به فشارخون سیستولی را دارد.

به همراه دیورتیک ها، بعضی از مسدود کننده های کانال کلسیمی، مهارکننده های ACE و مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین ۲ ممکن است انتخاب خوبی برای این افراد باشند. هرچند ممکن است بتابلاکرها برای درمان فشارخون افراد مسن کارآمد نباشند، اما در صورت وجود بیماری قلبی همزمان میتوانند انتخاب خوبی برای درمان فشارخون باشند.

همچنین ممکن است در بیماران مسن با فشار خون بالا ترجیح داده شود دو داروی فشارخون، یکی در دوز کم و دیگری در دوز زیاد تجویز گردد.


عوارض جانبی قرص فشار خون

انواع مختلف داروی فشار خون ، عوارض جانبی متفاوتی دارند.

خستگی

عوارض جانبی دیورتیک ها

دیورتیک ها میتوانند باعث افزایش دفع پتاسیم شوند، که این موضوع میتواند روی عملکرد عضلات، مثل عضلات قلبی تاثیر بگذارد. همچنین دیورتیک ها خطر ابتلا به تقرص را افزایش میدهند، همانگونه که میتوانند سبب خستگی، عطش، کم آبی بدن و افزایش ادرار شوند. همچنین ممکن است مقدار قند خون را تغییر دهند. واکنش های پوستی تقریبا شدید، ممکن است با دیورتیک های تیازیدی (مانند هیدروکلروتیازید) به وجود بیاید. دیورتیک های صرفه جو در پتاسیم مانند اسپیرنولاکتون ممکن است باعث بزرگ شدن سینه در مردان ( ژنیکوماستی) شوند.

عوارض بتابلاکرها

بتابلاکرها باعث آهسته شدن ضربان قلبی میشوند و بعضی از عوارض جانبی آن ها ممکن است با طریقه ی عملکرد این داروها در ارتباط باشد. با مصرف این داروی فشار خون میتواند گیجی، ضعف، خستگی و حتی غش کردن به سراغ فرد بیاید.

همچنین بتابلاکرها روی دستگاه تنفسی اثر میگذارند، پس عوارض جانبی دیگر آن ها شامل تنگی نفس، اختلال در تنفس و درد قفسه ی سینه است. مصرف بتابلاکرها نباید ناگهان قطع شود، زیرا ممکن است باعث حمله ی قلبی و مرگ ناگهانی شود.

سرفه کردن

عوارض مهارکننده های ACE

شایع ترین عارضه ی جانبی این داروها، سرفه های خشک غیرمعمول است که معمولا با تداوم مصرف دارو، خود به خود برطرف میشود، اما ممکن است برای هفته ها باقی بماند. این دسته از داروی فشار خون میتوانند فشارخون را خیلی کم کنند و حتی باعث افت فشار و درنتیجه ایجاد سردرد، سرگیجه، غش کردن و کاهش علکرد کلیه شوند.

عوارض مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین ۲

شایع ترین عارضه ی جانبی این دسته از داروی فشار خون ، افزایش غلظت پتاسیم خون است. همچنین سرگیجه به همراه خستگی در بین بیماران شایع است. همچنین عفونت دستگاه تنفسی فوقانی به همراه مشکلات گوارشی مانند ناراحتی معده و اسهال نیز گزارش شده است.

عوارض مسدودکننده های کانال کلسیمی

بیشتر از یک سوم بیماران ممکن است عوارض جانبی روبرو را در اثر مصرف این داروها تجربه کنند: تورم مچ پا و سایر اندام ها، گرگرفتگی و گیجی. دیگر عوارض جانبی شایع شامل سوزش سردل و تهوع میباشد.

عوارض آلفابلاکرها

یک عارضه ی جانبی متداول اما گذرا در اثر استفاده از آلفابلاکرها افت فشار وضعیتی است. این حالت به معنی افت فشار ناگهانی در هنگام ایستادن میباشد. این عارضه میتواند به اندازه ای شدید باشد که باعث سرگیجه یا حتی غش کردن شود. به علاوه آلفا بلاکرها میتوانند باعث افزایش ضربان قلب، سردرد، تهوع و ضعف شوند.

سرگیجه

عوارض متیل دوپا

متیل دوپا اغلب به خوبی تحمل میشود، اما ممکن است بعضی از بیماران سرگیجه، خواب آلودگی، ضعف، سردرد و خشکی دهان را تجربه کنند.

عوارض آگونیست های مرکزی

بیشتر از ۴۰% افرادی که از کلونیدین استفاده میکنند دچار خشکی دهان میشوند و حدود یک سوم آن ها دچار خواب آلودگی، سردرد و بیحالی میشوند.

دیگر عوارض جانبی شایع شامل یبوست، سرگیجه و واکنش های موضعی پوستی در اثر استفاده از پچ پوستی میباشد. استفاده از رزرپین با عوارض جانبی مانند کابوس شبانه، گرفتگی بینی، افسردگی و مشکلات خوابیدن در ارتباط میباشد. همچنین ممکن است اسهال و سوزش سردل نیز ایجاد شود.

عوارض گشادکننده های عروقی

استفاده از ماینوکسیدیل ممکن است باعث رشد بیش از حد موهای بدن و همچنین افزایش وزن و سرگیجه شود. هیدرالازین با سردرد، تپش قلب، ورم اطراف چشم و درد و ناراحتی در مفاصل در ارتباط می باشد.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من فردی 43 ساله هستم که حدود یک ماه پیش متوجه شدم فشار خون بالا دارم در حد 18 و 12 بود به پزشک مراجعه کردم برام لوزارتان داروی مدر تجویز کرد و برنامه برای کاهش وزن داد. الان روزی سه عدد قرص لوزارتان مصزف میکنم ویک عدد قرص مدر و فشار خون روی 13 و 8 بود ولی الان چند روز هست که روی 15 و 9 هست در حالی که هم ورزش میکنم هم وزنم در حال کاهش هست البته قرص متفورمین و ارلیستات هم برای کاهش وزن مصرف میکنم و برام قرص ویتامین دی و ب 12 هم تجویز کرده اند. ایا میتونه به علت مصرف این ویتامین ها فشار افزایش یافته باشه؟ نیازهی به تعویض دارو هست؟ وزن من 124 بود با قد 184 الان به 116 رسیده است. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

    

   این ویتامین ها باعث افزایش فشارخون نمی شوند. برای بررسی اینکه آیا فشارشما با دارو کنترل شده است یا خیر بهترین کار نصب هولتر 24 ساعته ی فشارخون و تصمیم گیری بر اساس آن است

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت تون بخیر آقای دکتر ببخشید میزان ماکسیمم و مینیمم فشار خون نرمال برای کسی که مسن هست و یه بار سکته ی قلبی کرده و استنت براش گذاشتن چند باید باشه ؟ و از چه حدی بالاتر نباید بره ؟ آقای دکتر ایا درسته که فشار برای افراد مسن 60، به بالا بعداز سکته ی قلبی و استنت گذاری اگه تا 16 هم برسه جای نگرانی نیس و تا این میزان فشار طبیعی محسوب میشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   بهتر این فشارخون در افراد با شرایطی که گفتید باید بین 130-140 روی 80-90 و کمتر باشد. فشار بالای 140 روی 90 قطعا نیازمند درمان است

 • تصویر کاربر مهسا جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت تون بخیر. آقای دکتر مامان من با 67 سال سن و سابقه ی سکته ی قلبی و بازده ی قلبی 40 درصد
  و MR متوسط ، مستعد فشار خون بالا و چربی خون بالا هستن پارسال سکته ی قلبی کردن و دکتر براشون استنت گذاشتن چون قبلا کاپتوپریل مصرف میکرد و فشارش متغیر بود دکتر کاپتوپریل رو قطع کردن و به جاش لوزارتان 25، هر دوازده ساعت یه عدد و املودپین 5 هر دوازده ساعت یه عدد و به جای متورال 50، کارودیلول 6/25 هر دوازده ساعت نصف قرص دادن آقای دکتر میخاستم از خدمتتون بپرسم قرص کارودیلول خیلی کوچیکه و نصف قرص رو دکتر تجویز کرده ایا برای ریز بودن قرص تجویز فقط نصف همون قرص کفایت میکنه و تاثیری روی نارسایی متوسط قلب مامانم داره یانه ؟ آیا شما توصیه میکنین یه قرص کامل شو هر دوازده ساعت مصرف کنه یا همون نصف قرص کافیه؟ آقای دکتر ضمنا ایا در موقع راه رفتن فشار خون افزایش پیدا میکنه چون موقعی که مامان من راه میره فشارش میره روی 16. آقای دکتر من شنیدم مصرف املودپین معمولا روزی یه عدد هست ولی دکتر برای مامان من هر دوازده ساعت یه عدد نوشته ایا برای مامان من که ارتروز شدید زانو داره مصرف روزی دو عدد املودپین رو که ورم قوزک پا یکی از عوارضش ممکنه باشه رو توصیه میکنین؟ آقای دکتر میتونم املودپین رو نصف کنم که بشه همون روزی یه عدد و هر دوازده ساعت با لوزارتان 25 به مامانم بدم یا شما هم توصیه میکنین روزی دو عدد املودپین بخوره ؟ خیلی ممنونم از شما بخدا آقای دکتر دعاتون میکنم اگه سوالات منو کامل جواب بدین چون مامان من تنها زندگی میکنه و من خیلی نگران این هستم که فشارش خدایی نخاسته بالا بزنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   مصرف قرص کاردودیلول بر اساس ضربان قلب است. اگر ضربان قلب ایشان در حال حاضر مناسب است همان نصف قرص کافی است. در مورد املودیپین نیز مصرف هر 12 ساعت آن مشکلی برای ارتروز زانو ندارد و تاثیری بر این بیماری ندارد پس خیالتان راحت باشد و به مصرف آن ادامه دهید. اگر فشارخون ایشان همیشه کنترل است و فقط موقع فعالیت به بالای 160 میرسد نیاز به نگرانی نیست ولی اگر در حین استراحت نیز فشارخون بالای 140 دارند باید داروها را بیش تر کرد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  بنده 41 ساله هستم و چند سالی هست که متو جه شده ام بیمای کلیویه پلی کیستیک دارم تا کنون هیچ گونه علائمی نداشته ام و همکنون نیز کراتین خونم نیز پایین می باشد ولی جدیدا فشار خونم راچند بار کنترل کرده ام حدود 14 روی 8.5 بوده در صورتی سال قبل 12 روی 7 می بود ایا احتیاج به قرص فشار خون دارم یا نه
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   با توجه به شرایط شما این فشار احتمالا نیاز به درمان دارویی دارد. بهتر است یک بار ویزیت شده و نوار قلب و اکو بگیرید تا سپس در مورد درمان تصمیم گیری شود

 • تصویر کاربر احمدرضا جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  فردی 38 ساله هستم دراکثر مواقع فشارخون سیستولی 135تا140 ودیاستولی 92تات100میلی متر جیوه داشتم به متخصص قلب مراجعه کردم وبه مدت 3ماه آمیلوپرس 5 روزی یکبار مصرف می کنم ولی فشارخون اینجانب به125-130میلی متر جیوه ودیاستولی 85تا90متغیر می باشد ولی کنترل نمی شود یعنی دیاستول به زیر 80 نمی آید وسیستول به زیر 120نمی آید نوار قلب واکوی قلب نیز سالم بودخیلی ممنون می شوم از راهنمایی هاتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   بهتر است یک نوبت هولتر 24 ساعته ببندید تا در مورد میزان افزایش فشارخون شما بتوان تصمیم گرفت

 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب اقای دکتر مادرم چند روزی هست که فشار خونشون بالاست 22 .21 تا چند روز پیش با دارو پایین نمی یامد تا وقتی که به بیمارستان مراجعه کردیم بعداز چند بار تلاش با دارو با استفاده از امپولی که به سرم تزریق کردند موقتا پایین امد که کفته بودند عوارض این دارو حالت تحوع شدید تا 2روز است الان بعد از یک هفته فشار خونشون پایین نمی یاد با داروی زیر زبانی وانواع داروهای کنترل فشار میتونیم تا18برسونیم ایشون کمر درد هم دارند میشه راهنماییم کنید که چیکار کنیم یا به چه دکترمتخصصی مراجعه کنیم.. مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   مادر شما بهتر است در یک بیمارستان زیر نظر متخصص قلب ویزیت شوند زیرا فشارخونی که در حد 18 است و یک هفته پایین نیامده و منجر به علایم شده است ممکن است نیاز به بستری داشته باشد

 • تصویر کاربر مینا دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ʍԹɧՏâ💊💉:
  سلام آقای دکتر وقت تون بخیر آقای دکتر مامان من 67 سال سن دارن و دی ماه پارسال سکته ی قلبی کرد و با شوک و سی پی ار ضربان قلب مامانم برگشت و سریع آنژیو شدن و براش استنت گذاشتن مستعد ارتروز شدید ، چربی و فشار خون بالا هم هستن .شش ماه بعداز سکته یه اکو دکتر ازشون گرفت و نتیجه این شد: بطن چپ از نظر عملکرد و اندازه متوسط است کسر تخلیه 40 درصد عملکرد بطن چپ الکینزی خلفی و تحتانی است و حداقل MRمتوسط.آقای دکتر فشار خون مامانم همیشه روی 13،14،15،16 هست و در طول روز متغیر هست دکتر بهشون کاپتوپریل هر12 ساعت یه عدد تجویز کردن به همراه متورال نصف قرص هر دوازده ساعت، نیتروگلیسیرین،پلاویکس،آسپرین ، پنتوپرازول،اتورواستاتین ولی چون مقداری سرفه میکرد قرص لوزارتان 50 هر دوازده ساعت،کارودیلول هر دوازده ساعت نصف قرص و اسپیرونولاکتون 25 فقط صبح ها نصف قرص و املودپین 5 هر دوازده ساعت یه عدد .آقای دکتر میخاستم از خدمتتون بپرسم این قرص ها خیلی افت فشار نمیاره؟ متورال به حال مامانم افتاده بود نمیشه همونو به جای کارودیلول مصرف کنه و اگه شما تغییری در دوز و نوع قرص ها ارائه میدین لطف و محبت کنین نظرتونو بفرمائید تا من به دکتر مربوط اطلاع بدم خیلی خیلی ممنونم از لطف و محبت تون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   با توجه به خطر بالای فشارخون برای ایشان پزشک به درستی برایشان دارو تجویز کرده است. متورال با توجه به کارکرد پایین قلب ایشان توصیه نمی شود و تجویز کارودیلول با توجه به شرایط برای ایشان موثرتر است. به مصرف داروهای فعلی ادامه دهند

 • تصویر کاربر بهارک دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  درود مادرم با سن 45،وفشارخون14/5رو(بین8یا9)قرص لوزار25وکپتوپریل مصرف میکنه، آیا کپتو رو پایین آوردن ماکزیمم تاثیر دارد؟ اگر نه چه داروی دیگری مناسب است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   بله فشار را پایین می اورد ولی لوزازتان و کاپتو پریل نباید با هم استفاده شوند چون عارضه دارند. بهتر است یک بار دیگر داروهای ایشان با پزشکشان مرور شود

 • تصویر کاربر کوروش دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب، چند سال است دچار فشارخون بالا با حداقل 14 روی 10 هستم که در طول روز و بخصوص شبها به 16 هم میرسد. با توجه به اینکه همزمان مشکل التهاب روده همراه با اسهال هم دارم داروی لوزارتان تا حدی آزارم می دهد . شما چه دارویی را بعنوان جایگزین توصیه می کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   اگر لوزارتان ازارتان می دهد از املودیپین 5 میلیگرم روزانه استفاده کنید اگر این هم مشکل گوارشی ایجاد کرد بهتر است با متخصص گوارش تان مشورت کرده و زیر نظر ایشان درمان مشکل روده را انجام دهید تا بتوانید از داروهای فشارخون استفاده کنید

 • تصویر کاربر محمود دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وارادت.بعضی وقتها بعد از خوردن غذا -معمولا دروعده شام- ضربان قلبم نامنظم میشود یه حس خالی شدن تو دلم ایجاد میشود.لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنون- آقا 54 ساله
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   یک نوبت هولتر نوارقلب ببندید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر