قرص والسارتان برای چه خوب است؟

قرص والسارتان یک آنتاگونیست گیرنده آنژیوتانسین II است. این دارو موجب گشادی رگ‌ ها و افزایش جریان خون می‌ شود. در این مقاله ضمن معرفی قرص والسارتان به بررسی طریقه مصرف و عوارض جانبی این دارو می پردازیم.

قرص والسارتان ۸۰ برای چیست؟

والسارتان در درمان فشار خون بالا در بزرگسالان و کودکان حداقل ۶ سال، مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این دارو همچنین در درمان نارسایی های قلبی و کاهش خطر مرگ در اثر حملات قلبی در افراد بزرگسال می‌ شود.

این دارو گاهی همراه با دیگر دارو های فشار خون در درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار می‌ گیرد. همچنین ممکن است این دارو در برخی موارد پزشکی دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد که در اینجا ذکر نشده باشد.


عوارض جانبی قرص والسارتان

در صورت بروز علائم حساسیت از قبیل کهیر، مشکلات تنفسی، ورم صورت، لب ‌ها، زبان و گلو حتماً به اورژانس مراجعه نمایید. در موارد نادر این دارو باعث اختلالات بافت های عضلانی استخوانی و نارسایی های کلیوی می‌ شود.

در صورت بروز دردهای عضلانی، ضعف و همچنین در صورت تب، تهوع، استفراغ و تیره بودن رنگ ادرار با پزشک تماس حاصل فرمایید. در صورت مشاهده عوارض جانبی شدید زیر حتماً با پزشک تماس بگیرید:

✅ احساس نفس تنگی همراه با فشار خفیف

✅ کم شدن تعداد دفعات ادرار نسبت به قبل

✅ ضعف، سرگیجه، تشنگی، کاهش اشتها و افزایش ضربان قلب

✅ ورم و اضافه وزن سریع

✅ احساس ضعف و بیهوشی

✅ افزایش پتاسیم که باعث کاهش ضربان قلب، ضعف عضلات و احساس سوزش می‌ شود.

 

کم آب شدن بدن

برخی عوارض جانبی دیگر نیز شامل موارد زیر می‌ گردد:

✅ سردرد، سرگیجه و احساس خستگی

✅ علائم آنفولانزا

✅ علائم سرماخوردگی مانند گرفتگی بینی، عطسه، سرفه و گلودرد

✅ تهوع، دل درد و اسهال

✅ کمر درد و درد مفاصل

✅ تار شدن دید

✅ خارش های پوستی خفیف

علاوه بر موارد گفته شده، احتمال بروز موارد احتمالی دیگر نیز وجود دارد که ممکن است در اینجا ذکر نشده باشد. لذا در صورت مشاهده چنین مواردی، مراتب را به سرعت به پزشک گزارش دهید.


مصرف قرص والسارتان در بارداری

در زمان بارداری از مصرف والسارتان خودداری نمایید. در صورت اطلاع از بارداری، مصرف والسارتان را متوقف کرده و به پزشک اطلاع دهید. مصرف این دارو در زمان سه ماه دوم یا سوم موجب آسیب و مرگ جنین می‌ شود. هنگام مصرف این دارو باید از زاد و ولد خودداری کرد.


حساسیت به قرص والزارتان

قبل از مصرف والسارتان، هرگونه حساسیت شدید به داروهای فشار خون را به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورت حساسیت به والسارتان، از مصرف این دارو پرهیز نمایید. مصرف نوشیدنی های الکلی باعث کاهش فشار خون و افزایش عوارض این دارو می‌ شود.


آیا مصرف مکمل های پتاسیمی به همراه قرص والزارتان بلامانع است؟

استفاده از مکمل های پتاسیمی و جانشین های نمک در زمان مصرف والسارتان فقط در صورت اجازه پزشک بلامانع است. فشار خون باید به صورت مرتب کنترل شود.

مصرف دارو حتی پس از احساس بهبودی نباید متوقف گردد، زیرا فشار خون بالا معمولاً هیچ گونه علائمی ندارد. علاوه بر این فرد بیمار پس از بهبودی نیز باید داروهای فشار خون را مصرف نماید.


قبل از مصرف قرص والزارتان موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید.

در صورت حساسیت به والسارتان، از مصرف این دارو باید خودداری کرد. همچنین قبل از مصرف والسارتان در صورت ابتلا به هرکدام از موارد زیر، به پزشک خود اطلاع دهید:

❇ اختلالات کلیوی

❇ اختلال کبد

❇ اختلالات قلبی

❇ دی هیدراته شدن

❇ حساسیت شدید به انواع داروهای فشار خون

همان طور که پیش تر گفته شد مصرف این دارو در زمان بارداری باعث آسیب و سقط جنین می‌ شود و لذا در زمان بارداری باید از مصرف آن خودداری کرد.

علاوه بر این از آنجا که تا کنون هیچ آزمایشی در مورد مضرات این دارو بر نوزاد در زمان شیردهی انجام نشده است، لذا توصیه می‌ شود در دوران شیردهی نیز از مصرف والسارتان پرهیز گردد.

⚠ توجه: کودکان زیر ۶ سال نباید از والسارتان مصرف نمایند.

داروهای فشار خون


طریقه مصرف قرص والسارتان

مصرف داروی والسارتان باید بر اساس میزانی باشد که پزشک تجویز کرده است. در طول زمان مصرف دارو نیز برای اطلاع از اثربخشی دارو ممکن است میزان دوز مصرفی توسط پزشک تغییر داده شود.

این دارو ممکن است همراه با غذا و بدون غذا مصرف شود. مصرف دارو نیز باید هر روز در زمان مشخصی انجام شود. کودکان از مصرف کپسول کامل والسارتان باید خودداری نمایند. فشار خون و عملکرد کلیه ها نیز باید به صورت مرتب مورد بررسی و کنترل قرار بگیرند.

۲ الی ۴ زمان هفته پس از مصرف دارو ممکن است فشار تحت کنترل قرار بگیرد. همچنین مصرف دارو حتی پس از احساس بهبودی نباید متوقف گردد، زیرا فشار خون بالا معمولاً هیچ گونه علائمی ندارد. علاوه بر این فرد بیمار پس از بهبودی نیز باید داروهای فشار خون را مصرف نماید. چنانچه پس از ۴ هفته درمان، علائم بیماری بهبود نیافت به پزشک اطلاع دهید.

مواردی که ممکن است موجب کاهش فشار خون شود شامل اسهال، استفراغ، تعرق شدید، بیماری های قلبی، دیالیز، رژیم غذایی کم نمک می‌ شود. در صورت ابتلا طولانی مدت به بیماری هایی که باعث بروز اسهال و استفراغ می‌ شود نیز پزشک را در جریان بگذارید. دارو را در دمای اتاق و دور از گرما و رطوبت نگه داری کنید.


در صورت فراموش کردن مصرف این قرص باید چه کاری انجام داد؟

در صورت فراموش کردن مصرف دارو باید به محض اینکه به یادتان آمد دوز مشخص را مصرف نمایید. چنانچه تا زمان مصرف دوز بعدی چیزی نمانده، از مصرف دارو خودداری کنید. از مصرف بیش از حد دارو برای جبران دوز فراموش شده نیز به شدت پرهیز کنید.

در صورت اوردوز نیز به سرعت به اورژانس مراجعه نمایید. برخی از علائم اوردوز شامل افزایش یا کاهش ضربان قلب، احساس ضعف و سرگیجه می‌ شود.

برخی از داروها مانند سیکلو سپورین‌، داروهای ادرار اور، ریفامپین‌ و ریتوناویر نیز ممکن باعث تداخل در عملکرد والسارتان گردد که قبل از مصرف والسارتان باید پزشک را در مورد دیگر داروهای مصرفی مطلع کرد.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،من قرص والسارتان استفاده می کنم ،چند سال پیش آنژیوگرافی کردم ،الانم سنگ کلیه دارم چند مدتی آیا من این قرص استفاده می کنم کلیه هام سوزش ادار باعث داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

    

   قرص والسارتان باعث سوزش ادرار نمی شود. ممکن است علت این مشکل چیز دیگری باشد. بهتر است با یک متخصص اورولوژی مشورت کنید

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادرم ۶۵ سالشه فشار خون دارد هم اکنون قرص پروپرانول ۲۰ ومتورال ۵۰ مصرف میکنه ولی فشارش بازم کمی بالایه قرص آملوپرس ۵ رو با چه دارویی بخوره بهتره لطفا راهنمایی کنین وتعداد در روز رو لطفا بگین چه مقدار مصرف بکنن
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   پروپرانولول و متورال نباید با هم مصرف شوند. بهتر است از داروی لوزارتان 25 روزانه یک عدد + املودیپین 5 + متورال نصف صبح و نصف شب استفاده کنند. اگر بعد یک هفته فشارخون هنوز کنترل نشد باید ویزیت شده و رژیم دارویی ایشان کاملا تنظیم شود. پروپرانولول را نیز قطع کنید

 • تصویر کاربر ميلاد جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب
  جناب دكتر فشار خون من ١٥روي ١٠بود كه بعد از مصرف روزانه دو مرتبه لوزاميكس ٥٠به ١٣روي ٨رسيد متاسفانه اين قرص با بدن سازگار نيست وپس از شروع مصرف دچار خارش بدن و مورمور شدن بدن شدم كه بعد دو ماه مصرف قطع نشد براي همين دكتر قرص فشار عوض كردن و قرض والسارتان ٤٠ تجويز كردن چيكار كن دچار اون حالت نشم و اين قرص مصرف چگونه هست و مجدد فشارم بر نميگرده مرسي
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   ان مشکل نشانه ی حساسیت بوده که احتمالا در ترکیب قرص قبلی بوده است. بهترین کار مصرف منظم داروست. اگر باز هم عوارض حساسیتی پیدا کردید باید داروی دیگری برای شما تجویز شود

 • تصویر کاربر ملیکا چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام تو یه سایتی خوندم که مصرف قرص والسارتان باعث سرطان میشه و توی چند کشور داره جمع آوری میشه..دکتر این دارو رو تجویز کرده برای فشار خون ..حالا درسته ک سرطان میاره باید عوضش کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

    

   این دارو از بعضی شرکت ها احتمال اندکی برای سرطان زایی داشت که از بازار ایران جمع آوری شده اند. نیاز به نگرانی نیست و داروهای فعلی در حال حاضر از این نظر ایمن هستند

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. نزدیک به یکماهه متوجه فشار خون بالام شدم. نمیدونم چیکار کنم. هی حالات اضطرابی و استرس دارم. قرار ندارم. اخرین باری هم که فشارم رو چک کردم دیروز بود که فشارم 16 روی 9 بود! دکتر هم ازمایشام رو دید و نسبت به اونا دارو تجویز کرد. آسپرین. والزو میکس. و بوستر لیور. اخه کبد چرب هم دارم. الان فقط استرس اینو.دارم که فشارم کِی نرمال میشه و روی نرمال بودن ثابت می مونه. احساس میکنم گرفتگی صدایی هم که چندساله درگیرشم از کبد چرب بوده... از وقتی هم که متوجه شدم فشارم بالاس، قلیون رو کنار گذاشتم ولی نتونستم سیگار رو بذارم کنار. میخواستم ببینم اگه این داروهارو مصرف کنم حتما بهتر میشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام 

    

   شما باید داروهای فشارخون را طولانی مدت استفاده کنید تا فشارتان کنترل شود. قطعا با مصرف دارو فشارخون شما کنترل خواهد شد. توصیه می گردد رژیم غذایی مناسب و ورزش نیز داشته باشید

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  برای فشار خون بالا قرص وازومیکس ۵/۸۰ مصرف میکنم حدود ۲۰ سال است قرص فشار خون مصرف میکنم بتازگی دچار تنگی نفس وتورم ریه مبتلا شدم لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   تورم ریه از عوارض والزومیکس نیست و ارتباطی به این دارو ندارد. ممکن است این مشکل شما علت دیگری داشته باشد. بهتر است زیر نظر متخصص قلب ویزیت شوید تا بهتر بتوان اظهار نظر کرد

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادرم حدود 70 سالشه و طبق دستور پزشک قرص پانامیکس 160 برای کنترل فشار خون بالا مصرف میکنه که متاسفانه پانامیکس خیلی نایاب شده داروخانه قرص والسارتان 160 رو بهم دادن خواستم بپرسم میتونه این قرص رو مصرف کنه بجای پانامیکس؟؟ ممنون از لطفتون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

    

   پانامیکس ترکیب والسارتان و قرص هیدروکلروتیازید است. در کنار والسارتان 160 روزانه نصف هیدروکلروتیازید 12.5 را نیز استفاده کنند

 • تصویر کاربر فرخ یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلاو وادب من سال93 MI کردم ویک فنر گذاشتم الان فشارم نرماله و قرص والسارتان را تا به حال نصفی مصرف میکنم آیا همین ادامه دهم ؟ تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

    

   با توجه به سابقه ی MI بهتر است به مصرف داروی والسارتان ادامه دهید

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۳ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  روزانه یک قرص والسارتان۸۰ مصرف میکنم بااینحال فشارخون من بالای ۱۴ می باشد می خواستم بدانم تاچه حد می توانم مصرف قرص را بالا ببم
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۳ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

    

   می توانید روزانه دو مرتبه استفاده کنید

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۳ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما
  اینجانب قرص والسارتان 80 مصرف میکنم پیش متخصص رفتم این قرض بارم گرفت با یه قرص دیگه که من اون اصلا نخوردم فشارم هنوز روی 14 روی 10 هست .آیا باید اون یکی بخورم یا دوز این بیشتر کنم یا راه دیگه ای داره.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۳ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

    

   بهتر است داروی دیگر را مصرف کنید تا فشارخون شما بهتر کنترل شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر