ویزیت آنلاین با دکتر محمدحسین نجفی

دسته بندی داروهای ضد فشار خون

فشار خون بالا توسط قرص فشار خون و داروی فشار خون قابل کنترل و درمان است. در این مقاله چندین دسته بندی داروهای ضد فشار خون را بررسی می کنیم.

فشار خون با دو پارامتر فشار خون سیستولیک و دیاستولیک نشان داده میشود، که به ترتیب حداکثر فشار شریان ها در حین انقباض قلب و کمترین فشار شریان ها بین دو انقباض میباشند.

در بزرگسالان فشار خون در صورتی طبیعی قلمداد میشود که حداکثر مقدار آن بین ۹۰ و ۱۲۰ (فشار سیستولی) و حداقل مقدار آن بین ۶۰ تا ۸۰ باشد (فشار دیاستولی).

انواع قرص فشار خون

چندین گروه داروی فشار خون وجود دارند که هر کدام از یک راه متفاوت، باعث کاهش فشار خون و درمان فشار خون پایین  میشوند.

داروی ادرار آور

# دیورتیک ها (ادرار آور)

دیورتیک ها باعث افزایش ادرار و درنتیجه کاهش سدیم (نمک) و مایعات بدن میشوند. این کار به کنترل فشار خون بالا کمک میکند، زیرا حجم خون را میکاهد.

فشار خون های خفیف بعضی اوقات میتوانند با مصرف دیورتیک ها به تنهایی درمان شوند، اما شیوه ی متداول تر استفاده از این دارو ها در ترکیب با دیگر داروهاست. دیورتیک های شامل داروهای زیر میشوند:

✔ Bumetanide

✔ Chlorthalidone

✔ Chlorothiazide

✔ Ethacrynate

✔ Furosemide

✔ (Hydrochlorothiazide HCTZ (Esidrix , Hydrodiuril , Microzide

✔ Indapamide

✔ Methyclothiazide

✔ (Metolazone (Mykroz , Zaroxolyn

✔ (Torsemide (Demadex

عوارض جانبی دیورتیک ها

یکی از عوارض جانبی دیورتیک ها، از دست دادن پتاسیم است که همراه با سدیم در ادرار دفع میشوند. پتاسیم برای حرکت مناسب عضلات لازم است و کمبود این ماده ی معدنی باعث احساس خستگی، ضعف، گرفتگی پا و حتی مشکلات قلبی میشود.

به همین دلیل بیماری که با مصرف دیورتیک ها درمان میشود، باید در کنار آن از مواد غذایی سرشار از پتاسیم مانند آب پرتقال و موز استفاده کند یا میتواند از مکمل های پتاسیم استفاده کند.

بعضی از دیورتیک ها برای حل مشکل دفع پتاسیم پیشرفت هایی کردند، که به این دسته از داروهای فشار خون دیورتیک های صرفه جو در پتاسیم میگویند. آن ها شامل داروهای amiloride، spironolactone و triamterene میشوند.

در نهایت دیورتیک های ترکیبی وجود دارند که شامل دیورتیک های صرفه جو در پتاسیم و دیورتیک های سنتی میشوند. این دارو های شامل amiloride hydrochloride، spironolactone و hydrochlorothiazide HCTZ میشوند.

آیا می دانید بهترین درمان برای فشار خون بالا چیست؟ شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان فشار خون بالا

فشار خون

#دسته ای از داروی فشار خون با نام بتابلاکرها

بتابلاکرها با فعالیت مستقیم روی قلب، باعث کاهش فشار خون میشوند. این داروهای کاهنده ی فشار خون، باعث کاهش ضربان قلب و قدرت پمپاژ قلبی توسط کاهش حجم خون میشوند. بتابلاکر ها شامل داروهای زیر میشوند:

☑ اسبوتولول

☑ آتنولول

☑ بیس اُپرولول

☑ کارودیلول که هم آلفا بلاکر و هم بتا بلاکر است

☑ اسمیلول

☑ لابتولول که هم آلفا بلاکر و هم بتا بلاکر است

☑ لابتولول که هم آلفا بلاکر و هم بتا بلاکر است

☑ متوپرولول و متوپرولول سوکسینات

☑ نادولول

☑ نِبیولول

☑ پنبوتولول سولفات

☑ سوتالول

☑ HCTZ و بیوپرولول که هم بتابلاکر و هم دیورتیک است

داروهای فشار خون

#دسته ای از داروی فشار خون با نام مهارکننده های ACE

آنژیوتانسین یک هورمون درون بدن است که باعث تنگی عروق خونی میشود. مهارکننده ACE باعث کاهش تولید آنژیوتانسین و این کار هم به نوبه ی خود باعث کاهش فشار خون میشود. این دسته از داروی فشار خون شامل موارد زیر میشوند:

✅ بنزپریل هیدروکلراید

✅ قرص فشار خون کاپتوپریل

✅ Enalapril Maleate

✅ فوسینوپریل سدیم

✅ لیزینوپریل

✅ Moexipril

✅ پرینیدوپریل

✅ کوییناپریل هیدروکلراید

✅ رامیپریل

✅ تراندولاپریل

# مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین ۲

هورمون آنژیوتانسین باعث تنگ شدن عروق خونی میشود، اما برای انجام این کار به محلی برای اتصال نیاز دارد. اینجاست که مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین ۲ وارد عمل میشوند. آن ها از اتصال آنژیوتانسین به گیرنده اش جلوگیری میکنند و همین مسئله به کاهش فشار خون کمک میکند. دارو های مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین ۲ شامل موارد زیر میشوند:

✔ Azilsartan

✔ Candesartan

✔ Eprosartan mesylate

✔ ایربسارتن

✔المسآرتان

✔ Telmisartan

لوزارتان

قرص فشار سینومیکس

✔ والسارتان

داروهای فشار خون

# مسدودکننده های کانال کلسیمی

کلسیم، کشش و قدرت انقباضی قلب و عروق خونی را افزایش میدهد. ورود آن ها به درون عضله ی صاف، این اثر را کاهش میدهد. مسدودکننده های کانال کلسیمی با شل کردن عروق خونی و کاهش ضربان قلب باعث کاهش فشار خون میشوند. این داروها شامل موارد زیر میباشند:

☑ آمیلودیین بیسیلات

☑ Clevidipine

☑ Diltiazem hydrochloride

☑ فلوپیدین

☑ ایزرادیپین

☑ نیکاردیپین

☑ نیفه دیپین

☑ نیمودیپین

☑ نیزولدیپین

☑ وارپامیل هیدروکلراید

# دسته ای از داروی فشار خون با نام آلفابلاکر ها

آلفابلاکرها سبب گشاد شدن عروق خونی میشوند، به همین دلیل فشار خون را کاهش میدهند و باعث می شوند شما به فشار خون نرمال برسید.. همچنین این دارو ها برای درمان بزرگ شدن پروستات در آقایان استفاده میشوند. این داروها عبارتند از:

✅ داکسازوسین میسیلات

✅ پرازوسین هیدروکلراید

✅ ترازوسین هیدروکلراید

# دسته ای از داروی فشار خون با نام آگونیست گیرنده ی آلفا-۲

متیل دوپا با اسم تجاری آلدومت، یکی از دارو های فشار خون قدیمی است که همچنان مورد استفاده قرار میگیرد. اولین بار این دارو بیش از ۵۰ سال پیش معرفی شد. فعالیت متیل دوپا برای کاهش فشار خون در سیستم عصبی مرکزی میباشد.خط اول درمانی فشار خون حاملگی متیل دوپا میباشد.

داروهای خواب آور

# دسته ای از داروی فشار خون با نام آگونیست های مرکزی

بعضی از داروهای فشار خون به جای این که عملکردشان روی سیستم قلبی عروقی باشد، روی سیستم عصبی مرکزی عمل میکنند. به همین دلیل این دارو ها باعث خواب آلودگی میشوند. داروهای این دسته عبارتند از:

✔ کلونیدین هیدروکلراید

✔ گوانفاسین هیدروکلراید

# مهار کننده های محیطی آدنرژیک (سمپاتیک)

زمانی وجود داشت که داروهای فشار خون بالا خیلی کم بودند. در دهه ی ۱۹۵۰ داروی رزرپین (reserpine) یکی از این داروهای محدود برای درمان فشارخون بود. از این دارو به دلیل عوارض جانبی زیاد و تداخل های دارویی ندرتا استفاده میشود.

مهار کننده های محیطی آدنرژیک در مغز بر روی پیام هایی که باعث انقباض عروق میشوند، کار میکنند. این داروها اغلب زمانی استفاده میشوند که دیگر داروهای فشار خون برای درمان فشار خون پاسخ مناسبی نداده باشند. این داروها عبارتند از:

☑ گوانادرل

☑ گوانتیدین مونوفسفات

☑ رزرپین

# دسته ای از داروی فشار خون با نام وازودیلاتورها

این داروها عضلات دیواره ی عروق را شل میکنند، و باعث افت فشار خون میشوند. این داروها معمولا به تنهایی استفاده نمیشوند و داروی ماینوکسیدیل فقط در موارد فشار خون شدید استفاده میشود. هیدرالازین و ماینوکسیدیل از گشاد کننده های عروقی هستند.


کدام داروی فشار خون استفاده ی بیشتری دارد؟

تحقیقات اخیر نشان داده است والسارتان، مهار کننده ی گیرنده آنژیوتانسین ۲ به عنوان پرفروش ترین داروی فشار خون است.


بهترین داروی فشار خون چیست؟

انتخاب بهترین دارو برای فشارخون بالا به مسائل مختلفی بستگی دارد که شامل سلامت کلی بیمار، سن بیمار، نژاد و سابقه ی حساسیت به دارو یا داروهایی که مصرف میکند، هستند.

برای مثال در بیمار مبتلا به فشار خون که آسم دارد، استفاده از بتابلاکرها ممکن است مضر باشد زیرا این دسته از دارو ها ، باعث تشدید بیماری تنفسی میشوند. به همین صورت، بیماری که مستعد ابتلا به یبوست میباشد، ممکن است استفاده از مسدود کننده های کانال کلسیم برای او مناسب نباشد، دیورتیک ها هم به همین صورت، زیرا هر دو دسته از دارو ها میتوانند باعث اختلال در عملکرد مناسب روده شوند.

بعضی از بیماران خاص فشار خون باید از انواع خاصی از داروها استفاده کنند، این بیماران شامل موارد زیر میشوند:

# داروی فشار خون زنان باردار

داروی فشار خون انتخابی برای زنان باردار، قدیمی ترین داروی فشار خون موجود در بازار است. متیل دوپا دارویی که فشار خون را از طریق اثر در سیستم عصبی مرکزی کاهش میدهد، کم ترین خطر برای صدمه به مادر و جنین در حال رشد را دارد.

دیگر گزینه های ایمن برای تجویز شامل لابتولول، بتابلاکرها و دیورتیک ها میشوند. دو دسته از داروها هرگز نباید در خانم های باردار تجویز شوند که شامل مهار کننده های ACE و مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین ۲ میشوند.

آیا می دانید برای درمان فشار خون بالا در بارداری چه کارهایی لازم است انجام دهید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.

درمان فشار خون بالا در بارداری

# داروی فشار خون بیماران مسن

با افزایش سن، خطر ابتلا به فشار خون سیستولی که میتواند با تصلب شرایین تشدید شود، افزایش می یابد. براساس یک مطالعه، داروی فشار خون chlorthalidone که یک دیورتیک است، اثر بسیارخوب و قابل ملاحظه ای در بیماران مسن مبتلا به فشارخون سیستولی را دارد.

به همراه دیورتیک ها، بعضی از مسدود کننده های کانال کلسیمی، مهارکننده های ACE و مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین ۲ ممکن است انتخاب خوبی برای این افراد باشند. هرچند ممکن است بتابلاکرها برای درمان فشارخون افراد مسن کارآمد نباشند، اما در صورت وجود بیماری قلبی همزمان میتوانند انتخاب خوبی برای درمان فشارخون باشند.

همچنین ممکن است در بیماران مسن با فشار خون بالا ترجیح داده شود دو داروی فشارخون، یکی در دوز کم و دیگری در دوز زیاد تجویز گردد.


عوارض جانبی قرص فشار خون

انواع مختلف داروی فشار خون ، عوارض جانبی متفاوتی دارند.

خستگی

عوارض جانبی دیورتیک ها

دیورتیک ها میتوانند باعث افزایش دفع پتاسیم شوند، که این موضوع میتواند روی عملکرد عضلات، مثل عضلات قلبی تاثیر بگذارد. همچنین دیورتیک ها خطر ابتلا به تقرص را افزایش میدهند، همانگونه که میتوانند سبب خستگی، عطش، کم آبی بدن و افزایش ادرار شوند. همچنین ممکن است مقدار قند خون را تغییر دهند. واکنش های پوستی تقریبا شدید، ممکن است با دیورتیک های تیازیدی (مانند هیدروکلروتیازید) به وجود بیاید. دیورتیک های صرفه جو در پتاسیم مانند اسپیرنولاکتون ممکن است باعث بزرگ شدن سینه در مردان ( ژنیکوماستی) شوند.

عوارض بتابلاکرها

بتابلاکرها باعث آهسته شدن ضربان قلبی میشوند و بعضی از عوارض جانبی آن ها ممکن است با طریقه ی عملکرد این داروها در ارتباط باشد. با مصرف این داروی فشار خون میتواند گیجی، ضعف، خستگی و حتی غش کردن به سراغ فرد بیاید.

همچنین بتابلاکرها روی دستگاه تنفسی اثر میگذارند، پس عوارض جانبی دیگر آن ها شامل تنگی نفس، اختلال در تنفس و درد قفسه ی سینه است. مصرف بتابلاکرها نباید ناگهان قطع شود، زیرا ممکن است باعث حمله ی قلبی و مرگ ناگهانی شود.

سرفه کردن

عوارض مهارکننده های ACE

شایع ترین عارضه ی جانبی این داروها، سرفه های خشک غیرمعمول است که معمولا با تداوم مصرف دارو، خود به خود برطرف میشود، اما ممکن است برای هفته ها باقی بماند. این دسته از داروی فشار خون میتوانند فشارخون را خیلی کم کنند و حتی باعث افت فشار و درنتیجه ایجاد سردرد، سرگیجه، غش کردن و کاهش علکرد کلیه شوند.

عوارض مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین ۲

شایع ترین عارضه ی جانبی این دسته از داروی فشار خون ، افزایش غلظت پتاسیم خون است. همچنین سرگیجه به همراه خستگی در بین بیماران شایع است. همچنین عفونت دستگاه تنفسی فوقانی به همراه مشکلات گوارشی مانند ناراحتی معده و اسهال نیز گزارش شده است.

عوارض مسدودکننده های کانال کلسیمی

بیشتر از یک سوم بیماران ممکن است عوارض جانبی روبرو را در اثر مصرف این داروها تجربه کنند: تورم مچ پا و سایر اندام ها، گرگرفتگی و گیجی. دیگر عوارض جانبی شایع شامل سوزش سردل و تهوع میباشد.

عوارض آلفابلاکرها

یک عارضه ی جانبی متداول اما گذرا در اثر استفاده از آلفابلاکرها افت فشار وضعیتی است. این حالت به معنی افت فشار ناگهانی در هنگام ایستادن میباشد. این عارضه میتواند به اندازه ای شدید باشد که باعث سرگیجه یا حتی غش کردن شود. به علاوه آلفا بلاکرها میتوانند باعث افزایش ضربان قلب، سردرد، تهوع و ضعف شوند.

سرگیجه

عوارض متیل دوپا

متیل دوپا اغلب به خوبی تحمل میشود، اما ممکن است بعضی از بیماران سرگیجه، خواب آلودگی، ضعف، سردرد و خشکی دهان را تجربه کنند.

عوارض آگونیست های مرکزی

بیشتر از ۴۰% افرادی که از کلونیدین استفاده میکنند دچار خشکی دهان میشوند و حدود یک سوم آن ها دچار خواب آلودگی، سردرد و بیحالی میشوند.

دیگر عوارض جانبی شایع شامل یبوست، سرگیجه و واکنش های موضعی پوستی در اثر استفاده از پچ پوستی میباشد. استفاده از رزرپین با عوارض جانبی مانند کابوس شبانه، گرفتگی بینی، افسردگی و مشکلات خوابیدن در ارتباط میباشد. همچنین ممکن است اسهال و سوزش سردل نیز ایجاد شود.

عوارض گشادکننده های عروقی

استفاده از ماینوکسیدیل ممکن است باعث رشد بیش از حد موهای بدن و همچنین افزایش وزن و سرگیجه شود. هیدرالازین با سردرد، تپش قلب، ورم اطراف چشم و درد و ناراحتی در مفاصل در ارتباط می باشد.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۲.۲/۵ - (۴ امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کیوان دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  جناب اقای دکتر 64 سال 9سال فشار خون و لوزار 25 و امیلوپرس ...و اترو استاستین وبا توجه به نتایج ازمایش ارسالی مبنی بر نرخ بالای کرتینین و..متوسط مزمن کلیه CKD3 ...و در ضمن هنگام صبح برای تست قند خون غلیظ است و ورم زیر چشم ... اقای دکتر باید قرص فیناستریید هم جدیدا مصرف نمایم .
  ایا قرص لوزار جایگزین گردد بخاطر کلیه شود و فیناستریید برای کلیه مشکی ندارد و درخصوص غلظت خون توصیه وراهنمایی لطفا بفرمایید درضمن دکترنفرولوژی 3 ماه دیگر وقت داده اند متاسفانه .
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام بنظر من فعلا لوزارتان قطه نشه البته به عدد کراتینین هم بستگی داره

 • تصویر کاربر ساسان جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  برای من گشادی ائورت به قطر۴۶mmتشخیص دادندایاراهی وجودداردکه گشادی پیشرفت نکنه وکاربه عمل جراحی نکشه اصلاامکانش هست یابایدعمل بشه؟چکارکنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر شاد پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. ۴۴ سالمه . حدود یکساله بعد از رابطه فشار خونم خیلی بالا میره و سر درد میگیرم حتی راه میرم یه حالت بدی دارم تا چند روز . توی سرم و گوشهام داغ میشه. لطفا راهنمایی کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مجتبی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام واحترام. پدرم ۵۹ ساله من مبتلا به نارسایی کلیه هستند و فشار خون بالایی دارند البته الان به تجویز پزشک متخصص بدلیل بزرگی پروستات از سوند فولی برای دفع ادرار استفاده میکنند و کاندید عمل پروستات هستند. میخواستم بدونم ایا داروی لوزارتان ۲۵ برای کاهش فشار خون برای کلیه ایشون مضرنیست؟و اگر باشد مناسبترین داروی فشار خون برای جایگزینی لوزارتان۲۵ چه دارویی است؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   باید دید میزان کراتینین ایشان چقدر است ولی عموما مشکلی ایجاد نمی کند .لی بهتر است زیر نظر پزشک کلیه نیز باشند

 • تصویر کاربر اسدی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکترمن۲۰روز است جراحی قلب بازانجام داده ام فشارخون چربی خون دیابت وهیچگونه ناراحتی دیگه ندارم دکتربرام قرص متورال اتوراستاتین ا.س.اوپنتوپرازول برا۲ماه تجویزکرده وگفت دوباره تکرار کنم نمیدونم این داروها چه مدت باید تکرار شوند وایا قرص متورال برای فشارخون است یا چیز دیگه
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   این دارو برای قلب شماست و باید طولانی مدت مصرف کنید

 • تصویر کاربر سما شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  درصورتی که با مصرف لوزامیکس اچ‌۵۰ فشارهمچنان بالا بود چه داروی دیگه ای میشه اضاقه کرد در فرد دیابتی
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   قرص آملودیپین 5 را رزوانه یک عدد اضافه کنید

