ویزیت آنلاین با دکتر محمدحسین نجفی

قرص والسارتان برای چه خوب است؟

قرص والسارتان یک آنتاگونیست گیرنده آنژیوتانسین II است. این دارو موجب گشادی رگ‌ ها و افزایش جریان خون می‌ شود. در این مقاله ضمن معرفی قرص والسارتان به بررسی طریقه مصرف و عوارض جانبی این دارو می پردازیم.

قرص والسارتان ۸۰ برای چیست؟

والسارتان در درمان فشار خون بالا در بزرگسالان و کودکان حداقل ۶ سال، مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این دارو همچنین در درمان نارسایی های قلبی و کاهش خطر مرگ در اثر حملات قلبی در افراد بزرگسال می‌ شود.

این دارو گاهی همراه با دیگر دارو های فشار خون در درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار می‌ گیرد. همچنین ممکن است این دارو در برخی موارد پزشکی دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد که در اینجا ذکر نشده باشد.


عوارض جانبی قرص والسارتان

در صورت بروز علائم حساسیت از قبیل کهیر، مشکلات تنفسی، ورم صورت، لب ‌ها، زبان و گلو حتماً به اورژانس مراجعه نمایید. در موارد نادر این دارو باعث اختلالات بافت های عضلانی استخوانی و نارسایی های کلیوی می‌ شود.

در صورت بروز دردهای عضلانی، ضعف و همچنین در صورت تب، تهوع، استفراغ و تیره بودن رنگ ادرار با پزشک تماس حاصل فرمایید. در صورت مشاهده عوارض جانبی شدید زیر حتماً با پزشک تماس بگیرید:

✅ احساس نفس تنگی همراه با فشار خفیف

✅ کم شدن تعداد دفعات ادرار نسبت به قبل

✅ ضعف، سرگیجه، تشنگی، کاهش اشتها و افزایش ضربان قلب

✅ ورم و اضافه وزن سریع

✅ احساس ضعف و بیهوشی

✅ افزایش پتاسیم که باعث کاهش ضربان قلب، ضعف عضلات و احساس سوزش می‌ شود.

 

کم آب شدن بدن

برخی عوارض جانبی دیگر نیز شامل موارد زیر می‌ گردد:

✅ سردرد، سرگیجه و احساس خستگی

✅ علائم آنفولانزا

✅ علائم سرماخوردگی مانند گرفتگی بینی، عطسه، سرفه و گلودرد

✅ تهوع، دل درد و اسهال

✅ کمر درد و درد مفاصل

✅ تار شدن دید

✅ خارش های پوستی خفیف

علاوه بر موارد گفته شده، احتمال بروز موارد احتمالی دیگر نیز وجود دارد که ممکن است در اینجا ذکر نشده باشد. لذا در صورت مشاهده چنین مواردی، مراتب را به سرعت به پزشک گزارش دهید.


مصرف قرص والسارتان در بارداری

در زمان بارداری از مصرف والسارتان خودداری نمایید. در صورت اطلاع از بارداری، مصرف والسارتان را متوقف کرده و به پزشک اطلاع دهید. مصرف این دارو در زمان سه ماه دوم یا سوم موجب آسیب و مرگ جنین می‌ شود. هنگام مصرف این دارو باید از زاد و ولد خودداری کرد.


حساسیت به قرص والزارتان

قبل از مصرف والسارتان، هرگونه حساسیت شدید به داروهای فشار خون را به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورت حساسیت به والسارتان، از مصرف این دارو پرهیز نمایید. مصرف نوشیدنی های الکلی باعث کاهش فشار خون و افزایش عوارض این دارو می‌ شود.


آیا مصرف مکمل های پتاسیمی به همراه قرص والزارتان بلامانع است؟

استفاده از مکمل های پتاسیمی و جانشین های نمک در زمان مصرف والسارتان فقط در صورت اجازه پزشک بلامانع است. فشار خون باید به صورت مرتب کنترل شود.

مصرف دارو حتی پس از احساس بهبودی نباید متوقف گردد، زیرا فشار خون بالا معمولاً هیچ گونه علائمی ندارد. علاوه بر این فرد بیمار پس از بهبودی نیز باید داروهای فشار خون را مصرف نماید.


قبل از مصرف قرص والزارتان موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید.

در صورت حساسیت به والسارتان، از مصرف این دارو باید خودداری کرد. همچنین قبل از مصرف والسارتان در صورت ابتلا به هرکدام از موارد زیر، به پزشک خود اطلاع دهید:

❇ اختلالات کلیوی

❇ اختلال کبد

❇ اختلالات قلبی

❇ دی هیدراته شدن

❇ حساسیت شدید به انواع داروهای فشار خون

همان طور که پیش تر گفته شد مصرف این دارو در زمان بارداری باعث آسیب و سقط جنین می‌ شود و لذا در زمان بارداری باید از مصرف آن خودداری کرد.

علاوه بر این از آنجا که تا کنون هیچ آزمایشی در مورد مضرات این دارو بر نوزاد در زمان شیردهی انجام نشده است، لذا توصیه می‌ شود در دوران شیردهی نیز از مصرف والسارتان پرهیز گردد.

⚠ توجه: کودکان زیر ۶ سال نباید از والسارتان مصرف نمایند.

داروهای فشار خون


طریقه مصرف قرص والسارتان

مصرف داروی والسارتان باید بر اساس میزانی باشد که پزشک تجویز کرده است. در طول زمان مصرف دارو نیز برای اطلاع از اثربخشی دارو ممکن است میزان دوز مصرفی توسط پزشک تغییر داده شود.

این دارو ممکن است همراه با غذا و بدون غذا مصرف شود. مصرف دارو نیز باید هر روز در زمان مشخصی انجام شود. کودکان از مصرف کپسول کامل والسارتان باید خودداری نمایند. فشار خون و عملکرد کلیه ها نیز باید به صورت مرتب مورد بررسی و کنترل قرار بگیرند.

۲ الی ۴ زمان هفته پس از مصرف دارو ممکن است فشار تحت کنترل قرار بگیرد. همچنین مصرف دارو حتی پس از احساس بهبودی نباید متوقف گردد، زیرا فشار خون بالا معمولاً هیچ گونه علائمی ندارد. علاوه بر این فرد بیمار پس از بهبودی نیز باید داروهای فشار خون را مصرف نماید. چنانچه پس از ۴ هفته درمان، علائم بیماری بهبود نیافت به پزشک اطلاع دهید.

مواردی که ممکن است موجب کاهش فشار خون شود شامل اسهال، استفراغ، تعرق شدید، بیماری های قلبی، دیالیز، رژیم غذایی کم نمک می‌ شود. در صورت ابتلا طولانی مدت به بیماری هایی که باعث بروز اسهال و استفراغ می‌ شود نیز پزشک را در جریان بگذارید. دارو را در دمای اتاق و دور از گرما و رطوبت نگه داری کنید.


در صورت فراموش کردن مصرف این قرص باید چه کاری انجام داد؟

در صورت فراموش کردن مصرف دارو باید به محض اینکه به یادتان آمد دوز مشخص را مصرف نمایید. چنانچه تا زمان مصرف دوز بعدی چیزی نمانده، از مصرف دارو خودداری کنید. از مصرف بیش از حد دارو برای جبران دوز فراموش شده نیز به شدت پرهیز کنید.

در صورت اوردوز نیز به سرعت به اورژانس مراجعه نمایید. برخی از علائم اوردوز شامل افزایش یا کاهش ضربان قلب، احساس ضعف و سرگیجه می‌ شود.

برخی از داروها مانند سیکلو سپورین‌، داروهای ادرار اور، ریفامپین‌ و ریتوناویر نیز ممکن باعث تداخل در عملکرد والسارتان گردد که قبل از مصرف والسارتان باید پزشک را در مورد دیگر داروهای مصرفی مطلع کرد.

 

دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳/۵ - (۶ امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رسا چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  چند سالی هست ک لوزارتان ۲۵ استفاده میکنم ، فشارم بعضی وقتها خوب و بعضی اوقات بالاست ( تا حدود روی ۹/۵ روی ۱۳/۵، روزی یک عدد بعد از صبحانه میخورم ... قدم ۱۷۵ وزنم ۸۲ و ورزش مرتب هم نمیکنم ، اگر وزنم را به ۷۵ رسانده و روزانه نیم ساعت پیاده روی سریع بکنم بعلاوه رژیم غذایی سالمتر ایا این امکان وجود داره ک از خوردن قرص فشار بی نیاز بشوم ؟؟؟ نه پدر و نه مادر فشار خون ندارند البته پدر بزرگها و مادربزرگها داشتند
  ممنونم میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر رموند پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر محترم و عزیز.بنده ۵۰ ساله هستم.بعلت فشار خون بالا تحت درمان با چند دارو هستم.بعلت رفلاکس بدکتر گوارش مراجعه کردم دکتر برایم پنتوپرازول ۴۰ تجویز کرد.روی جعبه دارو کلمه پنتوپرازول سدیم نوشته شده است ایا این دارو برای فشار خون من ضرر ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   خیر ضرری ندارد و می توانید ادامه دهید

 • تصویر کاربر پری پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۵۶سالمه وتازه انژیوکردم وفشارم همیشه از سیزده روی ۹پایینترنمی اومد ولی الان دکترم قرص وارلسارتان وبیزوپرولول برام نوشته که صبحا بخورم وشب هم قرص رزوواستاتین بخورم ولی من وقتی صبح قرصحارو خوردم فشارم ۷روی۴ اومد وحالت غش پیدا کردم که مجبور شدم با نمک بالا بیارمش تا روی ۹رسید وباخوردن قرص رزواستاتین دوباره پایین اومد حالا بنظرشما کدومشون رو قطع کنم ...ممنون از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   اگر چنین مشکلی دارید میزان مصرف والسارتان را نصف کنید و با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت صلاحدید داروی جایگزین برای شما استفاده کنند

 • تصویر کاربر هانیه دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  قبلا پدرم قرص والسارتان ۴۰ استفاده میکرد ولی بعدش داروخانه دوز ۸۰ داد بخاطر دوز بالا نصف میکردیم حالا دکتر کامل گفته آیا به نظرتون اشکال نداره کامل بخوره یک عدد صبح میخوره یک عدد شب
  دکتر ج درست نداد فقط گفت خودتون بهتر میدونید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   نه بهتر است به همان روال قبلی مصرف شود. دارو را نصف کنید. اگر فشارخون ایشان با نصف قرص بالاست باید کامل مصرف شود

 • تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من تا پارسال هیچ چیزیم نبود وحتی سمت دکتر هم نمیرفتم،ولی پارسال یک حالت های بدی میومد سراغم،احساس میکردم تو اون جایی که هستم اکسیژن نیست ونمیتونم نفس بکشم واز اون به بعد هرچند وقت یکبار اون حالت میاد سراغم.
  آزمایش دادم تریگریسیرید ۲۴۵ قند ناشتا ۱۶۶و غلظت خون وازدیاد گلوبول های قرمز و فقدان ویتامین د۳.
  توروخدا کمکم کنید آقای دکتر من دوتا بچه کوچیک دارم وخیلی میترسم خدایی نکرده واسم مشکلی پیش بیاد و اونا آواره بشن.
  کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   شما بیشتر استرس دارید و باید درمان استرس را انجلم دهید. در ضمن با توجه به قندناشتای بالا ممکن است به دیابت مبتلا باشید. بهتر است نزد متخصص غدد ویزیت شوید. هم چنین برای تری گلیسرید نیز توصیه به مصرف اتورواستاتین 40 روزانه می شود

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب عالی من برای بار اول دارم والسارتان 80 را بامجوز دکتر فوق تخصص فشار خون مصرف میکنم میخواستم بپرسم فرق این دارو با انالاپریل چیه و اینکه اختلاف دوز این دو چقدر است ؟؟دلیلی سوال من اینه که من قبلا باتجویز دکتری دیگر که اون هم فوق تخصص است انالاپریل 5بوده حالا دکتر دوز اون رو بالا برده یا ربطی نداره؟؟؟ممنپن میشم جوابمو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   خیر دوز این دو دارو قابل مقایسه با هم نیست و داروهای متفاوتی هستند که هر کدام دوز مخصوص به خود را دارند

 • تصویر کاربر داود دوشنبه ۹ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر
  من حدودي يك سالي هست كه فشار خون دارم
  كم كاري تيروئيد هم دارم
  مشكل پروستات هم دارم
  براي درمان تيروييد روزي ١ عدد قرص لوتيروكسين مصرف ميكنم
  براي پروستات هم قرص پرازوسين شبي يك عدد
  وبراي فشار خون هم قرص ديلتيازم ٦٠ مصرف ميكردم
  اما حدود يك ماهي هست كه فشارم بالا ميرود
  يكي از پزشكان قرص آملودپين ٥ ومتورول ٥٠ تجويز كرده
  وپزشك ديگر قرص آملودپين ٥ ووالسارتان ٨٠
  تجويز نموده است
  خواهشمنداست راهنمايي فرماييد كدام رازمصرف كنم
  فشار خون موقع استرس وناراحتي بالا ميره
  غذا رو را رعايت ميكنم وپياده روي هم دارم
  تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   املودیپین و والسارتان تجویز بهتری است و توصیه می شود از این دارو استفاده کنید

 • تصویر کاربر E دوشنبه ۹ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام، حدود یک ماهه قبل فشارم بالا رفت که بعد از مراجعه به دکتر عمومی گفتن ببماری فشار خون دارم ۳۵ سالمه و قبلا در این مورد از شما سوال پرسیده بودم که به پیشنهاد شما به دکتر قلب مراجعه کردم بعد از معاینات برام لوزامیکس اچ نصف صبح و نصف شب و نیز قرص بیزوپرولول روزی یک عدد تجویز کردن با مصرف این قرصا به مدت سه هفته سر درد بسیار میگرفتم و عادت ماهیانه ام تنظیمش بهم خورد این قرصارو قطع کردم و مجدد همون لوزارتان ۲۵ را صبح و شب مصرف میکنم به نظرتان مجدد به دکتر قلب مراجعه کنم؟ ایشان بعد از اکو و معاینه مشکل قلبیه خاصی در من مشاهده نکردن با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   اگر فشارخون شما در حال حاضر کنترل می باشد نیاز به کار خاصی نیست و نگران نباشید

 • تصویر کاربر Maryam1369 جمعه ۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مادرم 58 سالشه و آنژیو قلب کرده و بعدش آریتمی قلب عمل کرده فشار خون بالا هم داره، و چند وقته قرص والسارتان 40میخورد تااینکه فشارش بالا رفت و دکتر براش عوض کرد والسارتان 80 میخوره ولی باز چند روزه فشارش رو 17 و 18 میره
  چیکار باید کرد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   به جای داروی قبلی بهتر است از داروی والزومیکس 80/5 روزانه دو عدد استفاده کنند

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام از بچگی دچار فشار خون بودم قرص پوزارکس ۲۵روزی ۱میخوردم البته بعضی موقعه ها فشارم بالا میرفتیم
  تا ۶ماه پیش فشارم خیلی بالا رفت پیش دکتر مختلف رفتم هر دکتری یه دوایی تجویز کرد چند روزی خوب کشیدم اما دوباره فشار بالا میرفت الان
  پیش یه متخصص کلیه و فشار خون میرم اول قرص متتوپرو لول ۴۷/۵۱
  ۱صبح ۱شب ولوزارتان ۸۰ظهر میخوریم
  الان دوباره پیش دکترم رفتم فشارم۱۳روی ۹الان قرص کنکور ۵میلی گرم نصف صبح نصف شب و ظهر ۱لوزارتان میخورم دکترم میگه بدنت به دوا مقاوم شده وسریع واکنش نشان میده در ضمن سنم ۳۶سال وزنم ۱۱۰
  به نظر شما چه کنم لطفا نظر دهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمدحسین نجفی جمعه ۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

    

   در حال حاضر فشارخون 13 روی 9 برای شما مناسب است. اگر خیلی از این مشکل آزار می بینید بهتر است برای تصمیم گیری دقیق تر یک نوبت هولتر 24 ساعته ی فشارخون برای شما نصب شود

درحال دریافت اطلاعات