 • تصویر کاربر حامد شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام، پدرم فردی 70 ساله است که قریب به یکسال است تعویض دریچه قلب انجام داده و از مدل فلزی ان به جای دریچه معیوب اولیه استفاده می نماید. از بعد از عمل جراحی و طی شدن دوران نقاهت فشار خون ایشان ظاهرا حالت نرمالی ندارد و معمول در کنترلهای روزانه اعدادی در حدود 14 روی 4 یا 15 روی 4 یا 13 روی 5 و در همین رنج نمایان میشود.
  آیا اولا ایشان دارای فشار خون نامتعادل هستند؟
  در صورت مثبت بودن برای درمان چه اقدامی باید کرد و اصولا فشار خون مطلوب با عنایت به عمل جراحی تعویض دریچه برای ایشان چه عددی است؟
  با تقئیم احترام
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   بهتر است از دستگاهی دقیق با کالیبراسیون مناسب برای اندازه گیری فشارخون ایشان استفاده کنید. در مورد فشارمناسب بهتر است فشار ایشان زیر 130 روی 80 باشد. هم چنین توصیه می شود لیست داروهای ایشان را بیان کنید تا بنوان در مورد تغییر دارویی مورد نیاز نظر داد

 • تصویر کاربر آرمان شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر ویژه از اقای دکتر . اقای دکتر پدر من ۵۴ سال سن داره ۲۰ روز بود که نوسان فشار داشت مثلا تو طول روز حالش خوب بود بعد یهو سر درد میگرفت و بدنش بی حال میشد که رفتیم اورژانس فشارش ۱۹ روی ۱۲ بود بعد از اون رفتیم دکتر که یه قرص لوزار۵۰وقرص املو پرس ۵ تجویز کرد الان ۵ روزه فشارش اکثر اوقات ۱۰ یا ۹ روی ۶ یا ۷ است میخواستم بدونم این فشار خوبه یا باید دوز قرص ها کم بشه ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   فشار ایشان مناسب است و داروی خوبی تجویز شده است. به مصرف داروها ادامه دهید و زیر نظر پزشک خود باشید

 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقت بخیر
  من 41 سال سن دارم و از 35 سالگی چربی خون دارم و داروی های مربوطه را مصرف میکنم. و تقریبا با ورزش و رژیم غذایی چربی خون ام کنترل شده و کلسترول و تری گلیسیریدم نرمال هست و کبد هم در وضعیت نرمال است.
  اخیرا مدتی است که علت برخی فشارهای عصبی ناشی از بیکاری تقریبا طولانی مدت، زود عصبی میشوم و بعدش تپش قلب، سردرد و فشار خون ...
  اکثرا فشار خونم بین 13 روی 9 هست ، اما فشارهای 15.5 روی 10 ، 12.5 روی 8 ، 14 روی 9 ، 12 روی 8 هم برایم ثبت شده است.
  قرص لوزاتان و پرانول هم مصرف کردم، اما فشار خون سیستولیکم کمی نگرانم کرده .
  چند سال قبل به متخصص قلب مراجعه کردم، تست ورزش و نوار قلب گرفتم، اما مشکلی ندیدند.
  خواهشمندم در این رابطه راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   توصیه ی بنده این است که برای بررسی شدت فشارخون در شما و اینکه آیا این فشارخون عصبی می باشد یا خیر یک نوبت هولتر 24 ساعته ی فشارخون نصب کنید تا بر اساس جواب آن بتوان در مورد داروهای مورد نیاز برای مصرف قضاوت کرد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من فردی 43 ساله هستم که حدود یک ماه پیش متوجه شدم فشار خون بالا دارم در حد 18 و 12 بود به پزشک مراجعه کردم برام لوزارتان داروی مدر تجویز کرد و برنامه برای کاهش وزن داد. الان روزی سه عدد قرص لوزارتان مصزف میکنم ویک عدد قرص مدر و فشار خون روی 13 و 8 بود ولی الان چند روز هست که روی 15 و 9 هست در حالی که هم ورزش میکنم هم وزنم در حال کاهش هست البته قرص متفورمین و ارلیستات هم برای کاهش وزن مصرف میکنم و برام قرص ویتامین دی و ب 12 هم تجویز کرده اند. ایا میتونه به علت مصرف این ویتامین ها فشار افزایش یافته باشه؟ نیازهی به تعویض دارو هست؟ وزن من 124 بود با قد 184 الان به 116 رسیده است. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   این ویتامین ها باعث افزایش فشارخون نمی شوند. برای بررسی اینکه آیا فشارشما با دارو کنترل شده است یا خیر بهترین کار نصب هولتر 24 ساعته ی فشارخون و تصمیم گیری بر اساس آن است

درحال دریافت اطلاعات